Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw de onderhandelingen; de Rlln-Scheldever- binding. Het kaartje van het rapport- Segers met een kanaal van Antwerpen naar den Moerdijk ls veelbeteekenend. Er staat vermeld, dat de onderhandelaars het eens s c h ij n e n te zijn, maar wij zijn daardoor geenszins gerustgesteld. Op de nieuwigheid met betrekking tot het ka naal zijn wij hier in deze Kamer aller minst voorbereid. Het loopt door een ge sloten Scheldewater en vertoont alle ken merken van het verworpen Moerdijk kanaal. Spr. heeft inlichtingen gekregen, waar uit blijkt, dat een strekdam als in het plan-Konijnenburg geenszins noodig is om de binnenvaart van de groote zee vaart te scheiden. Spr. en zijn mede-fractieleden staan nog steeds op het standpunt, dat een ver betering van het kanaal door Zuid-Bevelandaanallebehoef- ten zou voldoen. Maar het is hun duidelijk geworden, dat een tweede ver binding niet te ontgaan zal zijn. Maar onder geen omstandigheden zullen zij stemmen voor een gesloten kanaal en vooral niet met Willemstad als eindpunt. De Eerste Kamer heeft destijds een be sluit genomen, dat het volk uit het hart gegrepen was. Hier behoeven de nadeelen van een Moerdijkkanaal in de eerste plaats voor Rotterdam niet meer te wor den uiteengezet. Onze door de vaders aangelegde havens liggen leeg en onze schepen liggen stil. Het economische leven kan niets meer missen. Thans geldt het woord van den 100 jaar geleden gestorven grooten Olympiër: „Was du ererbt von deinen Vatern hats; Erwirb es um es zu besitzen". De heer De Jong, R.-K., bepleit ver betering van de economische outillage van het departement van Buitenlandsche Zaken. De regeering luistere naar de stemmen uit de practijk. Consulaire ambtenaren van andere landen doen vaak meer voor het aanknoopen van relaties tusschen hun land en dat, waar zij gevestigd zijn, dan de onze. Het zou de voorkeur verdienen, een deel van de nu voor de economische voorlichting aangewende gelden te be steden voor den consulairen dienst. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. Benoemd met ingang van 1 April a.s. tot kantoorhouder bij den post-, tele graaf- en telefoondienst te Veere de be steller P. J. Martij n, thans ten hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Sluis. Te Renesse is overleden de heer J. G. Dalebout, notaris aldaar. Herbenoemd tot burgemeester van St. Annaland G. M. P. W. Hanssen en van Eikerzee en Ellemeet A. J. de Bruijn. PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formu lieren gratis bij alle N.S.F.-agenten en bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Maandag hield de ring Zeeland van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel „Door plicht tot recht" in het gebouw der Ghr. jongemannenvereeniging alhier een goed bezochte ledenvergadering. Op gebruikelijke wijze opende de voor zitter, de heer P. W. Suurmond uit Vlis- singen, deze vergadering. De secretaris, de heer P. Dourleijn uit Colijnsplaat, bracht verslag uit van de op 14 Mei 1931 gehouden vergadering, het welk met dank aan den samensteller werd goedgekeurd. Onder ingekomen stukken werd breed voerig gediscusseerd over het door het bondsbestuur samengestelde ring-regle- ment. Unaniem was men van oordeel, dat de regeling betreffende de vergoeding aan de ringen onvoldoende was en aangedron gen zou worden op een hoogere uitkee- ring. Vervolgens werd aan de orde gesteld indiening van punten voor den beschrij vingsbrief van den Bondsraad. Verschillende punten, waarin zoowel personeels- als bevorderingskwesties om verbetering vroegen, werden samenge steld. Besloten werd om D.V. met