No. 161 Maandag 11 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland MUNDUS f52.50 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.0S Prijs der AdvertentiBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ci Bi] abonnement belangrijke korting. Het wetsvoorstel-Ebels. De Tweede Kamer zal zich in de komen de dagen hebben uit te spreken over het initiatief-voorstel van den heer Ebels c.s. houdende bijzondere maatregelen ten aan zien van loopende pachtovereenkomsten. Dit wetsontwerp heeft geen belang voor de vele gevallen waarin verpachter en pachter het reeds eens werden over een vermindering van de in het contract be paalde pacht, maar het zal wel beteekenis hebben waar beide partijen bet niet eens konden worden. In dergelijke gevallen kan een verbre king van het contract door den kanton rechter worden opgelegd en het bedrag van de pacht opnieuw worden bepaald, ge zien ook den vermogenstoestand van hen, wier belangen hier in het geding zijn. Een ideale regeling is dit zeker niet. Van veel meer belang zou bet zijn, indien maatregelen konden worden genomen om den prijs der producten te verbeteren. Maar als dit niet mogelijk is, dan kan er iets voor te zeggen zijn in bepaalde geval len in het contractrecht in te grijpen. Toch onze N. Pr. Gr. Grt. beeft daarop terecht gewezen, is voorzichtig heid hier eisch en mogen de bezwaren aan dergelijk ingrijpen verbonden, niet uit het oog worden verloren. „Men werkt in deze dingen menigmaal met een soort socialistisch schema, dat met de werkelijkheid niets van doen heeft. Hier is het schema: rijke verpachter aan den eenen kant, en dan nog liefst een har- telooze rijke verpachter, en een armen pachter aan den anderen kant. Maar zoo is de werkelijkheid niet. Er zijn verpachters, 'die leven moeten van het verschil tusschen de pachtsom en de interest voor de hypotheek. Oude men- schen, die hun eigen boerderijtje niet meer konden besturen en dit nu voor een rede lijke huur aan een ander overdeden. Komt de pachter in nood, zij niet minder. Krijgt men moeilijkheden, die in den weg van de wet moeten worden opgelost, en de kan tonrechter met soortgelijke zaken over laden wacht een half jaar met de uit spraak, dan moet de verpachter wachten op hetgeen hem toekomt, en dat voor hem het geld beteekent, waarvoor bij zijn brood moet koopen. Men weet, dat de tractementen van ver schillende predikanten voor een goed deel bestaan uit opbrengst van huren der pas toriegoederen. Die dominé's behooren gewoonlijk ook niet tot de rijken der aarde. De pachter kan het zwaar hebben, maar de nood 'klimt ook door het venster der pastorie. Daar zijn diaconiën, die uit de op brengst van diaconale goederen hare armen moeten verzorgen. Kortom, men ite er niet door 'hier in plaats van de werkelijkheid het eenvoudige schema te zetten: rijke verpachter arme pachter. Zeer zeker hopen wij, dat de weg vrij komt, om pachters, die in den druk zit ten, te helpen, maar wij mogen als goede anti-revolutionairen niet vergeten, dat ook de verpachter rechten heeft. Trouwens, als men eenmaal zich op de zen weg der noodverordeningen begeeft, waar komt men dan? Een moratorium over heel de linie is een der gevaarlijkste dingen, die het maat schappelijk leven kan treffen. En verbreking van contracten is een tweesnijdend zwaard. Maatregelen van dezen aard kunnen soms noodi'g zijn. Maar men ziet dan me nigmaal dit 'gebeuren laat ons slechts even herinneren aan 'de Huurwetten dat de goedwillenden er geen voordeel van hebben, want 'die voldoen aan hun ver plichtingen zooveel mogelijk, afgezien van wet of verordening, maar wel nadeel, ter wijl de gladden en gewieksten altijd wel weer een maasje weten te vinden, waar door zij heenglippen, als er nadeel dreigt, om er dadelijk bij te zijn