I DE ZEEUW e is en? TWEEDE BLAD. GIJ DWAAS HET ADRES A. WILKING Gesterkt en gekalmeerd „Zij" Crème lAANBOD. FEUILLETON Brieven uit Middelburg. Uit de Provincie Onderwijs AT ÏHTEN: EGROOTE ude- en Looze- m), groot 98 !2 H.A. Schor- October 1932. ^PENS, Koorn- ;e spreken op half twaalf. uitsluitend DAGS wordt nomen kleine tens 5 regels itbetallng. mer f 0.85 13—10 o! 8 k 25 ct., Bloed- k 25 ct. ravenstraat I ■laging: UM GRIT, K.G. ƒ3.50. op aanvraag. SE, M'burg. irkensvleesch. [5 ct. p. kilo, ct. p. Worst 25. ■VAN VLAS, kelijke voor- .-Laurens, W. OUDERS, trlaagde prij- per 50 K.G. ERFABRIEK N. rfgeval, een urger Woon- litertuin, ge en Singel 139 Idaar. onderhouden Middelburg. >nder letters t'HUIJ, Mid- nh., Noordw. n direct te licht. Koop- ikb. Br. lett. Middelburg >f 15 Mei EN, aar, v.g.g.v. Bureau van 4» VAM ZATERDAG 26 MAART 1932, Nr 149. CE DEFENSIEBECROOTING. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Defensiebegrooting is het volgende ontleend: Bezuiniging op de weermacht. Voor de vre.es van enkele leden voor te ver ingrijpende bezuinigingen bestaat geen grond. De Minister heeft reeds eerder uit eengezet, dat de getroffen 'bezuinigings maatregelen goeddeels als „crisismaat regelen" moeten worden 'beschouwd, waar bij hij er naar heeft gestreefd, de vitale deelen van de weermacht niet aan te tasten. Dat zijn beleid van de zijde der leden, die eenzijdige ontwapening vo.orstaan, geen instemming kan verwerven, kon de Minister redelijkerwijze verwachten. Het bevreemdt hem echter, dat die leden hem min of meer euvel schijnen te duiden, dat hij zich niet voetstoots gewonnen wil ge ven voor hun argumenten. Ook tegen de meening der in het Ver slag aan het woord zijnde leden, dat slechts geringe bezuinigingen zouden zijn aangebracht, moet hij met nadruk opko men. Zooals reeds meermalen is uiteengezet,' kan tot opheffing van de thans bestaande verdedigingswerken niet worden overge gaan. Bovendien zou opheffing van het vestin "stelsel geen belangrijke bezuiniging medebrengen, aangezien de instandhou ding van verdedigingswerken, inundatie middelen, enz., slechts geringe uitgaven vraagt. Vermindering van de sterkte der lich ting kan onder de huidige omstandig heden door den Minister niet in overwe ging worden genomen. De reis van minister Deckers. De Minister heeft een reis naar Ned.- Indië ondernomen teneinde de instellingen der marine aldaar in oogenschouw te ne men, overtuigd als hij er van is, dat eigen waarneming ook in dezen groote waarde voor hem heeft. Het verheugt hem, dat vele leden zijn bezoek aan de marine-instellingen in Ned.-Indië hebben toegejuicht. Bouw van den derden kruiser. Ten aanzien van den bouw van den derden kruiser zal de Minister spoedig een beslissing nemen. Hij stelt zich voor deze der Kamer mede te deelen. Reorganisatie der landmacht. Onder voorzitterschap van den chef van den generalen staf is een commissie werk zaam, welke de opdracht heeft van voor lichting te dienen nopens mogelijke ver sobering in de vredessamenstellingen van de onderdeelen der infanterie- en der ar tilleriebrigades. Zooals de Minister reeds kort na de in stallatie der bovenbedoelde commissie aan de besturen der personeelsorganisaties persoonlijk heeft medegedeeld, zal een eventueel overcompleet aan beroepsper- soneel zooveel mogelijk worden ingeloopen door het z.g.n. natuurlijk verloop en zal gedwongen afvloeiing eerst in de aller laatste plaats en slechts bij volstrekte noodzaak toepassing vinden. Dienstweigering. In 