No. 158 Donderdag 7 April 1932 48e Jaar (zn Dagblad voor de Provincie Zeeland ,£^sre blad. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rcdnctio en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg, firma F. P. DHUIJ, L. Bnrg. TeL No. 259. VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maandan, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentlën: 1i regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. it nummer bestaai uit 2 blade. Onverantwoordelijke politiek. De liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" heeft de vorige week te Leeuwar den haar algemeene vergadering gehou den. Uit de rede bij die gelegenheid door den voorzitter Mr D. Fock gehouden knippen wij de volgende passages: „De tijdsomstandigheden dwingen ons om de op economisch terrein heerschende verwarring niet nog grooter te maken." En verder: „Intusschen is de financieele toestand van tal van kleine Zelfstandige onderne mers en van tal van kleine boeren zoo kri tiek geworden, dat spr. van deze plaats nog eens met den meesten aandrang zijn aanbeveling van het vorige jaar herhaalt, dat men ten spoedigste zal overgaan tot het invoeren van het premievrij staats pensioen voor allen, onverschillig of zij al of niet in loondienst zijn geweest. De groote verschuivingen, die in de laatste jareh in de inkomens van tal van kleine zelfstandigheden hebben plaats gehad, maken het dringend noodig, dat de voor ziening voor den ouden dag niet langer alleen beperkt blijft lot hen, die in loon dienst zijn geweest, maan zoo spoedig mo gelijk tot ieder burger boven een bepaal de leeftijdsgrens, wiens inkomen blijft be neden een bij de wet vast te stellen be drag, worde uitgebreid" Hier wordt dus bepleit de invoering van. het algemeen premie-vrij staatspen sioen Hoeveel millioenen daarmee gemoeid zijn beeft de heer Fock niet gezegd en evenmin heeft hij zich uitgelaten over de vraag waar die milioenen gehaald moe ten worden. En dat is hier, afgezien van de princi- pieele zijde van deze kwestie, toch een vraag van de eerst? orde. Niemand beter dan een man als Mr Fock weet toch hoe ontzaglijk veel moeite de Regeering heeft om de begrooting slui tend te krijgen. Er zal op alle manieren bezuinigd moe ten worden en dan is het nog zeer de vraag, of het, gezien de hooge eischen die aan de schatkist worden gesteld, gelukken zal dreigende tekorten te voorkomen. En toch wordt hier gevraagd de invoe ring van premie-vrij staatspensioen. De tijdsomstandigheden dwingen ons, zegt Mr Fock, om de op economisch ter rein heerschende verwarring niet grooter te maken. Eerste voorwaarde daarvoor is een ge zond financieel beheer. En toch: premie-vrij staatspensioen met als gevolg vermeerdering van de verwar ring op financieel en economisch gebied. Dat is Wij aarzelen het uit te spreken tegen over een verdienstelijk staatsman als Mr D. Fock. En toch, een andere kwalificatie is hier niet mogelijk. Dat is onverantwoordelijke p o 1 i t i e kl De onlusten op Newfoundland. In de hoofdstad van Newfoundland, St. John, waar reeds eenige weken gele den ernstige werkloosheidsonlusten plaats vonden, waarbij de minister-president door werkoozen mishandeld dreigde te worden, zijn thans, zooals wij gisteren reeds meldden, opnieuw onlusten van veel grooter en ernstiger aard uitgebroken. Een menigte van 15.000 menschen heeft het parlementsgebouw en de regeerings- gebouwen bestormd, een groot deel van den inventaris vernield en de meeste le den der regeering en bijna de geheele po litiemacht van St. Johns in het gebouwen complex ingesloten. De ontevredenheid is ontstaan door de groote werkloosheid, die op Newfound land heerscht en waartegen door de re geering onvoldoende