als er voordooien te plukken zijn. Ook uit 'dit oogpunt mag elk voorstel van dezen aard wel goed worden bezien. Wij voor ons zouden deze soort wet geving eerst in den uitersten nood willen aanvaarden. Maar de crisis kan er ten slotte toe nopen." Ingezonden Mededeeling. Slechts HINDENBURG TOT PRESIDENT DER DUITSCHE REPUBLIEK GEKOZEN. De uitslag van de tweede stemming voor EEN PRACHT FIETS!! Let goed opDit is met kast en vrljwiel. En zonder (k. en vr.) f 49. de rijkspresl'dentsvexkiezingen in Duitsch- land luidt: Uitgebr. stemmen 36.491.694 37.657.199 Hindenburg 19.359.642 18.654.244 Hitier 13.417.460 11.341.119 Thalmann 3.706.388 4.982.870 Düsterberg 'geencand. 2.558.813 Het resultaat van de tweede stemming heeft niet teleurgesteld, voor zoover de stemmen op Hindenburg in aanmerking komen, daar Hindenburg bij' de tweede stemming 700.000 'kiezers meer dan bij' de eerste stemming achter zich heeft ver- eenigd. Dat ook Hitier meer stemmen zou krij gen, was te voorzien, want van de kiezers, die bij de eerste stemming op den Duitsch- nationaal Düsterberg hadden gestemd, moest hij er een deel krijgen, daar een aantal vooraanstaande Duitsch-nationalen hiervoor hadden gepleit. Dit echter, verklaart niet alleen de toe neming van het aantal stemmen op Hitier met meer dan twee millioen, daar de com munist Thalmann meer dan 1.1 millioen stemmen heeft verloren. Men mag daarom concludeeren, dat een deel van de com munistische kiezers op Hitier hebben ge stemd. Een hooge eer! Hindenburg beeft bij de tweede stem ming niet alleen de voorgeschreven be trekkelijke, maar ook de volstrekte meer derheid bereikt en deze met meer dan een millioen stemmen overschreden. De opkomst van de 'kiezers was ondanks een krachtige propaganda van de partijen ditmaal veel geringer dan bij de eerste stemming. In Berlijn is bet rustig geweest. Tot een ernstig incident kwam het alleen in de Seharnweberstrasze, waar drie nationaal- socialistische propagandisten door commu nisten werden aangevallen en tegen den grond geslagen. Van rond 200 gearresteer den, onder wie 106 fascisten en 78 com munisten, is dntusscben 'het grootste deel vrijgelaten, terwijl 44 menschen nog ach ter slot en grendel zitten. Tegen twaalf uur in den middag werden nog 20 personen, 12 communisten en 8 nationaal-socialis- ten, ingerekend. Aanslag op Dr Luther. Zaterdag, op den vooravond van den verkiezingsdag, midden in den strijd om Hindenburg, is op den rijksbankpresident, oud-kanselier Dr Hans Luther, een moord aanslag gepleegd. Omstreeks 9 uur (D. T.) losten twee niet uit Berlijn afkomstige studenten verschei den revolverschoten op den rijksbankpre sident, toen deze op bet Potsdammer sta tion, perron B, op het punt stond, met de Duitsche delegatie naar Bazel te vertrek ken. De meeste schoten misten, slechts door een sehapipschot werd de rijksbankpresi dent licbt geraakt. De daders zijn onmiddellijk gearresteerd, zij weigerden echter zich over de motieven van him daad uit te laten. Op het station is de aanslag bijna on opgemerkt gebleven zoodat geen oploop ontstond en bet verkeer van bet reizend publiek geen vertraging ondervond. Bij: bet eerste verboor van beide daders bleek, dat de aanslag niet uit politieke be weegredenen werd gepleegd. Beide heeren hebben door bun daad slechts tegen de valutapolitiek van denpresident van de rijksbank willen demonstreeren. Baby Lindbergh. Volgens een bericht in de „Star" zou majoor Schoeffel, de AmeTikaansche po- litie-ambtenaar, die onlangs naar Enge land gekomen is in verband met de ont voering van den baby van Lindbergh, drie dagen geleden naar Nederland zijn geko men, om ook hier een onderzoek in te stel len. Noch bij de Nederlandsche politie, noch bij de Amerikaansche diplomatieke ver tegenwoordigers hier