No. 166 Zaterdag 16 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland LEKKERE KOFFIE EERSTE BLAD. EEN OUDE DWALING. ir VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tol.: Rodactlo en Admlnistratio No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De verbijsterend snelle ontwikkeling van bet Nationaal Socialisme in Duitsch- land houdt aller aandacht gespannen. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat een dergelijke beweging zoo geweldig om zich heen kon grijpen, dat zij alle an dere partijen plotseling achter zich laat en alleen doordat de andere groote par tijen zich tegen haar vereenigden, kon worden verslagen. En tegelijkertijd vraagt men zich af wat deze partij1 toch eigenlijk bedoelt, op welke basis zij staat en van welke wereldbe schouwing zij uitgaat. De eerste vraag is niet moeilijk te be antwoorden. De economische nood, de on macht van de bestaande partijen om een uitweg aan te wijzen en de vernedering van Duitschland door Frankrijk zijn fac toren, die den groei van een onstuimig naar voren dringende en veel belovende groep bevorderen. Van meer belang echter is de tweede vraag, omdat er ook in ons land niet zoo weinigen zijn, die zich in stilte tot de Hitleriaansche beweging voelen aange trokken. Men is geneigd in een figuur als Hitier „de sterke man" te zien, die in de ver warring van dezen tijd orde kan bren gen en die aan de onrust en de revolutio naire woelingen een einde kan maken en den terugkeer van voorspoed en welvaart bevorderen. Daarom loont het wel de moeite een oogenblik stil te staan bij de vraag, door welke beginselen de Nat.-Soc. partij zich laat leiden. Immers het punt waar van men uitgaat is beslissend voor de vraag, waar men tenslotte zal uitkomen. Een van de grondgedachten van het Nat.-Socialisme is, zooals bekend, zijn rassenleer. Volgens deze leer vloeien alle gebreken van de maatschappij voort uit het niet zuiver houden van het b 1 o e d. Het Duitsche ras moet zuiver worden be waard en als dat gebeurt dan zal bet nog tot groote dingen in staat zijn. Het is niet noodig bij deze leer in den breede stil te staan. Het is toob zonder nadere verklaring duidelijk, dat hier een betere toekomst wordt verwacht, niet van G o d, maar van den mensc h. Het Nat.- Socialisme stelt zijn hoop niet op een leven ook als volk, in gehoorzaamheid aan de ordinantiën Gods, maar op een betere menschenteelt. Niet van boven, maar van beneden wordt alle heil verwacht. Terecht heeft men van de zijde van den Christelijken Volksdienst dan ook gespro ken van een heidense'he rassen- vergoeding. Dit is niet te kras uitgedrukt. Wij heb ben hier te doen met een beweging, die in den grond der zaak vijandig staat tegen óver het Christendom en den Christus. De Nat.-Socialisten, die ook in Christe lijke kringen véle aanhangers hebben, laten dit niet onweersproken en doen hun best duidelijk te maken, dat vragen van den godsdienst bier niet in het spel zijn. De redeneering, die daarbij gevolgd wordt is deze: De Nat.-Soc. volksbeweging gaat uit van een vaste wereldbeschou wing, idie van de waarde van bet bloed. Zij' wil het 'gezonde goedé bloed 'bescher men. En of men nu dat goede bloed als een schepping Gods dan wel als een uitvloei sel van een ijzeren natuurwet wil aan merken is hier onverschillig. De teerste zielevragen over God en onsterfelijkheid, noodlot en genade, laat de politieke strijd aan den enkeling over om deze zelfstandig te beslissen. Wij hebben hier weer te doen met de oude dwaling, die ook in ons land nog altijd aanhangers vindt. Het liberalisme staat op hetzelfde standpunt. Het wil nog wel de beteekenis van den godsdienst voor het politieke leven erken nen, maar het neemt daarbij den gods dienst in den meest ruimen zin. Het heeft eerbied voor alle godsdiensten, maar het weigert de opperhoogheid van God, zooals die zich in zijn heilig Woord heeft ge openbaard, te erkennen. Het erkent niet Gods Woord als regel ook voor 'het poli tieke leven. En met het Socialisme is het niet an ders. Religieuse socialisten zijn in den 'kring van de S.D.A.P,. even (welkom sals er kende Godloochenaars, mits de godsdienst beschouwd wordt als een zaak van den enkeling, en niet de eisch wordt gesteld dat de p a r t ij voor God heeft te buigen. En aangezien God de Heere, de Schep per van hemel en aarde eischt, dat het