No. 148 Donderdag 24 Maart 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! 100 100 100 100 Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie DirecVeu r-.Hool dredacteur R. ZUIDEMA. Buioau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. tl. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco por post, 13.-" Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bi] abonnement belangrijke korting. it nummer bestaat uit 2 blade-1. OP DEN GOEDEN VRIJDAG ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Verzekeringsellende of verzekerlngszegen? Ds Kersten heeft, zooals R.A.D.O. reeds duidelijk maakte, een gTOOte flater ge maakt door de toeneming in één jaar (1930) van de jaarlijksche uitkeeringen aan ouden, weduwen en weezen (er stond abusief twee maal het bedrag der weezen- rente) voor te stellen als de jaarlijksche uitkeering. Nu we zullen daarvan niet veel meer zeggen. Alleen slechts dit, dat men wel in een of andere roes moet verkeeren, als men het toch zoo onwaarschijnlijke resultaat van zulk een vergissing zelf voor waarheid aanziet en daarbij dan exclam&ert: „En wat krijgen nu de weduwen en wee zen van al die millioenen. Schrik niet lezer!" i Nu die schrik bepaald over is, omdat vast staat, dat thans reeds meer dan 25 millioen volgens de invaliditeitswet, jaarlijks wordt uitgekeerd, terwijl dit be drag jaarlijks stijgt, willen we er nog wat bij vertellen. i In de invaliditeitswet staan ook nog eenige artikelen, die geneeskundige be handeling mogelijk maken. Hiervoor wordt ook jaarlijks 1 a 2 millioen uitgegeven. Doch de groote vraag, die Ds Kersten stelde, was: waar blijft al het geld dat ontvangen wordt en niet direct uitgekeerd? Ds K. vroeg: waar blijven nu die lieve centen? Wel dit overschot wordt zuinig beheerd en de rente daarvan wordt daaraan toe gevoegd. Dit is n o o d i g omdat er straks een tijd komt, waarin de verplichte uitkee ringen de premiebetaling zullen overtref fen. Dit laatste beteekent dan geen tekort, want de rente van het overschot vormt te dier tijd mede een bron van inkomen. Zoo komt er evenwicht tusschen ontvang sten en uitgaven. De eenige oorzaak van omstandigheden, die ds Kersten blijkbaar nog niet heeft begrepen, is dus gelegen in de noodzakelijke stijging van de ouder doms- en invali- diteitsrenten. Is dit niet een zegen? Ja we durven zeggen: weegt die niet op tegen de „ellende van ds Kersten". We klappen niet uit geheime rapporten als we nog vertellen, dat de overschotten, die rente op rente opbrengen, in vele ge vallen nog voor een ander mooi doel wor den benut. Groote sommen zijn daarvan geleend aan sanatoria, ziekenhuizen, scho len en woningbouwvereenigingen. En nu tot slot. I De jaarlijksche uitkeeringen op grond van de verplichte verzekeringswet ten meenen wij thans reeds te mogen stel len op 65 70 millioen. En er is in het algemeen gesproken, wel niemand buiten Ds K. met gevolg, die meent dat de ar beider thans reeds te veel uitkeering ge niet. Maar zoo wordt toch veel ellende bij den arbeidenden stand voorkomen. De lasten der verplichte verzekering. Voor de verplichte verzekeringen moet voor een gemiddeld landbouwbedrijf in Zeeland hoogstens worden betaald: A. voor de ongevallenverzekering plm. 1.7 pet. van het loon; B. voor de ziekteverzekering, de helft van 2.3 pet. plm. 1.15 pet. van het loon. j C. voor de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering plm. 4 pet. van het loon. Samen 6.85 pet. van het loon. i De conclusie ligt voor de hand, dat de totaal verzekeringslasten het loon met 6 7 pet. verhoogen. Welke beteekenis heeft deze verhooging nu echter voor de totale bedrijfs- uitgaven? Het loon vormt daarvan 26 40 