No. 170 Donderdag 21 April 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Mr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen der Redactie siand". advertentie, betreffende dag op Don- l d e 1 b u r g, >verzicht ge- niging. tal verpleeg- verpieegden 54. rden in de 69 personen werd gere- I ii'1® werd be- wie hulp en n werd aan laaltijd ver opname in plaatsgebrek droeg 201. irden tot: de omsch-Kath. de Doops- che Kerk 3, tschap 3, de ;er des Heils kerkgenoot- ting 4. fkomstig uit and 14. blijkt duide- ,,Het Hoo- arbeid wordt 111 e gezind- des lands in pgenomen en weer in de igen of, zoo ats in de ko~ 1 het 40 jaar niging „Het ift aangevan- onie voor be- czuchtigen in gen bij Apel- >de-menschen ekkenden ze de dringende onderlijke in- i n dagen, telijk on- blijvers, die ppij terugge- zaak bij het sen punt van sspreking ge- f van de vele sestaande ko- le lichamelijk die aan de toevertrouwd, ie kunnen er r het bouwen ting. te komen ia nité gevormd and pogingen Veertig- reeniging een 000 bijeen te van een een- t de bestaan te Beekber- imité te M i d- dezen arbeid door het koo- ije tegen een 0 cent, als dit hier gevormd den aangebo- it Bestuur, SDIJK, Secr. :sel. [ram van Dijke. m, de Wilde v. d. Harst, ih. ren, Meubels, 3truve. ïwland, Loeff. Blaupot ten erpstra. Loeff. rentaris, De Loeff. oeff. d en Inboedel, hij boer. Notarishuis, land, Loeff. Weiland en Cate. n kluisinrich- teff. Matthijs. Weiland, Ver- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rodactlo en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maandon, franco per post, !3.— Losse nummers10,00 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Pure demagogie. Bij het debat over de motie van den heer Knottenbelt in de Tweede Kamer, heeft de heer Kersten een rede gehouden, die, naar van verschillende kanten te recht is opgemer kt, een opruiend karakter droeg. Van de bittere nood, 'die in de gezinnen van helaas tienduizenden werkloozen ge leden wordt, bleek deze afgevaardigde geen flauw besef te hebben. Gevallen van menschen, die er maar op los leven en die voor eenvoudig maar degelijk voedsel den neus ophalen, werden aangegrepen om te bewijzen, dat over het algemeen de loo- nen van de arbeiders en de uitkeeringen aan de werkloozen veel te hoog zijn. Zulke grievende uitingen moeten prik kelend werken en vooral wanneer ze ko men van de zijde van menschen, die zich letterlijk in weelde baden. Maar een nog meer opruiend karakter droeg dat gedeelte van 's heeren Kerstens rede, waarin tegen de sociale verzekering gefulmineerd werd. De Staatk. Geref. afgevaardigde schaam de zich niet de voorstelling te wekken, als of de regeering inplaats van de landbou wende bevolking te helpen er op uit is de noodlijdende bedrijven in den grond te trappen en de bevolking tot verzet te prik kelen. Toen de vorige week 'het ontwerp-Ebels aan de orde was, welk ontwerp gelijk be kend, de bedoeling heeft de zwakke pach ters, die onbillijk worden behandeld, te helpen, zweeg de heer Kersten in alle talen. Aan dit opbouwende werk nam hij geen deel. Maar nu er weer een kans was om de boeren in hun zwak te tasten, nu maakte hij daarvan, blijkbaar van oordeel dat als men een zeker doel wil bereiken, zelfs de meest demagogische middelen gebruikt mogen worden, een handig gebruik. Er zijn inderdaad gevallen, dat men moeite 'heeft met de betaling van de verzekeringspremies. Dat is bekend. Even als het bekend is, dat van de zijde van de Raden van Arbeid al het mogelijke wordt gedaan om de betaling te vergemak kelijken en dat de Regeering telkens weer nieuwe maatregelen neemt om de landbou wers in staat te stellen, 'hunne bedrijfs kosten te betalen. Maar watjdoet nu de heer Kersten? Terwijl hij zeer goed weet, dat wat door de Regeering gedaan wordt voor den landbouw van veel meer beteekenis is dan wat hij zelf voorstaat, heeft hij den treuri- gen moed uit te roepen: „Men trapt inderdaad met