Gemengd Nieuws. Venen has! vs-t, Paamer ss<*»t«?; nu 's üoinnre menaohem In dienst genomen worden Overigons erkent Spr. dot doge funotle de monsohen tot luiaards mankt, UU dit ligt aan don Mrd VU hat werk. Dhr Bons son acht hot mooilljk lenrnnd te vindon, die naast zijn andere werkzaamheden, 17 uur per dag beschik baar is. Bij voorkomende vacatures kan deze zaak eens bekeken worden. Dhr Jeronimus merkt op: B. en W. hebben 10 cijfers noodig gehad. Spr. maar drie. Waar anders weth. Onderdijk meest al helder van begrip is, kan hij nu spre kers berekenin" niet begrijpen. Er zou een proefaanbesteding gehouden kunnen worden. Maar misschien heeft dhr Onder- dijk daar geen moed toe. Ten slotte wil Spr. de zaak, zoolang er geen vaca ture is, nu maar zoo laten. Dhr Paul gelooft ook, dat het goed- kooper gaat bij een verpachting zonder voorwaarden. Maar het gaat juist om de wijze waarop. Dhr v. d. F e 11 z nu gaat het ook zoo voortreffelijk niet. Dhr Paul erkent dit. Maar toch trekt dhr v. Andel uit de bestraffing door B. en W. te vérgaande conclusies. De voorzitter zegt toe, dat bij voor komende vacatures B. en W. ernstig zul len overwegen, wat verder te doen. Bij verpachting moeten zeer scherpe voor waarden gesteld worden. Uit de straf, die B. en W. hebben* gegeven, blijkt, dat de brugwachters niet hebben gedaan, zoo als het behoort, maar toch kunnen B. en W. ook niet alles onderschrijven, wat hier in den Raad is gezegd. Aangezien dhr v. Andel zijn voorstel heeft ingetrokken, wordt geen besluit ge nomen. Stichting nieuw consultatie bureau voor tuberculose. Dhr Heemskerk vindt den bouw van dit consultatiebureau op zichzelf zeer ge- wenscht. Maar er zit een bedenkelijk ri sico aan vast, n.I. de mogelijkheid van een onverwachte beëindiging der huur overeenkomst. Nu hebben B. en W. toe gezegd een huurtermijn van 10 jaar te zullen vragen. Maar een voornemen van B. en W. is nog geen dekking van risico. Beter ware het geweest, indien zulk een toezegging er vóór deze behandeling in den Raad geweest was. Spr. hoopt op de medewerking der Prov. t.b.c.-vereeni- ging in dezen. Spr. onderschrijft de opmerking der fin comm. aan het adres van het Bestuur der Godshuizen. Het zal zaak zijn voort aan tegenover dat Bestuur uiterst voor zichtig te zijn met memorieposten, want er worden te vér gaande conclusies uit getrokken. Voor een goede samenwerking tusschen Gemeente en Bestuur der Gods huizen is noodig, dat dit laatste geen fantastische consequenties trekt uit me morieposten. Spr. omschrijft den plicht van den gemeenteraad en van bedoeld Bestuur en meent, dat er wel een modus vivendi is te vinden, waardoor een con flict van plichten kan worden voorko men. Spr. hoopt, dat het Bestuur in de toekomst steeds zal streven naar overleg met B. en W. Spr. zal, als hij op beide punten wordt gerustgesteld, zijn bij de begrooting in gediend voorstel intrekken, ook al, om een goede sfeer te scheppen. Dhr Me s sluit zich hierbij aan. Verder vraagt Spr. of het in 't belang der ge meente is, dat de Directeur van Gemeen tewerken architect van de Godshuizen is.