Avondjaponnen Rechtzaken Land- en Tuinbouw ONZE KLEEDING M. S., 39 jaar, werkman te Zaamslag, Openbare Verkoopingen en Verpachtingen De tentoonstelling te Parijs en het Pluim veeinstituut aan de Veeartsenijschool te Alfort. /6 JU> li.-, üw r- o tiseh tot stilstand srordt gebracht al« do sluitboomen niet zijn neergelaten lie proeven slaagden schitterend e« do uitvinder, een jonge machinist uit Girona, werd uitgenoodigd, zijn uitvinding binnen kort ook in tegenwoordigheid van den minister van openbare werken en andere autoriteiten te demonstreeren. Het vermiste meisje. De 15- jarige M. H. de Zw., die sinds Woensdag j.l. uit de ouderlijke woning te 's-Graven- hage vermist werd, is door de Amster- damsche politie aangehouden en ter be schikking van de ouders gesteld. De vader heeft zijn dochter afgehaald en kwam met haar in zijn woning aan, waar de ernstig overspannen moeder het meisje dolgelukkig in de armen sloot. Het meisje was tot'haar onberaden stap overgegaan uitsluitend uit vrees voor het s.cchte schoolrapport, dat haar Woens dagmorgen op het Lyceum was ter hand gesteld. Niet onmogelijk is het dat dit besluit door veelvuldig bioscoopbezoek ongunstig is 'beïnvloed. Relletjes bij een werkver schaffing. Eenige weken geleden heeft de raad van Etten en Leur besloten onder ministerieele goedkeuring tot het te werk stellen van 350 arbeidsloozen uit ver schillende gemeenten van West-Brabant. Met genoemd werk is Maandag een aan vang gemaakt. Een ploeg van 25 arbeiders uit Ooster hout was zeer ontevreden over het hun opgedragen werk, en verliet een uur vóór het beëindigen van den werktijd het werk, met het gevolg, dat zij door den opzich ter der Nederl. Heide Mij. zijn geschorst, in afwachting van de beslissing van den minister. Gistermorgen om half zeven keerden zij echter weer per autobus uit Oosterhout terug om te gaan werken. De opzichter van de Heide Mij. heeft hen echter niet toegelaten. Het gevolg hiervan was, dat eenigen hun werktuig stuk sloegen, ter wijl anderen den opzichter te lijf gingen. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, kón slechts door het gebruik maken van gummistokken en het afvuren van eenige schoten in de lucht de gemoederen tot bedaren brengen. Omstreeks 8 uur was de rust hersteld en keerden de ontevredenen per autobus naar Oosterhout terug. Hevigevechtpartij te Uden. Gisteren heeft zich te Uden als gevolg van een vurigen twist een vechtpartij afge speeld waarbij alle bewoners van de buurtschap Bosschebaan betrokken wa ren. Er werd met knuppels en landbouw werktuigen geslagen en rake klappen zijn uitgedeeld. Een der wachtenden werd door een schot in het onderlichaam zwaar gewond en bovendien met een schop deerlijk toegetakeld zoodat zijn toestand niet zonder gevaar is. Vergeefsche moeite. In Oc tober van het vorig jaar had de politie te Amsterdam een heele soesah met een vreemd persoon Langberg geheeten, die een heele serie misdrijven op zijn gewe ten had. Slechts na hevig verzet konden eenige agenten hem baas worden. Het bleek, dat de auto, waarin hij gezeten had, gestolen was. Voorts had hij andere auto's door diefstal en oplichting verkre gen: voor alle had hij valsche papieren. Verder had hij allerlei accessoires gesto len en was vroeger uit het psychopathen- asyl nabij Leiden ontsnapt. Deze, met veel moeite aangehouden man, is thans weer uit een gesticht nabij Woensel on vlucht. Alle moeite van de Amsterdamsche politie is dus tever- geefsch geweest. De treinroof bij Antwer