pet. De verzekeringslasten vormen derhalve van de totale bedrijfsuitgaven: i 25 6.5 40 6.5 XéiXof 1.02 4 2.6 Het valt niet te verwonderen, dat Ds Kersten eisc'ht, dat de benarde bedrijven van alle betalingen moeten worden ont heven. Zoo'n paar procent zou immers niet door vrijstelling van verplichtingen volgens verzekeringswet helpen? Maar waarom deze wetten dan genoemd „wet ten, die de bevolking uitzuigen" en waarom dan te spreken van „bloed honden, die op werkgevers en arbei ders worden losgelaten?" Als Ds K. nu evenwel meent, dat die 40 millioen premie volgens de invaliditeits wet, waarover hij schreef alle met leed wezen worden opgebracht, vergist hij zich. Er zijn heel wat verzekerden, die niet meer in loondienst zijn, doch v r ij w i 1 - lig doorplakken. Een autoriteit op dit ge bied schat dat hierdoor wel voor 4 mil lioen wordt geplakt. Minister Thomas over het conflict met Ierland. In het Lagerhuis heeft Minister Thomas gezegd: Het is duidelijk, dat de eed van trouw een onafscheidelijk onderdeel vormt van het verdrag voor vier k tien jaar, dat tot nog toe door beide partijen eerlijk is nageleefd. Het blijkt, dat de regeering van den Ier- schen Vrijstaat voornemens is de betaling der annuïteiten stop te zetten. De Iersche Vrijstaat is door de meest formeele en uitdrukkelijke overeenkomst gehouden de betalingen dezer annuïteiten voort te zetten. Thomas zeide, dat de kwestie ernstig is en dat het beste middel om haar te behandelen is om er geen debat over te houden in het parlement. Van onderhandelen in den gewonen zin kan natuurlijk geen sprake zijn. Thomas werd Woensdag door den ko ning gedurende meer dan een uur in audiëntie ontvangen. In de eerste plaats gold de bespreking de Iersche kwestie. In Ierland wordt de ontwikkeling van den toestand met groote spanning gevolgd. De „Zepp" te Pernambuco geland. Volgens een bericht uit Pernambuco is de Graaf Zeppelin om 5 uur 50 plaatse lijke tijd aldaar vlot geland. De reis van Friedrichshafen naar Pernambuco is in 68 uur volbracht. Korte berienten. Te Dresden heeft de gemeenteraad met algemeene stemmen besloten, bur gemeester Bührer van zijn ambt als wet houder van financiën te ontheffen en een disciplinair onderzoek tegen hem te ope nen, omdat hij door aankoop van rijks schuld zonder recht van uitloting de ge- meentefinanciën voor 7 millioen mark heeft benadeeld. De Belgische regiering heeft beslo ten, dat wegens militaire dienstweigering veroordeelde personen, in de gevangenis zullen behandeld worden als veroordeel den van het gemeenrecht en niet als politieke gevangenen. Hitier heeft in een telegram aan den rijksminister van binnenlandsche za ken geprotesteerd tegen het verbod van verschillende nationaal-sccialistische bla den. Naar uit Boekarest vernomen wordt, hebben aan de oevers van den Dn jester wederom nieuwe massamoorden plaats ge had. Verscheidene groepen Moldavische en Oekrainische boeren, die de rivier tracht ten over te steken, om naar Roemenië te vluchten, werden door de Russische grens wacht neergeschoten of gewond. DE KONINGIN IN FRIESLAND. Verschillende landbouwbedrijven bezocht. Over het bezoek van de Koningin aan Friesland wordt nog bet volgende gemeld: Toen de Koningin in het dorpje Eerne- woude was aangekomen tot groote verras sing der bewoners, werden hier en daar vlug de vlaggen uitgestoken. In de kom van het dorp verliet de Vorstin de auto. Zij wandelde den weg op in de richting van het gemaal. Haar eerste bezoek gold de boerderij van Oene Hoekstra. De Ko ningin ging alleen binnen om met man •n vrouw te praten en H. M. vertelde beiden, dat de regeering besloten had om steun aan het zuivelbedrijf te verleenen. Daarna