- Aan de vorige verbouwing heeft hij f 9000 verdiend en nu weer f 1500. Dat is een vet kluifje. Maar de man wordt overstelpt met werk en particuliere architecten zit ten zonder werk. Dit werk is door hem reeds voorbereid, maar voor de toekomst wil Spr. aan gemeente-ambtenaren zoo weinig mogelijk particulier werk opdra gen. Dhr Jansen heeft reeds f5000 sala ris en kan komen tot f5500. Dat is toch niet laag te noemen. Spr. aanvaardt het voorstel, maar be treurt het, dat men er nu mee komt. Spr. beschuldigt het Bestuur der Gods huizen van aantasting der autonomie van de gemeente, want het speelt, gesteund door de medici, den baas over de ge- meente-financiën. Dhr v. d. F e 11 z kan zich met het plan vereenigen. Het oude consultatie bureau is afgekeurd, zoodat men wel met dit voorstel moest komen. Het is voor Middelburg van belang, dat het bureau hier blijft. Spr. ziet echter ook eenig risico en daarom zou Spr. graag zien vastgelegd, dat de huur niet wordt op gezegd, zoolang de prov. vereeniging rijkssubsidie geniet. De tegenwoordige architect dient dit plan af te werken. Maar de vraag rijst, of deze toestand moet bestendigd blijven. Hij krijgt te veel werk, zoodat het ge meentewerk er onder gaat lijden. Laten B. en W. voorstellen, dat hij de taak van architect der Godshuizen moet laten schieten. Dhr Jeronimus wil ook opmerken, dat een vage aanduiding van een me- moriepost nog niet inhoudt goedkeuring van elk bedrag. De staatscommissie-Wel- ter spreekt van subsidievermindering en zeker zal dit in de laatste plaats voor t.b.c.-bestrijding zijn, maar waar niet is, verliest de keizer zijn recht. En wat de architectskwestie betreft, dhr Jansen verdient als architect van de Godshuizen f350 per jaar en heeft aan den verbouw van het Gasthuis plm. f 10.000 verdiend. Waar het feitelijk een Gemeente-ziekenhuis is, had hij zonder extra-belooning deze plannen moeten ver vaardigen, temeer, omdat hij een deel der werkzaamheden overdag deed, dus in ge meentetij d. De f 10.000, plus nu de f 1500, betaalt de gemeente in werkelijkheid aan de Godshuizen en deze aan den architect. Daarvoor is geen reden. Als het pemeentebnlanjp ar bij is bfitrnk- ken, maakt hij snif» wel plannen voor particuliere woningen (Llndonbargh), B, on W. hadden hoi xlekenhulswerk hom ook lumnon opdragen, Do voorzit tor ontkont dat. Hot is geon gemoontoltjk ziekenhuis, Dhr B o a s s o n deelt mede, dat Dr Or- baan, secretaris der Prov. t.b.c.-commis- sie, hem heeft verklaard, dat er geen be zwaar is tegen opneming van een clau sule, om de huur voor een bepaald aan tal jaren aan te gaan, mits de rijkssub sidie bestendigd blijft. De verhouding tusschen Gemeente en Godshuizen is hier al meer ter sprake geweest. Het Bestuur der Godshuizen is verplicht met zijn tijd mede te gaan, maar elk voorstel tot verbetering wordt serieus overwogen en getoetst aan de noodzake lijkheid. Het Bestuur grijpt niet met volle hand uit de gemeentekas. De hoofdinspecteur der Volksgezond heid heeft het tegenwoordig consultatie bureau afgekeurd met de mededeeling, dat binnen afzienbaren tijd een nieuw ge bouw moet tot stand komen. Anders zou den andere maatregelen genomen wor den, die in het nadeel van de gemeente en het Gasthuis zouden zijn. De kwestie van den memoriepost is sterk overdreven. Het is meer een theo retische kwestie. Dan de kwestie van den architect. Er is hier een samenloop van omstandig heden: consultatiebureau en abattoir. Maar Spr. gelooft, dat het eerste wel onder de kap zal zijn vóór we met het laatste beginnen. De Directeur van Gemeentewerken is destijds aangesteld als architect der Gods huizen. Hem is toegezegd, dat hij be langrijke, groote werken aan de Gods huizen mag ontwerpen. Dat gaat niet voor het geringe salaris van f350. Wil men een particulier architect be noemen, dan zal die geen genoegen ne men met f350 salaris. Mevr. W e ij 1 zegt, dat dhr Heemskerk in zijn conclusies over de opmerking der fin. comm. te ver gegaan is. Spr. geeft een omschrijving van de taak van het Bestuur der Godshuizen. Feitelijk ver richt het een deel van de taak van het Gemeentebestuur. Van een conflict