No. 154 Zaterdag 2 April 1932 46e Jaar Dagblad voor de Provincie Zeeland it EERSTE BLAD. sur VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER HET ADRES A. WILKING Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland, CRISES Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. zelfwerkend 177s cent waschmiddel per pak. Waarom voert gij Nederlander toch lijnkoek uit 't buitenland h t h u i- qii 's-Her- f- ischbergen, den burge- steld: door den ide is ge- naar een iS gTOOt directeur de slagers iele slagers persoon op slagers een dat zij ig zouden I I I"! toen een s teekenen, efende, dat is de be- i, door de eeling van voor lief door ons luidt, is niet van 't slacht ten en de rs moeten stoken, het stoken ïhe Kanaal arig doch- van der met het i in brand in lichte de moeder met haar vlammen and is ge- brandwonden te behou- ekenhuis te het aan de op het Paaschdag :eel aan de ïen belang- 3p een der die cu- was den de inbraak vond. Voor gestolen, iriosa, doch tafelzilver (•aren uit de dat een 32- deze in- het duur- oateerd. Gis- kameraden, ongehouden, chter slot en bijeengeble- han d en en opkooper in van werd Het zijn schilderijen. (Tel.) t doop- rou w- Dinxperlo ïige dagen aan de een doop- ïen droeg, ijn dan een 't lichaam- eze week op kwam nu in een zware haar hoofd direct op me niet in stokkerige rouwen bij over wien f het over )f ze soms vrouw werd miezen aan- ;eeren. Spoe- heel wat retten en een onder haar afkomstig, e s 1 a g e n. zes is in brand uit- ifé gelegen ontstaan bewoner gasvlam elten van het vuur constateerde vlam in sloeg. Hij larschuwde /uur gree/ aan zei viel. het pand aldaar op- vernield, den brand (kwam het alsmede 5. De in- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 23.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels il.20, elke regel meer 30 ct Antirevolutionair, ook nu. In het woord waarmee Donderdag de heer Schwartz de vergadering van het Prov. Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen in Zeeland, opende, werd er o.m. met nadruk op gewezen, dat het Antirevolutionair beginsel waar de heeft, óók in crisistijd. Er is in dezen tijd veel wat zorg baart. „De oeconomische crisis grijpt al ver der om zich heen, en in stêe van het ver antwoordelijkheidsbesef te sterken, zien wij het bij velen verzwakt. Gemis aan realiteitsbesef, gebrek aan verantwoorde lijkheidszin doet binnen verschillende partijen tegenstellingen ontstaan, waar door gevaar dreigt voor het behoud van de eenheid. Niet in den weg van logische afleiding uit de beginselen zijner partij tracht menigeen antwoord te krijgen op de vraag, wat in de huidige tijdsomstan digheden geboden is, maar men voert een utopistische politiek, waardoor men ze kere groepen tracht in het gevlei te komen, den ernst der tijden ten spot jaagt men naar macht en succes. Men ondergraaft de positie der Overheid, die naar het heet wel anders kan, maar niet anders wil, die zelfs de cri sis oplossen kan, maar niet wil, en zoo speculeert men op den nood en wan hoop van velen." Vooral de S.D.A.P. beijvert zich om de Overheid in gebreke te stellen. Zij acht deze dagen uitermate gunstig voor politiek winstbejag, maar het verzet tegen de Overheid voedt zij niet alleen. „Of doet het niet pijnlijk aan als men van een zijde, waar men elke andere Chris telijke politiek weegt en altoos weer te licht bevindt, in vlijmende taal de Over heid verdacht maakt, het voorstelt alsof zij boosaardig haar onderdanen kwelt en pijnigt en zoo haar gezag ondermijnt? Hier ligt voor ons wel het hoofd moment van de crisis. Zeker, de econo mische nood is groot, het s t o f f e 1 ij k leed schrijnt scherp, maar het grootste gevaar in onze dagen is de crisis van het gezag. Niet lang geleden drukte een hoogleeraar het aldus uit, dat we leven in een tijd van gezagsschemering. En het pleit moest worden gevoerd voor de stelling, dat de Overheid zelf een eigen recht heeft. Bij den strijd om het gezag is de plaats van den Anti-Revolutionair aangewezen. Het overheidsgezag is een der meest fun damenteels stukken onzer A.