Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel. Gemengd Nieuws. f drang van een deputatie uit de werkloo- van den modernen vakbond in bet bedrijf in pension te komen. Zij gaf daarbij voor de vrouw te zijn van een door haar met name genoemde marechaussee uit Wouw. Haar man zou vandaar naar Roermond zijn overgeplaatst en zij was met haar kind naar familie in België gegaan, in afwachting van haar definitief vertrek naar Roermond. Zij 'beweerde het in België op de boerderij niet te kunnen ge woon raken en besloten te zijn de nog res tende dagen pension te nemen in Hulst. he zen aan dezen een extra Paasch-uitkee- ring gegeven van f 5 aan de gehuwden en f 2.50 aan de ongehuwden, echter onder beding, dat de Regeering hiervoor alsnog de goedkeuring zou verleenen. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. met enkele vertegenwoordigers der vakcentrales een bespreking gehad in Den Haag. Hier heeft men het gemeentebestuur er op gewezen, dat aan geen enkele gemeente die een rijkssteun-regeling heeft, wordt toegestaan een Paaschgave aan de werk- loozen te geven en dus voor Zaandam geen uitzondering kan worden gemaakt. De betrokken werkloozen zullen dus deze ten onrechte uitgekeerde gelden, zij het in termijnen, terug moeten betalen. Geref. Jeugdorganisatie. Woensdag kwam te Driebergen in 20e jaarvergadering bijeen de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie onder leiding van den voorz. J. C. Francken. Na de versla gen vond een verkiezing plaats ter vervul ling van twee vacatures in het Bonds- bestuur. Gekozen werden mej. F. Dieper- sioot te Den Haag en dhr Ghr. de Bruin te Middelburg. De koffietafel was aange richt in het vorig jaar gestichte vaste kampgebouw voor meisjes, „Ons Bosch huis", waar ook de middagvergadering werd gehouden. Op die vergadering refe reerde Ds G. J. Sikkel van Amsterdam over: Het Verbond Gods en de jeugdar- beid onder de grootere kinderen des Ver- bonds. Hij werkte dit referaat nader uit door na te gaan dat kennis van die jeugd en kennis van dien arbeid gepaard aan het kennen van God en Zijn verbond en een leven uit het geloof noodzakelijk zijn om dien arbeid wel te doen slagen. Na een geanimeerde gedachtenwisseling ging deze door ruim 200 personen bezochte vergadering uiteen. H. Polloma. f Dezer dagen is te Heemstede, oud 81 jaar, overleden de heer H. Pollema, oud- burgemeester van Lemsterland. De over ledene, die de anti-revolutionaire beginse len was toegedaan, was meer dan 25 jaar lid van de Provinciale Staten van Fries land en van 1901 tot 1918 lid van Gedep. Staten van dat gewest. Ook heeft hij deel uitgemaakt van de Tweede Kamer van 1908 tot 1913 voor het district Gorinehem. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN. Naar aanleiding van een bericht van de Maasbode over de schorsing van de Ne- derl.-Belgische besprekingen, schrijft het Dagblad van Noord-Brabant o.m.: „Juist is, dat de besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Belgische onder handelaars geschorst zijn, en dat die be sprekingen tijdelijk gestrand zijn op het nieuwe plan voor een gesloten kanaal van Antwerpen tot in het Hollandsch Diep. Onjuist, of althans geschikt om een on- juisten indruk te wekken, is de mededee- ling, dat de besprekingen van verleden week gehouden werden „om tot een defi nitief accoord te geraken". De waarheid is, dat zoowel de Belgi sche als de Nederlandsche onderhande laars zeer onder den indruk zijn gekomen van de actie in Noord-Brabant en overig Nederland voor het plan-Van Konijnen