No. 164 Donderdag 14 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR Binnenland. Staten-Generaai Oit nummer bestaat uit 2 bladen. DR J. TH DE VISSER Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststroat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Een groot man is van ons heengegaan. Op ruim 75-jarigen leeftijd is na korte ongesteldheid overleden Dr J. Th. de Vis ser, Minister van Staat, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-Minister van On derwijs. Dr de Visser was niet alleen een in vloedrijk staatsman, maar tevens een ge vierd prediker. Zelf heeft hij het altijd als zijn grootste eer beschouwd, dat hij Evangeliedienaar is geweest en steeds was het hem een voorrecht als hij van tijd tot tijd in de bediening des Woords mocht voorgaan. Maar in breede kringen van het volk was hij toch het meest bekend als staats man, in welke functie hij èn als Kamer lid gedurende ongeveer 25 jaren, èn als Minister van 1918 tot 1925 aan land en volk geen geringe diensten heeft bewezen. De idealen van Dr de Visser lagen aan vankelijk niet op politiek gebied. Zijn ide aal was de Kerk te dienen, maar, zooals hij eens aan een verslaggever verklaarde, God heeft het zoo geleid, dat hij, mede door zijn arbeid voor de school en het maatschappelijk leven, ten slotte op het pad der politiek gevoerd werd. Dr de Visser ontving zijn opleiding aan de Universiteit te Utrecht, waar hij, na dat hij eerst in de rechten had gestudeerd, in 1880 tot doctor in de Theologie werd bevorderd. Na zijn promotie diende hij achtereen volgens de gemeenten te Leusden, Almelo, Rotterdam en Amsterdam, gedurende wel ken tijd hij, bevreesd als hij was, dat in de kringen van „Patrimonium" met de be langen der Ned. Herv. Kerk niet voldoen de werd gerekend, den stoot gaf aan de oprichting van den Christ. Nationalen W erkmansbond. In 1897 werd hij, als vrucht van de actie, gevoerd door den een jaar te voren opgerichten Chr. Historiscben Kiezers- bond, gekozen tot lid van de Tweede Ka mer. Deze Bond, als welks geestelijke vader Dr A. W. Bronsveld kan worden aange merkt, droeg een specifiek Ned. Herv. en anti-papistisch karakter, terwijl overigens het program uiterst vaag was, zoo vaag, dat de heer van Koetsveld terecht de op merking maakte, dat het door een ieder, zelfs door den atheïst en den socialist kon onderschreven worden. Erkend werd in het program, dat in het Evangelie van Jezus Christus begin selen liggen opgesloten, die behooren ge ëerbiedigd te worden op elk levensgebied. Slapper en vager kon het al niet en het duurde dan ook niet lang, of de band, die de mannen van den Kiezersbond omslo ten hield, rafelde uiteen. Dr de Visser naar de Tweede Kamer af gevaardigd met de speciale bedoeling Dr Kuyper en de rechtsche coalitie te bestrij den, kwam al spoedig tot ander inzicht. Bij de verkiezingen in 1901 stond hij schouder aan schouder met de andere rechtsche partijen en dat is hij blijven doen. Zelfs is de veronderstelling niet te ge waagd, dat, wanneer in 1925 Dr de Visser in de Chr. Hist. Unie de leiding had ge had, de politieke toestand thans een an dere zou zijn geweest. Met kracht en overtuiging heeft Dr de Visser zoowel in als buiten 't parlement de Ghr.