te lande, kon het persbureau V. D. van bovenstaand bericht eenige bevestiging ontvangen. Omtrent een onderzoek in Nederland door de Ame rikaansche politie is hun niets bekend. Dreigende moeilijkheden in Chili. In de Zuid-Amerikaansche republiek Chili dreigt een conflict tusschen het par lement en den staatspresident. De senaat van Chili beeft n.l. een wets ontwerp aangenomen, waarbij Chili den gouden standaard prijsgeeft, doch waarbij tevens de bepaling was gemaakt, dat de tarieven voor licht, water en gas alsmede andere betalingen voor openbare diensten niet mochten worden verhoogd. Tegen die bepaling is veel verzet ont staan en de minister van financiën heeft reeds verklaard, dat hij het wetsontwerp in zijn huidigen vorm niet zal onderteeke nen. Men vreest nu dat het tot onlusten zal komen. Zooals reeds gemeld, is de staat van beleg in Chili afgekondigd. De nieuwe moeilijkheden in Chili zijn in de eerste plaats te verklaren uit de eco nomische crisis, welke ook deze Zuid- Amerikaansche republiek teistert. De af zet van Chilisallpeter is n.l. reusachtig gedaald en reeds geruimen tijd speelt ook in Chili de werkloosheid een groote rol. Korte berichten. De Antwerpsche justitie treedt den laatsten tijd scherp tegen woekerinstellin- gen op. Thans heeft zij weer de boekhou ding van vijf credietinstellingen in beslag genomen. Hierbij is aan het licht geko men, dat de Hollandsch-Belgische Cre- dietbank soms intresten van 138 pet. in rekening bracht. De loonbesprekingen in de Zweed- sche cellulose-industrie zijn definitief mis lukt. Vandaag gaan 17.000 arbeiders in staking. Met betrekking tot de ontvoering van Lindberg's baby verluidt, dat de majoor van politie, die op het oogenblik in ver band met deze zaak in Engeland vertoeft, daar in een bank het door de roovers ge- eischte losgeld heeft gedeponeerd. De „Graf Zeppelin" heeft de terug reis van Pernambuco naar Friedrichs- hafen Zaterdagmorgen aanvaard. - Bij de Talbot-autofabrieken te Pa rijs is door een brand een schade van acht tot tien millioen francs aangericht. Het Britsche s.s. „Deerpool" heeft draadloos geseind, dat het schip vier ma trozen heeft opgepikt van een Fransch zeilschip „Rouzic" genaamd, dat in de Golf van Biscaje is een storm is gezonken. Acht reddingsbooten waarin zich 28 man hadden ingescheept worden vermist. De „Rouzic" was uit St. Malo afkomstig. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt heeft de douanepolitie vier Berlijnsche bankiers, wier namen in bet belang van het onderzoek nog niet genoemd mogen worden, wegens deviezensmokkelariji ge arresteerd. De politie heeft een aanzien lijke som in beslag genomen. Naar de „Echo de Paris" uit Milaan verneemt, is een stuk van een verstands kies van Gabriele d'Annunziö, Italië'fl grooten dichter, bij opbod op een liefda digheidsfeest voor 300 lires verkocht! De Indische financiën. Het Bat. Nieuwsblad kondigt princi- pieele wijzigingen aan in de bezuinigings- politiek doordat het denkbeeld om op basis van een normale begrooting ad f 400 mil lioen te streven naar een in 1932 te be reiken evenwicht, is verlaten. Het Opperbestuur drong aan op bet zoo spoedig mogelijk in overeenstemming brengen van de inkomsten en uitgaven des lands. 