No. 149 Zaterdag 26 Maart 1932 lie Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland DAT DOEN WE A. W. VERSCHOORE, Lange Vorststraat 28, GOES BERTELS Om Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Goes PAASCHFEEST. Tweeden Paaschdag EEN MOOIE FOTO laten maken bij gr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Saf&-Loketten BOHEMIA Engelsche Serviezen? it nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Beter kan niet; duurder hoeft niet. J. GEENSE - GOES Gevestigd te Amsterdam (Voorloopig Vlasmarkt 18) Credieten Rekening-courant Deposito's Effecten Coupons Vreemd geld Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstslraat 70, Goes. Tol.: Rodactio en Administratie No. tl. Postrokcnlnq No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. 13.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et, Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeeling. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. A.s. Maandag, tweeden Paaschdag, zal „De Zeeuw" niet verschijnen. De prediking van de opstanding uit de dooden door Jezus Christus heeft niet alleen geestelijke beteekenis. Als Christus, nadat Hij door Zijn lijden en sterven aan bet recht Gods volkómen heeft voldaan, door Zijne opstanding den dood overwint, dan is dat niet alleen van belang voor het zieleleven. Het zijn de Grieken zegt Prof. Slo- temaker de Bruine die ons verhaald hebben van een menschenziel, stammend van buiten de aarde, en die nu hier op aarde is ingekerkerd in een lichaam, be lemmerd wordt daardoor. Straks zal zij uit dit lichaam vluchten en dan pas vrij zich ontplooien, in de onsterfelijkheid achter het graf. Dan kan dus dit lichaam verwaarloosd worden, dan moet het me nigmaal worden gepijnigd en onderdrukt; dan doet er de toestand des lichaams niet toe, dan doet er de gansche aarde niet toe. Als maar eenmaal de ziel zal vermo gen zich te ontplooien, dan hebben wij ons over het leven van hier en van hu niet zooveel te bekommeren". Deze beschouwing is voor vele Chris tenen niet vreemd, omdat zij, wat dit punt betreft, in den grond der zaak nog heidensch denken en niet verstaan de volle beteekenis van de verlossing uit de macht der zonde door Jezus Christus. Om te verstaan, wat de opstanding be- teekent, moeten wij terug naar den val in het paradijs. Door de zonde is niet alleen het zie leleven, maar is heel het wereldleven ver stoord en verbroken. De straf op de zon de draagt dan ook niet alleen een gees telijk karakter, maar strekt zich ook uit over het aar'sche leven. Het gansche schepsel is door de zonde der ijdelheid onderworpen. Het gansche schepsel zucht en zwoegt onder de macht en den last der zonde. Maaren dat is het heerlijke meer en grooter dan de zonde is de ge nade. Jezus Christus is in de wereld geko men om de macht van de zonde te ver breken en het schepsel vrij te maken van de dienstbaarheid der verderfenis. Daarom is het Paasch-evangelie een blijde boodschap, óók voor het natuur lijke leven. Er heerscht op dit punt zooveel mis verstand. Er is nog zooveel ongeestelijks ook al méént men dan soms bij uitstek geestelijk te zijn. Het is een heerlijk voorrecht als we op den Paaschmorgen ons Paaschlied mo gen zingen, als de juhel: de Heere is waarlijk opgestaan! weerklank vindt in ons hart. Maar wij hebben de volle beteekenis van de Paaschboodschap niet verstaan en we kunnen niet met een Thomas den opgestanen Heiland erkennen als „m ij n Heere en m ij n God", als zooals toch zoo vaak het geval schijnt te zijn bij be lijdende Christenen de strijd op het publieke erf ons koud laat en als we geen behoefte gevoelen om het Koning schap van Christus voor alle levenster reinen uit te