DE ZEEUW DERDË BLAD Uit de Provincie. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Onderwijs Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen Land- en Tuinbouw VAN ZATERDAG 23 APRIL 1932, Nr 172. Middelburg. Vrijdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", onder leiding van den heer Mr P. Dieleman, die den wensch uitsprak, dat deze uitgeschreven praatavond ver helderend en vruchtbaar zou werken. Een breede discussie ontspon zich over de motie „Steenwijk", bedoelende bevor dering van maatregelen tegen cumulatie van verschillende publieke betrekkingen en pensioenen. Met groote meerderheid verklaarde de vergadering zich met de strekking van bedoelde motie te vereeni gen. Door de leden werden aan de aan wezige raadsleden verschillende vragen gesteld, die naar genoegen werden beant woord. Wat de abattoir-kwestie betreft, werd gememoreerd de houding van Vlis- singen, die samenwerking onmogelijk maakte en wat den prijs betreft, dat in 't gemeenteraadsdebat die kwestie als een uitgemaakte zaak werd beschouwd. Het heffen van invoerkeurloonen is noodzake lijk om een goed ingericht slachthuis in een bepaalde gemeente niet te laten sabo- teeren door het slachten in een randge meente. Wat den bouw van een nieuw consultatiebureau alhier betreft, werd op gemerkt, dat, alhoewel hiermee een groo te uitgave is gemoeid, 'n dergelijke zorg voor de volksgezondheid als de t.b.c.-be- strijding, zelfs in dezen crisistijd zeer ze ker geoorloofd en noodzakelijk is. Verschillende andere vraagpunten wer den onderling besproken, zoodat de voor zitter kon wijzen op een goedgeslaagden avond. Woensdagavond herdacht de Afd. Middelburg der Geref. Ver. voor drank bestrijding haar 15-jarig bestaan in de keurig versierde bovenzaal van het Mil. Tehuis. De voorzitter, dhr G. M. Feij, sprak in zijn openingswoord zijn blijdschap uit over dit feest en wekte op tot lidmaat schap der jubileerende vereeniging. De secretaris, dhr Loof, memoreerde de voor naamste feiten der verloopen 15 jaar, de vele moeilijkheden, die werden overwon nen en den langzamen, maar zekeren groei zoodat de Vereen, nu 62 leden en 21 do nateurs telt. Ds A. Koning te St Laurens sprak een feestrede over: „Geen Asceten". Spr. zet te uiteen, dat geheelonthouding niet is 'n wereld-ontvluchting als van de klooster lingen, die zich buiten de wereld plaat sen, maar juist om in de wereld, niet als een asceet, maar als een christen, gedron gen door de liefde van Christus, iets te zijn voor den naaste door het voorbeeld der onthouding. Spr. besloot met een krachtige opwekking tot medegetuigen. Gelukwenschen spraken dhr van der Giesen namens het Middelburgsch drank- weercomitó en dhr Schuitmaker namens den Zeeuwschen Bond der Geref. drank bestrijding. Een tweetal tableaux, voorstellende de noodzakelijkheid en het nut der drank bestrijding, oogstten een dankbaar ap plaus, wat niet minder het geval was met de voordrachten, muziek en zang door de leden ten gehoote gebracht, ter wijl de verschillende tractaties eveneens zeer gewaardeerd werden. Gistermiddag is door de vereeni ging tot bescherming van dieren in de Eendracht alhier een vergadering gehou den, waartoe ook de landbouwers en an dere belangstellenden waren uitgenoo- digd, De heer Goedhart uit Vlissingen heeft daar een demonstratie gegeven met een inrichting om bij brand in stallen het vee spoedig los te maken. Met groote belangstelling werd deze de monstratie gevolgd. De commandant van de Middelburgsche brandweer gaf het ad vies brandvrije stallen in beton te doen bouwen. Ten slotte werd besloten een commissie te benoemen bestaande uit vertegenwoor digers van genoemde vereeniging, en de afd. Walcheren van den Zeeuwschen Brandweerbond om plannen te beramen tot verbetering van de toestanden op dit gebied. Namens de landbouwers nam dhr Melse te Zandijk daarin zitting. Gapinge. Donderdagavond werd alhier gehouden de 11e jaarvergadering van „Kring Walcheren" van Geref. Meisjes- Vereen. Toen de presidente de vergade ring opende, was in het aardige kerkje niet één plaats onbezet. Talrijke