ONZE MODE-RUBRIEK Gemengd Nieuws. dieke aftreding van dhr J. de Visser Lz., de aftredende werd herbenoemd. Het adres van de gemeente Uoststeliingwerf inzake noodmaatregelen voor Land- en Tuinbouw, werd voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek was ingekomen van de Kon. Luchtvaart-Mij. om steun voor de te openen Luchtdienst op Wal cheren. De voorzitter zeide, dat B. en W. voorstellen om een bijdrage te ver- leenen voor het garantiefonds van f 25 omdat zij overtuigd zijn, dat deze lijn ook voor Domburg, vooral als badplaats van belang kan zijn. Dhr Reijnhoudt kon uit financieele overwegingen niet mede gaan met het voorstel, evenals dhr de Pagter. Dhr Elout meende, dat deze dienst voor badgasten, vooral voor hen, die 's Maandagmorgens in Rotterdam moeten zijn van nut kon zijn. Dhr Brand kon zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, dat daarna met 4 tegen 3 st., die van dhrn Reijnhoudt, De Visser en De Pagter, werd aangenomen. De verordeningen op de heffing en in vordering van vergunnings- en verlofs rechten werden daarna conform de over gelegde ontwerpen, een een toelichting door den voorzitter, vastgesteld. Op ver zoek van den Minister van Arbeid werd eenige wijziging gebracht in de vroeger vastgestelde verordening op de Winkel sluiting. Een verordening op de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van den gemeenteveldwachter werd vastge steld. Van de S D. A. P. en de Moderne Bon den van Bouw-arbeiders, Schilders en Landarbeiders, afdeeling Domburg, was een verzoek ingekomen om uitbreiding der werkverschaffing en instelling van een steunregeling. B. en W. stelden voor dit adres voor kennisgeving aan te ne men, daar zij reeds, vóór dat dit adres inkwam, tot de overtuiging waren geko men, dat voortzetting der werkverschaf fing noodig was. Het instellen eener steunregeling achtten zij thans onge- wenscht en naar hen bij informatie ge bleken was, zou daarvoor ook nog geen goedkeuring verkregen worden. Dhr Gel dof vroeg inlichtingen omtrent werkobjec- ten. Hij stond er op, dat nu ook alle werkloozen bij de werkverschaffing ge plaatst zouden worden en dat niet de ongeorganiseerden voorgetrokken zouden worden boven de georganiseerden. De voorzitter zeide, dat B. en W. thans ver schillende werk objecten hebben. Wat de tewerkstelling betreft, zeide hij, dat er zich steeds meer werkloozen aanmelden, die niet allen aangenomen kunnen wor den en zeker niet, wanneer B. en W. niet overtuigd zijn, dat zij geen middelen van bestaan meer hebben. Dhr Reijnhoudt wil gaarne toegeven, dat niet alles volmaakt is bij de werkverschaffing, maar hij ge looft toch, dat Domburg, tegenover ande re gemeenten een goed figuur maakt. Spr ontkent, dat de ongeorganiseerden voor getrokken worden, maar zegt, dat zij, die in een werkloozenkas zijn, toch moeten uittrekken. Dat de landarbeiders daarbij speciaal in een onvoordeelige positie zijn is wel juist, doch daartegenover staat, dat b.v. bouwarbeiders, die bij de werk verschaffing zijn veel minder loon ont vangen dan wanneer zij werk hebben. Dhr Brand verheugt zich er over, dat B. en W. in deze vergadering met een voor stel komen, waarbij, door verhooging van de inkomsten, de gelden gevonden worden om weer werk te verschaffen, waar te genover dhr Geldof aanvoert, dat eerst moet worden uitgemaakt of werkver schaffing noodig is. Is dat zoo, dan moet het geld gevonden worden, welke opvat ting de voorzitter bestrijdt. Het adres van de verschillende bonden wordt daar na met 6 tegen 1 stem, die van dhr Gel dof, voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor om te besluiten 50 opcenten op de Gemeentefondsbelas ting te heffen. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit voorstel nu nog doen, omdat hen gebleken is, dat de noodige gelden voor werkverschaffing anders zouden ontbreken, zoodat noodgedwongen nog op het laatste oogenblik de opcenten voor de Gemeentefondsbelasting voor het belas tingjaar, dat met 1 Mei a.s. aanvangt, moeten worden geheven. Dhr De Visser vindt dit voorstel, evenals de geheele werkverschaffing, onsympathiek. Er zijn bij de werkverschaffing goede krachten, maar door velen wordt zeer slecht ge werkt en er is bovendien met de werk verschaffing veel te vroeg begonnen. Dhr Reijnhoudt zoowel als de voorzitter en dhr Elout beamen dit. Er zijn uitzonde ringen, maar dikwijls wordt zeer weinig werk gepresteerd. Dhr Brand wijst er op, dat de werkloozen tegenover de gemeente niet alleen rechten, maar ook plichten hebben. Dhr De Pagter geeft in overwe ging om hen, die te weinig werken, te ontslaan. Dhr Geldof zegt, dat het niet te verlangen is van ben, die bij de werk verschaffing tegen zulke lage loonen zijn geplaatst, dat zij hetzelfde werk doen als bij gewoon werk. Bij hooger loon zou er meer gewerkt worden, een meening, die de voorzitter zeer betwijfelt. Dhr Brand zegt, dat het aannemen en ontslaan van de te werk gestelden thans in de prac- tijk vrijwel geheel door wethouder Reijn houdt geschiedt. Hij zou dit gaarne aan een commissie zien opgedragen. De heer Reijnhoudt zegt, dat hij gaarne zulk een Commissie zou zien ingesteld. De voor zitter ziet het nut van zulk een Commis sie nog niet in. Dhr Reijnhoudt heeft wer kelijk uitstekend werk gedaan, maar hij kan zich voorstellen, dat hij op den duur gaarne meer hulp, vooral voor de beoor deeling heeft. Tot leden dier commissie worden daarna benoemd de heeren Reijn houdt, De Pagter en Brand. Verder doorgaande op de kwestie van het heffen van opcenten op de Gemeente- fondsbelasting zegt dhr Geldof, dat hij wil voorstellen ook 25 opcenten op de Vermogensbelasting te heffen. De voor zitter zegt, dat, waar reeds zooveel kapi taalverliezen geleden zijn,- deze opcenten zeer weinig zullen opbrengen. Dhr Elout zegt, dat aan de eene zijde de werkloozen moeten worden geholpen, maar aan de andere zijde ook moet gezorgd worden, dat het kapitaal niet zoodanig wordt be last, dat geen geld meer overblijft om ook door anderen werk te laten geven. Hij wijst ook speciaal op de landbouwers, die het eerst de dupe van de Vermogensbe lasting worden. Het voorstel van dhr Geldof tot het heffen van 25 opcenten op de Vermogensbelasting wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van den voorstel ler, verworpen, terwijl het voorstel van B. en W. tot heffing van 50 opcenten op de gemeentefondsbelasting wordt aange nomen met alg. stemmen. Nadat dhr Geldof gevraagd had ver schillende boomen te doen opsnoeien, waarop dhr Elout antwoordde, dat daar toe reeds opdracht was gegeven en dhr Brand gevraagd had, of reeds iets bekend was omtrent het verkrijgen van een voet balveld, hetgeen niet het geval bleek te zijn, werd de vergadering gesloten. Axel. Dinsdag vergaderde de gemeente raad. Dhr A. Verschelling werd toegela ten als raadslid. Als tijdelijk onderwijzeres in de hand werken aan de M. O. L. S. werd herbe noemd met 8 stemmen Mej. M. Dieleman te Axel, op een salaris van f 300 per jaar. Mej. Jac. Schieman van Splunder te Axel no. 3 van de voordracht, verkreeg 4 st. Vervolgens werd besloten eenige per- ceelen bouwgrond te verkoopen en het slachthuis met grond voor afbraak, na inschrijving. Over het voorstel om het