No. 159 Triidao 8 April 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. i ken Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie, ^ajg S van Ay2 ton. rechtshof had zich Jcp te verantwoor- radeur J. F. van aant van de firma die wegens ver- Zz ton ten nadeele renfl valschheid in tterdamsche recht- tot twee jaren ge ek van de preven- .1, Mr J. A. de Vis- erdachte het hem de valschheid in Als medefirmant genoot verdachte per maand, plus ial inkomen van rite's eigen verkla- 923 had hij bij de 100.000. Hij is toen eculeeren in graan speculaties, die 1, 4yz ton uit de boekingen, doch ïeeft hij zijn boek- sche boekingen te staan de verduis- vonnis juist ge- bevestiging van rik. ÏREDIET. n een Ontvanger" wij het volgende kei van Van der elijk genoeg uit.., de op room), de room op kersen- (sucre brülé op sch uit den oven, toonbank be- die beneden in ;en waren en ook lm-neigingen van 1 nieuwe namen i. Maar 't gezicht nd zorgelijk, deer] denken. uitstel", zei de dat heusch zoo bovendien... als komt, met zoo'n iedereen kijkt ier is mijn boek, heeft al 'njaar eer en mevrouw ling... komt mijn eer niet thuis en :ijn rekening wel mevrouw is niet deze... allemaal ;e betalen nietl" ram geeft u zoo ik dat niet doe, e naar m'n con- t. En nog erger I 't gehad met me- eijer. Die had ook ning van 'njaar en toen was ik ng en ik durfde schreef hem een n brief. Hij l>s- maar hij is nooit n m'n winkel ge- zooveel te beter." maar nu waar hij alle men- die hier nieuw wonen: Ga niet ran der Hoeven! neemt hij z'n al dun. Enfin,, allemaal oud op 't oogenblik w zaak toch..." eer, ik heb van- iggen rekenen... te betalen voor zóóveel voorsui- e hypotheek, de igen... maar daar- er, met Paschen ze op de Mees- e logees en op 't je en overal... de bestelt dan elk groote taart, de ook, en de twee slaan cake in en aise voor 't des- ik zeil er mooi door." vat doen ze?" olonel bestelt'n naar hij betaalt itant, zooals an- iij zegt: Schrijf p boek. De no net zoo. De ho rns... van 'tzelf- n een pak. Zoo ijd, en wat doe s de algemeene alles wil op cre- en, en de win- iurven zich niet ratten. Noodgcv leggen zij een ;mie op hun die de eerlijke L-contant bet ier moest de re in overleg met denstandsveree- x, kunnen in- jir- Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 0?i'eeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 macndon, franco per post, f3.— Losse nnmmersS 0.05 Fr ijs der Adverteniiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. V Financieele gelijkstelling. Bij de behandeling van het ontwerp tot herziening van de Lager Onderwijswet, hebben wij er op gewezen, dat de school besturen vaak heel wat moeite hebben om het geld, waarop zij volgens de wet recht hebben, los te krijgen. Dat de klachten hierover niet overdre ven zijn, bleek nog deze week te Zwolle bij de behandeling der Gemeentebegrooting voor 1932. Door een der leden werd er over ge klaagd, dat de afrekening ingevolge lid 8 van art., 101 der Lager Onderwijswet zoo lang op zich liet wachten, waardoor de besturen der bijzondere scholen voor 'groo te moeilijkheden werden geplaatst. De af rekening over de jaren 1925, 1926 en 1927 had n.l. nog steeds niet plaats gehad. De Soc.