No. 152 Donderdag 31 Maart 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland IKp- VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR I EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een misleidend artikel. Buiteniand. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Rodactle en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Te Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AboEsemïEtsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13,— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertenïiën: 14 regels i 1.20, elke regel meer 3Ü ct BIJ abonnement belangrijke korting. De vorige week hebben wij de aandacht gevestigd op een in h o o g e mate misleidend artikel van Ds Kersten in „De Banier", waarin een scherpe aan val werd gedaan op de sociale wetgeving, die, als naar gewoonte, eindigde met een aanval op de Antirevolutionaire partij. Ds Kersten toonde hier weer opnieuw, dat hij het met de middelen niet zoo nauw neemt, als ze maar kunnen dienen om zijn doel te bereiken en de Antirevo lutionaire partij afbreuk te doen. Van de Regeering heet het dat zij door hare sociale wetten de bevolking uit zuigt. Van de Antirevolutionairen, die steeds vooraan hebben gestaan als het er om ging de belangen van boeren en tuin ders te behartigen, en aan wie de land bouwende bevolking tienmaal meer heeft te danken dan aan de St. Geref. afge vaardigden, die in critiek en wat voor een critiek! hun kracht zoeken dat het hun koud laat of de kinderen der landbouwers kleeding of dekking hebben, als de zegeltjes maar geplakt worden. De waarheid is en dat weet Ds Ker sten zeer goed dat de A.R. partij het steeds heeft opgenomen voor de maat schappelijk zwakken, terwijl de leider der S.G.P. voortdurend al het mogelijke heeft gedaan om de sociale maatregelen, waar van thans duizenden invaliden en ouden van dagen, weduwen en weezen profitee red ongedaan te maken. Had Ds Kersten zijn doel kunnen be reiken, dan waren de sociale wetten inge trokken. Dan werden aan de invaliden en ouden van dagen geen uitkeeringen meer verstrekt. Dan werden de weduwenrenten inge trokken. Dan werdenvoor weezen geen renten meer beschikbaar gesteld. En dan zouden thans ook tal van goed willende werkgevers staan voor het tragi sche feit, dat zij wel gaarne hunne inva lide of oude arbeiders of de weduwen van hunne vroegere arbeiders zouden willen helpen, zonder daartoe echter in staat te zijn. Dan zouden ook de duizenden werk- 1 o o z e n, die nu door de werkloosheids verzekering eenigermate zijn geholpen, van alle uitkeering worden beroofd. En om dit doel te bereiken deinst Ds Kersten voor geen enkel middel terug. Zoo werd in „De Banier" van 21 Maart met veel ophef meegedeeld, dat van de millioenen die jaarlijks aan zegels wor den geplakt, slechts een kleine 2,5 mil- lioen aan de ouden van dagen, weduwen en weezen ten goede zou komen. Een voorstelling abso luut in strijd met de waar- beid. De uitkeeringen bedragen, ongeacht wat wordt uitgegeven om invaliditeit te voorkomen enz., niet 2,5 millioen, maar bijna 25 millioen gulden per jaar. Nu kon men hier aanvankelijk nog aan een vergissing denken. In ons nummer van 23 Maart hebben wij echter reeds op deze enorme „vergis sing" de aandacht gevestigd. Reeds meer dan een week geleden was het dus aan Ds Kersten bekend, dat hij een voorstelling bad gegeven, in strijd met de waarheid; dat hij een in hooge mate misleidend artikel had geschreven. Tot nu toe heeft Ds Kersten het ech ter niet noodig geoordeeld zijne lezers beter en naar waarheid in te lichten. Onder de „betamelijke" middelen die hij wil aangewend zien om de weezen en weduwen, de invaliden en de ouden van dagen van