1932 laat de open vraag of de geraam de f 305 millioen aan inkomsten wel zul len worden gehaald. Voor de begrooting voor het dienstjaar 1933 wordt gestreefd naar een sluitend budget, hetgeen de uiterste beperking, zoo noodig afbraak van geheele diensten im pliceert. De voorstellen tot loonsverlaging bij de spoorwegen. In de Zaterdag gehouden vergadering van het dagelijkseh bestuur van spoor- en tramwegpersoneel is, naar „Het Volk" meldt, besloten: op 23 April a.s. een vergadering van den vereenigingsraad te houden; op 24 April zes mobilisatievergaderin gen te houden n.l. te Rotterdam, Gronin gen, Zwolle, Arnhem, Amsterdam en Maastricht; tegen 22 Mei een groote demonstratie bijeen te roepen te Utrecht. Het bestuur was van oordeel, dat zoo sterk mogelijk verzet tegen de voorstellen tot loonsverlaging moet worden gepleegd. Uit de steenindustrie. In een onder leiding van dr A. R. Zim merman gehouden vergadering van verte genwoordigers van de geheele steenindus trie in Nederland is in beginsel de wen- schelijkheid uitgesproken van een nog verder gaande beperking van de metsel steenproductie gedurende het tijdvak van 1 Mei 1932 tot 1 Mei 1933 dan thans reeds geldt, en wel door de stopzetting van de ringovens gedurende zes maan den. Invaliditeits- en Ouderdomsrente. Op 1 Maart werden 20,242 weduwren- ten en 13,030 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten. Op genoemden datum waren krachtens artikel 373 van die wet 94,601 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 35,015 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in artikel 71 van die wet. Krachtens artikel 24 van de Ouder domswet 1919 waren op vorengenoemden datum 132,394 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden p>r week. Salariskorting. De Gemeenteraad van Bedum heeft een commissie van drie leden benoemd, om met B. en W. een salarisverlaging voor het gemeentepersoneel te ontwerpen, op een basis van 10 pet. NederlandschBelgische kolenhandel. Het bericht over een bespreking met Nederlandsche belanghebbenden in den kolenhandel, welke Vrijdag te Brussel plaats gehad zou hebben op het departe ment van buitenlandsche zaken aldaar, moet, naar het „Hbld." verneemt, onjuist zijn. Er is te Heerlen bij onze mijndirecties van een dergelijke bespreking niets be kend. Wel is op 31 Maart j.l. een dergelijke bespreking gehouden, 'n bespreking, die totaal onbevredigend verliep. Sindsdien is met de Belgen noch te Brussel noch elders onderhandeld, en de vertegenwoordigers van onze mijnen bevonden zich dan ook Vrijdag elders, ter onderlinge bespreking van de thans weer dreigende beperking van invoer in België, maar niet in België en zonder dat er Belgen bij aanwezig wa ren. Nader wordt nog gemeld: Het beste bewijs, dat bedoeld bericht niet juist kan zijn vindt men wel in het feit, dat Vrijdag op het departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage een bijeenkomst is geweest van dr Nederbragt met de vertegenwoordigers van mijndirec ties in Limburg. Omtrent het verloop de zer bijeenkomst kon men geen inlichtin gen verstrekken, doch wel kon men mede- deelen dat de besprekingen de contingen- teeringsmaatregelen van België betroffen. Deze besprekingen waren van dien aard, dat publicatie op dit oogenblik niet van voldoende belang werd geacht. MENGGEBOD VOOR MARGARINE. Melange van 50 percent. Zooals gemeld werd, is bet aangekon digde wetsontwerp in zake den steun aan de veehouderij naar den Raad van State om advies gegaan. Naar de „Tel" verneemt, heeft de re geering uit de verschillende voorgestelde systemen dat van een menggebod voor •margarine gekozen. De veronderstelling, dat daarbij een mengpercentage van 50 pet. gekozen zal worden schijnt niet te gewaagd, zoodat dan een melange half margarine half natuurboter in den handel zal komen. De reden dat de regeering aan een menggebod de voorkeur heeft gegeven bo ven een heffing op spijsvetten, waaruit een toeslag aan de melkproducenten zou worden uitgekeerd, moet gelegen zijn in de omstandigheid, dat zij tegen een menggebod den geringsten politieken weerstand verwacht, hetgeen mede met het oog op het spoedeischende van de aangelegenheid van groot belang geacht wordt. Duidelijk is n.l. dat tegen een hef fing op spijsvetten van de zijde der stede lijke bevolking bezwaar bestaat. Bij een menggebod nu, zoo redeneert men wordt wel is waar de margarine duurder, doch blijven de prijzen der ove- Binnenland. Een menggebod voor margarine? Rumoerige vergadering te Amsterdam. De smokkelbenden langs de grens. Vreemdelingenverkeer op Zuid-en Noord- Beveland. Groote bankzaak te Den Haag sluit hare loketten. Nieuwe bezuinigingen in Indië. Beperking metselsteenindustrie. Buitenland. Hindenburg tot president der Duitsche re publiek gekozen. Aanslag op den president der Duitsche Rijksbank. Moeilijkheden in Chili, ■■■■w—m—k—wm—wwamm ii i—na.