burg en tegen het plan-Beelaerts, en dat zij er van afgezien hebben de voorloopig getroffen overeenkomsten, waartoe het nieuwe „Moerdijk"-kanaal behoorde, de finitief tot een ontwerp-verdrag te maken. Het nieuwe ontwerp-verdrag zal dan ook, naar alle waarschijnlijkheid, niet meer vóór dezen zomer in onze Staten- Generaal kunnen komen. En minister Beelaerts van Blokland zal dan ook niet langer meer aan de voor loopig getroffen overeenkomsten gebon den zijn, omdat die overeenkomsten, zoo als wij reeds eerder hebben medegedeeld, voor beide partijen slechts bindend wa ren, op voorwaarde, dat zij nog dezen zomer als een ontwerp-verdrag zouden worden ingediend". DE SCHEURING IN DE S. D. A. P. De „Nederlander" bespreekt de gevol gen van de scheuring in de S. D. A. P. Politiek beteekent de stichting van de nieuwe partij' meer verbrokkeling van het parlement, wat een nieuw element in de politieke kansberekening kan hebben. Ook sociaal kunnen de gevolgen van groote beteekenis zijn. S. D. A. P. en N. V. V. zijn zeer nauw verbonden. Niet alleen organisatorisch; niet alleen vanwege de Kamerverkiezin gen; doch ook louter financieel. De vak beweging steunt met groote sommen de socialistische pers. Doch de vakbeweging kan nu niet meer als 'n gesloten eenheid naast de S. D. A. P. blijven staan! Reeds hebben daar de uiterste elemen ten denk aan Twente veel meer in vloed in allerlei deelen van ons land dan welkom is aan de centrale leiding. Boven dien vormt de vakbeweging de hulpbriga de voor de verkiezingen. Ende eerste resolutie van de O.S. F. houdt zich met de vakbeweging bezig! I Het program komt met Pinksteren; de or ganisatie, de tactiek, de pers komt met Pinksteren. Doch met Paschen kwam de vakbewegings-kwestie aanstonds. Men wordt niet communist, federalist, anarchist of hoe het verder heeten moge. Doch men blijft „modern"; men klampt zich aan het N. V. V. Alleen zal dit zich „revolutionair moeten oriënteeren". Dus besluit de O.S.P. reeds aanstonds: 1. alle leden der Onafhankelijke Socia listische Partij te verplichten lid i@ rijn waarin zij werken; 2. alle krachten in te spannen om de vakbeweging te brengen op het geestelijk en moreele peil, dat in een revolutionair tijdperk moet worden geëischt; Dit be luidt een onafgebroken worste ling in alle afdeelingen van alle vakorga nisaties om de leiding met al de verzwak kende °n desorganiseerende gevolgen van dien. Het zal dwingen tot een grondige maar allermoeilijkste herziening van de verhou ding tusschen S. D. A. P. en N. V. V.; beide centraal en locaal. DE ONAFHANKELIJK SOCIALISTI SCHE PARTIJ. De „N. R. Crt." had een onderhoud met Edo Fimmen, een der voormannen van de nieuwe socialistische partij. Wij vroegen wat de verwachting van den heer Fimmen is omtrent het getal dergenen, die uit de S.D.A.P. zullen over komen. De heer Fimmen verwees, wat dat betreft, naar de omschrijving van den heer Schmidt: „wij zullen minder leden krijgen dan onze grootste optimist verwacht, en heel wat meer dan de pes simisten voorspellen". En hij voegde er aan toe: je kunt er niets van zeggen. Vast staat, dat het op het oogen- b 1 i k regent. Bij bosjes melden de leden zich aan. Prof. Kuiper dacht, dat het niets zou worden, omdat er onder onze leden geen intellectueele krachten zouden zijn. Hij vergist zich! Weliswaar zullen wij niet zulke groote namen kunnen aanwijzen als de S.D.A.P., maar het zal toch wel meevallen, wat blijken zal uit de theo retische geschriften van onze partij. De hoofdzaak is en dit vormt een groot verschil