No. 169 Woensdag 20 April 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. PREMIEBETALING VOOR SOCIALE VERZEKERING. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Buronu: Lnnyo Vorststraat 70, Qoor. Tol.: Rodactto on AdininlBtratlo No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Bury. ToL No. 2B9. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersfO.OS Prijs der AdverfentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Van den heer A. Koert te Wolfaarts- dijk ontvingen wij een schrijven, dat we hier gaarne een plaats verleenen. Het luidt als volgt: Met belangstelling 'heb ik uw artikel ge lezen in „De Zeeuw" van Vrijdag 15 April j.L, 'handelende over de premiebetaling: van de sociale verzekering. Het heeft mij: ge troffen, dat door u daarin als voorbeeld worden genomen de uitgaven op een boer derij van 20 H.A. weiland in de Rijn streek, dus buiten Zeeland. De lasten voor de sociale verzekeringen, die op een gemengd 'Zeeuwsch bedrijf drukken, zijn van veel meer beteekenis, dan in het ge noemde bedrijf. De lasten voor de sociale verzekeringen, althans wat mijn bedrijf betreft, bedroegen over 1930—1931: Aan zegels invaliditeitswet f 669. Premie Ongevallenverzekering - 157.26 Premie Ziekteverzekering - 296.26 Totaalf 1122.52 Doot de werknemers is bijge dragen de helft in de ziekte verzekering ad - 148.13 Blijft dus een uitgaaf voor de sociale verzekering van f 974.39 Voor een gemengd bedrijf van ongeveer 90 H.A. bouw- en weiland. Ik ben het met u eens, dat de lasten der soc. verzekering bij het bedrijf 'behooren, doch voeg hier aan toe: zoolang de uitkomsten van het bedrijf dit mogelijk maken. De invoering dezer lasten heeft plaats gelhad in een tijd, dat de lasten gemakkelijk konden worden gedragen door het hedrijf, doch dat de boeren onder deze abnormale omstandigheden een tijdelijke overname dezer lasten door den Staat trachten te verkrijgen, is dunkt mij ver klaarbaar. Met dank voor de verleende ruimte. Hoogachtend, A. KOERT. WolfaaTtsdijk, 16 April 1932. Zooals men zich herinnert, hadden wij uit het orgaan van den Ghristelijken Boe ren- en Tuindersbond overgenomen de uit gaven van een boerderij van 20 H.A. wei land in de Rijnstreek, waaruit bleek, dat de premie voor de sociale verzekering verreweg de geringste was van de bedrijfsuitgaven. De heer Koert komt nu met de cijfers van een veel grooter gemengd bedrijf in Zeeland. Hieruit blijkt, dat de uitgaven voor de sociale verzekering in een dergelijk be drijf uit den aard der zaak veel hooger zijn. Maar óók en dat is in 'dit verband van beteekenis dat de premie voor de sociale verzekering slechts een klein on derdeel vormt van de uitgaven voor het bedrijf. Het is jammer, dat de inzender ook niet, evenals in het door ons genoemde voor beeld, enkele cijfers heeft gegeven omtrent zijn overige bedrijfsuitgaven. Dan zou dit nog veel sterker zijn uitgekomen. Verder blijkt uit dit schrijven wat trouwens bekend was dat de lasten der sociale verzekering voor het eene bedrijf, b.v. zuiver veeteelt, minder zijn dan voor een landbouwbedrijf. Hieruit volgt, dat overneming dezer las ten door de Regeering ongel ij ke hulp zou beteekenen. Een veel grooter bezwaar is echter, dat er, behalve de bouwbedrijven, zoovele an dere zijn en ook wel particulieren, die met tekorten worstelen. Het valt bezwaarlijk in te zien waarom deze niet, en de boerenstand wèl van deze lasten ontheven zou moeten worden. Het een met het ander zou uitloopen op een voor de schatkist niet te dragen last, en bovendien het gevaar scheppen, dat de uitkeeringen uit de sociale verzekeringen in het gedrang kwamen. En dat wil toch met uitzondering van den heer Ker sten, die de geheele sociale wetgeving wil afschaffen niemand? Tot onze voldoening zagen wij, dat de heer Koert het met ons eens is, dat de lasten der sociale verzekering