Gemengd Nieuws. Berlijnsche Brieven Openbare mopmpn en lferpac mm pen zwartgeverfde paal op hot donkere ge- asp hal teerde wegdek weinig opvalt en een 85 M. verder nog een bocht in den weg voorkomt. Kort geleden werd de paal nog aangereden. De B. B. N., Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland, wendde zich naar aanleiding daarvan tot den Rijkswater staat te Goes, om aan te dringen op mede werking, teneinde deze stutpaal verplaatst te krijgen. Eventueel zou in afwachting dezer verbetering de paal wit geverfd kunnen worden, waardoor deze des avonds allicht beter in het oog valt. Middelburg. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" alhier zal op 10 Mei a.s. uitvoeren Handel's Oratorium „Josua". Als solisten treden daarbij op To van der Sluijs, Amsterdam, sopraan; Dzjobs Issing, Amsterdam, alt; Marcus Plooyer, Laren, tenor en Hendrik Koning, Amsterdam, baa. Vereeniging Het Middel- burgsch Muziekkorps. Gisteren avond hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene vergadering onder voor zitterschap van dhr mr J. Adriaanse. De secretaris-penningmeester, dhr P. Luteijn, bracht verslag over 1931 uit, waaraan wij het volgende ontleenen Het jaar 1931 is voor de Vereeniging een tijdperk geweest van groote rust; geen enkele gebeurtenis van bijzondere beteekenis heeft zich voorgedaan. Hoewel niet verwacht kan worden, dat ieder jubileum der werkende leden in het jaarverslag opgenomen wordt, meent de secretaris, dat hierop een uitzondering dient gemaakt te worden voor het 40- jarig jubileum als lid van het korps van den onder-kapelmeester, den heer A. Ca- latz. Wat de bezetting en de prestaties van het korps in het afgeloopen jaar be treft, vermeldt de secretaris, dat het aan tal concerten 24 bedroeg, n.l. 12 Molen waterconcerten, 6 Abdijconcerten, 2 con certen voor het R.I.A. bureau, 1 contri buantenconcert, 1 concert voor Floralia, 1 voor Medioburgum en 1 voor rekening van de gezamenlijke caféhouders op de Markt. Verder den traditioneelen fakkel optocht van „Uit het VolkVoor het Volk" op 31 Augustus en twee wandel concerten voor het Comité van Wandel concerten. Voor het instudeeren en repeteeren werden 58 repetities gehouden, n.l. 45 gewone en 13 extra. Het aantal werkende leden bedroeg op 31 December j.l. 37. Op de verschillende cursussen waren 10 leerlingen in opleiding. Verschillende dezer leerlingen zijn echter reeds als wer kend lid aangesteld, en vervullen dus hun functie in het korps. Tot slot behandelt de heer Luteijn den financiëelen toestand. Uit de rekening blijkt, dat is ontvangen f 7827.46, en uit gegeven f 7621.21, zoodat het jaar 1931 sluit met een batig saldo van f 206.25, waarmee het vermoeden, dat de secre taris in zijn vorig verslag uitsprak, tot waarheid is geworden. Spr. komt op tegen de gewoonte va.n velen om bij het aanbieden der quitantie het lidmaatschap op te zeggen, en daar onder ook personen, van wie men, op grond van hun ontwikkeling (academi sche studie bijv.) mag veronderstellen, dat zij weten, hiermee in strijd te hande len met de heerschende gebruiken. De opbrengst der Abdijconcerten is vrij wel op hetzelfde peil gebleven. Dat deze uitvoeringen nog een batig saldo hebben opgeleverd, al is het heusch geen bedrag van 3 cijfers, dankt het bestuur grooten- deels aan de bijzondere welwillendheid van den heer I. P. J. de Groot, van wien men gratis banken in gebruik heeft ge kregen. Zonder zijn tusschenkomst zou het saldo der Abdijconcerten vrijwel ni hil zijn. Zoodra de opbrengst niet groot genoeg meer is om de onkosten te dekken (en ieder concert kost ongeveer f 75), zoodra er dus uit andere middelen bijgepast zou moeten worden, is