No. 173 Maandag 25 April 1932 4?s Jaargang 1 Dagblad voor de Provincie Zeeland -INSPAN EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. a'cheren". lnSpan, Dit nummer bestaat uit 2 bladen LANDBOUWCRISIS EN HET INITIATIEFONTWERP-EBELS. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. 30.000.— g zijn vanaf m 10—12 en zal 'RIL 1932, udekerke, op |k", voor dhr publiek ver- it: IN: ar, Stb. 8477, 16361, veu- bruin, Vlb. RNVEE: van 2 Ned. ige Vaarzen, Jaarling Stie ren, 2 Scha- Kippen en nd met hok. agens m. toe- Wielsploeg, g, 7 div. Eg- )deur, Recht- Deutsch) m. Meelmolen, 2 nolens, Man- oihark, Hooi- nach., Hand- ;s met Gew., Wagenlich- Vleeschblok, ken, Kort- en Klaverruiters, it, Horden en chap, Graan- t, Lantaarns, (Persoons), ars, Meelkist, re, Droogrek, en meer. voor koopers, wijs van ge- door een No- ietsen. Geen zal RIL 1932, de Hofstede Aagtekerke, publiek ver- irden, 6 Baat 2 Kalveren, eren, 70 Kip- Eenden en 1 Menwagen, ïkar (nieuw), inmolen, Rol en in soort, gens, Ponger, en Langtou- hten, Harnas, taken, Hand- ds, Brand- en en, =t 40 voer mer (Melotte), tertobbe, Juk- ar. AD: nnenkasten, i afels, Stoelen, ometer, Regu- dne met Tafel voor koopers, ewijs van ge- door een Fietsen. Geen k. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tol.: Rodactlo on Adminlstratlo No. 1L Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers10.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. De vorige week werd in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal het voorstel van wet van den heer Ebels c.s., houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten, behan deld. Er is, gezien de uitlatingen van Minis ter Donner, die de behandeling bijwoonde, aanleiding aan te nemen, dat de Regee ring dit voorstel, als 't ook door de Kamers zal zijn aangenomen, tot wet zal verhef fen. Wat behelst het voorstel-Ebels? In hoofdzaak komt het hierop neer, dat pachters, die een pachtcontract hebben gesloten vóór 1 Januari 1932 en die mee- nen, dat van hen redelijkerwijs niet kan worden gevorderd den bedongen pacht prijs te voldoen als gevolg van de heer- schende tijdsomstandigheden, telkens bin nen 14 dagen na het vervallen van een termijn geheel of gedeeltelijke ontheffing kunnen erlangen. De wet is van toepas sing op alle termijnen van pacht, verval len na 12 Fe'br. zelfs indien deze moch ten 'zijn betaald. In het laatste geval kan men een verzoekschrift indienen binnen één maand na het in werking treden der wet. Het tijdstip van inwerking treden zal door de Kroon worden bepaald. Tevens zal door deze nieuwe regeling den pachters, die in moeilijkheden ver- keeren, eenig respijt 'bij het betalen der pachttermijnen worden verleend. Want zoolang op een tijdjg ingediend verzoek schrift niet is beslist, wordt de verplich ting tot betaling van den pachttermjjn opgeschort. Dat het ontwerp een zuiver crisis karakter draagt blijkt uit artikel 12. Immers, dit artikel bepaalt dat, zoodra de heerschende buitengewone tijdsomstandig heden hebben opgehouden te bestaan, doch in ieder geval vóór 1 Jan. 1936, aan de Staten-Generaal een voorstel van wet zal worden gedaan, waarbij de intrekking van deze wet, zoomede de overgang tot den normalen toestand, wordt geregeld. De pachter, die van deze wettelijke re geling wil gebruik maken, wendt zich bij verzoekschrift tot den kantonrechter, bin nen wiens kanton het gepachte of het grootste deel daarvan ligt. Hij wordt dan met den verpachter samen opgeroepen. Komen beiden, dan tracht de kantonrech ter eene regeling tot stand te brengen. Lukt dit niet, dan worden partijen opge roepen voor de Kamer voor crisis-pacht zaken, een bij het Kantongerecht in te stellen commissie, waarin nevens den Kantonrechter een tweetal tot de rechter lijke