pen. Tot nu toe zijn er geen bewijzen, dat de aangehouden brievenbesteller v. D. betrokken is geweest bij de trein-overval bij Antwerpen. Toch zijn er eenige feiten, die tegen v. D. pleiten. Ten eerste de ledige postzakken, welke te zijnen huize gevon den werden; voorts zou zijn gestalte vrij wel overeen komen met die van een der twee bandieten. v. D. stond reeds lang onder bijzondere bewaking. Hij was vroeger verbonden aan het postkantoor te Wilrijck bij Antwerpen. De man werd toen beschuldigd van dief stal van postpakketten, maar nimmer kon het bewijs daarvan geleverd worden. Daar na werd bij overgeplaatst naar het post kantoor van het Centraal-Station te Ant werpen. Hier werden ook dikwijls zakken en pakketten vermist, maar de dief of dieven gingen zoo behendig te werk, dat men er niet in slaagde, hem of hen te pakken. Van D. wist bovendien, dat hij zeer streng bewaakt werd. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 22 Maart 1923. De volgende personen waren gedag vaard: P. S., 34 jaar, varensgezel te Wemel- dinge, wegens huisvredebreuk in het café van Magdalena Ruisaard en verzet tegen de gemeenteveldwachter Van Hoorn, toen deze hem uit het café verwijderde en we gens mishandeling van Jacobus Heiboer. Eisch en uitspraak: f 25 of 10 d. N. P. S., 38 jaar, caféhouder te Middel burg, wegens mishandeling van W. L. Schonis. Eisch en uitspraak: f 20 of 10 d. C. M. V., 20 jaar, timmerman te St Jan steen, wegens mishandeling van Francis- cus de Kerf te Kemseke. Eisch en uit spraak: f 20 of 10 d. wegens mishandeling van Jteotaa de Fei te'- te Zaamslag. Eisch: f. 10 of 5 d.; uit spraak f 5 of 5 d. A, L. F., 31 jaar, metselaar te Hulst, wegens beleeriiging van A. J. Waelput te St Jansteen. Eisch en uitspraak: f 10 of 5 dagen. A. C., huisvrouw S., 39 jaar, zonder be roep te Middelburg, wegens beleediging van N. P. Schonis. Eisch en uitspraak: f 10 of 5 d. J. van A., 37 jaar, logementhouder te Goes, wegens mishandeling van Philippus Vermeulen. Eisch en uitspraak: f 5 of 5 d. P. F., 28 jaar, werkman te Hontenisse, wegens mishandeling van J. A. Rombout te Hulst. Eisch en uitspraak: f 10 of 5 d. J. V., 58 jaar, arbeider te Clinge, we gens vernieling van eenige glasruiten in de woning van C. Blijenburg. Eisch en uitspraak: vrijspraak. Het faillissement van Petrus Her- wegh, meubelmaker te Stoppeldijk, cura tor Mr R. J. J. Lambooij te Hulst, is ge ëindigd zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuldeischers. Overtredingen der Tarwe- w e t. Voor 't Kantongerecht te Goes ston den eenige bakkers en molenaars terecht terzake van overtreding der Tarwewet 1931. Hen was ten laste gelegd, dat zij ofschoon zij tarwemeel of tarwebloem A niet voor eigen gebruik bestemd voorhan den hadden, het register betreffende aan koop, verkoop en verwerking van Tarwe, dat zij ingevolge die wet moeten aanhou den, niet hadden bijgehouden. De molenaar L. R. uit Heinkenszand, een der verdachten, antwoordde op een vraag van den plaatsvervangend Kanton rechter, Mr Kegge, dat hem niet bekend was wat onder Tarwebloem A is te ver staan. De controleur der Tarwewet, J. Rutgers te Warnsveld, die procesverbaal had opgemaakt, gaf op een vraag van den Kantonrechter te kennen, dat bedoelde bloem tarwebloem was, welke voldeed aan de eischen door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gesteld, en welke nader waren omschreven in art. 1 van de Tarwe-beschikking. Of echter de tarwebloem, die genoemde molenaar in voorraad had, aan deze eischen voldeed, kon de controleur niet verklaren, daar hij slechts de zakken, waarin de bloem zich bevond, doch niet de bloem zelf had ge zien. Dat zich in de zakken Tarwebloem A bevond was z. i. van zelf sprekend, daar de zakken van een label met opschrift: „Tarwebloem A" en een loodje waren voorzien. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. of bij deskundig onderzoek ook zou kunnen worden uitgemaakt of de in houd der zakken werkelijk tarwebloem A was, verklaarde de getuige, dat dit zelfs niet op het proefstation te Wageningen zou kunnen worden vastgesteld. De ver dachte beweerde geen verstand van tarwe bloem A of B te hebben. Hij was van oor deel, dat de werking van de Tarwewet de kleine molenaars van hun broodwinning berooft ten bate van den groothandel en de groote fabrieken, van wie zij de pro ducten moeten betrekken. De Ambtenaar van het O. M. betoogde, dat nu ter zitting niet is komen vast te staan, wat de in houd der zakken was (de mogelijkheid was zelfs niet uitgesloten, dat deze uit zand of turfmolm bestond) hij geen ver oordeeling op grond van eenig artikel der Tarwewet kon eischen en spr. requireerde vrijspraak voor dezen molenaar. De plaatsvervangend Kantonrechter heeft vervolgens conform den eisch von nis gewezen. Maart. 24 Middelburg, Huis en Pakhuis, Blau pot ten Cate. 30 Kwadendamme, Bouwland, Jonkes. 30 Baarsdorp, Hoefje en Inspan, Oele. 31 Goes, op 3 plaatsen Inboedels enz., Jankers. April. 1 Oostkapelle, Koeien, Struve. 1 Grijpskerke, 3 Huizen, BI. ten Cate. 1 Wissenkerke, Inspan, Heijboer. 2 N.- en St Joosland, 2 Huizen en In boedel, Blaupot ten Cate. 2 Arnemuiden, huis, Terpstra. 6 Colijnsplaat, huis, stal en schuur, Matthijs. 6 Wissenkerke, Inspan, Heijboer. 7 's Heerenhoek, inspan, Beth. 12 Goes, Woon- en Winkelh. v. Dissel. 12 Goes, Woonhuis e.a., v. Dissel. 12 Goes, Woonhuis e.a., v. Dissel. 13 Goes, Vendutie, de Kok. 13 Goes, Inboedel, v. Dissel. 15 N.- en St Joosland, Inspan, Blaupot ten Cate. Colijnsplaat, inspan, Heijboer. Verleden week schreef ik reeds een en ander over de tentoonstelling te Parijs. Zij is in staat om het gevoel van be krompenheid of kaalheid, dat we op onze Hollandsche tentoonstellingen vaak heb ben, te doen verdwijnen. Ook maakt men daar kennis met een massa rassen, die men in andere landen niet aantreft. Frankrijk heeft namelijk een groot aantal, ik zou haast zeggen: plaat selijke rassen en het aantal nationale ras sen op de tentoonstelling is dan ook zeer ■groot. Naast de kippen trekken echter de duiven en de konijnen de aandacht en op het gebied van doelmatige, hygiënische konijnenhokken is hier dan ook voor den liefhebber veel te leeren. De nieuwere worden gemaakt van houtgraniet-platen, die in loese latten vm r&asmwk geaeho- ven worden en zoo kan men in zeer korten tijd een flinke hoeveelheid hokken voor de langooren klaar ?e;ten. Over de kippenhokken ben ik minder enthousiast, wij bouwen ze in ons land degelijker, doch wij moeten bedenken, dat in ons land het klimaat ook ruwer is. Zeer mooi zijn de stands der fokbedrij- ven, het waren a.h.w. nette kamers, waar de bezoeker rustig kan gaan zitten en met den eigenaar kan spreken over den aan koop van broedeieren, kuikens of kippen, waarvan in den stand meestal eenige levende exemplaren aanwezig zijn. Wat mij nog steeds niet meevalt in Frankrijk is de literatuur. Er zijn voor zoo'n groot land weinig vakbladen en wat er is, is zoowel naar inhoud als naar uit voering, erg matig. Van tijd tot