het natuurlijk hiermee afgeloopen. Een dergelijke luxe kan het bestuur zich niet permitteeren. De secretaris wil zijn verslag eindigen met een woord van dank aan den direc teur en de werkende leden, voor alles, wat zij in het afgeloopen jaar presteerden, speciaal aan een hunner voor zijn welwil lende medewerking en zijn schenking op muzikaal gebied. Verslag en rekening werden goedge keurd. De voorzitter bracht den heer Lu teijn dank voor zijn arbeid als secretaris- penningmeester. De vergadering herkoos tot bestuurslid den heer L. Leijdesdorff. Dinsdag vierde de afdeeling Middelburg van den Ned. Chr. Vrou wenbond haar 10-jarig bestaan in de ge zellig versierde zaal van „St. Joris". Na een kort openingswoord van de presi dente en de gebruikelijke verslagen van de secretaresse en penningmeesteresse hield mevr. Brouwer, als voorzitster van de feestcommissie, een toepasselijke feestrede. Aan het einde van haar toe spraak bood spreekster namens alle leden twee fraaie boekwerken aan; één aan de presidente en het andere aan de penning meesteresse, die beiden gedurende tien jaren hun werkzaamheden met groclte toewijding hadden betracht. Mevr. Rauws die als afgevaardigde van het Hoofd bestuur was overgekomen, sprak de af deeling zeer hartelijk toe. Ook de leden van de afdeeling Goes en Vlissingen spraken woorden van ge- lukwensch. De feestcommissie had voor een uitgebreid program gezorgd, zoodat de avond zeer zeker geslaagd mag hee- ten en alle medewerkenden aan voor dracht, tableau en muziek den dank van de leden ten zeerste hebben verdiend. Woensdagmiddag vergaderde alhier de Zeenwscbe afd. van de Ned. Chr. Ra- dio-vereeniging. De voorzitter, dhr J. W. van 't Hoff, herinnerde aan den uitne mend geslaagden Zeeuwschen Radiodag en sprak zijn blijdschap over de goede op komst uit. De aftredende leden voor het Hoofdbestuur werden opnieuw gecandi- deerd. Als leden der Prov. Commissie wer den gekozen dhrn W. E. Goumou, J. A. Dominicus en J. Allewijn. Als leden van den vereenigingsraad werden aangewezen dhrn Kamermans, A. de Poorte en A. van Westrenen. Besloten werd D. V. het volgend jaar op een Zaterdagmiddag te vergaderen. Namens het hoofdbestuur werden door dhr van 't Hoff verschillende vragen beantwoord. Ds D. Scheele sprak een opwekkend slotwoord. Hij wees op den groei der ver eeniging in Zeeland en spoorde aan op den ingeslagen weg voort te gaan, waar na hij in dankgebed voorging. Domburg. Dinsdagavond had in het lo kaal „Rehoböth" de laatste lezing plaats van het tiende seizoen van de „Winterclub Domburg". De vereeniging vierde dus haar tweede lustrum. Dit feit werd door den voorzitter, den heer L. J. van Voorthuy- sen, herdacht in eene uitvoerige rede, waarin hij het ontstaan en de ontwikke ling van de vereeniging naging en de 60 lezingen, die tot nu toe werden gehouden, nog eens de revue deed passeeren. Deze bewogen zich op velerlei gebied van we tenschap en kunst: onderwerpen werden behandeld op het terrein van litteratuur, volkenkunde, filosofie, plant- en dierkun de, muziek, toerisme, geneeskunde, numis matiek, enz. Na afloop was steeds gelegen heid om vragen te stellen naar aanleiding van het gehoorde, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Het bestuur werd gedurende al die jaren steeds gecontinu eerd. Spreker bracht een woord van dank aan de stichtster der club, mej. R. Wichers Wierdsma, aan den vice-voorzitter, Dr B. Vaandrager, aan de volijverige secreta- resse-penningmeesteresse mej. Dr H. G. M. Ghijsen, en aan nog verscheidene an dere personen, die zich voor de club ver dienstelijk maken. Daarop werd aan het bestuur door de leden een fraai bloem stuk aangeboden. Ten slotte