No. 175 Woensdag 27 April 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland RST BLAD. Christendom en Politiek Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit nummer bestaat uit 2 bladen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buzoaui Lange Vontatraat 70, Goo*, Tol.i Roflaetlo on Admlnliitzatle No. It Postrekening No. MASS. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Por asnandon, franco par post, t S^= Losse nummers a a Prijs der Advertentiem 1i regels fl.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. ii. De politiek draagt een heilig karakter. Wie een scheiding en tegenstelling zou maken tusschen christendom en politiek, moet noodzakelijk komen tot miskenning van de leiding Gods met ons volk. Doch in de tweede plaats raakt men dan aan het beginsel en doel van alle po litieke actie. Want wat is en bedoelt christelijke po litiek? Politiek naar christelijk beginsel is dat men God dient. Het ia dus Godsdienst, niet maar in de binnenkamer, doch ook in de Eerste en Tweede Kamer der volks vertegenwoordiging. Politiek is strijd, niet maar om eigen bestaan, doch om het volksbestaan. Daarin ligt de goddelijke roeping tot politieke actie. Een volk toch is een schepping Gods. Wij, als Nederlandsche natie zijn een aparte schepping Gods, onderscheiden van andere volken. Daarmee hebben wij een eigen roeping en plaats op aarde. Hoe zullen wij nu die plaats naar be- hooren bezetten en onze roeping trouw vervullen? Dan moet ieder, die tot dat volk behoort, voor eigen deel zich mede verant woordelijk weten. Wij moeten als volk zijn, wat God in ons gelegd heeft. En bij de ontwikkeling en ontplooiing van onze volksgaven moet een ieder zich betrok ken weten. Daarin ligt het beginsel der politiek en zoo verstomt menige klacht. Dat wil zoo gauw, dat we klagen: wat is het toch treurig hiermee en daarmee. Dan klaagt men over wantoestanden op sociaal of maatschappelijk terrein. En men verstaat niet, dat men toch eigenlijk over zichzelf klaagt. Want gij en ik, wij vormen te samen de maatschappij. Wij zijn allen lid van de eene Nederlandsche volksgemeenschap. Daarom is het plicht van solidariteit, dat wij aan politiek doen. Solidariteit is, dat wij ons samen aansprakelijk stellen voor het ééne groote volksgeheel. Het is de erkenning, dat wij met elkander ver antwoordelijk zijn voor de goede gang van zaken. En willen wij zoo werkzaam zijn om het christelijk beginsel al meer tot gel ding te brengen in heel ons volksleven, dan brengt dat met zich mee het gan- sche politieke leven, dat bedoelt toezicht te houden op wat er door de regeering in haar overheidsambt geschiedt. Want kan een overheid maar beslissen en uitvoeren wat zij wil? Galvijn heeft hieromtrent heele krasse dingen gezegd. „Bevelen zij iets, wat tegen de wet Gods ingaat, zoo moet men ze lie ver in het gelaat spuwen dan gehoorzaam zijn." De overheid is er toch immers niet om zichzelf, maar om der wille van God. Én voor Hem heeft ze te buigen. Ook mag de overheid zichzelf niet zoe ken ten koste van het volk. Hier is het weer de overheid is er niet om zichzelf, ze is er ook om het volk. Daarom heeft het volk te waken over de overheid. Wan neer het b.v. niet zou protesteeren, als de overheid zich vergreep aan de rechten van gezin of school, zoo zou het zich even schuldig voor God maken, als wanneer het zich aan het overheidsgezag ver greep. De rechten van de overheid zijn niets heiliger dan de vrijheden van het volk. Zoo blijft het zaak de christelijke poli tieke actie te steunen met al wat in ons is. Vooral thans, nu wij zulke geweldige tijden beleven. Het eene land zucht onder de ijzeren greep van Mussolini, daar zegeviert het absolutisme, dat de macht van de over heid haast vergoddelijkt, als in 't vroegere heidendom. Een ander land viert zijn hellegang in de greep van het Communisme. En daartusschenin ligt zooveel