bij het be drijf behooren. Hij maakt hierbij echter deze reserve: „Zoolang de uitkomsten van het bedrijf dit mogelijk maken". Wij zijn het met hem eens, dat het ver klaarbaar is, vooral gezien de actie die van zekere zijde tegen de sociale wet geving gevoerd wordt, dat op tijdelijke overname van de verzekeringslasten door den Staat wordt aangedrongen. Verklaarbaar. Maar verstandig niet. Immers met overname van deze lasten door den Staat, zijn de boeren niet ge holpen. Wat beteekent f 74 voor een weidebe- drijf van 20 H.A. in de Rijnstreek. Wat beteekent f 974 voor een gemengd bedrijf van 90 H.A. in Zeeland? De heer Kersten beijvert zich het voor te stellen, alsof overname of afschaffing van deze lasten, waardoor duizenden en tienduizenden arbeiders gedupeerd zouden worden, baat kan brengen, maar zoo is het niet. Veel doeltreffender is het optreden van de Regeering, die door steun aan tarwe- en bietenteelt en soortgelijke maatregelen tracht mede te werken om de landbouwers in staat te stellen de noodzakelijke be drijfslasten, waaronder loon en uitgesteld loon (premie voor de verzekering) een eerste plaats innemen, te dragen. DE ENGELSCHE BEGROOTING INGEDIEND. Engeland zou het zwaarste achter den rug hebben. Het Engelsche kabinet heeft Maandag avond de begrootings- en douanekwesties behandeld. In welingelichte kringen zegt men, dat de ministers onderling van mee ning schijnen verschild te hebben. Inzake de bespreking schrijft de Times: Er zijn nieuwe voorstellen voor de douane-tarieven besproken, welke eerder het karakter van beschermende tarieven als van fiskale douanetarieven zullen heb ben, zoodat de opbrengst hiervan gering zal zijn. De liberale ministers hadden hierover reeds hun bezorgdheid te kennen gegeven, hoewel nog niet van hun aftre den gesproken werd. De Daily Telegraph meent zelfs te kun nen mededeelen, dat de douane-autoritei ten in de havens ervan in kennis zijn ge steld, dat binnen enkele dagen verande ringen in de tarieven zullen plaats vinden. Volgens de Daily Express is het bij de beraadslaging van het kabinet over de be grooting tot ernstige meeningsverschillen gekomen en wel voornamelijk over de ta riefpolitiek. Het geschil zou zulk een om vang hebben aangenomen, dat een aantal ministers zelfs met aftreden gedreigd heeft. Mac Donald is er echter in geslaagd de eenheid te herstellen, door den minis ters, die zich op het vrijhandel-standpunt plaatsen, te garandeeren, dat zij te allen tijde uiting zouden kunnen geven aan hun afwijkende meening. Op deze voorwaar den konden ook de liberale ministers en Lord Snowden hun goedkeuring aan het begrootingsvoorstel hechten. Het Lagerhuis was gistermiddag tot 'de laatste plaats bezet, toen de minister van financiën, Neville Chamberlain, het woord nam tot het uitspreken van zijn begroo- tingsr edevoering. De minister wees er in den aanvang van zijn redevoering op, dat sinds November j.l. groote bezuinigingen zijn ingevoerd. Toen heeft het deficit 47 mill. p. st. be dragen, terwijl 'hij thans kan wijzen op 'n klein overschot tot een bedrag van 364.000 pd. sterling. Feitelijk is de toestand echter 9 mill. pd. st. gunstiger dan geraamd was. De Engel sche belastingbetaler heeft zijn plicht op buitengewone wijze vervuld en heeft met patriotisme de opwekking der regeering beantwoord om de belastingen vroeger te betalen dan vorige jaren het geval is ge weest. In het algemeen gesproken, zeide Cham berlain te hopen, dat thans voor Engeland het zwaarste achter den rug is. De ontvangsten uit hoofde van het in voerrecht ad 10 pet. worden op 27 mill, pd. st. geraamd. De minister hoopt nog het einde der week verdere antidumpingtarieven te kun nen aankondigen, welke naar zijn schat ting 5 mill. pd. st. zouden kunnen op brengen. De minister zeide door de macht der gebeurtenissen gedwongen te worden ter vermijding van