'het jaar 1931 hebben 8 dienstwei geraars een beroep op de dienstweige- ringswet gedaan, terwijl 24 personen, ter zake dat zij weigerden hun dienstnlicht te vervullen voor den Krijgsraad zijn ver schenen. De opgedane ervaring betreffende de werking der Dienstweigeringswet geeft, naar de meening van den minister geen aanleiding om stapnen te doen tot verrui ming van de grondslagen der wet. Oud-gepensionneerden De o.a. door den beer Suring in de Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 7.) o— „Mijnheer Henry Barker", zei advocaat Brand, stuurde gisteren om drie uur om me. Hij was stervend en wist dat. Hij stuurde om mij, omdat er geen tijd meer was om u te laten halen en ook, geloof ik, omdat hij er van terugschrok juffrouw Mc. Farlane te laten weten, dat hij ge trouwd was geweest. „Hij stond op het punt met haar te trouwen." „Ja tot u verscheen „Maar ik beloofde geheimhouding." „Tegen vergoeding, mijnheer Barker, tegen vergoeding," antwoordde de rechts geleerde ernstig. „Na wat hij u moest be talen, resteerde hem nog slechts een kleine duizend gulden." „Dat geloof ik niet," antwoordde de jonge man scherp. „Welke bewijzen gaf hij u?" „Ik heb niet om 'bewijzen gevraagd. Ik geloofde hem. Het was gemakkelijk te zien, dat hij stervend was. Hij vertelde juffrouw Mc. Farlane, dat hij haar niet trouwen kon, daar hij zijn beetje geld kwijt ¥M." Tweede Kamer ter sprake gebrachte ach terstelling der oud-gepensionneerde mili tairen bij de oud-gepensionneerde burger lijke ambtenaren heeft de aanleiding ge vormd om de quaestie voor de eerstbe doelde landsdienaren nog eens ernstig on der het oog te zien. Zonder hiermede geacht te willen wor den, eenige toezegging ter zake te doen, kan de minister hieraan nog toevoegen, dat wanneer inderdaad van eenige achterstelling van beteekenis mocht blijken in den zin als de heer Suring zulks be doelde zijnerzijds gepoogd zal worden, daaraan zooveel mogelijk tegemoet te ko men. Ontgroening. De minister heeft bij schrijven van 6 Jan. 1932 aan den gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie en aan den commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine medegedeeld, dat ont groening, in welken vorm ookj voortaan achterwege moet blijven. Loodswezen. Naar aanleiding van den te kennen ge- ge en wensch om de reglementen betref fende de diensten van loodswezen beton ning en verlichting in behandeling te doen nemen door de Bijzondere commissie voor georganiseerd overleg, zij medegedeeld, dat het concept Algemeen Loodsreglement reeds aan den voorzitter dier commissie tot dat doel werd toegezonden. De meening, dat de werktijden van de loodsen veel te lang zouden zijn, wordt door den Minister niet gedeeld. ci. Het Kortingswetje is er eindelijk door De Eerste Kamer nam het aan met 24 te gen 16 stemmen. Er werd in en buiten de Kamers veel actie tegen gevoerd. Doch de laatste loodjes wogen het. lichtst. In de Eerste Kamer stemde van de antirevo lutionairen alleen de burgemeester van Amsterdam tegen. Dit is niet zoo zeer te verwonderen. De heer de Vlugt zal zeker wel het meest de gevolgen van dit wetje te duchten hebben. In een gemeente zooals de Amsterdamsche, waar de S. D. A. P. de lakens uitdeelt, en deze partij op haar beurt door gemeenteambtenaren en ge meentewerklieden wordt geregeerd; in een gemeente, waar vacantiebijslagen en va- cantiereiskosten naast de hoogste loonen in zwang zijn en waar, zooals de minister van Financien opmerken deed, nog. dit jaar een salaris