industriegas voor bakkers te bepalen op 7, 6 en 5 cent per kub. M., naar gelang het verbruik 300, 500 kub. M. en hooger is, was men het niet eens. De stemmen staakten. Afgewezen werd een voorstel om het gasbuizennet uit te breiden tot Kijkuit. B. en W. stelden voor aan dhr A. Olie slager, als gemeentebode, wegens gevor derden leeftijd ontslag te verleenen, met f 100 toeslag op zijn pensioen, dat f 88.75 bedroeg, doch de stemmen staakten over een voorstel om de toeslag op f 300 te be palen. Besloten werd het aanbod van de firma Van Heel Co. te Goes te aanvaarden. De gemeente is daarbij voor f 19000 be trokken. Waar de leeningen, die waren uitge schreven tegen 4^ tot 5 pet. niet kon den worden geplaatst, werd. besloten het rentetype te bepalen op pet. Met 7 tegen 5 stemmen werd besloten de begrooting der gasfabriek te wijzigen, in verband met het al of niet vast aan stellen van twee vaste werklieden voor de gasfabriek, Er weren zes losse werk lieden, z.g. los-vast, die zouden worden ontslagen. Een voorstel om er vier vast aan te stellen, was verworpen. De vergadering ging in geheime zitting over het vaststellen van een begrooting voor een nieuw te bouwen slachthuis met te leggen straat, waarvoor een leening van f 8000 was aangevraagd. Hoogloopende familie twist. Gisterenavond is te Venlo een ernstige vechtpartij voorgevallen tusschen den 30-jarigen P. v. R. en den 28-jarigen J. S., wegens een familietwist. Van R. kreeg verscheidene messteken. De bewo ners der straat telefoneerden de politie, bij wier verschijnen S. vluchtte, terwijl van R. werd gearresteerd. Hevig bloe dend is hij op het politiebureau door Dr Jansen verbonden en in bewaring ge houden. S. wordt door de recherche ge zocht. Groote brand in een slacht huis. Gistermiddag omstreeks half 3 is een groote brand uitgebroken in het oude koelhuis van het abattoir te Halle a. d. Saaie, die met razende snelheid om zich heen greep. De brandweer verscheen met groot materiaal en bestreed de vuurzee met 15 stralen. Een arbeider is met ern stige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. Vannacht woedde de brand nog voort; men raamde de aangerichte schade toen reeds op ongeveer 100.000 Mark. Weer een ongeluk met het „levende projectie 1". In de gister avond te Zaandam gegeven voorstelling van het circus Gleich heeft zich weer met een der twee menschelijke kogels een incident voorgedaan. Nadat degeen, die uit het raket geschoten was, op het valnet terecht gekomen was, bleef hij bewusteloos liggen. Toegesnelde artisten brachten hem naar de kleedkamer, waar men er na eenigen tijd in slaagde hem bij te brengen. De oorzaak van dit on geval wordt toegeschreven aan het ver keerd terecht komen in het net waar door hem de luchttoevoer werd afgesne den. Het geval bracht groote ontsteltenis onder de toeschouwers teweeg. Schip in brand. Gistermorgen wilde de schipper M. v. G. uit Ooster hout, die met zijn schip lag in de haven aan het Lijnsheike te Tilburg, den motor van zijn schip warm maken. Daartoe zette hij er een lamp bij. Daarbij is echter de lading, die bestond uit stroo, in brand gevlogen. De brandweer, die spoedig met twee spuiten ter plaatse was, greep ter stond het vuur aan, waardoor het mocht gelukken het schip te behouden: de lading werd echter geheel een prooi van het vuur. Het schip was tegen brandschade verzekerd. De electrische fiets. Waar schijnlijk met Mei in den han del. Naar aanleiding van het bericht van gisteren, over de electrische fiets, die door de Philips-fabrieken geconstru eerd is, heeft „De Maasbode" zich tot de directie van de Simplex-fabrieken