No. 151 Woensdag 30 Maart 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS FEUILLETON Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws, Directeur-Hoofdredacteur: B, ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorstetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELZEN WERKDAG. Abonnementsprijs! Per 3 maanden, franco per post, f 3^ Losse nummers s A 0.06 Prijs der Advertontlün: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Naar Middelburg! Morgen, Donderdag, vergadert te Mid delburg bet Provinciaal Comité van A.R. Kiesvereenigingen in Zeeland, met afge vaardigden van de aangesloten Kiesver eenigingen. De morgenvergadering draagt een huishoudelijk karakter. Maar de middagvergadering die te 2 uur aanvangt is toegankelijk voor alle leden der Kiesvereenigingen. Er is alle reden om voor deze vergade ring een druk bezoek te verwachten. Immers niemand minder dan de beer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, die door zijn woord steeds de schare weet te boeien hoopt daar het woord te voeren. En het onderwerp waarover hij zal spreken: „De crisis, de Overheid e n w ij" is in hooge mate actueel. Wij wekken dan ook gaarne tot een druk bezoek op. Laat het vol worden in het „Schutters hof". Naar Middelburg! a.s. Donderdag. Geen principieel verschil. De scheuring in de S. D. A. P. is een feit geworden. De meer revolutionair gezinde linker zijde heeft zich afgescheiden en is on middellijk daarop overgegaan tot stich ting van een onafhankelijke socialistische partij. Bij het lezen van de op het roode con gres gevoerde debatten, trekt het de aan dacht, dat hoe scherp de beide groepen ook tegenover elkaar stonden en hoe hef tig de woordvoerders over en weer elkaar ook te lijf gingen, er toch geen sprake is van een principieel verschil. Het ging in hoofdzaak om een kwestie van tactiek, van methode. De linksch-socialisten willen een meer revolutionaire actie. Het parlementaire werk moet desnoods worden gesaboteerd; demonstratieve stakingen moeten worden uitgelokt; de massa moet de straat wor den opgedreven. En de rechtsche groep? Staat zij daar principieel tegenover? Uit wat door de kopstukken der partij gezegd werd, blijkt het wel anders. „De vraag, aldus de heer Alharda, is niet, of buiten-parlementaire middelen voor altijd buitengesloten zijn. De vraag is, of thans in de tegen woordige omstandigheden en bij de tegenwoordige machtsverhoudingen de staatsmacht op de straat kan worden veroverd, om vervolgens voor de vesti ging van het socialisme te warden aange wend." Dus zuiver een kwestie van tactiek. En de heer Wibaut sprak zich in den zelfden geest uit, toen hij verklaarde: „Moet het juist nu tot een scheuring komen in de Nederlandsche sociaal-de mocratie? Het is niet noodig en niet ge- wenscht. Reformisme en revolutionaire gezindheid zijn onafscheidelijke Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 9.) -o- Barker keerde terug naar zijn kamer en riep juffrouw Mc. Whinnie om zijn mid dageten te brengen. Hij had een gevoel, of hij mijnheer Glen zeer edelmoedig behan deld had. Hij was heelemaal niet verplicht geweest om den ouden man in het geheim in te wijden en toch had hij het gedaan. En hij had er geen spijt van. Tezelfder tijd twijfelde hij er aan, of Duncan Glen niet zou profiteeren van de aanstaande ver anderingen in het dorp. Winkel, zoowel als eigenaar waren ouderwetsch. De eige naar zou waarschijnlijk niet in staat zijn zich bij de meer moderne omstandigheden aan te passen en zou zelfs wel weigeren, die honderd en één kleinigheden aan te schaffen, die de stadsbewoners als nood zakelijke levensbehoeften beschouwen. Ook twijfelde Barker of het vertrouwen van den kruidenier op de trouw van zijn klan ten wel zoo gegrond