over hoop, maatschappelijk, economisch en niet het minst op geestelijk gebied. Moet nu niet bij alle vraagstukken van den dag het licht van Gods Woord bijge houden worden? O wie het leven van deze dagen kent en met de verwarring der tijden is begaan, die zal in de christelijke politiek zien lig gen een profetische roeping en plicht. Ik denk hier b.v. aan de wijze waarop een man als Kuyper het Woord Gods liet klinken in de vergadering van de Staten-Generaal. Als allen zich zetten om'te luisteren naar een begrootingsrede, begint hij met de woorden: Gij zult lief hebben den Heere Uw God met geheel uw verstand en met al uw krachten. Dat is het Woord, het profetische Woord Gods, dat daar als een bazuinstoot op schrikt zoovelen, die aan dat heilig en heerlijk Godswoord sedert lang ontwend waren. Dat is de eere Gods midden on der een vergadering van mannen, die al te zeer gewoon waren den Heere onzen God buiten 's lands zaken te houden. Is zoo de politiek niet hoog en heilig en heerlijk? De ware politiek bedoelt niet anders dan de eer van God en onzen Koning Jezus Christus. Christelijke politiek vraagt eerbied voor Hem, die verhoogd is boven alle koningen en zit aan 's Vaders rechterhand. De christelijke politieke actie wijst naar boven en wil, dat de vorsten en volken bedenken zullen de dingen die boven zijn, waar Christus is. Ze roept uit tot allen, die in hoogheid zijn gezeten: Vreest 's Heeren macht en dient zijn majesteit. Juicht bevend op 't gezicht van zijn ver mogen. G. v. d. V. De ontwapeningsconferentie. De hoofdcommissie der ontwapenings conferentie heeft gisteren haar bespre kingen onderbroken. Een bepaald tijdstip voor hervatting der besprekingen werd -riet genoemd. In werkelijkheid zal het vaststellen van het tijdstip van een nieuwe bijeenkomst van het verloop der Fransche verkiezin gen afhangen. Mochten de verkiezingen van a.s. Zondag reeds terstond aan Tar- dieu's tegenwoordige meerderheid een overwinning verschaffen, dan zullen de besprekingen wellicht reeds de volgende week hervat worden. Indien daarentegen de verkiezingen van Zondag het uitzicht op een linker meerderheid, in de Fransche Kamer brengen, dan zullen de herstem mingen van 15 Mei wel moeten worden afgewacht, voordat de algemeene com missie haar vergaderingen hervat. Men maakt zich in Volkenbondskringen ongerust, wat de openbare meening wel over deze nieuwe vertraging der werk zaamheden zal denken. Het is te hopen, dat de openbare meening zal inzien, dat men inderdaad niet van de tegenstanders der Fransche voorstellen, waartoe alle groote mogendheden, behalve de Japan ners behooren, verlangen kon, dat zij thans in ernst in onderhandelingen met Tardieu zouden treden, terwijl over drie weken wellicht een nieuw Fransch mini sterie zal worden benoemd, waarmede ge makkelijker over bewapeningsverminde- ring te spreken zal zijn. De commissie van 19 te Genève bijeen. De commissie van 19 uit de buitenge wone Volkenbondsvergadering is gisteren, onder voorzitterschap van Paul Hymans weer bijeen geweest ter bespreking van den toestand te Sjanghai. Hymans had mededeeling ontvangen dat wellicht te Sjanghai de onderhandelingen over den wapenstilstand, spoedig zouden hervat worden met goede kans op succes. Een nieuw voorstel op den grondslag van de door de commissie van 19 ontworpen resolutie is door den Engelschen gezant te Sjanghai- aan de regeeringen van Japan en China voorgelegd. Terwijl de Chinee- sche regeering reeds in beginsel heeft toe gestemd in dit voorstel, is van Japan nog geen definitief antwoord binnen geko men, doch men hoopt, dat ook Japan dit Engelsche voorstel zal aannemen. Met het oog hierop heeft de commissie van 19 besloten de besprekingen tot Don derdag uit te stellen, in de hoop, dat dan de Japansche toestemming zal zijn bin nengekomen. De regeeringsvorming In Pruisen. Volgens art. 59 van de Pruisische