No. 172 Zaterdag 23 April 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland SUPERIEUR! EERSTE BLAD. VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! LEKKERE KOFFIE Dit nummer bestaat uit 3 bladen Christendom en Politiek. Buitenland. KOOPT BIJ A. G. VAN DER REST Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie. „VAN NELLE" ZIJN Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Buroau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekeninq No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, 13.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. I. Met dit opschrift is terstond een keus gedaan: christendom èn politiek. Daar mee kiezen wij positie tegen hen, die zeg gen: christendom öf politiek. Er zijn n.l. christenen bij wie het één van tweeën is: wie aan politiek doet, ver liest noodzakelijk iets van zijn christen dom, of wie zijn christendom zuiver wil bewaren, moet zoo ver mogelijk weg blij ven van alle politiek. Het is opmerkelijk, dat deze gedachten- gang, zelfs nog in onze kringen gevonden wordt. Ze is toch niet geboortig uit het geslacht van hen, die in alles naar het Woord van God willen leven. Wie het Woord Gods ook maar oppervlakkig kent, weet reeds, dat met name de profeten uit het Oude Verbond zich gedurig bezig ge houden hebben met politieke en sociale vraagstukken van den dag, met aangele genheden van oorlog en vrede, ook menig keer met staatszaken en rechtszaken. Het Woord Gods is soms zeer sterk politiek getint. Vandaar dat de tegenstelling tusschen christendom en politiek in tijden van krachtig en gezond geloofsleven spora disch voorkwam. Wij denken maar aan de vrijmaking van Spanje, dat was een daad van geloof en van politiek. En bij den Puritein Cromwell in Engeland is hetzelfde te zien geweest Scheiding van het politieke leven en het geloofsleven had haar domiciel bij sekten en allerlei geeste lijke vrijbuiters. Al is hier het opmerke lijke verschijnsel waar te nemen, zooals nu in de kringen van Kerk en Vrede, dat valsche vroomheid licht doorslaat in r&- volutionair verzet tegen de overheid. Toch is ook bij hen, die ernstig leven bij het volle Woord Gods, het verband tusschen hun belijdenis en politieke actie niet al toos even scherp gezien. Toen b.v. een honderd jaar geleden al lerlei personen tot waarachtige bekeering kwamen en in het diepst van hun ziel zich het eigendom van Christus wisten, was daarmee nog niet het begin van een chris telijke politieke partij gegeven. Integendeel. De liberale in den grond der zaak revolutionaire gedachte, had zóó'n invlioed op het volk weten te win nen, dat ook de christenen zachtjesaan ingedommeld waren en niet recht meer wisten van het onderscheid tusschen christelijk en niet-christelijk op het ter rein van het maatschappelijk, sociaal of staatkundig leven. Honderden bij honderden hebben in die dagen voor him persoonlijk leven Chris tus als hun koning gekend en gediend, maar voor de regeering van stad en land vroegen zij niet naar zijn koninklijke heerschappij. En daarmee hebben zij den denker Garlyle gelijk gegeven, die eens opmerkte: al zouden op dit oogenblik alle menschen tot het ware christendom be keerd worden, daarmee hebben wij nog geen christelijke maatschappij. Het spreekt van zelf, dat dit niet zoo kon blijven. Mannen als Bilderdijk en Groen hebben ieder op eigen wijze het volk wakker willen maken uit hun poli- tieken dommel. Doch hun woord was haast als een stem des roependen in de woestijn. Men moet de brieven van Groen maar eens lezen om te hooren, hoe hij klaagt over de vromen uit zijn dagen. Hoewel hij niet moede werd te herhalen, dat de anti-revolutionaire partij reeds dagteekent uit het verloren paradijs, vond hij de christenen geen klein beetje huive rig om zich aan te sluiten bij eenige po litieke partij. Niemand die zich hierover meer ver heugde dan Thorbecke. Hij was het, die zich met de jaren sterker verzette tegen vrijheid van godsdienst en onderwijs; de slappe en slaperige houding der geloovi- gen was hem dus uitnemend naar den zin. Het vrome volk moest naar zijn mee ning een stille partij zijn, die enkel God op haar wijze zocht te dienen. Hij was het dan wel niet met hen eens, maar hij was wel zoo welwillend hun standpunt te eerbiedigen. Eerst als Groen reveil blijft blazen en al meer slapers wakker maakt, die op staan en