zou alleen sprake zijn, als het werk niet op juiste wijze was verricht. Elke luxe in het Gasthuis ontbreekt. Die eischen van de medici berusten op fantasie. Toch zal Spr. de leden wel niet alle kunnen overtuigen. Telkens weer duikt dat gerucht op. Het consultatiebureau is onmisbaar en moet vóór andere dingen behouden wor den. De voorzitter: en als de rijkssub sidie nu eens verminderd wordt? Mevr. W e ij 1dan zal de huur ver minderd moeten worden, maar aan het consultatiebureau zijn voor Middelburg en het Gasthuis voordeelen verbonden. Tot heden subsidiëerde Middelburg de t.b.c.-bestrijding niet royaal. Dhr den Hollander zal met ge rustheid zijn stem aan het voorstel ge ven. Een verplaatsing van het consulta tiebureau b.v. naar Goes zou voor Mid delburg ongemak en schade beteekenen. De kwestie van den architect is reeds eerder door Spr. en anderen aangeroerd. Spr. had gedacht, dat B. en W. wat voor zichtiger zouden zijn geworden. De taak van den Directeur van Gemeentewerken kan in 't gedrang komen. De architect moet niet alleen plannen ontwerpen. Hij moet ook toezicht houden. En dit moet overdag gebeuren. Dhr van Andel leest in de instruc tie, dat bedoelde directeur voor werk zaamheden buiten gemeentedienst een schriftelijke toestemming van B. en W. moet hebben. Spr. heeft zoo'n idee, dat dat hier niet gebeurd is. Daarom is er ook geen gevaar, dat hij met een reke ning zal komen voor het opmaken der plannen, als hem verboden wordt het bureau te bouwen. Dringend verzoekt Spr. hem geen toestemming voor de barak voor besmettelijke ziekten te geven, want die bouw kan met het abattoir samen vallen. Dhr Onderdiik zegt, dat de plan nen nu reeds te ver gevorderd zijn, om de toestemming te weigeren. Dit geldt ook van de barak. Ook daarvoor is reeds lang een vóór-ontwerp gereed. Dhr Jansen heeft bruto f 10.000 genoten voor den verbouw van het Gasthuis. Maar daar 'gaan plm. f 2500 aan onkosten af. Dat bedrag is over drie jaar verdiend. Het is dus niet zooveel als hier wordt voorgesteld. B. en W. geven slechts in beperkte mate toestemming voor particulier werk. In een naburige gemeente is dat geheel anders. Daar verdient de Directeur van Gemeentewerken meer aan anderen dan aan de Gemeente. De vroegere Directeur van Gemeente werken had tal van bijbetrekkingen. Maar den heer Jansen is alleen toegestaan ar chitect van de Godshuizen te zijn. Nu is de financiëele band tusschen de Godshuizen en de gemeente hechter ge worden. Daarom is misschien een andere werkwijze in de toekomst mogelijk. Spr. voelt er wel wat voor te bepalen, dat de Directeur van Gemeentewerken ambts halve architect der Godshuizen is. Maar we hebben nu een bestaanden toestand. Hem kan nu alleen gemeentewerk ver plichtend opgedragen worden. De voorzitter deelt mede, dat aan den heer Jansen geen schriftelijke toe stemming is gegeven. Het was beter ge weest, ais de zaak anders geloopen was. In de toekomst zal door B. en W. met de gemaakte opmerkingen rekening wor den gehouden. Er is inderdaad reden voor de vraag, of er wel voldoende tijd voor het gemeentewerk overschiet. Moet iemand, die zich geheel moet geven aan de gemeente, ar z'iks b»Un$üijkf» werken hij nemen? Dia vraag zal door B, on W. sorieiiH bekaken worden, Spr, erkent, dat hit vaorstol voor de Gemeente ernstige gevolgen heeft, Macr het gaat hier om de bestrijding van oen govreesdo volksziekte. Dhr Heemskerk trekt zijn voorstel bij de begrooting ingediend, in en zegt tot Mevr. Weijl alleen van een conflict van plichten gesproken te hebben. Dhr Jeronimus acht het niet noo dig, dat dhr Jansen extra wordt bezol digd voor