leden waren gekomen om deze laatste vergade ring van „Kring Walcheren" bij te wonen, te meer daar de kring als proef voor een jaar gesplitst wordt en dit de laatste ge meenschappelijke vergadering was. Uit 't jaarverslag bleek, dat de kring nu 14 ver- eenigingen telt. Een inleiding werd gele verd door de vereeniging van Veere over: „Het nut van een kring". Na een prettige bespreking werd de in- leidster dank gebracht en eenige oogen- blikken gepauzeerd. De pauze was dit keer, dank zij de chocolademelk en bis cuits, bizonder gezellig. Na de pauze kreeg iedere afgevaardig de gelegenheid eenige minuten te memo- riseeren over de naam van haar vereeni ging. Onder de geanimeerde leiding van Ds de Bruyn, eén der jury-leden, ver liep dit vlot. De vereen, te Koudekerke, Souburg, Vlissingen, Oostkapelle en Dom burg behaalden de verschillende prijzen. J. Francke bracht namens de vergade ring de presidente dank voor al de jaren, dat ze met zooveel trouwe liefde den kring heeft gepresideerd. Ds de Bruyn sprak een slotwoord over souvereiniteit in eigen kring. Kruidingen. Installatie burge meester. Gisteren vond onder groote belangstelling de installatie van den nieu wen burgemeester, den heer B. C. de Mul, plaats. Het geheele dorp was met eerepoorten, bloemen, vlaggen, een monument op de Markt, enz., in feestelij'ken tooi gestoken. Om half één werd de optocht op de markt opgesteld, bestaande uit Hoornbla zers en twee herauten met commandant eere-wacht en 24 ruiters in Zuid-Beve- landsch costuum, daarna vier open rij tuigen, waarin B. en W., fam. en genoo- digden afgewisseld door E.M.M. en Schel- degalm, de gymnastiekvereeniging Louis Botha, de beide zangvereenigingen met hunne kinderkoren. De beide zangvereeni gingen vormden elk een keurige gecostu- meerde groep, ook 'Zuid-Beveland in vroe ger tijd trok aller aandacht, evenals de Tirolerjongens, alsook een ambaohtswa- gen en de voetbalvereeniging Vitesse en de komische Taxi-onderneming, terwijl een groep ruiters den stoet sloot. 'Om 2 uur werd onder den lindeboom (grens) Z. E. A. opgewacht en toegesproken door den voorzitter van het comité, dhr H. C. Baarens, welke in gloedvolle woorden een hartelijk echt Zeeuwsch welkom sprak. Door diens dochtertje werden bloemen aangeboden. De schoolkinderen van beide scholen stonden opgesteld bij den ingang van het dorp en zongen gezamenlijk een wel komstlied. Aan de moeder van den bur gemeester werden bloemen aangeboden, waarna de stoet door heel de versierde gemeente trok. Door elke buurt werden bloemen aangeboden. Voor het Raadhuis gekomen werd door allen een welkomst lied den burgemeester toegezongen onder begeleiding van de muziek. Nu had de installatie ten gemeente huize plaats. De waarnemend burgemeester, weth. M. Kole, opende de vergadering. Spr. wenschte den burgemeester toe, dat het ■hem gegeven moge zijn om hier als bur gemeester zeer veel goeds tot stand te •helpen brengen. Spr. hoopte, dat hij de voetsporen van zijn voorganger zou trach ten te drukken, dien onvergetelijken wer ker voor de belangen der gemeente Krui- ningen. Er wordt, aldus spr., veel van u verwacht. U met uw jong idealisme ziet daar vanzelf niet tegen op. U komt hier vol ijver en toewijding zullen we hopen. U komt hier in een gemeente, die 15 jaar bestuurd is onder de leiding van iemand, die zeker ter zake kundig was zooals er weinigen zijn. Daardoor zal uw taak hier zeker aan de eene zijde niet licht zijn. Hetgeen hier gebeurde op bestuurs gebied was steeds af en degelijk voorbe reid zooals op weinig andere plattelands gemeenten geschiedde. We hopen, dat het u gegeven moge zijn om dezelfde werk kracht en werklust te ontwikkelen, die uw voorganger ten toon spreidde, want dat hebben we hier noodig. Kruiningen is geen kleine gemeente, Kruiningen heeft nog al eenige groote en dringende vraag stukken op te lossen. We hopen, dat wij allen zullen kunnen en willen medewer ken in het belang der gemeente. Spr. zegt toe, dat hij steeds bereid is om zijn volle medewerking in het belang der gemeente, indien het strookt met zijn