verhooging, inplaats van een verlaging werd toegepast, zal de Kortingswet tot een heftige reactie aan leiding geven. Intusschen zal dit wetje op de enkele onwillige gemeentebesturen, die er nog zijn, een kunstmatigen druk uitoe fenen, „om den algemeenen gang naar een lager niveau mee te maken", zoo lazen wij in het Kameroverzicht van een onzer groote bladen. Onder die „enkele onwillige gemeente besturen" valt ook Middelburg te rekenen. Een strop, zooals in 1919, van honderddui zend gulden aan loonen naar boven, gaat wel; een strop van tienduizend gul den naar beneden gaat niet zoo gemak kelijk. Intusschen zal, na de uitdrukkelijke toezegging dat, na aanneming van het Kortingswetje, direct voorstellen zullen worden gedaan tot salariswijziging, reeds spoedig het oordeel van het georganiseerd overleg worden ingeroepen en de gemeen teraad weldra voor de vraag worden ge steld, h o e de salariskorting tot stand zal komen. j Bij sommigen valt wel geen bewonde ring voor dit Kortingswetje te constatee- Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten er> aanverwante artikelen is GOES HULST „En zij?" „Beweerde, dat het voor haar geen ver schil maakte. Ze had genoeg voor twee. Ze scheen veel van hem te houden. Er moet, achteraf bezien, toch wel eenig goed in uw vader gescholen hebben, mijnheer Barker." Robert maakte een ongeduldige bewe- -ing. „Hoe verwachtte hij te kunnen le en van een kapitaal van minder dan duizen l ulden?" vroeg hij. Mijnheer Brand keek hem streng aan. „Het schijnt me toe," zei hij langzaam en "-nstig. „dat mijnheer Henry Barker, na met zijn zoon kennis gemaakt te hebben, met. veel verlangen meer had om je blijven leven op welk kapitaal ook. Maar laat me u nu zijn laatste boodschap doen. Hij ver docht me u te vragen hem te ver^e^en, rooals hij uw moeder vergeven heeft." „Mijn moeder verge-en heeft?" „Dat waren zijn eigen woorden hij "af er geen uitleg bij. Het is zeer goed Pr was aan be'de zijden. Verder verzocht hij me, u te vragen niets van uw familieverwantschap met uw vader aan juffrouw Mac Farlane te laten merken. Hij zou zoo graag willen, dat er tenminste een persoon op de wereld ach terbleef. die vriendelijk over hem denkt. Ik zal daarom, tenzij u het me verbiedt, de begrafenis regelen. Ik wil er nog aan toevoegen, dat juffrouw Mac Farlane de kosten wenscht te dragen. Zij weet nog niet, dat hij het droevig overschot van ren, doch wel dankbaarheid. Bij de S. D. A. P. en hun volgelingen, de vrijzinnig democraten, nóch bewondering, nóch dankbaarheid. Dezq ambtenarenpartij mo ge, zooals onlangs te Goes, eenige belang stelling toonen voor het lot van het plat teland, het zijn de ambtenaren met vast salaris, die bij die partij in beklag zijn. Er wordt hier wel over het salarisvraagstuk gedacht, doch alleen in den vorm van on- practische, theoretische voorstellen, die onbruikbaar en onuitvoerbaar zijn. En daarvan hebben de berooide rijks- en ge- meenteschatkisten geen baat. Tot het laatste oogenblik hebben de te genstanders van het wetje geschermd met het antirevolutionair beginsel der gemeen telijke autonomie. Doch dit beginsel be hoort men te zien als een deel van ons rechtsleven, waarop de tijdsomstandighe den krachtig inwerken. De Staat moet thans uit zelfbehoud krachtiger ingrijpen dan in meer normale verhoudingen. Kwa lijk te verdedigen zou het zijn, als daarbij de vrijheid der gemeenten onaangeroerd zou kunnen blijven. Noch politiek, noch juridisch kan men dit volhouden. Nu de Nederlandsche Staat een één