DE ZEEUW TWEEDE BLAD. GIJ DWAAS Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON VAN MAANDAG 4 April 1932, Nr 155. Dit epistel kan een vervolg zijn op dat in „De Zeeuw" van j.l. Donderdag; im mers het gaat over dezelfde kwestie: het nieuwe Verdrag met België. Twee en een halve dag heeft deze zaak de belangstel ling der Eerste Kamer gehad. Zeker, er werd bij de behandeling der Begrooting van Buitenlandsche Zaken ook wel over andere punten gesproken, maar de kwes tie der verhouding met België was toch wel het punt. Men moet rekenen, dat de Eerste Ka mer indertijd het Verdrag van Minister van Karnebeek verwierp en na dien tijd een zeker auteursrecht op de Belgische kwestie schijnt te hebben. Daarbij waren er in den laatsten tijd weer verschillende berichten gepubliceerd in de pers (soms twee in hetzelfde nummer van een blad, die elkander vierkant tegenspraken) er zijn zelfs meetings georganiseerd, die meer of minder het karakter van protestmee tings droegen. "Wie niet beter wist, zou den indruk kunnen krijgen, dat Minister Beelaerts van Blokland en met hem Dr Golijn, die officieus de onderhandelingen voerde, bezig waren onze nationale belan gen aan België te verkwanselen. Politiek gezien, leek zooiets toch al zeer vreemd. Immers, Minister Beelaerts was opgetreden, na de verwerping van het Verdrag. Hij had het votum der Eerste Kamer aanvaard en haar standpunt tot het zijne gemaakt. En dat maar niet zoo zóó, doch met nadruk. Had hij nu toch in een nieuw Verdrag neer willen leggen b.v. een gecamoufleerd Moerdijkkanaal, dan had hij met zeker heid geweten, dat dit beteekende het gra ven van zijn eigen ministerieele graf. Niets minder en als Minister Beelaerts werkelijk zooiets zou willen, dan was hij, politiek gesproken, toch nog een zuigeling. Nu heeft men hem van verschillende zijden, bedekt of meer onbedekt, beschul digd, dat hij België in de kaart speelde. De bron, waaruit die beschuldigingen kwamen, was wel eens wat troebel. Voor een actie als van een lichaam, dat zich de „Nationale Unie" noemt, hebben wij geen groote bewondering. En ook in het debat in de Eerste Kamer zijn dingen gezegd, die wij nu liever niet zóó gezegd zagen, omdat er o. i. geen redelijke gronden voor aan te wijzen waren. In het bijzonder de houding van de heeren de Savornin Lohman (G. H.) en Blomjous (R. K.) was ons op dit punt niet bijster sympathiek. Men vergeet één ding, en dat is, dat de taak en de verant woordelijkheid der Regeering in derge lijke kwesties een geheel andere is, dan die der volksvertegenwoordiging en die van comité's, ook al noemen ze zich natio naal. Dat heeft de uitkomst van dit debat dan ook wel duidelijk aangetoond. Over de onderhandelingen met België zelf heeft de Minister zich met geen woord uitge laten. Wij „duiden" (om dat woord nu ook eens te gebruiken) dat zoo, dat hij absoluut niet van standpunt veranderd is. Niet, dat hij er feitelijk niet gaarne over wilde spre ken, dat absoluut niet. Hij wilde het juist wèl, maar meende het niet te kunnen en te mogen doen met het oog op de belan gen van den Staat. Daartegen is o. i. in zulk een geval niets in te brengen, daar onze Grondwet het sluiten van Tractaten geheel aan de Regeering laat en zij pas ter goedkeuring aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Maar de Minister had blijkbaar te min der behoefte, om nu over deze dingen te spreken, nu er een niet onbelangrijke pau ze in de onderhandelingen met België is ingetreden. Wat toch is het geval? Deze Minister is opgetreden om in de ze parlementaire