schepsel de souvereiniteit Gods op elk ge bied zal erkennen, volgt hieruit, dat men een wereldbeschouwing aanhangt, die niet Christelijk kan worden genoemd. In ons land hebben velen, dank zij den onvermoeiden arbeid van mannen als Groen van Prinsterer dit ingezien, en den revolutionairen draad in deze bewegingen onderkend. In Duitschland is men zoo ver nog niet. Daar zijn nog talloos velen, ook onder de belijdende Christenen, die meenen te mogen scheiden wat bijeen hoort. Die de 'beteekenis van den godsdienst beperken tot de binnenkamer. Dat is de zwakheid van 't Christenvolk in Duitschland, waardoor de wonderbaar snelle groei van het Nat.-'Socialisme mede kan worden verklaard. De vraag hoe wij hebben te staan tegen over bewegingen als bet Fascisme in Italië en het Nat.-Socialisme in Duitschland, is tenslotte zeer eenvoudig. Wij hebben hier te doen met in den grond revolutionaire bewegingen, die al kunnen ze dan ook hun goede zijden heb ben, vijandig staan tegenover den Chris tus der Schriften. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Vijf Nederlandsche voorstellen. Het volkenbondssecretariaat heeft naar de N. R. Ct. meldt, het memorandum der Nederlandsche regeering openbaar ge maakt aan de ontwapeningsconferentie. Het uit zes bladzijden bestaande memo randum behandelt in het eerste hoofdstuk de geoefende reservetroepen. Onze regee ring wijst er op, dat niet alleen het aantal soldaten in werkelijken dienst doch ook het aantal geoefende personen, die ter stond gemobiliseerd kunnen worden, wordt beperkt en verminderd. Tegenover bet bezwaar, dat door de beperking van de jaarlijksche lichting het democratisch beginsel van de gelijkheid van behande ling voor allen geschonden zou worden, wijst onze regeering er op, dat het Ne derlandsche volk volstrekt niet van oor deel is dat de vrijstelling voor een deel der bevolking van militairen dienstplicht door loting tegen het beginsel van de gelijk heid van behandeling ingaat. Onze regeering stelt dus voor, dat men bij de conventie hetzij maximumcijfers zal vaststellen voor het aantal personen, die in werkelijken dienst of onmiddellijk mo- biliseerbaar zijn, hetzij maximumcijfers zal bepalen voor hen, die jaarlijks in den militairen dienst ingelijfd worden. Dit zijn methoden die beiden tot hetzelfde doel zullen leiden. In bet tweede hoofdstuk stelt onze re geering voor, dat de conferentie maxi- mum-cijfers zal geven voor geweren, mi trailleurs, kanonnen, groot en klein, en tanks voor zoover de zware kanonnen en tanks althans niet geheel worden afge schaft. In het derde hoofdstuk wordt een ver bodsbepaling voorgesteld om automati sche contactmijnen in open zee te leggen. Het vierde hoofdstuk bevat een voor stel, dat ieder bombardement uit de lucht, door welk middel ook, verboden zal zijn. Onze regeering merkt hierbij op dat de eenige doeltreffende methode om de bur gerlijke bevolking tegen de ellende van een bombardement, is een algeheele ver bodsbepaling van bet bombardement uit te vaardigen. Het vijfde en laatste hoofdstuk bevat het voorstel, dat jaarlijks een opgave zal moeten worden gedaan van het aantal ge weren, mitrailleurs, kanonnen van een kaliber kleiner dan 5, 9", en grootere ka nonnen, tanks en pantserautomobielen. Tardieu en Stimson confereeren. Om half twee begon op bet departement van buitenlandsche zaken te Parijs het dejeuner, dat Tardieu tot eere van den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson gaf. Na afloop van het dejeuner vond een bespreking tusschen Tardieu en Stimson plaats. Het onderhoud tusschen Tardieu en Stimson heeft ruim een uur geduurd. De gedachtenwisseling zal te Genève en later nog eens te Parijs worden voortgezet. Na afloop van 'het onderhoud verklaar de Tardieu, dat Stimson en hij in volle vrijheid en in den geest van vriendschap het geheele complex der vraagstukken be sproken hebben, waarbij beide landen be langen hebben, en vooral de actueele vraagstukken der ontwapeningsconferen tie. Overstroomingen in Joego-Slavië. Joegoslavië, waar de was der rivieren den laatsten tijd een bedenkelijken om vang aannam, wordt door ernstige over stroomingen bedreigd. Behalve de Save en de Theiss is thans ook de Donau buiten de oevers getre den, zoodat het water van alle kanten de laagvlakten in het noorden des lands binnendringt. Het stijgt zoo