tijd vindt men in de tijdschriften wel eens een goed, origineel, wetenschappelijk artikel, maar dat steekt dan ook flink af bij de rest. Ook de illustraties zijn niet fraai. Op het ge bied van boeken is er verbetering te be speuren in den laatsten tijd, doch ook hier is de afwerking niet zooals wij dat ge woon zijn. De moderne kuiken-batterij was goed vertegenwoordigd en op verschillende plaatsen in werking te zien. Ik ben van dergelijke tentoonstellings-demonstraties altijd huiverig, ze duren veel te kort en men kan 'het publiek op elke manier voor den gek houden zonder dat dit direct te constateeren is. Over het algemeen raad ik nooit aan op tentoonstellingen te koo- pen, wél daar van alles te 'bekijken en te bestudeeren en dan thuis rustig overwe gen en zoo mogelijk kennissen gaan op zoeken, die met de betreffende merken, hetzij broedmachines, kunstmoeders of batterijen, gewerkt hebben. Opvallend is in Parijs het aantal ker- mis-kraampjes, die eigenlijk met de zaak waar het om gaat (pluimvee) niets te maken hebben. Speelgoed, 'koek, nogat, messenslijpers, enz. enz. zijn in talrijke kraampjes langs de wandpaden opgesteld en vinden behoorlijk afzet. Als het weer niet te koud is, zooals jammer genoeg dit jaar, dan heerscht er een gezellige drukte, al is, zooals ik reeds zeide, 'het stof van een zandbodem, op den duur hinderlijk voor de uitgestalde waren en de bezoekers. Ia dus Franke es hst gebied db? he- drijfspluimveehouderij landen als Dultsch- land, België of ons land zeker niet voor en ten achter, op het gebied van weten schappelijk onderwijs heeft het aan de veeartsenijschool te Alfort een inrichting, die de andere landen van Europa een flink eind voor is. Te Alfort, een voorstadje van Parijs en zeer gemakkelijk met de ondergrondsche spoorweg en een tram te bereiken, is een der meest bekende veeartsenijscholen van Europa en deze is op zichzelf een bezoek volkomen waard. Naast de vrijwel ontvolkte paarden-af- deeling heeft men hier verleden jaar een prachtig modern instituut opgericht ter bestudeering van pluimveeziekten en de studenten krijgen daar dus gelegenheid zich uitstekend te bekwamen in pluimvee zaken. Een groote tegenstelling met En geland, waar de opleiding op dit gebied aan de veeartsenijscholen werkelijk nog zeer gebrekkig is. Aan het instituut te Al fort heeft men verleden jaar niet minder dan 33000 kippen en andere vogels onder zocht, dus wel een bewijs, dat zoo'n insti tuut in een groote behoefte voorziet. Te vens worden er echter interessante proe ven genomen met verschillende ziekten en voor mij het meest interessant waren de nieuwe onderzoekingen inzake pullorum. Hier is werkelijk wat bijzonders, daar zoo wel Prof. Lesboyeries te Alfort als Prof. Lahaye in Brussel, wat ik zou noemen twee professoren van de Fransche school, voorstanders blijken te zijn van 'n manier van onderzoek, welke in Amerika, En geland en Duitschland (en Holland ook) heelemaal niet als betrouwbaar beschouwd wordt. In de laatst genoemde landen on derzoekt men namelijk het bloed der kip pen op pullorum-smetstof en bereikt daar mede goede resultaten. In Frankrijk spuit men de kippen aan de lellen in met een soort extract van de pullorum-smetstof. Als de kippen pullorum onder de leden hebben, dan zwelt de ingespoten lel sterk op na 36 uur, zoodat men het reeds op een afstand herkennen kan. (Dezelfde me thode wordt ook in andere landen toege past om tuberculose te onderkennen. Men spuit dan n.l. z.g. tuberculins in de