te Amsterdam, één van de fabrieken, die dit nieuwe rijwiel in den handel zal brengen, gewend om nadere inlichtingen. De electrische fiets heeft het uiterlijk van een gewone fiets, extra versterkt met een dubbel frame en voorzien van zware banden. Onder aan het frame hangt een Varta-accu, welke een gewicht van circa 24 K.G. heeft en een spanning van 12 volt. De accu kan door middel van een ge- lijkrichter opgeladen worden, zoodat men 's avonds slechts een stekker in het stop contact behoeft te steken, om den vol genden dag, de accu weer geheel opge laden te vinden. Vlak onder het zadel, dat zooals bij gewone motoren laag geprojecteerd is, komt de electromotor te zitten, die de fiets straks met een snelheid van circa 22 K.M. per uur, over een afstand van 80 K.M. kan voortbewegen. Daarna is de accu uitgeput. De electromotor wordt in werking gezet door een draaibaar handvat. Allestezamen zal de electrische fiets circa 60 K.G. wegen. Wat de belasting betreft zal de nieuwe fiets slechts één persoon kunnen voort bewegen, maar er bestaat geen bezwaar, om in de toekomst zwaardere accu's te bezigen, waardoor de last ook grooter kan worden. Verder heeft de fiets een lamp, die op de accu aangesloten kan worden. Alles tezamen, de gelijkrichter inbegre pen zal de fiets minimum f230 kosten. Hierbij komt nog een belastingplaatje van f2.50 en f3 wegenbelasting. De vraag is nu, of dit geheel geruisch- looze electrische rijwiel thuis hoort op de rijwielpaden of op de hoofdwegen. Met het oog op de snelheid, die ongeveer ge lijk is aan die van een gewonen fietser, lijkt het ons, dat de electrische fiets op de rijwielpaden zal worden toegelaten. In Mei zal het nieuwe rijwiel waar schijnlijk in den handel komen. De queue voor de Nutsspaar- b a n k. De ongerustheid onder het publiek met betrekking tot de Nutsspaarbank is nog niet geweken. Ook gisterochtend stonden weer lange rijen menschen voor de loketten te Den Haag -.m Uur inleyer ter g va vrngen. Voor de biikantoren storoen eveneens vele ir.enschen en ook hier werden be langrijke bedragen uitbetaald. in totaal werd uitbetaald door het hoofekantoor en alle bijkantoren tezamen f 1.184.200. Hiertegenover stond een inlage van f 43.100. De directie van de Nutsspaarbank heeft voorts besloten aan het hoofdkantoor door te blijven gaan met directe uitbetaling, ook van groote bedragen, zonder den sta tu tairen opzeggingstermijn te eischen. Aan de bijkantoren echter kan met het oog op de personeelbezetting, niet aan deze opvragen voldaan worden. Daarom heeft men besloten aan de bijkantoren tot f500 uit te betalen. Mode) A. Bovenwijdte 110 c.M„ lengte 124 c.M Aan stol neelt men noodig 5.50 M. a io c.M oroeu en 1 M stol voor den kraag en oinnenkap mouw. Bewerking: a. Men stikt de tlguurnaaa dient. b. öcnouaers en zijnaden dicntstikken. c. Aan ae voorkanten wordt de insiag omgereger. a Men knipt aen onoerkraag van ae zeilde stoi als ae japon ae oovenkraag wordt van een anaert stol genomen en deze twee stollen legt men aan met de goeae kanten op elkaat Maak van een stukje stevig papier oi kartor aen scnuipvorm en teeken aaarmeae met krijt 01 pouooc aen kraag ai. Nu wordt langs den scbuipvorm gestikt daarna met smal naadje afknippen en ot) de noekjei knipjes geven tot aan net stiksel Dan den kraag omkep-- naar den goeden kant De bals wordt nu omgeregen en de kraag n- jezet en algewerkt t mans mouw dicntstlkken. De mouwka,, maakt men van dubbel stol op dezeilae wijze ais de kraag, daarna deze kap. met een srtiaj aaauj» aan de mouw stikken en al werken. g. Mouwen inzetten en net scnouderteeken cp den schouoernaad uit laten komen. n. Zoom. Men maaki een smaj zoompje netwt~* nen afwerkt met een oooriintje. De sluiting ge icüiedt met knoop tgrootei en lus Model B is ook een aardig eenvoudig model, tai oij velen in den smaak zaj zaiien. De noeveeineic stol wordt op de te oesteuen patronen medegedeeld Patronen verkrijgbaar in de maten 4U, 42 enz. a f 0.50. Hei uithalen van vogelnesten. Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen: Nauwelijks is de broedtijd der vogels begonnen, of uit vele deelen van Neder land bereiken ons weer klachten over het verstoren van nesten door de jeugd. Al lerlei vogelsoorten moeten het ontgelden, zanglijsters, merels, roodborstjes, vinken, meezen en binnenkort ook nachtegalen, tuinfluiters, grasmusschen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd over achteruit gang van het aantal zangvogels en die achteruitgang is ook wel te verklaren. Allerlei maatregelen worden wel is waar genomen, en gelukkig veelal met succes, tegen de vele gevaren, welke de vogels bedreigen, doch wij konden nog niet vol doende bereiken, dat de Nederlandsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zang\ ogels is geen enkel voordeel ver bonden; integendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Wij kunnen immers deze volgelsniet missen ter wille van den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom noodzake lijk, dat de broedtijd ongestoord verloopt. Geeft het niet te denken, dat onze jeugd telken jare nog duizenden en duizenden vogelbroedsels verstoort en dat er tevens allerwegen geklaagd wordt over schade van rupsen, slakken en ander gedierte. Meen niet, dat het kwaad niet te ver helpen is. Wij kunnen en wij willen ook niet aannemen, dat de Nederlandsche jongens willens en wetens tot wreede daden in staat zijn, en dat vertrouwen is, zooals de ondervinding ons heeft ge leerd, ook niet misplaatst. Het is drin gend noodzakelijk, dat onze jongens tel kens weer gewezen worden op het ver keerde van het uithalen van vogelnesten en wij moeten daartoe een beroep op hun eergevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voor zwakke en hulpe- looze schepselen? Op scholen, waar het be schermen van vogels krachtig aangemoedigd wordt, zijn gunstige re sultaten dan ook nooit uitgebleven. Betreurt ook gij het niet, ouders- en opvoe ders, dat de kinderen, die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uithalen, als zij zich voor enkele uren aan Uw oog heb ben onttrokken? Acht ook gij deze handelin gen niet lijnrecht in strijd met datgene, wat gij de kinderen voor houdt, en vreest gij niet, dat Uw invloed ten goede door zulke daden benadeeld wordt? Indien gij het met ons eens zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinderen, wijst hun op de ouderliefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat de kinderen U van het leven in de natuur ver tellen. Het jeugdige ge moed is gelukkig vat baar voor goede indruk ken en een goed woord op het juiste oogenblik zal in vele gevallen voldoende zijn om de jeugdige vogel verdel gers te veranderen in ijverige vogelbescher mers. Het ware te wen- schen, dat elke school en ieder gezin over een of meer nestkastjes voor vogels kon beschikken; het van nabij gadeslaan van een vogelpaar zou stellig bij onze jeugd algemeen belangstelling en liefde voor deze die ren wekken. Het gaat trouwens niet om vogelnesten al leen. Het gaat ook, eif vooral, om het beste dat er in Uw kind leeft. Ook gij zult niet wenschen, dat de kin derziel verstikt wordt door ruwheid en wreed heid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6