No. 150 Dinsdag 29 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland eerste blad. mr van melle's koek, gezond en lekker i GOES. fsteedje e eoncirrsntle. Wekker cadeau. t b ij ons. eheelen rersinspan, Biggekerke. chuurtje en Erf (1 Gem. 14'/2 R d Bi uwland Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland zelfwerkend /l'/ ^7V» cent waschmiddel f per pak. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. OELE Jz. te's-Gra- >rnemens in het verkoopen: 30 MAART 1932, dhr CORNs HART- sdorp: half 11, in de her- PUNDERT te )E e: ans in gebruik bij best. uit: WOON WAGENHUIS EN 1MER OP EN MET TUIN EN WEI- en gecombineerd. uur, op voormeld :ontant geld: lard, 3 Melkkoeien, ewagen, Driewiels- Balansploeg, 3 Eg- Veldslede, Sleep- /indmolen, Pee- en eren Uienren (300 Vatervat (660 L.), herbakken, Kisten, ■s, Trap, Zwengen, laverruiters, Mest- looi, Stroo en Man den mestput. Botertobbe en het- oorschijn zal wor- en kan behoudens ling van de eige- Bouw- en Weiland n kantore van den )EFF zal op APRIL 1932, in het café van ast-Souburg, krach- Bevel verkoopen: 'a R.) BOUWLAND g, nabij het Ronde uburg, in gebruik Fam. VERHOEFF. mvaarden. OEFF, zal op APRIL 1932, in het Café van tR, ten verzoeke DE WIJZE in het verkoopen: jgekerke, aan den de Tram, wijk A c.A. in de Kattebaan bij perc. 1 den 1 Mei erstond. chtigen Woensdag ■12 en 24 uur en verkoop van 10 C. VAN DiSSEL te verkoopen: 12 APRIL 1932, mr, in „De Prins oes: S. VAN liTRIEN— CELHUIU te Goes, v. d. Boschstraat Nieuwst raat, groot V. iNHUIS EN ERF, R. B. d. Bosch- 3, groocirca 50 lerlijk e i gecombi- ij de b.taling. Dinsdags en Don- 2l uur; op zich aan te melden 2. ;r C. VETTE: BUIS MET TUIN ■tEN te Goes, a/d terlaan no. 7, groot Op gebruik bij de Dinsdags en Don- 24 uur. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Zeeuw VERSCHIJNT BLARN WERKDAG. AbpKaesneffllsprSsf Per 3 maanden, (renen noafr Lomp jsnrnmew c 5 0 0 £.06 Prijs der Advertentlënt 1—4 rogels f L2Q, elke rego! moor 30 ct abonnement belangrijke korting. ZIJ .DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. V De lasten en baten der verplichte verzekering. Er moge bij particuliere verzekerings maatschappijen winst beoogd worden, bij den Staat is dit niet betgeval. Deze streeft bij de uitvoering der verzekering naar evenwicht tusschen ontvangsten en uitga ven. Dl. komt er op neer, dat de uit- keeringen vermeerderd met de admi nistratiekosten gelijk zullen zijn aan de premiën. Het eenige, dat hier dus minder goed besteed zoude kunnen worden zijn de ad ministratiekosten. Doch ook dit behoeft 'blijkbaar geen zorg meer te 'baren, want deze kosten bedragen, volgens officieele Ministerieele verklaring, voor de invalidi teitswet niet meer dan 10 11 pet. van de premie. Elke vakman weet, dat dit voor een volksverzekering een 'uiterst laag per centage is. Van peperduur durft Ds K. nog sprekenl Op dit gebied is er dus niets te doen dan de zuinig heid, vooral in dezen tijd, te bevorderen. Om nu terug te komen op betgeen we aan het eind van ons vorig artikeltje op merkten, de lasten, door de invaliditeits wet opgelegd, kunnen hoogstens 10 pet. meer zijn dan bij eenige andere vorm mo gelijk zoude zijn. Dit is echter een theore tisch maximum der meerdere lasten door administratiekosten, want elke andere vorm zou ook onkosten medebrengen. Bo vendien beteekent dit voor niet een werk gever als zoodanig iets, want de administratiekosten der in validiteitswet worden door den Staat gedragen. Een onderwijsrapport. De onderwijs-commissie uit de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, heeft een rapport uitgebracht over het thans aan hangig wetsontwerp tot herziening van de L.O.