ONZE KLEEDING. Twee pakjes voor de jongens Rechtzaken Leeftijd van 3 tot 5 jaar tegen de korting op salarissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers, die de Raad op 3 pet. wilde zien bepaald. Na eenige bespreking wordt besloten de rege ling, zooals üed. Staten die voorstellen te aanvaarden. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het afbreken en opnieuw opbouwen van de veldwachterswoning. De voorzitter zet uiteen, dat wanneer er straks een veldwachter benoemd zal zijn, men deze onmogelijk de veldwachters woning zal kunnen laten betrekken, zooals deze op het oogenhlik is. Het gebouw is zoo vochtig en slecht, dat er niemand in zal willen wonen. De heer De Jager merkt op, dat waar schijnlijk den laatsten tijd het huis niet goed behandeld en gelucht is en vindt het vreemd, dat nu op eens de toestand on houdbaar geworden is. Spr. gelooft wel, dat een veldwachter gevonden zal wor den, die genegen is er zoo in te wonen. Ook de heer Bakker, vraagt hoe nu plot seling aan het licht is gekomen, dat de woningtoestand onhoudbaar is. Er is al die jaren toch reparatie geweest en toen spr. zelf deze woning bewoonde, was ze niet vochtig. Ook de heer Goetheer vindt de woning goed. De voorzitter antwoordt, dat ook van den vorigen bewoner vaak klachten zijn gekomen, maar dat nu pas na onderzoek door B. en W. is gebleken, dat het werkelijk onmogelijk is, daarin be hoorlijk te wonen. Spr. geeft den Raad in overweging zelf een onderzoek in te stel len. Een varkenshok is nog beter dan de veldwachterswoning. In stemming ge bracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor Boonman en Van Wijngen. Bij de rondvraag vraagt dhr Goetheer hoe het staat met de werkverschaffing. B. en W. zijn nog niet geslaagd in het vinden van een goed object, en vragen of een van de leden iets op het oog heeft. Nie mand weet echter een goed object, waar na d'hr Goetheer weer op een steunrege ling aandringt. Hierop volgt een lange discussie, waaruit blijkt, dat de andere raadsleden nog steeds tegen een steun regeling zijn, en de voorzitter opmerkt, dat ook wanneer een steunregeling zal worden getroffen, het dan nog een gerui- men tijd zal duren voor de goedkeuring daarop zal zijn verkregen. De heer Bak ker wil de werkgevers oproepen, den toe stand uiteenzetten om op deze manier te probeeren hen te bewegen meer menschen in het werk te nemen. De voorzitter ver wacht daarvan niet veel heil. De heer Goetheer ziet geen andere oplossing dan een steunregeling. In stemming gebracht wordt deze echter met 5 tegen 1 stem (Goetheer) verworpen. Na rondvraag volgt sluiting. Oostkapelle. Dinsdagavond was er op initiatief van het hoofdbestuur van den Ned. Christelijken Bouwvakarbeidersbond een vergadering voor bouwvakarbeiders belegd in de bewaarschool alhier. Als voorzitter fungeerde de heer S. A. Versluis, voorzitter der afdeeling Seroos- kerke, die na een korte inleiding het woord gaf aan de heer Terweij, voorzitter van den Bond, die op pittige en duidelijke wijze doel en streven van den bond uiteen zette. Spr. hoopte, dat ook hier een afdee ling mocht worden opgericht. Die 'hoop is niet beschaamd, want 16 leden traden toe, zoodat het aantal vermeerderd met 3 der afdeeling Serooskerke, nu 19 bedraagt. Als bestuursleden werden gekozen: W. v. d. Woestijne, voorzitter; J. Geldof, secre taris; C. Geldof, penningmeester en W. Mesu en A. W. Louws, leden. Serooskerke (W.). In de gehouden le denvergadering der assurantievereeniging „Helpt Elkander", bleek uit het jaarver slag, dat niet minder dan 145 nieuwe leden werden ingeschreven, zoodat, ulti mo December de vereeniging 1633 leden telde met een verzekerd kapitaal van f 