maatregelen wor den genomen, terwijl de werkloosheids- uitkeering zeer onvoldoende is. Geëischt werd, dat opheldering gegeven zou worden omtrent verschillende be schuldigingen tegen den minister-presi dent, Sir Richard Squires, en tegen eenige ministers, die documenten van kabinets zittingen zouden hebben vervalscht. Inmiddels was de menigte uit het par lementsgebouw in de regeeringsgebouwen doorgedrongen, waar vensters, deuren en meubelen werden ingeslagen en uitroe pen werden gehoord als: „Weg met de re- geeringl" „De regeering moet aftreden!" en „Smijt den minister-president in de haven!" Bijna terstond na de bestorming was zoo goed als de geheele politiemacht van St. Johns gealarmeerd en er ontstond een gevecht tusschen de politie en de menigte, waarbij de politie bet onderspit moest del ven en in bet gebouw vluchtte, evenals een aantal ministers. Alle uitgangen van het parlementsge bouw werden gebarriceerd en een menig te van 4000 menschen hield den geheelen nacht het gebouw in „staat van beleg". Bij de schermutselingen met de politie werden 20 burgers en 5 politie-agenten gewond, waarvan één politie-agent ern stig. De regeering is inmiddels afgetreden. Squires, de premier, die aanvankelijk was belegerd in het parlementsgebouw, is er ten slotte in geslaagd te ontsnappen met de hulp van drie geestelijken. De me nigte maakte zich toen meester van den wijnkelder van het parlement, welke zij leegroofde, en is daarna uiteengegaan. Het parlement is gisteren niet bijeen gekomen, omdat de eerste minister nog steeds afwezig is De vijandige stemming tegen Squires neemt toe. Groote verduisteringen door Parijsche bankiers. De Parijsche bankier Max Amerongen, die Dinsdag gearresteerd is, heeft ver duisteringen gepleegd, welke oorspronke lijk op 800.000 frs. geschat werden, maar die nu veel grooter blijken te zijn. Boven genoemd bedrag wordt klaarblijkelijk al leen door de niet betaalde belastingen ge vormd, terwijl bet heele passief 12 mil- lioen frs. zou bedragen. Verder is de bankier Robert gisteren voor den rechter van instructie geleid. Deze moet bekend hebben, ongeveer 300.000 frs. bij hem gedeponeerde bedra gen voor particuliere doeleinden gebruikt te hebben. Zijn passiva zouden ongeveer 20 millioen frs. bedragen. De eerste dag der Donauconferentle. Men verwacht, dat de Donau-conferen- tie niet langer dan een of twee dagen zal duren, vanwege de hervatting van de ont wapeningsconferentie Maandag a.s. Een groot aantal belangstellenden had zich gistermiddag in Downingstreet te Londen opgesteld om getuige te zijn van de aankomst der buitenlandsche delega ties ter Viermogendhedenconferentie. Over de besprekingen over het Donau- vraagstuk is na afloop der conferentie het volgende communiqué verstrekt: Er is een commissie gevormd die over de tegenwoordige economische en finan cieele verhoudingen der Donau-staten, evenals over den aard der voor een op lossing het best geschikte maatregelen verslag moet uitbrengen. Het verslag zal vandaag uitgebracht worden bij de hervatting der conferentie om 14.30 uur. De vertegenwoordigers der vier mo gendheden zijn verder overeengekomen een kleine commissie van deskundigen aan te wijzen, die de door het onlangs gepubliceerde rapport der financieele Volkenbondscommissie opgeworpen pro blemen zal overwegen. Van officieele zijde verklaart men, dat de besprekingen van dezen middag op de conferentie der vier mogendheden zeer bemoedigend waren. Reuter verneemt, dat de conferentie het spoedig eens werd over het beginsel, dat er dringend hulp verleend moet worden aan de noodlijdende Donaustaten. Reuter vernam echter gisteravond laat, dat op de conferentie een tegenstelling aan den dag is getreden tusschen