was. Maar wat kon hij meer doen? Het is de plicht van een jonge man op zijn eigen zaken te passen. Juffrouw Mc. Whinnie verscheen met het zwarte dienblaadje, waarop de schaal tjes rammelden in overeenstemming met stroomingen in de sociaal-demo cratie. Spreker zélf is, om zoo te zeggen, den eenen dag reformist, den anderen dag revolutionairl" Dat de S. D. A. P. van revolutionair geweld in beginsel niet afkeerig is, blijkt mede uit wat voortdurend in de so cialistische pers wordt geschreven. Nog onlangs verscheen in „Het Volk" een groote plaat met een geweldige ge balde vuist en het veelzeggende onder schrift: Het kan ook anders! In principe hebben ook de meer rechts georiënteerde sociaal-democraten tegen revolutionaire actie volstrekt geen be zwaar. Trouwens, als dat wel het geval was, dan zouden ze niet langer het roode vaandel kunnen volgen. Maar men acht het thans niet de ge- wenschte tijd een dergelijke actie te ont ketenen. De leiders zijn verstandig ge noeg om te begrijpen, dat de arbeiders, wier positie dank zij mede het optre den van de opvolgende rechtsche kabi netten veel verbeterd is, er de dupe van zouden worden. Zij begrijpen zeer goed, dat de Communisten daarvan in de eerste plaats zouden profiteeren en dat de kans om de Christelijke arbeiders in het roode net te vangen er door zou' ver minderen. Daarom zijn ze niet bang voor groote woorden, en laten ze wel gaarne zoo nu en dan de „bewuste arbeiders" ter eere van de partij, bij wijze van roode parade demonstreeren, maar verder wil len ze vooralsnog dan ook niet gaan. Als demogelijkheden anders wor den, dan is ook de heer Wibaut revolu tionair. Als blijkt dat de staatsmacht op straat kan worden veroverd met ge weld dus! dan heeft ook de heer Al- barda daartegen geen bezwaar. Alleen in de tegenwoordige om standigheden en bij de te gen woordi- ge machtsverhoudingen acht hij het niet gewenseht en niet in het belang van de partij. Het is dus en dat dienen we goed te verstaan louter een kwestie van tactiek. Niet van beginsel. Er is geen principieel verschill Ernstige gevechten in Mantsjoerije. De regeering Poe Yi heeft den staat van beleg afgekondigd voor heel Mantsjoerije. Bij de stad Noenang hebben ernstige ge vechten plaats gehad tusschen sterke Ja- pansche troepenafdeelingen en Ghineesche benden. De Ghineezen hebben Maandag avond een aanval gedaan op de stad, doch werden Dinsdag weer door de Japanners terug geslagen. Volgens een officieel Russisch bericht uit Charbin heeft Japan verdere maatre gelen genomen ter versterking van zijn positie in Mantsjoerije. Amerika's budgetevenwicht. De begrootingscommissie van het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden haar opgewondenheid. Nog nooit in haar leven had ze zoo'n dag beleefd. Het heele dorp had ze verteld van het waagstuk van haar huurder en nu was ze in een staat van zenuwachtige opgewondenheid, ver oorzaakt door een gevoel van belangrijk heid. Ze was op het punt los te barsten een résumé te geven van alles wat de buren gezegd hadden toen haar huur der koeltjes zei: „In 't vervolg juffrouw Mc. Whinnie, zult u wel zoo vriendelijk willen zijn een schoon servet op dat blaadje te leggen, voor u mijn maaltijden er op zet. Neen, u hoeft niet te wachten. Ik moet nog wer ken. Ontbijt om zeven uur als 't u blieft. Goeden nacht." De kost juffrouw keek, of ze onverwacht in een kuip met ijskoud water gestopt was, maar haar opwinding bracht haar er toe toch een poging te doen. „Juffrouw Morrison zei vandaag, dat..." „Goeden nacht," zei Barker scherp. En ze ging weg in zichzelf mompelend. Haar huurder was wel veranderd. Een schoon servet! En zoo trotsch in zijn ma nier van spreken. Ja, ja, 't was toch wat te zeggen met die moderne jeugd! Barker werkte