periode, welke in 1933 eindigt, een nieuw Verdrag met België op tafel te leggen. Hij heeft zichzelf daarbij overschat, dat staat vast, het is er nog Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 13.) „Hij had Browning niet zoo heel nauw keurig gelezen, zei hij, maar hij meende, dat deze dichter degelijker was dan Sha kespeare. Zijn metgezel stelde Carlyle als een afwisseling voor. Een reeks lezingen over de werken van deze twee dichters zou wel populair blijken te zijn of ik er niet zoo over dacht Het viel me als een grappig toeval op, dat ik juist ge dacht had over een serie lezingen uit -het boek de Prediker voor mijn Woens dagavonddienst, die, tusschen twee haak je, niet al te druk bezocht wordt. Ik waagde het hierover te kikken. Mijn vrienden dachten, dat het heel mooi zou zijn, maar twijfelden of het veel men- schen zou trekken. Het was niet nieuw genoeg." „Vroeg je dien ouderlingen een paar teksten uit de Prediker?" vroeg Cruden norsch. „Het was wel verleidelijk maar ik heb het niet gedaan. Ik moet toegeven, dat ik me een beetje bitter gestemd niet en het komt er ook niet voor najaar 1933. In België had men ook gehoopt, dat het tegen dien tijd gereed zou zijn. Ook daar heeft men dan verkiezingen. Doch nu komt het feit, dat de onderhan delingen zijn vastgeloopen op enkele pun ten, waarover men zich èn in Nedorland èn in België eerst nader beraden wil. Zou het te stout zijn, om te veronder stellen, dat de afwijzing van Nederland- sche zijde van een kanaal, dat België wenscht, hier één der oorzaken, ja mis schien wel de oorzaak is van de stag natie? In ieder geval, van beide zijden is men voor een pauze in de onderhandelingen tot na de verkiezingen van 1933 Vóór dien tijd komt dus een nieuw Ver drag met België stellig niet op de parle mentaire tafel. Intusschen gaat men wel iets anders doen en dat lijkt ons zeer verstandig. Spoedig komt er een handelsverdrag tusschen Nederland en België ter tafel en dit is dan een, zeker toe te juichen, stap voor meer economische saamwerking tusschen de beide landen. Dat kan stellig veel beteekenen. Intusschen kan, wie nu ongerust was (wij waren het nog niet) weer verruimd ademhalen. Sommigen, die blijkbaar liever onrust zien dan rust, zal het wel niet genoeg zijn. Onder hen waren er blijkbaar, die bij deze gelegenheid gaarne Minister Beelaerts als de zondebok de woestijn ingestuurd zou den hebben. Maar daarvoor was, terecht, de meerderheid der Eerste Kamer abso luut niet te vinden. Zulk lichtelijk oordee- len van een Minister ware dan ook een zeer groote fout geweest. Intusschen, we hebbea rust tot min stens eind 1933. Zou het werkelijk waar zijn? Wij kunnen rustig afwachten. J. H. PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formu lieren gratis bij alle N.S.F.-agenten en bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Op 14 April a.s. zal het 12 jaar geleden zijn, dat de onderafdeeling Zuid en Noord-Beveland van den Nederland- schen Bond van gemeente-ambtenaren werd opgericht. Men hoopt dezen dag eenigszins feestelijk te herdenken. Vlissingen. Verschenen is het jaarver slag over 1931 van den Chr. Besturen bond alhier. Het aantal organisaties dat bij den Be sturenbond is aangesloten, bedraagt 15. Het ledental klom dit jaar met 68 en be droeg op 31 Dec. 1931 1068, vorig jaar 1000. In het afgeloopen jaar werden buiten de algemeene en bestuursvergaderingen 3 cursusvergaderingen gehouden, waarin als spreker optrad ds H. A. Wiersinga, met het onderwerp: „De Proletarische Jeugd". De propaganda-vergadering