Frank rijk en Engeland eener- en Duitschland en Itaië anderzijds. De eerste commissie van de conferentie, die uit de leiders der delegaties bestaat, zal vanmorgen trach ten deze geschillen bij te leggen. Reusachtige eetpartij. In aan de regeering nauw verwante politieke kringen bad men gisteravond een gala-diner georganiseerd ter eere van mi- nister-president Tardieu. Aan dit diner hebben niet minder dan tweeduizend personen aangezeten. De pers weet mede te deelen, dat de tafels een totale lengte hadden van 700 Meter. Voor de bediening waren zestig maitres d'hotel en driehonderd kellners geëngageerd. Uit Schotland waren voor dit diner zeshon derd forellen verzonden, terwijl uit Frankrijk zelf zeshonderd kippen, hon derd vijf en zestig kilo ganzenlever, drie duizend flesschen wijn en tal van andere ingrediënten afkomstig waren. Wie spreekt daar van crisis en sober heid? Korte berienten. Uit protest tegen de belastingen wa ren gisteren te Parijs alle schouwburgen en bioscopen gesloten. Deze eene dag van sluiting beteekent een verlies aan belas tingen voor den staat van ongeveer 1.488.000 francs. Het Centrum heeft nog een oproep aan zijn kiezers gepubliceerd, waarin deze aangemaand worden geen van allen op 10 April van de stembus weg te blijven, om de overwinning van Hindenburg zoo overtuigend mogelijk te maken. De Hongaarsche regeering heeft be sloten met het oog op de vermindering van de staatsomtvangsten de salarissen van de staatsambtenaren met ingang van 1 Juli opnieuw met drie procent te ver minderen. Voor delaagste salarisklasse geldt deze maatregel voorloopig niet. Reuter meent te weten, dat Lloyd George Besloten heeft zich zoo goed als geheel terug te trekken uit de actieve politiek in het Lagerhuis, ofschoon hij zijn zetel zal behouden. Te Hankow en Nanking is een aard schok gevoeld, die verscheidene seconden duurde. i Hare Majesteit heeft, naar wordt ge meld, overweging van de argumenten van den Molenaarsbond toegezegd. Tijdelijke beperking Invoer leestklaar schoenwerk. Bij Kon. besluit is bepaald, dat gedu rende het tijdvak van 1 April 1932 tot 1 October 1932 de invoer uit ieder land ver boden is van leestklaar schoenwerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de gemiddelde hoeveelheid welke van dat schoenwerk gedurende het overeenkomstige tijdvak der jaren 1930 en 1931 is ingevoerd. Met ingang van vandaag, den dag, waarop dit besluit in werking treedt, zal de invoer van de genoemde goederen slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege den minister van arbeid, handel en nijverheid af te geven vergunning. Dit geldt niet bij invoer van goederen, waar van ten genoegen van den minister wordt aangetoond, dat zij vóór een nader door den minister te bepalen datum ten recht- streekschen invoer naar Nederland zijn verzonden. Sluiting der bioscopen te Leiden. Zooals gemeld, hebben B. en W. van Leiden het voornemen aangekondigd om den Raad voor te stellen de vermakelijk heidsbelasting met 20 pet. te verboogen. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond heeft naar aanleiding hiervan het gemeentebestuur heden tele grafisch bericht, dat een eventueele ver hooging der vermakelijkheidsbelasting sluiting der bioscopen in Leiden ten ge volge moet hebben. Binnenland. Steun aan de varkenshouderij. N.V.V. en S.D.A.P. Beperking invoer schoenwerk. De molenaars bij de Koningin. Geen vereeniging van Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeenten. De locaalspoor op Zuid-Beveland. Buitenland. De eerste dag der Donau-conferentie. De onlusten op New-Foundland. beperking der productie van straatklin kers en wel door stopzetting van fabrie ken. Daartoe achten tie fabrikanten zich gedwongen door