tot laat in den nacht, plannen beramend en uitwerkend. De doode in Edinburgh had geen plaats in zijn gedachten. Deze jonge man had de zeldzame eigenschap zijn hoofd voor alles, behalve zijn eigen belangen, te kunnen sluiten. Zijn hoofd leek wel een doosje. Niet» kwam er in of er uit, dat hij niet heeft na een zitting van vier uur haar goedkeuring gehecht aan een nieuwe reeks belastingen ter vervanging van de wet op de omzetbelasting, welke 500 mil- lioen dollars zou moeten opleveren, doch door het Huis van Afgevaardigden was verworpen. De thans voorgestelde belastingen zul len naar raming van de commissie de 1,261 millioen dollars opleveren, die noo dig zijn voor het in evenwicht brengen van de begrooting. De nieuwe belastingen omvatten in de eerste plaats een omzetbelasting van W pet. op de effectentransacties, voorts een belasting van 3 pet. op automobielen, welk percentage echter voor auto's in particu lier bezit 2 pet. zal bedragen. Vervolgens zullen automobielbenoodigdheden met 1 pet. worden belast, terwijl ten slotte de posttarieven van 2 tot 3 $-cent zullen wor den verhoogd. Verder wordt een groot aantal douane-rechten voorgesteld, in het bijzonder voor cosmetiek, bont en juwee- len, doch ook op sportartikelen, dranken, lucifers, bonbons, gomsoorten, ontvang toestellen gramofoons, enz. Hét recht zal varieeren tusschen twee en tien procent. Korte berienten. Een opzienbarende politieke ont voering heeft plaats gehad in Bulgaarsch Macedonië in het district Newrokop. Daar werd door een 15 man sterke bewa pende bende op den landweg een auto mobiel aangehouden en de inzittenden, drie gemeenteraadsleden uit Newrokop, in de bergen ontvoerd. Omtrent het lot van de ontvoerden tast men nog volledig in het duister. Naar de bladen uit Serajewo mel den, zijn daar op Paasch-Zondag in een tijdsverloop van eenige uren vijf aardbe vingen gevoeld. De bevingen waren zoo hevig, dat de bevolking in grooten angst de straat op liep om zich in veiligheid te stellen. Er is geen groote schade aan gericht. De haard van de aardbeving ligt op ongeveer 20 K.M. ten Noorden van Serajewo. Het Zuid-Slavische parlement heeft het ministerie van onderwijs gemachtigd de salarissen van de hoogleeraren aan de universiteit met 10 pet. te verminderen. De professoren beschouwen dit als een schending van de autonomie der univer siteit en hebben met 38 tegen 17 stemmen besloten en bloc hun ontslag aan te bie den. In de republiek Columbia heeft een aardbeving veel schade aangericht. Een stad die vooral door de aardbeving ge teisterd werd, is door de bevolking geheel ontruimd, die elders een toevlucht heeft gezocht. Het Iersche kabinet heeft na een zitting, die verscheidene uren duurde, het antwoord van De Valera aan de Britsche regeering betreffende den eed van trouw aan den koning en de jaarlijksche beta lingen aan Engeland goedgekeurd. De Fransche president Tardieu en de minister van Financiën Flandin zullen wilde. Het is het 'bezit van deze eigen schap, dat den eenen man met een zware, verantwoordelijke 'betrekking, in staat stelt na een moeilijke dagtaak een goede nacht rust te genieten. Het gemis er van daaren tegen, doet een mensch piekeren voor den ken verslijten. De meeste menschen moeten het zonder die eigenschap stellen, sommigen bezitten haar in meer of mindere mate, slechts weinigen zoo sterk als Robert Barker. Jaren later, toen de uitgever van een klein gewestelijk blaadje hem vroeg om „een paar woordjes" aan de jonge man- men, die in den handel gingen, antwoord de Robert Barker: „Je kunt niet te veel aan je klanten denken of te weinig aan je crediteuren, want de eerste moeten we hebben om de laatste te betalen. „Zich afvragend, hoe", heeft nog nooit een rekening betaald, maar wel vaak