No. 168 Dinsdag 19 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. wm- VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Rodactio en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zeeuwsche Schooldag. Vrijdag 22 April a.s. wordt weer, wat wij zouden kunnen noemen de jaarlijk- sche Zeeuwsche schooldag gehouden. Het negende district van den School raad houdt dan ditmaal te Middelburg een districtsvergadering, waarin alle belangstellenden in het Christelijk onder wijs van harte welkom zijn. Er wordt weieens, en niet geheel ten onrechte, geklaagd, dat de belangstelling voor het Christelijk onderwijs schijnt te verminderen; althans dat van die belang stelling minder dan vroeger blijk wordt gegeven. Dit is ook wel eenigermate te verklaren. De dagen van strijd zooals we die vroeger' gekend hebben zijn voorbij. Het recht van het Christelijk onderwijs is na jarenlange worsteling ten volle er kend. En dank zij de financieele gelijk stelling is er ook de gelegenheid gekomen dat het zich in volle vrijheid kan ontwik kelen. Inplaats echter - dat nu alles gedaan wordt om het Christelijk onderwijs inner lijk te versterken schijnt het soms alsof de belangstelling begint te verminderen, alsof de band tusschen school en ouders begint te verslappen. Daarom is het zoo goed dat naast de ouderavonden, die een plaatselijk karakter dragen, van jaar tot jaar provin ciale vergaderingen worden gehouden en dat de vrienden van het Christelijk onder wijs door den Schoolraad worden bijeen geroepen om de belangen van dat onder wijs te bespreken en de band te verster ken. Het bestuur van „Het IXe district" gaf ook nu weer blijk dat het rekening houdt met de eischen van den tijd. Toen enkele jaren geleden het school- artsenvraagstuk in 't bijzonder de aan dacht trok werd daarover in diverse dis trictsvergaderingen gehandeld. Thans wordt opnieuw een actueel on derwerp aan de orde gesteld: „School en Volkenbond". Over dit onderwerp wordt zeer ver schillend gedacht. Aan den eenen kant zijn er die meenen dat het werk van den Volkenbond geheel buiten het terrein van de school ligt en aan den anderen kant zijn er menschen die van het nationale niet meer willen weten en die het interna tionale sterk op den voorgrond schuiven. Daarom was het een goede gedachte om Mr Bijleveld uit te noodigen dit vraag stuk te behandelen. Het zal ongetwijfeld interessant worden, temeer omdat er als naar gewoonte gelegenheid zal worden gegeven voor gedachten wisseling., In de morgenvergadering zal de heer van Harn te Spui bij Terneuzen een on derwerp behandelen dat ietwat raadsel achtig klinkt „Het IXe regiment", maar dat vermoedelijk meer het intieme leven van het negende district raakt, en dus ook de volle belangstelling verdient. "Wij twijfelen niet of vele vrienden van het Christelijk onderwijs zullen dezen dag vrijmaken en tot het welslagen van deze vergadering meewerken. Zijn er nog krijgsgevangenen in Siberië? Een zekere Glaes, die als soldaat tijdens den oorlog als vermist werd opgegeven, is, na 18 jaar afwezigheid in zijn geboor teplaatsje Bookué teruggekeerd. Zijn vrouw, die wettelijk weduwe was, heeft hij hertrouwd en met 3 kinderen uit haar tweede huwelijk, aangetroffen. Claes verklaarde als krijgsgevangene naar Siberië te zijn gedeporteerd, en dat zich daar op dit oogenblik nog verschil lende geallieerde soldaten bevinden. China verwerpt Japans eischen. Weer gevechten. Het Chineesche kabinet heeft Zondag de Japansche voorstellen inzake de rege ling van de geschillen te Shanghai be sproken en besloten, de Japansche eischen te verwerpen. In verband hiermede rekent men op een verscherping van den thans bestaanden toestand. Volgens berichten uit Russische bron moeten de Japansche troepen