da steeds grooter wor dende invoeren van buiteniandschs weg dekmaterialen en het gebrek aan gelden hier te lande voor uitvoering en onder houd van wegen. Bijzondere school in de Wierinoermeer Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Oud in verband met de voorgenomen stichting eener bijzondere school voor ge woon lager onderwijs, in de Wieringer- meer, heeft de Minister van Onderwijl Kunsten en Wetenschappen geantwoord, dat het niet juist is, dat de kosten geheel door het Rijk zullen worden gedragen. Er is een stichting in wording, genaamd de „Wieringermeerschoien", die zich ten doel stelt de tijdelijke voorziening in de behoefte van algemeen vormend lager on derwijs met inbegrip van go dsdien stonder* Ingezonden mededeelingen. DE SCHEURING In DE S. D. A. P. De houding van het N. V. V. Gisteren heeft te Amsterdam een druk bezochte vergadering plaats gevonden van de hoofdbesturen der bij bet N.V.V. aan gesloten organisaties, waarbij tevens uit- genoodigd waren vertegenwoordigers van de elf federaties van bestuurdersbonden. Op deze vergadering werd met 285.794 stemmen vóór, 16.871 stemmen tegen en 11.907 stemmen blanco de volgende motie aangenomen: „De vergadering van bet N.V.V. met de hoofdbesturen der aangesloten organisa ties, gehouden op 6 April 1932, kennis ge nomen hebbende van het verzoek der O.S.P. om toelating tot den Algemeenen Raad van N.V.V. en S.D.A.P. van oordeel, dat de samenwerking tusschen N.V.V. en S.D.A.P. welke in het verleden voor de positie en den strijd der Nederlandsche arbeidersklasse van zóó groote beteekenis is geweest, ongewijzigd en onverzwakt moet worden bestendigd, van meening, dat in verband daarmede een wijziging in de samenstelling van den Algemeenen Raad en de gewestelijke en plaatsel. raden ongewenscht is, besluit het desbetreffende verzoek van de O.S.P. af te wijzen en de bestuurdersbonden en gewestelijke fede raties van bestuurdersbonden op te dra gen in overeenstemming met deze uit spraak te handelen." Ook de tegen en blanco stemmende or ganisaties waren niet vóór samenwerking met de O.S.P. De molenaars en de Tarwewet. Een deputatie uit het bestuur van den Nederlandscben Molenaarsbond is gister middag ten paleize Noordeinde door de Koningin ontvangen. Zij kwam de les- schenkomst van H. M. inroepen om te voorzien in den nood der molenaars als gevolg van de uitvoering van de Tarwe wet. De deputatie bestond uit de boeren C. Rezelman Jzn., Wieringerwaard, en J. W. E. Scrijvers, Nijbroek. Dezen ver klaarden de tusschenkomst van H M. te hebben ingeroepen om te trachten, een wijziging van de Tarwewet te krijgen Als gevolg van de voorgeschreven maatrege len zijn vele molenaars in groote moei lijkheden geraakt en hulp is dringend noodig. Naar hun opvatting zou het wen- schelijk zijn, de Tarwewet te maken tot een accijnswet, waarbij de meelfabricage belast wordt. Uit de opbrengst van dezen accijns zouden dan de boeren geholpen kunnen worden. Het bestuur heeft in verband hiermede telegrafisch om een onderhoud met B. en W. gevraagd; tevens heeft het aan de di recties der te Leiden gevestigde bioscoop theaters medegedeeld, dat heden aan de personeelen der Leidsche bioscopen ont slag moet worden aangezegd met ingang van den dag, waarop de gemeente even tueel de verhoogde vermakelijkheidsbelas ting gaat heffen. Steun aan de varkenshouderij. Naar wij vernemen, stelt de regeering op 't oogenblik een onderzoek in naar de mogelijkheid, om steunmaatregelen te treffen ten behoeve van de varkenshou derij. Uit de kledingindustrie. In een te Deventer gehouden vergade ring van de leden, aangesloten bij de sa menwerkende bonden van arbeiders in het kleedingbedrijf, werden de voorstellen van den