met Deventer dat toen zoo goed als uitsluitend intellectueelen uit traden, terwijl er U, ons geen 10 pet. intellectueelen zijn en dan nog maar, als voor deze gelegenheid ook onderwijzers en kantoorbedienden onder de „intellec tueelen" worden gerekend. Onze leden zijn voornamelijk arbeiders uit fabrieken en bedrijven. Binnenkort, zoo besloot de heer Fim men, zal er door onze partij een openbaar openings-congres worden gehouden, waar in de statuten, enz. zullen worden vast gesteld en een definitief partijbestuur zal worden gekozen. Ik zelf zal dan als voor zitter mijn plaats voor een ander ruimen. Mijn werkzaamheden die het noodzake lijk maken een groot deel van het jaar in het buitenland te vertoeven, maken het mij onmogelijk de functie van voor zitter der nieuwe partij te vervullen, zooals dat van mij zal en moet worden verwacht en zooals ik dat zelf zou willen. DE TOESTAND VAN ONS CHRISTELIJK ONDERWIJS. Wat een enquête van de Unie leerde. In de jaarvergadering van De Unie Een School met den Bijbel heeft de heer D. L a n g e d ij k te 's-Gravenhage gere fereerd over: „Wat heeft de Unie-enquête ons geleerd?" Aan het verslag van dit referaat in de „Amsterdammer" is het volgende ont leend: „Zien we het aantal scholen, dat de laatste 10 jaar werd bijgebouwd, dan is er reden voor dankbaarheid, maar past ons, aldus spr., de erkenning, dat hier voor weinig activiteit noodig was. We kunnen thans bij de oprichting van een nieuwe school moeilijk meer spreken van een geloofsdaad. Staat en gemeente be talen alles en op financieel gebied zijn we nog nooit in 'nzoo voordeelige condi tie geweest. Leven we nu, tengevolge van dit alles in een tijd van hooge geestelijke span ning? Daarop geeft niet ieder een vol komen bevestigend antwoord. Men spreekt van latente energie en men wijst op de drukbezochte ouderavonden. Maar zij, die verder zien dan den naasten omtrek, be merkten wel de symptomen van achter uitgang, al treden die niet altijd even duidelijk aan het licht. Het bestuur der Unie is dan ook be dacht op pogingen om verbetering te brengen in den toestand van lauwheid en onverschilligheid en een der eerste stappen daartoe was de enquête, in het begin van 1930 gehouden teneinde den toestand van het Chr. onderwijs te pei len. Bestudeering van deze enquête heeft tot resultaat, dat men zich niet kan ontwor stelen aan de gedachte, dat de groote massa overtuigd is, dat de schoolstrijd teneinde is. In bijna de helft van de formulieren der enquête wordt het uit drukkelijk gezegd: Er heerscht lauwheid, onverschilligheid, er is gemis aan be langstelling, weinig medeleven, geeste lijke traagheid. Waar het aantal onzer tegenstanders sterk groeit en men zich werpt op de jeugd, moet dit ons aanspo ren om wakker te zijn, opdat we als het noodig is sterken tegenstand kunnen bieden. Dat we het ideaal nog niet naderen leert de enquête ons ook. De school be hoort aan de schoolgemeenschap, waar van de ouders de groote kern uitmaken. Wanneer de ouders hun plicht kennen, komt er vanzelf een eind aan de wan toestanden, waarbij enkele personen alles regelen. Wat de propaganda voor de Chr. school betreft, schenkt bestudeering van het rapport d" overtuiging, dat het er met het Chr. onderwijs niet rooskleurig uitziet. Een geest van lauwheid is gevaren in hen, die pal moeten staan voor de school met den Bijbél. Propaganda is noodig voor nieuwe energie en meerdere belang stelling. Geen bestrijding van de openbare school, maar consolideering van eigen bezit. Geen beter lichaam is er voor het