hunne uitkeeringen te beroo- ven, behoort blijkbaar ook het tegen beter weten in geven van valsche voorstellingen. Vermoedelijk is de leider van de S.G.P. bevreesd, dat als zijne volgelingen de juiste cijfers zien, zij er weinig voor zullen gevoelen om met ruwe hand af te bre ken wat met veel moeite mede door de A.R. partij werd opgebouwd. Er zijn reeds nu tal van Staatk. Geref. die openlijk de uitnemende werking van de sociale verzekeringswetten erkennen en die gaarne mee de voordeelen van die wetten genieten. En hun getal zal grooter worden, naarmate zij meer met de feiten bekend worden. Het moet worden betreurd dat een man als Ds Kersten den droeven moed heeft, pogingen te doen oom de sociale wet ten waardoor de financieele zorgen van zoovelen eenigermate verlicht zijn, te bestrijden en op intrekking aan te drin gen. Maar nog te treuriger is het dat daarbij gebruik gemaakt wordt van middelen die den toets van de waarheid niet kunnen doorstaan en die met de eischen van Gods Woord in alle opzichten in strijd zijn. Als Ds Kersten in gemoede meent dat hij tot groote vreugde van de revolu tionaire groepen in de eerste plaats de Antirevolutionaire partij moet bestrij den en zoo de kracht van de Christelijke partijen verzwakken, dan is dat tenslotte zijn zaak. Maar laat hij dan in elk geval in dien strijd eerlijke wapenen gebrui- ken en zich voor misleidende voorstellingen wachten. (Juist toen dit artikeltje geschréven was ontvingen wij „De Banier" van 30 Maart, waarin Ds Kersten notabene on der het kopje „geen valsch getuigenis" erkent een verkeerde voorstelling van za ken te hebben gegeven. Deze bekentente komt wel wat laat, meer dan een week nadat het misleidende artikel was verschenen, maar zij is er dan toch. Om zoo spoedig mogelijk de aandacht van deze voor Ds K. onaangename histo rie af te leiden, volgt een zeer opgewon den artikeltje tegen de A.R. partij en de Regeering, van wie het heet, dat zij moet dienen „om de nijvere bevolking van land en tuinbouw ten bloede toe te slaan, tot bezwijkens toe", een artikel, dat er van begin tot eind toe op gericht is de bevol- knig te prikkelen en tegen de Regeering in het harnas te jagen. Wij laten dat thans vöor wat het is. Het is ons voorloopig genoeg dat Ds K. zoo tusschen de regels door erkend heeft, dat hij, teneinde zijn doel te be ter te kunnen bereiken, een absoluut mis leidende voorstelling van zaken heeft gegeven.) Het conflict tusschen Engeland en Ierland. Het Iersche antwoord op het Engelsehe protest tegen de afschaffing van den eed van trouw en de annuïteiten is gisteren, in tegenstelling met de verwachtingen, nog niet te Londen ontvangen. De Valera en zijn Kabinet hebben gisteren weer ver scheidene uren over het antwoord beraad slaagd en ten slotte is een nadere gedach- tenwisseling noodig gebleken. Ook van daag is er weer ministerraad te Dublin en het antwoord wordt op zijn vroegst Vrij dag, naar waarschijnlijkheid eerst Zater dag te Londen verwacht. De Valera bevindt zich tegenover een nieuwe moeilijkheid, want bij heeft door een bericht uit Canada vernomen, dat, in dien bij uitvoering geeft aan zijn voor nemen, om den eed van trouw af te schaf fen en aldus een breuk met de Britsche regeering tot stand brengt, hij of zijn vertegenwoordigers niet zullen worden toegelaten op de conferentie te Ottawa, hetgeen, zegt men, De Valera en zijn Ka binet er toe gebracht zou hebben den toe stand opnieuw te overwegen. De Grieksch-Russische betrekkingen. In diplomatieke kringen te Athene houdt men zich druk bezig met de betrekkingen tusschen Griekenland en Sowjet-Rusland, waarvan een groot deel van de Grieksche pers eischt, dat zij zullen worden afge