-Hist. beginselen en in 't bijzonder het goed recht van het Christelijk onder wijs verdedigd en het werd hem gege ven als Minister de kroon te zetten op den strijd der rechtsche partijen voor de bijzondere school, door een nieuwe school wet tot stand te brengen waarin de paci ficatie-idee belichaamd was. Er zou van het leven en den veelvul- digen arbeid vaon dezen rijkbegaafden man, ook op sociaal gebied, nog veel te zeggen zijn. Als president, als staatsman, als publi cist stak hij ver boven de massa uit. God heeft Dr de Visser rijk gezegend en in hem heeft Hij land en volk willen zegenen. Toen de nu overleden staatsman in 1927 zijn 70sten verjaardag vierde kon Dr de Geer dan ook met recht gewagen van den dank der natie en het ver wonderde niet, dat hij bij die gelegenheid door H. M. de Koningin bevorderd werd tot commandeur in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, en dat later zijne groote verdiensten werden erkend door zijne benoeming tot Minister van Staat. Thans is ook Dr de Visser, die in zulk een belangrijk tijdperk in de politieke ge schiedenis van ons vaderland in de voor ste gelederen stond, weggenomen. Van de actieve politiek had hij reeds in 1929 afscheid genomen. Toch laat hij een ledige plaats achter die niet gemakkelijk zal zijn te vervullen. Toen Dr de Visser ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag gehuldigd werd eindigde hij zijn dankwoord op deze wijze: De menschen waren altijd zoo goed voor mij, meer dan ik verdiend heb; God was goed voor mij. Ik dank de menschen maar ik eindig met dank aan God, die mij sterkte en steunde. Zoo mogen wij ook dit artikel besluiten. Met dankbaarheid gedenken wij wat Dr de Visser voor land en volk geweest is. En wij danken God die ons dezen man heeft geschonken en die hem bij zijn veel- vuldigen arbeid sterkte en steunde. KRACHTIG OPTREDEN TEGEN DE DUITSCHE NATIGNAAL-SOCIALISTEN Hitler's strijdformaties in geheel Duitschland verboden. De rijkspresident heeft een noodveror dening onderteekend, waardoor de „Sturm -Abteilungen" en de „Schutz-Staffeln" al gemeen verboden worden. De beraadslagingen van het Rijkskabi- net, welke eenige uren hebben geduurd, zijn geëindigd met het besluit tot een noodverordening, waarbij de nationaal- socialistische SS- en SA-fonnaties met in gang van heden worden verboden. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Groener, zou zich persoonlijk met allen nadruk voor het verbod hebben ver klaard en zijn in functie blijven van de uitvaardiging er van afhankelijk hebben gesteld. De ontbinding dezer organisatiesv is noodzakelijk overeenkomstig de principes van den Staat, de openbare veiligheid en orde te handhaven en het Staatsgezag te beschermen tegen verdere ernstige inbreu ken. De genoemde organisaties zijn, zoo als bekend, in alle uiterlijke dingen tot in bijzonderheden, een navolging van de mi litaire formaties. Zij beteekenen een par ticulier leger, een partijleger, ook al zijn zij ten deele ontwapend. Honderdduizen den zijn met de verplichting tot onvoor waardelijke gehoorzaamheid, ten deele met een kazame-achtige huisvesting in actie groepen ingedeeld, welke als militairen of politie-beambten kunnen optreden en zijn opgetreden. Reeds het bestaan van een zoodanige strijdorganisatie, welke een Staat in den Staat vormt, is een bron van voortduren de onrust voor de vreedzame burgerij. Het is uitsluitend een Staatszaak een ge organiseerde macht te onderhouden. De ontwikkeling leidt tot botsingen en ten slotte tot toestanden, welke overeen komen met burgeroorlog. De ontbinding der organisaties moet plaats hebben volgens de instructies van den Rijksminister van Binnenlandsche Zeiken. De verordening heeft geen betrekking op de N.S.D.A.P. zelf. Zij heeft binnen het kader der wetten dezelfde vrijheid van werkzaamheid als alle andere partijen. Van Berlijn uit, waar hij deelneemt aan de conferentie der ministers van Binnen landsche Zaken, heeft de Brünswijksche minister van Binnenlandsche Zaken Klag- ges, verklaard: „De ons heden voorgelegde noodveror dening is een even verrassende als ingrij pende maatregel. Ik zie mij genoopt, daar tegen ten sterkste te protesteeren. Nader wordt gemeld: De sluiting