No. 155 Maandag 4 April 1932 Be Jaaif Dagblad voor de Provincie Zeeland Tim ms EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Verkrijgbaar bij de bekende Agenten Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. A b o c 3 e sa s e p r y s: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers10.05 Prijs der Adverteniign: regels f 1^20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Onze delegatie ter Ontwapenings conferentie. Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsohe Zaken in de Eerste Kamer werd door den heer Van Enibden op hoogen toon, zooals we dit van dezen afgevaardigde gewend zijn, scherpe cri- tiek geoefend op de samenstelling van de Nederlandsche delegatie naar de Ontwape ningsconferentie. Zijn eerste bezwaar was, dat de dele gatie tegenover negen tegenstanders van nationale ontwapening slechts één voor stander telt en zijn tweede, veel ernstiger bezwaar, dat hierbij vier beroepsofficie ren zijn. Als deskundigen, zoo betoogde hij, zouden deze heeren desnoods nog ge duld kunnen worden, maar volstrekt on toelaatbaar is dat zij stemhebbende leden der delegatie zijn. De heer Van Lanschot, een der gedele geerden ter conferentie, heeft hem echter op niet maische wijze van antwoord ge diend. Allereerst werd er door hem op gewe zen, dat er in de delegatie niet gestemd wordt. Wie, zoo zeide hij, heeft ooit zoo iets op de internationale viool hooren spelen? En wat betreft de voorstelling, dat men eigenlijk eenzijdig ontwapenaar zou moe ten zijn om het ontwapeningsvraagstuk tot oplossing te brengen, merkte de heer Van Lanschot op: Als dat waar zou zijn, dan is dit een disqualificatie van de geheele conferentie en als de geachte afgevaardigde zelf eens gedelegeerde zou worden, zou hij pleiten voor leege zalen, omdat, op enkele uitzon deringen na, niemand te Genève voor een zijdige ontwapening is, ook niet de heer de Madagiara, de gezant van Spanje in Frankrijk, waarop hij zich bij voortduring beroept. Het verbaast mij', dat de geachte afgevaardigde daarvan niet op de hoog te is. In dit opzicht is de ontwapeningscon ferentie wel leerzaam geweest, n.l. om de onjuistheid dezer beweringen te bewijzen. Bij de opening van de conferentie lag ter tafel een voorstel van de Sovjet-Unie, welk voorstel beoogde „desarmement général et complet". Nn was mijn aandacht gespan nen. Ware de opvatting van den heer Van Embden juist, dan zou de heer De Mada giara dat voorstel met alle macht hebben gesteund. De heer De Madagiara nam daarover ook het woord, maarhij heeft het voorstel met alle kracht bestre den. Nu zou ik den geachten afgevaardigde willen vragen: weet hij dat niet? Is hij er niet van op de hoogte, dat de heer De Madagiara dat gedaan heeft? Hoe komt hij dan hier dergelijke stellingen verkon digen, die absoluut onjuist zijn?" Officieren in de delegatie. Bijzonder misplaatst noemde de heer Van Lanschot het optreden van den heer Van Embden tegenover de officieren in de delegatie. Dit optreden, zoo betoogde hij, is een slag in het gezicht van de geschiedenis van de ontwapeningsconferentie, omdat het gedurende de jaren van voorbereiding in de commission préparatoire telkens weer de officieren zijn geweest, die zijn gekomen met weldoordachte voorstellen vein inperking en vermindering van bewa pening. Ik kan dat aantoonen. De officieren zijn het geweest, in over leg met wie door onzen gedelegeerde den heer Rutgers is aangedrongen op een veiv mindering ook van oorlogssterkte van de legers. De officieren zijn het weer geweest in overleg met wie andermaal is aangedron gen op een directe beperking van het oor logsmateriaal, in tegenstelling met de in directe (budgetaire), terwijl verschillende groote (Mogendheden alleen de budgetaire beperkingen wenschten. De officieren zijn het geweest, die