Uit de Provincie Kerknieuws, Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw partij „De Vrijheidsbond" te Leeuwarden geopend door den Partijvoorzitter Mr D. Fock. Mr Fock heeft daarbij in verband met het feit, dat de Vrijheidsbond tien jaren geladen is opgericht, de drie oprichters de heeren Dresselhuys, Treub en Rink gehuldigd. Overeenkomstig het voorstel Den Haag—Baarn, werd de heer Rink tot eere-voorzitter benoemd, waarna een drie tal inleidingen werden gehouden door de heeren Mr H. F. van Leeuwen, prof. Dr G. M. Verrijn Stuart, Mr Joh. J. Belin- fante. Mr H. F. van Leeuwen hield een rede over het bankwezen. Prof. Dr G. M. Verrijn Stuart sprak over „economische tegenstellingen tus- schen liberalisme en socialisme". Mr Joh. J. Belinfante hield een rede over „de encycliek „Quadragesimo Anno" en de liberale beginselen". Des avonds hield de voorzitter, Mr D. Fock, een politieke rede, welke door de radio werd uitgezonden. Na een algemeen overzicht van de toe nemende verwarring zoowel op politiek *13 op economisch terrein in de geheele wereld, dat uiteraard geen nieuwe ge zichtspunten opende, maakte spr. ten op zichte van de voor ons land noodzake lijk geworden afweermiddelen in den eco- nomischen oorlog deze opmerking: „Men zal zich steeds moeten voorhou den en er zich steeds weer opnieuw reken schap van moeten geven, dat al deze maatregelen zooals steun aan bedrijven, verhooging van invoerrechten, beperking van invoer tot niet anders kunnen leiden dan tot vermindering van uitvoer, af neming van het handels- en scheepvaart verkeer en dus tot verlaging van het volksinkomen, terwijl het tenslotte haast onmogelijk wordt om de gelden voor den steun aan de bedrijven op te brengen." Spr. wees op het dalend aanzien van de volksvertegenwoordiging. Z.i. is deze hieraan toe te schrijven, dat men van het parlement iets verwacht, dat het niet geven kan en niet geven mag, namelijk het verschaffen of verzekeren van zoo groot mogelijke voordeelen voor Ue eigen groep. Zelfs in de R.-K. Staatspartij open baarde zich deze mentaliteit in den eisch dat in de samenstelling van de katholieke fractie in de Eerste Kamer een flinke verandering moest komen, omdat zes katholieke Eerste Kamerleden het heb ben aangedurfd tegen de Pachtwet te stemmen, hoewel de geheele Roomsche fractie in de Tweede Kamer vóór dit wetsontwerp heeft gestemd. Spr. waar schuwde de liberalen een dergelijke wijze van optreden niet na te volgen. De steeds nauwere samenwerking tus- schen rechts en rood, leidt er vanzelf toe dat de liberale partij hoe langer hoe meer in verschillende gemeenteraden in de oppositie wordt gedrongen en genoopt wordt tot het innemen van een eigen zelfstandige positie. Maar al worden wij dus in de gemeen teraden in de oppositie gedrongen, dit wil nog geenszins zeggen, dat wij een oppositie quand même tegen de Regeering zouden willen voeren, Bij herhaling hebben onze liberale Ka merleden, zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, door hun stemmen de uit leden der rech- terpartijen bestaande extraparlementaire Regeering gered, terwijl eenige der katho lieken tegen de Regeering stemden." Aan het slot van zijn rede wekte Mr Fock de leden der partij en hun geest verwanten op om in deze moeilijke tijden zich tot het uiterste in te spannen om de liberale gedachte te verbreiden. HET TEXTIELCONFLICT TEN EINDE. Rumoerige vergadering. Het textielconflict behoort practisch tot het verleden. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Een dracht" verstrekte het volgende commu niqué: Op de Zaterdagochtend in Neede en Borne gehouden stakersvergaderingen is bij ac clamatie besloten de staking op te hef fen, terwijl hetzelfde in Losser geschied de met groote meerderheid van stemmen. Op deze vergaderingen kwam tot uiting de wrevel tegen het optreden der Chris telijke en R.-K. organisaties, die door hun houding dit einde der staking hebben veroorzaakt, terwijl daarnaast tegen het hoofdbestuur der eigen organisatie klach- ten over diens optreden tot uiting kwa men. Toch meende men dat, waar de zaak zoo geloopen was, een doorstaken alleen van „De Eendracht" absoluut onmogelijk was. Ditzelfde gold ook voor de eerste ver gadering, die Zaterdagmorgen in Enschedé werd gehouden. Ook daar werden scherpe woorden gesproken aan het adres der R.