leidde hij de spreekster in van dezen avond: Mevrouw Emily Heloïse Cruys-Henn, een Iersche van geboorte, die in onberispelijk Neder- landsch sprak over hare „ervaringen van het leven op een farm in Australië." Deze rede lokte een welverdiend applaus uit. Na de lezing had een souper plaats in res taurant Roosendaal, waar de sluizen der welsprekendheid opnieuw werden openge zet en zelfs op dichtmaat de lotgevallen der vereeniging werden herdacht. Het is zeker dat Domburg in de „Winterclub" een bron bezit van intellectueel genot, dat zeer op prijs wordt gesteld. Krabbendijke. Dinsdagmiddag had de eindles plaats van de naaicursus. Nadat de cursisten afscheid genomen hadden van de leerares, brachten zij een bezoek aan het model-bedrijf „Pard Deli" van den heer Curiël Jiscoot alhier. Nadat zij het bedrijf bezichtigd had den, dankte een der dames dhr Curiël voor alles wat zij gezien hadden. Baarland. De 25 Oct. 1930 onder voor zitterschap van Ds van der Loos opge richte Ghr. zangvereen. „Soli Deo Gloria" die kort na de oprichting 27 werkende leden telde, is 11 April 1.1. ontbonden. De vereen, telde nog slechts 13 werkende leden. Zierikzee. Alhier zal in de tweede helft van October een winkelweek worden ge houden. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer besloot aan den Raad te verzoe ken de winkels des zomers tot 9 uur open te doen zijn. Kerkwerve. Alhier trad op de propa gandist van den socialistischen landarbei- dersbond. Niemand gaf zich echter als lid op. Hier ter plaatse bestaat reeds een afdeeling van den Chr. Landarbeiders- bond. Zaamslag. Maandagnamiddag vergader de de Raad der gemeente. Afwezig wegens ziekte dhr D. Dees. Aan de motie van den Raad der gemeente Boschkapelle wordt adhaesie betuigd. In verband met deze motie wordt gesproken over den weg St. Anna't Veer. Dhr Koopman merkt op, dat, waar het land niet veel waarde heeft, men voor het onteigenen nog altijd te veel wil betaald hebben. Van de Centrale Commissie voor de Werkloozenzorg is een schrijven inge komen, waarin zij meedeelt zeer tot haar leedwezen kennis genomen te hebben van het besluit van den Raad, waarbij de ver beterde steunregeling, ingediend 2 Nov. 1931, in de vergadering van 23 Febr. 1932 is verworpen. Zij meent, dat nu onver wijld moet worden begonnen om de werk- objecten, genoemd in de laatste raadsver gadering in begin van uitvoering te ne men. Het is in het belang der arbeiders, dat deze werken zonder inmenging van de regeering worden uitgevoerd. Zij verzoekt aan de arbeiders, die daar te werk zullen worden gesteld, een uurloon te garandee ren van minstens 30 cent. Ingesloten was ook een motie, welke op voorstel van de gezamenlijke arbeidersorganisaties in eene door deze commissie belegde openbare ver gadering met algem. stemmen was aange nomen. Ze spreekt haar scherpe afkeuring uit over de beslissing, genomen in ge noemde raadsvergadering en dringt zeer sterk aan op uitvoering van de geopperde denkbeelden omtrent werkverruiming. Dhrn S. Buyze, H. Hamelink en C. Maas hebben in aansluiting daaraan een verzoek gericht, om volgens art. 46 Ge meentewet een vergadering te beleggen om te behandelen de werkverruiming van hot zoogenaamde straatje. Langdurig wordt hierover gediscussieerd. De voorzitter wijst er op, dat het on- noodig was om een vergadering aan te vragen, daar men wist dat zoo spoedig mogelijk een vergadering zou worden be legd. B. en W. zijn direct aan het onder zoeken gegaan na de laatste vergadering, maar men is nu eenmaal niet direct klaar met zulke dingen. Dhr Hamelink voorziet dat er heel den zomer werkloosheid zal zijn en dringt op spoedig handelen aan. Dhr Buijze be spreekt de