klanten doen verliezen. Als je je eigen gedachten niet in be dwang hebt, hoe kun je dan verwachten, dat je een zaak zult kunnen) beheer- schen." De uitgever was een weinig teleur gesteld. Hij had verwacht, iets als „Eer lijk pogen wordt steeds beloond", of „De geheimen van succes zijn eerlijkheid, ge duld en vlij ft". Alle groote mannen, tot wien hij zich tot nu toe gewend had om „een paar woordjes", hadden hem zoo iets geantwoord. Maar de uitgever was een arme kerel, die zich eiken dag „af vroeg, hoe" hij rond moest komen. Ingezonden Mededeeling. Alleen uit Duitschland werd in 1931 voor bijna 3 Millioen gulden aan waschmiddelen geïmporteerd. Dit had 300 Hollandsche arbeiders werk kunnen geven en Hol land maakt het thans minstens zoo goed maar 25 goedkooper. Neemt toch de proef met dat uitstekend zelfwerkend V17'/» cent waschmiddel per pak. Probeert het en oordeelt zelf. Zondagmiddag naar Londen vertrekken. Maandag zullen beide staatslieden met de Engelsche ministers onderhandelen en Dinsdagochtend zullen zij weer in Parijs terug zijn. Tijdens de afwezigheid van de ouders waren twee kinderen van drie en vier jaar in een huis te Ganderkesee in hun bed met lucifers gaan spelen. Toen de ouders terugkeerden, stond de kamer in lichtelaaie. De twee kinderen, een jongen en een meisje, waren verbrand. Na een langdurige periode van kou de en droogte wordt het thans in Zwitser land warmer met geringen neerslag. In Hamburg zijn gisteren door de politie twee drukkerijen opgeheven, waar in verboden communistisch drukwerk werd gedrukt. Twee eigenaren der druk kerijen zijn gearresteerd. De derde is voortvluchtig. Drukwerk en machines zijn in beslag genomen. De Eerste Kamer. De agenda voor de Eerste Kamerverga dering welke vanmiddag om twee uur is aangevangen, is aangevuld met de begroo ting van defensie, de vestingbegrooting, de begrooting van bet fonds ter verbete ring van de kustverdediging en die van het staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtin gen voor 1932. Deze wetsontwerpen zijn op de agenda geplaatst na de begrooting van buitenlandsche zaken. De nood der boeren. Het bestuur van de melkfederatie, ge vormd door den bond van melkveehouders (lid van de Hollandsche Mij. van Land bouw), den christelijken boeren- en tuin- dersbond en den r.k. land- en tuinbouw- bond in het bisdom Haarlem heeft een te legram gestuurd aan de Koningin, lui dende als volgt: Melkprijzen op melkveiling Persoons- dam te Rotterdam heden van f 1.80 tot. f 3.20 per honderd liter, kwantum 75,000 liter per dag. Verzoeken u onderdanig doch dringend, zoo spoedig mogelijk tus- schenkomst te willen verleenen. Boeren- H'OOFDSTUK IV. De dominee van de St. Sylvester paro chie liep door zijn ruime, goed gemeubi leerde kamer op en neer. In de linkerhand hield hij een meerschuimen pijp, waaruit 'hij' van tijd tot tijd een wit wolkje rook trok. Nu en dan staakte hij; zijn wan deling om een slokje te nemen uit den kop, die op de tafel stond. Sommige menschen hadden hem verteld, dat hij te veel pijpen rookte en te veel koppen thee dronk en gaven toe, al naar gelang van hun sexe, dat hij de beste tabak had en de lekkerste thee kon zetten. Want hij mengde zijn tabak en zette zijn thee zelf. Verder had de eerwaarde John Clement geen stok paardjes. Hij was groot en goed gebouwd en toen hij zijn studeerkamer op en neer liep, ging hij kaars rechtop. Zijn haar, wat lang, was grijs bij' wit af en begon bij' de slapen dun te worden; fijne rimpeltjes doorgroef den de huid om zijn mooie, onbevreesde oogen, en de lijnen rond zijn beslisten mond werden dieper, maar men zou hem nog geen zes en vijfig jaar geven. Zijn ge zicht was nooh dat van een boeteling, noch zinnelijk, niet dat van een heilige en niet wereldsch; maar ieder zou dezen man res pecteeren, zonder hem te kennen en sym pathie voor hem voelen, vóór men met hem gesproken had. Vrouwen, die van uit de kerkbanken naar hem opkeken, be weerden, dat hij zoo'n mooi gelaat had, Binnenland. Een complot valsche munters te Rotter dam ontdekt. Vergadering van den Bond van Chr. Zangvereenigingen. Invoerrechten in Ned.