ontwikkelen van een algemeene actie dan de Unie. De belangen van het Chr. onderwijs eischen dringend, dat de organisatie der Unie in actie wordt gesteld. Over de manier waarop de propaganda moet worden georganiseerd zwijgt spr. daar hij niet vooruit loopen wil op het door het bestuur reeds ontworpen plan de campagne. Aller medewerking is ech ter noodig en ieder zij propagandist in eigen omgeving. Het gaat om de eer van onzen God. Alleen in Zijn kracht zal onze propaganda kunnen gelukken. En daar- om, zij ook onze leus: Voorwaarts met God, voor onze school met den Bijbel. UIT HET LEVEN VAN EEN GROOTE STAD. Uit de statistische mededeelingen der gemeente Rotterdam over 1931, blijkt, dat de bevolking in dat jaar slechts met 363 personen vooruitging en daardoor klom tot 586.285. Deze geringe stijging is mede toe te schrijven aan het feit, dat het aantal geboorten verminderde, terwijl het aan tal sterfgevallen vermeerderde. Het aantal huwelijken nam belang rijk af, n.l. van 5433 in 1930 tot 4970 in 1931. Daarentegen vermeerderde het aan tal ingeschreven echtscheidingen van 480 in 1930 tot 520 in 1931. Beschouwt men de wekelijksche uit- keeringen aan de werkloozen over het geheele jaar 1931, dan blijkt, dat sedert de week, eindigende 3 Januari 1931, waarin f 137.248 (f 55.291) werd uit gekeerd, het bedrag der uitkeeringen zoo goed als zonder onderbreking opliep, tot dat het in de week, eindigende 14 Maart 1931, tot f178.498 (f64.376) was gestegen. Hierna namen de uitgekeerde bedragen weder af, totdat in de week, eindigende 6 Juni 1931, het laagste cijfer voor 1931, n.l. f 133.106 (f 46.554) werd bereikt. De onmiddellijk hierna ingetreden stijging heeft zich vrijwel ononderbroken tot het einde van 1931 voortgezet. Door den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon werd aan min of meer geregelde ondersteuning en aan werkloo- zenuitkeering te zamen in totaal f 10.786.297 (f5.192.065) uitbetaald. Aan georganiseerde en ongeorganiseerde werk loozen te zamen werd door dezen dienst in 1931 f7.869.877 (f2.850.999) uitgekeerd, alzoo ruim 5 millioen gulden meer dan in 1930. Merkwaardig is hierbij, dat de op brengst der vermakelijkheidsbelasting niet noemenswaard daalde en dat het vierde kwartaal 1931 zelf een vrij be langrijke stijging te zien gaf. Nieuw museum te Bergen op Zoom. De Gevangenpoort te Bergen op Zoom, of zooals zij oorspronkelijk heette „Onser Vrouwen Poorte" is door de goede zorgen van den Geschiedkundi gen Kring „Het Markiezaat" gerestau reerd en tot Oudheidkundig Museum in gericht. Deze oude Poort belichaamt voor een groot deel de ontwikkelingsgeschiede nis van Bergen op Zoom. Zij: dateert van omstreeks 1300 en is in haar geheel van witte arduinsteen opgetrokken met een gemiddelde muurdikte van 2 34 Meter, ter wijl zandsteenen banden en kanteelversie ringen aan de Vlaamsche renaissance her inneren. In den beginne dienend tot bewaking der stad, werd zij reeds spoedig ook ge bezigd als gevangenis met gevreesde fol- terkelders, die onder de beide zware ronde torens zijn aangebracht. Kunstig uitge voerde, bijna vervaagde naam-inscripties, worden den bezoekers getoond, alsmede schietgaten voor boogschutters op antieke houten traliedeuren en balken zolderingen. Bij de restauratie kwam onder de dikke sleen- en balklaag een drie meter hooge schouw van omstreeks 1500 dateerend, te voorschijn, die terecht een fraai staal van architectuur genoemd mag worden. Daar boven is een schouwkleed aangebracht naar een ontwerp van J. v. d. Boogaart, dat