No. 174 Dinsdag 26 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! ~Wm Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie. ^jggr* •;-aw Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel No. 259. fkZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentlBn: 1—4 regels 11.20, elke regel, meer 30 ct BI) abonnement belangrijke korting. Verheugend feit. Van Sociaal-Democratische zijde wordt het gewoonlijk voorgesteld alsof de mo derne vakbeweging het in ons land zoo ongeveer voor het zeggen heeft, en alsof de Christelijke vakbeweging toch eigenlijk niet meetelt. In de roode „Transportarbeider'1 wordt nu echter openlijk erkend, dat deze voor stelling in strijd is met de werkelijkheid en dat het grootspraak is en niet an ders als de moderne vakbeweging als „de" vakbeweging wordt aangeduid. „Te weinig wordt ingezien, aldus dit blad, dat de confessioneele vakbeweging in ons land ongeveer even sterk is als onze moderne vakbeweging. Tevens ziet men voorbij dat minstens nog evenveel ar beiders buiten de vakorganisatie staan, dan er in de vakvereenigingen van alle richtingen georganiseerd zijn. We spreken, en we bezondigen er ons allen aan, van „de" arbeiders en „de" arbeidersbeweging waarmede we dan onze beweging bedoelen. Het is fout. Want, we vertegenwoordigen de arbeiders niet. Het is slechts een deel, zij het een groot en belangrijk deel, hetwelk zich in onze organisatie heeft vereenigd. Het is intusschen dit nuchtere en harde feit, dat onze machtspositie bepaalt. Het dwingt om dienovereenkomstig te han delen. Dat harde feit is naar onze overtui ging door de minderheid in de-partij te veel uit het oog verloren." Inderdaad, de voorstelling die van de zijde der roode vakbeweging gegeven wordt, is bezijden de waarheid. Dit blijkt trouwens ook telkens bij be langrijke arbeidsconflicten. Dan zijn het altijd weer de confessio neels organisaties die de leiding nemen, terwijl de roode organisaties slechts heb ben te volgen. De „Transportarbeider" noemt dit een hard feit, maar voor ons is het een verheugend feit. De roode vakbeweging en wij zijn daarvoor dankbaar heeft het in ons land nog niet voor het zeggen I INTERNATIONALE ARBEIDSCON- FERENTIE. Een scherpe redevoering. De redevoering, die Albert Thomas op de internationale arbeidsconferentie heeft gehouden was een der meest indrukwek kende en openhartige requisitoirs tegen de politiek der verschillende regeeringen, die ooit zijn uitgesproken. Het grootste drama van den tegenwoor- digen tijd is, dat de wereld ruimschoots genoeg grondstoffen, arbeidskrachten en kapitaal bezit en toch zich niet uit de el lende bevrijden kan, omdat er een gebrek aan organisatie bestaat. Thomas richtte tot de regeeringen het verwijt, dat zij twaalf jaar lang hier voortdurend aansporen tot internationale samenwerking, doch ondertusschen door haar economische politiek de volkeren steeds meer van elkander scheiden, zooals Colijn reeds twee jaar geleden gewaar schuwd had. Thomas verweet den regeeringen, dat zij vooral in het laatste jaar een vrees' voor risico toonen, dat alle initiatieven verlamt, waardoor zij alle beslissingen voortdurend uitstellen, zoodat de toe stand in de wereld steeds slechter wordt. De mldden-rechtsche partijen in Duitschland weggevaagd. Buitengewone verrassingen heeft het resultaat van de Duitsche verkiezingen niet gebracht. Dat de nationaal-socialis- ten hun stemmencijfer van de vorige landdagverkiezingen verveelvuldigd za gen, valt allerminst als een surprise te beschouwen. Men rekende na de presi dentszon dagen voor hen op een flinke acht millioen stemmen: ze hebben ze ge haald, al zijn ze iets onder het Pruisi sche cijfer van 10 April gebleven; hun zetelaantal is van 9 op 162 gestegen, ter wijl de berekening van de „Times" van Zaterdag j.l. hun 165 zetels gaf. Buitengewoon sterk is de positie van het centrum gebleken. De derde winnen de partij is het communisme, met een absoluten was van een half millioen stemmen en 9 zetels. Voor het overige is het slagveld met slachtoffers van den strijd bedekt. 