No. 163 Woensdag 13 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS. FEUILLETON. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange VorstBtraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4655. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Por 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V Een crisispachtwet. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de openbare be handeling van het wetsvoorstel-Ebels, houdende bijzondere maatregelen ten aan zien van loopend© pachtovereenkomsten. Dit ontwerp beoogt, den pachter bij1 een pachtovereenkomst, voor 1 Januari 1932 aangegaan, het recht te geven telkens, wanneer een termijn vervalen is, indien hij van meening is, dat de pachtprijs niet meer redelijk is, zich tot den kantonrech ter te wenden, ten einde verlaging of ont heffing van betaling te verkrijgen. De kan tonrechter tracht dan een voor beide par tijen aannemelijke regeling te treffen. Gelukt dit niet, dan beslist de Crisis- pachtcommissie, welke in ieder kanton in het leven wordt geroepen. Deze commissies bestaan uit den kantonrechter-voorzitter en twee leden, die de belangen van ver pachters en pachters vertegenwoordigen. De commissie heeft rekening te houden met alle omstandigheden, welke van. in vloed kunnen zijn op de beslissing, welke vermindering van den pachtprijs redelijk is. Hooger beroep is hierbij volgens het voorstel uitgesloten. Principieel© bezwaren werden gisteren tegen dit ontwerp niet aangevoerd. Algemeen werd erkend, dat er omstan digheden kunnen zijn tal van ver pachters hebben reeds uit eigen beweging een belangrijke pachtverlaging toegestaan, dat ingrijpen noodzakelijk kan zijn. Hoewel de werkzaamheden van de pachtcommissie, die tenslotte de beslissing zal hebben, vrij nauwkeurig zijn omschre ven, zoodat met alle omstandigheden, ook die van den verpachter rekening moet worden gehouden, werd toch als een ern stig bezwaar gevoeld, dat de uitspraak van de commissie voor beide partijen bin dend is, zoodat hooger beroep is uitgeslo ten. Als de voorsteller op dit punt een tege moetkomende houding aanneemt, dan lijdt het geen twijfel of het ontwerp wordt met groote meerderheid aangenomen. Roode profetie. Het geslacht van de broodetende profe ten is nog niet uitgestorven. Vooral bij de Soe.-Democraten is dit gilde behoorlijk vertegenwoordigd. Zoo waagde b.v. het roode „Volksblad" zich in verband met den uitslag der ver kiezingen in Duitschland aan de volgende profetie: „Het fascisme heeft zijn slag om een doorbraak verloren. De weg over de Alpen bleef voor het fascisme versperd. Europa zal, voor zoover wij menschen het kunnen vooruitzien, van nu af, zonder al te groote schokken, den weg van de democratische ontwikkeling en de evolutie in de richting van het socialisme verder gaan." Dat is weer een van de profetiën zoo als we al zoo menigmaal gehoord hebben. Toen de Labour-partij in Engeland aan het bewind kwam heette het ook dat we stonden bij een keerpunt in «de geschiede nis en dat nu de weg voor het Socialisme open lag. En thans, nu Hindenburg, de beste anti-fascistische verzamelcandidaat dien men kan denken de meerderheid heeft be haald bij een verkiezingsstrijd waarin van het Socialisme zelfs niet gerept werd, nu Vrij naar het Engelsch. 20.) En nog een half uur kroop voorbij. Elsie's gedachten keerden zich van huis naar den man, die zijn lichte cabriolet langs den bevroren weg mende. Wat, als er een ongeluk gebeurd was?Ze bad gehoord van ernstige ongelukken, die vroe ger gebeurd waren bij die steile bocht vlak voor de brug. Eens was een boer daar gedood. Wat als Ze stond plotsling op, trillend en legde haar lectuur weg. Het was bijna tien uur. Haar grootmoeder zou naar haar vragen om een hoofdstuk uit den Bijhei voor te lezen. „He kan niet langer wachten," zei ze tegen den bediende. „Dank u wel", voegde ze er in de deuropening aan toe. Ze liep den heelen weg naar huis 'hard. heet het weer dat Europa van nu af in de richting van het Socialisme verder gaat. En dat, terwijl Hitler in één slag de Sociaal-Democratische partij waaraan een halve eeuw is gebouwd, ver achter zich heeft gelaten; nu ieder die niet moedwil lig de oogen sluit moet erkennen, de een met vrees, de ander met blijdschap, dat de I Nat.