Hemel vaartsdag wederom te vergaderen te Goes. St Laurens. In de Woensdagavond ge houden Raadsvergadering was het nieuw benoemde lid, dhr Riemens, wegens on gesteldheid afwezig, zoodat hij niet kon worden beëedigd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de gemeente Middelburg, dat f 43.51 moet worden bijgedragen voor leerlingen, die een bijzondere lagere school aldaar bezoeken. Voor twee leer lingen, die het gymnasium te Middelburg bezoeken moet over 1931 worden betaald f 769.04. Het adres van den Raad van Ooststel lingwerf, betreffende steunverleening aan den land- en tuinbouw, wordt voor kennis geving aangenomen, aangezien deze steun is toegezegd. Door de gemeente is ontvan gen een bedrag van f 340.30 in verband met het door haar toegepast verhaal op de nalatenschap van de wed. Tavenier, die voor rekening der gemeente in „Vrede rust" is verpleegd geworden. De voorzit ter deelt mede, dat de nieuw benoemde gemeente-ontvanger de vereischte zeker heid heeft gesteld. Bij Kon. Besluit van 24 Maart Nr 51 is den burgemeester ver gunning verleend het ambt van secretaris te vervullen. In de vacature Simonse wordt tot wet houder benoemd dhr P. Boon met 4 stem men, 1 op dhr van Langevelde en 1 blanco. D» voorzifter wenscht den heer Boon geluk raet zi,in benoeming en spreekt den wensch uit, dat hij nog vele jaren de be langen der gemeente zal mogen beharti gen, voor welke woorden dhr Boon dank zegt. Het bedrag per leerling van de school met den Bijbel wordt over 1930 vastge steld op f 11.50. De driejaarlijksehe afre kening wordt vastgesteld op een nog toe te kennen bedrag van f 77.74. Hierna werd de nieuw-benoemde ge meentesecretaris en de gemeente-ontvan ger beëedigd en deze laatste als zoodanig geïnstalleerd. Bij de verordening ingevolge de Win kelsluitingswet stelt dhr Hamelink voor den verkoop van vruchten en consumptie ijs op den openbaren weg des Zondags niet te verbieden, hij wil de verkoopers hiervan hun brood in dit opzicht niet ont nemen en gelooft niet, dat de rust op den. Zondag door dien verkoop zal worden ge stoord. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. juist ter willo van de Zondagsrust het verbod van venten en verkoop op den openbaren weg des Zondags in de veror dening voorstellen, hetgeen door dhr Boon wordt toegejuicht. De verordening wordt conform het voorstel van B. en W. aange nomen met 5 tegen 1 stem (van dhr Ha melink). Behalve in de gevallen, toegestaan in de wet zelf, wordt openstelling tot 10 uur 's avonds toegelaten op Nieuwjaarsdag, 2e en 3e Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2e en 3e Pinksterdag, den verjaardag der Koningin en de beide Kerstdagen, tenzij die dagen op Zondag vallen. Van 1 Mei tot en met 31 Augustus zal het op werk dagen geoorloofd zijn de winkels tot 9 u. geopend te hebben; des Zaterdags volgens de bepalingen der wet, tot 10 uur. Nu wordt officiëel afscheid genomen van den heer P. Vader als secretaris, ont vanger en ambtenaar van den burgerlijken stand. Op hartelijke wijze wordt hij door den voorzitter toegesproken, die erop wijst hoeveel hij voor de gemeente heeft gedaan sinds hij 1 April 1896 tot ontvanger en 1 Januari 1905 tot ambtenaar van den bur gerlijken stand en 1 April 1917 tot secre taris werd benoemd. Op voorbeeldige wijze heeft hij de gemeente-financiën beheerd en nimmer het in hem gestelde vertrou wen beschaamd. Ook als secretaris en als ambtenaar van den burgerlijken stand heeft hij zich ten volle gegeven. De voor zitter dankt hem voor al den arbeid in het belang der gemeente verricht, ook voor het vele, dat hij in het vereenigingsleven heeft gepresteerd. Hij