18 splinterpartijen zijn hopeloos verslagen. De verslagenen van dezen stembus strijd zijn de staatspartij en de Duitsche volkspartij, die practisch geheel vernie tigd zijn; de Duitsch-nationalen, die van 71 op 31, en de sociaal-democraten, die van 137 op 93 vielen. Het traditioneels „wat nu?" is dit maal ten volle gerechtvaardigd. De oude Pruisische coalitie van centrum, socia listen en staatspartij is dus sterk in de minderheid. De beslissing over het lot van Pruisen hangt nu op de eerste plaats van de communisten af, d.w.z. van de instruc ties, welke dezen uit Moskou zullen ont vangen. Is de crisis eenmaal daar, dan ligt de beslissing bij het centrum; met de nazis samen kan dit zelfs een absolute meer derheid vormen. Vast staat echter, dat geen werkelijk parlementaire regeering zonder centrum en nazis mogelijk is. De tegelijkertijd in Beieren, Hamburg, Anhalt en Wurtemberg gehouden ver kiezingen vertoonen, zij het met enkele nuances, hetzelfde beeld als in Pruisen. Het algemeen aspect der verkiezingen bewijst, dat de rust in Duitschland nog allerminst is ingetreden. Veeleer gaat men, vooral in Pruisen, een periode van nieuwe en zware moeilijkheden tege moet. De Pruisische centrumspartij zal een oproep publiceeren, waarin gezegd wordt, dat het centrum den verkiezings strijd zonder eenige verplichtingen heeft gevoerd en bereid is, met iedere partij samen te werken, mits de grondwet ge ëerbiedigd en in de landsregeering geen partijpolitiek gevoerd wordt. In toonaangevende centrumskringen moet men niet ongenegen zijn een proef te wagen met een samenwerking met de nationaal-socialisten. Ontwapening In theorie en practljk. Het permanente internationaal Bu reau tegen de derde internationale heeft aan alle deelnemers van de ontwape- nings-conferentie een memorandum doen toekomen, waarin de uitkomsten worden gepubliceerd van een diepgaand onder zoek over de organisatie en de werkzaam heden van de Komintern. Bijgevoegd is een tabellarisch overzicht over het geweldige net van bolsjewisti sche organisaties, die over de geheele wereld tegen den internationalen en so cialen vrede ageeren. Het internationale bureau wijst er op, dat het bolsjewisme het grootste gevaar beteekent voor de moreele en militaire ontwapening. De ultra-pacifistische re devoeringen van Litwinoff dienen alleen om de waarheid omtrent de Russische bewapening te verbergen. Op grond van betrouwbaar bewijsma teriaal is aangetoond, dat Rusland tot op dit oogenblik zijn oorlogsindustrie geen oogenblik heeft stopgezet. Intgendeel, juist thans tijdens de ontwapenings-con- ferentie is het geheele raderwerk van het Russische oorlogsapparaat in volle wer king. Duitsche ingenieurs in Rusland bedrogen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat bijna 800 Duitsche ingenieurs en technici, die Rus land moesten verlaten, zich vereenigd heb ben in een bond, die tegen de Berlijnsche handelsdelegatie der sovjets een klacht zal indienen wegens het berokkenen van schade. De Russische regeering had zich n.l. bij contract verplicht, de salarissen der ingenieurs uit te betalen in buitenland- sche valuta. Ten tijde der Russische be talingsmoeilijkheden, trachtte men de in genieurs af te schepen met tsernowont- schen. Met dit papieren geld konden de bediogenen niet eens de allernoodzake lijkste levensmiddelen koopen. Toen zij kort geleden met hunne gezin nen naar Duitschland terugkeerden, had den zij geen cent meer in hun bezit, daar zij al 'hun have en goed hadden moeten achterlaten. Ingeval de Russische handelsdelegatie zou weigeren, de geëischte schadevergoe- ding te betalen, wil men beslag leggen op da Russische waren-depots in Duitsch land. Tornado In Amerika. Gistermorgen zou een hevige tornado verscheidene kleine stadjes in Tennessee hebben geteisterd. De schade kon nog niet worden geschat. Men gelooft, dat in de stad Rosemark verscheidene personen zijn gedood en gewond. De tornado zou eveneens in verscheidene stadjes van Kentucky hebben gewoed. Ingezonden Mededeeling. NEDERL FABRIKAAT VERLAAGDE PRIJZEN Volgens latere telegrammen zouden in drie steden van den staat Tennessee zeven personen om het leven zijn gekomen. De storm ging gepaard met een buiten gewoon hevig onweder en hagelslag. Ook verscheidene plaatsen in Arkansas en Alabama werden vernield. Ontstellende werkloosheid in New-York. Een millioen werklooztn, zijnde een ze vende gedeelte van de bevolking van de stad New-York, is thans afhankelijk van liefdadigheid en de z.g. „relièf funds", welke practisch geheel uitgeput zijn. Men vreest dan ook voor uitgebreide hongeronlusten, tenzij onmiddellijk uitge breide maatregelen genomen worden, om den dreigenden hongersnood af te wen den. industrieels bedrijfsleven. De laatste re serves worden opgeteerd.. Eigen kapitaal kracht is beslist onvoldoende