-K. en Christelijke organisaties en ook kwam tot uiting, dat men van oordeel was, dat het hoofdbestuur van „De Een dracht" krachtiger maatregelen had moe ten nemen om de Christelijke en Katho lieke arbeiders aan de zijde der moder nen te krijgen, Deze vergadering, die van 10 tot 2 uur duurde, verliep op het laatst (ongeveer de helft der bezoekers had de zaal reeds verlaten), zoodat van het houden van een stemming moest worden afgezien. Toen de vergadering feitelijk reeds ge sloten was, ontstond plotseling een gewel dig runner, grootendeels door jeugdige personen veroorzaakt. Een opgeschoten jongen sprong op het tooneel en wilde het woord voeren. Dit werd hem door een der bestuursleden verboden, waarop een hevig tumult ontstond. Een aantal jongens greep stoelen en wierp die naar het too neel, dat door de bestuurders werd ver laten. Een groot deel der aanwezigen spoed de zich in paniekstemming naar den uit gang, waarbij een man een verkeerde deur opende en in een diepen kelder stortie. Hij liep bloedende hoofdwonden op, die naar later bleek, niet van zorg- wekkenden aard waren. In korten tijd was de zaal grootendeels ontruimd. Een aantal stoelen bleek ver nield te zijn, evenals eenige lampen en een ruit. Toen eenige hoofdbestuursleden van „De Eendracht" zich ongeveer een uur later naar het station wilden begeven werden zij door een groot aantal personen gevolgd. De voorzitter van „De Eendracht" de heer Rengeling, kreeg een klap op het hoofd. De motorpolitie heeft de menschen in verschillende richtingen verspreid en voor afzetting bij het station zorg gedragen. Merkwaardig is intusschen, dat reeds Vrijdag zich tal van modern georganiseer de arbeiders, overeenkomstig den oproep van de fabrikanten, aan de fabrieken hebben gemeld. In een Zaterdagmiddag gehouden ver gadering heeft eveneens de landelijke federatie van textielarbeiders haar leden geadviseerd zich onder de gegeven om standigheden aan de fabrieken aan te melden. Naar wij vernemen hebben bijna alle leden van „St. Lambertus", die bij de steking betrokken zijn, over geheel Twen te de him toegezonden formulieren in gevuld, waardoor zij zich bereid hebben verklaard de werkzaamheden eventueel te hervatten. Oostkapelle. De leden der Vrouwen- naaivereeniging hebben dezen winter 160 kleedingstukken vervaardigd ten bate van 24 behoeftige gezinnen in deze gemeente, en Kinderzorg te Middelburg. Tevens een volledig ingerichte luiermand. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Zuidwolde: A. A. van Wes- sem te Joure, N. Oosterveen te Wanne- perveen, J. P. van Veen te Hoogkerk en J. H. Stelma te Nieuw-Dordrecht. Beroepen te Wassenaar (2e pred.pl.), W. A. B. ten Kate te Enschedé. Te Rijn- saterwoude, A. Dekker te Nieuwe-Tonge. Te Zuidwolde, A. A. van Wessem te Joure. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel, H. J. van Schuppen te Lanteren. Voor Huizen, J. E. Klomp te Ede. Geref. Kerken. Bedankt voor Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn), G. W. Akkerhuis te Maassluis. Beroepbaar. De heer W. M. v. Reijendam, theol. cand., hulpprediker te Glanerbrug (Ov.), stelt zich vanaf heden beroepbaar in de N. H. kerk. Nieuwe hoogleeraren. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuni versiteit te Utrecht dr Ph. Kohnstamm, bijzonder hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam. Voorts zijn benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht dr J. Gonda te Leiden en dr G. Royen te Heerlen. Vereen, van Chr. Onderwij- z e r s. De vorige week werd te Utrecht de voorvergadering gehouden van de ver- eeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de O. G. Tegenwoordig waren één of twee afgevaardigden van 67 afdeelingen, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Hobma. Na enkele opmerkingen, die verband hielden met de regelmatige afwerking der agenda, sprak de voorzitter naar aan leiding van het gelezen Schriftgedeelte zijn openingswoord. Het jaarverslag werd vastgesteld. Daar uit blijkt, dat het aantal leden toenam met 165, zoodat dit op 1 Jan. j.l. bedroeg 5875, n.l. 1692 dames en 4185 heeren. Tot lid van het hoofdbestuur werd ter vervanging van den heer R. v. d. Welle te Middelburg, gekozen dhr W. 