wenscht hem toe, dat hij nog vele jaren van de welverdien de rust zal mogen genieten en zich niet uit de gemeentelijke samenleving zal te rugtrekken. Namens de gemeente biedt hij hem een stoffelijk blijk van waardeering en erkentelijkheid aan. De secretaris dankt voor de vriendelijke en waardeerende woorden en het mooie geschenk. Steeds heeft hij met lust zijn ar beid verricht. Hij brengt allen dank voor de steeds ondervonden medewerking, ook van den ambtenaar ter secretarie; hij zal steeds aangename herinneringen hebben aan de prettige samenwerking. Hij wenscht allen toe, dat zij nog veel voor de gemeente zullen tot stand brengen. Hier na sluiting met dankzegging. Na afloop der vergadering noodigde de afgetreden secretaris de leden van den Raad en de aanwezige belangstellenden uit tot een gezellig samenzijn. Colijnsplaat. Gistermorgen zijn uit deze gemeente 17 personen vertrokken naar de Wieringermeerpolder, om aldaar 't werk aan te vatten. DE SCHOOLRAAD VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Aan de altijd belangrijke openingsrede van Ds J. L. Pierson voor de jaarverga dering van de Schoolraad deze week te Utrecht gehouden, is het volgende ont leend: Bij vroeger vergeleken zijn vyij er niet op achteruit gegaan. De tijd van ongelijk heid is voorbij;. Wij konden onze volle aandacht geven aan de vrije school met den Bijbel en zien elk jaar het monopolie van de staatsschool inkrimpen. In 188 gemeenten is de openbare school verdwe nen en het aantal bijzondere scholen is ruim 800 meer dan het aantal openbare. De school met den Bijbel vraagt echter meer nog dan vroeger, of zij1 haar hart voor ons mocht openen. Wij hebben haar eens met gejuich ingehaald; zij is eens een kind van al onze zorgen geweest en nu deze phase voorbij is, blijft zij de groota ontevredene. Nu de vraag naar het geld dat onze scholen behoeven in hoofdzaak is wegge nomen, kunnen en moeten wij al onze aandacht vestigen op het zuivere begin sel, dat de grondslag moet zijn en almeer worden, en in de vrije school met den Bijbel is belichaamd. Op het oude begin sel willen wij blijven steunen, maar laat ons erop voortbouwen, zoo zegt men ook, en vooral ons met al onze aandacht en kracht geven aan wat de paedagogische ontwikkeling van het onderwijs in de school van ons vraagt. Het zij verre van mij dit te minachten of zelfs lager te stellen dan het oude be ginsel. De vraag is minder of wij met het verleden mogen afrekenen, of te wel dit met ons reeds heeft afgerekend. Een volk dat zijn verleden loslaat, ver liest de zenuw zijner kracht. Wie zich vast zet in het verleden, hier: met beide voeten in den ouden schoolstrijd blijft staan, is sterker dan wie dit min of meer over bodig acht. Daarom acht ik het niet onschuldig, dat men den ouden naam „School met den Bijbel", die de school op twee voeten neer zette, voor het huisgezin met den Bijbel, is gaan veranderen in den slappen naam van christelijke school. Immers tegen over het zichtbare feit, dat ons school wezen gelukkiglijk zfch blijft ontwikke len, staat toch ook deze eisch: dat wij het nooit op een accoord mogen gooien met een toestand, die en dit is onwederleg- baar niet volkomen beantwoordt aan ons heilig beginsel. Vervolgens schetste spr. de beginselen van de Unie, die de groote beginselen van onzen schoolstrijd zuiver bewaard en dui delijk uitgesproken heeft en dat zal blij ven doen. En onze God laat nooit varen de werken Zijner handen. Als wij insla pen volgt het ontwaken erop, al vermeer dert het onze bange zorgen. Daarom gelooft spr. dat een goede toe komst geopend is hetwelk hij concludeert uit het bittere feit van wat men