en hulp van buiten laat op zich wachten. Ineenstoring van Duitschland zou ern stige gevolgen voor Nederland beteeke- nen, omdat Duitschland alle handelsbe lemmeringen ten spijt nog altijd als koo- per en verkooper op onze markten op treedt. Onze Oosterburen lijden veel en van veel toestanden in verschillende lan den van midden- en Oost-Europa kunnen wij ons ternauwernood een voorstelling geven. Tot dusver is Nederland buitengewoon bevoorrecht al onderschat spr. de moei lijkheden niet. Met name in de steden, handhaven wij een loonpeil hooger dan waar ook en hier kunnen wij meer dan in Binnenland. Voorstellen voor den Polder "Walcheren. De opbrengst der Indische lands midde len. Buitenland. Meer kans op Japansch-Chineesche over eenkomst? Scherpe redevoering op de intern, ar beidsconferentie. Ontzettende werkloosheid in Amerika. In aanmerking dient te worden geno men, dat de opcenten op de invoerrechten sedert i Januari 1932 van 10 op 20 ziju gebracht en dat de benzine-accijns met ingang van denzelfden datum werd ver hoogd met 20 opcenten. Tegen contingenfeeringsmaatrefislen voor de tuinderij. De Centrale van vereenigingen voor den aardappel-, groenten- en fruithandel, heeft aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw een adres ge zonden, waarin verzocht wordt, af te wil- Ingezonden mededeelingen. Nieuwe kans op onderhandelingen te Sjanghai? De compromisvoorstellen, ingediend door den Engelschen gezant, voor de her vatting van de Chineesch-Japansche on derhandelingen, zouden aannemelijk zijn voor China en men gelooft, dat de wapen stilstands-onderhandelingen binnenkort hervat zullen worden. In officieele Japansche kringen schijlnt men hoopvoller gestemd te zijn ten op zichte der pogingen van den Engelschen gezant in China, om een Chineesch-Ja pansche overeenkomst te Sjanghai te be reiken. Beperking Invoer In Duitschland. De Duitsche minister voor Economi sche Zaken heeft bepaald, dat alle im porteurs voor de maand Mei slechts ten hoogste op 50 pet. van het totaal der hun verstrekte invoervergunningen aanspraak zullen kunnen maken. Korte berichten. Naar de leider van de Oostenrijk- sche nationaal-socialisten verklaarde, zal de partij thans de onmiddellijke ontbin ding van den Nationalen Raad eiscben. De Duitsche kanselier, Dr Brüning, heeft ua zijn terugkeer te Genève de. be sprekingen met de daar verblijvende Staatslieden hervat. Het is waarschijnlijk, dat Mac Do nald ten minste nog deze geheele week te Genève zal blijven. John Simon zal waarschijnlijk Donderdag naar Genève terug keeren. Koning Albert is van zijn Gongoreis te Brussel terug gekeerd. Koningin Elisa beth was hem tot Athene tegemoet ge reisd. De aankomst te Brussel had in allen eenvoud plaats. NEDERLANDSCH WERKLIEDEN VERBOND „PATRIMONIUM". De 48e Bondsvergadering. Gisteren is te Zwolle de 48ste jaarver gadering gehouden van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" onder lei ding van den heer G. Smeenk van Arn hem, die een openingsrede hield getiteld: „De terafim spreken ijdel- h e i d" Spr. wees er op, dat sedert de vorige algemeene vergadering de economische toestand nog ongunstiger is geworden. De toestand van land- en tuinbouw geeft tot groote bezorgdheid aanleiding. Industrie en scheepvaart hebben met groote moeilijkheden te worstelen. Enor me verliezen zijn of worden geleden en ons nationale inkomen is stellig met 1/3 verminderd. Angstwekkend snel is het aantal werkloozen de laatste jaren ge groeid. Helaas valt te duchten dat de moeilijkheden nog grooter zullen worden. De crisis neemt in vele landen al scher per vormen aan. In Duitschland duchten velen een spoedige ineenstorting van het andere landen doen voor hen die door werkloosheid werden getroffen. De vraag dringt zich op of wij dat alles kunnen volhouden, wat spr. niet gelooft. Hoe zal Nederland zich houden als de crisis al feller wordt? In menigen kring heerscht ontstemming en men verlangt van de Re geering het onmogelijke. Ook de wil tot samenwerking ontbreekt maar al te veel. De Chr.