aantreden in de rijen van de „partij des levenden Gods", dan begint de zelfde Thorbecke te schelden op de Gi deonsbende en hij noemt ze lastige, on handelbare en onrustige menschen. Ze durfden het n.l. bestaan niet te willen, wat de meerderheid wilde. Het verzet van zoo'n man was wel het beste bewijs, dat de politieke actie, die zich onder leding van Groen ontwikkelen ging, een machtig wapen kon worden in den strijd van den Christen tegen den anti-Christ. En dat niet alleen om de be zette stellingen te verdedigen en te hand haven tegen den vijand, maar ook om de banier van Christus te planten daar, waar de tegenstander meende oppermachtig te moeten heerschen. "Wie zoo den politieken strijd ziet, die spreekt zeker niet meer van de politiek als van een vuil zaakje. Hij erkent nederig, dat het vuilste zaakje ter wereld is ons hoogmoedig hart. En de schoonste zaak, die wij vóór kunnen staan is de eer van God te zoeken, dus ook op politiek terrein. Zoo eerst leert men eerlijk bidden: Uw naam worde geheiligd. Zoo zien wij ook het terrein van de politiek geheiligd en gewijd. G. v. d. V. Boterinvoer In Duitschland. Uit welingelichte landbouwkringen wordt uit Berlijn medegedeeld, dat door de lei ding van het Reichsverband der Deut- schen Industrie onderhandelingen gaan de zijn met Deensche en Nederlandsche vertegenwoordigers over verlaging van de Duitsche invoerrechten op boter. Van andere welingelichte zijde wordt hieraan toegevoegd, dat de onderhande lingen niet in de eerste plaats betrekking hebben op een verlaging van de boterta- rieven, doch op de mogelijkheid om de huidige absolute contingenteering te wij zigen in een proportioneele contingentee ring, waarbij rekening zal worden gehou den met den omvang der vroegere leve ranties. Werkloozen-betooging te New-York. Nadat de werkloosheidscommissie eeni ge dagen geleden den New-Yorkschen burgemeester Walker een lijst van radi cale eischen had overhandigd, hielden de werkloozen Donderdag een protestbetoo- ging, waaraan ongeveer 5000 personen deelnamen. Zij droegen roode vaandels en borden met opschriften, waarop o.a. stond: „Laat Morgan betalen! Walker wil bier, wij wil len brood!" Dit laatste was een toespeling op de campagne, die door burgemeester Walker sedert eenigen tijd wordt gevoerd om de prohibitiewetten zoodanig te wijzi gen, dat het schenken van bier weer zal worden toegestaan. Toen de woordvoerders der werkloozen met Walker wenschten te spreken en dit verzoek werd afgewezen, trachtten de be- toogers het raadhuis binnen te dringen en ontstond een botsing met de politie. Vijf en twintig personen werden gewond. De politie arresteerde verscheidene betoo- gers. Barbaarsche politiemethoden. Door de commissie, in Argentinië, inge steld door de arbeiderspartij en de socia listische internationale om de toestanden te onderzoeken, die in de politieke gevan genissen aldaar geheerscht hebben, onder de onlangs geëindigde dictatuur van ge neraal Uriburu, is thans een rapport uit gebracht, dat dezer dagen te Londen is aangekomen. Volgens dit rapport werd indertijd na den staatsgreep van generaal Uriburu een speciale politieke politiemacht georgani seerd. Deze nieuwe politiemacht werd de „O. P." genoemd. Een van de cellen der Penitencia Na tional, d.i. de gevangenis van Buenos Ayres, wordt beschreven als een volslagen folterkamer. Er bevond zich een ijzeren stoel, waar aan het slachtoffer werd vastgebonden en gemarteld door het steeds nauwer aanha len van de riemen. Voorts werd gebruik gemaakt van duimschroeven, waarmede de vingerna gels van het slachtoffer werden verbrij zeld, terwijl door middel van een groote houten schroef-installatie, de borst van het slachtoffer zoo hevig werd samenge perst, dat het bloed uit longen en maag vloeide. In het begin van dit jaar kwam er aan de dictatuur in Argentinië een einde door de verkiezing tot president van generaal Justo. De schending van het Russisch Paaschfeest. Naar de „Kölnische Volkszeitung" uit Moskou verneemt, zal tijdens de Paasch- dagen, den len en 2en Mei a.s., in het vroegere Donklooster een anti-godsdien stige tentoonstelling gehouden worden. Den 15en April zouden in de foyers van alle bioscopen anti-godsdienstige tentoon stellingen geopend zijn. Den 25sten April zullen in de pauze tusschen de bioscoopvoorstellingen korte anti-godsdienstige voordrachten worden gehouden. Den 30sten April alsmede den len en 2en Mei zullen op alle groote pleinen der sovjethoofdstad anti-godsdienstige filmen worden vertoond. In den nacht van 30 April op 1 Mei ten slotte zullen in de groote bioscopen dans partijen en tooneeluitvoeringen, waarin de godsdienst belachelijk gemaakt wordt, gegeven worden. Ingezonden Mededeeling. Ass. Apotheker - GOES - Telef. 