macht behoorende personen zitten, die deskundig zijn ten aanzien van de verhoudingen op landbouwgebied. De commissie of kamer, kan zich bovendien nog laten voorlichten door getuigen en deskundigen. Tegen bare beslissing staat geen hoo- ger beroep open. Wel beroep in cassatie bij' den Hoogen Raad wegens strijd met de wet. De 'behandeling van de zaak door het Kantongerecht geschiedt kosteloos. Ziehier de inhoud van het ontwerp in korte trekken. Een belangrijk amendement heeft in het ontwerp gebracht art. 6a. De bedoeling hiervan is te voorkomen, dat derden, door overname van de vordering, die de verpachter op den pachter heeft, eene vordering tegen den pachter zouden in stellen zonder rekening te houden met de pachtverlaging. Voorts onderging het voorstel-Ebels twee principieel® wijzigingen, dank zij de araendementen Beumer en Van den Heu vel. Aanvankelijk was de berechting der verzoekschriften gedacht door een Crisis- pachtcommissie, waarvan twee leden naast den Kantonrechter zouden zitting nemen ter vertegenwoordiging van speciale be langen: één zou zitten voor de pachters, één voor de verpachters. Dit nu zou een college zijn, dat zich al heel weinig met het recht zou bezig houden. De een zou het koste wat het wilde den pachter en de ander den ver pachter in het gelijk willen en moeten stellen. Practisch zou zoodoende de Kan tonrechter de beslissing geven. Men zou dus niet hebben bereikt wat men wilde, n.l. instede van een alleensprekend rech ter een deskundig college. Het college zou uiteen gevallen zijn in twee partijen, die onderscheidenlijk bet belang van den pachter en dat van den verpachter zou den verdedigen. En de beslissing zou ten slotte uitsluitend zijn bij den arbiter tus- scben die partijen, nl. den Kantonrechter. De Tweede Kamer beeft begrepen, dat dit onjuist gezien was en dat een college dat recht moet spreken, niet moet zien naar den wensob van partijen, maar naar de eischen van het recht. Met andere woorden, zij die in deze pachtzaken zit ten als rechter, moeten ook hier doen wat des rechters is, te weten zij moeten in de eerste plaats onpartijdig zijn en niet par tijdig, zooals het voorstel-Ebels wilde. Slechts een onpartijdige rechtspraak kan respect afdwingen en slechts een on partijdige rechtspraak 'vindt (genade in het rechtsbewustzijn van het geheele volk. Zoo zal dan nu de Kamer voor Crisis- pachtzaken, behalve uit den Kantonrech ter, bestaan uit twee deskundigen, te be noemen door de Koningin op voordracht van Gedeputeerde Staten. Een ander principieel punt betreft de wijze van berechting. Aanvankelijk stond in het wetsvoorstel, dat de commissie te letten zou hebben a. op den vermogenstoestand van beide par tijen, b. op den duur waarvoor de overeen komst is gesloten en c. op de uitkomsten van het bedrijf in het verleden en heden. Tegen de eerste twee factoren zijn ern stige bezwaren gerezen. Met name het letten op den vermogenstoestand van beide partijen zou beteekenen, dat de kamer of commissie niet alleen zou beslissen, of een pachtverlaging urgent was, maar dat ze tevens zou moeten uitmaken of een pachtverlaging door den verpachter ge dragen zou kunnen worden. Men zou zoo doende een geheel willekeurige recht spraak erlangen. Hier zou de pachter vermindering van den pacht genieten, omdat de verpachter het best kan lijden; elders zou dit voordeel aan den pachter die in gelijke omstandigheden verkeert ontgaan, omdat de vermogenstoestand van den pachter minder gunstig is. Dit ware niet billijk. Neen, de eenige toets moet zijn de vraag, of de pachter in dusdanige om standigheden is geraakt door de crisis omstandigheden, dat hij billijkerwijze voor vermindering in aanmerking 'komt. De laatste zinsnede, die slaat op de vroegere uitkomsten van het bedrijf