roepen. Aan den opgestanen Heiland is alle macht gegeven in den hemel en op de aarde. En vóór zijn verscheiden heeft Hij Zijne discipelen de opdracht gegeven van Hem te getuigen. Maar nu is het de fout van vele Chris tenen, dat zij wel aan zichzelf hebben gedacht, dat zij wel op eigen behoud zijn bedacht geweest, maar dat zij verzuimd hebben de opdracht van hun Koning te volbrengen. Vandaar de ontreddering op sociaal ge bied. Vandaar de verwarring op het ter rein der staatkunde, nationaal en inter nationaal. Want dit is toch de ellende, ook van dezen tijd, dat men den Verlosser der we reld óf niet erkent en zich moedwillig van Hem afwendt, óf dat men Zijn zeg genschap tracht te beperken tot het leven der ziel. Dan tracht men de sociale vraagstuk ken op te lossenzonder Hem. Dan trekt men zich, als het gaat om de dingen van dezen tijd, terug op z.g. neutraal terrein, waar voor den Christus géén plaats is, en waar Zijn stem niét mag worden gehoord. Dan komen de volken te Genève bijeen om de wereld den vrede te geven, maar nadat eerst de deur voor den Heiland der wereld gesloten is. En zooals Jezus werd uitgeworpen uit Jerusalem, zoo wordt Hij ook te Genève niet erkend en te Genève niet alleen. Dat is het benauwende in dezen crisis tijd. En het ergste is, dat dit door vele be lijders van den Christus, die van harte het Paaschfeest vieren, niet wordt inge zien. Dat zij niet verstaan het woord van Prof. Bavinck: „Jezus is de Zaligmaker, dat alléén, maar ook: dat geheel. Hij kwam niet alleen om het religieuse leven van den mensch te herstellen en al het andere ongemoeid te laten, alsof dat niet" door de zonde bedorven ware en geen herstelling van noode had". Paaschfeest vieren wil zegeen: de macht en de majesteit van Christus er kennen. Voor h e e 1 het leven. Voor alle levensverhoudingen! Documenten-diefstal te Brussel. Een ingenieur van een te Brussel ge vestigde metaalfabriek had zijn auto 's avonds laat in het centrum der stad even laten staan en bemerkte toen hij te rugkeerde, dat de koffer, die achterop ge plaatst was, opengebroken was, en hier uit documenten ontvreemd waren die vol gens zijn verklaring aan de politie, de na tionale defensie in hooge mate interes seeren. Het waren plannen, teekeningen en no tities betreffende de fabricatie van nieuwe obussen van 75 tot 120 m.M. Korte berienten. Tijdens het onderzoek van het douanebureau te Dortmund naar de smok kelarij van koffie heeft een te Dorsten woonachtige medeplichtige bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan het smok kelen van 123.000 K.G. koffie, waarvoor 175.000 Mark aan rechten betaald had moeten worden. Hierop werd de man be boet voor totaal 825.000 Mark terwijl hij bovendien nog de rechten ad 175.000 Mark zal moeten betalen. Tot nog toe zijn tengevolge van de staking in het bruinkolendistrict van Noord-West Bohemen twaalf mijnen, waarin 5300 man werkzaam waren, stil gelegd. In verband met communistische pro paganda bij de Duitsche marine heeft de politie te Kiel bij een aantal communis ten huiszoekingen verricht en eenige per sonen voorloopig gearresteerd. Naar thans blijkt hebben in de laat ste dagen tal van personen in de Ver- eenigde Staten dreigbrieven ontvangen, waarin zij of hun kinderen met ontvoe ring worden bedreigd. Het aantal slachtoffers van den cy cloon, welke de Vereenigde Staten heeft geteisterd, is thans gestegen tot 358, van wie 298 in Alabama. Kort na middernacht is het voorstel van de Hamburgsche nationaal-socialis- ten tot ontbinding van den gemeenteraad in stemming gekomen. Het werd door alle raadsleden aangenomen. De Finsche minister van binnen- landsche zaken heeft een besluit uitge vaardigd, waarbij