werd door ruim 500 bezoekers bijgewoond. In samenwerking met de G. J. M. V. werd in haar gebouw Noordstraat 34 ge legenheid gegeven tot ontspanning voor de werkloozen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt In het afgeloopen jaar is door den Be sturenbond 2 maal een afdeeling opge richt buiten de stad, n.l. te Westkapelle van bouwvakarbeiders en te Zoutelande van landarbeiders. Door het Rechtskundig Bureau werden in 1931 339 adviezen verstrekt, tegen 312 in 1930. De inkomsten bedroegen f 584.64, de uitgaven f 567.77_, saldo aldus f 16.87. Het aantal alhier aangesloten leden bij het T. B. G.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" bedroeg op 1 Jan 1931 319, op 1 Jan. 1932 373, alzoo een vermeerdering van 54 leden. De ontvangsten bedroegen f 1029.15H, opbr. bloemendag f 567.72/4, de uitgaven f1020.2514, saldo f8.89. In 1931 werd totaal voor patiënten uit Vlis singen besteed f 644.14. Zoutelande. Bevolking. Vertrokken: Leintje Adriaanse, naar Bergen op Zoom. Grijpskerke. Bevolking: Ingekomen: 2, Jan Jakobsen van Vrouwepolder; 4, Jo hanna Stroo van Aagtekerke. Vertrokken: 7, Cornelis Dingemanse voelde, oude vriend, maar ik besefte, dat ik eindelijk het antwoord had gekregen op die oude vraag. Lang had ik getwij feld of ik de rechte man voor St. Syl vester was. De twijfel werd zekerheid... God weet, dat ik mijn best gedaan heb", voegde hij er aan toe. Mungo Cruden hield zich in, maar de trekjes aan zijn pijp waren onregelmatig en haastig. De dominee, zijn uitgedoofde pijp in de hand, sprak op zachten, diepen toon: „Ik dacht, dat ik het allemaal voor me zelf zou kunnen houden, Mungo, maar het wordt me te machtig. Ik heb, sinds ik naar St. Sylvester kwam, meer dan twee duizend preeken uitgesproken vergeefs! Denk je dat eens in!" „Ik niet", mompelde Cruden. „Ik heb gedacht en gewerkt in een ge makkelijke studeerkamer. Ik heb hetzelf de gedaan op een leeg, koud zolderkamer tje. Wat was het resultaat?" „Man, hoe weet ik dat?" Clement hoorde hem waarschijnlijk niet eens. „Het is niet", vervolgde hij, „het is niet, dat de menschen geen ziel of geen hart hebben. Het is eenvoudig, dat ik hen niets te geven heb heelemaal niets." „Dat is niet waar", zei Cruden heftig. „Je geeft hun het Woord Gods en zij zij vragen om Browning en Carlyle! naar Ritthem; 14, Levinus Schout en ge zin naar Ritthem; 23, Christina Wage naar naar Koudekerks (Z.). St Laurens. Loop der bevolking over Maart 1932. Ingekomen: J. A. But en gezin, kunst schilder, A 54 uit O.- en W.-Souburg. J. J, Snoep en echtg., depothouder Texas Cie B 155e, uit Middelburg; J. G. Waasdorp en gezin, monteur, B 151b, uit Monster. Vertrokken: L. Sanderse, tuinder, van B 119 naar Pijnacker; J. Dieleman en ge zin, van B 36, naar Arnemuiden; E. de Bruijne en gezin, bureel-ambtenaar, van B 19, naar Maastricht. K. Houterman en gezin, zonder beroep, van B 16, naar N.- en St Joosland. J. Francke, landbouwer, van B 117 naar N.- en St Joosland. G. E. de Thouars, verpleegster, van B 164, naar Rotterdam. Veere. Vrijdagmorgen vergaderde do Raad der Gemeente. Met kennisgeving af wezig dhr P. Dekker. De voorz. deeli mede, dat het stadhuis volledig ontruimd is en stelt voor dhr Meerkamp v. Emb- den, een schriftelijke dankbetuiging te zenden, voor de medewerking tijdens de ontruiming verleend. Tijdens de ontrui ming is een belangrijke vondst gedaan, n.l. een bundel certificaten uit den tijd van Napoleons bewind. Deze waren be stemd {ter uitreiking aan verschillende personen. Wanneer ze uitgeloot worden, moeten