en ondeelbaar geheel is, welks belangen in tijden als de onze, door één en dezelfde krachtige hand dienen te worden be schermd tegen in- en buitenlandsche aan randing, ook tegen eigen verkeerd in zicht in wat haar werkelijk voordeel is. Vooral nu die belangen op zoo averecht- sche wijze behartigd zijn, dat de staats hulp als onontbeerlijk moet worden inge roepen, mag dit overheidsstreven geens zins op verkeerde wijze worden gebruikt, ten einde b.v. een loonstandaard te hand haven, die, zooals in Amsterdam, belang rijk den particulieren en rijksstandaard te boven gaat. Wanneer men alzoo de ge meentelijke autonomie beschouwt, is een zekere beperking van de financieele vrij heid, ter wille van het welslagen van den Staat en zijn onderdeelen ten volle ge boden. Wanneer een particulier aan een vriend of kennis, die broodsgebrek heeft, geld geeft of leent, dan mag deze hulp niet be steed worden, om b.v. op een bazar een glas champagne te gebruiken of duur ge bak te proeven. Zoo hebben ook de grootere gemeenten, inplaats van de tering naar de nering te zetten, zich veel te lang de weelde van hooge personeelsbezoldiging gepermit teerd en wel met dit gevolg, dat voor het financieren van andere gewone uitga ven geen geld overbleef en de financieele reputatie der gemeente, die zoo noodig is, vooral bij het uitschrijven van gemeente- leeningen, duchtig achteruitging. Al deze groote nadeelen dienen door afdoende be zuinigingsmaatregelen langzamerhand weer te worden opgeheven. Moge de thans door Regeering en Staten Generaal ge oefende druk het gevolg hebben, dat de treurige financieele toestand, waarin thans vele gemeenten verkeeren, zich spoe dig wijzige. Het feit, dat er altijd weer de beschutte bedrijven zijn, met name de Overheidsdienst met zijn hoogere loonen en talrijke andere voorrechten, die tot ver gelijking nopen en op de noodzakelijke loondaling, in meer dan een opzicht, een remmenden invloed uitoefenen (Golijn) zal ook door dt in werking treding van de Kortingswet wel langzamerhand ver dwijnen. Als deze brief verschijnt is het Paasch- congres der S. D. A. P. dichtbij. Van de ruim 200 voorstellen, die er aan de orde zullen komen, hebben 70 betrekking op de geschillen in den partijboezem. Geen kleinigheid! Op de zoo geprezen eendrach tigheid, onderlinge toewijding, liefde, al truïsme enz. die gevolg zullen zijn van het socialistisch gemeenschapsgevoel, wijst zulk een strijd tusschen reformisten, cen trum-socialisten en Marxisten nog geens zins. Thans is de jammerlijke verwarring in de Nederlandsche sociaal-democratie, naar het woord van Dr Banning in „De Sociaal Democraat" slechts „diep ellendig en beschamend" „De socialistische kame- raadschau", zoo schrijft deze socialisti sche predikant, „is onder ons zóó zwak, dat wij deze breuk niet kunnen voorko men". En: „Maar het sterkst pijnigt mij het besef, dat wij in eigen gelederen niet die eensgezindheid en wil hebben, die wij zégden, dat eenmaal de menschheid door dringen zal". zijn kapitaaltje aan haar heeft nagelaten En dat is, geloof ik, alles, wat ik u te ver tellen had." „U zult mij zeer verplichten, als u han delt, zooals u zei. Natuurlijk ben ik be reid de onkosten „Als ik u nog iets mee te deelen heb, mijnheer Barker, hob ik uw adres," zei hij op afgemeten toon. Hij wachttè even er voegde er dan aan toe- „Ik hrb mijn han den al meer dan eenoe" b"zet aan dvt zaakje. Doet u als 't u bh'eft dat cheque boek weg." Hij drukte op den bel-knop op zün tafel Een donkere gloed