den ver- zekeringsdwang de noodlijdende bedrij ven den grond in. Het zal zoover komen, dat men den een na den ander zal kannen aanpakken. Heeft de Regeering daar den moed toe? Zal deze minister het aandurven om ons zoozeer gedrukte volk dan tenslotte nog den voet op den nek te zetten? Zal hij het den nekslag toebrengen, zoodat bet bezwijken zal?" En na dan verder op de lage melkprij zen te hebben gewezen, heette het weer: „Moet men die mensehen dan maar den grond intrappen?" Na zoo de landbouwende bevolking met misleidende voorstellingen opgeruid te hebben, richtte de spreker tot de Regee ring de waarschuwing het volk niet tot verzet te prikkelen en zich voor de smeek beden van het volk niet doof te houden! Wie niet heter weet, moet hieruit wel in strijd met de waarheid den indruk krijgen, dat er door de Overheid voor de noodlijdende bevolking niets gedaan wordt. „In plaats van ingrijpende maatregelen der Regeering in ons maatschappelijk le ven, zoo heette het aan het slot, vraag ik daarom van de overheid opheffing van den door haar opgelegden dwang." Vermoedelijk zouden de boeren, ook de volgelingen van den heer Kersten, raar op hun neus kijken, als aan dezen wensch voldaan werd. Dat zou. toch beteekenen, dat er voor de bedrijven niets van beteekenis gedaan werd, dat, om de taal van den heer Kers ten te gebruiken, de noodlijdende bedrijven in den grond getrapt werden, en dat de arbeidersbevolking op 'het platteland, die het toch waarlijk al niet gemakkelijk heeft, op een schrikkelijke wijze gedupeerd werd. Het is wel treurig, dat op deze wijze door iemand, die als een leider van het volk wenscht aangemerkt te worden, op zoo schandelijke wijze het revolutionair sentiment van een deel der bevolking wordt geprikkeld en met de volksbelangen een onheilig politiek spel wordt gespeeld. De Regeering kan niet alles doen. Zij is niet in staat de crisis op te lossen. Wel kan zij trachten de gevolgen van de crisis te verzachten. Wat dan ook zooveel mogelijk gedaan wordt. En daarom is het zoo in-droevig dat mannen als Ds Kersten en Lou de Visser maar steeds doorgaan met den indruk te wekken als zou het de bedoeling der Re geering zijn de noodlijdende bedrijven in den grond te trappen. Het is pure demagogie! Het lersche parlement en de eed van trouw. Woensdagmiddag heeft de lersche mi nister-president De Valera het aangekon digde wetsontwerp in zake de afschaffing van den eed van trouw bij den Ierschen Landdag ingediend. Hierbij zullen de Landdagafgevaardig den worden ontslagen van den plicht den eed van trouw aan de Engelsche Kroon af te leggen bij de eerste bijeenkomst na nieuwe verkiezingen. Na een korte behan deling werd het wetsontwerp in eerste le zing aangenomen. De fractieleider van de partij' van Cos- grave verklaarde, dat zijn partij de voor stellen in eerste lezing aanneemt. Zij be- aoudt zich evenwel het recht voor tijdens de verdere behandeling een amendement ;n te dienen, waarbij geëischt zal worden, dat eerst onderhandelingen met de Engel sche regeering zullen moeten worden ge voerd, voor dat een definitieve beslissing wordt genomen. Ingeval dit amendement niet zal worden aangenomen, zal de Cosgrave-partij het wetsontwerp in alle verdere stadia bestrij den. Japan en China. De voorzitter der commissie van 19 uit de buitengewone Volkenbondsvergadering, Hymans, heeft gisteren besprekingen met de delegaties van Japan en China gevoerd over de resoluties betreffende de vaststel ling van het tijdstip voor de volledige te rugtrekking van de Japansche troepen uit Sjanghai. Men schijnt zich met de resolutie te heb ben vereenigd. Daarentegen moet de Japansche delega tie bezwaren hebben gemaakt. De Japan ners schijnen op het standpunt te blijven staan, dat de Japansche regeering al leen moet beoordeelen of de normale toe standen hersteld zijn en de Japansche troe pen geheel kunnen worden teruggenomen. De ontwikkeling der gebeurtenissen te Genève