kwam de 'boerderij van Jelle Sytema aan de beurt. Ook hier stapte de Vorstin binnen, waar eveneens zich een vertrouwelijk gesprek ontspon. Vervolgens ontmoette de Koningin nog Anna Keimpema-Visser, een oud-hard- rijdster, die indertijd als jong meisje te Leeuwarden de gouden medaille van de Koningin had gewonnen. H. M. herinner de zich, dat nog heel goed en sprak de oud-hardrijdster aan, met wie zij een ver trouwelijk praatje maakte. Intusschen had zich bij het gemaal de geheele bevolking, oud en jong, opgesteld en werd uit volle borst het „Wilhelmus" gezongen. Het gezelschap nam nu weer plaats in de auto's en toen deze langzaam wegreden en H. M. minzaam naar links en rechts groette, zongen plechtig de een voudige menschen van Eernewoude de zegenbede uit Psalm 134: Dat 's Heeren zegen op U daal. De tocht zette zich voort naar den Zuid westhoek van Friesland, via Sneek naar Hommerts, waar de Vorstin de boerderij van den heer J. Cnossen bezocht. De fa milie was totaal onbekend met het bezoek. De heer Cnossen was afwezig. Juist had men het middagmaal beëindigd. Alle leden van het gezin werden aan H.M. voorge steld. Onder leiding van mevr. Cnossen en den oudsten zoon werden de stallen met vee bezichtigd. H. M. toonde groote be langstelling en vroeg naar de toestanden Staatstoezicht volksgezondheid. Met ingang van 1 April is benoemd tot inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid de heer dr G. D. Hem mes, oogarts te Utrecht, aan wien in de toekomst Groningen als standplaats zal worden toegewezen. De luchtpost op Indlë. Men meldt ons, dat, met het oog op de zéér groote financieele offers, zoowel van Nederland als van Nederiandsch-Indië, verbonden aan de instandhouding van den wekelijkschen luchtpostdienst tus schen Indië en het moederland, tijdelijke inkrimping overwogen zal worden. Invaliditeitsverzekering mijnarbeiders. Op de vragen van den heer Maenen be treffende de indiening van een wetsont werp tot toekenning van een Rijksbijdrage ten behoeve van de invaliditeitsverzeke ring der mijnarbeiders en tot het treffen van nadere bepalingen betreffende die verzekering, heeft minister Verschuur ge antwoord dat het ingewikkelde van de materie welker voorgeschiedenis der tien jaren terug reikt in verband met de vele oogenblikkelijk urgente zaken, welke in dezen tijd de aandacht verdienen de voorbereiding van het bedoelde wets ontwerp hebben vertraagd. Meegedeeld kan worden dat de indie ning van het ontwerp in April kan wor den tegemoet gezien. Binnenland. Ernstige brand te Drunen. Gemeenteraad van Middelburg. De Koningin in Friesland. De fraude te 's Heerenhoek. Buitenland. Het conflict tusschen Engeland en Ier land. Kapelle. Hierop wordt afwijzend beschikt. Art. 75 der algemeene politieverorde ning wordt op verzoek van Ged. Staten in getrokken. Evenzoo op verzoek van den Minister een gedeelte van de verordening op de winkelsluitingswet. Daarna kwam een voorstel van B. en W. tot het heffen van 50 opcenten op de gemeentefoadsbe- lasting. Dhr Verhulst zag deze liever pro gressief geheven. Weth Schouten zegt: Jij bent socialist. Dhr Verhuist antwoordt: Ik bon voor heffing naer draagkracht. Ik vind het onrechtvaardig als wij hier van een inkomen van f 600 evenveel heffen als van een van f 6000 en hooger. Dhr Kou semaker zegt, dat de groote vermogens meer betalen dan kleine. De gemeentefonds belasting is al progressief. Weth. Schou ten zegt: Jij wilt alles op een paar men sehen laten draaien en dan loopen ze het dorp uit. Dhr Verhulst zegt: Hier worden geen opcenten op de vermogensbelasting Ingezonden mededeellngen. in het bedrijf. Zij werd ingelicht, dat het met de meest mogelijke zuinigheid