en die ook bij de behandeling in de Tweede Kamer gehandhaafd werd, geeft nog den mees ten waarborg voor een billijke wets toepassing. Een pachter kan in vroegere jaren zoo danig verdiend hebben, dat hij ook wel eens een paar slechte jaren kan helpen dragen. Het kan n.l. zijn, dat die wel stand voortspruit uit het feit, dat de ver pachter jaren lang met een lage pacht genoegen' nam. Wat de werking van deze wet zal zijn? We willen hopen, dat de meeste pach ters de hulp van den Kantonrechter niet zullen behoeven in te roepen, dat de ver houding tusschen verpachters en pachters ook zonder wet naar billijkheid zal wor den herzien. Natuurlijk voorzoover daar toe in verband met de bijzondere om standigheden van elk geval afzonderlijk aanleiding bestaat. Edoch zulk een wet wordt gemaakt voor ben, die geen oog 'hebben voor de nooden der pachters en verzuimen te doen hetgeer. redelijkerwijs mag worden ver langd. In die gevallen zal de wet wellicht reeds een preventieven invloed ten goede oefe nen en in elk geval eenigen steun kunnen bieden aan den pachter, die in den nood der tijden dreigt onder te gaan. De moeilijkheden in de Engelsche katoen- Industrie. De vertegenwoordigers van ruim 200.000 arbeiders van de weefafdeeling van de ka toenindustrie hehhen aan de werkgevers medegedeeld, dat zij weigeren zitting te nemen in een gezamenlijke conferentie betreffende een algemeene verlaging der loonen. De centrale commissie van werkgevers zal morgen bijeenkomen ter bespreking van den toestand. Verwacht wordt, dat zij een formeele loonsverlaging zullen afkon digen, welke op een later te bepalen dag zal ingaan. De loonsverlaging zal waar schijnlijk ongeveer 12 K pet. bedragen. VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Gisteren zijn in vijf Duitsche landen (Pruisen, Beieren, Wurtemberg, Ham burg en Anhalt) nieuwe volksvertegen woordigingen gekozen. De voorloopige uitslagen zijn: Landdag van Pruisen. Zetels thans vroeger Sociaal democraten 93 137 Duitsch Nationalen 31 71 Katholieken 67 71 Communisten 57 48 Duitsche Volkspartij 7 40 Democraten 2 22 Nat.-socialisten 162 9 Chr. Soc. Volksdienst 2 4 D. Hannoverianen en Landvolk 1 19 Econ. Partij 16 Commun. oppositie 1 Linksche Commun. 1 Radicale Middenstand 1 S. A. P. 3 Wilden 7 Totaal 422 450 De regeeringscoalitie (sociaal-democra ten, staatspartij en Centrum) had in de zen thans ontbonden Landdag dus 230 ze tels van de 540. Deze coalitie heeft thans nog slechts 163 zetels en is dus volkomen in de minderheid. Een meerderheid hebben de nationaal- socialisten echter ook niet, hoewel deze reusachtige winsten konden boeken. Geweldig zijn voor sommige partijen hier de verliezen. De uitslag In Beleren. Zetels thans vroeger Beiersche Volkspartij 45 40 Nat. Socialisten 43 9 Soc. Democraten 20 30 Communisten 8 3 Beiersche Boerenb. en Staats- partij 9 15 Duitsch-N ationalen 3 11 Volkspartij en Econ. Partij 4 Chr. Socialen Socialistische Arb. Partij Gemeenteraad van Hamburg. Zetels thans vroeger Sociaal-Democraten 49 46 Nat. Socialisten 51 43 Communisten 26 35 Democraten 18 14 Duitsch-nationalen 7 9 Duitsche Volkspartij 5 7 Economische partij 1 2 Chr. Socialen 1 2 Katholieken 2 2 De verliezers zijn hier de Communis ten. Ook de Duitsch-nationalen en de Duitsche Volkspartij toonen groote ver- liezen. Landdag van Württemberg. thans vroeger Sociaal Dem. 14 21 Gentrum 17 16 Boerenbond 9 15 Democraten 4 8 Communisten 7 6 Duitsch-nationalen 3 4 Duitsche Volkspartij 4 Chr. Volksdienst 3 3 Volksrechtpartij 0 2 Nat. socialisten 23 1 De regeering beschikte hier voorheen over 47 zetels; de regeeringspartjjen heb ben er thans nog maar 33. Landdag van Anhalt. Zetels thans vroeger Soc. Democraten 12 15 Staatspartij 1 2 Communisten 3 3 Katholieken 1 Grondbezitters 1 2 Duitsch-Nat. Stahlh. 