werk aan de Godshuizen, daar het Gasthuis een semi-gemeentelijk Zie kenhuis is. Heeft hij zoo vraagt spr. toestemming gehad voor de reizen, die hij voor de Godshuizen moest maken? Een instructie moet worden nageleefd! Die zaak moeten we niet met een lacher tje afmaken. Dhr B o a s s o n protesteert tegen de groote woorden van dhr Mes, als zou het Bestuur van de Godshuizen de autono mie der gemeente hebben aangetast. Weth. de Veer zegt, dat de Raad op 25 Maart 1925 heeft toegestaan, dat dhr Jansen architect der Godshuizen werd. Voor de werkzaamheden daaraan ver bonden, behoeft hij dus geen toestemming te vragen. Eerst als hij zijn taak in dienst der gemeente niet nakomt, is er reden tot ingrijpen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen met alg. stemmen. Rondvraag. De voorzitter be antwoordt eerst de vragen van den heer Jeronimus over de plannen van B. en W. inzake salariskorting voor het Ge meente-personeel. Spr. deelt mede, dat B. en W. voorstellen dienaangaande aan georganiseerd overleg hebben toegezon den. Dhr O n d e r d ij k reeds, vóórdat de brief van dhr Jeronimus inkwam. Dhr J eronimus vraagt naar den in houd. De voorzitter zegt, dat aan georga niseerd overleg geheimhouding is opge legd. Dhr Paul klaagt over slechte bestra ting hier en daar. Dhr Onderdijk: voor zoover de fi nanciën het toelaten zal ze verbeterd worden. Dhr Jeronimus: maar waarom wordt dan aan de Loskade de bestra ting uitgebreid? Dhr Onderdijk: omdat daarop door den Raad herhaaldelijk is aangedrongen. Dit werk geschiedt in werkverschaffing. Optocht op Zondag. Dhr Heems kerk verzoekt de medewerking van den voorzitter, om op Zondag zoo weinig mogelijk optochten te doen plaats heb ben. Enkele weken geleden heeft op Zon dag een optocht met muziek van voet ballers plaats gehad. Voorafgegaan zelfs door bereden politie. Was die er bij, om ongeregeldheden tegen te gaan, dan pleit dat tegen de voetballers. Of diende ze ter opluistering? Maar moeten daarvoor de agenten op Zondag dienst doen? De voorzitter antwoordt, dat der gelijke optochten meerdere malen heb ben plaats gehad. Er is voor gezorgd, dat hij ook nu buiten kerktijd viel en dat alles rustig verliep. Spr. heeft gemeend het verzoek niet te moeten weigeren. De agenten te paard dienden voor eenig ca chet en om te voorkomen, dat de optocht in een Janboel ontaardde. Ze kwamen echter niet ten laste van de gemeente, maar agenten en paarden werden door de vereeniging betaald. Dhr v. d. F e 11 z kan mededeelen, dat aan die agenten vrijheid is gelaten al dan niet aan den optocht mee te doen. De voorzitter kan begrijpen, dat een deel der burgerij aan den optocht aanstoot kon nemen, maar Spr. heeft de traditie gevolgd en zag er niets ver keerds in. Dhr Portheine merkt op, „dat dhr Heemskerk allemachtig ver afstaat van wat er leeft in breede lagen der bevol king. Op dien Zondag is een spontaan enthousiasme voor de sport aan den dag getreden. Dhr Heemskerk moet zijn be zwaren voor een enkele maal eens op zij zetten." Dhr J eronimus heeft waargenomen, dat enkele Chr. menschen van rijperen leeftijd met belangstelling den stoet gade sloegen. Dhr Onderdijk: misschien met er gernis. Dhr Paul juicht de houding van den voorzitter toe en hoopt, dat hij ook op 1 Mei, die op Zondag valt, toestemming voor een optocht zal geven. Dhr Mes sluit zich aan bij den heer Heemskerk. Op het gebied van Zondags rust is er in de R.