werkverschaffing die vanaf 4 April aan den gang is, waar voor 20 ct. per uur moet gewerkt worden en zou gaarne zien, dat bij uitvoering van dit werk 30 cent per uur werd betaald. Hij geeft in overweging grond te koopen, naast de te dempen put en die grond met krui wagens in de put te laten brengen. Nog enkele andere leden bespreken hoe vol gens hun meening het werk dient te wor den uitgevoerd. De voorzitter en wetih. van Hoeve wijzen er op, dat men niet direct klaar is, maar dat er eerst overeenstem ming moet zijn met de eigenaars en ook 't polderbestuur moet worden geboord. Weth. van Hoeve merkt op, dat een zekere drang wordt uitgeoefend op B. en W. Hij wil weten wat de raad wil. Dhrn Wisse en Buijze stellen voor B. en W. opdracht te geven te trachten grond te koopen. Dhr Koopman wil niet meewerken aan dien drang op B. en W. Tenslotte wordt goed gevonden, dat B. en W. zullen onderzoe ken, welke de voordeeligste manier is en er dan zoo spoedig mogelijk aan te begin nen. Vastgesteld wordt de verordening inzake Winkelsluitingswet. Het zal verboden zijn een winkel voor het publiek geopend te hebben gedurende den Zondag en op werkdagen tusschen 8 uur des namiddags en 5 des voormiddags. Gedurende den zo mertijd is het sluitingsuur 9 uur. Besloten wordt een geldleening aan te gaan van f 2000 tegen 5 pet. Vastgesteld wordt een steunregeling inzake het boe ken van vlas. B. en W. stellen voor ge durende het tijdvak van 1 Jan.1 Juni 1932, aan werkgevers in deze gemeente vergoeding uit de gemeentekas te verlee- nen voor het booken van vlas tot ten hoog ste 25 pet. met een maximum van f 3 per week van het in dat tijdvak aan werkloo- zen uit te betalen loon. De werkloozen moeten als zoodanig bij het correspon dentschap der arbeidsbemiddeling inge schreven staan, kostwinner zijn en mins tens een jaar in deze gemeente woonachtig en geen ouderdomsrente genieten. Dhr Buijze wil een minimumloon vast stellen wat verdiend moet worden. Dhr Koopman wil ook kostgangers daaronder rekenen. Dhr Haak brengt dank aan B. en W. voor hetgeen ze hiervoor gedaan 'hebben, maar wil geen loon vaststellen. Dhr Hamelink zou gaarne zien, dat ook de werkgevers, die hun vast personeel heb ben laten booken daaronder betrokken wor den. Opgemerkt wordt, dat er werkgevers zijn, die hun personeel bedanken en dan later over de arbeidsbeurs werkloozen kun nen nemen zoodoende steun trekken. Dhr A. Dees stelt voor om vanaf 12 April steun te verleenen en niet met terugwer kende kracht. Dit voorstel wordt niet ge steund en komt dus niet in behandeling. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Bij de rondvraag prijst dhr Maas B. en W., dat ze de werkloozen aan het werk gezet hebben, maar zou gaarne zien, dat ze inplaats van 10 uren, maar 9 uren werkten voor 25 cent per uur. Dhr Wisse vraagt of men bij zulke werken wel 10 uren mag werken. Dit hoort volgens hem onder de bouwvakken. Dhr Buijze noemt enkele gemeenten op, waar 8 a 9 uren wordt gewerkt met een uurloon van 25 k 30 cent. De voorzitter merkt op, dat men niet 'boven de particuliere loonen moet gaan en dat het geen bouwvakarbei ders zijn, maar voor het meerendeel land arbeiders. Tot dhr Buijze zegt hij: dat hij het een niet moet zeggen en het andere verzwijgen; daar zijn ook gemeenten bij door dhr Buijze aangehaald, waar maar 2 dagen per week gewerkt wordt. Dhr Koopman wil voorstellen fll of f 12 uit te betalen per week, geen regendagen reke nen. De voorzitter merkt op, dat er bij de omvraag geen voorstellen kunnen gedaan worden en geeft in overweging een voor stel in te dienen tegen de volgende ver gadering. Op een vraag van dhr Buijze hoe ver men gevorderd is met het orgaan