beginselen, te geven. Waar de burgemeester komt uit dezelfde klasse van burgers als spr., re kent spr. zich het tot een groote eer hier een bewijs te zien, dat er onder zijn klas- segenooten ook menschen zijn, 'die de eer volle taak van burgemeester kunnen be- kleeden. Wat een voldoening voor uw moeder en vader en verdere familie. We willen hopen, dat u tot aller voldoening •hier vele jaren als hoofd der gemeente mag werkzaam zijn. Nadat hij1 den burgemees ter den ambtsketen had omhangen en den hamer overhandigd, verklaarde hij den heer De Mul als burgemeester van Krui ningen geïnsalleerd. De burgemeester beantwoordde deze rede, bracht dank aan H. M. de Konin gin voor het groote vertrouwen, dat zij in hem gesteld heeft, door deze benoeming, en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en aan den Commis saris der Koningin voor hun respectieve lijke voordracht. Spr. gevoelt, welk een groote verantwoordelijkheid op zijn zwak ke schouders wordt gelegd. Hoe zal ik, aldus spr., deze taak verrichten? Aller eerst door haar biddend te aanvaarden. Dan staat vast, dat onze Heiland ze mededraagt en onze last minder wordt. Hij draagt ook zelf mee. Mtfn taak hoop ik ook te verrichten, door steeds te zien op hem die mij in dit ambt is voorgegaan. Wat was hij rijk aan kennis, wat was hij groot van verstand, wat was hij een lich tend voorbeeld. Zulk een voorganger te b ebben gehad, maakt het opvolgen wel dubbel moeilijk. Om mijn taak dan ook te kunnen vervullen, vraag ik van de leden van den Raad medewerking, steun en vertrouwen. Ook van de wethouders en den waara. gemeente-secretaris vraag ik steun. Ik vertrouw er op, dat alle ge meente-ambtenaren, van den hoogsten tot den laagsten mij bij mijn werk zullen helpen. Indien ieder zijn plicht doet, dan kunnen wij de moeilijkheden trotseeren. Telde Kruiningen in 1822 slechts 982 inwoners, thans is het een gemeente, die er zijn mag. Spr. dankt ook weth. Kole, die zulk een moeilijken winter achter den rug heeft, voor de waarneming van het Burgemeestersambt. Ook aan Wethouder Francoys, die hem zoo trouw ter zijde stond. Spr. is naar Kruiningen gekomen om te dienen, maar niet om gediend te worden. Spr. is gekomen om allen te die nen, rijk en arm, rechts en links, groot en klein, Protestant en R.-Katholiek. Spr. zal zijn ambt waarnemen, staande boven de politieke, of de kerkelijke partijen of groepen. Zijn ambt aanvaardt spr. met deze Bij- belsche woorden: Goud of zilver heb ik niet, maar wat ik heb, dat geef ik u. Geve God u en mij, allen de kracht om onzen plicht te doen en moge Hij in de gemeente èn haar inwoners sparen en bewaren. Na den burgemeester werd het woord gevoerd door het oudste raadslid, v. d. Straaten. Burgemeester Wabeke van We- meldinge sprak als collega en geestelijk vader van Z. E. A. en feliciteerde Krui ningen met haar nieuwen burgemeester. Burgemeester Bannink van Zierikzee be toogde in gloedvolle woorden, dat Zierik zee veel in dhr De Mul verliest. Spr. meent dat hoewel een burgemeester het niet ieder naar den zin kan maken, Krui ningen een goede burgemeester krijgt. Daarna sprak dhr v. Duin, lid der Prov. Staten van Zeeland te Zierikzee, als vriend en mede namens de vele vrienden uit Zierikzee. Spr. feliciteerde den burge meester en familie, alsook de gemeente Kruiningen met haar nieuwen burge meester. Wij verliezen, aldus spreker, iemand die meeleeft in vele vereen, en Mch steeds liet kennen als oprecht en de gelijk mensch. Spr. dankte hem voor de vriendschap en het werk te Zierikzee ver richt. Als herinnering bood spr. namens de vele vrienden en vereen, de burge meester een prachtig schilderij aan, voor stellende een gedeelte van Zierikzee. Z.E.A. dankte daarna alle sprekers voor hun hartelijke woorden. Te veel lof werd hem gegeven. Spr. wil eenvoudig door het leven gaan. Dank brengt spr. aan de vrienden uit Zierikzee en de vele collega's uit den omtrek voor hun belang stelling. Van de gelegenheid der receptie werd druk gebruik gemaakt. Intusschen begon de Ghr. Zangvereen. van 5 tot 6 uur met een concert op de Markt te