groote en gevaarlijke va luta-fluctuaties een reserve aan goud en buitenlandsche deviezen ter beschikking te houden, ten einde plotselingen kapitaal- opvragingen hgt hoofd te kunnen bieden. Derhalve verzoekt de minister het La gerhuis een leening van 150 mill pd. st. te willen toestaan om den wisselkoers te ega- liseeren en een goudreserve te vormen. Het speet spr., dat hij. nog geen kans had gezien tot verlaging van de voor naamste der directe belastingen, de inkom stenbelasting. Van de indirecte belastingen erkende de minister dat de accijns op bier te hoog was, maar ook deze 'belasting moest dit jaar nog gehandhaafd blijven. Om een sluitende begrooting voor 1933 te kunnen aanbieden, 'had de minister de rechten op buitenlandsche thee weer ingevoerd tot de zelfde hoogte van vroeger. Op motorrijwielen wenschte spr. van 1 Januari 1933 af, een belasting te leggen van 15 sh. voor motoren tot 150 c.M3. cy- linderinhoud, van 30 sh. voor motoren van 150 tot 250 en van 3 pond voor de krach tige motoren boven 250 c.M3. Op suiker komt een accijns van 1 shil ling per hundredweight, waardoor de re geering in staat zal zijn de premie van 12 sh. per Gw. aan verbouwers van beetwor tels in het binnenland te blijven uitkeeren. Nieuw conflict in Britsch-lndië. Ofschoon de Indische regeering het con gres, dat 24 dezer in Nieuw-Delhi zou bijeenkomen, heeft verboden, hebben de aanhangers van Gand'hi verklaard vastbe sloten te zijn toch te congresseeren. Nu reeds, seint de correspondent van de „Daily Herald", vertrekken uit alle hoe ken van het 'land de afgevaardigden naar Nieuw-Dehli. Mevr. Naidu, de dichteres en dienstdoende voorzitter van het con gres, heeft verklaard, dat het zeker zal bijeenkomen en dat ze daarom Vrijdag van Bombay vertrekt. Men vreest in Indië, dat de Indische re geering als antwoord hierop de geheele organisatie met haar vele millioenen leden onwettig zal verklaren. China en Japan. Het heele personeel van den Oost-Chi- neeschen spoorweg heeft besloten in sta king te gaan wegens de arrestatie van 40 beambten naar aanleiding van den aan slag op een trein met Japansche troepen op 12 April. De staking zal het vervoer van Japansche troepen sterk belemmeren. De commissie van 19 is gisteren te Ge- nève opnieuw bijeen geweest achter geslo ten deuren en buiten aanwezigheid van de Ohineesche en Japansche gedelegeerden. De commissie is 'het eens geworden over den te'kst van een resolutie. De voorzitter Hijmans zal thans den tekst van deze re solutie aan de Japansche en Ghineesche gedelegeerden mededeelen en daarna zal waarschijnlijk een openbare bijeenkomst van de commissie van 19 plaats vinden. De taalkwestie in België. In parlementaire 'kringen te Brussel ziet men met belangstelling de behandeling in de Kamer van de wetsvoorstellen betref fende de regeling van het talengebruik bij het lager en middelbaar onderwijs tege moet. Gisteren hadden de katholieke Vlaamsche ministers in het 'bijzijn van den minister-president Renkin een onder houd met den liberalen minister van Kun sten en Wetenschappen Petitjean en na den middag kwam ook nog de katholieke Vlaamsche Kamer-fractie bij'een, zonder dat echter de gewenschte opklaring van de vrij troebele politieke atmosfeer kon wor den bereikt. Door de liberalen wordt bij den minister president sterk aangedrongen op het stel len van de vertrouwenskwestie bij: de stem ming over deze amendementen in de Ka mer. De toestand is zoo in de wandelgangen der Kamer, dat op zeer erostigen toon over de mogelijkheid van een regeerings- crisis werd gesproken. Er zal echter wel weer een compromis worden gevonden, dat evenmin de liberale als de Vlaamschgezinden bevredigt. Smokkelarij van verdoovende middelen. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen is de Duitsche recherche in samen werking met de politie van New York op het spoor gekomen van een grooten smok kelhandel in verdoovende middelen, ge dreven door de bende van den eenigen tijd geleden te Berlijn gearresteerden han delaar in verdoovende middelen Del Gracio. In het begin van deze maand zijn te New York op het s.s. Ile de France groo te hoeveelheden verdoovende middelen aangehaald, die verpakt in kisten speel goederen in Amerika moesten worden binnengesmokkeld. Bij het onderzoek naar de herkomst der narcotica werden sporen gevonden, die er op wezen, dat de waren uit Berlijn afkomstig waren. Toen de han delaar in verdoovende middelen Del Gra cio op een Berlijnsch station gearresteerd werd, gelukte het echter een van zijn me dewerkers, die zich Fried of ook wel Wolf noemde, te ontkomen. Tijdens het zoeken naar den voortvluchtige kwam de politie te weten, dat hij dicht bij de stations-op slagplaatsen van het Anhalter station een woning had gehuurd. Bij onderzoek, al daar ingesteld, werden leege kisten voor speelgoederen gevonden, gelijk die ook ge bruikt waren voor de aan boord van de Ile de France aangehaalde narcotica. Naar verder vastgesteld werd, zijn de ver doovende middelen waarschijnlijk uit Kon- stantinopel afkomstig. MacDonald weer ziek. In het medisch bulletin over den toe stand van MacDonald, wordt verklaard, dat de verbetering van het rechteroog van MacDonald zich niet handhaaft, doordat de overgroote drukte gedurende de laatste vijf weken hem niet toestond, de speciale zorg aan zijn oog te besteden, welke hem was voorgeschreven. De tegenwoordige toestand van het oog is zoodanig, dat de dokters in normale omstandigheden den premier zouden aan raden gedurende verscheidene weken ab solute rust te nemen. In verband met de huidige omstandigheden staat de dokter MacDonald toe naar Genève te vertrekken, mits hij zich zooveel mogelijk in acht neemt en dagelijks 'drie uren achter elkaar absolute rust neemt. MacDonald zal worden vergezeld door zijn arts. De „Krijgsgevangene" ulf Siberië. Wij hebben medegedeeld, dat in een Belgisch plaatsje een zekere „Claes" was gearriveerd, die beweerde tot nu toe als 'krijgsgevangene in Siberië te hebben verbleven en de man te zijn van een we duwe 'Claes. Thans is uitgemaakt, dat de „krijgsge vangene" een avonturier is uit een nabu rig dorp. Hij had pas de gevangenis ver laten en trachtte gebruik te maken van het verdwijnen van den echten Claes (die in 1914 te Ramscapelle is gesneuveld) om zich bij den 'burgerlijken stand nieuwe papieren te verzekeren. Groot opzien te Washington. Het bericht, dat de Amerikaansche schulden niet op de Britsche begrooting zijn geplaatst, heeft groot opzien gebaard bij de regeering te Washington. De republikeinsche senator Reed, die als woordvoerder van het ministerie van Financiën wordt beschouwd, verklaarde in den Senaat, dat noch de Amerikaan sche regeering, noch toonaangevende ambtenaren Engeland aanleiding hebben gegeven tóe te stemmen in de verlenging van het schuldenmoratorium. Reed is overtuigd, dat Engeland de schuldenbe talingen zal verrichten. Korte berichten. Gistermorgen heeft de politieke po litie te Berlijn huiszoekingen gehouden in 3040 lokalen en bureaux van den com- munistischen schuttersbond en van den zg. anti-fascistischen strijdhond. Tot nu toe heeft de politie een groote hoeveelheid bescheiden en geschriften in beslag geno men. Niet alleen in Pruisen, maar ook in Wurtemberg, Anhalt en Hamburg vinden Zondag a.s. verkiezingen plaats. In het geheel zullen hierbij weer ongeveer 35 millioen Duitscbers van hun kiesrecht ge bruik kunnen maken. Men verwacht, dat in het loopende begrootingsjaar van de Vereen. Staten, eindigende 30 Juni, het immigratiecijfer een laagterecord zal aantoonen, n.l. 45000. Het vorige jaar was het nog 97139. Turkije overweegt ernstig, tot den volkenbond toe te treden. Het zal echter eerst een definitief besluit nemen, indien