voor steunregeling, antwoordt de voorzitter, dat men al veel werkgevers heeft aangeschre ven, maar dat men tot op heden het ver- eischte aantal nog niet heeft. Dhr Wisse becritiseert de wijze van uitvoering bij het rioleeren en vindt dat daar beter toezicht bij moet zijn, wat door andere leden wordt bevestigd. Op verzoek van dhr Hamelink, die iets zeggen wil over het crisis-comité en dhr Koopman, die ook iets (heeft waar personen bij zijn betrokken, gaat de vergadering over in een zitting met gesloten deuren. Twee timmerlieden ver dronken. Gisterenmiddag zijn te Grave twee timmerlieden, die in de haven werkzaamheden verrichtten, verdronken. De mannen, de 35-jarige J. K. te Grave en de 17-jarige H. v. d. H. uit het nabije Velp, moesten hun werk in een roeiboot verrichten. Op een gegeven moment sloeg dit bootje om en beiden ge raakten te wa ter en verdwenen in de diepte. Van der H. werd door toegeschoten helpers spoe dig op het droge gebracht, waarna nog geruimen tijd werd getracht de ieveas- geesten op te wekken, he aas echter zon der resultaat. Tegen 7 uur werd ook het lijk van K. gevonden. Kinderen speelden met vuur. Gisterenmorgen is te Woubrugge vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld, brand ontstaan in den hooiberg van den landbouwer A. Peeters. De vlammen sloegen over naar schuur, stalling en woonhuis, welke alle tot den grond to'e zijn afgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. Doove man onder de tram. Gistermorgen had te Mierlo-Hout een ern stig tramongeluk plaats. Een ongeveer 65-jarige man wilde op het moment, dat de tram passeerde, de rails oversteken, met het noodlottig gevolg, dat hij door de tram werd gegrepen. Toen de tram tot stilstand was geko men, bleek, dat de oude man ernstig ge wond was. Men vreest voor zijn leven. Vermoedelijk is het ongeluk veroorzaakt door het feit, dat de man hardhoorig is en daardoor de tram niet heeft bemerkt. Auto het trottoir opgere den. Drie kinderen gewond. Gistermiddag is te Hillegom een auto door een defect aan de stuurinrichting plotse ling gezwenkt en het trottoir van de Wee- resteinstraat opgereden. Daar speelden 3 kinderen van den heer L., die alle wer den aangereden en vrij ernstig gewond. Per ziekenauto zijn zij naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. De politie heeft de auto, die zoo goed als geheel vernield is, in beslag genomen. De bestuurder had een kleine wond aan zijn hals. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. Hij heeft n.l. met een vaart van 50 K.M. per uur gereden. 1 If April. 15 N.- en St Joosland, Inspan, Blaupot ten Cate. 16 Arnemuiden, Meubels, Blaupot ten Cate. 19 Zoutelande, Huis, Inboedel, Loeff. 20 Goes, Inboedel, v. Dissel. 20 Biezelinge, woonhuis, Kram 20 Rilland, Huis, Pakhuis, van Dijke. 20 Hoedekenskerke, Inspan, de Wilde en Heijboer. 21 Middelburg, 2 Huizen, v. d. Harst. 21 Oudelande, Inspan, Beth. 21 's Heer Hendrikskinderen, Meubels, v. Dissel. 22 Middelburg, Inspan, Struve. 22 Kapelle, Meubels, Kram. 23 Koudekerks, Huis, Bouwland, Loeff. 25 Oostkapelle, Inspan, Blaupot ten Gate. 26 Grijpskerke, Inspan, Terpstra. 26 Aagtekerke, Hofstede, Loeff. 27 Koudekerks, Inspan, Loeff. 29 Aagtekerke, Inspan, Loeff. 