onmo gelijk was, het bedrijf rendabel te maken. De Vorstin spoorde aan tot moedhouden en gaf de verzekering, dat in Den Haag ernstig overwogen wordt, wat voor de boe ren kan worden gedaan. In de eenvoudige huiskamer werd het gesprek voortgezet. Toen gewezen werd op het feit, dat er boeren waren, die noch hooi noch geld hadden voor de voedering van hun vee, vond H. M. dit verschrikkelijk. Toen de bevolking van de rustige dorp jes Hommerts en Jutrijp begreep, welk een groote eer haar te beurt viel stroom den de menschen tezamen naar de boer derij van Cnossen. Toen H. M. vertrok toonde de bevolking zich ontroerd en men hief spontaan het „Wilhelmus" aan. De Koningin vervolgde daarna weer den tocht, doch liet opeens stoppen. Een vee houder, die per fiets van zijn erf kwam en in de richting van Hommerts zou rijden, werd aangesproken en gevraagd of H. M. zijn bedrijf mocht bezichtigen. Daar had de familie niet op gerekend. Een oogenblik later was de Koningin binnen. Na dit bezoek werd de reis voortgezet. Te 2.20 uur kwam per auto de Koningin met klein gevolg te Stavoren aan. De Com missaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr P. A. V. 'baron van Harinx- ma thoe Slooten, deed H. M. uitgeleide. Aanwezig was de 'burgemeester van Sta voren, mr S. van Haersma Buma. De Ko ningin onderhield zich eenige oogenblik- ken met den burgemeester. Per motor schip „Van Wijck", van den veerd'enst EnkhuizenStavoren, werd de terugreiB aanvaard. De auto's keerden over land terug. De Koningin is gisternamiddae' om tien minuten voor vier met de „Van Wijck" te Enkhuizen aangekomen. Burgemeester D. baron Mackay was op den steiger ter 'be groeting aanwezig. H. M. vertrok om tien minuten over vier met het reeds gereedstaande salonrijtuig in de richting AlkmaarHaarlem. Maatregelen tot wering van colorado kever. Naar minister Ruys de Beerenbrouck in antwoord op schriftelijke vragen van den heer Braat mededeelt, ligt het in 's ministers voornemen te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen worden vastgesteld tot wering van den colorado kever bij in- en doorvoer van aardappelen en versche groenten. Het ligt in de bedoeling alsdan op gTond van bovenbedoelde bepalingen terstond den in- en doorvoer van versche groenten uit dit land van 15 Maart tot 14 October te verbieden tenzij bij de zendingen bij zondere waarborgen worden gegeven met het oog op het gevaar van beimetfing, De fraude te 's-Heerenhoek. Een bruto-tekort van f 14.000. De Raad dezer gemeente kwam in spoed- eiscbende vergadering bijeen. Aan de orde kwam een voorstel om het besluit van den raad van 4 Maart, 1932, waarbij aan H. van 't Westeinde eervol ontslag werd ver leend als gemeente-ontvanger, in te trek ken. Voorts besprak de voorzitter uitvoe rig het rapport van Ged. Staten inzake de fraude's, gepleegd door van 't Westeinde in zijn betrekking als gemeente-ontvanger. Uit de uiteenzetting van den voorzitter bleek, dat er een „bruto" nadeelig slot was van f 14000. De voorzitter deelde voorts mede, dat dit bedrag voor een klein deel gedekt wordt door een verzekeringsbedrag van f 3000 en dat de gewezen ontvanger zelf een bedrag van plm. f 1000 heeft gestort, alzoo een bruto tekort van plm. f 10.000. Het voorstel van B. en W. om aan van 't Westeinde oneervol ontslag te verleenen werd, gelet op de feiten en omstandighe den, met algemeene stemmen aangenomen Bepaald werd, dat het verzekeringsbe drag der nieuw te benoemen ontvanger van f 3000 wordt gehandhaafd. PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formu lieren gratis bij alle N.S.F.