versterkt de mogelijkheid van het uittreden van Japan uit den Volkenbond. Een kanaal-schandaal in België? De eerste Kamerzitting na het Paasch- reces werd ingenomen door een interpel latie van den socialistischen oud-minister Anseele tot den minister van Openbare Werken, over de aanbesteding van het vak-Eygenbilsen der werken voor het Al- bertkanaal. De heer Anseele sprak er zijn veront waardiging over uit, dat de laagste be schrijfster het werk heeft gekregen, on danks het feit, dat haar aanbesteding niet volledig met de voorschriften der aanbe steding rekening heeft gehouden. De tweede inschrijfster, die zich abso luut aan de bepalingen hield en maar frs. 400.000 hooger was dan de eerste, werd gepasseerd. Daar komt nog bij, dat de eerste firma haar aanbesteding zou mogen hebben her zien. Minister van Caeneghem antwoordde, dat de firma die het werk heeft gekregen een Belgische onderneming is, terwijl de tweede met Nederlandsch kapi taal werkte. Hierop onderbrak oud-minister Huijs- mans: „Uwe „Belgische" firma werkt met Fr an sc h kapitaal!" Er is bij dit alles veel achter de schermen geknoeid. Bij interruptie zeide de liberale oud minister Devèze, dat de verklaringen van den minister hem geen voldoening gaven. Frontafgevaardigde Vos betoogde ver volgens, dat in de z.g. Nederlandsche fir ma allemaal Belgen zetelen, tegen maar één Nederlander, die bovendien zijn stu dies heeft gedaan aan de hoogeschool te Gent. De heer Anseele diende een motie in, waarin het beleid van den minister in strenge termen werd afgekeurd. Verder werd nog opgemerkt, dat de na tionaliteitskwestie ook niet opgaat door het feit, dat het eerste deel der werken voor het Albertkanaal aan eenDuit- sche firma werd toevertrouwd. De minister-president Renkin stelde de vertrouwenskwestie tegen de motie van wantrouwen van Anseele „Gij beschuldigt den geheelen ministerraad!" riep hij, „maar durft niet openlijk beweren, dat wij iets ongeoorloofds hebben gedaan." „Is de Minister bereid mede te deelen, of en in hoeverre juist ia, dat binnenkort het passagiersvervoer geheel of gedeelte lijk zal worden stopgezet op een 18-tal spoor- en tramwegen, o.a. de lokaallijnen op Zuid-Beveland en de verbinding Win- sum'Zoutkamp, DinxperloVarsseveld, EdeWagen in gen, GoudaSchoonhoven, Stadskanaal—Ter Apel en eenige andere?" heeft Minister Reymer geantwoord, dat het bedoelde, vermoedelijk aan 'de dagbla- dien ontleende bericht omtrent binnenkort te verwachten staking van reizigersverkeer op 18 lijnen niet juist da. Contingenteering leesiklaar schoenwerk. Een wetsontwerp is ingediend tot re- Binnenland. Crisisdebat in de Tweede Kamer. Scherpe discussie tusschen dr Colijn en den heer Kersten. Het nieuwe Fransche invoerverbod. Wetsontwerp betreffende margarine- menggebod ingediend. Buitenland. Het lersche parlement en de eed van trouw. Japan en China. Crisis in Zuid-Slavië. De conferenties te Genève. Ingezonden mededeelingen. Huijsmans: „Lef" toonen, is nog geen argumenten naar voren brengen!" De stemming is bepaald op vanmiddag. Voor de regeering-Renkin was dit alles behalve een schitterende dag, merkte de „Msb." op. Crisis in Zuid-Slavië. De binnenlandsch politieke toestand van Zuid-Slavië is verward. De openbare mee ning wordt beheerscht door het bericht, dat de eerste Kroatische spaarbank, de grootste depositobank van den Staat, haar betalingen, ook die van beperkten omvang heeft gestaat. De op een na de grootste bank, de credietinstellïng te Laibach zou eveneens in moeilijkheden verkeeren. De minister van Finaneiën heeft in de afgeloopen drie weken twee malen zijn portefeuille ter beschikking gesteld, even wel zonder dat zijn ontslagaanvrage werd ingewilligd. Evenzoo hebben twee Kroati sche ministers vergeefs ontslag aange vraagd. Aan de eerste Kroatische spaarbank, welke enkele dagen geleden 'haar betalin gen heeft gestaakt, is 'n moratorium ver leend voor zes maanden, aangezien de