ze ook uitbetaald worden. B. en W. zien daarin moeilijkheden. Ze zul len er daarom proces-verbaal van op maken met nummeropgaaf en zich hier over met Ged. Staten in verbinding stel len. Van Ged. Staten is goedkeuring ont vangen over de gemeenterekening 1929. Eén schrijven is ontvangen van den Min. van Binnenl. Zaken om mede te werken om het Ned. fabrikaat ingang te doen vinden en ook zelf te gebruiken. De burgemeester deelt mede, dat er kwestie is gekomen met het Prov. Bestuur dat meerdere gelden vraagt voor ver nieuwing van den straatweg naar Middel burg. Hij stelt voor, aan Ged. Staten te berichten, hier niet op in te gaan, maar eerst overleg te plegen met de wegcom- missie en indien geen overeenstemming bereikt kan worden dan met Ged. Staten. B. en W. willen niet betalen waar ze niet van geweten hebben. Met algem. st. aangenomen. Ingekomen een schrijven van de Com missie inzake vleeschkeuringpdienst en kringen, waarin zij mededeelt, bedreigd te worden door het bouwen van een abattoir te Middelburg, waardoor de gemeente lijke slachtplaatsen niet meer gebruikt zullen worden. De Plattelandsgemeenten hebben zich gewend tot Ged. Staten om te waken voor hun belangen. De commissie zal zich, indien niet gehoord, wenden tot de Kroon. Ingekomen een verzoek van het Var kensfonds om 25 pet. verlaging slacht- huisgelden. Idem schrijven van D. Gi- deonse en Arendse met verzoek tarief noodslachting te verlagen. Met alg. st. besloten het verzoek inzake noodslachting van beiden in te willigen. Een brief is ingekomen van dhr G. Wisse, om benoemd te worden, wegens vacature, tot gemeenteomroeper. Daar genoemde functie geen gemeentefunctie is, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Dhr F. J. Gastel wenscht één persoon aangewezen te zien, die dan ook door de burgerij wel zal worden ge bruikt. Deze kwestie zal door B. en W. behandeld worden. Een geldleening groot f 4200 is toege zegd door de N.V. „Luctor et Emergo" tot exploitatie dagblad „De Zeeuw" onder voorwaarde van 5 pet. rente en 5 pet. jaarlijksche aflossing. In kas van den gewonen dienst is van verkochte gemeentegoederen, f4500. Dit bedrag moest eigenlijk op het grootboek overgeschreven worden. B. en W. stel len voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, dit niet te doen, maar genoemd bedrag in de aan te gane leeningen te betrekken met een rentevoet van 4 pet. Met alg. st. hiertoe besloten. Aangaande het bouwen van een barak voor besmettelijke zieken, wordt besloten een adres ter bevoegder plaatse te zenden, met verzoek, gezien de zware tijden en gezien er de laatste 50 jaar geen besmet telijke ziekten zijn voorgekomen, 't stich ten uit te stellen. Alle Walchersche ge- Je hebt het mis John Clement, als je de fout bij1 je zelf zoekt. Je hebt je plicht gedaan, zooals het een Apostel der Waar heid betaamt. Maar je hebt niet op je ge nomen leeraar in de letterkunde te spe len of gedichten voor te dragen." „Maar „Laat me spreken. Ik heb gezien, hoe die gedachte langzaam in je gegroeid is en ik ben blij, dat je het eindelijk op geeft. Je hebt een veel te edel hart voor St. Sylvester. Man, man! Te denken, dat je daar vijftien jaar geweest bent en dan te beweren, dat je de menschen niets te geven hebt! Je hebt hun vijftien jaar van je leven gegeven en je zou hun de rest geven, als maar een van hen fluisterde „geef". Ik weet het o, ik weet het. Je bent rond gegaan met je vriendelijken glimlach en en ze hebben je ten eten gevraagd tegelijk met hun geliefden ma kelaar! Ik weet het. Laat me