-Dem. wethouder van onderwijs antwoordde, dat dit veroorzaakt werd door de beroepskwestie over de administratie kosten, wat natuurlijk een praatje voor de vaak was, daar reeds jaren geleden is be slist, dat voor toezicht en administratie een zeker bedrag mag worden vastgesteld. Dit neemt niet weg, dat er telkens weer gemeentebesturen zijn geweest, die deze kwestie tot in hoogste instantie hebben uitgevochten, met het gevolg, dat wel de bijzondere scholen in het gelijk werden ge steld, maar dat het jaren en jaren duurde eer deze scholen kregen waarop ze recht hadden. In Zwolle heeft het wel bijzonder lang geduurd. En dan wordt het nog voorgesteld als of de bijzondere scholen bijzondere voor rechten genieten. Het ontwerp-Terpstra brengt wat dit be treft een belangrijke verbetering. DE DONAU-CONFERENTIE. Geen overeenstemming. Reuter meent te weten, dat er gisteren op de Donau-conferentie te Londen geen overeenstemming is bereikt, daar de gron dige bespreking der détails problemen aan den dag gebracht heeft, welke eenige der regeeringen tijd willen hebben te overwe gen, vóór zij zich definitief over bepaalde punten uitspreken. Daarom is het mogelijk, dat de confe rentie vandaag verdaagd wordt en op nieuw zal bijeenkomen, misschien te Ge- nève. Latere inlichtingen, ingewonnen in de kringen der conferentie der vier mogend heden, bevestigen, volgens Reuter, dat bij de besprekingen van gisteren, Italië en Duitschland zich in een vriendschappe lijke oppositie geschaard hebben tegen En geland en Frankrijk. Uit MacDonald's verklaringen tot de binnen- en 'buitenlandsche pers blijkt dui delijk, dat de conferentie feitelijk afgedaan beeft en een mislukking is. 'H,et schijnt echter, dat de Fransche en Engelsche delegaties van meening zijn, dat tusschen de vier mogendheden een over eenkomst over bepaalde beginselen moge lijk is en alle delegaties schijnen zich re kenschap te geven van de dringende nood zakelijkheid om de financieele crisis in Centraal en 'Zuid-Oost Europa te bezwe ren. Op het oogenblik zijn de verschillen tus schen de twee groepen der conferentie te groot, dan dat men ze volledig zou kun nen verzoenen en men heeft tot verdaging zijn toevlucht genomen, in de hoop, dat een nieuwe behandeling van het vraagstuk door de verschillende regeeringen een toe nadering zal mogelijk maken. De verklezingsroes in Duitschland. Gistermiddag heeft Hitier een rede voering gehouden in Würzburg. Zijn rede werd door middel van luidsprekers naar nog 14 zalen overgebracht, zoodat in totaal ongeveer 30.000 personen hem konden volgen. Per vliegtuig begaf Hitier zich daarna naar Neurenberg, waar hij om 20 uur landde. Door de met juichende Hitle- rianen gevulde straten trok hij naar de Luitpold-Halle, die reeds lang voor den aanvang der vergadering geheel gevuld was en gesloten werd. In zijn redevoering verdedigde Hitier de nat.-soc. partij tegen de haar geuite beweringen. Na zijn redevoering te hebben uitge sproken, begaf bij zich onmiddellijk naar Regensburg, waar hij eveneens nog het woord voerde. Brüning doet 'tniet minder. Na af loop van de verkiezingsmeeting te Er furt begaf dr Brüning zich per auto naar Weimar, waar hij in de tot de laat ste plaats bezette Weimar-Halle storm achtig werd begroet. Groote overstroomingen in Roemenië. De plotseling ingetreden ontdooiing der sneeuwmassa's heeft in alle deelen van Roemenië groote overstroomingen veroorzaakt. Talrijke spoorwegtrajecten staan onder water. Treinen uit Polen en Duitschland moe ten worden omgelegd en komen met groote vertraging aan. De regeering heeft de zending van ze ven regimenten genietroepen naar de be dreigde streken bevolen. De berichten uit het overstroomingsge- bied luiden steeds verontrustender. De materieele schade is buitengewoon groot. Ongeveer 50 menschen moeten reeds om het leven gekomen zijn. Veertig spoorlij nen zijn buiten verkeer gesteld. De stad Sorokka in Bessarabië is grootendeels vernield. De