van de Nat. Soc. lokalen is in het geheele Rijk rustig verloopen. Te Berlijn was men er gisteravond 10 uur mee gereed. Het gevonden materiaal is naar het politie-presidium gebracht, waar het nauwkeurig onderzocht wordt. Ook uit andere deelen van het land wordt gemeld, dat door de politie derge lijke maatregelen zijn genomen. Voor zoover berichten uit Frankfort en omgeving binnen gekomen zijn, is het daarbij nergens tot incidenten gekomen. Te Frankfort zijn 12 tehuizen gesloten en de bewoners elders ondergebracht. Woensdagavond, toen het verbod van S.A. en S.S. te Darmstadt bekend was ge worden, ontstonden op eenige plaatsen in de stad samenscholingen, welke hier en daar een ernstig karakter aannamen. De politie is paraat en doorkruist in auto's de stad. Er werden verscheidene personen gearresteerd. Hier en daar werd van de gummiknuppel gebruik gemaakt teneinde de samenscholingen uiteen te drijven. Het bruine huis te Munchen is cok bezet. Te Hamburg kwam het tot een incident. Toen de politie het huis binnen ging, was dit volkomen onder traangas gezet. De ruiten der laagst gelegen kantoorlokalen werden door de politiebeambten ingesla gen. Zes aanwezige nationaa.l-socialisten waarvan enkele leden van het stadsparle- ment, werden per politieauto naar het stadhuis overgebracht. In stad en land Brunswijk werd Woens dag het verbod der S.A.- en S.S.-formaties nog niet ten uitvoer gelegd. Ook in Saksen zijn nog geen maatrege len genomen. hoofdzakelijk bestaat uit onoplosbare ka lium silicaten, die onschadelijk zijn voor de planten. Indien echter de aschregen blijft aanhouden, komen de grasvelden voor het vee zoo dik onder de aschlaag te zitten, dat het vee geen voedsel meer zal kunnen vinden. Uit Valparaiso wordt gemeld: De vulkanische uitbarstingen nemen langzamerhand af. Ijskoude regendrop pels doen de lucht opklaren en gaan het verstikkingsgevaar tegen. Vliegers hebben geconstateerd, dat vele plaatsen zijn ver laten en rijke oogsten zijn vernietigd. De geheele omgeving geeft den aanblik van een kerkhof. Men vreest, dat vele men schen die woonachtig zijn in afgelegen plaatsen in de buurt van het gebied der uitbarstingen, zijn gedood. Korte berichten. Een officieel telegram van de In dische regeering te Nieuw-Delhi meldt, dat berichten in de bladen over een cor- Binnenland. De Tweede Kamer over de pachtovereen komsten. H. M. de Koningin te Aalsmeer. Dr J. Th. de Visser overleden. Vleeschinvoerbeperkingen verlengd. Vijf en twintigjarig bestaan van den Zuid-Bevelandschen slagershond. Jaarvergadering der Gewestel. Organisa tie Zeeland van Patrimonium. Buitenland. Krachtig optreden tegen de Nazi's in Duitschland. De ontwapeningsconferentie tot Maandag onderbroken. De Zondagsrust in Engeland. De vulkanische uitbarstingen in Zuid- Amerika nemen af. Ingezonden Mededeeling. De ontwapeningsconferentie. De beschouwingen ter Ontwapenings conferentie zijn voorloopig onderbroken tot Maandagmorgen. Het presidium der conferentie zal mor gen bijeenkomen ter uitwerking der tal rijke afzonderlijk ingediende voorstellen. De Volkenbondsraad is ook tegen mor gen bijeengeroepen ter behandeling van afzonderlijke voorstellen der financiëele commissie in zake hulpmaatregelen ten behoeve van Oostenrijk, Hongarije, Bul garije en Griekenland. De onverwachte onderbreking der be schouwingen ter Ontwapeningsconferen tie tot Maandag wordt algemeen in ver band gebracht met de aanstaande komst van den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson en van Rijkskanselier Brüning. De Zondagsrust in Engeland. Het Engelsche Lagerhuis bespreekt een wetsontwerp tot regeling van de publieke vermakelijkheden op Zondag, waarbij voorgesteld wordt aan de plaatselijke