11.508.703. Als premie werd, als voor heen f 0.50 per f 1000 verzekerd kapitaal berekend Art. 5 der Statuten, le alinea, werd al dus gewijzigd: „Als vergoeding wordt uit betaald de werkelijke waarde der vêrze- kerde goederen op het oogenblik van den brand, doch nimmer hooger dan het be drag op de polis vermeld. De waarde van de te vergoeden schade, enz. oude redactie". Grljpskerke. Woensdagavond had de eindles plaats van den 2-jarigen Land- bouwwintercursus. Dhr Winter uit Mid delburg opende met gebed en sprak woor den van welkom tot de heeren Hofstra (Z.L.M.), burgemeester Keijzer, afgevaar digden van de Ghr. J. B. en T. B. en den secretaris van de plaatselijke afdeeling der Z.L.M. Nadat door de leeraren tal van vragen waren gesteld en door de leerlingen op bevredigende wijze waren beantwoord, reikte dhr Hofstra aan al de elf cursisten diploma's uit, hen de raad mede gevende het geleerde te waardeeren en het te be schouwen als een beginpunt van ontwik keling. De namen van de cursisten zijn: A. Geischiere S.Pz., J. H. Geschiere S.Pz., P. Jobse Sz., J. H. Louwerse Cz., L. Lou- werse Cz., H. Tissink, B. Ton Lz., M. Ton Pz., K. Ton Pz., A. Vader Cz. en W. Wisse Jz. Eveneens sprak de burgemeester waar- deerende woorden tot onderwijzers en leer lingen. Terwijl de voorzitter van de Chr. Jong. B. en T. B. de cursisten opwekte zich bij de bestaande afdeeling van 'Oud- leerlingen te voegen. Dhr Beukelman uit Meliskerke sloot de vergadering met gebed. Hoek. Dinsdagavond was de groote ge hoorzaal van het gemeentehuis geheel ge vuld. Overste Bierman trad op met een rede in het belang van den Vrijwilligen Landstorm. Een drietal films werden te zien gegeven, o.a. ook het Koninklijk be zoek aan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De talrijke aanwezigen volgden met aandacht en belangstelling woord en beeld, waar door de groote beteekenis van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd uiteengezet. Aan het eind der samenkomst meldden zich enkele personen als lid aan. Getracht zal worden ook te Hoek een afdeeling op te richten. Zierikzee. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van den Gemeenteraad deed de voorzitter onder meer mede- deeling, dat van den Minister van O., K. en W. bericht was ontvangen, dat de noodzakelijkheid om het eindbedrag der ontwerp-begrooting voor 1932 te verlagen, er toe leidde om o.m. de aanvankelijk voor den verbouw van do R.H.B.S. te Zierikzee uitgetrokken vervolgpost te schrappen. Bij de rijksbegrooting voor 1933 zal worden overwogen of het mogelijk zal zijn een vervolgpost voor dit werk uit te trekken. Ingetrokken wordt het raadsbesluit van 17 November J.I., tot toepassing eener korting op de salarissen der ambtenaren dezer gemeente. (Het betrekkelijke voor stel was vastgekoppeld aan het idee, wan neer de salarissen van burgemeester, se cretaris en ontvanger niet werden ver laagd, de salarissen van het gemeente- personeel evenmin zouden worden ver laagd.) Nu Ged. Staten de salarissen van de drie bovengenoemden niet wenschen te \erlagen, worden ook de salarissen van het gemeentepersoneel niet verlaagd. Het voorstel tot vt rleenen van subsidie aan de R.T.M., werd aangenomen op de reeds genoemde voorwaarden, nadat een voorstel-Catshoek met 98 st. was ver worpen, om aan de voorwaarden ook nog te verbinden, dat alleen dan de subsidie wordt verleend, wanneer die Mij. de loo- nen van haar personeel niet kort. De raad besloot gebruik te maken van zijn bevoegdheid, neergelegd in art. 9 sub 3 der wet op de Winkelsluiting, die 1 Mei a.s. in werking treedt. Voor 21 dagen per jaar zullen de in die wet neergelegde be palingen omtrent de sluitingsuren niet