spreken, John!" Neen, neen, je begrijpt het verkeerd." „Neen, dat doe ik niet. Ik zeg niets te gen makelaars. Een makelaar is even goed als een lakenkoopman en ook ik heb vrien den op de beurs, hoewel ik het hen niet lastig maak met opdrachten, Ik heb zelf genoeg te doen in mijn lakenhandel. Maar wat ik bedoel John, is, dat de meeste menschen uit je parochie zich niet los kunnen maken van hun geld. Het ia de meenten zullen zich, uitgezonderd Dom burg, hierbij aansluiten. De burgemeester brengt een mondeling verzoek in 't midden van den sergeant bewaker vliegloods om te zorgen dat er geen bezoekers van de secretarie met klompen door de gang gaan. De Raad vindt dit verzoek erg onbillijk en wil er ook geen gehoor aan geven, maar wil er wel voor zorgen, dat de gang meerdere malen schoon gemaakt wordt. Men kan het publiek toch niet verplichten op de kousen door de koude gang te gaan. Men zal dhr Klumpe verzoeken het bordje aan de deur „Klompen uit s.v.p" weg te ne men. Kloet in ge. Loop der bevolking. Ingekomen: G. M. Timmerman en gezin, zonder beroep, Kloetingsche weg B 138; D. G. Kloet en gezin, zonder beroep, Kloe tingsche weg B 140; J. Leijs en gezin, landarbeider, Abbekindereh G 80;" Ga Mil- hous, verpleegster, Buijs Ballotstraat B 145; Ta Fierloos. dienstbode, Tervatensche weg D 34; D. H. de Bruijne, zonder beroep, Heernisseweg B 34; H. M. Gh. de Pan, sjouwerman, Schoolstraat A 150; Ja Qa Ga de Koning, zonder beroep, Markt veld A 76; Ja van de Plassche, dienstbode, Groe G 46. Vertrokken: La de Vos, wed. A. Deur waarder, naar Wemeldinge, A 118; J. Schipper en gezin, landarbeider, naar Oudelande, B 49; J. Mulder en gezin, rei ziger, naar Goes, Groote Markt 19a. La van de Linde, gehuwd met J. Dekker, n. N.- en St Joosland A 193a; J. J. de Boe, landarbeider, naar Pijnacker, Emmastr. 8; J. Reijerse en gezin, bloemist, naar Brasu schaet (België); Da La van der Hiele, dienstbode naar Goes, Bierkade 5. B. van Liere, scheepsmachinist, naar Singapore. P. Jonker, bakkersknecht, naar Wemel dinge, Bierweg A 102d; J. J. Braai, bak kersknecht, naar Ovezande A 44; Pa Ha Prummel, geb. Gerards, naar N. Indië; Ma Ga Steigstra, geb. Tholenaar, huis houdster, en kinderen, naar Goes, Oost- havenoord 7; G. D. Gebuijs, landarbeider, naar Sluis; Na Zandee, geb. Wagenaar, zonder beroep, naar Wolfaartsdijk. Kapelle. Bevolking. Ingekomen: Hendr. Coomans en gezin van Goes naar A 34 mm; G. de Jonge en gezin van Nieuwer- kerk naar A 34 x; N. H. de Dreu van Driewegen naar C 10; W. de Schipper van Goes naar E 40; J. J. Ridderhof van Cats naar A. 34 u; J. J. Leendertse van Kattendijke naar A 226; P. de Jonge van Borssele naar E 18a; Vertrokken: M. Rij'kse en gezin naar 's H. Arendskerke, Zuid-Kraaiert; D. Schipper en gezin naar Wolfaartsdijk, Heerenpolder; G. J. Lamper en gezin naar Wolfaartsdijk, Egbert Petruspolder; Jac. op 't Hof en gezin naar 's Gravenpolder G 13a; C. Goedegebure en gezin naar Baarland, Bakendorp D. 13; Wed. K. van Liere en gezin naar Waarde, Puthoek B 127; Ga. Beeke naar Waarde, Puthoek B 127; J. M. Verhage naar Rotterdam, Woelwijkstraat 65a; L. den Os, naar Rijs wijk (Z.H.), Lindelaan 5; Wed. C. J. Berman en gezin, naar Krabbendijke, Oostdijk C 17; Ja. Koole naar Bergen op Zoom; Jac. den Boer en gezin naar Zie- rikzee, Minnebroerstraat 335. De vereen, van Oud-leerlingen van de Tuinbonwoursusis en kwam in alge meene ledenvergadering onder voorzit terschap van dhr W. Glas bijeen. De voorz. deelt mee dat van dhr Stey- aert uit Hulst bericht is ingekomen van verhindering tot het houden