-wet. Het trekt de aandacht dat ook in dit rapport alweer gepoogd wordt de positie van het bijzonder onderwijs te schaden. Zoo wordt het b.v. wenschelijk geacht, dat geen gelden uit de Overheidskas be schikbaar gesteld worden voor scholen met minder dan drie leerkrachten. Dat is men gevoelt het, regelrecht gericht tegen de bijzondere scholen op het platteland. Het heet wel, dat als gevolg daarvan ook het aantal kleine openbare scholen sterk beperkt zou worden, maar een dergelijke bewering heeft weinig waarde omdat er tenslotte toch scholen moeten zijn. Trou wens als men 't klaar kon spelen de klei nere bijzondere scholen te doen verdwij nen, dan zou het openbaar onderwijs van zelf weer een kansje krijgen. Verder wordt het wenschelijk geacht bij schoolstichting de ouder-verklaring te handhaven, waarbij dan tegelijkertijd strenge controle-maatregelen vanwege het gemeentebestuur mogelijk gemaakt zou den moeten worden. Alweer met de bedoe ling het bijzonder onderwijs te bemoeilij ken en de „gelijkstelling" practisch te doen verdwijnen. Bovendien wordt dan nog verlangd meerdere invloed van het Rijksschooltoe- zicht op het bijzonder onderwijs, met name bij de benoeming van onderwijzers. De bedoeling van een en ander is dui delijk genoeg. Al het mogelijke moet worden gedaan om het bijzonder onderwijs in zijn ont wikkeling tegen te houden. De uitbreiding moet worden tegenge gaan. En de scholen die er dan nog zijn moe ten aan banden worden gelegd. Het recht zoowel als de vrijheid moet worden aangetast. Zoo verlangt het de onderwijs-commis sie uit de Liberale Staatspartij. In den jare 1932. Ingezonden Mededeeling. HET CONFLICT CHINA—JAPAN. Nog geen overeenstemming. In verband met de hervatting van de ChineeschJap&neche onderhandelingen Let goed op! Dit Is: met kast en vrl|wlel. En zonder (k. en vr.) f 49.- publiceeren de Japanners een nieuwe ont- werp-overeenkomst, die in het algemeen overeenstemt met het getroffen voorloo- pig accoord, doch waarin de Japanners bovendien eischen, dat een deel der Ja- pansche troepen tijdelijk zal kunnen blij ven in het aan de internationale nederzet ting grenzende gebied. Deze eisch wordt o.a. gemotiveerd met de verklaring, dat het groote aantal Ja- pansche troepen, dat nog te Shanghai aanwezig is, niet in de internationale ne derzetting kan worden ondergebracht. Naar van bevoegde Chineesche zijde wordt medegedeeld, is het weinig waar schijnlijk, dat het Japansche ontwerp door de Chineesche regeering zal worden aanvaard. Van Chineesche zijde is men van mee ning, dat het aanvaarden der Japansche voorwaarden practisch een uitbreiding van de internationale nederzetting in Noordelijke richting tot Kiangwan en Woesoeng en in Westelijke richting langs den spoorweg ShanghaiNanking tot Schapei en Nansiang zou beteekenen. De Chineezen van hun kant verzetten zich te gen het demilitariseeren van deze gebie den. Nader wordt nog gemeld: De Chinee sche delegatie heeft in haar antwoord aan de Japansche delegatie de Japansche voorstellen betreffende de instelling van een militaire zone in Woesoeng en het on derhouden van een vlootbasis in Shang hai afgewezen. De Koeomintang verklaart, dat met het oog op de Japansche eischen alle onder handelingen nutteloos zijn en dat Japan de verantwoordelijkheid draagt voor een afbreken der wapenstilstandsonderhande lingen Hoover over het begrootingstekort. President Hoover heeft in de perscon ferentie op het Witte Huis over het te kort op de begrooting gesproken. Hij ver klaarde daarbij, dat er slechts twee mo-> gelijkheden bestaan om het tekort te doen verdwijnen, n.l. of verhooging der belas tingen, of vermindering vein de uitgaven. Er kan geen sprake van zijn, om verder te leenen, teneinde het tekort te dekken, want dit beteekent slechts uitstel van de moeilijkheden. Het tekort voor het loopende begroo- tingsjaar raamde de president op 2 mil liard, dat voor het volgende jaar op ver moedelijk 1% milliard. De president deed een beroep op het Amerikaansche volk, om de noodige of fers