-Socialisten een macht vormen van geweldige beteekenis, terwijl de invloed van de Soc.-Democratie in Duitschland en daar niet alleen, steeds geringer wordt, en de kim van de veelbezongen roode da geraad steeds verder terugwijkt. DE VULKAANRAMP IN ZUID- AMERIKA. Paniekstemming onder de bevolking. Volgens de laatste berichten -uit het catastrophegebied van Zuid-Amerika, zou den minstens acht vulkanen in werking zijn en de geweldige aschregen onvermin derd aanhouden. De lava-stroomen der verschillende vulkanen hebben reeds groo te gebieden akkerland vernietigd. Hulp- treinen moesten ten gevolge van den asch regen terugkeeren. Honderden menschen zijn ernstig ziek geworden ten gevolge van de inademing van 'zwavelgassen. Duizenden menschen vluchten. De geheele bevolking is in pa niekstemming. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat als gevolg van de ontzaglijke vulkaanuit barstingen in Zuid-Amerika boven Ar gentinië en Chili een ononderbroken asch regen is gevallen. Het meest hebben de stad en het district Malargue in de pro vincie Mendoza te lijden gehad. De aarde is daar over geheele gebieden gescheurd. De aardschokken hebben ook onder de stad scheuringen veroorzaakt, zoodat ern stig gevaar bestaat voor de huizen. De bewoners moeten de stad verlaten. Naar uit Buenos Aires wordt bericht, is de provincie Mendoza door de uitbarstin gen in Argentinië het ernstigst getroffen. Daar alleen reeds hebben 80.000 personen hun huizen verlaten. De aschlaag, welke de geheele streek bedekt, heeft een hoogte van 35 c.M. De angststemming wordt ver hoogd door de lichte zwavelwolken, aaxd- soheuren en giftige gassen. De lavastroom heeft de op ongeveer 100 km. van den vulkaan gelegen stad San Rafael bereikt. In de stad Malargue f provincie Men doza) bevinden zich ongeveer 10.000 per sonen ten gevolge van gasvergiftiging in levensgevaar. Tot nu toe ondernomen reddingspogingen zijn mislukt. Van den Chileenschen kant werd ge meld, dat het gevaar wat scheen te wijken en dat er zwakke zonnestralen door de aschwolken begonnen heen te dringen. Een later bericht uit Valparaiso meldde echter, dat Valparaiso en Santiago op nieuw met slakken en witte asch overdekt werden. Dit bericht voegde er evenwel aan toe, dat de vlammen, die uit de 'kraters op stijgen, in hevigheid verminderden, hoewel de vulkanen slakken en asch bleven uit- stooten. De wind was evenwel gedraaid en woei nu in de richting van de bergen. De dorpen in de Andes zijn geïsoleerd. Koeriers melden, dat ook daar honder den personen zijn vergiftigd en dat men vreest, dat zij door verstikking om het leven zullen komen. Sterke gaswolken be lemmeren het reddingswerk. Toen ze bijna voor de deur was, passeerde haar een cabriolet. Even aarzelde ze, dan ging ze de steenen stoep op. 'De deur ging open, voor ze belde. Een betraand gezicht keek haar aan. „'0, juffrouw, zij is dood, ze is dood!" hakkelde het dienstmeisje. Elsie greep zich vast aan de deurpost. Juist kwam dokter Walther uit de spreek kamer. Hij sloeg zijn arm om haar heen. Tegen het dienstmeisje zei hij: „Je weet, waar mijn koetsier woont. Ga hem eens gauw waarschuwen, dat hij hier moet komen. En je hoeft vanavond niet meer terug te komen." Hij leidde Elsie naar de spreekkamer en deed haar plaats nemen in een stoel bij het vuur, dat hij zoo hard mogelijk 'had opgestookt voor haar terugkomst. „Lieve kind," zei hij, „haar zachtjes