sterk aangedrongen hebben in verband ook met de meening van onzen Regeeringsgedele- geerde, den beer Rutgers, op publicatie van de bewapening. En dat die door onze militairen con stant gevolgde gedragslijn tot op heden wordt doorgevoerd, moge blijken uit de omstandigheid ik hoop, dat de Minis ter mij niet te kwade zal duiden, dat ik uit de school klap dat morgen wordt gehouden een delegatievergadering, en dat juist weer worden behandeld voorstellen van militairen ik leg daarop den na druk om te komen tot vermindering van de bewapening. Ik constateer, dat hetgeen de geachte afgevaardigde hier in het midden heeft gebracht tegen de offi cieren, die zich hier niet kunnen ver dedigen, van allen grond is ontbloot. De heer Van Embden kon het er mee doenl Spanje, Denemarken en wij. Nog een andere opmerking van den heer Van Lanschot verdient de aandacht. Altijd, zoo zeide hij, worden Spanje en Denemarken tegenover onze weermacht uitgespeeld. Maar weet de heer v. Embden niet, dat volgens de „Indications" onze weermacht in vergelijking juist met die van Spanje en Denemarken, wat de VTedeesterkte be treft, volstrekt niet zoo uitgebreid is? In Nederland, met plus minus 8 mil- lioen inwoners, is de vredessterkte van de land- en luchtmacht 18.000 man, in Dene marken, met de helft van het aantal in woners, is de vredessterkte plus minus 9000, in verhouding juist hetzelfde als bij ons. In Spanje, het land van zijn vriend de Madagiara, waar de revolutie is geweest en waar men zou 'gaan inperken, een land met een driemaal zoo 'groote bevolking als Nederland, is volgens die indications de vredessterkte 114.000 man of in verhou ding juist tweemaal zoo groot als in Ne derland. Ik vraag alweer: weet de geachte afge vaardigde dan die feiten niet? Als deze 'geachte afgevaardigde 'hij boude het mij ten goede op ©enigszins hoogen toon allerlei dingen verkondigt over die ontwapeningsconferentie, als hij zich 'be klaagt over den hoogen toon, dien de Re- geering tegenover hem voert, dan wil ik mij de bescheiden opmerking veroorloven, dat hem de eisch mag worden gesteld, dat hij zich beter op de hoogte stelt. Laten we nu hopen, dat de heer Van Embden aan dezen wenk gevolg geeft. Opstand aan de grens van Korea. Het gebied van Tsientao, bij de Noord oostelijke grens van Korea, is, naar wordt gemeld, het tooneel van een opstand van aan de nieuwe Mantsjoerijsche regeering vijandige troepen, die handelen in samen werking met communistische bandieten. Duizenden Koreaansche bewoners zijn daardoor in gevaar. Dientengevolge heeft de minister van overzeesche zaken den minister van oorlog verzocht, eenige troe pen of althans politie te zenden. Duizen den Koreanen en witte Russen zouden de rivier de Toenen oversteken om zich naar Korea te begeven. Honger in Rusland. Naar het Russische blad „Sevodnia" van 27 Maart meldt, beeft de bevolking van een groot aantal dorpen in het Zui den van het Oeral-gebied huis en haard verlaten en zijn toevlucht gezocht in de steden, wegens een volkomen gebrek aan levensmiddelen en brandstoffen. Het schijnt, dat de sovjet-autoriteiten echter reeds besloten hebben, de werklie den met geweld te dwingen, naar hunne woonplaatsen terug te keeren. Door den graan-export naar het buiten land, vooral naar Italië, zijn de silo's le dig, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn deze arbeiders van broodgraan te voor zien. Millioenen-tekort in Argentinië. Het nieuwe gekozen Argentijnsche con gres is bijeengekomen ter behandeling van de begrooting, waaraan ditmaal buiten gewone beteekenis werd gehecht. De revolutie-regeering is er tengevolge van de economische crisis, ondanks dra conische bezuinigingsmaatregelen en het heffen van nieuwe belastingen, waaronder een nieuwe inkomstenbelasting, niet in geslaagd, de begrooting in evenwicht te brengen. Er blijft een tekort van 57 millioen aan achterstallige salarissen en niet-betaalde rekeningen, voor bet meerendeel nog af komstig uit de regeeringsperioden van Ir- rigoyen. De kamer heeft een uit 19 personen be staande commissie benoemd, die nieuwe bezuinigingen tot stand moet brengen. 