Onderwijs Finantiëele Berichten Gemengd Nieuws. Leestafel. Rechtzaken Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Beriijnsche Brieven dat hij, als ds huuraanbieding wordt De neerelag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 9 mm. tegen 40 normaal. In de 3 dekaden viel gemiddeld 4, 2 en 3 mm. In Noord- en Zuid-Holland en West-Brabant viel 15 tot 20 pet. van de normale hoeveelheid, in Zuid-Limburg ongeveer 35 pet., in het overige deel van het land 20 tot 30 pet. Een enkel onweers- bericht kwam binnen van den 8, 18 20 en 23. beiden te Amsterdam, voor ieder vrij spraak. Afloop Verkopingen en Aanbestedingen Inschrijver» wam: Joe. Klaverman te Bergen op Zoom f18400; N.V. Viseer Smits Aann.-Mij, Papendrecht f 18159; P. Volker f 18125; Gebr. Stouten, Ooster- land f 14395; W. Gun ter, te Poortvliet f 15200; M. v. d. Velde, Bruinisse f 19790; G. K. Krijger, Poortvliet f 14627; J. Deur- lo, Tholen f 15644; A. J. Verj aal J. de Oude, Dreischor f 14800; J. Slager, Drei schor f 15644; G. van Dijk, Hardinxveld f 18230; J. Blijleven, Geertruidenberg f 16.946; J. J. Jansen, Middelburg f 19500; J. W. Nortier, Poortvliet f 15000; J. J. Capelle, Bruinisse f 20993,50; F. v. d. Hulk, Oosterland f 15400. aanvaard, de rente van de grootboekkapi talen ten name van kerk en pastorie i f 6200, rentende 2 M pet., ter beschikking stelt. Graaf Bentinck is tot dit besluit geko men, omdat hij van oordeel is, dat de functies, op kerkelijk gebied door hem uit- geoefend, haar waarde voor hem verloren hebben, daar het onderling vertrouwen en de samenwerking van vóór Maart 1931 niet meer kunnen bestaan. Predikant en in algemee- n e n d i e n st. Prof. dr J. de Zwaan te Leiden stelt in „Koningin en Vaderland" voor, dat de Hervormde Kerk zal over gaan tot de aanstelling van predikanten in algemeenen dienst. Prof. de Zwaan kwam tot deze gedachte, omdat heel wat Indische jongelui in Nederland tijdelijk vertoeven, zonder dat er voldoende gees telijk voor hen gezorgd wordt. „Thans zal het vaak zoo zijn, dat zij van hier vertrekken met den indruk van onder de heidenen verbleven te hebben, althans in i een wereld, die koud was van tempera tuur, óók en vooral in het geeste- lijke! Van het bestaan van Christus' kerk, j erger van de liefde Gods in Christus, i hebben ze bij ons weinig of niets ge merkt. Tegen hun Christenlandgenoot in de tropen kunnen zij met een superieur lachje en met de deskundigheid van de genen, die er zélf geweest zijn, optreden en zeggen: Christendom.... niets van gemerkt! Kerkdaar ging toewan nooit naar toe! Pandita's? Ik weet niet, hoe ze er uit zien zijn nooit bij ons aan huis geweest. Zouden oud-zendelingen in dit verband niet zeer nuttig kunnen zijn, vraagt de hoogleeraar. De vraagstukken van repatriatie, langdurig verlof, en der gelijke, waren, dan op goede wijze tot een oplossing gekomen." Goes. Rijkslandbouwwinter- school. Heden werden bevorderd van de eerste tot de tweede klasse: M. Boogerd, 's-Heer Arendskerke; S. J. Dees, Wissenkerke; B. op 't Hoff, Krab- bendijke; C. de Jager, Wolfaartsdijk; J. E. Kole, Wemeldinge (herexamen); P. Mol, Biezelinge; J. Murre, Baarland; P. M. G. v. Nieuwenhuijzen, Oudelande (her examen); Chr. Wisse, Anna Jacobapol- der. Afgewezen 4. Het diploma werd uitgereikt aan: J. Burger, Wemeldinge; J. Goetheer, Wolfaartsdijk; H. Janse, Wolfaartsdijk; P. J. van Langeraad, Dreischor; C. van der Linde, Dreischor; D. A. van Nieuwen huijzen, N.