over het gelaat streelend, „je lieve groot moeder is heengegaan, maar ze heeft niet geleden. Je zult flink zijn, is 'het niet?" „Grootvader," fluisterde ze. „Hij is een poosje geleden den winkel in gegaan om een brief te schrijven. Het was 'beter hem iets te laten doen." „Ik zal naar hem toe gaan." In den beginne sloegen de bewoners van Buenos Aires de neervallende asch met nieuwsgierigheid gade. Langzamerhand werd de regen evenwel zóó dicht, dat zij beangst werden. Bijna den geheelen dag heerscht tihans zoo goed als volledige duisternis. De hori zon is rood gekleurd de zon kan de dichte aschwolken niet doorboren, hetgeen de heerschende paniekstemming onder de 'be volking der getroffen streken nog ver hoogt. Hulptreinen, die naar Mendoza op weg waren, moeten tengevolge van den asch regen terugkeeren. 'Ook de schepen zijn met een fijne asch laag bedekt. De vraag doet zich voor, of de asch regen door middel van de luchtstroomin- gen Europa kan hereiken. Onder de bestaande omstandigheden is niet te verwachten, dat Europa tengevolge van de uitbarstingen der vulkanen in Zuid-Amerika door een aschregen zal worden geteisterd. Daarentegen is het niet uitgesloten, dat des nachts opnieuw 'lich tende wolken boven Europa waarneem baar zullen zijn. De vulcanisc'he uitbarstingen in Zuid- Amerika zijn plotseling opgehouden. De seismologen vreezen evenwel, dat, juist als gevolg van deze plotelinge rust, de erupties zich in veel heviger mate zul len herhalen. De Internationale Arbeidsconferentie bijeen. Gisteren in de zestiende internationale arbeidsconferentie te Genève begonnen. De voorzitter van den raad van beheer prof. Mahaim (België) opende met een rede, waain hij in de eerste plaats de drie groote ijveraars voor de internationale arbeids organisatie herdacht, die sedert de confe rentie van verleden jaar gestorven zijn, namelijk Arthur Fontaine, mgr. Nolens en de Pool Sokal. Mahaim herdacht mgr. Nolens als een indrukwekkende figuur der conferentie, 'die een der grondleggers van deze beweging was geweest. Mgr. Nolens was een staatsman in de volle beteekenis van het woord. Daarna werd als voorzitter gekozen de Ganadeesche senator Robertson. Prof. Aalberse heeft namens de Neder- landsche delegatie voor de aan mgr. No lens gebrachte hulde bedankt. De Ontwapenings-Conferentie. Nadat Litwinof gisteren op de Ontwa peningsconferentie de nieuwe Russische voorstellen had uiteengezet, sprak Tardien die vrij scherp de Amerikaansche voorstel len nogmaals te 'lijf ging. Hiji noemde ze onoverlegd en onuitvoerbaar. Duitschland had reeds het voorbeeld gegeven van den bouw van een prachtigen kruiser in zakformaat en ongetwijfeld zou den knappe ingenieurs in alle landen ook vluigtuigen in zakformaat kunnen con- strueeren. Met de tanks als aanvalswapen was het feitelijk hetzelfde, want ieder land bezit landbouwtractors, 'die niemand zou willen afschaffen, en die met weinig moeite in krachtige aanvalswapenen ver anderd konden worden. Luchtpostconferentie te Brussel. Op 30 Mei a.s. zal te Brussel een inter nationale luchtpostconferentie worden ge houden, waarop al de Europeesche lan den zullen vertegenwoordigd zijn. Deze conferentie moet de kroon zetten op de besprekingen van Brussel in 1930 „Zoo meteen, meiske. Of misschien is het nog beter, als ik hem vertel, dat je thuis bent. Hij heeft al naar je gevraagd. Zie je, ze stierf even nadat jij uit was ge gaan zooals het meisje me vertelde, toen ze me kwam halen. Nu moet je 'hier blijven zitten, terwijl ik je grootvader haal. En drink dit uit." Dokter Walther verliet haar en ging de trap af naar den winkel. Hij kende den weg, want hij was vaak nog even naar den winkel gegaan om een praatje met den kruidenier te maken, als hij juffrouw Glen bezocht had. De overkapte lamp brandde helder bo ven de toonbank, maar van den ouden