30 Colijnsplaat, Huis, Land en Inboedel, Matthijs Colijnsplaat, inspan, Heijboer. Mei. 25 Colijnsplaat, hofstede, Matthijs. DE KROONPRINS EN DE POLITIEK. Toen ik dezer dagen het eerste deel van Stresemann's mémoires opensloeg (Gustav Stresemann, „Vermachtnis", Der Nachlass in drei Banden, Herausgegeben von Henry Bernhard unter Mitarbeit von Wolfgang Goetz und Paul Wiegler, Ull- stein-Verlag, Berlin) viel mijn blik op den brief, welke 24 October 1923 door Stresemann aan den voormaligen kroon prins op Wieringen werd gezonden; „Het doet mij genoegen, Uwe Keizerlijke Hoog heid te kunnen berichten, dat de rijks- regeering eensgezind besloten is, op het Augustus 1.1. door U gedane verzoek om Uw paspoort voor Uw terugkeer naar Duitschland, in te gaan. Het rijkskabi net gaat hierbij, onder verwijzing naar de verklaringen van majoor von Müldner, van de veronderstelling uit, dat U in zake de termijn van Uw terugkeer in relatie zult treden met den Minister voor Buitenlandsche Zaken. Zij heeft er ver der' geen bezwaar tegen, dat voor dezen terugkeer de 15 December als laatste da tum wordt aangegeven. Het kabinet heeft er voorts notitie van genomen, dat gij voornemens zijt, U in Oels te vestigen en ook van Uw verzekering, dat gij U zult onthouden van politieke werkzaamheid". Deze vriendelijke tegemoetkoming van den toenmaligen rijkskanselier Dr Strese mann bracht den tijd in mijn herinne ring, toen ik door den voormaligen Duit- schen kroonprins op het verlaten eiland Wieringen in een uiterst bescheiden in gerichte pastorie werd ontvangen. Uit al zijn woorden klonk het groote verlangen raar Duitschland, speciaal naar het lief lijke Oels in Silezië, waar zijn talrijk ge zin het grootste deel van het jaar ver toefde. Ik kon den eenzamen banneling de jaloerschheid van 't gelaat lezen, toen ik hem vertelde, dat ik naar Berlijn hoop te terug te keeren. Toen ik enkele maan den later ook in de Duitsche dagbladen een en ander over dit bezoek op Wierin gen vertelde, werd mij van allen kant gevraagd, of 'twerkelijk zoo erg was. Ik hield het toen voor mijn plicht, ook in regeeringskringen het plan te ondersteu nen, den voormaligen kroonprins de mo gelijkheid te bieden, naar zijn vaderland terug te keeren. Stresemann besprak de aangelegenheid met Ebert en deze met zijn overwegend sociaal-democratisch ka binet. Het resultaat was bovenstaande brief, waaruit duidelijk blijkt, dat de ex- kroonprins onder ben? side cor ithes naar Oels mocht terugkeeren. Sedertcien zijn ruim zeven jaar verloo- pen en is veel anders geworden. Stresemann is overleden en de kroon prins rijdt in zijn Mercedes-wagen door gansch Duitschland rond. Formeel hield hij zich voorloopig aan 't gegeven woord maar niettemin zag men hem her haaldelijk, alleen of in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn broers, op staal- helmvergaderingen en militaire gedenk feesten. In de pers bleven zulke feiten natuurlijk niet onvermeld en zij gaven vaak tot scherp commentaar aanleiding. Groote opschudding veroorzaakte en kele weken geleden de mededeeling dat de voormalige kroonprins ten huize van generaal Schleicher were samengebracht met rijkskanselier Dr Brüning. Het doel van deze ontmoeting werd streng geheim gehouden en Brüning liet alle vragen dien aangaande onbeantwoord. Mocht het in zijn voornemen gelegen hebben, den kroonprins te herinneren aan de belofte welke deze aan Brüning's voorganger Stresemann indertijd heeft gegeven, dan zal de kanselier thans gemerkt hebben, dat hij in dezen aan zijn doel is voorbij gestreefd. Aan een vertegenwoordiger van Hugen- berg's nieuwsbureau heeft de ex-kroon prins een officiéél getinte verklaring af gegeven, welke als volgt luidt: „Stemont- houding bij de presidentsherkiezing is on- vereenigbaar met de gedachte aan het Harzburger front. Daar ik een aaneenge sloten nationaal front voor absoluut noodzakelijk houd, zal ik bij de herkie zing mijn stem op Hitier uitbrengen". Slot Oels, den 1 April 1932. Geteekend: Wilhelm, kroonprins. Daar dit schrijven totdusver nog niet als een misplaatste Aprilgrap door den kroonprins van de hand gewezen is, moe