- en St Joosland; G. P. A. van Nieuwenhuijzen, Fijnaart; M. A. v. Nieu wenhuijzen, Goes; P. de Regt, Biezelinge; P. Scheele, Biezelinge; C. Steendijk, Sta- venisse en D. P. Woutersen, Krabbendijke. De voordracht voor onderwijzeres aan de Open'b. lagere school te Nieuwdorp gemeente 's-H. Arendskerke, bestaat uit de dames C. J. Doets te Middelburg; A. F. Appel te Vlissingen en N. F. Joosae te Middelburg. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Maart, 2.30 u. Berlijn 59.1059.20 Brussel 34.6334.67 Londen 9—9.10 Parijs 9.73—9.78 New York 2.48Vi2.48% De nieuwe 5 pct.-leening te Arnhem. Naar wij vernemen is bij de op 21 dezer gehouden inschrijving op f 2.000.000 5 pet. obligatiën Arnhem van 1932 het geheele aangeboden bedrag door inschrijvers ge nomen. Het weer in Februari. Aan het maandelijksch overzicht over Februari j.l. van de weersgesteldheid, samengesteld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt, ontleenen wij het volgende algemeene overzicht: Gedurende de geheele maand war. de luchtdruk hoog in West-Europa. Van 1 tot 4, op den 8en en van 21 tot 24 trok ken depressies door het N.O. en lag het centrum van den hoogen druk over het Westen of Noordwesten. Van 5 tot 7 ver plaatste het zich naar het vasteland en lagen depressies in het W. en N. Van 9 tot 26 bedekte de hooge druk het geheele W., van 27 tot 29 verplaatste hij zich naar het N. en lag een depressie over Spanje. In de eerste dekade waren vooral N.W.-, in de tweede en derde vooral N.O. winden veel talrijker dan normaal. De gemiddelde windkracht was in de tweede dekade be neden normaal. Over de geheele maand berekend was er een luchtverplaatsing boven de normale van 2.3 Beaufort uit het N.N.O. Gemiddeld over de geheele maand wa ren de overdagtemperatuur, het gemid delde maximum en het gemiddelde mini mum respectievelijk 0.8 gr., 0.5 gr. en 0.8 gr. beneden normaal. In de 3 dekaden waren de afwijkingen respectievelijk 0.4 gr., 0.7 gr., 1.1 gr., 1.9 gr., 1.5 gr., 2.6 gr., 0.9 gr., 0.8 gr., 1 .gr. De hoogste temperatuur 10.8 gr., werd waar genomen te De Bilt op den 3, de laagste, 13.4 gr. te Sittard op den 13 Het aantal dagen met een minimumtemperatuur be neden het vriespunt was op de 5 hoofd stations gemiddeld 4 boven normaal. In het begin der tweede dekade was enkele dagen de ijsvorming voldoende voor schaatsenrijden. Het aantal uren zonneschijn op de hoofdstations bedroeg 96 tegen 67 nor maal, de 3 dekaden telden respectievelijk 30, 29 en 37 uren. Het Lam Gods, door Dora Rap- pard. Bewerkt voor Nederland en Koloniën door J. H. Kuyper. Dit boekje, waarin de verschillende Schriftgegevens omtrent het lijden van Jezus tot één eenheid zijn samengevat, heeft geen andere pretentie, zegt Ds Bar- key Wolf, die een „woord vooraf" schreef, dan die uiterst moeilijke: eenvoudig te zijn. „Voor het oog van den lezer trekt hier de lijdensgeschiedenis van den Zaligma ker, als in een visioen voorbij. Hij leeft van dag tot dag, van den vroegen Palm zondagmorgen tot den laten avond van den opstandingsdag toe, méé in het ont zettend drama des lijdens, waarin het Lam Gods, dat de zonde der wereld weg neemt, het uitgangs- en middelpunt is. En menigmaal zal de lezer moeten be kennen: ik wist niet dat er zulke schat ten van troost in deze Schriftgedeelten lagen. In dit boekje zijn de teksten over het lijden des Heeren (tijdrekenkundig ge rangschikt. Het geeft dus geen beschou wingen over het lijden, maar alleen het Woord van God. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Stemmen des Tijds. Maandblad voor Christendom en Cultuur. Uitgave: N.V. G. J. A. Ruys' Uitg. Mij. te Zutfen. De Maart aflevering van dit tijdschrift geeft de vol gende bijdragen: Goethe-herdenking door Dr G. van der Leeuw; Duurzaam geluk, door Dr H. Schokking; Crisis-curiosia uit vroeger tijd, door P. A. Wansink; Is raëlitische psychologie (slot), door Drs H. G. Funke, Julius Willem Bilderdijk, door Henriette J. van Gelderen; Boekbespre king en Leestafel. Politieke Gids. Van de Politieke Gids samengesteld door I. Stap en uitgegeven door de N.V. „De Graafschap" te Aalten verscheen reeds een tweede druk. En 'tis een „veel vermeerderde" druk. Van de in verschillende bladen en tijd schriften gegeven opmerkingen is door den samensteller een dankbaar gebruik gemaakt. Bij de Troonrede zijn nu ook enkele persbeschouwingen opgenomen. Van de Ministers wordt een korte biografie gege ven, benevens een foto. Verder is opgeno men een parlementair overzicht 1930 1931, door J. H(ollander) en een korte sa menvatting van de Kieswet, terwijl voorts nog in het kort wordt aangegeven hoe een wet tot stand komt. Een en ander is oorzaak, dat deze Gids nog beter aan het doel beantwoordt dan bij de eerste uitgave. Bij het doorbladeren trof het ons, dat wel de A.R.J.A. wordt vermeld, maar dat het Verband van A.R. propagandaclubs niet genoemd wordt. Vermoedelijk een vergissing, die bij een volgende druk wel hersteld zal worden. Laudamus. Bijeengebracht door M. van Woensel Kooy, bewerkt voor vierstemmig gemengd koor. Rotter dam, N.V. J. M. Bredee's Uitg. Mij. Een nieuwe liederenbundel, die te be schouwen is als een vervolg van de „Oude en Nieuwe zangen". Deze eerste bundel is met blijdschap in onze kringen ontvangen. Velen hebben de oude en nieuwe zangen liefgekregen. Nu is er vraag naar meer liederen. En er rust, zooals het in de voorrede heet, nog een groote voorraad middeleeuwsche melodieën in de archieven en er is ook nog een onuitputtelijke voorraad Neder- landsche, Protestantsch-geestelijke liede ren uit de 17e en 18e eeuw. Vandaar deze nieuwe bundel, die een schat van liederen brengt, bewerkt voor vierstemmig gemengd koor. Het lijdt geen twijfel of deze bundel zal door velen met blijdschap worden begroet. Moge zij waarlijk vreugde bren gen aan hen, die zingen willen. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den heden de navolgende vonnissen uit gesproken: Diefstal: J. P., 38 j., koopman te Goes, f25 of 10 d. h. Verduistering: J. V., 35 j., smidsknecht te Zoutelande, vrijspraak. Overtreding Jachtwet: C. de W., 37 j., landbouwer te 's Heerenhoek, bevestiging vonnis, waarvan hooger beroep met uit zondering van de straf, f 25 of 10 d. h. Overtreding Motor- en Rijwielwet: M. J. K., 48 j., handelsreiziger te Vlissin gen, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, f 1 of 1 d. h.; C. v. S., 53 j. autohandelaar te Goes, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, f 10 of 5 d.h. Onttrekken van een kind aan het daar over gesteld gezag: J. V., 34 j., stuca- door «a A. v. d. L., 39 j.t huishoudster, Overtreding Jachtwet: C. S., 38 j., ar beider te Zonnemaire, vernietiging von nis waarvan hooger beroep, f 15 of 10 d. h. Overtreding Motor- en Rijwielwet: J. K., 24 j., handelsreiziger te Amsterdam, bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, f 25 of 25 d. h. Mishandeling: A. A. V., 36 j., werkman te Vlissingen, 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De Kanter en Hordijk's Bank. De Rechtbank te Middelburg deed he den uitspraak inzake J. A. W. v. R., 63 jaar, wonende te 's Gravenhage, vroeger te Goes; J. W., 68 j., wonende te Goes, eu W. A. P. L. F. v. B., 52 j., wonende te Goes, respectievelijk Directeur en Pro curatiehouders van de