links en rechts onder de wapens ver toont van den eersten en voornaamsten heer van Bergen, den heer Van Wesemaal en Jan II van Glimes, bijgenaamd Metten Lippen, wier werk Bergen op Zoom tot een stad maakte, hetgeen prastisch is weergegeven, daar het wapen van Bergen op Zoom daarboven in het midden prijkt. Ongetwijfeld zal „Onser Vrouwen Poorte" met haar oudheden, betrekking hebbend op de geschiedenis van Bergen op Zoom, groote voldoening schenken aan hen, die er een bezoek komen brengen. (Tel.) Burgemeester van Krui- n i n g e n. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot burgemeester van Kruiningen, de heer B. C. de Mul. De heer De Mul is op 19 December 1900 te Wemeldinge geboren en is thans werk zaam als commies ter secretarie te Zierik- zee. Hij is de Chr. Hist, beginselen toege daan en is ook een warm vriend der Ghr. sociale- en vakbeweging. De heer De Mul is bestuurslid van den Ghr. Hist. Statenkring in Schouwen-Dui- veland, secretaris der Chr. Hist. Kiesver- eeniging en van de rechtzinnige kerkelijke vereeniging te Zierikzee, notabel der Ned. Herv. Gem. en bestuurslid der afd. Zee land van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. Oplichterspractijken. Dezer dagen vervoegde zich bij een pensionhoud ster t? Hulst een ongeveer 30-jarige, als dame ge-kleede vrouw, die een ongeveer 3-jarig kind bij rich had, ten einde daar Met dit verhaal wist zij bij de pension houdster vertrouwen te wekken en be kwam zij voor zich en haar zoontje pen sion tegen een overeengekomen dagprijs. Eenige dagen daarna zeide zij bericht van haar man te hebben gekregen, die wenschte dat zij zoo spoedig mogelijk naar Roermond zou komen. Des anderen daags, toen zij gepakt en gezakt voor vertrek ge reed stond, presenteerde de pensionhoud ster haar de rekening. De vrouw gaf toen evenwel te kennen zelf nooit rekeningen te betalen en verzocht de nota te zenden aan haar man te Roermond, hetgeen werd goedgevonden en ook geschiedde. Weer verliepen eenige dagen toen de pension houdster van den geadresseerde, inder daad een marechaussee van den naam als de vrouw had opgegeven, bericht ontving, dat zij moest zijn opgelicht, aangezien hij niet getrouwd was en ook geen kind had. Het geval werd nu in handen van de politie gegeven en toen bleek, dat dezelfde vrouw ook reeds andere hotelhouders en particulieren in Zeeuwsch-Vlaanderen voor geldsbedragen had weten op te lich ten. Naar aanleiding van het verslag over de vergadering te Goes van den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland, voornamelijk over de uitla ting van den voorzitter omtrent de slechte ontvangst van een in 1921 gehouden ver gadering te Middelburg,deelt men ons mede, dat, toen in 1921 de Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland te Mid delburg vergaderde, geen enkele zangver- eeniging in Middelburg bij dien bond was aangesloten en dus voor een slechte ont vangst, zooals uit het verslag der verga dering te Goes blijkt, geen Middelburg- sche Zangvereeniging aansprakelijk kan worden gesteld. Goes. Propaganda-vergade- r i n g N. G. R. V. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de kaarten voorde vergadering van morgenavond ook ver krijgbaar zijn aan de zaal vanaf half 7. i/lissingen. Het aantal werkloozen al hier is met 14 toegenomen. Thans zijn er 755 ingeschreven. Souburg. Loop der bevolking over het tijdvak van 16 tot en met 29 Maart 1932. Ingekomen: P. Sijnstra, geb. de Munck, van Middelburg naar E 51; P. F. van Houte, van Breskens, Boulevard 68 naar B 389; J. Cevaal, van Terneuzen, Steen- kamplaan 2f naar A 225d; S. de Visser, van Amsterdam, Spaarndammerstraat 89, j naar G 13b; S. Baas van Koudekerke B I 267 naar G 23. Vertrokken: S. Wielink, van C 128 naar Goes, West Havendijk 29; Joh. Joziasse, van D 79 naar Vlissingen, Coosje Busken- straat 53. Zoutelande. Woensdagmiddag vergader de de gemeenteraad. Dhr Maljaars was afwezig. Ingekomen was o.a. een adres van het gemeentebestuur van Ooststelldn- gerwerf >an de regeering, waarin op spoed wordt aangedrongen bij het nemen van maatregelen in het belang van land en tuinbouw. Verzocht werd aan 'dit adres adhaesie te betuigen, welk verzoek naar B. en W. wordt verwezen om advies. B. en W. deelen mede, dat de begrooting voor 1932 door Ged. Staten is goedge keurd; dat de Boudewijnskerksche weg vanaf den grindweg, over 'n lengte van on geveer 80 meter verlegd moet worden. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin inzake de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten wordt besloten aan den Commis saris mede te deelen, dat eerst het resul taat van het adres in deze zaak door de gemeentebesturen van het platteland van Walcheren aan de regeering gericht, zal worden afgewacht. De verordening vermeldende de tijdvak ken, waarin landbouwverlof aan leerplich tige kinderen kan worden gegeven, wordt zoodanig gewijzigd, dat landbouwverlof kan worden gegeven in de eerste week van Maart, van 114 Mei en de laatste week in September. Om aan bezwaren van den Minister tegemoet te komen wordt de verordening ingevolge de winkelsluitingswet gewijzigd, waardoor de winkels in de zomermaanden slechts tot 9 uur 's avonds mogen geopend zijn en waardoor het geoorloofd wordt voor winkeliers, die 's Zaterdags hun win kel uit godsdienstige overwegingen sluiten, 's Zondags hun winkel te openen. Voorts wordt besloten tot het instellen van een agentschap voor arbeidsbemid deling. Aan de vereeniging „Rijwielpad Walcheren" wordt op haar verzoek ver gunning gegeven om een rijwielpad door de vroonen der gemeente aan te leggen. De schoolvereeniging vraagt medewerking voor de aanschaffing van schoolbanken, wegens toename van het aantal leerlingen. Besloten wordt de gevraagde medewer king te verleenen. Schocndijke. Gisteravond trad voor den Ring Oostburg van de Vrije Universiteit alhier in de Geref. Kerk op Prof. G. J. Sizoo mut een propagandarede voor de V. U. Er was een goede opkomst. Prof. Sizoo zette in 't bizonder uiteen het be lang van de vierue Faculteit, de nood zakelijkheid, dat ook het natuurkundig onderwijs moet uitgaan van <fe eeuwige beginselen van Gods Woord. Hij liet zien, hoe juist bij dit onderwijs in 't bizonder de wacht moet betrokken tegen den wassenden stroom van het ongeloof. Ds de Vries sloot de samenkomst met een opwekkend woord in 't belang van onze Geref. Hoogeschool. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Asperen D. Bouman te Molkwerum. Geref. Kerken. Aangenomen naar Oud-Beijerland I. Hamming, cand. te Warfum. Geref. Kerken (H. V.) Beroepen te Zandvoort en te Nijemir- dum E. C. B. Kok, cand. te Idskenhuizen. Emeritaat. Ds M. T. Gerritsma, Doopsgez. predikant te St. Anna Paro chie, heeft tegen Mei emeritaat aange vraagd. Beroepbaar. De classis der Geref. Kerken in H. V heeft geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heer E. G. B. Kok, cand. aan de V. U. te Amster dam. T o e 1 a t i n g s 1 e e f t ij d van leerlingen van de lagere school. In de te Utrecht gehouden al gemeene vergadering van den Schoolraad kwam o.m. aan de