-agenten en bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) De officieele opening van de lucht lijn RotterdamW esten-SchouwenVlis- singen is thans definitief vastgesteld op Maandag 2 Mei a.s. De N. V. Visser Go. heeft vergun ning gekregen van B. en W. tot het bou wen van een koek- en banketfabriek op 't Zand alhier. Vlissingen. Gisteren is een jongen van 7 jaar, op het terrein bij het oude sta tion over een vermolmde plank geloopen en in het daar onder gelegen waterreser voir gevallen. Ofschoon de jongen spoe dig op het droge werd gebracht, mocht het den te hulp geroepen dokter niet meer gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Gisteren bluschte de politie een brandje, dat ontstaan was in het gras van de landerijen bij den Singelweg Het aantal werkloozen is toegeno men met 15 en bedraagt thans 741. 's-Gravenpolder. Woensdagmiddag ver gaderde de Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr Vermue. Bericht van het B. A., dat het niet aan het verzoek om f 500 aan de gemeente te schenken kan voldoen. Van B. en W. van Kapelle verzoek, om een bijdrage in de kosten voor het op maken van een plan voor e«n weg van 'a-Gravenpolder naar geheven. Ook het schoolgeld drukt hier veel te veel op de laagste klassen. En al die beweringen, dat het geld op is; dat be wijzen de inschrijvingen op de leeningen wel anders. Er wordt een hooge rente ge maakt. Daarop wordt het voorstel aange nomen met 1 stem tegen (dhr Verhulst). Een verzoek van E. Kesselaar om de herbergen op Zondag open te houden werd voor kennisgeving aangenomen. (Tegen stemden dhrn Kousemaker en Schouten) Tenslotte doet weth. Bakker eenige mede- deelingen omtrent de vergadering tot nieu we regeling der vleeschkeuringswet. Arnemuiden. Maandag vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank. Blijkens de rekening was in 1931 aan spaargelden ontvangen f 72507.79 en te rugbetaald f 105712.73, terwijl aan gelden in loopende rekening was ontvangen een bedrag van f 67131,43 en uitgegeven f 53246.17. Aan voorschotten was uitgegeven f 8703,82 en terug ontvangen f 8650. Het eindcijfer der rekening bedroeg in ontvang en in uitgaaf f 263530.58 en de balans aan actief en passief in totaal f 67770.46. De nettowinst over 1931 ten bedrage van f 266.18 werd aan de reserve toegevoegd die thans f 1400.67 bedraagt. De rente voor inlagen bedraagt thans 3 pet. en voor voorschotten of in loopende rekening op te nemen gelden 4 Yi pet. Dhr Iz. Comelisse werd herbenoemd als bestuurslid (voorzitter); als leden van den Raad van Toezicht werden gekozen heeren A. van Eenennaam Lzn en G. ésu, zulks in do vacatures wegens perio dieke aftreding van dhr L. van Eenen naam Azn, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen en het bedanken van dhr B. Franse. Nieuwdorp. Dinsdag heeft alhier de eindles plaats gehad van den Algemeenen Tninbouwcursus, derde jaar. Na de opening werd eerst een les in groententeelt gegeven door het hoofd van den cursus, waarna de tuinbouw vakon derwijzer een verhandeling over de fruit teelt onder glas hield. Na afloop wees wethouder Hommes op de beteekenis der lessen en sprak dhr P. v. d. Guchte een woord van dank tot de onderwijzers. Een aanteekening op hun diploma ver wierven de volgende tien leerlingen (alfa betisch gerangschikt): J. Blok, P. v. d. Guchte, Adr. op 't Hof, J. de Kok, allen te Nieuwdorp; J. MUrre, Adr. Oosthoek, beiden te Lewedorp; G. Priester, B. Slabbekoorn, H. Wiskerke, P. Wondergem, allen te Nieuwdorp. N.- en St Joosland. Maandag werd door den Raad dezer gemeente een openbare vergadering gehouden. Afwezig het lid Poppe. Mededeeling werd gedaan, dat J. Joosse zijn benoeming als lid-werkman der Werkloosheidscommissie heeft aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1