te brengen, teneinde de financiën weder in orde te krijgen. Ernstig spoorwegongeluk. Vrijdagavond heeft in de nabijheid van Braïla (Roemenië) een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. De Pullman- trein kwam tengevolge van een verkeer den wisselstand bij Vadeni in volle vaart in botsing met den personentrein Ga- latzBraïla. Beide locomotieven, de goe derenwagens en de personenrijtuigen werden in elkaar geschoven en ernstig beschadigd. Zeventien personen werden zeer ernstig gewond, dooden zijn niet te betreuren, hoewel de toestand van een aantal gekwetsten levensgevaarlijk is. De schuld van het ongeluk ligt waar schijnlijk bij eenige leden van het per soneel. Amerika blijft droog. Het huis van afgevaardigden heeft het voorstel, dat ingediend was om fiscale re denen, betreffende de toestemming tot ver koop van bier met een alcoholgehalte van 2% pet., verworpen. TardleuMac Donald. De aangekondigde ontmoeting tusschen Tardieu en Mac Donald zal vermoedelijk nog in de eerste helft van April plaats hebben. Reuter verneemt, dat de bespreking in Londen zal geschieden en dat hierbij hoofdzakelijk de Donauplannen, alsmede de kwestie der herstelbetalingen ter spra ke zullen komsn. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Mac Donald, tegelijk met zijn uitnoodi- ging aan Tardieu tot een conferentie over de Donau-plannen, ook uitnoodigingen verzonden aan de ministers van buiten- landsche zaken van Duitschland en Italië, wier antwoorden echter nog niet ontvan gen zijn. De conferentie zal begin April plaats vinden en, naar men aanneemt, vermoe delijk een of twee dagen duren. Tardieu en Mac Donald zullen ook over de kwestie van de conferentie van Lau sanne van gedachten wisselen. Oostenrijks ruïne. De president van den Oostenrijkschen nationalen raad, dr Renner, sprak voor de radio over het economische leven van Oostenrijk. Alle centra van Oostenrijks economisch leven, zeide spreker, liggen buiten zijn grenzen. De waanzin van de tegenwoor dige tol-, valuta- en devisenpolitiek voert het land ten ondergang. Ondanks de vriendschappelijke pogingen van het Duitsche rijk, om het economisch ver keer trots alle moeilijkheden in stand te houden, is het passief van de handels balans tot 274 millioen gestegen. Wat een Pan-Europeesche oplossing betreft, deze en alle soortgelijke plannen Ingezonden Mededeeling. Zou het wel goed zijn? Het ia maar een HoIIandsch wasch- middel en het ia veel goedkooper dan het geïmporteerde buitenlandsche. Zoo denken honderden, bewust of onbe wust enze koopen het duur dere buitenlandache. Probeert U het toch. Probeert één maal het uitstekende Hollandsche /3* Probeert het en oordeelt zelf. ten hebben er bij het oostelijk deel van den Chineeschen Oosterspoorweg gevech ten plants gehad. Het dorp Lispoetsjen is door bandieten in brand gestoken, waar bij 100 Koreanen om het leven zijn geko men. Nabij Ningoeta zijn Japansche troepen slaags geraakt met een afdeeling bandie ten, waarbij zeven Japanners werden ge dood en vijftien gewond. Binnenland. Het Paaschcongres der S. D. A. P. De scheuring een feit geworden Ernstige verkeersongelukken op de Paaschdagen. Vergaderingen Jeugdbonden in Zeeland. Vergadering Bond van Christelijke Zang verenigingen te Goes. Buitenland. Hongersnood in Herzegowina. Een tornado in Alabama. Inkrimping personselformatle bf] 't Rijk. Naar het orgaan ven den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst mede deelt, hebban het Comité ter behartiging van de algemeens belangen van over heidspersoneel en de R. K. Centrale van Burgerlijk overheidspersoneel een spoed vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken aangevraagd ter bespreking van de circulaire van den minister-president aan de ministers over binnenkort van de Bezuinigingscommissie te verwachten voorstellen tot inkrimping van de perso neelsformaties