't Hooft te Goes. De werkzaamheden van het bureau namen gestadig toe. Meerdere malen moest de rechtsk. adviseur bijstand verleenen, ingeval van schorsing of ont slag anderszins. Voorts gaf de voorgenomen salariskor ting aanleiding tot het zenden van een adres aan den Minister en tot een samen- spreking met de Anti-Rev. en Chr.-Hist. Kamerfracties. Met den Schoolraad wer den besprekingen gehouden over het rap- port-Rutgers en het ontwerp van den Mi nister tot wijziging der L. O.-wet. Andere aangelegenheden vroegen in 'tafgeloopen jaar nog de aandacht van de vereeniging. Op voorstel van het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen de volgende ver klaring aangenomen: „De vereeniging enz., kennis genomen hebbende van het voornemen der Unie. „Een school met den Bijbel", tot het voe ren van can krachtige propaganda voor de Vrije School met den Bijbel, verklaart met dit voornemen der Unie van harte in te stemmen en verzoekt het H. B. met alle beschikbare middelen die actie te steunen." De vóórvergadering verklaarde zich ac- coord met de door het H. B. voorgestelde interpretatie van het woord „Nederland- sche" school, waardoor de oprichting en aansluiting eener afdeeling Vlaanderen mogelijk zal zijn. Een vraag van de afd. Meppel betref fende handhaving van subsidie voor Nor maallessen leidde er toe, dat de verga dering zich eenstemmig verklaarde voor het prae-advies van het H. B. luidende: „Het H. B., hoewel als vroeger propa- geerende de opleiding aan Kweekscholen, acht het noodzakelijk en gewenscht," dat zoolang de Kweekscholen nog niet vol doende in getal zijn, en evenmin regel matig verdeeld over het land, de be staande subsidie aan de Normaallessen worde bestendigd." Voorts werd, naar aanleiding van een vraagpunt der afdeeling Walcheren over de in het wetsontwerp voorkomende be paling, dat van den Minister in hoog ster instantie de beslissing over de al of niet oprichting eener Kweekschool af hankelijk wordt gesteld, besloten, zoo mogelijk in overleg met de Kweekschool bonden aan te dringen bij den Minister op reguleering der opleiding door tus- schenkomst van Scholenbonden, voort gekomen uit de eigen organisaties van het Chr. Onderwijs. Na de rondvraag, waarvan ruim ge bruik werd gemaakt, eindigde de heer Van der Welle met dankzegging en sloot de voorzitter de opgewekte vruchtbare vergadering. Auto door brugleuning gereden. Te Doesburg is gisteravond een personenauto, waarin gezeten waren de Doesburgsche handelsreiziger P. met zijn 10-jarig zoontje, door de leuning van de Drie Koningenbrug gereden. De auto stortte van een hoogte v« n vier meter naar beneden. Gelukkig stond ter plaatse geen water. Spoedig was hulp aanwezig. De bestuurder P., had slechts geringe verwondingen opgeloopen, doch zijn zoon tje was er minder goed aan toe. De auto was zwaar beschadigd. Naar wij ven- nemen was P. onder den invloed van sterkedrank. Hij is door de politie ter ontnuchtering in arrest gesteld. (Tel.) Smokkelbenden in Noord- Limburg. In het Noord-Limburgsche grensgebied vinden aanhoudend groote smokkeltochten plaats; benden van zestig a zeventig man, die met smokkelwaar be laden de grens oversteken, zijn daarbij geen zeldzaamheid. Het betreft veelal graan, dat op Duitsch gebied door de smokkelaars op een van te voren vastgestelde plaats wordt afgeladen. De speurtochten der douaniers hebben in zoover resultaat gehad, dat zij bij' ver schillende boerderijen, dicht bij de grens op Duitsch gebied gelegen, duizenden kilo's tarwe hebben gevonden. De boeren ont kenden ten stelligste, dat deze tarwe van smokkelarij: afkomstig zou zijn. Zij kon den echter geen aannemelijke herkomst opgeven. Onnoodig te zeggen dat alle ge vonden partijen in beslag werden geno men. Tijdens het onderzoek in verband met deze graansmokkelarij zijn de Duitsche douanebeambten gisternacht op een twee tal smokkelaars