geven. Daarna gaven de Gymn. Vereen. L. Botha, de Neutr. Zangvereen. en vervolgens de beide genoemde muziek gezelschappen een uitvoering, terwijl om 9 uur de groepen met bengaalsche ver lichting door L. Botha werden gegeven, welke alle, dank zij het gunstig geworden weer, goed slaagden. Ook de gasverlich ting van het Raadhuis kwam keurig tot haar recht. Er was een overgroot publiek, ook uit de omliggende gemeenten op de been en er heerschte tot laat een prettige stemming. Zaterdagmorgen worden de schoolkinderen der beide scholen te Krui ningen en die te Oostdijk door den burg. getracteerd en met de weth. en commis sie bezocht. Brulnlsse. Naar wij vernemen zal de Zuiderzee voor het visschen van mossel zaad door de visschers uit Zeeland dit jaar warden opengesteld van Dinsdag 31 Mei tot en met Vrijdag 8 Juli. Zierikzee. Met ingang van 1 April is benoemd tot adjunct-commies der directe- belastingen enz. ter inspectie Zierikzee, dhr B. S. van Uffen, thans werkzaam als Rijksklerk aldaar. Tot adjunct-commies ten kantore der registratie en domeinen te Zierikzee, is met ingang van 1 April benoemd dhr J. Catshoek, thans Rijksklerk aldaar. Pensioenverhaal op gemeentepersoneel. De commissie van financien heeft rap port uitgebracht over de voorstellen van de meerderheid en de minderheid van B. en W. inzake pensioenverhaal op ge meentepersoneel en betreurt het, er we derom niet in geslaagd te zijn, om tot een zoodanige eenheid van inzicht te ko men, dat daarvan uit een min of meer eenstemmig rapport zou kunnen blijken. Zoo kon een lid der Commissie zich met het gedane voorstel geheel vereeni gen. Dat lid meent, dat redelijkerwijze tegen het voorstel geen argumenten van beteekenis kunnen worden ingebracht. De salarisregeling is vastgesteld in 1920, en werd toen door alle partijen en zeer in het bijzonder door den heer Paul als woordvoerder der S. D. A. P. erkend in alle opzichten voldoende te zijn. Waar nu de kosten van levensonderhoud sinds 1920 zeer verminderd zijn, kan moeilijk ernstig bezwaar tegen dit voorstel van de meerderheid van B. en W. worden aange voerd, een voorstel, dat bovendien niet méér beoogd, dan de ambtenaren, aange steld voor 1928 in eenzelfde positie te brengen als de na dien tijd aangestelde ambtenaren. Bij dit voorstel mag men bovendien de oogen niet sluiten voor het feit, dat in Middelburg 600 tot 700 werk lieden met hun gezinnen, meer dan 10 pet. der bevolking uitmakende, zijn ge troffen door den geesel der werkloosheid en dat de inkomens uit vermogen in vele gevallen meer dan gehalveerd of getier- ceerd zijn. Ook in het vrije bedrijf zijn ontzaglijke verliezen geleden. Buiten de personen in overheidsdienst gaat dan ook vrijwel een ieder ernstig gebukt onder de gevolgen van den economischen nood. Een vergelijking met de salarissen van ambtenaren in de verschilende gemeen ten en die van de Rijksambtenaren, is een vergelijking van ongelijke grootheden. Bij de beoordeeling der vraag, of eeni ge verlaging der ambtenaarssalarissen noodzakelijk is, moet dus in de eerste plaats gelet worden op de plaatselijke toestanden en op de Middelburgsche fi nanciën. De positie der ambtenaren, die vast heid biedt voor de toekomst, met een mooie wachtgeld- en ziekteregeling, moet door vele ingezetenen, die thans in groo te moeilijkheid verkeeren, een positie zijn geworden, die zij hen niet zonder reden ernstig benijden. Volgens officieele uitlatingen van den wethouder, die over de werkloosheid gaat, zijn de kosten van werkloozensteun in verschil lenden vorm tot nu toe in 1932 aanzien lijk hooger geweest dan bij de behande ling van de gemeentebegrooting 1932 ver moed werd. Die kosten zouden in Januari en Februari f 21000 per maand hebben bedragen, wat beteekent, dat Middelburg rekening zal moeten houden met de mo gelijkheid, dat zij meer dan f 200.000 zal hebben te besteden aan werkloozenzorg. Dat moet geschieden, niettegenstaande de financieele draagkracht der inwoners aanzienlijk is verminderd en terwijl de mogelijkheid tot belastingverhooging zeer beperkt is. Daarom ia verlaging der