broken. Aanleiding hiertoe heeft het geval van Besandakys gegeven, een der bekendste Grieksche communisten. Toen men hem in hechtenis wilde nemén, verzette hij zich; er on wikkel de zich een handgemeen, waarbij een politie-agent werd gedood. Besadakys werd nu, onder beschuldiging, den agent om het leven te hebben ge bracht, voorloopig opgesloten. Hij slaag de erin te ontsnappen en weldra had de politie de zekerheid, dat hij toevlucht had gezocht op het Sowjetgezantschap, waar men hem verborgen hield met de bedoe ling, hem later met valsche papieren over de grens te helpen. Aan het einde van het Engelsehe begrootlngsjaar. Vandaag sluit het Engelsehe begroo- tingsjaar en de slotcijfers zullen nog van avond bekend worden. Het staat reeds vast, dat het evenwicht op de begrooting niet alleen zal blijken bereikt te zijn, maar dat er zelfs een klein overschot zal wezen. Dit resultaat is voor een goed deel te danken aan de belastingbetalers, die aan het beroep, dat de regeering bij den aanvang van dit kalenderjaar op hen ge daan heeft, met weergalooze stiptheid ge volg hebben gegeven, zoodat er gemiddeld drie millioen pond per dag is binnengeko men. De herziene raming van de op brengst der inkomstenbelasting bedroeg 272 millioen, doch dit cijfer is al over troffen en het eindcijfer zal wel niet ver van de 290 millioen afliggen. Ook de op centen zullen waarschijnlijk de raming, die 73 millioen bedroeg, overtreffen. Ernstige stakingsonlusten in Tsjecho- Slowakije. Woensdag is het ook in het stakingsge- bied Mahrisch-Ostrau tot bloedige botsin gen gekomen tusschen de gendarmerie en de stakers. Toen een vrij groote menigte optrok naar de schacht te Neder Sucbau (bij Ostrau) ten einde de werkwilligen te bewegen eveneens in staking te gaan, werd zij door een detachement agenten bij de schacht opgewacht. Nadat met steenen was gegooid, gingen de stakers met stok ken en latten bewapend tot den aanval op de politie over. Er werd uit de menigte ook geschoten. Een politiebeambte werd ernstig gewond. De politie beantwoordde het vuur, met het gevolg, dat vijf arbei ders min of meer ernstig werden gewond. Ook te Karwin is het tot botsingen ge komen tusschen gendarmerie en de sta kers. Er werden talrijke personen gearres teerd. Gendarmerie-patrouilles doorkruisen het geheele industriegebied. De door de com munisten voor verspreiding gereed ge maakte pamfletten zijn in beslag geno men. De staat van beleg is afgekondigd voor het geheele mijngebied van Mahrisch-Os trau en Karwin. Het is verboden alcoho lische dranken te schenken. Na negen uur des avonds mogen zich geen personen meer op straat bevinden. De stakingsbeweging heeft ernstiger vormen aangenomen. Ingezonden Mededeellng. Wie b.v. Callfornische appelen of Engelsehe anthraciet wil koopen, om' dat die beter zijn of goedkooper. kan dat tn Holland vrij doen. Geen in* voerverbod of hooge beschermende rechten maken het leven hier daag" der dan het al is. Maar koop toch geen geïmpor teerde artikelen als Holland het minstens even goed levert en goed' kooper. Kent U het Hollandsche, 3* zelfwerkend S%'jr 17V» cené waschmiddel jr per pak. Probeert het ea oordeelt zelf. schakeld, wanneer men wil dat de stap der groote mogendheden succes zou heb ben. Aardbeving in Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Dins dagnacht de stad Johannisburg en om geving door een hevige aardbeving getrof fen zijn. Verscheidene zakengebou- 'en in het centrum van de stad zijn ernstig be schadigd. Groote stukken muur vielen naar beneden. In een mijn in de buurt van de stad is een schacht geheel ingestort. De naalden van de seismografen van het observatorium in Johannisburg sloe gen ten gevolge van