-sociale beweging heeft een bui tengewoon moeilijke taak als zij naar al len kant haar positie zuiver wil houden. Terwijl de Schrift ook het economische leven op een godsdienstig-zedelijken grondslag doet rusten, waarvan niet de zelfzucht de hartader is, maar Gods ge bod, heeft de moderne maatschappij dit fundamenteele beginsel al meer losge laten. Gods ordinantiën voor het arbeids leven worden niet meer geëerbiedigd. De sociale beweging zal haar sterkte in deze tijden moeten zoeken in de belij denis van den Naam des Heeren. Deze cisistijd vraagt van velen onzer groote offers en plaatst allen voor groote moeilijkheden. Waartoe zij leiden zal we ten wij niet. We kunnen slechts bidden en werken. We moeten ijveren voor sociaal recht, voor de erkenning bovenal van Gods recht en voor het aanvaarden van Zijn waarheid. Zacharia's profetie draagt een sterk eschatologisch karakter. Ze vindt weerklank in het verlangen van Gods volk naar die toekomst waarin geen crisis nood meer zal beangstigen. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan het jaarverslag van den secreta ris, den heer W. J. Bossenbroek van Am sterdam, ontleenen wij, dat op 1 Jan. 1932 het aantal afdeelingen 208 bedroeg en het aantal leden 14.547. Het orgaan verscheen elke week onder redactie van den heer Smeenk in 8200 ex. Voor de speciale propaganda in de prov. Groningen en Zeeland werden een tweetal heeren eenige weken vrijgemaakt. Met het jeugdwerk houden zich thans 41 afd. bezig. Vanwege de verschillende afd. die aan woningbouw doen werden in ons land totaal 7482 woningen gebouwd met een bouwkapitaal van f 39.709.765. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester den heer H. M. Lutter van Groningen, bleek, dat over 1931 de reke ning in ontvangsten en uitgaven sluit met een eindcijfer van f 36.548.69. OPBRENGST LANDSMIDDELEN. Een sterke daling in IndiS, De opbrengstder landsmiddelen bedroeg over Februari 1932 f 31.100.000 tegen f 35.900.000 in Februari 1931. Het totaal van de opbrengst der landsmiddelen over de e§rste twee maanden van 1932 be draagt hierdoor 66 millioen gulden tegen f 81.400.000 in hetzelfde tijdvak van 1931. In den achteruitgang der middelen over Februari 1932 wordt door een groep be lastingen bijbedragen met f 1.200.000, mo nopolies met 700.000 gulden, producten f 1.700.000, bedrijven f 500.000 en diverse middelen f 600.000. len zien van inwilliging van verzoeken van de zijde der Nederlandscbe tuinderij om contingenteeringsmaatregelen, aange zien dergelijke maatregelen aan de Ne- derlandsche tuinderij slechts zeer weinig of geen baat kunnen opleveren en inte gendeel onze positie als exporteerend land enorm kunnen schaden. West-Brabantsch kanaal-comité. Zaterdagnamiddag vergaderde te Roo sendaal het West-Brabantsch kanaal comité onder voorzittersekp van burge meester mr drs Blom van Bergen op Zoom. Uitvoerig werden de ontwateringsbe- langen van Brabant, die bij het plan van ir Van Konijnenburg betrokken zijn, be sproken en besloten werd een adres te richten aan de Prov. Staten van Noord- Brabant, waarin zal worden gevraagd om bij de regeering aan te dringen op de spoedige uitvoering van zoodanige wa terwerken, die later toch noodzakelijk zul len zijn voor de nieuwe verbinding tus- schen Schelde en Rijn en waardoor de dringend noodzakelijke afwatering van ons gewest bevorderd wordt. Besloten wordt ook uitvoering te ge ven aan bet voorstel van mr Baars te Rotterdam, te Breda gedaan, om een groot comité van actie te vormen met Rotterdam, Limburg en enkele nationale organisaties. J. H. Schaper. De heer J. H. Schaper (S.-D.), lid van de Tweede Kamer, heeft tegen 1 Mei, om gezondheidsredenen, die bem nood zaken zijn werkzaamheden in te krimpen, ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en dus ook als lid van Gedeputeerde Staten. De ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Kortgene deelt mede, dat de zitdagen voor bet betalen van directe belastingen zijn vervallen. Met ingang van 2 Mei a.s. kunnen alle directe belastingen en de dividend- en tantième-belasting, met inbegrip van daarvoor verschuldigde vervolgingskosten, betaald worden op alle kantoren der pos terijen. In Noord-Beveland kan dus betaald worden op de hulppostkan toren: Kort gene, Colijnsplaat, Wissenkerke, Kamper land en bet poststation te Kats, benevens aan de daartoe gemachtigde brievenbestel lers voor den buitendienst. De posterijen nemen betalingen aan, op werkdagen gedurende de uren, dat de postinriebtingen voor den postdienst ge opend zijd, doch niet voor 9 uur 's mor gens. i Laffe streek. Dezer dagen heb ben onverlaten huisgehouden op het erf van den landbouwer G. te Serooskerke (W.). Men heeft de kippenrennen open gezet, zoodat de eigenaar toen hij de® morgens op zijn erf kwam, alle kippen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1