man was niets te zien. Kon hij uit zijn gegaan? Dokter Walther ging naar de deur. Die was gesloten, de sleutel stak er in. De geneesheer ging terug naar de toon bank. Hij stond in een lichtkring. De rest van den winkel was in duister gehuld. „Glen," zei de dokter zachtjes. Een pas begonnen brief lag op de toon bank. „Ben je 'hier, Glen?" vroeg hij iets lui der, het papier op zij schuivend. en van Praag in 1931,, waarvan het doel was het tot stand brengen van een Euro- peesch luchtpostnet, dat zoowel 's nachts als overdag zal werken om de luchtpost bestellingen met al de groote hoofdsteden te bespoedigen Men zal nu te Brussel nagaan, of het te Praag ontworpen voorloopig net le vensvatbaar is. Het is, in verband met de crisis, niet uitgesloten, dat bet te Praag ontworpen net aanmerkelijk zal moeten ingekrompen worden. Korte berichten. Naar de „Evening Post" van een hoogen politie-ambtenaar verneemt, heeft Lindbergh reeds tweemaal vijftig duizend dollar aan de ontvoerders betaald, voor zijn onvoerd kind, dat hij echter nog steeds niet terugontvangen heeft. Naar Reuter uit Washington meldt, had het tekort op de Amerikaansche be grooting den negenden April bijna de twee milliard dollar bereikt. Op de vraag hoeveel buitenlandsche ondernemingen fabrieken in Engeland hebben gevestigd sedert de in werking treding van de wet op den abnormalen invoer, zeide Runciman, dat meer dan 40 ondernemingen in de laatste maanden in Engeland zijn opgezet. Pachtovereenkomsten. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters in Nederland heeft aan de leden van de Tweede Kamer verzocht, het wetsvoorstel van den heer Ebels c.s., houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkom sten, ongewijzigd aan te nemen. Kon. Militaire Academie. In de „St.Ct." wordt er de aandacht op gevestigd, dat in overweging is genomen, aanvangende met het studiejaar 1932- 1933, wijziging te brengen in art. 33 van het reglement voor de K. M. A. in dier voege, dat de algeheele vrijstelling van de betaling der jaarlijksche bijdrage ter ge- moetkoming in de kosten van de K. M. A. voor den cadet bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië zal worden inge trokken. Als gevolg daarvan zal, nadat de daar toe vereischte Koninklijke bewilliging zal zijn verkregen, voor den cadet bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië en als zoodanig tot de K. M. A. toegelaten aanvangende met het studiejaar 1932 1933 of later, een jaarlijksche bijdrage verschuldigd zijn van f 400. Onslag wegens slapte. In de laatste vergadering van de fa brieksteden van het personeel van de Kon. Ned. Machinefabriek v.h. E, H. Be- geman te Helmond heeft de directie moe ten mededeelen, dat het niet mogelijk is onder de tegenwoordige omstandigheden het bedrijf in de afdeeling constructie werkplaats voort te zetten. In verband hiermede is de directie genoodzaakt in de eerstvolgende maand het geheele per soneel van de afdeeling constructiewerk plaats geleidelijk te ontslaan. Ook in de afdeeling machinefabriek en gieterij be staat een tekort aan werk, zoodat ook hier verdere inkrimping van personeel noodza kelijk is. Er heersehte een doo'dsche stilte in den winkel. Zich wat uitrekkend, tilde hij de meta len kap van de lamp wat op, zoodat het licht zich door den winkel verspreidde. Toen begon hij de lamp te draaien. Plotseling hield hij op. De lichtstraal viel op den vloer in het verste hoekje en liet een omvergeworpen stoel zien. Hij tilde de kap iets hooger op nog iets hooger. Iets scheen te bewegen heel even maar. Het zou verbeelding kunnen zijn de beweging. Een rilling ging den dokter over den rug. Een zwarte massa lag op den vloer, een mensc'helijk lichaam. De metalen kap kletterde even, toen hij weer op zijn plaats terug viel. De dokter haastte zich naar het lichaam. Het was 'Glen. Een beroerte had een einde gemaakt aan zijn moeilijkheden. 