de Chinee sche stellingen te Shanghai hebben aan gevallen, nadat de artillerie den aanval uren te voren voorbereid had. Na aanvan kelijke successen moeten de Japanners door Chineesche versterkingen terugge worpen zijn. De verliezen aan beide zijden moeten aanzienlijk zijn. De Volkenbondsraad heeft Maandag middag een vertrouwelijke zitting gehou den ter behandeling van het conflict in het Verre Oosten. Yen eischte, dat een openbare zitting van de Gommissie-van-Negentien zou worden gehouden en kondigde aan, dat hij de bijeenroeping van de Volkenbondsver gadering zou eischen, indien niet aan zijn wenschen zou worden tegemoet gekomen. Een beslissing is echter door de com missie van 19 nog niet genomen. Zal Amerika een nieuw moratorium voor de oorlogsschulden afkondigen? In Amerikaansche regeeringskringen, zoo deelt men mede, verwacht men niet, dat Hoover het initiatief zal nemen voor een nieuw moratorium voor de oorlogs- en herstelschulden voor den afloop van 't tegenwoordige moratorium op 30 Juni. Senator Johnson en andere overtuigde tegenstanders van een herziening der oor- logsschulden, hebben onlangs alarm ge blazen, zeggende, dat zij, die aan het be wind zijn, zich gereed maken om een nieuw moratorium te verleenen voor 270 millioen dollar, hetgeen in het geheel 520 millioen dollar zou uitmaken, en per slot riran rekening zou leiden tot een herzie ning en annuleering der oorlogsschulden. Korte berichten. De „Graf Zeppelin" is gister, kort na middernacht, gestart voor het maken van haar derde vlucht naar Zuid-Amerika. Het commando berust deze maal bij dr Eckener zelf. Het referendum in Saksen over de ontbinding van den Saksischen landdag is mislukt, doordien de deelneming aan het referendum onvoldoende was en de vereischte 50 pet. van het aantal stemge rechtigden niet gehaald is. Het huidige parlement van Oldenburg is echter ontbonden. Volgens een bericht uit Lima is in het Zuiden van Peru een revolutie uitge broken. De Peruaansche kruisers „Almi- rante Grau" en „Colonel Balognesi", die in de haven van Panama voor anker la gen, zijn terstond onder stoom gegaan om zoo spoedig mogelijk Peru te bereiken. De provincie Hoepeh (China) is door een hevige aardbeving geteisterd, waarbij honderden menschen het leven zouden verloren hebben. Maandag werd Santiago door een kortstondige aardbeving geteisterd, welke evenwel geen groote schade heeft aange richt. De aardbevingscatastrophe bij het eiland Swinoi in de Kaspische Zee heeft groote schade aangericht. Huizen en vuur torens werden geheel vernield. Acht man nen, een vrouw en drie kinderen zijn om het leven gekomen. De voortvluchtige ex-kassier van de spaarbank te Bremen, die een tekort van 100.000 Mark heeft achtergelaten, is gis termiddag door de politie gearresteerd. In verband met de te verwachten communistische betoogingen op 1 Mei a.s. worden door de politie-autoriteiten tal van communisten in alle deelen van Polen gearresteerd. Men meldt uit Berlijn: In verband met de telkens weer opduikende geruch ten over plannen der Rijksregeering, om de ambtenaarssalarissen wederom te ver lagen, wordt een nadrukkelijke tegen spraak gepubliceerd. De Rijn-Scheldeverbinding. Bij de begrootingsdebatten in den Ant- werpschen gemeenteraad heeft burge meester van Cauwelaert ook even de Ne- derlandschBelgische betrekkingen aan geroerd. De burgemeester wees er op dat, hoe hardnekkig Antwerpen zijn belangen verdedigt, zulks nimmer is geschied in een geest van naijver ten opzichte van Rotterdam. De onderhandelingen met Nederland moeten in een geest van overeenstemming gevoerd worden, niet met het doel om de Nederlandsche havens te beconcurreeren, noch om de reeds lang vergeten geschillen opnieuw op te rakelen. De natuurlijke hinderpalen