de crisis noemt. Een blijmoedig aanvaarde verso bering die volgen moet, zal blijken te zijn versterking van kracht. Bij Zijne verze kering dat God ons alle dingen rijkelijk schenkt te genieten, eischt Hij tegelijk dat ontzaglijk moeilijke: Vertrouwen en groote tevredenheid. Spr. gelooft niet, dat de financieele rust voor de scholen zal aanhouden. Hij ontkent, dat inkrimping van overheids steun een doodende uitwerking zou heb ben. Integendeel! Wij zijn toch geen zwak kelingen geworden die zonder den ruimen steun van de overheid onze eigen zaken niet meer zouden kunnen behartigen. Nous sommes issus de Calvin: Wij zijn afstammelingen van Galvijn. En het ken merk van den echten Calvinist is: Staal in het karakter hebben: buigen kan het, breken nooit. Daarom heeft heel onze schoolwereld zich in deze richting die, niet de tijd, maar onze God ons aanwijst te ontwikkelen; niet vloksmacht, maar volkskracht beslist voor de toekomst. Verstaan wij onze plicht tegenover de school met den Bijbel, dan zal, tegen den nood der tijden in de kroon op ons werk in het verleden niet uitblijven. Onze trouwe God belooft ons en daarop durven we de bange toekomst aanvaar den: Ik zal u niet begeven en niet ver laten. Groote brand te Sneek. Gistermiddag is het groote magazijn en kantoorgebouw van de firma A. M. Kuyt, groothandel in glas, porselein en aarde werk, te Sneek, geheel door brand ver woest. De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, begon omstreeks 5 uur op één van de eerste voorraadzolders. De brandweer was zeer spoedig met volledig materiaal ter plaatse, doch kon niet voor komen, dat het groote gebouw geheel uit brandde. Met een gehuurde auto op reis. Dat het tijdelijk bezit van een gehuurde „auto zonder chauffeur" niet altijd een genot is, ondervonden enkele turnliefhebbers uit Leeuwarden, die in den nacht van Zondag op Maandag uit de Friesche hoofdstad vertrokken om getuige te kunnen zijn van den gymna- stiekwedstrijd NederlandBelgië, welke den tweeden Paaschdag te 's Gravenhage gehouden werd. Reeds op de heenreis had het gezel schap, dat uit vier heeren en een dame bestond, met de „auto zonder chauffeur" zooveel pech, dat de reiskas, ten bedrage va.n f 60, al ongeveer aan reparaties was uitgegeven, voordat men de residentie bereikt had. Men kwam inderdaad op de plaats van bestemming, maar 's avonds op de terugreis bracht men het niet ver der dan Alphen aan den Rijn, waar de auto voorgoed den dienst staakte. Het ge zelschap, dat geen cent meer bezat, bleef niets anders over dan de hulp van de po litie in te roepen, die aan het vijftal gratis nachtverblijf verschafte op het po litiebureau. Vier leden van het gezelschap werden door de politie in de gelegenheid gesteld, Dinsdagmorgen met den eersten trein naar Leeuwarden terug te kee- ren. Eén bleef bij1 de stakende auto, maar toen hij Dinsdagmiddag nog niets van zijn reisgenooten, die zich onmiddellijk met den garagehouder te Leeuwarden in ver binding zouden stellen, gehoord had, be zweek ook hij voor het aanbod van de po litie, hem de reiskosten voor te schieten. De „auto zonder chauffeur" staat nu nog te Alphen. Valsche treinabonnemen ten. De Tsjecho-Slowaaksche politie ver richt, samen met de directie der Spoorwe gen, uitgebreide, maar tot dusverre vruchtelooze nasporingen naar een gehei me drukkerij van valsche treinabonne menten. Deze moet zich ergens in het Karpathenland bevinden, waarschijnlijk in Munkacs, en haar lucratief bedrijf al eenige jaren uitoefenen. Een abonnement voor het Oostelijk Staatsgebied, dat an ders 2000 kronen kost, wordt voor 200 ge leverd, een jaarkaart voor het geheele net