-K. partij vooruitgang waar te nemen. Dhr Jeronimus: Den Bosch metz'n ezels! Dhr Paul: Jullie hebt iederen Zondag feest. Dhr M e s is voor Zondagsrust en Zon dagsheiliging. Toen de achturendag kwam is gezegd, dat nu meer wedstrijden op Zaterdag zouden plaats hebben. Spr. is niet tegen sport, maar tegen Zondags ontheiliging. Wanneer men in de kerk rondziet, houdt men zijn hart vast. Dhr Wondergem: ze zitten te sla pen. Dhr Mes: wanneer de jeugd het kerk- gaan verwaarloost, ziet Spr. de toekomst donker in. Eten en drinken en vroolijk zijn is de leuze. Spr. wil op den dag des Heeren zoo weinig mogelijk vergun ningen verleenen voor optochten. Dhr Paul: waarom dan in R.-K. stre ken wedstrijden op Zondag, die 's Zon dagsavonds door de K.R.O. worden om geroepen? Dhr Mes: een deel der R.-K. is daar tegen. Dhr Heemskerk tot den voorzitter: U ziet nu, uit de woorden van dhr Paul, welke gavn'sw uw SlSV "Un* hWe krijgen nu op Zondag politieke betoogt»- go» mot muzlok. Daaruit komt vorata- ring van do orde voort, Pro tos ton bij do S.D.A.P, Dhr v. A n d o 1LÏmburgl Dhr IIoomskerk Als op donzolf- don Zondag soclaliston on communisten een optocht houdon, ontstaan botsingen. Dhr Jeronimus: Of tusschen rechts- cn links-socialisten I De voorzitter: zoo lang ik als bur gemeester het recht heb, zal ik daarvan gebruik maken en zorgen, dat de optoch ten elkander niet ontmoeten. Dhr van Andel leest ook wel eens. kranten en voorziet, als hier 's Zondags groote wedstrijden worden gehouden, vechtpartijtjes. De voorzitter: ik zorg altijd voor politie op het voetbalveld. Ook zal dhr Mes wel weten, dat er in Kath. streken wel optochten met muziek op Zondag worden gehouden. Dhr M o n d e e 1ook het congres van het R.-K. Werkliedenverbond. Daar was ook muziek bij. Zelfs geestelijken Rumoer. Dhr Mes: Kijk naar jullie Paasch- congres! Dhr v. d. F e 11 z vraagt hoe het staat inet de barak voor besmettelijke ziekten. De plattelandsgemeenten hebben nu uit stel gevraagd. Maar hier moét een barak zijn. En de tegenwoordige is onbruik baar. Spr. heeft gehoord, dat het niet noodig is op de buitengemeenten te wachten, omdat de duurte niet zit in het aantal bedden. Voor M'burg zijn acht bedden noodig. De voorzitter herinnert er aan, dat de barak zou dienen voor Middelburg en het platteland. Overeenkomstig den wensch van het Staatstoezicht worden de plattelandsgemeenten er in gekend. Mogelijk wil de Minister in dezen tijd eenig uitstel verleenen. Spr. zou niet graag willen, dat Middelburg onnoodig ging bouwen. Dhr Cornelisse vraagt of de gelden voor het abattoir al gevonden zijn. De voorzitter: B. en W. zijn in onderhandeling. Dhr Jeronimus: is er al goedkeu ring op de heffing van 't invoerkeurloon? Weth. de Veer: de stukken zijn pas naar Ged. Staten gezonden. Dhr Jeronimus is er nog niet zeker van, dat goedkeuring volgt. De voorzitter wel. Hierna wordt te zes uur de vergade ring gesloten. Groote brand te Drunen. Zes huizen afgebrand. liet rus tige dorpje Drunen, gelegen in de Lang straat is gisterenmiddag geteisterd door een ernstigen brand, welke vooral door de gebrekkige bluschmiddelen een veel groo teren omvang heeft gekregen dan aanvan kelijk te voorzien was. Te ongeveer half drie ontstond een brandje door tot nog toe onbekende oorzaak in de kolenschuur van den heer van der Geld, gelegen achter diens café. De schuur was al spoedig uit gebrand en van daar sloegen de vlammen over op het rieten dak van een nabij ge legen pand, waar zij ruimschoots voedsel vonden. De plaatselijke brandweer deed haar best, maar al spoedig bleek dat bij gebrek aan water en onvoldoende brandblusch- middelen niets was uit te richten De eeni- ge aanwezige spuit in het dorp, draagt het jaartal 1887 en is er een van het model, waarbij een man of tien aan de pomp moeten werken, terwijl