autoriteiten machtiging te geven om ver gunningen af te geven voor de opening van bioscopen op Zondag en het geven van muziekuitvoeringen, het houden van tentoonstellingen, openbare debatten, enz., hetgeen zou neerkomen op een lega lisatie van den tegenwoordigen, feitelij ken toestand. Het ontwerp is niet toepas selijk op schouwburgen, die des Zondags gesloten blijVen. Indien het wetsontwerp niet aangenomen wordt, zal van 1 Octo ber af geen enkele bioscoop des Zondags geopend mogen zijn. De regeering heeft geen positie gekozen. Zij laat de afge vaardigden vrij te stemmen, zooals zij willen. Men verwacht, dat het wetsont werp in tweede lezing zal worden aan genomen. Nieuwe dreigende loonconflicten in Engeland. De betrekkingen tusschen werkgevers en werknemers in de Engelsche katoen industrie, welke naar men weet reeds sinds geruimen tijd tamelijk gespannen zijn, schijnen thans weer op een. nieuw loonconflict te zullen uitloopen. De onderhandelingen over het meer- weefstoelen-systeem zijn volkomen mis lukt. Kans op nieuwe onderhandelingen over deze kwestie bestaat nauwelijks en den laatsten tijd hebben de werkgevers weer het denkbeeld van een loonsverla ging naar voren gebracht, maar het is niet erg waarschijnlijk, dat te dien aan zien overeenstemming zal worden ver kregen. De „Zepp" terug te Friedrichshafen. Gisterochtend omstreeks 10 minuten over achten (plaatselijke tijd) verscheen de „Graf Zeppelin" boven het vliegveld te Friedrichshaven en tien minuten later was de luchtreus vlot geland, na zijn tweeden tocht naar Zuid-Amerika. Niettegenstaande de ongunstige weers omstandigheden is de terugreis van Per- nambuco naar Friedrichshaven in 100 uur volbracht. De vulkanische uitbarstingen In Zuid-Amerika. Te Mendoza is het ongemeen koud. Prof. Marrero te Buenos Aires heeft mee gedeeld, dat de asch, welke al anderhal- ven dag te Buenos Aires was gevallen, respondentie tusschen Lord Willigdon, den onderkoning, en Gandhi nopens de voorwaarden voor diens vrijlating vol komen uit de lucht gegrepen zijn. Er is geen enkel contact tusschen den onder koning en Gandhi geweest, die in de ge vangenis te Poena opgesloten blijft. De vroegere Thüringsche minister president, Dr Frick, heeft een rede ge houden, waarin hij vooral uitweidde over de Presidentsverkiezing van 10 April en verklaarde, dat de N.S.D.A.P. de geldig heid der verkiezing betwisten zou, om dat de door de Rijksgrondwet gewaar borgde verkiezingsvrijheid niet geëerbie digd zou zijn. In een paar der Noord-Oostelijke staten van Brazilië bestaat als gevolg van de langdurige droogte gebrek aan levens middelen. In sommige districten heerscht zelfs hongersnood. De regeering heeft maatregelen genomen om de bevolking van water en levensmiddelen te voorzien. Gisteravond van 8 tot 10 uur is te Antwerpen een nieuwe lichtstaking ge houden als protest tegen de verhooging der electriciteitsprijzen. Alle koffiehuizen en winkels in het centrum der stad namen aan deze eigenaardige protestbetooginjg deel. Incidenten deden zich niet voor. Dinsdag en ook Woensdag heeft het nog fel gesneeuwd op de hooge plateaux der Ardennen, waar de thermometer weer onder het vriespunt is gedaald. Te Ber- trix, in de provincie Luxemburg, bereikte de sneeuwlaag een dikte van 20 c.M. 1 Gistermorgen is het buitengewone congres der Duitsche vakbonden, het z.g. Reuzencongres, geopend. Uit het financieele verslag van dè stad Berlijn blijkt het tekort op de be grooting per 31 Maart ruim 98.5 millioen mark te hebben bedragen. Dit tekort wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het dalen van de belastingopbrengst en van de ont vangen gelden van het rijk en van Prui sen, alsmede door de crisis-uitgaven voor