voor 500 kronen dat is voor minder dan een tiende van hetgeen men anders betaalt! De namaak moet wel buiten gewoon goed geslaagd zijn teneinde raad heeft de directie der Spoorwegen al thans voor de conducteurs een speciale lijst laten aanleggen, waarop alle recht matige bezitters van abonnementen met nummer van kaart, plaats van uitgifte en verder signalement staan aangegeven. Op deze wijze hoopt men er achter te komen, hoeveel valsche kaarten er in omloop zijn, en waar ze vandaan komen. Voorloopig staat alleen nog maar vast, dat de Staat eenige honderdduizenden schade lijdt. Ds W. W. Meynen. Ds W. W. Meyenen, Geref. predikant te Dordrecht, is toen hij zich per fiets onder Maasdam bevond, gevallen, waarbij hij een been brak. Per auto is hij naar het gemeente ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, Een ware veldslag. Dinsdag avond omstreeks 11 uur warsn in café de B. aan de Krocht te Haarlem een zestal Amsterdammers 'en een onge veer gelijk aantal Haarlemmers bijeen. Langen tijd werd een vriendschappelijk gesprek tusschen hen gevoerd, tot de hoofden min of meer verhit geraakten. Om een of andere reden ontstond op een gegeven oogenblik twist tusschen een Amsterdammer en een Haarlemmer. De wederzij dsche vrienden bemoeiden zich met het geval. Tenslotte werd het een ware veldslag, waaraan alle aanwezigen deelnamen. Men ging elkaar met stoelen, tafels en glazen te lijf. De eerste verliezen waren voor de Haarlemmers. Een van hen werd een gat in het hoofd geslagen en raakte buiten bewustzijn. Ook het tweede slacht offer was een Haarlemmer; hem werd zoo'n hevige slag toegebracht, dat hij een hersenschudding kreeg. Per ziekenauto is hij naar zijn woning vervoerd. Het resultaat van het verweer der Haarlem mers was, dat een A'dammer ineen zeeg. Ook hij had een gat in het hoofd. Nog verschillende slachtoffers vielen, totdat de politie een einde maakte aan het ge vecht en de overigen naar het politie bureau overbracht. Valsch zilvergeld. Zooals reeds gemeld, is de Rotterdamsche politie er in geslaagd op het spoor te komen van een uitgebreid valsche munterscomplot. De laatste weken kwamen er herhaal delijk klachten binnen, dat valsche rijks daalders waren uitgegeven. Speciaal groo te winkels, bakkerijen en café's werden herhaaldelijk op deze wijze gedupeerd. De recherche stelde een uitgebreid onderzoek in en daarbij kwam men aan den weet, dat de kapper C. van den Goudschen Singel meer van de zaak af wist. Dinsdagmiddag werd in diens wo ning een inval gedaan juist op het oogen blik, dat de man bezig was met het ver vaardigen van valsche rijksdaalders. Ne gen van deze vervalschte munten werden op hem gevonden, terwijl zijn echtgenoote bij fouilleering bleek er nog twee en en kele valsche halve guldens in haar schort verborgen te hebben. Het echtpaar werd naar het hoofd bureau van politie overgebracht en bij een verhoor legden beiden een volledige bekentenis af. Het verdere onderzoek leidde in de richting van den 31-jarigen koperslager v. B., een beruchten valschen munter, die reeds verschillende veroordeelingen daarvoor achter den rug heeft. De kap per had verklaard, dat hij indertijd door dezen v. B. was overgehaald valsch geld in omloop te brengen. Gaandeweg had hij v. B. de kunst van het vervaardigen van valsch geld afgekeken, waarna hij voor eigen rekening was gaan „werken",. Van B. had toen een anderen handlan ger gezocht om het geld uit te geven en dezen gevonden in den 26-jarigen reizi ger v. Z. Bij v. B. werd op grond van deze in lichtingen toen eveneens een inval ge daan. Men trof den man en een bij hem wonende vrouw thuis, doch vond geen