^ rige spijsvetten onaangetast. Bovendien acht men margarine gemengd met een groot percentage natuurboter een beter voedsel dan margarine alleen, waardoor de prijsverhooging eveneens eeniigszins gecompenseerd zou worden. Zooals bekend geven verreweg de meesten der belanghebbenden en deskun digen de voorkeur aan een heffing op spijsvetten. Men vreest namelijk van een menggebod groot nadeel voor den naam van de Nederlandsche natuurboter op de buitenlandsche markt en ducht anderzijds dat velen die thans zuivere natuurboter gebruiken, tot do consumptie van het mengsel zullen overgaan. Tegenover het eerste bezwaar voeren de voorstanders van een menggebod echter aan, dat het scherpe toezicht op de vöor export be stemde natuurboter zal blijven bestaan, zoodat het buitenland spoedig genoeg zal weten dat het geen vrees voor knoeierijten. behoeft te koesteren. Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland. Zaterdag werd in de Prins van Oranje te Goes de algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Zuid- on 'N.-Beveland, die zooals gewoonlijk slechts door enkele leden was bezocht. De voor zitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten, verwelkomt in het hijzonder den burgemeester van Goes en weth. Van Melle en dankt tevens de gemeentebesturen voor hun voortdurenden steun aan de vereeni ging. Verder deelt de voorzitter mede, dat de Ned. Spoorwegen in het a.s. zomerseizoen vijf goedkoope treinen uit verschillende deelen des lands naar Zeeland zullen doen rijden. Voor deze gelegenheid zullen kleine boekjes, bevattende de voornaamste be zienswaardigheden van Zeeland worden uitgegeven. Gegevens daarvoor zijn voor deze omgeving verstrekt. De K. L. M. vraagt subsidie voor den dienst Rottendam—HaamstedeVlissin- gen. Hierover zal door het bestuur wor den beslist. De voetbalvereeniging Ajax te Ierseke vraagt beschikbaarstelling van een prijs voor een wedstrijd met een Belgische club, bij welke gelegenheid vele Belgen in Ierseke zullen komen. Het bestuur zal ook hierin een beslissing nemen. Vervolgens brengt de secretaris, dhr Houtekamer, het jaarverslag uit. Op 31 December bedroeg het aantal le den en begunstigers 273, en subsidieerende gemeenten 8. Het Bureau was voorzien van een uit gebreide collectie folders, reclameplaten en gidsen op velerlei gebied, zoodat vrijwel nimmer een vergeefsch verzoek gedaan werd om de gewenschte inlichtingen, die van den meest verscheiden aard waren, 't zij met het oog op tijdelijke verblijf, 't zij met betrekking tot vestiging in de stad. In totaal werden verzonden plm, 2000 folders van Goes en omgeving, 1000 gidsjes „Kleine uitstapjes door Zeeland", bene vens talrijke raambiljetten voor de sta tions en algemeene reclame, plus ettelijke duizenden postbladen. 'Het bestuur regelde het bezoek van journalisten en vertegenwoordigers van reisbureaux. We verleenden onze medewerking voor de herziening en opstelling van den tekst voor verschillende uitgaven. Het bestuur regelde het bezoek van Zeeuwische gezelschappen aan de folklo- rische feesten te Utrecht en Spa, hij welke gelegenheid zeer veel reclamemateriaal werd verspreid; organiseerde een voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1