-R. Staats leer, het is een der hoofdpeilers onzer partij. En als dan ook dat overheids gezag in de crisis verkeert, als het van verschillende zijden wordt ondermijnd en ondergraven, kan de taak van den Anti- Revolutionair niet twijfelachtig zijn. Zijn roeping is handhaving van het Over heidsgezag. Is daarmee niet gesteld een principieel vraagstuk van de eerste orde? In onze dagen wordt er onzerzijds tel kens weer op gewezen, en terecht, dat niet allerlei wind van menschely-ke staat kundige leering, maar alleen 't Christelijk beginsel vastigheid en richting kan geven in benarde tijdsomstandigheden. Daartoe behoort wel in de eerste plaats onze be schouwing omtrent het overheidsgezag. Wanneer de wereld de van God gestelde machten zou erkennen als Gods Diena resse, zou ook het oeconomisch probleem reeds een eind weegs tot oplossing geko men zijn. Alleen maar met de verwijzing naar de normatieve kracht van ons beginsel zijn we er niet. Spreekt ons beginsel uit onze gedragingen? Of worden ook in onzen kring niet te vaak klanken be luisterd, die niet zijn terug te leiden tot ons program en die de doorwerking onzer principes tegenstaan? Voor onze landsoverheid, voor onze Vorstin, voor onze Regeering moet op gaan een gebed, een gedurig gebed. Wij bidden, dat wij onder onze Overheid een stil en gerust leven mogen hebben, in alle godzaligheid en eerbaarheid. Is dit gebed ons ernst? Vragen om een stil en gerust leven on der bestuur der Regeering en zelf er toe bijdragen, dat een sfeer van verwar ring en onrust wordt geschapen, is' niet met elkaar in overeenstemming. Wie stil heid vraagt en rust, dient in de eerste Ingezonden Mededeeling. iWeet U dat Holland in 1931 ter bestrijding /an werkloosheid en ar moede ruim 150 millioen heeft uitge geven. Weet U dat in 1931 voor ruim 3 millioen gulden aan zelfwerkende wa8chmiddelen uit het buitenland werd geïmporteerd. Weet U dat Holland een minstens even goed product levert, dat belang rijk goedkooper is. Overtuigt U zelf één maal en koopt het Hollandsche, Probeert bet en oordeelt zelf. plaats zelf daarvoor de voorwaarden te scheppen. Pas dan kunnen we in oprecht heid vragen, dat de Overheid ons ten goede zij. Zoo heeft het A.R. beginsel ook waarde in crisistijd, ja juist in crisis- t ij d." Contingenteeringsonfwerpen. De Nieuwe Rott. Crt. toont zich wei nig ingenomen met de ingediende con- tingenteerings-ontwerpen, die, naar zij te recht opmerkt, getuigenis komen afleggen van de decadentie van het internatio nale economische leven. Door wat we thans internationaal zien geschieden, zegt het blad, raakt het inter nationale economische verkeer verstard, verstijfd, en tenslotte wordt het gedood. En dat, niettegenstaande een ieder, die zich rekenschap geeft van hetgeen rond om hem geschiedt, zeer wel weet, dat wat noodig is, om nieuw leven te wekken, is beweging, verkeer, internationale uit wisseling van producten." Voor het economisch herstel, zoo heet het verder, is eerste voorwaarde: herope ning van de grenzen, opdat alle landen op gelijken voet van mededinging aan den wederopbouw behulpzaam kunnen wezen. In het algemeen kan de juistheid van deze stelling worden toegestemd. En wanneer dan ook niet door alle ons omringende landen hooge tariefmuren waren opgetrokken, welke muren door de bijzondere maatregelen van den laatsten tijd nog voortdurend worden versterkt, dan zouden de thans door onze regeering genomen conjtingenteeringsmaatregelen waarschijnlijk bij zoo goed als niemand instemming vinden. Maar we hebben nu eenmaal te reke nen met de werkelijkheid. En dan zien we, dat ons land, hetwelk tot nu toe den eenzijdigen vrijen invoer heeft toegelaten, thans op alle manieren gedupeerd wordt, met het gevolg dat niet alleen tal van industrieele bedrijven, maar ook land- en tuinbouw de grootste moeite hebben bet hoofd boven water te houden. Het is om die reden dat de regeering noodgedwongen en met een bezwaard hart er toe over is gegaan, den invoer van verschillende artikelen te beperken. De N. R. Gt. blijft deze politiek afkeu ren, vooral omdat al dergelijke maatrege len de algemeene strekking hebben de le- venskosten te verboogen of de daling daarvan te stuiten en een anders moge lijke loonsverlaging te verhinderen. Dit is tot op zekere hoogte juist. De thans genomen en nog te nemen contin- genteeringsmaatregelen hebben inderdaad een tendenz de daling van de levenskos- ten tegen te houden. Maar hiermee is niet alles gezegd. Wanneer geen maatregelen worden ge nomen en het buitenland onverhinderd in de gelegenheid wordt gesteld zijne over tollige waren tegen lage prijzen op onze markt te werpen, dan zullen de prijzen der