grondwet zal de aftredende regeering in functie blijven tot de nieuwe regeering haar werkzaamheden zal overnemen. Van groote beteekenis zal de toekom stige houding der communisten zijn. Enkele bladen van links verzekeren van communistische zijde te hebben ver nomen, dat de communistische partij met alle middelen het aan het bewind komen van de nationaal-socialisten zal pogen te verhinderen. Indien de communisten aldus handelen, is de verkiezing van een nationaal-socia- list alleen nog mogelijk met ondersteuning van het Centrum. De Duitsche katholieke partij geeft ech ter reeds te kennen, dat zij er weinig voor voelt klakkeloos den man te aanvaarden, die door Hitler tot minister-president van Pruisen zal worden aangewezen. Over den persoon van den minister-presi dent zal men met het Centrum moeten onderhandelen, indien men op de stem men van het Centrum wenscht te kun nen rekenen. Te verwachten is ook, dat het Centrum bij eventueele onderhande lingen met de nationaal-socialisten ook verlangen zal, dat in elk geval het kabi net Briining in het Rijk gehandhaafd blijft. In deze omstandigheden kan wor den verwacht, dat de onderhandelingen geruimen tijd zullen duren. Het secretariaat-generaal van de Duit sche Centrumpartij deelt mede: Het bericht, dat onderhandelingen over de vorming van een regeering in Pruisen van de zijde der nationaal-socialisten met het Centrum begonnen zouden zijn, is in strijd met de waarheid. Moskou teleurgesteld door de Duitsche communisten. Het geringe succes, dat de communist- ten bij de verkiezingen voor den Pruisi- schen landdag hebben behaald, heeft in Moskou groote teleurstelling gewekt. In een hoofdartikel geeft de „Prawda" toe, dat de Duitsche communisten er niet in zijn geslaagd de massa te mobilisee- ren. Dit is volgens het Sowjetblad toe te schrijven aan bet feit, dat men haar niet voldoende krachtig heeft ingelicht over het verraad der sociaal-democratie. Voorts is de „Prawda" van meening, dat de bourgeoisie er in geslaagd is de aandacht van de massa ai te leiden van den rechtstreekschen en openlijken strijd tegen de kapitalisten door haar te vesti gen op de vraagstukken van buitenland- schen aard. Een communistisch hommen-dépot ontdekt. Volgens berichten uit Lissabon heeft de politie aldaar een opslagplaats van bommen en wapenen ontdekt. Een aantal bommen en wapenen is in beslag genomen. In verband met deze ontdekking zijn een elftal communisten gearresteerd. De politie vermoedt, dat bet plan bestond, om op 1 Mei onlusten te verwekken en dat het in beslag genomen materiaal daarbij dienst had moeten doen. Men ge looft ook, dat buitenlandsche anarchis ten hierbij de hand in het spel hebben gehad. Alle openbare vergaderingen zijn ver boden en de politie is gemobiliseerd tot 1 Mei a.s. Korte berichten. Een der nieuwste bioscooptheaters te Manchester is door een ontzaglijken brand verwoest. De schade bedraagt ruim H millioen gulden. Het overstroomingsgevaar in Roe menië neemt steeds grootere afmetingen aan. Tengevolge van het wassen van den Donau wordt ook het groote Donau-eiland bij den mond van de rivier door overstroo ming bedreigd. Toen hem in het Lagerhuis gevraagd werd, of het mogelijk zou zijn de betrek kingen tusschen Engeland en Rusland te bevorderen door de handelsovereenkomst te annuleeren, zeide Runciman, dat dit een der dingen is, welke de regeering thans overweegt, wegens het feit, dat de Russische handel in Engeland een zeer grooten omvang genomen heeft, terwijl de Russen slechts beperkte zaken met Enge land doen. - Gaston Kohier, directeur-generaal van de „Zyrardow Werke" te "Warschau, een Fransch textielbedrijf, is gisteren in een der voornaamste straten van de Poolsche hoofdstad door een ontslagen bediende der onderneming met drie revol verschoten gedood. Te Pavia heeft in de fabrieken van de Snia Viscosa een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Drie