moeten niet blijven bestaan, want zij die zulks meenen zijn geen Groot- Nederlanders en bevorderen zeker de vriendschap niet tusschen beide landen. De natuurlijke hinderpalen moeten met kalmte en vertrouwen worden weggeno men en niet door strijd. De gebeurtenissen van 1830 zijn sinds lang voorbij en een nieuw tijdperk dient ingeluid. Voor het welzijn van beide havens is een steeds in niger wordende eenheid noodig. (Lang durige toejuichingen.) De heer Van Cauwelaert wees er dan op, dat Gent en Luik met Antwerpen een eenheidsfront moeten behouden inzake de onderhandelingen met Nederland. Op het verzoek van het liberaal gemeen teraadslid Baelde een motie aan te nemen inhoudende dat bij de onderhandelingen men toch niet het groote nut van een directe RijnSchelde-verbinding uit het oog zou verliezen, verklaarde de burge meester, dat deze motie overbodig was, wijl de onderhandelaars deze zaak zeker niet zouden vergeten. toond, dat deze vóór gisteren ten recht- streekschen invoer naar Nederland is ver zonden. Vergunningen worden slechts verstrekt aan hem, wiens handelszaak in het Han delsregister is ingeschreven en die blijkens deze inschrijving mede het bedrijf van im porteur van boter uitoefent en tot een hoe veelheid, in totaal gelijkstaand aan ten minste 95 en ten hoogste 100 ten honderd van het gemiddelde der door hem gedu rende het genoemde tijdvak der jaren 1928 1929 en 1930 ingevoerde hoeveelheid. De hoeveelheid boter, ingevoerd van 1 Maart af tot heden, alsmede de hoeveel heid, voor gisteren verzonden naar ons land strekt in mindering van de totale in te voeren hoeveelheid. Ter bestrijding van de kosten, aan de Binnenland. Contingenteering van den invoer van boter. Discontoverlaging Ned. Bank. De ziekenhuiskwestie te Vlissingen. De winkelsluiting te Goes. Pensioenkorting gemeente-personeel te Middelburg. Buitenland. Het conflict JapanChina weer ver scherpt. Geen nieuw Amerikaansch moratorium? Aardschokken op verschillende plaatsen. De overstroomingen in Joego-Slavië. Ingezonden Mededeeling. Ccntingenteerings-ontwerpen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwer pen ingediend, om de bij K. B. genomen contingenteeringsmaatregelen voor rijwiel buiten- en binnenbanden en voor porse lein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels in een wet vast te leggen. Geen rogge-contingenteering. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal de commissie voor de contingenteering de regeering adviseeren, géén beperking van den rogge-invoer toe te passen. Onze koleninvoer naar België. Uit Brussel wordt gemeld, dat de on derhandelingen met Nederland over de contingenteering van den koleninvoer tot heden zonder resultaat zijn gebleven en zich voorloopig op het doode spoor bevin den. Reizigersvervoer op de luchtlijn AmsterdamBatavia. De Valk, gezagvoerder Sillevis, die Za terdag na een reis van 9 dagen uit Batavia op Schiphol is geland, heeft onderweg vele passagiers vervoerd. Van Batavia tot Amsterdam en vandaar tot Kopenhagen reisde een Nederlander, die eerst per boot uit Manilla was gekomen. Van Bangkok reisden twee passagiers tot Calcutta. Hier stapte Rabindranath Tagore met een se cretaris en een vriend in, teneinde zich naar Boesjir te begeven. Tagore was zeer tevreden.over de vlucht en verklaarde, dat op zijn hoogen leeftijd voor het afleggen van lange afstanden al leen het vliegtuig dienen kon. De Valk vervoerde tenslotte nog een passagier van Caïro naar Athene. Het reizigersvervoer op de luchtlijn Am sterdamBatavia en op de verschillende etappen daarvan neemt voortdurend toe, zoodat 'herhaaldelijk aanvragen tot pas sage geweigerd moeten worden. Het is uit deze overweging, dat de K. L. M. thans van 1 Mei de route uitsluitend