ten wij aannemen, dat deze het inder daad heeft geschreven. Wanneer dit zoo is en zulks wordt algemeen aange nomen dan staat men verbaasd over 's kroonprinsen opvatting inzake een eere woord en begrijpt men niet, waar hij den moed vandaan haalt Ebert's opvolger, den generaal-veldmaarschalk Von Hin denburg, aan wiens goedheid hij zijn ver blijf in Duitschland mede te danken heeft in zulk een onverbloemden vorm te beleedigen. Weet de voormalige kroon prins niet, dat het Harzburger front een utopie bleek te zijn? Is hem niet bekend, dat Hitler van Hugenberg en zijn staal- helm-mannen onverbiddelijke gehoor zaamheid verlangde? Kwam den kroon prins het schrijven van de staalhelmlei- ders niet onder oogen, waarin deze den rijkspresident, hun eere-voorzitter, om ex cuus vragen voor het hoogst merkwaar dige feit, dat zij allen, die hun stem bij de eerste verkiezing niet op Düsterberg, maar op Hindenburg uitbrachten, wilden schrappen als lid van de staalhelm-or- ganisatie? Men heeft mij verzekerd, dat de kroon prins, die financieel van zijn vader af hankelijk is, op commando van Huis Doorn aldus gehandeld heeft. Het is in derdaad hoogst merkwaardig, dat juist in monarchistische kringen de sympathie voor de nationaal-socialisten geweldig groot is. Men schijnt van regeeringsraad Adolf Hitler veel goeds te verwachten. Des kroonprinsen broer August Wilhelm is al eerder tot de nazi's overgegaan. Diens voorbeeld werd door vele vroegere prinsen, hertogen, graven en jonkheeren gevolgd. Het zou de moeite loonen, eens na te gaan, hoeveel hooge officieren uit het keizerlijk leger ingeschreven leden van de Hitler-partij zijn! Hitler zelf schijnt 's kroonprinsen of- ficiëele verklaring erg sympathiek te vin den. Dienaangaande gepolst door een cor respondent van de „Daily Express", gaf hij ten antwoord; „Ik waardeer de hou ding van den kroonprins, zij kwam ge* heel spontaan. Hij heeft hiermee onom.' wonden zijn oordeel over de voornaam ste afdeeling der rechts staande partijen te kennen gegeven. Bepaalde voorwaar den zijn hiermede niet verbonden. Onder handelingen hebben niet plaats gevon den. Ik zou ook niet bereid zijn geweest, bepaalde toezeggingen te doen." „In Duitschland staan op het oogen- blik belangrijker vragen op het spel dan monarchie of republiek!" Met belangstelling las ik over deze ne telige kwestie een artikel op de voorpa gina van de „Tachliche Rundschau", het orgaan, dat in nauw contact staat met den Christelijk Socialen Volksdienst. Onder het opschrift „Die Selbstvernich- tung des Monarchismus" wordt een drie star gebracht, waaraan het volgende ont leend moge zijn „De monarchistische beweging in Duitschland moet, wanneer zij zich over het interregnum wil heenwerken, een tra ditie in het leven roepen. Deze traditie kan echter volgens ons niet gehandhaafd blijven onder den partijman Hitler, die oorspronkelijk zijn beweging als repu- blikeinsch aankondigde en ook thans nog niet als monarchist naar voren getreden is. Hindenburg echter is monarchist, en zou door de monarchisten als stadhouder beschouwd kunnen worden. Aan hem is het ook toe te schrijven wanneer men in dezen monarchistischen gedachtengang wil voortgaan dat de republiek van Weimar wezenlijk werd opgeheven." Is het niet zielig, dat de Duitsche mo narchisten, de kroonprins vooraan, hum toevlucht gaan zoeken bij Hitler, die den nadruk legt op zijn socialistische begin selen, en dat zij h e m den rug toedraaien die op hoogen leeftijd zich nog beschik baar stelt voor een staat, die in zijn te- genwoordigen vorm niet overeenstemt met zijn persoonlijke sympathieën? Berlijn, April 1932,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6