Nationale Bank niet in staat is, de spaar bank te steunen. De tweespalt in het Engelsche kabinet. De Samuel-liberalen hebben besloten de nieuwe tariefvoorstellen der regeering in alle stadia te bestrijden. De verdeeldheid in 'het kabinet over de douane-politiek der regeering zal ditmaal opnieuw op den voorgrond treden. Korte berichten. De Fransche bevolkingsstatistiek voor 1931 geeft een geboorten-overschot van 49.435 te zien. Voor 1930 was dit cijfer 99.786. In de Poolsche stad Wilna werd een geval van lepra geconstateerd. Een leer handelaar was besmet geworden door huiden, die hij uit Siberië had ontvangen. In een door 100.000 menschen be zochte massabetooging te Halle heeft Hit- Ier uitdrukkelijk verklaard, dat hij zich door niets zal laten weerhouden om zijn werk met alle kracht voort te zetten. Het is mogelijk, dat ook de uiterste maatrege len tegen de beweging genomen worden; één ding is echter niet mogelijk, nl. dat het nationaal-socialisme zou capituleeren. Te Moskou is het congres der Rus sische vakvereenigingen geopend. Op de agenda staat in de eerste plaats de vraag van de opvoering der arbeidsprestatie en de vermindering der productiekosten. Een heftige wervelstorm, die drie uur geduurd heeft, heeft de kleine stad Chanchito, centrum van bananencultuur, geteisterd. Negentienden van de bevolking zijn dakloos. Talrijke personen zijn ge wond. Gisteravond te 6.55 (Am. tijd) is de Graf Zeppelin te Pernambuco aangeko men en daar vlot geland. Werkverschaffing stopgezet. Bij ministerieel besluit is de werkver schaffing van de gemeenten Haarlem en Zaandam te Castricum stopgezet Dit be sluit is een gevolg van een Maandag j.l. uitgebroken wilde staking. Geen stopzetting passagiersvervoer. Op de vraag van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Heuvel: geling van den invoer van leestklaar schoenwerk. Het ontwerp is samengesteld ter vol doening aan het bepaalde in art. 3 der Grisis-invoerwet. De overweging, welke de commissie tot het voorstellen van de zen maatregel heeft geleid is deze, dat contingenteering van leestklaar schoen werk noodig is teneinde het effect, beoogd met de contingenteering van schoeisel te bereiken. Het zou immers mogelijk zijn, en van deze mogelijkheid werd reeds ge bruik gemaakt, gedeeltelijk afgewerkte schoenen in te voeren en aldus aan de gevolgen van de contingenteering van schoeisel te ontkomen. Dr J. Th. de Visser als candidaaL Men schrijft aan de „Nederlander" uit Raamsdonkveer: Ter illustratie van het feit, dat wijlen Dt J. Th. de Visser reeds als candidaat de gemeenten, waar hij optrad, door zijn redenaarstalent buitengemeen wist te boeien, kan het volgende dienen: Als candidaat werd hij onder meer be roepen te Raamsdonk in Noord-Brabant. De gemeente was daar echter toentertijd in twee scherp tegenover elkaar staande groepen verdeeld. De eene partij wensch- te geen „gezangenman", de andere was daar wèl voor. Het ging zóó ver, dat de organist ten aanhoore van ieder, die wilde luisteren houtweg verklaarde: „As ter eenen komt, die een gezang opgèft, dan speul ik het nie!" Dr de Visser kwam preeken en gaf een gezang op. De organist speelde wèl!! Toen hem na den dienst gevraagd werd, waarom hij nu tóch gespeeld had, ant woordde onze anti-gezangenman met vuur: „Mè as den die-ën konden krijgen, dan speul ik gezangen, hoor. Kérel nog en toe!" Het was echter niet noodig. Raamsdonk kreeg een bedankje. STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. Opneming van boter in de margarine. Een wetsontwerp is bij de Tweede Ka mer ingediend, houdende tijdelijke maat regelen tot hulpverleening aan de melk veehouderij. In de toelichting zet de regeering uit een den hoogst ongunstigen toestand, waarin het veehoudersbedrijf verkeert tengevolge van een tot heden ongekende waardedaling van de opbrengst der melk productie, waardoor het bedrijf aan een algeheele verarming is prijsgegeven. De regeering heeft