er zekere kans bestaat dat Turkije een semi-permanenten zetel in den raad van den volkenbond zal bekomen. De bedrljfspolitiek der Nederlandsche Spoorwegen. De Tweede Kamerleden Kampschöer en Van de Bilt hebben den minister van waterstaat de volgeed© vragon gesteld: Binnenland. Crisisdebatten in de Tweede Kamer. Vragen van Kamerleden over de bedrijfs- politiek der Ned. Spoorwegen. Moord te Rotterdam. Onze uitvoer naar Frankrijk belemmerd. De run op enkele Nutsspaarbanken. Buitenland. Mao Donald weer ziek? De Engelsche begrooting ingediend. De kwestie JapanChina. Is de minister met de commissie-da Vries van oordeel, dat de Spoorwegen vol gens de beginselen van een onderneming, zij het dan een openbare, moeten worden beheerd en alzoo niet als een bedrijf moe ten worden aangemerkt, dat het karakter zou hebben van een installing van open baar nut? Is de minister met de commissie-de Vries van meening, dat de blijkbaar uit deze omschrijving voortvloeiende politiek der Spoorwegen de juiste is ook met het oog op het algemeen belang? Is de minister met de commissie-da Vries van oordeel, dat een algemeene ver laging der tarieven niet kan plaats heb ben? Is de minister niet van oordeel, dat de bedrijfspolitiek der Spoorwegen er toe zal leiden, dat steeds meer en meer het vervoer zal worden overgenomen door de vrachtauto en waarvan het gevolg zal zijn steeds mindere rentabiliteit van het spoor wegbedrijf? Is de minister niet van oordeel, dat wanneer niet door wijziging van de be staande tarieven en de bedrijfspolitiek, het vervoer door de Spoorwegen wordt bevorderd, belangrijke sommen door het Rijk zullen moeten worden bijgepast om de tekorten te dekken? Wat stelt de minister zich voor te doen naar aanleiding van het ingediende rap port der commissie-de Vries? De toestand in den landbouw. Het hoofdbestuur van het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drente schrijft in een adres aan de Ko ningin, dat zonder directe ingrijpende steunmaatregelen een zeer groot gedeelte der landbouwbedrijven te gronde zal gaan en dat in dezen toestand het langdurige overwegen van de regeering het vertrou wen van den boerenstand ernstig heeft geschokt. Adressanten verzoeken H. M. eerbiedig doch met grooten nadruk, te be vorderen, dat onverwijld steunmaatrege len worden getroffen, zooals de drie cen trale landbouworganisaties hebben voor gesteld, in het belang van den Nederland- schen boerenstand en daarmede in het be lang van de geheele Nederlandsche bevol king. Een adres van gelijke strekking' heeft het Genootschap gericht tot den raad van ministers. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten, op de agenda te plaatsen, vóór de motie-Ter Laan over bespreking van de ongevallenwet, het wetsontwerp regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kaflsvleesch, de interpellatie- Oud omtrent stichting van scholen in de Wieringermeer en het wetsontwerp tot in stelling van een Economischen raad. Gesalarieerd penningmeester van een school. B. en W. van Voorburg stellen den raad voor van de beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij de gemeente voor het overgroote deel in het ongelijk werd ge steld wat betreft de vastgestelde exploita tievergoeding bij de z.g. driejaarlijksche afrekening voor de van Wassena8r-Hoff- manschool, in hooger beroep te gaan bij de Kroon voor zoover het betreft het ho norarium van den penningmeester der school ad f 300 per jaar. Dit bedrag ach ten B. en W. veel te hoog en zij zouden gaarne van hooger hand willen zien uit gemaakt, dat dit honorarium aan billlijke grenzen is gebonden. Het standpunt van Gedeputeerde Staten, waaruit eigenlijk volgt, dat de schoolbesturen hun penning meester ad libitum kunnen salarieeren kan aldus B. en W. tot ongemoti veerde uitgaven leiden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1