van kracht zijn en wel 6 kermisdagen, 10 win kelweekdagen, de 2e Paaschdag, de 2de Pinksterdag, de 2de Kerstdag en de dag van de Paardemarkt. Het voorstel van B. en W., om afwij zend te beschikken op het initiatief-voor- stel-van Schelven, tot verlaging van het keurloon van de voor huisslachting be stemde varkens, tot f 1.werd met 93 stemmen verworpen en het initiatief-voor stel met dezelfde stemmenverhouding aan genomen. Het voorstel, om ten bate van het Crisis-Comité 5 pet. per inwoner beschik baar te stellen, waardoor het Nat. Crisis- Comité een zelfde bedrag voteert, werd met algem. stemmen goedgekeurd. Tot regent van 'het Burgerl. Armbestuur werd gekozen de heer A. D. Constandse. Aan den Min. van Arbeid zal worden verzocht den bouw van een barak bij het Ziekenhuis te Noordgouwe nog «enigen tijd uit te stellen. Bij de stemming over het voorstel-Cats hoek, waarover in de vorige vergadering da stemmen hebben gestaat, om de thens bestaande commissie voor de werkeloozen- zorg uit te breiden net eenige leden van vakorganisates of we1 op te dragen aen de commissie voor werkverruiming, staak ten de stemmen op nieuw: 66; zoodat het voorstel nu werd verworpen. (Z.Ns.b.) NEDERLANDSCH FABRIKAAT EN WERKVERRUIMING. In de te Amsterdam gehouden bijeen komst van de Nederlandsche Week, werd door Mr J. A. de Wilde een krachtig pleidooi gevoerd voor het gebruik van Nederlandsche producten. Bij de bespreking van het onderwerp werkverruiming moet, zoo zeide hij, be dacht worden, dat allereerst de natuurlij ke werkverruiming haar waarde behoudt. En die bestaat in de uitbreiding der rela ties, welke een goed fabrikant en koop man nastreeft door het leveren van goede waar voor goedkoopen prijs. Met name in zulke zware tijden, als we nu doormaken, moet de particuliere ijver op dit gebied verdubbeld worden. Maar de druk kan zóó zwaar worden, dat men er aan ten onder gaat. Daarom kan het Ne derlandsche bedrijfsleven niet aan zijn lot overgelaten worden. Spr. wees op enkele middelen, die kun nen aangewend worden, om de werkver ruiming te bevorderen, zooals het ver schaffen van productieven arbeid, in ver band waarmede hij wees op de Zuiderzee werken. Ook wees hij op financieelen steun, maar alleen dan, als daardoor het algemeen belang bevorderd kan worden, een bedrijf levensvatbaar is, de financieele toestand gezond is en de steun niet ont aardt in een verkapte subsidie, of in een bevoorrechting van enkele crediteuren of veilig stellen van dubieus bankcrediet. Ook kan in speciale gevallen, het vesti gen van nieuwe industrieën bevorderd worden. Maar het voornaamste middel is i de bevordering van 't gebruik van Nederlandsch fabrikaat. Spr. schetste in dit verband den onwil en de onkunde, welke ten aanzien van het Nederlandsch product bij velen bestaat. Het is ergerlijk, zoo ongemotiveerd som migen de voorkeur geven aan een buiten- landsch fabrikaat. Tegenover den plicht van het Nederlandsch publiek en de Ne derlandsche autoriteiten, om zooveel mo gelijk Ned. fabrikaat te gebruiken, staat de plicht van de Nederlandsche nijverheid, om goede waar te leveren en de belofte te houden om, wat gegarandeerd wordt, ook te leveren. De heer De Wilde eindigde met te zeg gen, dat de droeve toestand in 't bedrijfs leven grootendeels het gevolg is vein de factoren, welke in 't buitenland liggen, zoo dat wij hier in Nederland de grondoor zaken niet kunnen wegnemen. Maar daarom des te meer moeten wij aan onze nationale belangen denken. We moeten niet te veel theoretiseeren, maar practisch aanpakken, en ook het hart een woord laten meespreken. Laat ieder van ons zich aanzetten, om «elf ook iets bij te dragen tot de werkverruiming door