gestuit, die tabak en kof fie vervoerden. Een van hen wist te ont komen, de ander echter werd gearresteerd, waarbij aan de beambten een groote hoe veelheid smokkelwaar in handen viel. In het meer Noordelijk gelegen grens gebied tusschen Kessel en Grunewald is de grensbewaking aan Duitsche zijde ten gevolge van den oplevenden sluikhandel met succes verscherpt. Dezer dagen toch stuiten de douaniers, die zich in hinderlaag hadden gelegd, op een smokkelaarsbende van ongeveer ze ventien personen, die uit Nederland de ■grens 'kwamen overgetrokken. De beamb ten lieten de z.g.n. „voorloopers", die bij eiken goed georganiseerden smokkeltocht den hoofdtroep voorafgaan, om dezen voor eventueel onraad te waarschuwen, passee- ren, doch grepen in toen het hoofdpeleton onder htm bereik kwam. Bij het aanroe pen door de beambten nam de bende de vlucht. Acht hunner konden echter wor den gevat, terwijl de beambten ruim 150 kilo tabak en koffie buit maakten. Relletjes in de gemeen te Rheden. Als gevolg van het aan nemen door den raad van Rheden van de rijkssubsidie-regeling van de werkver schaffing hebben Donderdag en Vrijdag avond werkloozen gedemonstreerd voor de woningen der raadsleden, die hun stem er voor hebben uitgebracht. Te Velp kwam het hierbij tot botsingen met po litie en maréchaussee, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. Bij den r.k. wethouder Messelink en de raadsleden Keller en Van Leeuwen, beiden van de neutrale partij, werden ruiten ingegooid. Politiemaatregelen zijn genomen tegen eventueels herhaling. Drukke smokkelhandel naar Engeland verwacht. De hooge invoerrechten, die Engeland thans heft, zullen, naar vrijwel vast staat, leiden tot een uitgebreiden smokkelhandel. En 't zal niet gemakkelijk vallen die smokkelarij te onderdrukken. Immers, hier zullen geen arme werkloozen aan het werk gaan, die voor een paar gulden een vrachtje over de grens dragen, maar goed georganiseer de benden, die schepen zullen charteren welke op een eenzaam plekje aan de kust hun lading lossen, die schielijk met de vrachtauto's verder wordt vervoerd. De lengte van de Engelsche kustlijn wordt geschat op 8000 K.M. en de smok kelhandel moet worden tegengegaan door een kustwacht, die totaal 800 man telt, waarvan ruim 800 dus laags de geheele kust moeten patrouilleeren. Een blik op t de kaart, is voldoende om vast te stellen, dat de mannen van de kustwacht geen benijdenswaardig baantje hebben. Overal zijn eilandjes en inhammen, waar de smokkelvaartuigen veilig kunnen lossen. Daar is de kust van Essex, de moerassige omgeving van Harwich en Folkestone en vele andere streken, moeilijk bereikbaar voor de controleurs en alle voordeelen bie dend voor den sluikhandel. Bovendien zijn vele kleine en waardevolle goederen, zoo als toiletartikelen, buitengewoon zwaar be las en zij kunnen gemakkelijk gesmok keld worden, zoodat eenige kisten par fum reeds voldoende zouden zijn, om de kosten en het risico van de smokkelaars te dekken. Hoe moeilijk het is de smokke larij langs de kust tegen te gaan blijkt nog dagelijks uit Amerika, waar sterke drank het geliefkoosde smokkelobject is. Een kwijnend beroep. De medici beleven in Duitschland moeilijke dagen. De markt is overvoerd en tenge volge van de malaise wordt de spoeling steeds dunner. Dit feit heeft den klinici aan de universiteit te Erlangen aanlei ding gegeven een beperking van 't aantal medische studenten te vragen, 'nz.g. nu merus clausus. In hun adres zeggen ze, dat verzwaring der examens de „prole tariseering van het beroep van genees heer" niet kan tegenhouden. Het aantal studenten neemt van jaar tot jaar toe en de vooruitzichten worden steeds slechter. Het instellen van een numerus clausus is te meer wenschelijk, omdat de groote stroom van studenten een grondige en de gelijke studie en opleiding onmogelijk maakt. De groote moeilijkheid van beperking is een maatstaf te vinden om den eenen adspirant toe te laten en den anderen uit te sluiten. De adressanten geven de facul teit in overweging dit vraagstuk zoowel in vakkringen als in het openbaar aan de orde té stellen. De Kanier Hordijk'» Bank. Naar wij