bij het rijk. Ingezonden mededeelingen. eischen meer tijd dan Oostenrijk nog zou te leven hebben. Vele wegen, zoo besluit dr Renner, heeft men Oosterijk gewezen, maar geen enkele blijkt een werkelijke of naaste uitweg te zijn. Hongersnood in Herzegowina. Op het oogenblik heerscht er in de be vrijde-provincies Bosnië en Herzegowina, die thans tot Joegoslavië behooren, een vreeselijke hongersnood. Toen Oosterijk in 1878 het land in bezit nam gingen deze provincies een glansrijke toekomst tege moet: het bandieten wezen werd uitge roeid, er werden spoorwegen aangelegd, landbouw en veeteelt werden sterk be vorderd, zoodat de bevolking welvarend werd. Thans na de bezetting van het land door de Serviërs is alle welvaart ver dwenen: het prachtige wegennet werd niet meer onderhouden en het bandieten- wezen bloeit weer welig. De boeren lijden honger: reeds een maand lang ligt in sommige districten metershoog de sneeuw; de toevoer van levensmiddelen wordt absoluut niet ver zorgd. Brood is er sinds lang niet meer gebakken. Om zich eenig voedsel te ver schaffen gaat de boer naar de stad om een paar brooden of enkele kilo's mais te bemachtigen. Zijn vee heeft hij reeds lang moeten verkoopen voor een belachelijk Ja gen prijs: voor zes gulden per stuk moest bij zijn koeien afstaan. Voor een wagen hout vroeg een boer vier gulden, maar er was niemand die het wilde koopen; eindelijk gaf hij des avonds paard en kar en heel de lading hout voor drie en een halve gulden. Vroeger was Herzegowina bekend om de uitstekende tabak die daar geplant werd: vooral voor sigaretten was de kwa liteit zeer gezocht. Nu wordt er hoege naamd geen tabak meer verbouwd en de bloeiende wijngaarden van voorheen lig gen verlaten. Weer een tornado in Alabama. Een vernietigende wervelstorm, die bij na geheel denzelfden weg nam als de tor nado van verleden week Maandag heeft Paasch-Zondag de districten Chilton, Chambers en Tallapoosa (staat Alabama) geteisterd. Voor zoover men thans reeds kan overzien, werden zeven personen ge dood en ongeveer 50 gewond. Een passagierschip gestrand. Het Fransche passagiersschip „Provi dence", dat met ongeveer 300 passagiers aan boord van Beyrouth naar Marseille op weg was, is naar uit Marseille wordt gemeld, nabij de Dardanellen op een rif geloopen De kapitein van de „Providence" heeft zich draadloos in verbinding gesteld met een ten Zuiden van Gallipoli voor anker liggende sleepboot, die terstond is uitge varen om hulp te verleenen en het schip zoo mogelijk vlot te sleepen. Dorp In Mantsjoerjje verwoest. Volgens uit Gharbin ontvangen beriefc- Korte berienten. Volgens Fransche bladen zou de Russische dictator Stalin lijdende zijn. Aan welke ziekte is onbekend, maar de Berlijnsche professor Hermann Zondek, internist, zou, op verzoek der bolschewis- tische regeering, naar Moskou zijn ver trokken, om den sovjet-leider te behande len. Toen de D-trein 7 Zaterdagnacht te gen kwart voor 3 het station Bielefeld verliet, bemerkte men, dat in den voor- laatsten wagen brand was uitgebroken. De trein werd tot stilstand gebracht. In- tusschen werd ook de laatste wagen door het vuur aangetast. Beide wagens zijn ge heel uitgebrand. Van de reizigers is nie mand gedeerd. In Shebinelkom stortte het dak van een school in. Twee en dertig schoolkin deren, jongens en meisjes, werden onder de puinhoopen bedolven. Tot dusver zijn drie lijken geborgen. Talrijke kinderen' zijn ernstig gewond. Na het besluit genomen te hebben voor onbepaalden tijd in staking te gaan, heeft het café- en restaurantpersoneel te Sevilla in de straten betoogingen gehou den en verscheidene krantenkiosken in brand gestoken. De politie zag zich ge noodzaakt in te grijpen Er werden drie personen gewond en één gedood. Uit de Friesche zuivelindustrie. De commissie voor arbeidsvoorwaarden uit den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland heeft besloten den Rijksbemid delaar Westerdijk mede te deelen dat zij niet op haar advies inzake de loonen kan terugkomen, zoolang geen zekerheid be staat tot verbetering van den toestand in het zuivelbedrijf door regeeringssteun of anderszins. De commissie kan op dit oogenblik haar advies niet wijzigen en acht nadere besprekingen derhalve over bodig. De contingentsering van schoeisel. De Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten heeft aan den minister van arbeid het volgende telegram gezon den: De Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten, verontrust door het tot nu toe uitblijven van een nader con- tingenteeringsbesluit, met betrekking tot den invoer van schoeisel, dringt er met klem bij uwe excellentie op aan de af kondiging van dit besluit zooveel moge lijk te bespoedigen ten einde aan de thans zoowel voor de industrie als voor den handel noodlottige onzekerheid een einde te maken Bezuiniging bij de spoorwegen. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft besloten, de tijdelijke aanstellingen van het personeel in die categorieën, waar een overcompleet is, niet te verlengen; i dese personen words® tsatslagia, Nieuwe Socialistische party. Maandagmorgen is te Haarlem tijdens een vergadering va® den uit de S. D. A. P. getreden linkervleugel, in den Schouw burg aan den Jansweg aldaar, opgericht de Onafhankelijk Socialistische Partij. De voorloopige samenstelling van het bestuur is als volgt: do heeran Edo Fimmen, voor zitter; J. de Kadt, vice-voorzitter; J. H, Oldenbroek, penningm.; P. J. Schmidt, secretaris, terwijl voorts in het bestuur zitting namen de heeren Stenhuis en Va® Staal. Aangaande het aantal leden, dat ach ter de nieuwe partij staat, werd het getal 400 genoemd. HET PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. De scheuring tusschen rechter- en linkerzijde een voldongen feit. Gedurende de Paaschdagen heeft de S.D.A.P. te Haarlem haar congres gehou den. Het was een echt vecht-congres. De rechter- en linkerzijde in de S. D. A. P., die al zoo lang en zoo vaak met elkaar in botsing kwamen, hebben op dit congres den strijd uitgevochten, met het gevolg dat de meer revolutionaire linker vleugel buiten de deur werd gezet en dat reeds dadelijk een nieuwe partij werd ge sticht. Het congres werd, daar de heer Oude geest ongesteld was, geopend door dhr W. OEI. Vliegen, die in zijn openings rede wees op den ernst van de 'beslissing waarvoor men zich geplaatst ziet. Daarna kwam de heer Alharda aan het woord, die verklaarde, dat de strijd in de partij loopt over de vraag of de tijd ge komen is ons hier te lande met alle mid delen de macht te veroveren. De vraag is niet of te allen tijde de strijd met alle middelen uitgesloten moet worden geacht. Onze beweging kan genoodzaakt zijn om met andere middelen de macht to verove ren dan langs wettelijken weg. De vraag is n u of de macht op de straat kan wor den veroverd. De illusie, dat de macht op de straat ligt, moge hij een aantal arbeiders be staan, wij moeten den moed hebben die dwaling aan te toonen. Het arbeidersbloed is te goed om het in dezen hopeloozen strijd te vergieten. De arbeidersbeweging heeft een te grooto taak, da® om haar krachten te verspillen in een kansstrijd, die geen kans op over winning biedt. Eén van twee, zegt spr., èf gij meent dat de communistische middelen beter zijn, maar dan moet gij' u bij de com munisten aansluiten (Applaus.) Zoo niet, dan moet gij de communistische strijdmid delen prijsgeven, want anders krijgen de communisten de leiding in cuze beweging. De groei van de soc.-dem. beweging moet niet komen van links, maar van rechts. De groote massa, die in de partij moet komen, staat rechts. Wij zijn, zoo eindigde spr., met een be- swa&rd b«rt nmz Haerkfn Bit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1