met groote vliegtuigen van het type F XII zal be vliegen. Nu de nieuwste drie vliegtuigen van dit type, te weten de Havik, de Ibis en de Ijs vogel, gereed zijn gekomen, beschikt de K. L. M. hiermede over een vloot snelle, groote en buitengewoon geriefelijke toe stellen, welke voor het reizen over lange afstanden bij uitstek geschikt zijn. De fa. Mutters heeft de ruime kajuiten zeer smaakvol en practisch ingericht. DE INVOER VAN BOTER BEPERKT. Enorme stijging van den invoer. Bij Kon. Besluit no. 4 is gisteren over wogen, dat het wenschelijk is tot tijdelijke beperking van den invoer van boter over te gaan. Mitsdien is bepaald, dat gedurende het tijdvak van drie maanden, aanvangende 1 April j.l. en eindigende 30 Juni a.s. de invoer van boter uit ieder land verboden is, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, wel ke gemiddeld per drie maanden in de ja ren 1928, 1929 en 1930 uit dat land is ingevoerd. Onder boter wordt verstaan boter in den zin van art. 1 der Boterwet. Met ingang van heden zal de invoer van boter slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een vanwege den Minister van Arbeid, H. en N. af te geven vergunning. Dit geldt niet bij den invoer van boter, waarvan wordt aange I uitvoering van dit besluit verbonden, wordt bij de aangifte ten invoer een door den minister te bepalen bedrag geheven van ten hoogste twee ten honderd van de bij den invoer te declareeren waarde. (De minister heeft dit bedrag vastgesteld op 1 pet. Dit besluit treedt vandaag in werking. Bij ministerieele beschikking is aange wezen dhr L. L. F. de Greve, leider van het Crisis-Invoer-Bureau, en bij diens af wezigheid, de heer O. van Biessum, plaats vervangend leider, om te beslissen op aan vragen en om vergunningen te ondertee kenen en af te geven. „Het Vaderland" merkt in verband hier mede op: Het dient erkend te worden, dat het er met onze boter inderdaad leelijk begint uit te zien. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar is er bijna evenveel boter in- als uitgevoerd, terwijl we toch sinds jaren een groot exportland voor boter zijn. De volgende cijfers toonen ons hoezeer ook op dit gebied de crisis haar invloed laat gevoelen: In 1930 werd nog geen volle twee milli oen K.G. boter ingevoerd en voor bijna 42 millioen uitgevoerd. In 1931 werden 4.191.000 ingevoerd en 32.958.000 K.G. uitgevoerd. Eerste drie maanden over 1931: Invoer: 813.000 K.G. Uitvoer: 6.935.000 K.G. Eerste drie maanden van dit jaar: Invoer: 3.165.000 K.G. Uitvoer: 3.824.000 K.G. Het contingent voor de maanden April, Mei, Juni, dat op 100 pet. van de jaren '28, '29 en '30 is vastgesteld, zal 529.000 K.G. bedragen, of minder dan één zeven de van wat er in Januari, Februari en Maart is ingevoerd. Men ziet, dat niette genstaande de 100 pet. zeer krachtig in gegrepen wordt. Volgens de statistiek is het vooral En geland, dat door den maatregel getroffen wordt, dat in de laatste drie maanden niet minder dan 2.750 ton invoerde. Ver moedelijk is daar echter heel wat Deen- sche en vooral Australische boter onder. Engeland is immers geen beterland. Ove rigens schijnt deze enorme toevoer uit Engeland toch iets uitzonderlijks gehad te hebben. In Maart was het al weer veel minder, namelijk nog slechts 253.000 K.G. tegen 1.403.000 in Februari. Het zal thans echter nog veel minder moeten worden en per maand wel niet hooger dan 160.000 K.G. mogen komen. DE ZIEKENHUISKWESTIE TE VLISSINGEN. De meerderheid van B. en W. heeft zich tot den Gemeenteraad van Vlissingen ge wend met een voorstel om de bestemming van verpleeghuis voor tuberculose-patien- ten te geven aan de gemeentelijke zieken- inrichting in het Gasthuis. De tijden zijn volgens die meerderheid rijp geworden, om het veelbesproken