Geldersch-Overijselschen Pa troonsbond afgewezen met algemeene stemmen, zoowel voor Deventer als Zut- phen. Bedoelde voorstellen houden in 10 pet. loonsverlaging, afschaffing van de garantie-uren en betaling van de ziekte premie. Oud-minister dr J. Th. de Visser. Dr J. Th. de Visser is eenige dagen ge leden opgenomen in het Roode Kruis Zie kenhuis te 's Gravenhage tot het onder gaan van een niet-gevaarlijke operatie. Nachttrein stopt te Hoogeveen. De burgemeester van Hoogeveen heeft, in verband met de door hem bij de direc tie van de Spoorwegen te Utrecht gevoer de besprekingen, bericht ontvangen, dat de nachttrein van 21.55 uit Groningen van 22 Mei a.s. af bij wijze van proef ook te Hoogeveen zal stoppen voor het in- en uitlaten van reizigers en wel om 22.49. Nederlandsche Spoorwegen. In verband met de opvoering van de snelheid van de treinen op het baan vak Leide n-W o e r d e n-U t r e c h t zijn dezer dagen volgens het „Hbld." proefritten gehouden. Het traject Leiden- Alphen werd afgelegd in 13 minuten. Thans doet een sneltrein er 16, een stoptrein er 20 minuten over. Het traject Alph'en-Bodegraven werd afgelegd in 8 minuten (de cijfers van thans zijn voor een sneltrein 10 min., voor een stoptrein 13 min.). Vlamoven-straatkllnker-fabrleken In een te Utrecht gehouden vergadering van vlamoven-straatklinker-fabrikanten is naar aan de „Telegr." werd medegedeeld, in beginsel besloten tot een ingrijpende wijs in den zin van het eerste lid van art. 26 der lager Onderwijswet 1920, De te stichten school of scholen zouden worden gevestigd, in eenige lokalen daartoe tij delijk ter beschikking gesteld, door de di rectie van den Wieringermeerp older. Ver der zou aanspraak worden gemaakt op Rijksvergoeding van de jaarwedden der onderwijzers, overeenkomstig de desbe treffende bepalingen. Dat dit plan in bot sing zou komen met de grondwet kan de minister niet toegeven. OP ALLE PUNTEN LIEP HET MIS. De „Vrijheid" bracht onfengs een arti kel van Dr van Gijn over MacDonald, de Engelscbe socialist, een man, machtig natuurlijk in mooie woorden. Een idealist, die de wereld met een 'klein beetje meent goed te kunnen maken. Men roemt Mac Donald wel eens, omdat hij den moed had met verloochening van zijn verleden, aan het hoofd te gaan staan van een nationaal kabinet, dat een zui vere conservatieve politiek voert. Een poli tiek, die thans noodig is na de kromme sprongen van de socialistische regeering. Men roemt MacDonald. 'Wij willen van dien roem niets afdoen. Maar Dr van Gijn heeft een 'hard oor deel over hem. Onverdiend? Hij vergelijkt hem bij Don Quichot. Hij zegt: men moet toch niet voorbijzien, wat gebeurd is. MacDonald sprak schoone woorden en gaf groote beloften. Hij zou de werkloosheid doen vermin deren; hij zou den wereldvrede en de ont wapening brengen; hij zou voor Indië zor gen en vrede sluiten met Gandhi, hij zou ook alle andere lastige problemen in orde maken. Het Engelsche volk heeft op dat woord vertrouwd en MacDonald werd minister president van 'n labourkabinet. Allerwege, vooral in socialistisc'hen kring werd ge juicht. Nu zou men eens wat zien. Welnu, wat zag men? Dat de werkloosheid al maar erger werd. Dat er van het werk voor wereldvrede en ontwapening niets kwam. Dat in Indië alles misliep. Dat het met de financiën een kwaad ding werd. Op a 11 e punten was het mis. Het eind was, dat het volk de labour- partij naar huis joeg en dat er een natio naal kabinet kwam metMacDonald aan het hoofd. En een der eerste daden was een stuk bankroetierspolitiek, de val van het pond. Ziedaar de werkelijke MacDonald. En dan moet men nog eens denken aan 't moment, dat in Genève MacDonald en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1