168. Onze zaak is de best gesorteerde in Uw omgevingWij leveren U Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, Buikbanden, Breukbanden, Spataderkousen, Zieken-Verplegingsartikelen, Chemicaliën, maar daarnaast ook Toilet-Artikelen, Wijnen enz. enz. enz. Dat alles koopen wij met de noodige vakkennis in. Van de beste kwaliteit bent II dus bij voorbaat verzekerd. Wij geven cassabons met korting! Binnenland. Burgemeestersinstallatie te Kruiningen. Wetsontwerp betreffende Nederl. Bank door de Tweede Kamer aangenomen. Beperking postdienst op Zaterdagmiddag. Buitenland. Ongunstige toestand der Britsche kolo niën. Geeft Griekenland den gouden standaard prijs? De ontwapeningsconferentie. Ingezonden Mededeeling. BIJ ONWEL ZIJN is het natuurlijke „Franz-Josef-bitterwater een aangenaam werkend huismiddel, dat de kwalen aan merkelijk doet afnemen, vooral daar reeds kleine hoeveelheden zeker baten. Ingezonden Mededeeling. Ongunstige toestand der Britsche koloniën. De Britsche minister van koloniën heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de toestand in de Britsche koloniën zeer slecht is in verband met de wereldcrisis. Verscheidene koloniën konden zich slechts staande houden door hulp en lee ningen van de Britsche schatkist. Andere hadden haar reserves moeten aanspreken om het staatsbedrijf gaande te kunnen houden. i De koloniën waren voor het grootste ge deelte afhankelijk van de inkomsten van verkoop van landbouwproducten en het deed den minister genoegen te kunnen zeggen, dat er thans eenige verbetering scheen ingetreden te zijn bij de prijzen van koffie, cacao en mais. De verhoogde preferentie die aan de koloniën was toe gestaan, was juist op tijd gekomen. Wat betreft Britsch-Indië speet het hem dat men bij de laatste onderhandelingen niet tot een accoord had kunnen komen betreffende het bestuur. Hij was van mee ning, dat men er goed aan gedaan had het Britsche standpunt ronduit en eerlijk uiteen te zetten. Waarnemend voorzitster van het Al-indisch congres gearresteerd. Mevrouw Sarojini Naidoe, de beroemde Indische dichteres die voorloopig de func tie van voorzitster van het Indisch Natio naal Congres waarnam, is gearresteerd omdat zij niettegenstaande een verbod van de politie de stad verliet. Zal Griekenland den gouden standaard opgeven? De juridische adviseur bij de Bank van Griekenland, Vargaressos, is benoemd tot minister van financiën. Volgens berichten uit Athene heeft Ve- nizelos, daar pogingen om door een inter nationale leening een uitweg uit de fi- nancieele moeilijkheden van Griekenland te vinden tot nu toe zonder reslutaat zijn gebleven, thans de bevolking te verstaan gegeven, dat ze op het prijsgeven van den gouden standaard gevat dient te zijn. Korte berichten. Bij een tusschentijdsche verkiezing te Wakefield (Eng.) heeft de arbeiders partij haar eerste overwinning na de al- gemeene verkiezingen behaald: De arbei derspartij dankt haar overwinning aan het feit, dat de liberalen op den candi- daat der arbeiderspartij stemden. In de Oostenrijksche Alpen heeft een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. In het gebied Hohentaurn zijn 4 skiloo- pers uit Weenen tijdens een tocht door een lawine bedolven. Aangezien de ver ongelukten sedert Maandag bedolven zijn, is de kans op redding uitgesloten. In een gehouden vergadering der nat.soc. partij deelde het partijbestuur mede, dat de voorzitter der afdeeling Ber lijn van de N. S. D. A. P., dr Göbbels, ern stig ziek is. Hij lijdt aan darmvergifti ging. Nabij Langemark in het voormalige Belgische frontgebied is gistermiddag een granaat van zwaar kaliber ontploft; vier personen werden gedood. Gisteren heeft de politie te Lörrach en omgeving een nieuwe actie ingesteld tegen de verboden nat.