de Lappo-beweging als onwettig verboden wordt. Binnenland. Het bezuinigingsrapport-Weiter. Wering van den Coloradokever. Beperking invoer van rijwielbanden. De Zomertijd en de spoorwegen. Buitenland. Lichtstaking te Antwerpen. Japan en China. Ingezonden Mededeeling. De heer L. Peters, Horst (Limb.), schrijft: Ik heb 185 kuikens opgefokt mei Bertels' Crisis Opfokvoeder: ze groeien als kool, zijn mooi en gemakkelijk in de veeren gekomen en is geen enkel dood gegaan. De resultaten zijn minstens zoo goed als van de duurste Opfokvoeders. De heer P. Jonk, Volendam, schrijft: Ik heb 300 blauwe kuikens opgefokt met Bertels' Crisis Opfokvoeaer. Ze groeien best, beter kan niet. Van Bortels* Crisis Kunstkorrel leggen de hennen en eenden veel en groote eieren. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. Ingezonden Mededeeling. V Het doel der verplichte verzekering. Het doel der verplichte verzekering is in het algemeen gesproken geen ander dan de arbeiders ook ten tijde van ziekte, invaliditeit, ongeval en ouderdom in staat te stel- 1 e n, zij het op bescheidener voet, te leven van hetgeen in jonge en gezonde dagen door hen is verdiend. Dit is niets meer dan rechtvaardig. Nu zou het econom'sch gesproken ideaal zijn als ieder arbeider afzon derl ij k dit doel kon bereiken, maar de p r a c t ij k van eeuwen heeft be wezen, dat dit niet gaat. De staat heeft daarom zijn bescher mende hand over den loonarbeider uitge strekt en .bepaald, dat een deel van het loon van allen wordt bewaard speciaal voor hen, die oud, invalide, ziek of door ongeval getroffen worden. Het deel van het loon dat bewaard wordt is de verzeke ringspremie. Op deze wijze wordt door de verzekering de vaststelling van een rechtvaar dig loon bevorderd. Ds Kersten wil de arbeiders ook wel helpen, n.l. door ze als „armen" door mid del van de diaconie te geven wat ze noodig hebben of door de werkgevers te doen on derhouden. Nu stellen er niet veel arbei ders prijs op als armen door de diaconie te worden gehouden (als het anders kan) en de werkgeversMaar deze laatsten zouden daartoe, voor zoover ze benarde landbouwers zijn, volgens Ds K. thans wel niet in staat zijn. Deze kunnen immers niets missen, ze moeten van „alle" be talingen worden vrijgesteld. De arbeiders zijn nu derhalve door de verplichte ver zekeringswetten tegen deze droevige om standigheden eenigszins beschermd. Dat is iets anders dan zooals Ds K. zegt „onder curateele gesteld". En laat men nu toch nuchter zijn. De lasten in den vorm van verzekering op werkgevers en arbeiders gelegd zijn i n totaalongeveer gelijk aan de lasten, die Ds K. wel op andere wijze zou willen doen dragen voor hetzelfde doel. Laten wij dit verduidelijken door een volgende keer over de lasten en baten der verplichte verzekering iets op te merken. De lichtstaking te Antwerpen. Dinsdagavond heeft te Antwerpen de aangekondigde electriciteits-staking plaats gehad, als protest tegen de verhooging der electriciteits tarieven. De staking in de herbergen en restau rants was algemeen, zoo ook in de win kels. Hier en daar had men de verlich ting vervangen door kaarsen of oude pe troleumlampen; anderen behielpen zich met gas. De lichtreclames waren zoo goed als algemeen gedoofd. De stad zag er uit als in dagen van oor log. Tijdens de stakings-uren hield de ver- eeniging van middenstanders een betoo ging door de stad. Duizenden sloten zich daarbij aan. Er werden spandoeken ge dragen, waarop geëischt werd terugkeer tot den prijs van 1931. Andere opschrif ten luidden: „Liever de petroollamp, dan de dure electriek!" enz. De stoet trok een enorme belangstelling. Of de lichtstakers hun actie zullen door zetten is nog niet