van een le zing over het imkeren. De voorz. ver klaart zich bereid om vragen hierover te beantwoorden. Enkele vragen werden tot tevredenheid beantwoord. Een aanvrage van de vereeniging van Land- en Tuinbouwbelangen om subsidie uit de vereenigingskas voor de bestrijding van de musschen werd druk besproken. Besloten werd geen subsidie te verstrek ken. Alsnu behandelt de voorzitter de uit te voeren bespuitingsplannen voor 1932. Als demonstratietuin zegde dhr Chr. Glas zijn tuin toe, gelegen aan de Oostkant van Kapelle. Verschillende nieuwe proeven zoowel met appels als peren zullen genomen worden. Besloten wordt voor dit doel een bedrag van f 30 te voteeren Krabbendijke. Aan de Rijkspostspaar bank alhier en de daaronder ressorteeren- oude geschiedenis van het oog van den naald. Ik voel het zelf. Ik heb aardig wat geld gemaakt, zooals je weet en als het niet om mijn heupjicht was, zou ik aan weinig anders denken, behalve dan aan vrouw en kinderen. Er is niets zoo goed als pijn om den rijke eens van het eene onderwerp af te brengen Jou parochi anen „Al zijn ze rijk, ze zijn mild ook", viel Clement in. „Niet zoo mild als de arme menschen in de kerk waar ik naar toe ga. Het is echt iets voor jou, John, om hen nog te verdedigen en ik hoop, dat ze je zullen leeren waardeeren als het te laat is. Wan neer ben je van plan je ontslag-aanvrage in te zenden?" „Onmiddellijk". „Het zal een opschudding veroorzaken, man". „Voor een week misschien", zei de do minee met een spijtig lachje. „Geef me een lucifer, MungoDen een of anderen dag zal ik terug komen naar St Sylvester en zelf onder het gehoor zitten en luiste ren naar den man, die in staat was de harten van mijn oude parochinanen te treffen. Ik geloof, dat ik laag genoeg zou zijn dien man te benijden". „Ik wed een pond goede tabak tegen een van jou slechtste preeken, dat St Sylves ter een dominee krijgt met meer verstand de hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1932 ingelegd f 10.250,27 en terugbetaald f 3.690.77. Driewegen. Zaterdag vergaderde de Coöp. Boerenleenbank. De voorzitter deel de mede, dat de rente voor spaargelden en deposito's is vastgesteld op pot. en voor uitgegeven gelden op 4*4 pet. Het aftredend bestuurslid J. G. Nieu- wenhuize en het aftredend lid van den Raad van Toezicht, dhr A. J. Bruggeman, werden herkozen. Uit het verslag van den kassier bleek, dat de winst dit jaar f 1031.36 bedroeg, waardoor het reservefonds steeg tot f 9509.50. De kassier deelt nog mede, dat door de C. B. en de bij haar aangesloten boerenleenbanken gesticht wordt een fonds voor bijzondere doeleinden, waarin deze bank dit jaar voor het eerst f 131 heeft gestort, welk fonds zal opgevoerd wor den tot f 5 millioen om hieruit mogelijke tekorten bij executies te dekken. Bij de jaarlijksche controle is evenwel gebleken, dat de door deze Bank verstrekte voor schotten voldoende gedekt zijn, omdat nooit voorschotten verstrekt zijn zonder voldoend onderpand; waardevermindering der onderpanden gecompenseerd wordt door de verplichte aflossingen, waaraan het bestuur streng de hand houdt, hetgeen blijkt uit het bedrag der aflossingen, die in het voor den landbouw slechte jaar 1931 f 31.805 bedroegen tegen in 1930 f 27.456.66 en in 1929 f 22.553.34. Rilland Bath. Zaterdagmiddag werd vanwege de oudheidkundige vereeniging „De Bevelanden", gevestigd te Goes, in een der lokalen der Openbare School, voor een aandachtig gehoor van ongeveer 50 per sonen een Zeeuwsche geschiedkundige le zing gehouden door dhr P. G. de Gelleke te Goes, over