steeg Barker naar hot gozient. Er was iets in den toon van den advocaat, dat hem stak. „Wat is uw honorarium, miinheT Brand?" vroeg hij met de hon^harti^heid. die somtijds voortspruit uit het bezit van een bankrekening. Een klerk kwam bmnen. „Laat dezen heer even uit," zei de advo caat. Robert Barker, sprakeloos, volgde den beleefden klerk. Hij moest no" heel w' leeren omtrent de macht van geld, maar hij was nog zeer jong. Een half uur later bracht de trein hem naar Glasgow. In dien tussehentijd had hü alle gedachten aan 't bezoek aan den ad vocaat uit zijn hoofd gesteld. De gedach ten waren meer onaangenaam dan pijntijk geweest. Als hij zich in zijn vader vergist had, dan had hij zich even erg vergist in Ja, „die wij zeggen". Maar zéggen en doèn is twee! Vriendschappelijk groetend, t. t. MEÏELLUS. Ingezonden Mededeeling. worden Uw vermoeic? en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnnardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Kattendijke. Donderdagmiddag verga derde de Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Eén vacature. De voorzit ter stelt na de opening aan de orde on derzoek geloofsbrieven nieuw lid. Na het onderzoek wordt tot toelating van dhr P. van Kleunen Jacz. besloten. Dhrn Mol hoek en Hundersmark informeeren waar om thans een andere regeling getroffen wordt dan bij de toelating van dhr Zan- dee als raadslid. De voorzitter zegt, dat verandering der Gemeentewet dit eischt. In de notulen der vorige vergadering worden enkele wijzigingen aangebracht betreffende gehouden stemmingen. Dhr Molhoek vraagt naar de voorlezing van de notulen. De voorzitter-secretaris zegt ze nog niet ingeschreven te hebben met het oog op de aan te brengen wijzigingen, doch zegt dit voortaan wel te zullen doen. Dhrn Hundersmarek en Molhoek stellen prijs op voorlezing. De voorzitter zegt, nu de regeling getroffen is, dat alle raads leden een afschrift der notulen thuis krij gen, hij geen notulen meer voorleest. Dhr Hundersmarek; We kunnen zoo'n secre taris niet gebruiken. De voorzitter: Je zou me graag weg willen hebben, doch je krijgt geen kans. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten, dat de goedkeuring begrooting uitgesteld is tot 1 April; dat geen verhooging van presentiegeld toe gestaan wordt boven het bedrag van f 120; dat aan do vier leden, welke de vergadering in November 1931 verlieten geen presentiegeld wordt uitge keerd. Dhr Hundersmarek informeert, wat aan Ged. Staten geschreven is. Di voor zitter leest het schrijven voor. Dhr Lin- denberg keurt het af, dat een uitlating van hem, buiten den Raad gedaan, op die wijze naar Middelburg doorgegeven wordt. Volgens dhr Hundersmarek zijn Ged. Staten glad mis, maar ja, daar moet men ook al niet wezen. Dhr Meijer stelt voor om f 2 per ver gadering aan presentiegeld te geven en niet de gaan boven de f 120. Dit voor stel heeft alleen de stem van den voorstel ler, de andere leden willen de zaak laten zooals ze thans is. Van vrouw Wisse is bericht ingekomen dat zij met 1 April ontslag neemt als schoonhoudster van het gemeentehuis. Een oproep om sollicitanten is geplaatst, doch niemand heeft zich aangemeld. Dhr Hundersmarek vindt de publicatie niet goed. Die was niet in orde. De voorzitter: Ik geloof, dat jij hier zit om comediant te spelen voor de werkloozen. De voor zitter doet voorlezing van bedoelde publi catie en de andere leden verklaren zich hiermee accoord. De voorzitter zegt, dat vrouw Wisse vasthoudt aan het gevraag de bedrag van