ketels kwamen tot ont ploffing. Vier arbeiders werden gedood. Een groot aantal personen werd gewond. Hevige sneeuwval is gisterochtend gemeld uit Yorkshire (Eng.) waar de temperatuur bij het opgaan der zon tot 29 graden Fahrenheit was gedaald. Ook op de Schotsche Hooglanden ligt en valt nog 1 sneeuw, maar dat is veel noordelijker. Twintig personen, die verleden week te Berlijn bij het overtreden der politiever ordeningen in hechtenis werden geno men, hadden zich Dinsdag reeds voor den snelrechter te verantwoorden. Zij. behoor den vrijwel zonder uitzondering tot de nationaal-socialistische en communisti sche partij. Diegenen die in het bezit van revolvers waren, werden gemiddeld tot ze ven maanden hechtenis veroordeeld. De bezitters van boksijzers kwamen er met drie maanden af. VERDERE SALARISVERLAGING VOORGESTELD. Naar het „Hdbl." vernam zal in de voorstellen der bezuinigingscommissie o.m. het denkbeeld worden aanbevolen om nog verdere salarisvermindering toe te passen en wel vijf procent meer dan het huidige percentage voor de gehuwde en tien procent meer voor de ongehuwde rijksambtenaren, zoodat dus in totaal de vermindering dan voor de eerste cate gorie acht, voor de tweede categorie der tien procent zal bedragen. De Plattelanders en de aanstaande Kamerverkiezingen. Aan de „N. R. Crt." wordt gemeld: In de Maandag te Assen gehouden bij eenkomst van den Drentschen Boeren bond, den Groningschen Boerenbond, den Frieschen Boerenbond, het Groene Front en den Plattelandersbond ter bespreking van de kwestie van een eventueel samen gaan bij de a.s. Kamerverkiezingen is men niet tot overeenstemming gekomen. De dagelij ksche besturen van den Plattelandersbond en het Groene Front hadden reeds voorheen een politiek-aan- vullend verbond gesloten; de noordelijke landbouwers echter, die onder leiding staan van den heer Jongbloed, konden niet bewogen worden tot samengaan. Hun doel is meer, de boerenkiezers in hun oude partijen te laten, onder het stellen van voorwaarden, terwijl de zui delijke vereenigingen zelf met afzonder lijke candidatenlijsten komen, gerug steund door hun eigen programma. Bezuiniging! bij de P. T. T. Het hoofdbestuur der posterijen, tele grafie en telefonie heeft, zoo als bekend is, de mogelijkheid geopend op eigen ver zoek met wachtgeld te gaan. Wegens de op verscheiden kantoren bestaande ruimte aan personeel is thans aan alle op ar beidscontract werkende personen met in gang van 1 Juli den dienst opgezegd. Huwelijk tijdens werkloosheid. De Minister van Binnenlandsche Zeiken en Landbouw heeft aan de gemeente besturen het volgende medegedeeld: Zij, die na 30 April 1932 gedurende hun werkloosheid zijn gehuwd of voornemens zijn te huwen, zullen eerst dan voor plaat sing bij de werkverschaffing in aanmer king komen, wanneer zij na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. De Zomertijd en de spoorwegen. Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Braat: Is de minister bereid in spijt van zijn eigen opvatting over deze materie een onderzoek in te stellen bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen of afschaf fing van den Zomertijd ten aanzien van de dienstregeling der treinen bezwaren zou veroorzaken, indien men de plannen der regeering dienaangaande weet vóór de samenstelling der dienstregeling? heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, geantwoord: Naar het oordeel van den ondergetee- kende ligt het niet op zijn weg, te be vorderen, dat een onderzoek wordt inge steld, indien niet in zekere mate de ge dragingen der regeering van den uitslag daarvan afhankelijk worden gesteld. Dit is, gelijk bekend, ten aanzien van het onderhavige vraagstuk niet het geval. Daarenboven meent de ondergeteekende aan het nut van een onderzoek te moe ten twijfelen, aangezien het in beginsel wel steeds mogelijk zal zijn voor