2 2 Duitsche Volkspartij 2 6 Nat. Socialisten 15 1 Prins August Wilhelm gekozen. Onder de vele nieuwe nat. socialistische leden van den Pruisischen Landdag kan men thans reeds prins August Wilhelm van Pruisen, den „Hakenkreuzprinz", re kenen. Hij staat als zevende candidaat op de Landlijst. Daar echter de zes can didates die aan hem voorafgaan, zonder uitzondering in de verschillende districten zijn gekozen, is de verkiezing van den prins verzekerd. Hij is de eerste prins uit een der vroegere regeerende Duitsche Ingezonden Mededeeling. vorstenhuizen, die in een Duitsch naoor- logsch parlement wordt gekozen. Verkiezingen in Weenen. De gemeenteraadsverkiezingen voor de stad Weenen en de verkiezingen voor den Weenschen Landdag zijn met een over winning van de sociaal-democratische par tij geëindigd. De Weensche sociaal-demo craten hebben thans voor de eerste maal de tweederde meerderheid van het Roode Weenen veroverd. Van de 100 leden van den Weenschen gemeenteraad en den Weenschen Landdag bezitten de sociaal democraten thans 66 zetels. De Ontwapeningsconferentie. Het bureau der ontwapeningsconferen tie is Zaterdag niet bijeengekomen. De vergadering zal eerst Maandag plaats vinden, maar de besprekingen tus schen de voornaamste gedelegeerden heb ben tot de overeenstemming geleid, dat de verdere politieke besprekingen der ontwa peningsconferentie tot half Mei, dus tot na de Fransche verkiezingen blijven rusten. Men neemt algemeen aan, dat de alge meene commissie zal besluiten de princi- pieele besprekingen over de Fransche vei ligheids voorstellen en over de Duitsche gelijkheidstheorie tot na 15 Mei uit te stellen en in den tusschentijd alleen eenige kwesties van ondergeschikte betee- kenis te behandelen. In verband hiermede zal ook minister Beelaerts van Blokland, die Vrijdag aaar Den Haag is teruggereisd, met de bedoe ling deze week weer te Genève terug te komen, eenige weken in Nederland blijven en de leiding der Nederlandsche delegatie voorloopig aan prof. Rutgers toevertrou wen. Ook prof. Francois zal vandaag naar Nederland terugreizen. De Intern. Arbeldsconferenfie. Op de internationale arbeidsconferen- tie te Genève werden Zaterdag de alge meene beschouwingen over het rapport van Albert Thomas gesloten. Van Nederlandsche zijde hebben prof. Aalberse en de heer Kupers aan de be raadslagingen deelgenomen. Prof. Aalberse begon zijn eerste rede als hoofd der Nederlandsche delegatie, met een verklaring van zijn schroom bij het betreden van de tribune, vanwaar mgr Nolens zoo menigmaal gesproken had. Met betrekking tot de oorzaken van de wereldcrisis zeide prof. Aalberse als voornaamste van de velerlei oorzaken te beschouwen de moeilijkheid om het eco nomische leven aan de gevolgen van den vooruitgang der techniek aan te passen. Voorts is de koopkracht der volkeren kunstmatig gedaald door de belemmering van den internationalen handel. Prof. Aalberse wees ook op het ontbre ken van den Christelijk-socialen geest on der de menschen alsook onder de volke ren. Prof. Aalberse eindigde zijn rede met een beroep op de werkgevers en arbeiders en op alle volkeren der wereld, om hun krachten te vereenigen voor de oplossing der crisis. Het is thans niet de tijd voor klassenstrijd, partijtwist en volkerennijd, doch men mag zich ook niet tot overdre ven pessimisme laten medesleepen. Optimisme is geoorloofd, dank zij de ge dachte, dat God ons helpen zal, indien wij allen onzen plicht doen. Dit optimisme is gerechtvaardigd, want het is opgebouwd op den eenigen, waarlijk onwankelbaren grondslag, n.l. het geloof en het vertrou wen in de Almacht en Liefde van God. De strijd tegen het Britsch-lndlsche congres. Mevrouw Sarojini Naidu, de voorzitster van het Al-Indische congres, die gearres teerd was, omdat zij tegen het verbod in Bombay verlaten had om naar de (verbo den) bijeenkomst van het congres te Delhi te gaan, is dadelijk na haar aanhouding veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Malaviya, die bestemd was tot voorzit ter van het congres, is eveneens aange houden. Binnenland. De locaalspoorwegen op Zuid-Beveland. Eigenaardig optreden' van den 'Rijkswa terstaat in Noord-Holland. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Buitenland. De verkiezingen in Duitschland en te Weenen. Pauze in de ontwapeningsconferentie. De internationale arbeidsconferentie. Aardbeving. De stad Mendoza, die tijdens de laatste vulkanische uitbarstingen reeds veel gelo den heeft, is Zaterdag door een nieuwe aardbeving bezocht. De schokken hielden twee minuten lang aan en veroorzaakten een paniek onder de bevolking, die naar huiten vluchtte. De ontsteltenis werd nog vermeerderd, doordien aan den horizon vurige vlammentongen opflitsten, welke door nieuwe vulkanische uitbarstingen veroorzaakt werden. Korte berichten. De Belgische militaire autoriteiten hebben het verkoopen en lezen van de Vlaamsch-nationale courant „De Schelde" in de kazernes van het kamp te Beverloo verboden. Ook in sommige garnizoensste den blijkt een dergelijk verbod te zijn uit gevaardigd. In Polen zullen op 1 Augustus de sa larissen der gemeente-ambtenaren wor den aangepast aan die der staatsambte naren. Voor het gemeentelijke personeel te Warschau beteekent dit een loonsverla ging van 20 pet. Het luchtschip Graf Zeppelin is Vrij dagnacht om half één te Pernambuco op gestegen voor den terugtocht naar Frie- drichshafen. Volgens een bericht uit Madrid is in het Zuiden van Spanje een uitgebreid communistisch complot ontdekt. Talrijke personen zijn gearresteerd. De Spaansche regeering treft de noodige voorzorgsmaat regelen, om alle pgingen, om op 1 Mei onlusten te verwekken, terstond té onder drukken. Vrijdagnacht brak in het Oosten van New-York een brand uit, die zich spoedig tot een grooten omvang ontwikkelde. Het vuur nam zulk een omvang aan, da.t vijf huizen geheel werden vernield, waardoor 120 gezinnen dakloos zijn geworden. Te Earls Barton bij Northampton is een vliegtuig van de luchtmacht, dat in een donderbui gerankt was, door den blik sem getroffen. De vlieger en zijn metgezel bleven ongedeerd. Uit Bombay wordt gemeld, dat in een trein tusschen Delhi en Lahore 25 ge vangenen, die met dezen trein vervoerd werden, hun bewakers overvielen, zich van de geweren meester maakten en daar mede op de politie schoten. Twee agenten werden gedood en verscheidene anderen ernstig gewond. De Siberische expres Leningrad Nowosibirsk is bij Swerdlofsk gederail leerd. Vijf wagons en de locomotief wer den beschadigd. Of menschenlevens te be treuren zijn, heeft men tot nog toe niet kunnen vaststellen. Het spoorwegverkeer was gedurende 12 uren onderbroken. Van het Hof. H. M. de Koningin is voornemens zich in de eerste week van Mei voor Haar zo merverblijf op Het Loo te vestigen. Mevr. W. van ItallieVan Embden. In „De Vrijzinnig-Democraat" deelt het lid van de Tweede Kamer mevrouw W. van ItallieVan Embden mede, dat zij een nieuwe candidatuur voor het even- tueele lidmaatschap der Kamer niet zal aanvaarden. Daar de wensch vau de Vrijzinnig-De mocratische Partij zoozeer uitgaat naar versterking van de Kamerfractie met een tweeden landbouwspecialist, acht zij het haar plicht, in deze tijden haar candida tuur terug te trekken teneinde versnippe ring van partijstemmen te voorkomen. Gedenkteeken voor Dr J. Th. de Visser. Het comité voor een gedenkteeken dr J. Th. de Visser, werd verblijd door een be langrijke gift van H. M. de Koningin.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1