hierin aanleiding gevonden maatregelen te beramen en advies ingewonnen van de Landbouw-cri- I sis-Gommissie. De strekking van dit ad vies heeft zij aanvaard. Het plan, waarvan de regeering is uit gegaan, is als volgt weer te geven: I. Voor zuivelproducten. Gecontroleer de verkoop met mogelijkheid van prijsbe- invloeding voor wat de binnenlandsche markt betreft; fondsvorming door middel van de baten van dezen verkoop. H. Voor margarine. Opneming in de margarine van een niet onbelangrijk per centage boter, welke te mengen boter te gen iets lageren prijs dan de boter in het algemeen centraal wordt geleverd. UI. Voor andere spijsvetten van plant- aardigen oorsprong. Gecontroleerde ver koop met mogelijkheid van prijsbeinvloe- ding. De regeering zet voorts uiteen de nood zakelijkheid, eenige nevenmaatregelen te treffen ten aanzien van punten, waarme de het eigenlijke onderwerp in nauwe re latie staat. Bij de uitwerking van deze nevenregelingen zal getracht worden zoo veel mogelijk dezelfde verhoudingen als in normalen tijd, maar dan op een hoo ger prijsniveau dan op het oogenblik, tus schen de genoemde producten te bewaren. De consumptie van boter niet in gevaar. Bij het door de regeering gekozen stel sel wordt de margarine als zoodanig niet in prijs verhoogd. In het mengproduct zal het element margarine denzelfdon prijs behouden. Wat geschiedt, is slechts menging der margarine met boter. Daar door wordt een waar verkregen, waarvan alleen de boter mededxaagt tot de vorming van het fonds, dat voor steun van het veehoudersbedrijf zal aangewend worden. In verband echter met het feit, dat do aldus met margarine gemengde boter ge consumeerd zal worden door minder draagkrachtigen, zal deze te mengen bo ter tegen lager prijs beschikbaar zijn, dan de boter, welke door meer draagkrachti gen als zoodanig genoten wordt. Deze menging brengt de consumptie van bo ter niet in gevaar en werkt in de richting van nationaal gebruik van een nationaal product. De uitvoer zooveel mogelijk In stand houden. Tegelijk is voor het later weder opne men van onze zuivel-exporteerende rol noodzakelijk, den uitvoer thans zoo veel mogelijk in stand te houden. Hierbij zal rekening behooren te worden gehouden met de omstandigheid, dat de maatrege len vein andere regeeringen dit niet wei nig zullen verzwaren en dat voor oogen gehouden moet worden, dat de export van boter, welke in de jaren 1929, 1930 en 1931 gemiddeld bedroeg ongeveer 37 millioen K.G. en over 1932 slechts zal be dragen ongeveer 18 millioen K.G. Den uitvoer van deze hoeveelheid dan ook werkelijk mogelijk te maken is een der doeleinden der voorgedragen rege ling. A Toeslag op verwerkte melk. Uit het te vormen crisis-zuivelfonds zal op alle melk, welke onder controle ver werkt is, een zoodanige toeslag worden verstrekt, dat de netto-opbrengst der melk van een zeker vetgehalte per K.G. een bepaalden richtprijs bereikt. Er moet ge legenheid zijn den richtprijs te toetsen aan de gegevens omtrent alle factoren, welke de productiekosten uitmaken. Als inkomsten, waaruit het crisis-zui velfonds zijn baten zal trekken, denkt de regeling zich de opbrengst van merken, welke tegen een prijs, variabel voor ver schillende tijdvakken, beschikbaar zullen worden gesteld. Er zal met kracht wor den gewaakt tegen het gevaar, dat de prijsopzet zou worden verhaald op den leverancier van de melk. De Crisis-zuivel-centrale. In het stelsel is opgenomen de moge lijkheid een verbod van verwerking van melk in brood vast te stellen. De uitvoe ring van dit stelsel zal in handen worden gelegd van een rechtspersoonlijkheid-be- zittend lichaam, genaamd Crisis-Zuivel- Centrale, in het bestuur waarvan verte genwoordigers van all© bij dit complex van steunmaatregelen betrokken belang hebbenden zullen zitting hebben. De centrale zal de merken alleen ver strekken aan door haar alleen erkende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1