bezwarend materiaal. Des ondanks werd het tweetal eveneens naar het hoofd bureau van politie overgebracht en in bewaring gesteld. Zij ontkennen echter hardnekkig zich aan valsche munterij schuldig gemaakt te hebben. Tenslotte werd ook nog de reiziger v. Z., die voor v. B. het geld uitgaf, aange houden en opgesloten. Men zoekt thans nog naar een zesden verdachte, een agent van een levensver zekeringsmaatschappij, die ook bij het uitgeven van het valsche geld betrokken schijnt te zijn. Nicotine-vergiftiging na gebruik van sla. Waarschuwing aan de kweekers. In de laatste dagen zijn in enkele plaat sen van ons land lichte verschijnselen van nicotine-vergiftiging waargenomen, die zich voordeden na gebruik van sla. De patiënten leden aan maagstoornis1- sen en onpasselijkheid. Sommige personen waren zelfs na het gebruik van sla eenigen tijd ziek. In verband hiermede, verzoekt de heer Ir Riemens, Rijkstuinbouwconsulent voor het Westland, het volgende te willen me- dedeelen: Algemeen is de sla dit jaar, mede door het zeer droge weer, aangetast door blad luis. Nu gaan de meeste kweekers over tot het begassen van hun bakken en kassen met nicotine-apparaten, wat op zichzelf uitstekend is. Sommigen doen dit echter vlak voor den oogst, en hiertegen moet de heer Riemens ernstig waarschuwen. De bladeren zelf nemen n.l. een belangrijke hoeveelheid ni cotine in zich op, en bij het gebruik hier van kunnen spijsverteringsstoornissen op treden. Laten daarom onze kweekers op passen, en minstens een week wachten nadeberooking, om tot het oogsten over te gaan, Landprijzen in Friesland. In het tijdvak October 1931 tot einde Maart 1932 zijn in de provincie Fries land 74 boerderijen, met een gezamenlijke grootte van bijna 1453 H.A., verkocht voor f 2.272.642, dat is f 1564 per H.A. Daar voor de koopers bovendien nog de 6 8 pet. verkoopskosten komen, bedroeg de gemiddelde koopprijs f1673 per H.A. Met inbegrip van de verkoopskosten bedroeg de gezamenlijke verkoopsprijs 1 van 4(1 boerderijen, ter grootte van 1009 H.A., in het tijdvak 1926/27 gemiddeld f2740 per H.A.; van 41 boerderilen met 759 H.A. land in 1927/28 I3l4tt; van 80 boerderijen, met. 127r H.A. land in 1928/ 29 f2873 per H.A. en van 67 boerderijen met 1336 H.A. land in 1929/30 gemiddeld f2775 per H.A. Vergeleken met die vier jaren, is dus de gemiddelde verkoopwaarde van de Friesche boerderijen met ruim f1200 per H.A. gedaald. De temperatuur In de broedmachine bij kipeieren en eendeieren. Het aantal vragen over het broeden en kuikenziekten neemt nu weer snel toe en we zullen ons daarom aan het seizoen aan passen en omtrent een on ander wat ver« tellen. Ie. Ik heb een kleine warmwater-broed machine waarmede ik met goede resultan ten kipeieren uitbroed. Nu heb ik verle den jaar getracht er ook eendeieren mee uit te broeden, wal geheel is mislukt. Ik heb een kennis advies gevraagd en die zei mij: „Eendeieren moeten net gebroed wor den als kipeieren, want het gaat toch nergens beter dan onder een kip". In mijn machine ging dat echter heelemaal niet op. Ik broed mijn eieren geheel zonder vocht, daar ik in een kelder broed. De eendeieren had ik wat meer vocht gege ven. Toch konden zij slecht uitkomen, de schalen waren zoo hard als glas. Is een machine, geschikt voor kipeieren, daarom nog niet goed voor eendeieren? Zijn Khaki Campbells moeilijker uit te broeden dan witte loopeenden? Laten wij nu deze vraag eens bekijken. Schijnbaar heeft de kennis, die zegt dat een kip met goed gevolg eendeieren kan broeden gelijk, doch feitelijk is er een fout in zijn redeneering. Een eendenei zal the oretisch het best door een eend uitgebroed