de daarbij ver kregen druk natuurlijk maar gering is. Bovendien kan slechts met één slang wa ter gegeven worden. Het water moest ge pompt worden uit hier en daar aanwe zige putten, welke na betrekkelijk korten tijd uitgeput bleken. Het café brandde reeds volop eer de brandweer er in kon slagen water te voorschijn te brengen. Toen de brand in het café zijn hoogtepunt had bereikt, klonk plots alarm voor het op 25 meter afstand gelegen huis van den heer J. Klomp. Over twee winkels heen waren de vonken op het rieten dak ge vallen, waaruit spoedig eveneens de vlam men hoog oplaaiden. De brandweer stond voor de moeilijke keuze, op welk huis den eenigen straal te richten. Het felbranden- de café werd tenslotte maar opgegeven en het voorwereldlijke brandspuitje sukkelde naar de woning van Klomp. Deze was in middels één vuurzee, terwijl de vlammen ook al waren overgeslagen op de wagen makerij van den heer J. van Delft. Ook hier laaiden binnen enkele oogenblikken de vlammen hoog op. Dit alles had zich in een tijdsverloop van misschien twin tig minuten afgespeeld. De eenige brand slang kon tenslotte maar op één punt te gelijk worden gericht en de overige pan den moesten voor de oogen der vertwijfel de bewoners afbranden. De brandweren van 's Hertogenbosch en Waalwijk waren ter assistentie opge roepen maar konden weinig uitrichten door gebrek aan water. Inmiddels was het vuur opnieuw over- g sprongen op de boerenwoning van Éartje Vissers, hetgeen beteekende dat ook dit huis tot den grond moest afbran den. Plots weerklonk weer het naargeestige hoorngeschal, waarmede voor de brand weer verzamelen werd geblazen, voor een nieuw gevaar. Wat niet verwacht werd was gebeurd. De vonken waren over den straatweg overgewaaid op het dak van het café van den heer v. d. Veer. Het dak be gon te rooken en daarmede was ook voor dit huis het vonnis geteekend. Toen na veel moeite de primitieve brandspuit juist naar deze nieuwe bedreigde plek was ge dirigeerd, raakte tot overmaat van ramp di» watwtit ldCjf, 'ii- dulljk moeulen loMiftn, hoe hun lieisUting in vlammen ops'ng. Gelukkig waren pindplijk dp Pngiohe on WftalwIJksoho spullen erin goehiagd van aanzienlijken afstand, ongovoer 1000 me ter, water aan te vooron, zuodat men er nu tenminste in slaagde het vuur te be strijken, Zes flinke woningen waren in middels een prooi geworden van bet vuur. De drukke dorpsstraat toonde een troos teloos beeld. Twee perceelen, die met pannen waren gedekt, konden behouden blijven. Van de afgebrande huizen staan nog alleen de muren overeind. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brand in een hoenderpark. Gisteravond brak een felle brand uit in een Hoenderpark te Franeker. Voordat de brandspuit aanwezig kon zijn, was alles reeds plat en uitgebrand. Enkele kippen ontkwamen aan de vuurzee, doch een honderdtal kwamen in de vlammen om. De oorzaak is nog onzeker, niets was ver zekerd. Groningen in opschudding. Een op de Veemarkt losgebroken stier heeft gister een groot deel van Groningen in opschudding gebracht. Het dier rende aan den Radesingel een voetgangster om ver. De vrouw werd toen op de horens ge nomen en tegen het hek van een kerk ge smeten. De politie-dokter constateerde een bloeduitstorting en schaafwonden bij het slachtoffer, dat per rijwielbrancard naar haar woning moest worden vervoerd. Het wilde dier vervolgde zijn tocht door de binnenstad en rammeide aan hef Zuider- diep een hek, het wist echter zijn vervol gers voor te blijven en werd tenslotte in de Nieuwe Ebbingestraat tot staan ge bracht door enkele voorbijgangers die aan den staart van het