Kanter Hor dijk's Bank N.V. te Goes, verdacht van verduistering. De Rechtbank sprak alle drie de ver dachten vrij. Verder deed de Rechtbank uitspraak in zake W. A P. F. L. v. B., 52 jaar, en J. A. W. v. R., 53 jaar, respectievelijk Di recteur en Procuratiehouder van voor noemde Bank, verdacht van valschheid in geschrifte. Ook in deze zaak sprak de Rechtbank beide verdachten vrij. Uit den trein gevallen? ROOSENDAAL. Dinsdagavond laat toen de trein van Parijs van het station was vertrokken, vond men op de rails een zekere Lammens, woonachtig te Roosen daal, in bewusteloozen toestand. De man was klaarblijkelijk uit den trein geval len. Ernstig gewond werd hij in het zie kenhuis te Roosendaal opgenomen. L. verklaarde niet te weten hoe hij op de rails terecht was gekomen. Vermoedelijk heeft hij zitten slapen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Ernstige auto-botsing. MUIDEN. Hedenmorgen te 5 uur is op den Muider straatweg een vrachtauto van de fa. Deutekom te .Amsterdam aangere den door een vischauto uit IJmuiden. Een hevige botsing volgde. In de vischauto be vonden zich twee chauffeurs, die beiden uit de auto werden geslingerd. De onge veer 25-jarige A. P. Speeds werd op slag gedood; de andere chauffeur, de ongeveer 30-jarige W. Wandering, werd ernstig gewond. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. De doodslag op Ameland. LEEUWARDEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft vonnis gewezen in de zaak tegen Ds J. L. A. te St. Anna ter Muiden, beschuldigd van doodslag op zijn echtgenoote op Ameland. De rechtbank achtte den doodslag bewezen, maar nam aan dat verdachte in staat van krankzin nigheid heeft gehandeld. De rechtbank gelastte daarom zijn opname in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. TOKIO. Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering voornemens is alle Japansche troepen uit Sjanghai terug te roepen, zonder de resultaten van de verdere onderhandelingen af te wach ten. Slechts een klein garnizoen zal ach terblijven ter bescherming van de Japan sche concessie. EEN DEEL VAN AMERIKA DOOR EEN ERNSTIGE TORNADO GETEISTERD. Het aantal dooden bedraagt 230. NEW YORK. Geleidelijk krijgt men thans een overzicht van de verwoestingen die de tornado in verschillende streken heeft aangericht. In de Zuidelijke Staten zijn volgens tot nu toe ontvangen berichten 230 per sonen gedood en meer dan 1000 gewond. Naar gemeld wordt bedraagt het aantal dooden in Alabama 180, in Georgia 30 en in Fennessee 17. Duizenden menschen zijn dakloos, ve len hebben alles verloren. Er zijn hulpcomité's gevormd om den eersten nood te lenigen. Overwogen wordt of het Congres geen maatregelen tot fe deratieve hulpverleening zal hebben te nemen. Het ergst is het gebied van Ala bama geteisterd. Hier werden ontzettende verwoestingen aangericht. De tornado werd gevolgd door hevige regens, die het reddingswerk ten zeerste belemmerden. Biggekerke. Dinsdagmiddag werd door Notaris Mr P. Loeff van Koudekerke ten verzoeke van de Erven de Wed. P. de Visser, publiek verkocht: een huis met schuur, erf en tuin, op het dorp, wijk A 9, groot ongeveer 10.18 A (88 R.). Koo- per werd dhr Kr. de Witte voor f 3330. Door notaris Blaupot ten Gate is Dinsdag in café „Spoorzicht" te Arne- muiden publiek verkocht: 1.43.40 H.A. of 3 G. 196 R. bouwland te Middelburg, bij „Waldamme"; kooper L. Davidse Pz., al daar, voor f2250; 2.04.70 H.A. of 5 G. 65 R. bouwland, aldaar; kooper A. Bie- rens te Koudekerke voor f 1750. Poortvliet. Door het bestuur van het Waterschap Poortvliet werd heden