vernemen is door den officier van Justitie te Middelburg geen hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis der Rechtbank van 23 Maart j.l. betreffende de ten laste gelegde verduisteringen bij de Kan ter Hordijksbank te Goes, zoodat het vonnis in kracht van gewijsde is. Hooger beroep. Door den Offi cier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 23 Maart j.l., waarbij J. V., 35 jaar, stucadoor en A. v. d. L., 29 i jaar, zonder beroep, beiden te Vlissingen, zijn vrijgesproken van de ten laste legging als zouden zij een kind hebben onttrokken aan het wettig gezag. Evenzoo tegen een vonnis der Recht bank van 23 Maart j.l., waarbij A. A. V., 36 jaar, werkman te Vlissingen, ter zake van mishandeling is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Door M. G. v. D., 49 j., handelsagent te Middelburg, is hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 21 Maart 1932, waarbij hij terzake van verduistering, driemaal gepleegd, is veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie maanden. Verduistering van effec ten. De advocaat-generaal bij het Haag- sche gerechtshof concludeerde tot beves tiging van het vonnis, gewezen door de Rechtbank te Middelburg, waarbij H. J. van B. wegens verduistering van een be drag van f 4000 aan effecten gepleegd in 1925, is veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Geen plaatselijke keu ring van Vleescb waren. De vraag of een gemeente het reclit heeft de keuring van ingevoerde vleeschwaron bij plaatselijke verordening verplichtend te stellen en daarvoor een keurloon te hef fen, is thans uitgemaakt Men zal zich herinneren, dat de Mid- denstandsvereeniging te Alphen aan den Rijn met steun van den Kon. Ned. Mid denstandsbond deze vraag aan den rech ter heeft voorgelegd en dezer dagen heeft de Hooge Raad beslist, dat een dergelijke verordening niet verbindend moet worden geacht. De keuring van vleeschwaren is in de Vleeschkeuringswet geregeld en de gemeentelijke wetgever heeft zich daar van te onthouden. Deze beslissing is daar om van belang, wijl de con sequentie ervan inhoudt, dat niet alleen de Alphen- sche verordening, dat vleeschwaren bij invoer binnen de gemeente, onver wijld naar het keuringslo- kaal moeten worden ge bracht, onverbindend is, maar dat een der gel ij k voor schrift in welke gemeente van Nederland ook, bijver- drdening voorgeschreven, niet houdbaar is. Op het oogenblik zijn er zeker wel der tig gemeenten in ons land, waar een der gelijke plaatselijke verordening werd toe gepast. Te Alphen heeft het gemeentebestuur zich nu bij het besluit van den Hoogen Raad neergelegd en de Raad heeft inmid dels een voorstel ontvangen, waarin tot intrekking van de verordening wordt ge adviseerd. Ook ander9 gi-'ieenten, die tot dusver op deze wijze den gemeentelijken handel in dagelijksche verbruiksartikelen aan een ernstig belemmerende belasting hebben bloot ge»Md, zullen than» tot een der- gelijken stap moeten overgaan. Maar of daarmee deze quaestie geheel uit de we reld is, valt te betwijfelen. In verschillende groote gemeenten toch, als Leiden en Enschode, hebben de be trokken winkeliers jarenlang het, ten on rechte door de gemeente geheven keur loon betaald. Dit bedrag loopt in de dui zenden en het behoeft daarom geen ver wondering te baren, dat in de kringen der betrokkenen ijverig gezocht wordt naar een middel om van de gemeenten dit be drag terug te vorderen. Hiervoor bestaat te meer reden, omdat b.v. te Alphen aan den Rijn, waar blikjes geconserveerde vleeschwaren eenvoudig van een stempel werden voorzien, bezwaarlijk van „keu ring" kan worden gesproken. Kuikens opfokken. Pas op voor pullorum. Op 11 Maart schreef ik een artikel over onoordeelkundig kuikens opfokken naar aanleiding van een bezoek dat ik bij een pluimveehouder bracht. Thans na veer tien dagen ziet de zaak er geheel anders uit. Onmiddellijk nadat geheel ander voer verstrekt is met goede levertraan, hield de ziekte op en de 100 beenzwakke kui kens zijn niet meer van de andere te onderscheiden. Er wordt nu op behoor lijke ventilatie gelet zonder dat er tocht heerscht en zoo is dus betrekkelijk door een kleinigheid een groot verlies voorko men. Jammer maar dat men er niet steeds even gauw bij is als er wat man keert. Ik kreeg in de afgeloopen week nog de volgende gevallen onderhanden: 1. Ik had 400 kuikens laten komen en de eerste paar dagen waren ze vlug en nu in 2 dagen zijn ze bijna allemaal dood; ik houd er geen een van in leven. 