producten dalen, maarten koste van ons bedrijfsleven, vooral ook ten koste van het land- en tuinbouwbedrijf en een steeds toenemende werkloosheid. We krijlgen dan dezen toestand, dat vele artikelen goedkoop worden, maar dat toch de massa ze niet kan betalen. Dat het wapen der contingenteering een gevaarlijk wapen is, dat met de uiterste voorzichtigheid moet wordengehanteerd, wordt gaarne erkend. Trouwens de Re geering geeft voortdurend blijk deze ge varen te kennen en daarmee ernstig te rekenen. Ingezonden Mededeeling. Voor GENEESMIDDELEN 't best, naar A. C. VAN DER REST Ass. Apotheker. GOES. Maar dat mag geen reden zijn om, waar wij schier overal gesloten deuren vinden voor onze goederen, terwijl bo vendien onze markt door buitenlandsche artikelen wordt overstroomd, het nemen van dergelijke maatregelen achterwege te laten. De loonen, daarop kan de N. Rott. Crt. gerust zijn, zullen ook zonder die maat regelen wel naar beneden gaan. De le venskasten zullen, ondanks de contingen teering van bepaalde artikelen, nog wel dalen. 1 i -JjiÉflj De Engelsche staatsfinanciën. In het afgeloopen begrootingsjaar hebben de ontvangsten in Engeland 770.963.000, de uitgaven 770.599.000 pond bedragen. De opbrengst der belastingen, door Snowden in September geraamd op 345 millioen heeft 364 millioen bedragen. De opbrengst van douanerechten en ac cijnzen was 256 millioen, waarvan 2 mil lioen te danken is aan de nieuwe douane- wetten. De uitgaven zijn 12.5 millioen bij de raming achtergebleven. Sinaasappel-bombardement. Te Sevilla in Spanje werd een groote socialistische vergadering gehouden, waaraan ook de coriesaf gev aardigden Bruno Alonso en Margarita Nelken deel namen. De galerijen van het theater, waar de vergadering plaats had, waren door anarcho-syndicalisten bezet. Het officieele 'Sovjet-telegraafagent- scbap deelt mede, dat tot dit doel een internationale kunstenaarswedstrijd zal worden uitgeschreven. De leidende ge dachte zal zijn, de uitbeelding van het Marxisme en de proletarische revolutie en de belichaming daarvan in Lenin als over winnaar van het kapitalisme. De hoogte van het gedenkteeken zal 110 Meter bedragen. Voor den bouw er van zal de Sovjet-regeering zes millioen roebel ter beschikking stellen. Korte berichten. Ongeveer 200 werkloozen hebben ge tracht het raadhuis vau Warschau bin nen te dringen, om werk te eischen. De deuren werden gesloten en politie trachtte de menigte uiteen te jagen. Hierbij1 had zij met groote moeilijkheden te kampen, daar de demonstranten op het plaveisel gingen liggen en niettegenstaande alle maatregelen hier niet vandaan te krijgen waren. Eerst toen verscheidene demon stranten in hechtenis waren genomen, is het gelukt de menschen te verspreiden. Zondagmiddag a.a. om twaalf uur zal Hitier reeds voor een massa-vergade ring als spreker optreden. Men verwacht, dat hij gedurende de geheele nog overblij vende week aanhoudend onderweg zal zijn en dagelijks op drie of vier verschillende plaatsen zal spreken. Volgens nationaal- socialistische berekening zullen op deze wijze ongeveer een millioen vergadering bezoekers gelegenheid hebben, hem per soonlijk te hooren. Binnenland. Minister Beelaerts van Blokland in de Eerste Kamer aan het woord. De begrooting van buiteniandsche zaken aangenomen. Beteugeling van het cadeaustelsel. Buitenland. Japan en China. De Engelsche Staatsfinanciën. De heer B. G. de Mul te Zierikzee, die benoemd is tot burgemeester der ge meente Kruiningen. Ingezonden mededeelingen. Toen de sprekers op het tooneel ver schenen, werden zij met een lawine van scheldwoorden en beleedigingen over laden. Toen het tumult zijn hoogtepunt be reikte, begonnen de syndicalisten een bombardement met rotte sinaasappels, aardappels en groenten. Verschillende van deze projectielen raakten ook den voor zitter der vergadering en de sprekers. Ook werd er met steenen geworpen. Inmiddels braken de syndicalisten ook den vloer van het amfitheater op en wier pen de planken en stukken zink op straat. Ook een der loges werd vernield. Onder helsch kabaal werd het theater door de politie ontruimd. Het Sovjet-goederenbeheer. Bij besluit van de Sovjet-regeering en van de communistische partij-leiding wer den meer dan dertig directeuren van het staatsbeheer van gebruiksgoederen we gens wanbeheer voor bet gerecht gedaagd. Bovendien werden nog een honderdtal