dier gingen hangen. Daarna een kort logies in het Openbaar slachthuis en de laatste oogenblikken wa ren geteld. Ongeluk bij een onbewaak- ten overweg. Gisterenmiddag om 12 uur heeft er op den eersten onbewaakten overweg aan den Waterlooschenweg te Apeldoorn een ernstig ongeluk plaats ge had, dat toch nog betrekkelijk goed is af- geloopen. De lokaaltrein uit Zwolle greep een luxe-auto, welke daardoor geheel ver nield werd. De eenig inzittende persoon, werd zoodanig aan alle zijden ingesloten, dat hij moest worden uitgezaagd. Toen hij na een uur arbeids uit zijn hachelijke positie was bevrijd en per zie kenauto naar het ziekenhuis werd ver voerd, zeide hij: „daar ga ik nu voor de derde maal". Het is namelijk de derde keer dat hij door een trein werd gegre pen. De trein had niet minder dan.an derhalf uur vertraging. Misdrijf te Moordrecht. Na twee jaar aan het licht geko- m e n. Te Moordrecht is gisteren een mis daad aan het licht gekomen. Ongeveer twee jaar geleden heeft daar een woon schuit gelegen, welke werd bewoond door 2 broers, een vrouw en een 5-jarig doch tertje van een der mannen. De vader moet zijn kind destijds zulk een afstraffing hebben toegediend, dat het aan de gevol gen daarvan eenige weken later is over leden. Uit vrees voor ontdekking heeft de va der toen het lijkje aan den voet van den dijk in het veen begraven en is hij met de woonschuit naar elders vertrokken. De vrouw en de broer hebben over het mis drijf het stilzwijgen bewaard. Beide broers nu, die thans te Rotterdam woon achtig zijn, hebben dezer dagen met elkan der oneenigheid gehad. Na den twist heeft do een zich willen wreken, door bij de politie aldaar aangifte te doen, van hetgeen zich te Moordrecht heeft afge speeld. Het gevolg hiervan is geweest, dat het parket uit Rotterdam met den vader, den burgemeester en de politie van Moor drecht ter plaatse, waar het kinderlijkje begraven zou zijn, een onderzoek heeft in gesteld. Inderdaad is op de aangewezen plaats het stoffelijk overschot gevonden. Het lijkje werd uitgegraven en is, na ge kist te zijn, naar Rotterdam overgebracht, waar het gerechtelijk zal worden ge schouwd. Zware boschbrand bij Tilburg. Gistermiddag werd de Til- burgsche brandweer gealarmeerd voor een grooten bosch- en heidebrand achter „de Tilburgsche Lighallen" tusschen den Dongenschen en Loonschen weg. De brand woedde over een terrein van circa 250 H.A. en ofschoon met kracht het vuur werd aangegrepen, kon men daartegen weinig uitrichten en moest men het laten doodloopen tegen voornoemde wegen. Smokkelauto in hinder laag gelokt. Gisteravond is in de omgeving van het grensplaatsje Walbeek een Hollandsche smokkel-auto, waarvan de Duitsehe d.ouane wist, dat deze den weg aldaar moest passeeren, in een hinder laag gelokt en omsingeld. Ondanks het groote aantal douane-beambten, dat poog de de auto aan te houden en tot stil stand te brengen, wist deze aanvankelijk te ontsnappen. Eerst nadat ruim zestig karabijn- en revolverschoten op den zwa- ren Fiatwagen, die aan den achterwand van een pantserplaat was voorzien, waren gelost, kwam de auto tot stilstand. Hef is nochtans den inzittenden gelukt, in hei avonddonker te ontkomen. De auto, waarin koffie en tabak wa ren geladen, werd in beslag genomen. Valsche biljetten van f 1000. De Centrale Recherche te Rotterdam is er in geslaagd een complot te ontmaskeren, dat ten doel had het vervaardigen en uit geven van valsche bankbiljetten van f 1000 In verband met deze zaak zijn gis teren vier personen gearresteerd, die oude bekenden der justitie zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6