No. 157 Woensdag 6 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS EN van bovf:n, Postkantoor. FEU ÏLLÊT~a N Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. MEI, [gratis kunst- Vraagt prijs, lens goedkoo- EMON, io. 6 der 4- iid h 10.—. ORENAAR, U: luzel of >kt Spek of IDDELBURG. BOTER, pond. [30, GOES. iren: ie Runder gulden. 3t.-Janstraat, kike beurs bij 3l 35, laager [kt 50, Mager f.6. Varkens- (nbev. G. AN- 3tr., M'burg. |-ngt u: it, 2 pond an 2 pond I Middelburg. 0 ct. per kilo 31.-Janstraat, 3S. Sedan 1929. rabbendijke. JT, duo, kilom. tNDEE, Ma- staat zijnde JR". straa t 250, BRIK, ap, geslepen lieuw. bc. Smederij, I, M'burg. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ike. KIPPEN, ihners- en lappelen. |z., Krabben- enrijwiel ƒ6 fX20, 15X15, Dr. Kachel- 00 K.G. LA- j 314, M'burg sgebr., best eerenrijwiel, Adr.: Wed. j L 96, bij de idelburg. IELEN, I nieuw, voor straat L 93b, I Mithlotiams :oop: JOUWDE waterleiding. Ivenpolder. lens ziekte ECHT OF Kloetinge. JGEN OF INECHT 1NDERGEM, JSTMEISJE, |t betrekking ïoes of om- |rug 55, We- BODE, /oor dag en (Koningsweg Vlissingen. Bureau: Lango Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rodactlo cn Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.09 Prijs der Advertentiön: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Partij en pers. Het liberale „Handelsblad" wijst er op, dat bet feest van de „Stan- d a a r d" een feestdag voor de anti-revo lutionaire partij is geworden. „Hoe anders, zegt het blad, is de ver houding van partij en pers bij de libera len! Zelfs wanneer men eenig blad als het weekblad „De Vrijheid" en de kleine plaatselijke en provinciale week- of maandbladen zoude willen quailificeeren als „liberale pers", dan is de zelfstandig- beid van die pers, ook op financieel ge bied, toch zoo groot, dat van een wezen lijke samenboorigbeid tusschen partij en pers niet kan wordön gesproken. Partij en pers zijn beide geheel zelfstandig. Dit beeft voor beide klaarblijkelijke voordoo ien." Van die klaarblijkelijke voordeelen voor de liberale partij hebben we tot nu toe weinig kunnen bemerken. In elk geval verbeugen wij er ons over, dat in Antirevolutionairen kring, de ver houding tusschen partij en pers een an dere is. Ook bij de Antirevolutionaire pers is er vrijheid en zelfstandigheid. Ook op financieel gebied. De Antirevolutionaire pers is van de partij in geen enkel opzicht afhankelijk. De verschillende organen hebben elk hun eigen kijk op de diverse vraagstuk ken en ze hebben bun eigen wijze van zeg gen. Maar tevens is er bij ons tusschen partij en pers de wezenlijke saamhoo- r i g h e i d; de sterke band van bet be ginsel. Daarom is het ook volstrekt niet noodig, zooals dat volgens het H d b 1. bij de libe ralen bet geval is dat op elke partijver gadering de inzichten meer afzonderlijk kenbaar worden gemaakt. Als de voorzitter van het Centraal Co mité op de Deputatenvergaderingen die jammer genoeg niet elk jaar worden ge houden zijn groote rede houdt, dan kan bij zich wat de groote lijnen betreft, reeds bij voorbaat van de instemming van de A.R. pers verzekerd houden. Niet omdat bij te doen heeft met mario netten of met organen die blindelings de leiding volgen, maar omdat er altijd is de band van het beginsel. De beer Colijn beeft hetvertrouwen van de A.R. pers. - Omdat zij in hem ziet, een man door God met zeer bijzondere gaven gesierd. Maar vooral omdat zij in hem ziet de drager en de verdediger van de Antire volutionaire beginselen, dezelfde begin selen die door de Antirevolutionaire pers worden hoog gehouden. Daarom begeeren wij niet de voordee- len van de „zelfstandigheid" en „vrijheid" zooals die bij de liberalen gevonden wor den en die volgens bet Handelsblad vaak dicht de grenzen van eigen gereid- heid naderen, maar hopen wij voor de A.R. partij te behouden de wezenlijke saamhoorigbeid, gegrond op de gemeenschappelijke belijdenis van dezelf de beginselen. Dan is er bij alle vrijheid en zelfstan digheid de eenheid, die voor een be hoorlijke krachtsontwikkeling onmis baar is. 