de hevige schokken door, zoodat de toestellen defect geraak ten. Verscheidene personen zijn licht ge wond. Naar de afschaffing van de slavernij in Abyssinlë. Volgens een persoonlijke verklaring van den keizer van Abyssinië, Ras Tafari, zal er in Ethiopië binnen vijftien jaar geen enkele slaaf meer zijn. Binnen dezen tijd zou naar hij besloten had, de bevrijding van alle slaven in zijn koninkrijk zijn vol tooid. De keizer is thans ijverig bezig, de maatregelen ter bevrijding van de slaven, Binnenland. De Nederlandsch-Belgische besprekingen. Scherpe critiek in de Eerste Kamer. Alg. vergadering der C.-H. Unie. De onderhandelingen over beëindiging van het Twentsche Textielconflict Groote brand te Zuid-Beijerland. Buitenland. De a.s. Fransch-Engeische conferentie. Aardbeving in Zuid-Afrika. Geen tekort op den Engelschen staats dienst Korte bersenten. Een vakvereeniging, die ongeveer 30.000 machinisten, employ's sa arbei ders van de spoorwegen m geheel Canada omvat, heeft een, vermindering vaa iü pet. op de loonen an salarissen aanvaard. Vol gens schatting worden aldus twee mil lioen dollar per jaar bespaard. Do Caaa- deesche spoorwegarbeiders haddeu in Fe bruari reeds eenzelfde vermindering aan vaard. Van officieel© Japansche zijde wordt thans1 toegegeven, dat te Sjanghai tus schen Japan en China tot nog too geen overeenstemming is bereikt. Men hoopt, dat de onderhandelingen vandaag beëin digd zullen worden. Nederland-België. De Bëlgische gezant, de beer Maskens, woonde gisternamiddag in de Eerste Kal mer het laatste gedeelte van de bespre kingen over de Nederlandsch-Belgische aangelegenheden bij. Notariaat. Bij Kon. besluit van 29 Maart is be noemd tot notaris binnen het arrondis sement Zutphen, ter standplaats Apel doorn, J. G. A. Kuhlraann, eandidaat-no- taris te 's Gravenhage. Ingezonden Mededeeling. Nieuwe veerdienst over de Schelde? Het „Dgbl. van N.-Br." meldt: Naar wij bij geruchte vernemen, bestaat het plan op Belgisch gebied een geregel- den veerdienst over de Schelde te onder houden van Doel naar Lillo, met de oud© booten, die thans varen van St. Anneke op Antwerpen. Sedert eenigen tijd wordt nabij Doel reeds een dienst onderhouden met motor- booten, waarvan ook meer en meer ge bruik wordt gemaakt door reizigers, die van Z. - Vlaanderen naar Bra- b a n t reizen. Het vervoer van auto's over de Schelde is aldaar nog niet mogelijk, betgeen wel mogelijk wordt bij bet inleg gen van de veerbooten, die thans nog dienst doen op St. Anneke. De a.s. FranschEngelsehe conferentie. Officieel is gisteravond te Londen be kend gemaakt, dat de Fransche minister president Tardieu in gezelschap van Flan- din, den minister van Financiën, Zondag avond te Londen zal aankomen en Maan dagmorgen een onderhoud met Mac Do nald zal hebben in diens ambtswoning, waarbij ook Sir John Simon tegenwoor dig zal zijn. In bevoegde kringen te Londen is men overtuigd, dat de gedachtenwisseling niet alleen tot het vraagstuk der Donaulan- den en hun economischen nood beperkt zal blijven. In de Italiaansche bladen schrijft men aan het bezoek van Tardieu aan Londen de bedoeling toe, bet geringe succes, dat het oorspronkelijk Donauplan heeft ge oogst, te verdoezelen. De Tribuna geeft duidelijk uiting aan zijn ontstemdbeid over deze aangelegenheid, door de opmer king hieraan vast te knoopen, dat de we reld toch wel met weinig wijsheid wordt geregeerd. Resumeerend kan men vast stellen, dat in Italië krachtige ontstem ming heerscht over het traineeren van de dringende Donau-aangelegenheid. Italië staat op het standpunt, dat zoowel Italië als Duitsohland niet kan worden uitge- welke met de delegatie van den bond te gen de slavernij en de