andere directeuren van hun functies ont heven, daar in het afgeloopen jaar de leve ring van slachtvee 31 procent beneden de raming bleef, waardoor ernstige moeilijk heden ontstonden bij de levensmiddelen- voorziening in de steden en de fabrieken. Japan en Chinau Men vreest, dat de onderhandelingen over een wapenstilstand eindeloos gerekt zullen worden, zonder hoop op een resul taat, en daar geen van beide partijen de verantwoordelijkheid op zich wenscht te nemen van een breuk, is het mogelijk, dat men tot in het oneindige door blijft pra ten. Een aantal kwesties moet nog worden geregeld. Naar uit Mantsjoerije wordt gemeld, zijn 80 Russische militaire vliegtuigen te Spass bij "Wladiwostoek aangekomen. In de omgeving van Wladiwostoek zouden voorts uitgebreide Russische troepenbe wegingen plaats hebben. Een „vrijheids"-beeld in de haven van Leningrad I In den trant van het bekende vrijheids- standbeeld aan de haven van New-York, is de Sovjet-regeering voornemens, aan den ingang van de haven van Leningrad, een reusachtig Lenin-gedenkteeken op te riohten. voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectle Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Het eerste Japansche eskader, be staande uit 19 oorlogsschepen, is in de haven van Tsingtau binnengeloopen. De opperbevelhebber van bet eskader ver klaarde, dat deze concentratie in Tsing tau geen politieke beteekenis heeft. De schepen zouden na twee weken Tsingtau weer verlaten. Te Charleroi zijn vier Poolsche mijn werkers, die de drie Paaschdagen in dronkenschap hadden doorgebracht, er mee geëindigd twee liters brandspiritus op te drinken. Drie van hen zijn reeds overleden, de vierde ligt op bet uiterste. In een filiaal van een bank te Otten- sen bij Altona zijn drie menschen bin nengedrongen die de drie aanwezige be dienden en een klant met revolvers in be dwang hielden en bet aanwezige kas geld ten bedrage van 8000 mark meena men. De verzekeringsmaatschappij heeft een belooning van 10 pet. uitgeloofd voor opsporing van de daders met bet geld. Het Twentsch textielconfllct. Gisteren is aan al de textielfabrieken, die bij het Twentsche conflict betrokken zijn de volgende bekendmaking aange plakt: De ondernemingen, leden van de fabri- kantenvereenigingen, waar gestaakt wordt verwijzen naar het perscommuniqué, dat haar besturen samen met de Textielar beidersbonden, „St.-Lambertus" en „Uni- tas" over de opheffing van het conflict hebben gepubliceerd. De arbeiders, die be reid zijn op de genoemde voorwaarden het werk te hervatten, kunnen zich op Vrijdag 1 en Zaterdagmorgen 2 April aanmelden. Zij, die zich gemeld hebben, kunnen, indien zij Maandag 4 April een oproeping van den werkgever hebben ontvangen, op in die oproeping genoemden dag en. uur te werk gesteld worden. „St. Lambertus" heeft zich tot de sta kende leden gericht in een circulaire, waarin de nieuwe overeenkomst, wordt uiteengezet. Het hoofdbestuur geeft als zijn oordeel te kennen, dat langer door zetten van den strijd totaal doelloos en onverantwoordelijk moet worden geacht. De leden worden in hun eigen belang aangespoord den arbeid te hervatten. Van het standpunt, dat „De Eendracht" inneemt ten opzichte van de tusschen werkgevers en confessioneele 'organisatie- besturen bereikte overeenkomst is nog niets bekend. Beteugeling van het cadeaustelsel. Het nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel meldt: Zooals bekend, werd in Duitschland reeds z.g. „afweerkoffie" in vele porcelein- en aardewerkzaken verkocht als een weer middel tegen de „koffie met cadeaux". Ingezonden Mededeeling. Voert Bertels' Lijnkoek of Schilfer! Met veel méér vet en 5 vocht minder. Verder zijn schitterende resultaten en be langrijke voederbesparing verkregen met: Djlf.jn A uitgebalanceerd ■TVd A dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost nog geen3 ct. p.liter. RpfHo R uitgebalanceerd koekje IVOliU D voor mestrunderen. Bertels Kunstkorrel volledig dagrant soen. Voordeelenméér en grooter kwali teitseieren dieren 1 e, 2e en 3e leg blijven in beter conditie: arbeid- en voeder besparing. Brochure met voederrantsoenen voor iedere melkgift als ook eierlijsten gratis. Weigert namaak, let op ons ongeschonden loodje en dat op elk koekje het woord „Bertels" staat. BERTELS' Qliefabrlekcn N.V., A'dam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1