15.) Vrij naar het Engelscb. van JOHN JOY BELL. HOOFDSTUK VI. Golfspelers noemen golf vaak een grootscb spel en ze 'hebben gelijk, al be schouwen zij het belang er van meer van uit een sportief, dan vanuit een zakelijk oogpunt. Toch mogen we de economische waarde van golf .niet uit bet oog verlie zen. Statistieken kunnen we moeilijk ver krijgen, maar bet is al verbazingwekkend genoeg, als we eens nagaan, hoeveel ver schillende takken van handel er bij betrok ken zijn. Direct of indirect verdienen dui zenden menschen er bun levensonderhoud aan: vereenigingen krijgen hun inkomsten, maatschappijen 'koeren dividenden uit, ka merverhuurders en -verhuursters leven er van. Golf beeft menige afgelegen plaats tot bloei gebracht, als een rozenstruik met sportflanellen in plaats van rozen. Bescha ving, met fantasiekousen, een tasch met golfbenoodigdheden dragend en met een Toch revolutionair. Wij hebben er de vorige week de aan dacht op gevestigd, dat er tusschen de meer revolutionaire elementen, die zich van de S.D.A.P. hebben afgescheiden, en de partij: zelf, geen principieel ver schil is. Het is louter een kwestie van tactiek. Niet van beginsel. Deze opvatting wordt opnieuw beves tigd door wat een der sterk meelevende partijgenooten de heer Paul Kiës, over bet Haarlemsche congres schrijft: „Wat de oorzaak betreft, zooals men weet bestaat van oudsher, als natuurlijke uiting van haar diepste wezen, in de S.D. A.P. verschil van opvatting over de te vol gen strijdmethoden. Dat verschil was er altijd, zal er altijd zijn en is niet het minst juist de levenwekkende en vernieuwende kracht der S.D.A.P., omdat deze evolu tionair is zoolang het kan, maar revolutionair als het moet, dus mentaal uit beide elementen is samengesteld." Dat is duidelijk. Het geschil loopt alleen over de te vol gen strijdmethode. Ook de S.D.A.P. is revolutionair als het moet. En hetzelfde geldt van de moderne vak beweging. Het is noodig hierop telkens weer de aandacht te vestigen. Vooral omdat men ook in onze Provin cie de arbeiders achter het roode vaandel tracht te lokken door het revolutio naire karakter van de S. D. A. P. te verdoezelen. Een leening van 1 milliard francs? In de „Liberté" deelt Bainville mede, dat Frankrijk een groote conversieleening ten behoeve van de Donaulanden voorge steld heeft. Deze leening moet de Donau- staten in staat stellen, him financien op groote schaal te reorganiseeren. Wat het bedrag der leening betreft, wordt vrij al gemeen een som van 1 milliard francs ge noemd. Indien aan Oostenrijk een leening wordt verstrekt, zal dit geschieden op voorwaar de, dat opnieuw een financieele controle wordt ingesteld. Het is echter de vraag, of Oostenrijk bereid is, zich aan een der gelijke controle te onderwerpen en of Duitschland zijn goedkeuring daartoe zal geven. De beslissing daarover is in de eerstvolgende dagen te verwachten. Roemenië door overstroomingen geteisterd. Heel Roemenië wordt geteisterd door overstroomingen, die gisternacht den om vang van een ramp hebben aangenomen. Te Klausenburg staat de heele indus triewijk onder water. Verscheidene dorpen in het Szamosda'l zijn totaal verwoest; hui zen zijn door de overstrooming wegge vaagd, het vee is verdronken. Ook men- schenlevens zijn te betreuren. Schier alle bruggen oveT de Marmaros zijn vernield. Te Marmaros-Szizet kwam het hij het innemenden glimlach, heeft de woestenij doorkruist en goed bevonden en ziet! de woestenij werd bevolkt als bij tooverslag en voorzien van alle moderne gemakken. De weldoende fee van tegenwoordig wuift: een club! en het tooneel is veranderd. Werkelijk, golf is een grootsch spel en het betaamt den mensch, die het niet speelt, zich af te vragen, of hij wel even veel voor zijn land en 'zijn landgenooten gedaan heeft, als de man, die het wel speelt. Robert Barker speelde geen golf, maar hij eerbiedigde golfspelers en verkocht bun balen en andere speelbenoodigdheden. Reeds vier jaar werd Kilbran als golf- en gezondheidsoord aanbevolen en nog ver minderde de opbloei niet. Een vleugel was aan bet hotel gebouwd; het aantal pen