Ethiopische regee ring zijn besproken, door te voeren. In het afgeloopen jaar schatte men het aantal personen, dat in Abyssinië nog in slavernij leefde, op twee millioen. Ras Tar- fari heeft in de afschaffing van de sla vernij toegestemd, toen Abyssinië lid werd van den volkenbond. Het zoetste volk ter wereld. Ondanks den uitgebreiden dxanksmok- kel en de talrijke andere wetsovertredin gen vormen de bewoners der Vereenigde Statenhet zoetste volk tor wereld. De statistieken toonen namelijk aan, dat in de V. S. per hoofd der bevolking het sui- kerverbruik het grootst is. Het maximum werd in 1926 bereikt, toen het in totaal 6.000.000.000 K.G. beliep, hetgeen op on geveer 50 K.G. per hoofd der bevolking neerkwam. Als gevolg van de inmiddels ingetreden depressie hebben ook do Ame rikanen wat van hun zoetsappigheid moe ten prijs geven, maar toch bedroeg zelfs in 1930 het suikerverbruik per hoofd der bevolking nog altijd 44 K.G., terwijl het totale verbruik tot 4.500.000.000 K.G. was gedaald. Schaarschfe aan boter. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Moskou meldt, stroomden aldaar, toen het ge rucht liep dat de bötertrust een grooten voorraad boter op levensmiddelenkaarten verkocht, vrouwen, die sedert ongeveer vier maanden geen boter gezien hadden, in groote groepen naar het verkoopsge bouw in het centrum van Moskou. Voor de daar voorradige boter werd echter in plaats van den tot dusver gebruikelijken prijs van 2.50 roebel per pond, 7 roebel per pond gevraagd. Hierdoor ontstond onder de vrouwen een dusdanige veront waardiging, dat zij alle ruiten en inventa risstukken van den winkel kapot sloegen en de verkoopera mishandelden. Bereden GPOE-troepen traden tegen de vrouwen op en dreven haar uiteen. Hierbij werden versoheidene vrouwen gewond. He! conflict in de Twentsche Textielnijverheid. Dinsdag en gisteren zijn te Arnhem, onder leiding van den heer A. G. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werklie den Verbond in Nederland, de onderhan delingen over het Twentsche textielcon flict voortgezet, welke onder leiding van burgemeester Edo Bergsma een aanvang genomen hadden, maar gestremd waren op de houding van den modernen tex- tielarbeidersfcond De Eendracht. Het R.K. Werkliedenverbond, het Chr. Nationaal Vakverbond, de textielarbei- dersbond St. Lambertus en de textielar- beidersorganisatie Unitas, benevens de Enscbedescbe- en Twentsch-Geldersehe fabrikantenvereenigingen kwamen tot een overeenkomst gebaseerd op den brief van de fabrikanten van 18 Februari, welke in dertijd gepubliceerd is. De leden van de bovengenoemde orga nisaties zullen bet werk hervatten tegen loonen, waarop voorloopig alleen de ver laging van vijf procent, welke op 16 No vember is aanvaard, is toegepast. Zes weken na beëindiging van het conflict zal een tweede verlaging van vijf procent in werking treden. Deze verlaging zal echter niet toegepast worden op de kost winners in uurloon, welke voor de eerste verlaging een loon van f 18 of minder hadden. Zij, wier loon tusschen f 18 en f20 bedroeg, zullen een tweeden aftrek krijgen, die, naar evenredigheid van het vroegere loon, tusschen nul en vijf pro cent ligt. De arbitrage over het loon van de ge rationaliseerde wevers bij Jannink, zoo als die in de afgebroken onderhandelin gen opgezet was, zal plaats vinden, onder voorwaarde, dat het conflict op een be hoorlijke wijze tot een oplossing komt. Verder hebben partijen een regeling ge maakt, waardoor in den vervolge het On derling contact verbeterd zal worden. Paasch-uitkeering aan werkloozen. In strijd met de meening van de Regee ring is door B. en W. van Zaandam op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1