de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen om rekening te houden met elke bestaande regeling van den tijd, mits tijdig bekend gemaakt. Departementale indeeling. Bij KB. is bepaald, dat de naams verandering van de departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en Binnenland. Rijkssteun aan kippenhouders. De Plattelanders en de Kamerverkiezin gen. Het Duitsche invoerrecht op benzine. De 13e Zeeuwsche ouderlingen-conferen tie. Buitenland. De ontwapeningsconferentie. Communistisch bommendepot te Lissa bon. van Arbeid, H. en N. en het overbrengen van de behandeling van enkele onder werpen van het eene departement naar het andere, zal ingaan op 1 Mei a.s. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 25 April is met ingang van 1 Mei benoemd tot burge meester der gemeente Schellinkhout J. Palenstijn. Notariaat. Bij Kon. besluit van 23 April is aan B. K. Schuurman, op zijn verzoek, met ingang van 27 April, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van. notaris te Zelhem. De Brabantsche tcxtiel-industris. De Vereeniging van R.-K. Werkgevers in de Textielbranche heeft, naar de „Volkskrant" verneemt, in een te 's-Her- togenbosch met de hoofdbesturen gehou den conferentie meegedeeld, dat zij een nieuwe overeenkomst wil aangaan onder voorwaarde, dat alle uur- en stukloonen met 10 procent verlaagd zuilen worden, De arbeidersorganisaties stonden er af wijzend tegenover. In verband met deze zaak werd, naar het blad voorts verneemt, ook de con- tingenteering ter sprake gebracht. Het Duitsche invoerrecht op benzine. De A.N.W.B. imeldt: Van de Duitsche grensautoriteiten is bericht ontvangen, dat, in bet belang van bet vreemdelingen verkeer naar Duitschland, de lastige en tijdroovende beffing van invoerrechten van benzine aan de grens, waarover zoo herhaaldelijk geklaagd is, thans is ver vallen, voor zoover het personenauto's en autobussen betreft. Voor vrachtauto's blijft de oude rege ling gelden. Natuurlijk wordt wel invoerrecht ge heven van benzine, welke men zou mee nemen in bussen, of in reserve-tanks. Auto- en motortoeristen zullen dit be richt met instemming vernemen. invoer tricotgoedcren. Het dagelijksch bestuur van het comité uit winkeliers, die belang hebben bij den invoer van buitenlandse he trico t- en an dere textielgoederen beeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het wijst op de bezwaren tegen de contingen- teering van deze goederen en waarin het verzoekt te bevorderen, dat bet toegela ten invoerpercentage wordt verhoogd tot minstens tachtig, dat grootere vastheid in de regelingen wordt gebracht, dat meer ruimte wor dt gelaten voor hen, die nieuwe zaken ondernemen en dat, vóór verdere maatregelen worden genomen, ook be langhebbenden uit den detailhandel zullen worden gehoord. Telegrammen naar Indië. Naar gemeld wordt, zal het telegram tarief naar Ned.-Indië niet verlaagd kun nen worden, omdat men de onmisbare medewerking van de Ned.-Indische regee ring niet kan verkrijgen. Onderwijl neemt het rechtstreeksehe radiotelegraafverkeer af, omdat velen er de voorkeur aan geven, hun telegrammen aan een corresponden tie-adres te Londen te zenden en aldus gebruik maken van bet aanmerkelijk goed- koopere tarief tusschen Engeland en Ned.- Indië. Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium". In do voortgezette algemeene vergade ring van het Nederl. Werkl. Verb. „Patri monium" werd tot lid van het Bondsbe- stuur gekozen de beer C. Goote te Vee- nendaal. Aangenomen werd een voorstel-Rotter- dam om een studie-commissie te benoe men voor een nader bezien van de art. 1 en 2 der statuten (naam, grond slag, doel, middelen). Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren W. J. Bossenbroek te Amsterdam, R. Ha- goort te Utrecht en J. Hollander te Den Haag, en verder de afd. Rotterdam en de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1