1 Aardverschuiving. In het Namdal (ten N. van Drontheim) is een zeer groote aardverschuiving ont staan. Ruim 1000 M. van den hoofdweg werden hierdoor weggeslagen groote stuk ken bosch werden vernield. De oorzaak van het ongeluk schijnt te moeten worden gezocht in het zachte weer, dat reeds eenigen tijd in het Namdal heerscht. Als een golf aarde zijn de massa's van het rotsland over een afstand van onge veer 1 Km. dalwaarts gestort. Honderden reusachtige dennen zijn in de diepte ver dwenen. Na de aardverschuiving is Höyland zonder wegverbinding met de omgeving. Het verkeer is volkomen onderbroken. Er zijn bezittingen ter waarde van minstens millioen kr. verwoest. Stimson naar Genève. De Amerikaansche Minister van Bui- tenlandsche Zaken zal Vrijdag naar Ge nève vertrekken, waar hij' de leiding op zich zal nemen van de Amerikaansche de legatie ter 'ontwapeningsconferentie. Hij' zal waarschijnlijk twee of drie weken te Genève blijven, maar hij: zal niet deel nemen aan de besprekingen over de schul den. „Ik ga naar Genève," zoo verklaarde Stimson, „omdat het mij1 toeschijnt, dat het oogenblik is gekomen, dat ik de dele gatie der V. S. kan helpen." Donau-conferentie te Londen. Officieel wordt uit 'Londen gemeld, dat de conferentie van vertegenwoordigers der regeeringen van Frankrijk, Italië, Duitseh- land en het Vereenigd Koninkrijk Woens dag a.s. te half drie op het Foreign Office zal plaats hebben ter 'bestudeering van de quaestie van een nauwere economische samenwerking tusschen de Donaulanden. Zeg het met bloemen. Paris Midi brengt hulde aan de Neder- landsche bollenkweekers, dank zij wier vrijgevigheid de perken van het Garoussel gelijk al gemeld werd, opnieuw met hya cinthen, tulpen en narcissen bloeien. Het is daar nu één groote ruiker. Verleden jaar werden er uit ons land 360.000 hya cinthen, 200.000 narcissen en 120.000 tul pen geplant en dit jaar zijn de bollen op nieuw ontloken. Twaalf Nederlandsche tuinlieden hadden er een week lang onder leiding van den heer Bijvoet de bollen in den grond gestopt. Dit keer werden Parijsche kameraden met die zorg belast. Het blad schat het geschenk, daarmee door Nederland aan de Parijzenaars ge daan, op frs. 600.000. Ierland en Engeland De Iersche vrijstaat heeft de uitnoodi- ging om deel te nemen aan de Britsohe economische rijksconferentie, die te Ot tawa zal worden gehouden, aanvaard. De toezegging van Ierland om aan deze conferentie deel te nemen, toont, dat de Valera prijs stelt op het sluiten van han delsverdragen met Engeland en met de Dominions en dat hij hoopt, de economi sche voordeelen, die Ierland heeft als lid van het Britsche gemeenebest ook in de toekomst te kunnen blijven houden. Korte berichten. Ten gevolge van een aardverschui ving van de glooiing van het kanaal van Corinthe, waarbij ongeveer 10.000 Ms. aarde naar beneden stortte, moest het scheepvaartverkeer door het kanaal wor den stopgezet. De ex-kroonprins, die zich ophoudt in het kasteel Oels bij Breslau, heeft ver klaard dat hij: bij de tweede stemming voor het presidentschap zal stemmen op Hitier. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 April a.s. te één uur. De voorzitter zal voorstellen in deze vergadering een aanvang te maken met de behandeling van o.a. het voorstel-Ebels c.s., houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkom sten, en de motie-Knottenbelt c.s. betref fende bet nemen van tijdelijke maatrege len inzake burgerrechtelijke overeenkom sten in verband met verlaging van pro ductiekosten en van de kosten van levens- onderhond. Waspik in financieele moeilijkheden. In de vergadering van den gemeente raad van Waspik (N.