-soc. organisaties. Er werden 14 personen gearresteerd, o.w. een dominee. Er is een aantal uitrustings stukken, wapens en munitie gevonden, vooral in plattelandsgemeenten. De Koningin naar Amsterdam. Naar de „Amsterdammer" verneemt, ligt het niet in het voornemen van H. M. de Koningin om het jaarlijksch bezoek der Kon. Familie aan de hoofdstad in dit voorjaar te doen plaats hebben. Of het bezoek, evenals verleden jaar, in het najaar zal plaats hebben, zal nog nader door H. M. de Koningin worden beslist. Het kruideniersbedrijf. Het Nederl. Weekblad voor Kruide nierswaren meldt, dat Woensdag a.s. te Utrecht de besprekingen worden voortge zet tusschen een commissie uit den Mid- denstandsraad en eenige afgevaardigden uit het comité van samenwerking in het kruideniersbedrijf, teneinde te komen tot een saneering van het kruideniersbedrijf. Beteugeling van het cadeaustelsel. Dinsdag is te Utrecht een algemeene ledenvergadering gehouden van het Nat. Comité tot beteugeling van het cadeau stelsel, waarin de vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van de drie belang hebbende groepen: de fabrikanten, hande laren en consumenten, in ruimen getale aanwezig waren, meerendeels ook ver tegenwoordigend de groote landelijke or ganisaties van die groepen. Sinds de vo rige vergadering waren weer drie lande lijke organisaties toegetreden; ook was nog een aantal sympathiebetuigingen ingeko men. Het reglement werd definitief vastge steld; werkprogramma en actie van het comité werden nader omlijnd. Besloten werd, plaatselijke acties van plaatselijke organisaties of comité's van organisaties onder auspiciën van het Na tionaal comité te bevorderen en zooveel mogelijk steun er aan te verleenen. Een krachtige actie tot het aanwerven van leden in alle kringen zal onmiddellijk worden begonnen, ten einde zoo spoedig mogelijk bij de regeering te kunnen wijzen op den groeienden tegenzin tegen het ca deau-stelsel en op de wenschelijkheid van een wettelijke regeling daarvan, in navol ging van tal van andere Europeesche lan den. BEPERKING POSTDIENST OP ZATERDAGMIDDAG. Met ingang van 7 Mei wordt voor de postkantoren, vereenigde kantoren, bij kantoren met volledige dienstuitvoering en de hulpkantoren het sluitingsuur voor den postloketdienst des Zaterdagsmiddags bepaald op 16 uur en voor de bijkantoren met beperkte dienstuitvoering in het alge meen op 15 uur. Bij wijze van overgangsmaatregel zal gedurende den normalen openstellingstijd tot uiterlijk 18 uur gelegenheid bestaan voor het behandelen van expresse zendin gen, telegrafische postwissels, reispost- chequès met spoedadviezen, stortingen met spoedbehandeling en voor het afhalen van postrestante stukken. Deze Zaterdagsche dienstbeperking geldt dus aiet voor de poststations. Met 80.000 gulden verdwenen. De zoon van den secretaris-ontvanger van de Onderlinge Brandwaarborg Mij. te Groede is gisteren spoorloos verdwenen, met medeneming van de bezittingen van die Maatschappij aan geld en effecten, tot een bedrag van ongeveer f 80.000 gul den. Faillissementen, J. H. Möh- ring te IJzendijke. Passief f 1968.23, waarvan preferent f 645.94. De baten zijn nog niet volledig bekend. Na voldoening van de 2e hypotheek zal vermoedelijk wel geen uitkeering aan de concurrente schuldeischers plaats kunnen hebben. HILVERSUM GESTOORD? Wij ge ven gratis advies voor verbeteringl J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Wolfaartsdijk. Druk bezocht was de vergadering die Donderdagavond door kring Goes e.o. der meisjesvereeniging op Geref. grondslag in de Ghr. school alhier gehouden werd. De leiding berustte bij mej. N. Staal, presidente van het kringbestuur. Twee onderwerpen werden geleverd: „De vrouw uit de brieven van den apos tel Paulus" door mej. M. Westerweele van Kamperland en „Toewijding" door mej. I. v. Wijk van Wolphaartsdijk. Op beide leerrijke onderwerpen volgde eenige be spreking. De ontvangende meisjesver eeniging gaf nog 2 mooie extra bijdragen, die de gezelligheid niet weinig verhoog den. Arnemuiden. Donderdag kwam de af deeling van den Ghr. Landarbeidersbond in vergadering bijeen. De eere-voorzitter der afdeeling, dhr G. v. d. Louws, opende op gebruikelijke wijze deze vergadering. De afdeeling, die bij1 de oprichting met 7 leden begon, neemt nog ©teeds in groei toe. Wederom traden 2 personen als lid toe. Het ledental is thans gestegen tot 45. Ingezonden Mededeeling. EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK, ZOO'N GEURMOET VAN

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1