voor keur aan, en propaganda voor het eigen Nederlandsche fabrikaat. Wat het slachten van een v a r k e n k o 81. Er is in den laatsten tijd als eens meer de aandacht gevestigd op de lage prijzen der varkens en de hooge kos ten van het slachten dezer dieren. Ook in het Westland, waar nog al wat varkens worden gemest komen die hooge kosten meermalen in verschillende verga deringen ter sprake, en een varkenshou der in die streek, doet aan de „Ned." het volgende hierover toekomen. Een varken van 100 pond, brengt mo menteel pl.m. 10 cent per pond, dus f 10 op. Om het varken geslacht te krijgen, moet als volgt worden betaald. Vervoerkosten naar abattoir f 1, weeg- geld 30 cent, korting aan het slachthuis te Den Haag, vier pond (te Rotterdam 8 pond), assurantie, in verband met event, miltvuur, etc', f 2.50, keurloon f 4, slacht- loon f 3.50, zoodat de kosten voor het slachten meer bedragen dan het heele varken heeft gekost. Felle brand te Delfgauw. Gisterenmiddag is een felle brand uit gebroken in de boerenwoning van den landbouwer G. de R. te Delfgauw, ge meente Pijnacker. Door den krachtigen wind, breidde het vuur zich snel uit, zoo dat de vlammen weldra uit het dak sloe gen. De motorspuit van Pijnacker, die vrij spoedig ter plaatse was, gaf met twee stralen water. Men riep echter eveneens de hulp in van de Delftsche politie-brand- weer, die met een groote motorspuit as sistentie verleende. Na ongeveer een half uur was men den brand meester. Uitge brand zijn de bovenverdieping en een gedeelte van het benedenhuis. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Door de gunstige windrichting konden de achter het huis liggende vee stallen behouden blijven. Inbraak te Schipluiden. Bij de Wed. v. d. B. te Schipluiden is in braak gepleegd. Een bedrag van f 1500 wordt vermist. De politie van Schiplui den heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld, doch van de daders is geen spoor te ontdekken. Scheveningsche botter ge strand. De Scheveningsche botter Sch. 54, die ter garnalenvangst was uitgeva ren is gistermiddag omstreeks half 2 ten gevolge van den zwaren Noordwesten wind tusschen Monster en Kijkduin ge strand. De drie opvarenden konden zich door het water wadende in veiligheid brengen. De positie van het scheepje is ongunstig, zoodat de kans bestaat, dat het als verloren zal moeten worden be schouwd. - Verduistering van iion. Voor het Haagsche Gerechtshof had zich gisteren in hooger beroep te verantwoor den de 39 jarige assuradeur J. F. van B. v. d. B., ex-medefirmant van de firma K. en Co. te Rotterdam, die wegens ver duistering van bijna 4V2 ton ten nadeele van zijn firma en wegens valschheid in geschrifte, door de Rotterdamsche recht bank was veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis. De procureur-generaal, Mr J. A. de Vis ser, constateerde dat verdachte het hem tenlastegelegde behalve de valschheid in geschrifte heeft bekend. Als medefirmant van de firma K. en Co. genoot verdachte een salaris van f1000 per maand, plus tatièmes, tot een totaal inkomen van f30.000, volgens verdachte's eigen verkla ring. Echter reeds in 1923 had hij bij de firma een schuld van f 100.000. Hij is toen te onzaliger ure gaan speculeeren in graan enz. en heeft om deze speculaties, die mislukten, te financieren, 4% ton uit de kas genomen, niet door boekingen, doch daadwerkelijk, en toen heeft hij zijn boek houder opgedragen, valsche boekingen te verrichten. Naar spr.'s meening staan de verduis teringen vast en is het vonnis juist ge wezen. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank. Benoodigde hoeveelheid stof voor model A. 1.40 M. A 1.40 M. breed Deze pakjes kunnen gemaakt worden van peau de pêche, in hard blauw of hard groen bv. staat neel leuk, van wollen stof of stevig linnen. We geven hier het patroon van Model A met lange broek, welk model ons heel practisch lijkt voor de kleintjes, vooral in voor- en najaar, daar de lange pijpen prettig afsluiten en de kinderen er altijd netjes mee uitzien. Bewerking I. Blouse. a. Het split wordt in de blouse geknipt, smal omgeregen en de patentsluiting er langs gezet. Daarna wordt aan de binnenzijde een beleg langs de sluiting gezoomd, langs «rW den hals rijgt men dit beleg vast en stikt het daarna aan de binnen zijde, volgens de teeke- ning op. b. Het zakje. Men stikt eerst het klepje op het zakje en rijgt den zak dan om. Daar na wordt het zakje op de goede plaats op de blouse gestikt. c. Nu schouders en zijnaden dichtstikken. d. De kraag wordt langs den hals geregen, aan de binnenzijde, aangestikt, de zijkan tjes dichtstikken, het kraagje omkeeren en aan den buitenkant overzoomen Het kraag je kan zoo open en dicht gedragen worden. e. Mouwtjes dichtstikken. Aan den onderkant laat men een stukje van den naad open, voor het splitje. Dit laatste wordt smal omgezoomd. De onderkant van de mouw nu inrimpelen, aan weers kanten van het split 3 c.M. glad laten, en de mouw op de wijdte van de manchet inhalen. Het man chetje wordt nu op den goeden kant aangestikt, de zijkantjes dichtgestikt en de manchet overge- zoomd op den verkeerden kant. Men sluit het man chetje met knoop en knoopsgat. f. Mouwtjes instikken, waarbij de mouwnaad op den zijnaad moet uitkomen. g. Onder aan de blouse maakt men een schuif van 2 c.M De schuif wordt ook langs de vouw nog eens doorgestikt. Daarna een elastiek doorrijgen op taillewijdte. II. B r o e k. a. Het split voor de zakken inknippen. Onder het spilt maakt mer. een schuin naadje om de In slagen te verkrijgen. De zakhelften van voering knippen. Op belde helften stikt men aan den voor kant een reepje stof voor den Inkijk. Daarna legt men de beide deelen op den goeden kant van de broek langs het spilt en stikt ze aan. De kant van den zak, die op den voorkant ligt, wordt nu op den kant omgevouwen en op 1 c.M. breedte doorgestikt. Aan den achterkant van den zak strijkt men den naad open. Nu rijgt men de beide kanten van de zakopening even op elkaar en stikt het 4 c.M. lange naadje boven den zak dicht. Daarna wordt de zak aan den binnenkant dicht gestikt, de rafel voor de afwerking tegen elkaar Instikken en de overige naadjes omsteken. b. Voorsluiting. Het naadje boven en onder deze sluiting dichtstikken. Aan den linkerkant het be- legje van stof aansiikken op den goeden kant, langs den naad omvouwen en doorrijgen. Daarna smal op het kantje doorstikken. Dit zelfde belegje maakt men nog eens van stof en voering. Men stikt het om, laat alleen het bovenkantje open, daarna om halen en geheel op den kant doorstikken. Nu rijgt men dit belegje achter het beleg aan de broek en volgens de stippellijn op het patroon vastgestlkt. In dit onderbeleg maakt men nu 2 knoopgaatjes. Het onderschiet voor de knoopjes, maakt men ook van stof en voering. Het onderschiet van stof wordt eerst aan den rechterkant van het split gestikt, het naadje opengestreken. Nu stikt men langs het onderschiet de voering aan. Deze wordt omgekeerd naar den binnenkant en in den opengestreken naad vastgestlkt. Het onderschiet wordt nu nog eens op den kant doorgestikt en de knoopen aangezet. Het split wordt nu even dlchtgeregen en in mo del geperst, daarna worden beleg en onderschiet met een dwarsnaadje Doven en onder op elkaar ge stikt. c. De achternaad en kruisnaad van de broek dichtstikken. Hierbij het goed tllnk rekken om het springen van