2. Ik heb Maandag ontvangen 2000 kuikens. Vrijdag lagen er 20 dood. Zater dag 60, Zondag 50, Maandag 40, Dinsdag 60. Is er een geneesmiddel bekend? 3. Ik kreeg 27 Febr. 350 kuikens, thans zijn er 138 dood: 4. Ik zend kuikens naar de Rijiksserum- inrichting. Terwijl ik ongesteld was is er in het opfokvoer voor een derde deel voe- derkalk gevoerd; kan dat de doodsoorzaak zijn? Het meelvoer bestaat uit gerstemeel, rijstemeel, grint, maïsmeel en 10 pet. best vetarm vischmeel. Is dat soms te zwaar? De ontlasting der diertjes is goed, doch ze sterven zoo maar allen weg. Ziedaar vier slachtoffers van pullo- rum-ziekte. Veel is er al over pullorum geschreven en zooals mij elk jaar weer opnieuw blijkt, nog lang niet genoeg. Nog steeds is de schade door deze ziekte ver oorzaakt bij niets kwaads vermoedende menschen ellendig groot. Ik wil hier niet de ziekte uitvoerig beschrijven, alleen maar snel waarschuwen degenen die nu nog zorgen kunnen er buiten te blijven. De ziekte wordt overgebracht door broedeieren waarvan de dooier besmet is. Uit dergelijke besmette broedeieren kun nen kuikens geboren worden en als dit nu gebeurt in de nieuwerwetsche groote broedkasten, dan is er kans dat een paar besmette kuikens een massa andere ge zonder kuikens besmetten. Bij de verzending lijken zulke kuikens dan gezond, maar als ze met een zeker aantal in doozen verzonden werden, be gint de meststof door te werken en komen er soms reeds eenige dood aan. Nu lijden de kuikens door de verzending en worden gevoeliger en gemakkelijker besmet. Een enkel besmet kuiken kan de oorzaak zijn dat een geheele zending die onder een kunstmoeder gaat, besmet wordt. Bij den fokker zelf behoeft 't heelemaal niet zoo'n vaart te loopen, omdat de kui kens ais ze uit de machine komen di- recht zorgvuldig en netjes behandeld wor den. Daar sterven wel de besmette die ren, doch de smetstof verspreid zich niet zoo licht onder de andere kuikens. Een prachtig voorbeeld daarvan zag ik deze week op een groot bedrijf, waar al veel kuikens waren. Er ging wel een enkele dood en bij onderzoek bleek dit ook pullo rum te zijn, maar er was geen kwestie van groote sterfte. Op dit bedrijf waren in de kuikenhuizen de vloeren bestrooid met een dikke laag prachtig schoon zand. Dit zand wordt iederen morgen vroeg uitgezeefd; een reuzen werk, doch dat zich dubbel en dwars loont. Kan men iederen morgen schoon zand aanbrengen dan zou dat nog beter zijn, doch dat gaat meestal niet. Hieruit blijkt echter, dat bij streng door gevoerde hygiënische maat regelen de pullorum onder de kuikens geen vreeselijke besmettelijke ziekte is, doch betrekkelijk kalm verloopt onder de genen die toevallig in de eieren of broed machine besmet zijn. Voor hen die niet over veel wit zand en personeel beschikken is er nog wel iets te doen om de ziekte te stuiten, vooral als we weten dat de meeste besmetting onder de kunstmoeder en bij de voer- en drinkbakken plaats heeft. Leg onder de kunstmoeder en een flinke rand er buiten een vloertje van musschengaas, ongeveer 12 c.M. boven den grond. Plaats ook voer en drinkbakken op zulke gaasvloertjes. De besmette mest valt er door heen en de kuikens kunnen zich dus daarmede niet meer besmetten. Ook kan men het volgende probeeren. Leg onder de kunstmoeder en de plaats waar de kuikens 's nachts zitten op den vloer gewone zakken en daarop een laagje zand. Neen deze zakken 's morgens vroeg weg, leg er direct weer andere zakken voor in de plaats en werp de mest van de vuile zakken met het vuile zand op den mesthoop. Daarna de zakken in een em mer met 5 pet. creoline oplossing goed nat maken en uitwringen en te drogen han- hen. Men moet dus ean dubbel stel zakken hebben en telkens onder de kunetmoeder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2