worden en dat gebeurt dm in de natuur meestal dicht bij het water en in een be trekkelijk vochtig nest. Verder gaat de eend van tijd tot tijd te water en komt dan ook al weer vochtig op de eieren te rug. Theoretisch zullen we dus kunnen verwachten, dat bij het broeden van een deneieren de temperatuur lager zal zijn en de vochtigheidsgraad hooger dan bij kipeieren. Door proeven beeft men gevon den, dat dit inderdaad juist is en dat men met eendeieren de beste resultaten ver krijgt bij een lagere temperatuur in de machine en meer vocht. Hoe moet nu, om te beginnen, de tem peratuur zijn? Door allerlei proeven on der kippen en in niachines heeft men ge vonden, dat men dé beste resultaten krijgt bij een temperatuut van 103 gr. F. (on geveer 39.5 gr. G.) op de hoogte van den bovenkant der eieren. Dit is een zeer be langrijk punt waar-ik even bij stil moet staan. Bij de meeste machines wordt de warmte als het ware van bovenaf langs de eieren naar beneden gedrukt en is de temperatuur ier hoogte van de verwar mingsbuizen ongeveer 49 gr. Hoe hooger dus in de maenins hoe hooger de tempe ratuur en als dezé nu in de machine op de hoogte van den bovenkant van kip eieren ongeveer 103 gr. F. is, dan is dus de temperatuur op de hoogte van den bovenkant van eendeieren, die veel groo- ter zijn, ook hooger, ongeveer 103.5 tot 104 gr. F. In plaats van lager dan kipeieren broe den we dus in zoo'n machine te hoog als we niet oppassen. Met een kip is dat wat anders. Die zal aan den bovenkant der eieren ook 103 gr. veroorzaken, doch daar de eendeieren dikker van schaal zijn, zijn ze dus aan den onderkant weer veel lager. Nu rolt de kip de eieren iederen dag ver schillende malen van hun plaats, zoodat de koelere onderkant boven komt en de warmere bovenkant onder. De kiem drijft echter lös in het ei en blijft ongeveer op dezefde hoogte en zal dus bij een een denei onder de kip vanzelf al iets lager zijn dan bij een kipei. Om nu dit effect in een broedmachine te bereiken moeten we zorgen, dat de temperatuur op de hoogte van het bovenvlak der eieren maar 102 gr. F. is en om daar zeker van te zijn moeten we dus ook zorgen, dat de kwikbol van de thermometer hooger staat dan ge woonlijk als we kipeieren broeden. Bij de gewone types van staande ther mometers moet men dus de voet verhoo- gen en bij hangende thermometers moet men ze hooger hangen. Ziedaar dus één punt. Broedt men in een machine, die goed is voor kipeieren eendeieren, dan komt daar weinig van te recht, omdat de temperatuur veel te hoog is. Plaats daarom in zoo'n machine de kwikbol van den termometer hooger en zorg, dat de termometer op 102 gr. staat. Later, in de 3e en 4e week, als de eieren zelf warmte geven, mag men wat hooger gaan, n.l. tot 103 gr. Nu het vocht. Zelfs in een kelder kun nen eendeieren nog veel extra vocht ver dragen. Dat hangt veel af van do plaats, de buitentemperatuur enz. Bij koud weer is er weinig vocht in de lucht en moet men dus meer toedienen. Ik heb altijd beste resultaten gehad met mijn eendeieren in mijn kelder, die feitelijk rondom in het moeras staat (Rotterdam is eigenlijk een soort moeras) met na de eerste week de eieren twee maal per dag, direct na het keeren, met een bloemenspuit met lauw water goed nat te spuiten. Daarna onmid dellijk weer in de machine. Gedurende de laatste week ook nog vocht in bakjes in de machine zelf, hetzij in schoteltjes mei zand of watten of een oude spons. Verdef niet te veel luchtgaten open, vooral de eer ste weken niet. Dr TE HENNEI'E. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten es blad vermelden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6