den naad bij het dragen te voor komen. d. Een schuif van 2 c.M. wordt nu aan den bovenkant gemaakt. Zoo ook onder langs de pijpen. Ook deze schuifjes nog eens op den kant doorstik ken. Daarna haalt men er elastiek door op de ver- eischte wijdte. Opmerking. Maakt men het pakje van stof, dan worden de naden ultgetand, bij linnen maakt men platte naden. III. Muts. De naadjes langs den buitenkant Instikken en openstrijken. Nu maakt men langs den geheelen rand een Inslag van i c.M. en kruist deze netjes aan de binnenzijde vast. Voor het steeltje oovenop, gebruikt men een stukje van den zelfkant, dat men door de stof trekt en aan de binnenzijde vasthecht. Model B ls een kort broekje met galgjes en apart blousje. Voor dit laatste kan men het patroon van model A nemen. Er behoeft geen elastiek In ge regen te worden. Patronen voor belde pakjes A f0.40 per stuk. Mutsje A f 0.10. KOOPEN OP CREDIET. Uit „Het Dagboek van een Ontvanger" in het H d b 1. nemen wij het volgende over: De banketbakkerswinkel van Van der Hoeven zag er aantrekkelijk genoeg uit... de Othello'tjes (chocolade op room), de Desdemna'tjes (blanke room op kersen jam), de Chevaliertjes (sucre brülé op amandelpers), alles versch uit den oven, stonden in rijen op de toonbank be wijzen van de talenten, die beneden in de bakkerij stil verborgen waren en ook van de literairey en film-neigingen van den eigenaar, die altijd nieuwe namen voor het product verzon. Maar 't gezicht van Van der Hoeven stond zorgelijk, deed aan slapelooze nachten denken. „U vraagt nu alweer uitstel", zei de ontvanger. „We kunnen dat heusch zoo niet laten doorgaan. En bovendien... als u nu ook al om uitstel komt, met zoo'n goed beklante zaak..." „Ja, daar heb je 'tnu... iedereen kijkt daar hoog tegen op... hier is mijn boek, ziet u nu... deze familie heeft al 'njaar lang niets betaald. Meneer en mevrouw hebben allebei een rekening... komt mijn bediende, dan is of meneer niet thuis en mevrouw weet niet of zijn rekening wel goed is... of omgekeerd mevrouw is niet thuis... en hier deze, en deze... allemaal hooge rekeningen en ze betalen niet!" „Eigen schuld. Waarom geeft u zoo lang crediet?" „Als ik dat niet doe, gaan ze naar m'n con current. En nog ergert Ik heb 't gehad met me neer Meijer. Die had ook 'nrekening van 'njaar lang, en toen was ik nog jong en ik durfde nog. Ik schreef hem een pootigen brief. Hij be taalde, maar hij is nooit meer in m'n winkel ge weest." „Nou, zooveel te beter." „Ja, maar nu waar schuwt hij alle men schen, die hier nieuw komen wonen: Ga niet naar Van der Hoeven! Zoo neemt hij z'n wraak!" „Nog al dun. Enfin, dat is allemaal oud zeer... op 't oogenblik gaat uw zaak toch..." „Meneer, ik heb van nacht liggen rekenen... Zooveel te betalen voor eieren, zóóveel voor sui ker... de hypotheek, de belastingen... maar daar tegenover, met Paschen krijgen ze op de Mees- terhoeve logees en op 't kasteeltje en overal... de kolonel bestelt dan elk jaar 'n groote taart, de notaris ook, en de twee hotels slaan cake in en 'n polonaise voor 't des sert... ik zeil er mooi tusschen door." „En wat doen ze?" „De kolonel bestelt 'n taart, maar hij betaalt niet contant, zooals an ders: hij zegt: Schrijf maar op boek. De no taris... net zoo. De ho telhouders... van 't zelf de laken een pak. Zoo is de tijd, en wat doe je nou?" Dit is de algemeene kwaal; alles wil op cre diet leven, en de win keliers durven zich niet te verzetten. Noodge dwongen leggen zij een risicopremie op hun prijzen, die de eerlijke kooper-a-contant be taalt. Hier moest de re geering, in overleg met de Middenstandsveree- nigingen, kunnen in grijpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6