sions breidde zich uit, nieuwe villa's wer den gebouwd met zoo inin mogelijk steenen om in den zomer aan familie's te verhuren; verscheidene mooie huizen I waren opgetrokken voor rijke stadsmen- schen en de prospectus van een vereeni- ging tot aanleg van waterleiding stond op het punt te verschijnen. De spoorweg maatschappij bood goedkoops kaartjes aan tegen het einde van de week en maakte reclame voor het hotel aan alle stations van het net. Niet langer keek de bevolking van Kilbran de oogen uit bij den aankomst of het vertrek van een trein, noch wandelden ze 's avonds rond het hotel om zióh te verlustigen aan het zien van dames of heeren in avondtoilet, die nog even een luchtje schepten na een diner van acht gangen met wijn, die, zooals er werd gefluisterd, per glas meer kostte, dan een heele flesch whisky. De Kilhransche bevolking was bezig haar deel in den oogst binnen te halen; ze hadden huizen en ka mers te huur, ze hadden melk, eieren en ■groenten te koop; ze hadden fietsen te huur. Golf is zeker een grootsch spel. Zelfs in 'die dagen werd er over weinig anders in Kilbran gesproken Tot laat in den zomeravond luisterden de dorpsbewoners in hun tijdelijk verblijf, naast de kippen en het vee naar de gesprekken van de heeren in sportbroek, die spraken over handicaps, foursomes, halves, holes en al dergelijke termen, die alleen in de golf- taal voorkomen. En al de dorpelingen grinnikten dankbaar, voor ze in slaap vie len, en verheugden zich in de dwaasheid, die over de rijke stadsbewoners was ge komen. In dien tijd kwamen er in deze streek ook hoe langer hoe meer amateur-fotogra fen. De omgeving van Kilbran werd als schilderachtig, wonderbaar, of op zijn minst als karakteristiek betiteld. Robert Barker had, behalve een toonbank met fotografie-benoodigdheden, een donkere kamer, waarin menige tragedie dagelijks instorten van een brug tot een paniek en tot een bloedige vechtpartij onder de vluch telingen, die nog op het laatste oogenblik over de instortende brug wilden loopen. Te Kisjenef (Bessarabië) kampeert een groot deel der bewoners op de daken. Op acht spoorwegtrajecten is het verkeer ge stremd. lersch antwoord verzonden. Het antwoord van den Ierschen Vrij staat aan de Britsche regeering is verzon den. Er staat in dat het standpunt van den Ierschen Vrijstaat is dat de eed uit de grondwet moet verdwijnen omdat dat een zaak van binnenlandsche politiek is, die alleen den Vrijstaat raakt en niemand an ders aangaat. Wat betreft do vraag van de afschaf fing van de betaling der annuïteiten, daarover kon men nog eens onderhande lingen voeren. De Valera is bereid naar Londen over te komen om de argumenten uiteen te zetten voor het houden van de voor de grondbelasting bestemde bedra gen in de Iersche schatkist. Het wetsontwerp voor de afschaffing van den eed zal 20 April a.s. in het Ier sche parlement voorgesteld worden. Onthullingen over het 13 Maart-plan der Nazi's. De Pruisische minister van binnenland sche zaken, Severing, publiceert een me- dedeeling over het bij de huiszoekingen in de gebouwen der Nazi's in beslag genomen materiaal. De nationaal-socialisten, zoo heet het in deze mededeeling, ontwikkelen volgens uniforme richtlijnen in hun z.g. berichten- j dienst een spionnage, zooals men zich niet omvangrijker kan denken. Het zwaarte punt van deze actie ligt bij de z.g. „ver slaggevers I c" der gouwstormtroepen. Hierbij speelt de bespionneering der po litie, n.l. der schupo's, een hoofdrol. In Berlijn, Keulen, Essen, Wuppertal, Altona en andere steden zijn bijv. nauwkeurige en gedetailleerde rapporten over sterkte, or ganisatie, uitrusting en bewapening der politie, over namen, adressen en politieke richting van officieren en beambten der politie, ook van de politieke politie, ge- vonden. Bovendien werden verschillende docu- meuten gevonden, welke bewijzen, dat ook naar communistisch voorbeeld ondermij- ningswerk wordt verricht. In een te Hannover gevonden notitie over het verloop van een leidersconferentie werden als aan de centrale te melden ge- gevens