zigeunerwijk van Boekarest is geheel overstroomd. Waarom de ex-krt»oiiprlns geen candidaat werd. De uitgever van het tijdschrift „Friede- I rikus", F. G. Holtz. schildert in zijn blad de pogingen van de leiders der nationale oppositie om den ex-kroonprins tot ge meenschappelijk candidaat voor de twee de ronde der presidentsverkiezing uit te roepen. Een leider van de nationaal-socialisti- sche propaganda, een lid van de Stahl- helm en een nationalistische persoonlijk- .heid, die echter buiten de partijen stond, hadden zich vereenigd ten einde de zaak aan het rollen te brengen. Terwijl de een in zijn in het Westen van het rijk gelegen woonplaats bleef en de telefoon niet uit het oog verloor, begaven zich de nat.-socialistische propagandist en de Stahlhelmman naar den ex-kroon prins om dezen mede te deelen, dat een groot deel des volks hem verzocht, zich als gemeenschappelijk candidaat ter be schikking van de nationale oppositie te stellen. Na een langdurige gedachtenwisseling toonde de ex-kroonprins zich bereid, aan den wil van het volk, wanneer het hem als Rijkspresident wenschte, gehoor te ge ven. Voorwaarde was echter, dat de ex- keizer niet op grond van de huiswet der Hohenzollern zijn zoon het aanvaarden van een candidatuur zou verbieden. Hit- Ier, die door den nat.-socialistischen pro pagandaleider van het besluit van den ex-kroonprins in kennis was gesteld, had zich daarop bereid verklaard hem op het schild te verheffen. Den derden, in het Westen van het rijk wonenden man werd vervolgens opgedragen, zich naar Doorn te begeven om den ex-keizer de zaak voor te leggen. Hij moest echter uit Utrecht melden, dat deze. met de candidatuur niet accoord ging. Daarop verklaarde ex-kroonprins Wilhelm, dat hij onder deze omstandighe den een candidatuur niet kon aanvaarden. De „Zepp" geland. De „Graf Zeppelin" is gistermiddag 3.30 uur, plaatselijke tijd, boven Recive, de hoofdstad van den staat Pernainbuco, aangekomen. Het luchtschip is om 5.14 uur (pl. tijd) vlot geland. Korte berlcnten. De Britsch-Indische regeering heeft besloten de gewone jaarlijksche zitting van het Indische nationaal congres dit jaar te verbieden. Volgens mededeeling van het Rijks instituut bedroeg bet aantal werkloozen dat per 31 Maart a.s. bij de verschillende arbeidsbeurzen in Duitschland als zoo danig te boek stond 6.031.000, d.i. 98.000 minder dan per 15 Maart. De eerste-minister van Newfound land deelt mee, dat hij niet voornemens is af te treden. Venizelos zal morgen naar Genève vertrekken. Uit gezaghebbende bron ver luidt, dat de kwestie van de handhaving van den gouden standaard in Griekenland zal afhangen van de beslissing van den Volkenbondsraad over financieelen steun aan Griekenland. 1 De Amerikaanscbe staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Stimson is uit Washington vertrokken, om van New- York aan boord van de „lie de France" zijn reis naar Europa te aanvaarden Er is revolutie in Ecuador uitge broken. Te Guayaquil hebben muiters zich van de heele vloot van Ecuador, bestaan de uit zeven kanonneerbooten, meester gemaakt. Een honderd revolutionairen hebben het garnizoen van het fort Punt Pieri verrast en het fort overmeesterd. Vijftien beambten van het departe ment van financiën te Petersburg die den staat voor ongeveer een millioen mark schade zouden hebben berokkend, zijn ge arresteerd. De gearresteerden zouden met de belastingbetalers overeenkomsten heb ben aangegaan tot vermindering van hun belastingen. Koieninvoer in België. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt: De Belgisch-Duitsche onderhandelin gen, betreffende een nieuwe contingen- teering van den invoer van Duitsche steenkolen in België, zijn tot een goed einde gebracht. Er moeten alleen nog enkele details worden geregeld. De in voer van steenkolen wordt ingevolge de bepalingen van dit nieuwe accoord van 70 tot 55.7 pet. van den gewonen invoer ver laagd. De Belgische mijnen zullen van haar kant de dagelijksche productie met 120.000 ton verminderen. In verband met deze wijziging van den buitenlandschen steenkoleninvoer in Bel gië, die onmiddellijk van kracht wordt, zal vandaag ook een bijeenkomst van Ne- derlandsche en Belgische belanghebben den te Brussel plaats hebben. Bakkers en Tarwewet. De door elfhonderd bakkerspatroons bezochte aandeelhoudersvergadering van de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij heeft aan directie en commissarissen opdracht gegeven, om indien van landbouwzijde bij de regeering zou worden aangedron gen op verhooging van het in de Tarwe wet bepaalde maximum van 25 pet. in- landsche tarwe zich, evenals het bak kersbedrijf, met alle ten dienste staande middelen te verzetten. In een tijd als deze, aldus redeneerde de vergadering, nu iedereen vraagt om goedkoope levensmiddelen van de beste qualiteit, mag het brood niet op kunst matige wijze steeds maar duurder wor- s den gemaakt. Reeds is, aldus verklaarde men, daardoor een crisis ontstaan in de bakkerij en de meelfabricage. De N.V. Meelfabrieken der Ned. Bak kerij werd opgericht in 1916, als voort zetting der Eerste Ned. Coöp. Meelfa brieken, opgericht in het jaar daarvoor. Zij bestaat tegenwoordig, volgens het H d b 1. uit drie meelfabrieken: „de Maas" te Rotterdam, de stoommeelfabriek v.h. Wed. Kakebeeke te Goes, en een fabriek te 's Hertogenboscb. Bovendien is de N.V. zich sedert 1925 financieel gaan interes seeren bij eenige groote bakkerijen. De capaciteit der drie fabrieken te za- men bedroeg vóór de jongste uitbreiding der Rotterdamsche fabrieken, 600 ton per dag. Steun aan melkveehouders. De Crisiscommissie van den Vrijzinnig- Democratischen Bond heeft haar eerste rapport uitgebracht. Zij komt hierin tot de volgende conclusies: Een steunmaatregel ten bate van de melkveehouders is noodzakelijk en urgent. Deze worden getroffen in den vorm van een bijslag op iederen liter industrie- melk. De middelen om dien bijslag te bekos tigen worden gevonden uit een Speciale heffing van boter, kaas, gecondenceerde melk en melkpoeder, voor zoover deze producten bestemd zijn voor binnen- landsch verbruik. Voor zoover het in verband met de ver booging van den boterprijs als gevolg van deze heffingen ter voorkoming van verplaatsing van het boterverbruik naar dat van andere spijsvetten noodzakelijk is wordt op deze vetten een speciale be lasting gelegd. De totale opbrengst van die speciale belasting wordt aangewend voor een ver laging van andere accijnzen op artikelen van algemeen volksgebruik, in het bijzon der van den suikeraccijns. Er worden maatregelen getroffen tot concentratie van den export van zuivel producten van zoodanigen aard, dat voor de uitgevoerde producten een zoo hoog mogelijke prijs kan worden gemaakt. Nationale Boeren- en Tuinderspartij. Gisteravond is te Apeldoorn een ver gadering gehouden, uitgaande van de Na tionale Boerenpartij ,Het Groene Front". Na een inleidend woord van den voorzit ter der partij, den heer A. Vikse uit Bar- neveld, heeft net woord gevoerd het Twee de Kamerlid de heer Braat, die mede deelde, dat te Utrecht de dagelijksche be sturen van den Plattelandersbond en de Nationale Boerenpartij „Hel Groene Front" gezamenlijk vergaderden. Besloten is, behoudens goedkeuring van de leden vergaderingen: 1. Samen te werken in en bij de aanstaande Kamerverkiezingen; 2. den naam ie voeren van Nationale Boe ren - en Tuinderspartij: 3. de overal in het land bekend slaande boerenpartijen uit te noodigen tot samenwerking. Mei-leuzen der S. D. A. P. Het dagelijksch bestuur van den Alge- meenen Raad uit S. D. A. P. en N. V. V. heeft, na raadpleging der wederzijdsche besturen, de Mei-leuzen van dit jaar als volgt samengesteld: Voor socialisatie, voor ontwapening, naar de 40-urige werkweek en betere werkloozenzorg. Om een gemeenteveldwachter. In den gemeenteraad van Zwammer- dam zijn langdurige en soms zeer rumoe rige discussies gevoerd over een adres van zeventig inwoners om in de vacature van gemeenteveldwachter niet meer te voorzien, maar te trachten een rijksveld wachter in de gemeente geplaatst te krij gen. De vroede vaderen werden het na een geheime zitting zelfs niet eens. CONTINGENTEERING VLEESCH- INVOER. De memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer tot re geling van den invoer van versch of ge koeld rund- en kalfsvleesch en van be vroren rund- en kalfsvleesch is het vol gende ontleend: Bij deze contingenteering liet de Re geering zich niet alleen leiden door de hoeveelheid welke geïmporteerd wordt, doch ook door den prijs, waartegen het product op de markt wordt gebracht, een prijs, die zóó laag kan zijn, dat daar door gevaar voor overmatigen invoer kan ontstaan. Degenen, die in de gepubliceer de cijfers van den vleeschinvoer geen noodzaak voor contingenteering zien, zul len wellicht deze zaak in een ander licht bezien, als zij letten op den ongelooflijken prijs, waarvoor bv. Deensch vleesch wordt aangeboden. De regeering wenscht zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van een land als Denemarken, waarmede de Nederlandsche betrekkingen van oudsher van den meest vriendschappelijken aard zijn, een land bovendien, dat met ons naar economische toenadering streeft. De minister kan dan ook niet aanne men, dat Denemarken, indien het van maatregelen onzerzijds in eenig opzicht nadeelige gevolgen mocht ondervinden, daarin aanleiding zou kunnen vinden tot tegenmaatregelen. Veeleer moet worden ondersteld, dat de Deensche maatrege len, zooals die betreffende de deviezen- restrictie, uitsluitend door de Deensche belangen geboden zijn en dat derhalve elk element van represaille daaraan vreemd is. De minister is dan ook geneigd de moeilijkheden, welke onze export naar dit land ondervindt, op rekening te stellen van de economische situatie daar te lan de, in verband met de internationale eco nomische omstandigheden. Naar aanleiding van de vraag omtrent de hoeveelheden, welke sinds 16 Januari 1.1. zijn ingevoerd, kan worden medege deeld, dat de contingenteering voor versch en gekoeld vleesch volgens opgave per 31 Maart door Denemarken zijn overschre den met 383 ton, terwijl voor Duitschland nog een contingent van 71 ton openstaat. Van de contingenten voor bevroren vleesch stond per 31 Maart nog een con tingent van ruim 900 ton open van den totalen toegelaten invoer van 1433 ton. De minister kan niet instemmen met de enkele leden, die een nog strengere toe passing van de contingenteering nood zakelijk achten. Voor wat betreft de beweerde repre saillemaatregelen van Denemarken, in het Binnenland. Vergadering Centraal Bureau voor de Veilingen. De luchtdienst RotterdamHaamstede Vlissingen. Contingenteering van den vleeschinvoer. Onze kaasinvoer in Duitschland. Loonsverlaging