orde een schrijven van het bestuur van de Vereen, voor Chr. Onderwijs te Terneuzen. Bij de behandeling van de onderwijs- begrooting voor het jaar 1932 in de Twee de Kamer heeft een der Kamerleden er op aangedrongen, dat de minimum-leef tijd van toelating tot de lagere school zou worden verhoogd van 5 Ya tot 6 jaar. Aan die verhooging zouden, zoowel uit onderwijskundig als uit financieel oog punt belangrijke voordeelen verbonden zijn. De minister verklaarde zich bereid te overwegen, of in die richting kan wor den gegaan. Het schoolbestuur vreest, dat de even- tueele invoering van dezen maatregel voor vele scholen verlies van een leer kracht tengevolge zal hebben en verzoekt op dien grond den Schoolraad er bij de regeering op aan te dringen, dat tot die invoering niet wordt besloten. De Schoolraad heeft, volgens zijn schriftelijk prae-advies omtrent dit punt, bezwaar tegen de invoering van bedoel den maatregel. Dit afwijzend standpunt berust op andere gronden, dan de door het schoolbestuur te Terneazen aange voerde overweging. Principieel verzet de Schoolraad zich tegen een nog sterkere beperking van het recht der oudersom te beslissen, op welken leeftijd zij hun kinderen naar de lagere school zullen zenden. Practisch acht hij dezen maat regel verwerpelijk met het oog op de be langen van de kinderen en van de ge zinnen in het bijzonder op zulke plaatsen, waar geen gelegenheid bestaat voor het ontvangen van voorbereidend onderwijs. De Schoolraad acht het wenschelijk, na bekrachtiging van dit voornemen door de algemeene vergadering, zijn bezwaren ter kennis te brengen van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. De vergadering keurde het prae-advies van den Schoolraad goed. Mevr. Van HoogstratenSchoch in Duitschland. Naar wij vernemen is dezer dagen van den bekenden echtscheidingsroman van Mevr. A. van HoogstratenSchoch: „De Lange Weg" een Duitsche vertaling ver schenen onder den titel: „Juliana van Hooren. Die Geschichte einer Ehe." Het andere werk van deze schrijfster, de op standige-jeugd-roman „Gouden Teugels heeft in Duitschland onder den titel. „Cornelia. Einer Mutter Kampt"", zulk een opgang gemaakt, dat daarvan oulaugs reeds het 7e tot 10e duizendtal der Duit sche vertaling verscheen. Beide vertalin gen zagen het licht bij Verlagsbnciihand- lung des Erziehungsvereins in Neukir- chen. Niet alleen dus in Nederland, maar ook in 't buitenland wordt gretig gegrepen naar de boeken van deze schrijfster. Z u i d-B eijerland door het vuur geteisterd. De Herv. kerk afgebrand. Gistermiddag te ongeveer 1 uur bemerkten voorbijgangers, dat rook wolken sloegen uit den toren van de Ned- Herv. kerk te Zuid-Boijerland. In een oogwenk stond het geheele kerkgebouw in lichte laaie terwijl de brand, aangewak kerd door een krachtigen Z.W. wind, spoedig oversloeg naar de aan de over zijde van de straat gelegen huizen. De vrijwillige brandweer van Zuid- Beijerland, welke met de handspuit spoe dig ter plaatse was, stond machteloos te genover de vuurzee. Eerst tegen 2 uur kon de brand, dank zij de medewerking van de uit Nieuw Beijerland ontboden brand weer, welke met de motorspuit ver scheen, krachtiger worden bestreden. De toren was inmiddels evenwel reeds be zweken. Met veel geraas stortte te onge veer 2 uur het 30 M. hooge bouwwerk, de trots van het dorp, dateerende uit het jaar 1679, in. De werkzaamheden der brandweer moesten in hoofdzaak beperkt blijven tot di: m: ge ee Ot hi Bi w hi lil k< A cl w g*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2