f 100. Meerdere leden den ken, dat voor f 80 wel sollicitanten zullen komen. Dhr Molhoek vindt, dat, zoo er tóch meer salaris gegeven moet worden, het dan het beste zou zijn de oude schoon houdster aan te houden. Dhr Lindenberg zegt, dat alles het gevolg is van de pen sioenstorting. Hij wil zich niet laten dwingen. Besloten wordt om nogmaals te publiceeren en het salaris f 80 in de pu blicatie op te nemen. Verzoek om adhaesie adres gemeente Ooststellingwerf voor noodmaatregelen land- en tuinbouw. De stemmen staken (3 voor en 3 tegen). Zal in de volgende vergadering besloten worden. Winkelsluitingswet. Besloten wordt om gedurende den zomertijd de winkels te sluiten van 9 uur n.m. tot 5 uur v.m. zijn moeder, die zich vijftien jaar lang zeer verknocht aan haar zoon had ge toond, en hem had doen gelooven, dat zijn vader een alles behalve goede man was. Wat was nu eigenlijk de waarheid? Maar alles welbeschouwd, wat deed het er toe? Het leven is als een blaadje met exa men-opgaven en de candidaat, die zich blind staart op een moeilijke examen-op- ave, terwijl hij de andere gemakkelijk en lot zou kunnen opschrijven, is heusch niet moeilijk te vinden. Volharding heeft zoowel zijn slachtoffers als zijn o.erwin- naars misschien nog meer van de ^ersten dan van de laatsten. „Een zeer volhardend mensch en toch mislukte hij" dat hoort men maar al te vaak. We sporen een kind aan om te probeeren en nog eens en wijzen het op de mieren. En met die lessen in zijn hoofd gaat hij de wereld in, volhardt en mislukt ten slotte. En waarom? Omdat hij volhield maar in le verkeerde richting: vocht met de moei- ijke opgave en niet lette op de eenvoudige vraagstukken, welker beantwoording suc ces beteekende. Dat is een van de redenen van mislukking, we zouden haast willen zeggen, het geheim van mislukking, daar ie reden meestal eerst ontdekt wordt, als het te laat is. Een man, die on zoo'n ma nier mislukt, is lang niet altijd een held. Hij loopt gevaar nog voor dom en eigen zinnig uitgemaakt te worden door ziin broeders, die echter vergeten, dat hij, die onze opgaven nakijkt, tusschen de regels Zondags gesloten, en Zaterdags li uur namiddags. Vaststelling verordening, regelende de eischen benoembaarheid en bezoldiging gemeenteveldwachter.Ingekomen is een ontwerp van den Commissaris der Konin gin en een advies van den algemeenen Po litiebond. De voorzitter leest het ontwerp voor. Besloten wordt, de fcescheidon bij de Ie dsn te doen circuïeeren en later de verordening vast ts stellen. Besloten wordt om de verplichte con tributie van een door de gemeente ge steunde werklooze transport-arbeider, zekere Van Hoepen, voor rekening der gemeente te nemen, (f 0.65 per week). Besloten wordt om de steun-vei-ieening met 1 Mei stop te zetten. Rondvraag. Dhr Meijer vraagt naar den staat van eigendommen der gemeen te. Dhr Lindenberg zou deze bij de ge meenterekening overgelegd willen zien. De voorzitter doet toezegging, deze staat te zullen opzoeken. Dhr Molhoek vraagt naar de kosten van het openingsfeestje P. Z. E. M. De voorzitter zegt: dat zal nog geen f 10 wezen. Dhr Hundersmarek vraagt om aan den Raad over te leggen het verstekvonnis van den Raad van Be roep. De voorzitter zegt, dat, hoewel het een stuk is aan den burgemeester gericht, hij geen bezwaar heeft om het ter kennis van den Raad te brengen. Verder infor meert dhr Hundersmarek naar de be- grafen:srechten en dhr Molhoek naar het vervangen van planten op het kerkhof. De voorzitter deelt mede, dat