uitgaven een onafwijsbare vereischte. Gaat men ac- coord met de minderheid van B. en W., dan is het wel zeker, dat vermoedelijk reeds bij het opmaken der gemeentebe grooting 1933 met een nieuw voorstel der ambtenaarssalarissen moet worden ge komen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. heeft daarbij déze bekoring, dat het getuigt van een gematigdheid van geest, die niet verder wil treffen dan de nood der tijden dwingt. Het is te verkie zen boven korting op de salarissen. Het tweede lid der commissie betreurt het, dat B. en W. komen met een voor stel om alle salarissen met een gelijk be drag te korten, zonder door een Com missie van raadsleden deze salarissen op nieuw te doen bezien. Dit lid kan niet mee gaan met het voor stel van de meerderheid van B. en W. En wel daarom niet, dat Middelburg op een lijst van 81 gemeenten van ons land met zijn salarissen, althans wat de laag ste groepen betreft, op een van de aller laagste plaatsen staat. Keek men naar die lijst alleen, dan kon er voor deze groe pen niets af. Maar rekening houdend met bovengenoemde feiten, acht dit 'lid eenige korting geoorloofd, vooral nu dit slechts tijdelijk zal zijn. De 3 pet. meer zou dit lid niet nu willen korten, omdat de druk voor de ambtenaren dan te groot wordt. Bovendien is eenige stijging van de le vensmiddelen door de steunmaatregelen aan landbouw en industrie niet onmoge lijk. Men kan dit, zoo noodig, later niet onder het oog zien. Dit 'lid sluit zich dan ook aan bij het minderheids-standpunt, maar vraagt daarbij vrijstelling van de lage salarissen (tot en met f 1300), en weekloon (tot en met f25). Voor een vol gende groep tot en met f 1560 en f 30 zou dit lid de korting op 3 pet. willen stellen en voor de daarboven liggende groepen op zooveel procent als noodig zou zijn, om tot het gemiddelde van 3 pet. te ko men. Het is onbillijk de ambtenaren meetr te doen dragen, dan door dit voorstel noodig is. Tegenvallers voor werkloozen steun enz., moeten door de heele bevol king samen gedragen worden. Het derde lid meent, dat de meerder heid van B. en W. belangrijk verder gaat met haar voorstellen, dan het kortings wetje eischt. Het G. O. adviseert 3 pet. voor pen sioenstorting te verhalen. Aangezien dat lid groote waarde hecht aan een uitspraak van het G. O., is dat lid geneigd, met het advies mede te gaan. Waar evenwel thans een verder gaand voorstel van de meer denheid van B. en W. den raad heeft be reikt, moet dat lid zioh zijn oordeel nog voorbehouden en de verdere houding van B. en W. afwachten. De heer A. Jeronimus heeft de volgen de voorstellen bij den gemeenteraad in gediend: I. a. De Raad besluit met ingang van 1 Mei 1932 de jaarwedden en loonen van in dienst der gemeente zijnde personen tijdelijk te verlagen met nader te noemen percentage: b. dit percentage te bepalen op 15 pet., of subsidiair c. dit percen tage te bepalen op 8 M pet. II. Met ingang van 1 Juli 1932 een tijdelijke korting toe te staan van 5 pet. op het te betalen bedrag voor gas en elec- triciteit volgens nader te stellen regelen. Het behoeft geen betoog, dat bij ver werping van voorstel la of lb, het voor stel H automatisch vervalt, dus zelfs in dien slechts het subsidiaire voorstel lc genade mooht vinden. Het voorstel van B. en W. tot het kor ten van de pensioenstorting voor de voor 1 October 1925 aangestelden, acht de heer Jeronimus onjuist, omdat van de na 1 October 1925 aangestelden niets zou wor den gekort, en zij het volle voordeel van de prijsdaling zouden behouden, terwijl er ambtenaren zijn, bij wier salardsvast- stelling met de pensioenkorting is reke ning gehouden. Het voonstel van B. en W. is voorts onbillijk, omdat zekere personen hun sa laris gewijzigd zagen door Ged. Staten en zij zich bij aanname van het voorstel van B. en W. dus zouden zien gedrukt èn door salariswijziging èn door pensioenkorting. Het voorstel n heeft de bedoeling de algemeene kosten van levensonderhoud te verlagen, en stimuleerend op andere ver lagingen te werken. Zij beteekent eene te gemoetkoming ook op de op gemeente- loontrekkenden