lellen der kippen). Deze pullorine-methode nu stemt tot na denken. Aan den eenen kant vele be- Van verschillende kanten bereikte ons het ver zoek, om In de moderubriek eens het patroon te bespreken van een eenvoudige avondjapon. Wij laten het hieronder volgen. Bovenwijdte 104, taillewijdte 92, heupwijdte 120. lengte 132. Deze japon kan vervaardigd worden van crêpe satin met kant, maar men kan ze ook uitsteken-, maken van crêpe georgette met kant gegarneerd Men heeft noodig 5 M. 90 c.M. breed en 1.50 M kant 40 c.M. breed. Den klokrok knipt men dwars, d.w.z. men legt d stof open en slaat ze zoover dubbel, dat het rok patroon er op past. De kant nemen we van 40 c.M breedte omdat dit met knippen het voordeeligst is We knippen dan de kantstukken van de mouwei naast elkaar, waardoor onder de mouwen een ree van 7 c.M. over blijft, waar men het smalle gf deelte van den kraag weer in laat schieten. Bewerking: Model A: a. Schouders en zijnaden dichtstikken. nadei omsteken en openstrijken. b. Voorkant en hals omrljgen, daarna het mid den van het rechter voorpand op het midden vai het linker voorpand rijgen. c. De naden van heupstuk en rok dichtstikken afwerken en openstrijken. d. Rok nu aan het heupstuk zetten. Den naad smal afknippen en dubbel omsteken. e. Het lijfje inrlmpelen op de wijdte van den rok en lijf aan elkaar stikken. Den naad omsteken. f. Voor het uitzakken is het wel gewenscht, al vorens den rok van onderen af te werken, de ja pon eerst een paar dagen te laten hangen. Daarna kan men den rok gelijk knippen en met een schuin biesje afboorden. g. De kantstukken nu onder aan de mouw stik ken, goed letten op de hoekjes. Daarna mouwnaden dichtstikken, afwerken en open strijken. De mouw wordt nu lngerimpeld op handwijdte en afgewerkt met een manchetje van 2 c.M. breedte (dubbel knippen). Met een drukkertje sluit men het man chetje zóó, dat het glad om de pols valt. h. Nu wordt de mouw Ingezet. Schouderteeken op den schoudernaad laten vallen. Den naad weer omsteken. 1. Den kanten kraag werkt men aan de buiten zijde af met een picotje of met een smal kantje dat aardig bij de kantstof past. Nu wordt de kraag langs voorkant en hals ge regen en in de biujse overgezoomd. Een smal cein tuurtje voltooid het japonnetje. Model B: Deze japon kan met de korte mouw of met de hierbij afgebeelde lange mouw gemaakt worden, naar verkiezing. Zooals men ziet is de rok aan de onderzijde Ingeknipt, terwijl er klokpunten inge zet zijn met strookjes. Deze klokpunten maakt men van tulle en bevestigt daarop de strookjes, daar het anders te dik wordt. Patronen verkrijgbaar van beide modellen 75 cent per stuk. Duidelijk opgeven wat verlangd wordt. Verkrijgbaar in maat 42, 44, 46 enz. Wan neer men speciale maten op wil geven, dan alleen mededeelen bovenwijdte, taillewijdte, heupwijdte, gewoon glad gemeten, en taillelengte, geheele leng te en mouwlengte. delen, aan der anderfti kant jnannen, van gezag ln Frankrijk en Brigië, dio ba-.r gunstig béoordeelen. Mogelijk, riet het ver schil in uitkomst verklaard Van worden uit de verschillen in de gebruikte praepa- raten. Zelf heb ik in deze richting tot he den geen proeven genomen, doch kreeg 1 van Prof. Lesboyeries een flinke hoeveel heid pullorine mede, zoodat de proeven hiermede kunnen beginnen, ten minste voor zoover de tijd het toelaat. Hoe echter ook het resultaat moge zijn, voordeelen ten opzichte der in ons land thans veel ge bruikte bloeddruppel-snelmethode zie ik er niet in, te meer daar deze laatste methode binnen enkele seconden met vrij groote zekerheid de besmette hennen aanwijst. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. ANGST VOOR HOOGEN BLOEDSDRUK In het jongste nummer van „De Dok ter in Huis" is een en ander overgeno men uit een artikel in „De Telegraaf' van Prof. Dr W. Storm van Leeuwen. Zoo tegen de vijftig jaar krijgen zoowel man als vrouw soms ziekteverschijnse len, die wel niet heel ernstig zijn, maar die hen toch verontrusten, vooral omdat zij ze van vroeger niet kenden. Wij laten een gedeelte daarvan hier volgen: De ééne heeft hartkloppingen, de an dere hoofdpijn, de derde is te spoedig vermoeid als hij de tram nog net halen wil, een vierde meent meer duizeligheid te bespeuren of „beklemming" op de borst, kort en goed, men gaat naar den arts en deze vindt een te hoogen bloeds- druk. De hooge bloedsdruk kan het toedienen van medicamenten noodig maken, dat ■laten wij aan den arts over, maar er is wat anders, dat gedaan kan worden, en dat grootendeels in de macht van den patiënt ligt: het leven zoo inrich ten, dat de bloedsdruk zich koest houdt. Iedereen, ook de minst emotioneel aan gelegde buitenman, kan een te hoogen bloedsdruk hebben, maar het meeste komt het voor bij menschen, die veel geestelijken arbeid verrichten of die een gejaagd en druk zakenleven hebben. Het eerste, wat deze men schen beseffen moeten, is, dat het ook minder kan. Het is wonderlijk, hoeveel dingen mogelijk zijn, maar achterwege blijven, omdat men nimmer op het idee kwam, dat het werkelijk kan en als dan eenmaal dat in zicht tot ons is doorgedron gen, dan staat men stom van verbazing, dat men daar niet eerder op gekomen is. Zoo is het ook met het drukke zakenleven. Ik wil niet zeggen, dat er niet men schen zijn, die het druk heb ben en niet anders kunnen, maar de meeste van deze drukke zakenmenschen heb ben het alleen zoo druk, om dat zij als het ware verstard zijn in het druk zijn. Ze ver- keeren onder de suggestie van opgesloten te zijn in de drukte en vergeten, dat er een deur is, die men eenvou dig open kan doen en naar buiten wandelen. Soms helpt een ziekte, een ongeval of een operatie hen uit de knel, ze worden ge dwongen een week of zes in bed te liggen, en dan onder gaan ze de groote verwon dering huns levens: de aarde draait door, de zon gaat op, de zon gaat onder, ondanks het feit, dat mijnheer de ban kier, makelaar, koopman, hooge beambte of professor in bed ligt. En niet alleen, dat de aarde zijn normaal toeren tal maakt, maar ook op de beurs gaat alles zijn gewonen gang. Drie collega's onderbre ken hoogstens gedurende 2 minuten hun gewone bespre kingen en informeeren naar 'smans gezondheid en ver der... niet de minste stoor nis. En zelfs in de eigen zaak, in de eigen praktijk, op het eigen bureau we willen niet zeggen, dat de afwezig heid niet gevoeld wordt gaat het een beetje an ders dan anders, maar het gaat. Ziet, de aanvaarding van deze waarheid is het belang rijkste geneesmiddel voor de meeste hooge bloedsdrukken en laten wij dat niet ver geten voor de meeste andere nerveuse kwa len van den man van boven de vijftig jaar. Verder bevat dit populair wetenschappelijk tijdschrift voor de volksgezondheid (uit gave La Rivière Voorhoeve Zwolle), o.a. nog de volgende bijdragen: Ontdekkers in de geneeskunde, Voetverzorging (met afbeeldingen), Korte mededeelingen en de Medi sche brievenbus, die weer heel wat practische raad gevingen bevat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6