daarvoor gra tis een bewijs gegeven wordt. Hierna slui ting. Ingezonden Mededeeling. werkt zacht en weldadig als een Mei-regen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder naar aanraking. In Prijzen van 203045 en 75 cent. Ambachtsschool te Goes. Aan de Ambachtsschool te Goes werden bevorderd en gediplomeerd: Timmerlieden, le naar 2e klasse: H. P. A. Bil, S. J. L. Dekker, M. Olivier, H. Reijerse, A. H. Rouw en P. Dootjes te Goes; Jac. Boon, Adr. Eggebeen te Wol- faartsdijk; Ant. P. Bolier te .Hoedekens- kerke; Joh. Bruinzeel te Schore; M. Dale bout te Wilheiminadorp; L. J. van D u ij v e n b o d e, D. Koeman en L. Zwar- tepoorte te Kloetinge; D. de bouw te Go- lijnsplaat; J. L. Kriekaart en G. J. Traas te Wemeldinge; J. F. Paasse te Hans- weeri;Adr. J. van Strien te Ierseke; G. Stokman te Kruingen; K. Traas te Baar land; Joh. J. Wirtz te Heinkenszand. Niet bevorderd vier leerlingen. Timmerlieden, 2e naar 3e klasse. W. Boutens, E. de Dreu, M. van Gorp, P. Korstanje, G. Noordhoek, E. A. Schmid en F. van der Ploeg, allen te Goes; W. M. Bruggeman te Hansweort; G. Cijsouw, H. Ferdinandussen en E. J. Kole te Wemel dinge; G. J. Goeree en W. H. van der Poel te Oudelande; H. Gunst, J. Heijnsdijk en J. van der Linde te Kloetinge; W. J. Kie vit te Kruiningen; B. B. Smits te Ier seke; M. C. Kopmels te Waarde. Voor waardelijk G. de Regt te Golijnsplaat. Timmerlieden gediplomeerd: A. A. Ba- rends, P. Baarends, J. Dekker, M. Nieuwenhuiijse en F. Priester te Goes; D. M. van den Berg en J. Meijers te 's-Heer Arends'kerke; W. Hundersmarek te Kat tendijke; J. A. Kant te Biezelinge; A. G. de Mol te Heinkenszand; D. G. P. Smalle- gange te Krabbendijke; R. Slotema en G. de Smit te Golijnsplaat; J. Verschuure te Wolfaartsdijk; J. P. van Waarde te Drie wegen. Rijwiel- eD motortechniek, le naar 2e klasse; C. P. van der Ent te Kloetinge; W. J. P. Huijbregtse, Jac. Kole, P. A. Snoo- dijk en Jac. van Wijckhuijsen te Goes; L. van Liere te 's-'GravenpolderW. van L o o te Driewegen; G. Nijssen te Kapelle: Joh. van Nieuwenhuijse en P. Pieterse te Kruiningen; B. van der Plasse te 's-Heer Arendskerke. Niet 'bevorderd vier leerlin gen. door kan lezen. Robert Barker wendde zich af van een quaestie, die vele menschen tot een schrik beeld zou zijn geworden. In een hoekje van het compartiment gezeten, met een notitieboekje en een potlood in de hand, trachtte hij vraagstukken op te lossen, be treffende in- en verkoop, want hij ging naar Glasgow om voorraden in te slaan voor zijn winkel in Kilbran. Hij wilde van fabrikant en groothandelaar betere voor waarden bedingen, dan waaronder zijn vroegere werkgever zijn waar verkreeg en tot dat doel was hij zorgvuldig de prijzen nagegaan van alles, wat hij in zijn zaak verhandelen wilde. Een gladde tong is een kapitaal waard voor een handelsman. Ro bert was niet van plan zich door de stads- menschen als een boerenpummel te laten behandelen. Hij was bereid alles, wat hij kocht, onmiddellijk te betalen en hij was zich heel goed bewust, dat contante beta ling heel wat meer waard is dan een be stelling op afbetaling. Hij zou de' stads- menschen wel eens toonen, hoe een buiten man nog wel een percent of vijf van hun laagste prijzen af zou kunnen krijgen. Hij kende zijn zaakjes en zou zich door nie mand voor den gek laten houden. Hij kwam om koopjes te halen en hij wilde slagen. En zoo voort. Wel, wel, zij die contant geld hebben, hoeven geen compli mentjes te maken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5