toegepaste korting. Districtvergadering van den Schoolraad voor Scholen met den Bijbel. (Vervolg.) De namiddagvergadering werd geopend met het zingen van Psalm 100 2 en 4. Dhr Mr H. Bijleveld, oud-minister, hield een rede over „School en Volkenbond". Dit onderwerp is voor de lagere school, ook voor de Chr. lagere school van groot belang. In 1925 heeft de toenmalige mi nister van Onderwijs reeds bepaald, dat bij 't Middelbaar Onderwijs de geschiede nis en het werk van den Volkenbond moet worden behandeld. Weldra zal de tegen woordige minister het voor de lagere school voorschrijven. Het is echter de vraag, of de minister op een bijzondere school kan voorschrijven hoe en wat van 't geschiedenisonderwijs moet onderwezen worden. Als de leerlingen van de school af zijn, wordt spoedig veel van 't onderwijs ver geten, vooral van 't geschiedenisonderwijs. Eon der oorzaken is zeker, dat veel ge leerd wordt, wat geen nut heeft voor 't latere leven. Volgens spreker moet vooral de nieuwe geschiedenis geleerd worden. Hieruit is het tegenwoordige leven direct voortgekomen. Dan komt ook ter sprake de volken bond. Dit is realiteit. Hoe men ook over den Volkenhond mo ge denken, onder Gods leiding kan en mag hij tot zegen zijn van de gansche menschheid. De weg der middelen mag betreden warden. In vele landen komt het nationalisme in den laatsten tijd tot uiting. (Ierland, Duitschland e.a.) Ook in onze vaderland- sche geschiedenis moet de nationale ge dachte in eere worden gehouden. Maar de zegeningen van den internationalen Volkenbond mogen ook genoten worden. Den kinderen moot geleerd worden ook daarin Gods leidende hand te zien. Een zestal personen wisselden met den geachten spreker van gedachten naar aanleiding van het gesprokene, dat daar door nader werd toegelicht en dus nog be ter werd begrepen. Na 't gemeenschappelijk zingen van Ps. 97 7 eindigde Mr H. Bijleveld met dankzegging. In de vergadering van 8 dezer besloot de raad voor de overname van het bedrijf der Vlissingsche Duinwaterleiding Mij. een geldleening aan te gaan. Intusschen moet nog een beslissing worden genomen omtrent de wijze waarop het nieuwe be drijf met ingang van 1 Juli a.s. zal wor den geëxploiteerd. De raadscommissie ad hoe betreffende de drinkwatervoorzie ning adviseert deze exploitatie te doen plaats hebben in den vorm van een ge meentebedrijf overeenkomsjtig de artt. 252 en 253 der gemeentewet. B. en W. kunnen zich met dit advies wel vereeni gen, daar hen deze wijze van exploitatie het meest practisch voorkomt. Zij mer ken hierbij op dat op een enkele uitzon dering na, alle gemeenten dezen beheers vorm voor hare bedrijven bezigen. Zij stellen voor overeenkomstig het advies der raadscommissie te besluiten. In haar verzoek om de subsidie van f 100 op f 500 te brengen, wijst het be stuur van Vreemdelingenverkeer er op, dat het steeds te kampen heeft met gebrek aan geldmiddelen, waardoor het zijn werk niet zoodanig kan uitbreiden als in het belang der gemeente wel wenschelijk ware. B. en W. stellen voor de subsidie met ingang van 1932 te verhoogen tot f 300. Dit is geenszins het eenige financieele offer, dat de gemeente zich ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer ge troost. Zoo werd alleen reeds door het gemeentelijk badbedrijf in 1930 en 1931 resp. f 760 en f 830 voor propagandisti sche doeleinden uitgegeven. Da uitvoer van boter naar Duitschland. Uit Berlijn wordt aan de „N. R. Crt" gemeld: Uit landbouwkringen wordt meegedeeld dat de leiding van het Reichsverband der Deutschen Industrie onderhandelin gen voert met Deensche en Nederl&nd- sche vertegenwoordigers over verlaging van de Duitsche invoerrechten op boter. Van andere zijde wordt gezegd, dat de onderhandelingen niet in de eerste plaats betrekking hebben op een verlaging van de botertarieven, doch op de mogelijkheid om de huidige absolute contingenteering te wijzigen in een proportioneele contin genteering, waarbij rekening zal worden gehouden met den omvang van de vroe gere leveranties.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 9