-Br.) heeft de 'voor zitter meegedeeld, dat de gemeente niet Ingezonden Mededeeling. MOOIER STERKER BILLIJKER meer over de noodige kasmiddelen be schikt om aan de gemeente-ambtenaren hun salaris uit te betalen. Voor steunver- leening is binnenkort ook geen geld meer beschikbaar; er zullen bons worden ver strekt, waarop de menschen levGnsmiddö- len kunnen verkrijgen. De raad heeft besloten de opcenten op de gemeentefondsbelasting op 100 te bren gen en die op de personeele belasting op 200. Salarissen niet uitbetaald. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Kerkerade vroeg een lid waarom Donderdag en Vrij dag de salarissen en loonen van de ge meente-ambtenaren en -werklieden niet waren uitbetaald. Uit de debatten bleek, dat de mandaten voor uitbetaling niet wa ren geteekend, omdat in bet college on- eenigheid was geweest tusschen den bur gemeester en de drie wethouders. De laat- sten beweerden, dat de burgemeester de behandeling van de begrooting 1932, welke nog steeds niet is geschied, maar steeds op de lange baan schoof. De burgemeester protesteerde met klem hiertegen. Het slot was, dat een voorstel werd aangenomen, dat de salarissen en loonen zoo spoedig mogelijk moesten worden uitbetaald. Beerta in moeilijkheden. Omtrent de financieele moeilijkheden, waarin de gemeente Beerta verkeert, ver nemen wij, dat het bestuur dier gemeente bij schrijven van 21 Maart j.l. een 'beroep op bet Rijk heeft gedaan ter verkrijging van een kasvoorschot. Het standpunt der Regeering in derge lijke aangelegenheden is, dat indien deze zich overigens met de doeleinden, waar voor leeningen bij het Rijk worden aan gevraagd, 'kan vereenigen, zoodanige lee ning alleen dan kan worden toegestaan, wanneer alle andere middelen ter verkrij ging van de benoodigde kasgelden zijn uit geput. In het onderhavige geval heeft de Re geering aan de gemeente Beerta geant woord, dat h.i. nog niet alle pogingen zijn aangewend om zonder tusschenkomst van het Rijk in de 'geldelijke moeilijkheden te voorzien. Het Kamerlid A. C. A. van Vuuran f Na een kortstondige ongesteldheid is Zaterdag te 's-Gravenhage overleden, 67 jaren oud, de heer A. G. A. van Vnuren, oud-raadslid en oud-wethouder van Den Haag en lid van de Tweede Kamer. Opvolger als Kamerlid' is de heer Y. Keestra, burgemeester van Gulemborg. Korting op loonen en salarissen, B. en W. van Apeldoorn stellen den Raad voor te besluiten voor 't tijdvak van 1 April 1932 tot 1 Maart 1935 op de jaar wedden en loonen van gemeente-ambte naren en -werklieden met vaste of met tijdelijke aanstelling, voor zoover de be trekking niet als bijbetrekking te beschou wen is, een tijdelijke korting toe te pas sen op den voet van het Koninklijk besluit d.d. 29 December 1931 (ongeveer 3 pet.), en Gedep. Staten van Gelderland te advi- seeren gelijke korting toe te passen op de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger en dat college voorts te ver zoeken tot gelijke korting aan de Koningin te adviseeren ten opzichte van den com missaris van politie. De wethouders onderwerpen zich vrij willig aan dezelfde korting. Nederland's handel met Polen. Tengevolge vein de regeling van den in voer in Nederland en in verband met de moeilijkbeden daar aan den invoer van Poolsche goederen in den weg gelegd, wor den sinds een week door de Poolsche le gatie te 's-Gravenhage onderhandelingen gevoerd met de Nederlandsche regeering, ten einde te komen tot de vaststelling van wederzijdsche contingenten. Onafhankelijke socialistische partij. Ook te Arnhem is een afdeeling opge richt van de onafhankelijke socialistische