bekend. Ingezonden Mededeeling. uw BRIL met zuiver geslepen glazen, vakkundig opgemeten door een ervaren opticien, naar Lange Vorststraat 49 - Tel. No. 6 Grootste collectie in de fijnste Monturen. Japan en China. Volgens bericht van een Japansch blad heeft de Japansche opperbevelhebber te Shanghai den Ghineezen een nieuw ulti matum gesteld. Het telegraaf-agentschap der Sovjet unie deelt mede, dat de Japansche admi raliteit besloten heeft in de eerstvolgende dagen Canton te bezetten. Kapitaalf 55.000 000 Reservef 46.000.000 De president der executieve commis sie van de Komintern te Moscou heeft be sloten den 6 April a.s. een wereld-anti- oorlogsdag te houden, waarop alle com munistische organisaties demonstraties moeten organiseeren. De Koningin naar Friesland. De Koningin is Woensdagmiddag van Enkhuizen per trein naar Alkmaar en van daar per extra-trein te 6.01 uur in de Residentie terug gekeerd. Zomertijd en Spoorwegen. De Minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van een schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Braat, betreffende een onderzoek naar de bezwaren, welke uit afschaffing of ver korting van den zomertijd voor de dienst regeling der treinen zouden kunnen voort vloeien, overleg gepleegd over het vraag- Iets aparts en niet duur In BOHEMIA stuk van verkorting van den duur van den zomertijd. Uit dit overleg is gebleken, dat verkor ting van den zomertijd voor den dienst der Neaerlandsche Spoorwegen overwe gende bezwaren zou opleveren, ook al zouden eventueele plannen der regeering nopens een kortere periode bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen bekend zijn voor de vaststelling der nieuwe jaar dienstregeling. Bij dit overleg heeft het vraagstuk be treffende de afschaffing van den zomer tijd geen onderwerp van gedachtenwisse- ling uitgemaakt, in verband met 't stand punt, dat de minister ten deze inneemt. Tijdelijke beperking van den invoer van rijwielbanden. Bij Kon. besluit is, uit overweging, dat het in verband met de gebleken noodzaak tot tijdelijke beperking van den invoer van rijwielbuiten- en -binnenbanden, ge- wenscht is tot voorloopige beperking van dien invoer over te gaan, bepaald, dat ge durende een tijdvak van drie maanden, aanvangende 1 Maart en eindigende 31 Mei 1932, de invoer uit ieder land ver boden is van: a. buitenbanden voor rijwielen (geen motorrijwielen), voor zoover deze meer bedraagt dan 95 ten honderd van het aantal, hetwelk gemiddeld per drie maan den in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die banden uit dat land is ingevoerd; b. binnenbanden voor rijwielen (geen motorrijwielen), voor zoover deze meer bedraagt dan 95 ten honderd van het aantal, hetwelk gemiddeld per drie maan den in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die banden uit dat land is ingevoerd. Met ingang van den dag, waarop dit besluit in werking treedt (n.l. Vrijdag) zal de invoer van de genoemde goederen slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door den of vanwege den minister van arbeid, han del en nijverheid af te geven vergunning. Dit geldt niet bij invoer van de genoemde goederen, waarbij ten genoegen van den minister wordt aangetoond, dat zij vóór een nader door den minister te bepalen datum ten rechtstreekschen invoer naar Nederland zijn verzonden. De spoorwegvrachten. In antwoord op de vragen van den heer van Braambeek, betreffende het tijd stip van publicatie van het rapport der commissie-De Vries betreffende de spoor wegvrachten, heeft minister Reymer me degedeeld, dat het rapport eerstdaags kan worden verwacht 6n dan aanstonds openbaar zal worden gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1