genoemd; spoorwegbewaking, pantsertreinen, radio-installaties der spoorwegen, telefoonverbindingen der pos terijen, vliegvelden, rivierovergangen over Elbe en Weser. Als „middelen" worden in een te Hannover gevonden rapport opge somd: auto's, postduiven, telefoon, radio, enz. enz. Over de fabricage en het gebruik van korte golf zenders zijn verschillende bizon- derheden bekend geworden. Voor den verkiezingsdag was het vol gende voorgeschreven: de stormtroepen hebben zich den 13en Maart 1932' als volgt uit te rusten: voeding voor twee dagen, be hoorlijk schoeisel, uniform (feilloos in orde) ransel (deken), handdoek, zeep enz. Den 12en Maart heeft de politie te Ber lijn een map in handen gekregen, waarin o.a. de schriftelijke orders van twee leden der stormtroepen gevonden werden, welke als volgt luidden: Ik verplicht mij, over den dienst op 12 Maart 1932 tegenover iedereen het stilzwijgen te bewaren en den dienst niet te verraden. Bij de huiszoeking in een nationaal- socialistisch bureau den 17en Maart te Berlijn werden schetsen gevonden over de legering van spoorwegbewakingstroepen op het emplacement van het Potsdammer goederenstation. Hoogst belangrijk is ten slotte nog de vondst van een plan betref fende de electriciteitsbedrijven van de stad Wiesbaden. Den vertegenwoordigers van de pers wees minister Severing er op, dat het thans gepubliceerde materiaal slechts een gedeelte is van wat bij de huiszoekingen in de gebouwen der Nazi's gevonden, is. Stimson's reis naar Europa. Daar de oeconomische lasten en de be dreiging van den vrede in de wereld de laatste maanden zijn toegenomen, aldus heeft president Hoover gister te Washing ton verklaard, gaat Stimson, de Ameri- kaansche minister van buitenlandsche za ken, naar Genève, in de hoop positieve resultaten van de ontwapeningsconf erentie te vergemakkelijken. De wereld heeft oeconomisch en gees telijk behoefte aan opluchting, die verkre gen kan worden door één of ander succes van de ontwapeningsconferentie. Hoover voegde hieraan toe, dat door Stimson niet gesproken, noch onderhan deld zal worden over het vraagstuk van de schulden. Korte bericnten. In Finland mogen weer alcoholhou dende dranken geschonken worden. Het bekende Berlijnsche modehuis, Hermann Gerson te Berlijn, heeft zijn be talingen gestaakt. De passiva bedragen 78 millioen mark. Er worden onderhan delingen gevoerd, ten einde de zaken der firma, welke in 1836 werd. opgericht, te kunnen voortzetten. In een boekwinkel te Keulen, die be kend staat als plaats van samenkomst voor leden der Duitsche communistische partij, is een inval gedaan, waarbij 40 commu nisten aangehouden werden. De politie vond 'n revolver met munitie en 65 houw en steekwapens. De winkel werd door de politie gesloten. Naar aanleiding van de berichten over maatregelen tegen den schrijver Re marque in verband met vermeend© kapi- taalvlucht, wordt door zijn advocaat mede gedeeld, dat Remarque al sedert jaren in het buitenland vertoeft. Reeds in Mei 1929, dus drie jaar geleden, heeft hij 'hiervan de autoriteiten in kennis gesteld. Remar que heeft altijd de verschuldigde belastin gen betaald en de bewering, dat hij on vindbaar zou zijn is onjuist. Het eenige sociaal-democratisch blad in Hongarije, de Nepszawa, is met ingang van Dinsdag verboden. Aanleiding tot het verbod was dat in bet blad herhaaldelijk ontwikkeld werd door leden van beide sexen. Er was niets dorpsachtigs aan Barkers winkel of warenhuis, zooals het genoemd werd op het uithangbord, op de zakken en aan het hoofd van de nota's. Orde en regel heerschten binnen. De etalage voor de twee groote ramen werd wekelijks ver nieuwd. Het daglicht werd zooveel moge lijk toegelaten en werd nog versterkt door witte verf en groote spiegels. Levensmid delen en zeep of soda werden niet aan de zelfde toonbank verkocht. Veel zorg werd besteed aan luxe artikelen; want, zooals Barker zei, wat de menschen noodig heb ben koopen z© wel, zonder in verleiding gebracht te worden. Vier jaar geleden hadden de inwoners van Kilbran gelachen om Barker en zijn onderneming, nu noemden ze hem alle maal „mijnheer", behalve de man, 'die hem den winkel voor zeven jaar verhuurd had tegen honderd gulden per kwartaal. Die man kon er niet toe komen Barker in be leefde termen toe te spreken. En hij wist, dat zijn huurder aan 'het eind van die zeven jaar zijn eigen voorwaarden kon stellen, want Barker had zich al geschik- ten grond verzekerd tegen bescheiden prijs, om zoonoodig een nieuw warenhuis op te bouwen. Barker's werkzaamheden beperkten zich echter niet tot Kilbran. Gedurende 't laat- Binnenland. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Bodegraven en Gouda. Wetsontwerp tot steun aan de zuivel industrie. Buitenland. Een leening aan de Donaulanden? Overstroomingen in Roemenië. Onthullingen over de Nazi's. Het Iersche antwoord verzonden. artikelen zijn verschenen met de bedoeling de verbittering onder de landelijke bevol king te verhoogen. Deze artikelen zouden de staatsorde in gevaar gebracht hebben. De werkgevers in de zinkia&rastrie in OostoOpper-Silezië hebben de arbeiders in hun bedrijven collectief ontslagen, sn me degedeeld, dat zij weer te werk gesteld kunnen worden, wanneer zij zich accoord verklaren met een loonsverlaging van 12 procent. Uitvoering Veewet. Bij Kon besluit is het besluit van 8 Juni 1922 tot uitvoering van art. 70 der Veewet ingetrokken en vervangen door volgende bepaling: Het is verboden naar welk land ook vleesch, hetwelk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs, dat het bij eena van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt bevonden is: a. uit te voe ren; b. aan een middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden. Wisseling in de legerleiding, Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei a.s. aan den luitenant-generaal E. F. Insinger, commandant van het veldleger, tevens commandant der vesting Holland en gouverneur der Residentie, op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij hetzelfde besluit is benoemd tot luitenant-generaal, commandant van het veldleger, tevens commandant van de ves ting Holland, de generaal-majoor jhr W. Röell, commandant van de Ie divisie. Steun aan de zuivelbereiding. Naar wij vernemen heeft een wetsont werp tot steun aan de zuivelbereiding het Departement van Binnenlandche Zaken en Landbouw verlaten. Zorg voor jeugdige werkloozen. Op initiatief van het Nederlandsch Jeugdleiders-instituut en de Interdioce sane Jeugdcommissie is een commissie in gesteld ter bestudeering van het vraagstuk der jeugdwerkloosheid.. De commissie bestaat uit Prof. F. Frencken, waarnemend voorzitter (Inter diocesane Jeugdcommissie), mevr. M. G. v. Reeuwij'k-Maus (inspectrice van den Arbeid), Dr J. Eykman (A. J., be stuurslid N. J. L), K. Vorrink (A. J. C., bestuurslid N. J. I.), J. Berger (Ned. Ver bond van Vakvereenigingen), J. Schipper ste jaar had hij winkels geopend in twee naburige dorpen en het gerucht ging, dat het daar niet bij zou blijven. Hij had het instinct, wat succes beteekend, voor zoo veel handelslui, om goede ondergeschikten te kiezen. Hij' betaalde een goed, maar geen hoog loon; hij eischte gehoorzaam heid en verstand, maar ontmoedigde origi naliteit. „Als je maar alles doet, dat ik je zeg," zei hij op een keer, „dan heb je geen tijd voor fouten maken." In de eerste schemering van een Augus- tusavond stond een meisje voor het wa renhuis. De lampen in de etalages waren uit, maar er brandde nog een lichtje ach ter in den winkel. Het meisje draaide aan de kruk van de deur, die blijkba.ar gesloten was en keek hulpeloos rond. Ze kon niet ouder dan zestien jaar zijn. Ze droeg een blauwen cheviot rok. Het haar, heel blond, hing in een dikke vlecht over haar witte blouse tot aan haar mid del. Ze was middelmatig groot, heel recht en slank. Haar ooigen waren blauwachtig grijs, haar neus was recht en goed ge vormd, ofschoon een beetje groot voor het nu magere gezichtje. Haar voorhoofd was breed genoeg om den wat strengen indruk te verzachten, die het strak achterover geborstelde haar wekte. Haar kin was rond, de mond mooi gevormd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1