het onderwerp: „Bijzonder heden uit de geschiedenis van den Rei- gersbergschen polder". Spreker begon met zijn gehoor te bepa len bij de eerste voorbereidende werk zaamheden, welke er toe moesten leiden om tot indijking der schorren te geraken. In het jaar 1772, den 9den September, werd de bedijking in de kerk te Krabben dijke aanbesteed voor ruim f 200.000. De bedijking is in het voorjaar van 1773 be gonnen. Ongeveer 3000 polderjongens, de meeste uit Oost-Friesland, hebben den dijk met kruiwagens bij elkaar gereden. Onder het werkvolk is ook nog een staking uitgebroken; 12 soldaten werden gezonden, doch deze werden spoedig ontwapend. Met 150 uit Bergen op Zoom gezonden solda ten werd de rust hersteld, nadat 300 van de grootste oproermakers per schip naar Friesland waren terug gezonden, van wie sommigen onder een opgerichte galg eerst waren gegeeseld. Veel moeite heeft de dichting van het Vinkenissegat gekost. Vanuit Middelburg werd geschreven, dat het gat dicht moest, al was het met zilver, waarvan in Middelburg 'genoeg hiervoor aanwezig was. De traditioneele jaarlijksche wed strijd RillandO. V. C. uit Oud-Vosse- meer, die Zaterdag j.l. alhier gespeeld werd, op een nat veld, eindigde onbeslist 11. Ruststand 00. lerseke. Zaterdag zijn de eerste kreef ten door de visschers gevangen en aan gevoerd. De prijs is niet best en zal hoog stens f 1.50 per K.G. zijn. Dit komt vooral door de vele buitenlandsche (Noorsche) kreeften, die door de valuta concurree- rend kunnen worden aangeboden. Bovendien is in Noorwegen veel wer keloosheid, waardoor menigeen, die an ders niet aan kreeften denkt, zich nu op die visscherij toelegt. Daardoor is er ook grooter aanvoer. Wolfaartsdijk. Dinsdag ontving de fa milie van J. Kalmein alhier bericht, dat genoemd persoon de stichting „Vrederust" was ontvlucht en zich zeer waarschijnlijk op weg naar deze gemeente bevond. De familie van de ontvluchte verkeerde in angst, totdat Vrijdag bericht kwam, dat de ontvluchte was opgespoord te Alfen (N. B.). Hoedekenskerke. Loop der bevolking. Ingekomen: M. Deijle, geestelijk zuster, uit 's-Gravenhage. G. F. Gastel, bakkers knecht, uit Goes. M. Bek, zonder beroep, uit Eindhoven. H. Kuiper, machinist, uit Wonseradeel. E. Timmer, zonder beroep, uit Bellingwolde. Vertrokken: P. Eversdijk, spoorweg arbeider, naar 's-Heer Arendskerke. T. dan hart. Ze zullen hem toejuichen en hem heusch niet aanmoedigen om de on- gelukkigen en armen te bezoeken. Een kerkelijke gemeente vindt zich zelf ontwik keld, als ze een ontwikkelde dominee aan het hoofd heeft. Ik ben benieuwd, hoelang Schotland nog meer aan preeken dan aan den Bijbel zal denken. Heb je er nooit eens over gedacht een kerk zonder preeken te stichten, John? waar de menschen al leen maar bidden, lofliederen zingen en den Bijbel lezen, met, waar noodig, een korte uitleg. Maar ik veronderstel, dat zoo'n kerk niet erg populair zou zijn. Wat zou de gemeente zeggen, als, inplaats van een preek uit te spreken, je hun de Tien geboden voorlas. Ik geloof heusch, dat er moderne leden zouden zijn, die dachten, dat je ze zelf gemaakt had, als je ze niet vooruit waarschuwde. En wat „Ben je bijna klaar, Mungo?" vroeg de dominee goed gehumeurd. „Nog lang niet, maar de rest kan wel tot den volgenden keer bewaard blijven. Nu is het jou beurt". „Dank je wel, mijn jongen heeft be sloten zijn vaders voetstappen niet te vol gen. Hij „Besliste hij vóór of na jou besluit? Maar misschien heb je het hem nog niet verteld?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5