snel, dat tal rijke dorpen niet tijdig konden worden ontruimd. Omtrent het lot der bevolking is men in het onzekere. In het Save-gebied hebben c.a. 32.000 personen hun woningen moeten verlaten. De waterstand van de Theiss is ander halve meter hooger dan sinds menschen- heugenis het geval is geweest. Tienduizenden werken aan de verster king der dijken. Goedkooper reizen. De Duitsche Rijksspoorwegen overwegen plannen om in de zomermaanden goed- koope tarieven op de treinen in te voeren. In uitzicht wordt gesteld vermindering met 20 procent voor alle vacantiereizen. Deze „Urlaubskarte" is door het geheele rijk geldig en zal 15 Mei of 1 Juni inge voerd worden. Hoewel een dergelijke verlaging na tuurlijk met vreugde wordt begroet, zijn de hoteleigenaars van meening, dat deze reductie toch nog te laag is om een sterk reisverkeer tot gevolg te hebben. De ver laging moet h.i. ten minste 30 k 35 pet. thans ontslapen oud-minister Dr J. Th. de Visser, zal er bij de teraardebestelling Maandag op Grooswijk te Rotterdam niet gesproken worden. Een uitzondering hier voor beeft de thans overledene gemaakt voor zijn neef Ds J. de Visser uit Middel burg. Teneinde aan dezen laatsten wensch van Dr de Visser te voldoen, zal derhalve aan niemand anders bij de plechtigheid het woorden worden verleend. De Rijksmiddelen in Maart. De opbrengst van de Rijksmiddelen in de maand Maart 1931 en 1932 Maart '32 Maart '31 Grondbel. f Pers. bel. Ink. bel. Verm. bel. Div. en tant.bel. - Invoerrechten Statistiekrecht - Acc. op zout Acc. op geslacht - Acc. op wijn Acc. op gedist. - Acc. op bier Acc. op suiker - Acc. op tabak - Bel. gouden en zilv. werken - Zegelrechten Registr. rechten - Succ. rechten Domeinen, wegen en vaart Staatsloterij Loodsgelden 458.926 1.868 7.064.793 1.194.463 572.946 6.151.103 181.641 227.654 614.951 477.903 3.006.119 865.066 4.362.483 2.501.373 62.371 1.644.238 1.061.183 3.295.694 652.175 10.459 295.037 581.344 440.629 7.498.340 1.293.224 653.733 5.757.121 291.295 198.394 799.381 529.672 2.884.755 982.515 3.996.847 2.078.375 70.351 2.773.323 1.149.295 4.922.122 749.582 9.607 389.237 Totaal-generaal f34.702.447 f37.949.141 Binnenland. De Tweede Kamer over de pacht- en bur gerrechtelijke overeenkomsten. Buitenland. Overstroomingen in Zuid-Slavië. Aardschokken in Argentinië. Conferentie van Tardieu en Stimson. De ontwapeningsconferentie. het Nederlandsche bedrijfsleven ten goede had kunnen komen. De vlasbouw in de provincie Groningen. Naar het „N. v. h. N." uit goede bron verneemt, hebben verschillende landuuu- wers in de provincie Groningen 1 mnlioen K.G. vlas bijeengebracht tor gezamenlijke bewerking in de fabriek van de Ned. Maatschappij voor Vlasbewerking (direc teur de heer J. E. Blaauw) te Appinge- dam. Deze vlasbewerking zal geschieden met Rijkssubsidie op de loonen. Aanleiding tot het geven van dit subsidie is geweest, dat men heeft willen voorkomen, dat ten slotte alle vlas ter bewerking naar Bel gië zou worden verzonden en dit werk dus voor de provincie Groningen verloren zou gaan. De loonsverlaging bij de spoorwegen. In een uitvoerig protestartikel terzake van de door de directie der Spoorwegen voorgestelde 10 pet. loonsverlaging merkt het vakblad der Katholieke spoor- en tramwegmannen o.a. op: Ingezonden mededeeiingen. zijn, en voorts ook op het vervoer van D-treinen van toepassing. Nieuwe aardschokken. De stad Cordova (Argentinië) is door een aardbeving hevig geteisterd, doch naar gemeld wordt, werd geen ernstige schade aangericht. De nieuwe uitbarsting van den vul kaan „Quizapo" verontrust de bevolking der omliggende gebieden zeer. Breede lavastroomen bewegen zich dalwaarts. Ook andere vulkanen zijn opnieuw in werking. De vulkaan Planchon, die sedert gerui- men tijd als gedoofd werd beschouwd, is plotseling gaan werken. Te Santiago wer den hevige aardschokken gevoeld. Korte berichten. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft in een fabriek van verstikkende gassen te Kazan een ontploffing plaats gehad, waarbij 120 arbeiders om het leven zijn gekomen. Vijftig anderen verkeeren in levensgevaar. De Berlijnsche gemeenteraad heeft een motie aangenomen tot opzegging van alle arbeidscontracten met het gemeente- personeel. Naar de Turksche bladen melden, is een van de ernstigste gevolgen van de economische crisis in Turkije het gebrek aan koffie, hetgeen de eeuwenoude tra dities van het land in het gevaar brengt. Te Smyrna hebben de autoriteiten zich genoodzaakt gezien, een systeem in te voeren van „koffiekaarten", die aan ieder gezinshoofd worden verstrekt en recht geven op een bepaalde hoeveelheid koffie. In opdracht van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft de politie een groot aantal communisten gearresteerd te Tokio, Osaka, Kobe en Yokohama. Bij 220 gearresteerden werd een groot aantal communistische strooibiljetten gevonden voor den len Mei. Dr J. Th. de Visser De Koningin heeft een persoonlijk tele gram van deelneming gezonden aan de nagelaten betrekkingen van Dr J. Th. de Visser. Namens de Koningin-Moeder is giste ren in briefvorm een betuiging van deel neming aan de familie gezonden. Teraardebestelling Dr J. Th. de Visser. Op uitdrukkelijk verlangen van den Uit het mijnbedrijf. Gisteren is, naar „Het Volk" meldt, bij de staatsmijnen, in verband met de afzet- moeilijkheden, aan ongeveer 250 arbei ders, voornamelijk buitenlanders, ontslag aangezegd. In verband met een vroeger door de directie van de staatsmijnen gedane toe zegging is bet zeker, dat de staatsmijnen de buitenlanders, die naar hem vaderland terug willen, daarbij zooveel mogelijk be hulpzaam zullen zijn. Uit het zuivelbedrijf. Het bestuur van de Friesche Coöp. Zui- vel-export vereeniging te Leeuwarden beeft aan de betrokken arbeidersorgani saties medegedeeld, dat bet zich genood zaakt ziet de loonen met ingang van 12 Mei a.s., met 10 pet. te verlagen, met uit zondering van de jeugdige werklieden van 14 jaar. Verder moet het bestuur zich het recht voorbehouden op dit voorstel terug te komen, indien voor het zuivelbedrijf geen voldoende steunmaatregelen worden getroffen. Nog altijd de Ned. industrie achter gesteld. Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie Werkverruiming onder leiding van haar voorzitter mr J. A. de Wilde, te 's Gravenhage. Met instemming nam de commissie kennis van de circulaires door den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ver zonden betreffende aanschaffing van pro ducten van de Nederlandsche mijnen, als mede van die betreffende aanschaffing door de gemeentebesturen boven een be drag van f 1000. Beraadslaagd werd over de moeilijkbe den in bet gieterijbedrijf. Betreffende enkele verzoeken om sub sidie ten behoeve van de werkverruiming werd in het algemeen afwijzend geadvi seerd. De commissie sprak haar voldoening uit over het slagen van de Nederlandsche Week, onlangs te Amsterdam gehouden. Zij verwacht dat het overleg hierbij tus schen hen, die het gebruik van Neder landsche producten wenscben te bevorde ren, zal blijven bestendigd. Mededeeling werd gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de bemiddeling van de commissie was ingeroepen en de resultaten, hierbij door het bureau be reikt. Hieruit bleek, dat nog altijd een belangrijk aantal orders in het buiten land wordt geplaatst, dat even goed aan „Wordt bet voorstel werkelijkheid, dan gaat zoo ongeveer alles wat voor het per soneel in geld uitgedrukt is, loon, perio dieke verhoogingen, premiën, toelagen en andere vergoedingen, met 10 pet. omlaag, terwijl de vergoedingen voor verblijfkos ten belangrijk zullen worden verminderdl Eerlijk gezegd zullen er maar weinigen onder bet Nederlandsche spoorwegperso neel gevonden worden, die, gezien dsn al- gemeenen economischen toestand en de inderdaad zeer slechte bedrijfsuitkomsten de vaste verwachting hadden, dat zij er op den duur zonder kleerscheuren zou den afkomen. Maar een zóó vergaand voorstel overdonderdt iedereen, kan niet anders dan het geheele personeel scherp ontstemmen! Geen wonder! Niet alleen dat men bij rijk en gemeenten een veel mildere ader lating heeft toegepast of voorstelt, er is daar ook nog veelal sprake van een tijde lijke korting. Maar de directie stelt zoomaar ineens een loonsverlaging voor, meer dan twee maal zoo groot als de loonkorting van bet personeel in 's rijks dienst! Dat kan bet spoorwegpersoneel niet Ingezonden Mededeeling. SPECIAAL AANBEVOLEN GROEN MERK 40 Ct. per halfpondspakje BLAUW MERK 35 Ct. pti '.lalfpondspakje CIRKELKOFFIE 32 Ct. per h-ltpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Ct. per halfpondspakje FAKKELKOFFIE 24 Cf. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1