'HOOFDSTUK VIM Dank zij verscheidene verzamelaars, die fancy prijzen betaalden voor sommige voorwerpen uit de ouderwetsche huishou ding en een voortvarenden jonge man uit G-lasgow, die de zaak overnam, konden Binnenland. De lokaalspoor op Zuid-Beveland. Het wetsontwerp-Ebels in de Tweede Kar mer. Buitenland. De vulkaanramp in Zuid-Amerika. De ontwapeningsconferentie. J. R. Snoeck Henkemans 70 jaar. De voorzitter van de G.H. Tweede Ka merfractie, de heer J. R. Snoeck Henke mans, zal op 27 Mei zijn zeventigsten ver jaardag herdenken. Steunverleening te Enschede. Enschede was een der weinige gemeen ten in den lande, waar de rijksregeling voor de steunverleening nog niet war: in gevoerd. Tot nu toe heeft men in En schede steeds hoogere bedragen a.an werkloözensteun uitgekeerd, doob ten slotte zag het gemeentebestuur zich ge noodzaakt, wilde de credietverleening van het rijk niet in gevaar komen, den raad voor te stellen de rijkssteunregeling in te voeren. Maandagavond heeft de gemeenteraad, een desbetreffend voorstel behandeld, doch bijzonder van S.D. zijde verzette men zich tegen het voorstel, dat ten slotte met 1710 stemmen werd aangenomen. Te gen de sociaal-democraten, de communis ten en de Rev. socialistische partij. De beide S.D. wethouders, die niet aan de discussies hadden deelgenomen, stetnden voor. Belangrijke opdracht voor den scheepsbouw. De Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij ontving dezer dagen voor buiten landsche rekening de opdracht voor den bouw van twee dubbelschroei'-motor-pas- sagiers- en vrachtschepen van ca. 10.000 ton. De hoofdafmetingen zulten zijn: lengte 500'—O", breedte 60'-10^", holte 42'-ll". De voortbeweging zal geschieden door twee zes-cylinder dubbelwerkende tweeact motoren, ieder van 4250 A.P.K. te ver vaardigen door de machinefabriek Gebr. Stork en Go. te Hengelo. De snelheid in beladen toestand zal mijl bedragen. De varkensfokkerij en de pluimvee houderij. Het Tweede Kamerlid van Rappard beeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: A. Kan de minister mededeelen, in ver band met het antwoord, dat Z.Éx. d.d. 24 Maart 1932 aan de Gelderseh-Overijs- selsche Maatschappij van Landbouw heeft gezonden, of de vraag welke maatregelen ten behoeve van de varkensfokkerij kun nen en moeten genomen worden een punt van onderzoek uitmaakt, of spoedig die maatregelen kunnen worden tegemoet ge zien? B. Deelt de minister de meening, dat de pluimveehouderij met ondergang wordt bedreigd, indien niet dadelijk hulp wordt geboden. Zoo ja, is de minister dan bereid te be vorderen, dat zoo spoedig mogelijk een kwantum van ten minste 100.000.000 eie ren met regeeringssteun in de koelhuizen wordt opgeslagen? alle schulden van den overleden Duncan Glen betaald worden. Voor de verzame laars waren de door hen aangekochte an tiquiteiten zonder twijfel even zooveel bronnen van onuitputtelijk genot; maar 't is droevig te moeten vertellen, dat de voortvarende jonge man na een strijd van nauwelijks achttien maanden, volkomen verslagen was. Kilbran moedigde hem niet aan, omdat Kilbran van 't begin af aan besloten was, dat hij geen kans 'had tegen Robert Barker en de zomergasten gingen natuurlijk naar den winkel, die hen zoo sterk aan de stad herinnerde. En nadat de voortvarende jonge man wissels had ge schreven, zoolang zijn bankier ze wilde honoreeren, vroegen zijn ongeduldige cre diteuren zijn faillissement aan en ver dween hij uit Kilbran. Maar hij was nog jong en dat is de rechte tijd om een fout te begaan; gedurende verscheidene jaren hield zijn voorbeeld er andere jonge men schen met beperkt kapitaal en onbeperkte hoop van terug om beide te verkwisten in wei-gemeende pogingen om Kilbran's gunst te verwerven. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1