Binnenland. De Tweede Kamer over de Nederlandsche Bank. Het einde van het Twentsche textielcon- flict. Vergadering van den Vrijheidsbond. Gemeenten in financieele moeilijkheden. Buitenland. De EngelschFran scha besprekingen begonnen. De Amerikaansche minister van buiten landsohe zaken naar Genève. partij, met aanvankelijk 47 leden. Idem te Delft met 60 leden. Na redevoeringen vas enkel© ÜEksch® socialisten is ook t® Hilversum een afdee ling van do onafhankelijke socialistischs partij opgericht, met ruim 13ü leden. Eveneens te Leidon mot 44 leden, van. wie 30 onmiddellijk hun collectief ontslag als lid van de plaatselijke afdeeling dar S. D. A. P. hebben ingediend. Ook te IJmuiden is een afdeeling der onafhankelijke socialistische partij opge richt met 50 leden. Te Zutphen is eveneens een afdeeling van de onafhankelijks socialistische partij opgericht. Twee raadsleden zijn als lid toegetreden. De afdeeling Zntfen van de S. D. A. P. verloor 75 leden. De nieuwe afdeeling telt 84 leden. Nederland sn België, Het antwoord van Minister Beelaerts van Blokland over de Nederlandsch-Bel- gische onderhandelingen, die in de Ne derlandsche Eerste Kamer ter sprake zijn geweest heeft in sommige Belgische krin gen, waar men zich den laatsten tiid met de hoop op een spoedige regeling van de Nederlandsch-Belgische kanaalvraag stukken meende te mogen vleien, heel wat ontgoocheling te weeg gebracht. Deze ont goocheling bleek vooral sterk te zijn te Gent, waar men sedert eenigen tijd niet meer aandrong op het voeren van aparte onderhandelingen met Nederland betref fende het bouwen van een nieuwe zeesluis te Terneuzen, daar men verwachtte, dat deze kwestie na het be reiken van een principiëel accoord over het kanaalvraagstuli tusschen Brussel, en Den Haag automatisch haar beslag zou hebben gekregen. De burgemeester van, Gent ontving Za terdag de vertegenwoordigers der plaat selijke pers in zijn kabinet en verheelde zijn ontgoocheling niet. Hij zeide te wil len hopen, dat de Belgische regeering bij de aanstaande onderhandelingen over een handelsverdrag met Nederland en een progressieve regeling van de nog han gende punten de kwestie van het regime van het kanaal van Terneuzen en het bouwen van een nieuwe zeesluis aldaar op het voorste plan zou brengen. Stap pen in dien zin zullen de volgende week bij de regeering te Brussel worden ge daan, daar de stad Gent het dringende vraagstuk der zeesluis desnoods los van de andere Nederlandsch-Belgische kwestie wil zien behandeld en tot een goed eind gebracht. De „Nation Beige" is van oordeel, dat, daar de Nederlandsch-Belgische bespre kingen blijkens de verklaring van Mi nister Beelaerts van Blokland tot stilstand zijn gekomen, België de werken van het Albertkanaal met spoed moet doorzetten, teneinde aan de Nederlanders te laten zien, dat men ze niet noodig heeft Indien de Nederlanders door hun aarzeling kun nen beletten, dat Antwerpen een Rijn haven wordt, hangt het toch alleen maar van Belgische wilskracht af, van Ant werpen een Maashaven te maken. De Zuiderzeewerken. Reeds spoedig zal worden begonnen met de dichting van het laatste nog open vak van den afsluitdijk, de z.g. geul De Vlieter. Is deze geul dicht, dan kan men te voet of per as van Friesland naar West- Friesland gaan en omgekeerd. Inmiddels is reeds thans de verkeersweg op den dijk voor wandelaars, wagens en auto's vol doende voltooid om tot aan het sluitgat te worden in gebruik genomen. Er is zelfs een geregeld autoverkeer ingesteld om den dijk voor de bezichtiging door toe risten en andere belangstellenden toe gankelijk te maken. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Zaterdagmiddag te half drie werd de alg. vergadering van de Liberale Staats-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1