de werkloozen, die op 31 Maart tot bijna het dubbele van het vorige jaar gestegen zijn. Ui! de textielnijverheid. De N.V. H. van Puijenbroek's textielfa brieken te Tilburg en Goirle heeft aan een 300-tal werklieden ontslag verleend. Reeds Dinsdag hebben 200 personen den arbeid niet meer hervat; de overigen volgden Woensdag. Nederlandsche kolenlevering aan Duitschland. Reuter seint uit Londen, dat de „Mining Association" er de aandacht op heeft ge vestigd, dat vele Duitsche gemeentelijke bedrijven zich thans tot Nederland wen den voor hun steenkolen. Berichten uit Hamburg melden, dat schepen daar on langs Nederlandsche steenkool hebben go- lost voor de Berlijnsche electrische cen trale, en de Hamburgsche gasfabriek en electrische centrale, die vroeger nooit Ne derlandsche steenkool gebruikten. De „Mining Association" vindt het zeer opmerkelijk, dat deze opdrachten tot leve ring van steenkool in het buitenland zijn geplaatst bij een der concurrenten, i.e. de Nederlandsche steenkoolindustrie, als de Britsche steenkool door regeeringsmaat- regelen in Duitschland geweerd wordt. Dr Ir G. W. Lely. f De Minister van Waterstaat heeft schriftelijk zijn deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen van wijlen Dr Ir G. W. Lely, door wiens overlijden, naar de minister schreef, de rijkswaterstaat een zijner ijverigste en meest toegewijde medewerkers heeft verloren. Uitvoer van fruit en groenten. Het bestuur van de Rotterdamsche ver- eeniging van fruit- en gioentenexporteur3 schrijft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw: De deviezentoewijzing voor April vooral is gebleken een zeer ernstige belemmering voor den export van onze producten naar Duitschland te zijn. Ook lijdt uit dienself den hoofde de import van zuidvruchten en dergelijke, waarvan doorvoer naar ons natuurlijk achterland, Rijnland en Roer gebied, zeer ernstige schade. Inzonderheid wordt hierdoor getroffen de haven van Rotterdam, die zich in den loop der laat ste jaren tot een internationaal centrum van verkoop had ontwikkeld en waarvan nu tengevolge van de noodlottige deviezen- regeling de doorvoer tot bijna niets is in gekrompen. Hamburg en Bremen nemen thans de plaats in van Rotterdam. Do se dert jaren gekweekte relaties in het Duit sche achterland zien zich noodgedrongen verplicht, zich voor hun behoeften aan zuidvruchten in Hamburg en Bremen te voorzien. Met nadruk mogen wij: uwe Excellentie er op wijzen, dat de huidige deviezenrage- ling een algeheels vernietiging beteekent van onzen eigen producten-uitvoer als mede van de her-export van zuidvruchten. De rampzalige gevolgen, die hierdoor voor onzen land- en tuinbouw, scheepvaart en expeditiebedrijven en onze spoorwegen zullen intreden, zijn vooralsnog niet te overzien. Uit de metaalnijverheid. In de laatste vergadering van de fa brieksteden van het personeel van de Kon. Ned. Machinefabriek v.h. E. H. Bege- man te Helmond, heeft de directie moe ten mededeelen, dat het niet mogelijk is onder de tegenwoordige omstandigheden het bedrijf in de constructiewerkplaats voort te zetten. In verband hiermede is de directie genoodzaakt in de volgende maand het geheele personeel van deze afdeeling geleidelijk te ontslaan. Ook in de afdee ling machinefabriek en gieterij bestaat een tekort aan werk, zoodat ook hier verdere inkrimping van personeel noodzakelijk is. TWEEDE KAMER. Regeling loopende pachten. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van het wetsvoorstel- Eb e 1 s houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereen komsten voortgezet. Wij zullen niet de geheele discussie trachten weer te geven, maar alleen de hoofdzaak meedeelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1