bij de Ned. Spoorwegen. Buitenland. De Donau-conferentie mislukt. De verkiezingen in Duitschland. bijzonder wat de handelingen van parti culiere zijde aangaat, acht de minister de mogelijkheid niet uitgesloten, dat som mige Deensche koopers bij voorkeur hun orders plaatsen in hei land, waar zij ook hun afnemers vinden, voorat al3 de re spectieve valuta's gelijkelijk zijn gedepre- cieerd. Dit kan achter geenszins als re presaille worden aangemerkt. Kwaadwilligheid. Bij de po litie te Tholen werd aangifte gedaan, dat Woensdagavond tweemaal en Donderdag morgen eenmaal op de tramrails nabij de Thoolsche brug, keien waren opgestapeld. De wijze van opstapelen doe* aan kwaad willigheid denken. Gelukkig, dat do ma chinist dit bijtijds opmerkte, daar anders groote ongelukken konden hebben plaats gehad, te meer, daar bij déraillement de wagons groote kans zouden hebben daar ter plaatse van den hoogen dijk af te stor ten, daar de rails dicht lands de helling loopen. Door de politie is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, Goes. Gisteravond hield „De Schakel", onderafdeeling der N. C. G. O. V. haar jaarvergadering. Na gebruikelijk® opening werd een Bijbelbespreking gehouden naar aanleiding van een gedeelte uit Mare. 2. Hierna volgden verslagen, van secretaris en penningmeesteres. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 30 bedroeg. Verder werd de avond afgewisseld door zang, voordrachten en samenspraken. Alles was goed ingestudeerd wat bleek uit hetgeen ten gehoore werd gegeven. Met dankzeg ging werd deze avond weer besloten. Vele meisjes en jongens hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging deze verga dering bij te wonen. Van hen gaven zich eenigien op als lid voor „De Schakel". Bevolking. Ingekomen- J. Linden- berg, fabrieksarbeider, van Brouwersha ven, Paardenweg 2; J. M. Pieters, dienst bode, van 's H. Arendskerke, Vlasmarkt 6. E. H. v. d. Swaluw, dienstbode, van Hein- kenszand, Kloet, weg 5a. Vertrokken: J. Vermeulen, dienstbode, naar 's Gravenpolder, Kadam B 67H. J. Beenhakker, telefoniste, naar Middel burg, Noordweg R 13a; J. J. Strijd en gezin, chauffeur, naar Voorschoten, Ver ledenpark 1; W. J. Versluis, dienstbode, naar KIpetinge, Kloetingscbe weg B 136; B. A. Overbeeke, zonder beroep, naar Driebergen, Rij'senburg, Buntlaan 4; J. J. Schipper, werkster, naar Sliedrecht, Havenstaat 55; S. H. Krij'ger, onderwij zeres, naar Vriezenveen, Almeloscheweg III 375; N. J. Schipper, dienstbode, naar Kapelle, B 27; R. Knuist, dienstb., naar Axel, Nieuwstraat bij1 B. A. Wonder- gem; J. A. Vögele, orgelmaker, naar Um- mendorf (Duischland)A. Bareman, boekhouder, naar Rotterdam, Zwaanhals straat 83A; M. Oudkerk, zonder beroep, naar 's H. Hendrikskinderen! B 36. Vlissingen. Hedennacht is door den storm een deel weggeslagen van den dam die de stad met het z.g.n. eiland verbindt, waarbij ook het wegdek beschadigd is. De motorveerboot Prinses Juliana, die hedenmorgen nog naar Breskens was vertrokken, moest aldaar blijven liggen wegens een defect aan de machine. Hier door verviel de dienst om- 7.30 u. van Vlissingen ook. Te 9.15 u. is de stoom boot, die te 9.05 u. naar Terneuzen had moeten vertrekken, naar Breskens geva ren. Kattendijku. Naar wij vernemen heeft de heer G. Lindenbergh zijne benoeming tot wethouder aangenomen. Krabbendijke. Gisteravond werd hier in het Veilings gebouw een, ondanks het stormachtige weer, goed bezochte dis- tricts-propaganda-vergadering voor de Ghr. Vakbeweging gehouden. De heer A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1