-Indië. Buitenland. Nieuwe belastingen in Amerika. De besprekingen te Londen. Gevechten in Mandsjoerije. stand wordt met totalen ondergang be dreigd. Voorts heeft het bestuur een telegram, gezonden aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, luidende: Melkprijzen op publieke veiling Per- soonsdam te Rotterdam heden van 1.80 tot f 3.20 per honderd liter, kwantum 75.000 liter per dag. Verzoeken u drin gend onmiddellijk in te grijpen Boeren stand wordt mot totalen ondergang be dreigd. Verzoeken dringend ons nog deze week een audiëntie toe te staan. Nederland en België. Het Tweede Kamerlid Kupers heeft den ministers van buitenlandsche zaken en van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1 Is het juist, dat op 16 October 1931 tusschen Nederland en België een verdrag is geteekend, betreffende de wederkeerigo toepassing van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering? 2. Zoo ja, zijn de ministers bereid den tekst van dit verdrag mede te deolen? 3. Is het juist, dat de Belgische regee ring reeds in December 1931 bij de Belgi sche Kamer een wetsontwerp heeft inge diend tot ratificatie van het genoemde verdrag? 4. Zoo ja, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat het zoowel voor werkgevers als arbeiders in beide landen van groot belang is, dat een eventueel verdrag zoo spoedig mogelijk in werking treedt? 5. Zijn de ministers bereid door spoe dige indiening van een wetsontwexp daar toe mede te werken? Schilderijen van de Koningin naar Indië. Gemeld wordt, dat de Koningin voor nemens is in het begin van het volgend jaar een beperkte verzameling van hare schilderijen en teekeningen naar Neder- landsch-Indië te zenden om aldaar ten toongesteld te worden ten bate van een liefdadig doel voor de bevolking van Ne- derlandsch-Indië. Dit werk, waaraan de Koningin reeds sedert enkele maanden begonnen is, wordt speciaal voor dit doel vervaardigd en kan daarom eerst begin 1933 verzonden wor den. Hei zal in verband met de eigen aardige moeilijkheden op het gebied van transport en beschikbare expositieruim ten uit een beperkt aantal stukken be staan, waarmede een normaal Indisch vertrek van flinke afmetingen zal zijn te vullen mannen hadden zich beschaamd afge wend, maar dat was, moeten we toegeven, toen de organist speelde „Abide with me" of „Sun of my soul" of „Hark, hark, my soul". Hoe het ook zij, het was een ge zicht, dat men niet zoo licht weer vergat. De eerwaarde John Clement had geen vijanden. In d,en laatsten tijd was hij dat gaan beseffen en betreuren. Dat feit be- teekende mislukking. Eén van de beloonin- gen van succes op mensohelijk streven is menschelijke vijandschap. St. Silvester bevatte of werd beguns tigd door een gegoede gemeente. Een journalist rekende eens uit dat ongeveer twintig millioen gulden God aanbaden in die parochie, eiken Zondag. Journalisten echter zijn geneigd tot kritiek, als ze niet romantisch aangelegd zijn: ze moeten van tijd tot tijd nu eenmaal wat zeggen en dan om hun gevpel te verbergen. En de reke nende journalist meende niet werkelijk, dat God er onbewust bespot werd. Het Koninkrijk der Hemelen is open, zoowel voor rijken als armen. Maar St. Sylvester was al een zeer koude plaats van aanbid ding. Geen arme vreemdeling waagde het voor 'n tweeden keer het prachtig gebouw binnen te treden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1