Vlis- singsche ziekenhuisvraagstuk eindelijk af doende op te lossen. De meerderheid meent, dat vanuit me disch en economisch oogpunt bezien, de plaatselijke versnippering van ziekenhuis- verpleging af te keuren is, dat zelfs alge meen gestelde grootere centralisatie voor geheel Walcheren gewenscht ware. Inmid dels is dat bij de bestaande toestanden niet te bereiken, maar acht de meerder heid het in stand houden van drie groote ziekenhuizen in de middelbare gemeente Vlissingen toch zeker financieel onverant woordelijk. Waar het in stand houden te Vlissin gen van drie goed geoutilleerde operatie kamers, Röntgen-inrichtingen, laboratoria enz. een niet te verantwoorden overdaad is te achten, meent de meerderheid, dat de meest bevredigende oplossing nu te vin den is, door de bestaande ziekenverpleeg- inrichting in het Gasthuis te bestemmen tot verpleeghuis voor t.b.c.-patienten, wier verpleegtijd den verzekerden maximum termijn dus verre overschrijdt en wier da- gelijksche kostprijs veel lager is" dan van chirurgische en interne patiënten. Hier bij wordt aangeteekend, dat in Vlissingen de mogelijkheid zal moeten worden ge opend om patiënten, die bepaalde gewe tensbezwaren zouden blijken te hebben, om in 't gem. verpleeghuis te worden opge nomen, in een der confessioneele zieken huizen te doen verplegen, evenals patiën ten, die niet van St Josef of Bethesda gebruik willen maken, de gelegenheid zal moeten worden verschaft, het neutrale Middelburgsche ziekenhuis te bezoeken. De bestaande vereenigingen voor ziekenhuis- verpleging kunnen de oplossing van deze aangelegenheid vereenvoudigen. De noodzaak van het geven van de be stemming van verpleeghuis aan de zie- kenafdeeling van het Gasthuis is acuut, omdat bij het onveranderd voortbestaan van het gemeentelijk ziekenhuis het aan brengen van verschillende verbeteringen in het Gasthuis een gebiedende eisch is. Daartoe zijn terecht door regenten reeds verschillende aanvragen bij B. en W. in gediend, terwijl nieuwe ontwerpen gereed liggen, om zoodra tot onveranderde in standhouding van het gemeentelijk zieken huis door den Raad zou zijn besloten, aan de orde te worden gesteld. Dit zou belangrijke kosten met zich brengen en bovendien is reeds op 12 Mrt 1929 van de Hoofdinspectie der Volksge zondheid bericht ontvangen, dat de ge meentelijke ziekenverpleging niet aan de te stellen eischen voldoet, waardoor strijd met art. 33 der Armenwet zou ontstaan. Op 30 Maart heeft de geneeskundig in specteur, kort voor zijn ontslag naar aan leiding van een verzoek van regenten van het Gasthuis om erkend te worden als opleidingsinrichting voor kraamver pleegsters medegedeeld, dat naar zijn mee ning, zelfs al werden en worden verbete ringen aangebracht het Gasthuis nooit be hoorlijk zal kunnen voldoen aan de te stellen eischen, z. i. moet de bestaande in richting worden teruggebracht tot hare oorspronkelijke bestemming, dus die van verpleeg-inrichting voor ouden van da gen en moet van gemeentewege naar een betere ziekenhuisverpleging zijner arm lastigen worden gezocht. Tenslotte deelt de inspecteur mede, dat het plan bij hem bestaat, om voorstellen in te dienen, ten einde het oude ziekenhuis af te voeren van de lijst der inrichtingen aan wie tot nu toe de opleiding voor ziekenverpleeg ster is toevertrouwd. Met dit laatste ver- eenigde zich op 11 April de hoofdinspec teur. De Raad heeft sedert lang zijn oordeel over de bestaande inrichting van de ge meentelijke ziekenverpleging in het Gast huis vastgelegd en in 1925 B. en W. ver zocht zoo spoedig mogelijk plannen voor den bouw van een nieuw ziekenhuis in te dienen. Welnu, een nieuw ziekenhuis be zit Vlissingen thans door den bouw van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1