aanbe steed het stichten van een gebouw voor electrische polderbemaling met bijkomen de werken. Tot op heden is het werk niet gegund. Door het zelfde bestuur is aanbesteed het leveren van 900 scheepston Basalt of I'orfiersteenslag 1/3 c.M. op de havens Strijenham, Scherpenisse en St. Anna- land franco op den wal. Er werd als volgt ingeschreven: Basalt Mij. te Rotterdam f 3.45 Strijen ham, f 350 Scherpenisse, f 3.50 St. Anna- land; Jac. de Dreu te Goes resp. f 3.39, f3.46, f3.49; Rauw en Stark en Co., Utrecht, resp. f 3.60, f 3.68, f 3.89; Ned. Basalt Mij. te Zaandam resp. f 3.55, f 3.60, f 3.60; N.V. Haagsche Basalt Mij. te Den Haag voor alle havens f 3.80; N.V. „De Hoop" te Terneuzen idem f 3.36; Centrale Natuursteenhandel, Zeist, idem f 3,65; M. v. d. Berg, Bruinisse, idem f 4.23; C. M. Zwagemaker, St. Maartensdijk, idem, f 3,75. Gegund aan N.V. „De Hoop" te Ter- neuzen voor f 3.36 per ton. Voor de lever, van 150 scheepston grint ten behoeve van het Waterschap Poort vliet schreven in: Levering op den wal Scherpenisse, resp. van Maasgrint of Duitsch grint. L. M. Geluk, Tholen f 1.64 en f 1.75; A. J. den Breejen, Hardinxveld f 1.79 en f 1.99 C. de Haan, Werkendam f 1.48 en f 1.55; L. A. Rijkers, Werkendam f 1.45 en f 1.45. Gegund aan L. A. Rijkers te Werken dam voor f 1.45 per ton. GOES, 23 Maart 1932. Groentenveiling: Witlof 1417, Spinazie 1822, Spruiten 918, Idem 2e soort 6—8, Snijsla 22, Stoof- sla 21 gulden, Wijnpeen f 0.90, Kroten f0.70f2.40, Sjalotten f3.50, Stekuien f3.40, Aardappelen f3.30f3.50, alles per 100 K.G. Prei f5, Radijs f2.50, beiden per 100 bos. Kropsla 2e soort f 3.30f 5.20, Bloemkool f 14, Roode kool f 4, Groene Savoye kool f 0.20—f 0.70, Witte kool f 5.20 Knolselderij f2.60, Prei 2e soort fO.10 f 0.90, alles per 100 stuks. Bloemen Hor tensia's f 0.51 per pot. VLISSINGEN. Veiling van 22 Maart. Reinee d'Or 12, Brederode 27, Veldsla 1739, snijsla 4647, dunsel 43, uien 7,5 8, spinazie 1730, spruiten 1525, Wijnpeen 55,5, Witlof 2024 ct. alles p. kilo. kipeieren 2930 ct. p. 10 stuks. Roode kool 13, savoye kool 25,5, sla 10 ct. alles p. stuk; Radijs 4,55, prei 25, Narcis 11 ct. alles p. bos; poters 23, aardappelen 4041 ct. p. 10 kilo. ROTTERDAM, 23 Maart. Ter Rotter- damsche Veiling Warmoezierstraat 37 39 waren aangevoerd 325.000 eieren. Prij zen f2.60f4.05; eendeieren f2.50— f 3.10. MIDDELBURG. Bevallen: W. G. den HollanderRoseboom, d.; C. Smaardijk Poerstamper, z.; E. C. A. de Meijer Jansen van Rosendaal, d. Overleden: C. J. A. M. van Heume, 80 j. wed. J. A, Lahr. Stoomvaart-Mij. Nederland. POELAU BRAS, uitr,. 22 van Suez. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr., 21 van Belawan. TARAKAN, uitr,, 21 van Sabang. POELAU TELLO, uitr., p. 20 Gibraltar. P. C. HOOFT, uitr., p. 21 Gibraltar. Rotterdamsclie Lloyd. .TACATRA, thuisr., 21 van Marseille. SIANTAR, uitr., pass 22 Malta. SOEKABOEMI, uitr., 21 van Genua. GAROET, uitr., pass. 22 Gibraltar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 24 Maart: Zwakke tot matige, oostelijke tot zui delijke wind, licht tot half bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Licht op voor fietsers: Donderdag 6 u. 44. HET HARNACK-HAUS IN DAHLEM. Het hotel der geleerden. Een be langrijke stichting van de Kaiser Wiihelm-Gesellschaft. Haar be- teekenis voor 'tpractische leven. De „Kaiser Wiihelm-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften" heeft ten doel, iedere wetenschap door practische ondersteuning te bevorderen. Speciaal de natuurwetenschap werd door het oprich ten van instituten voor wetenschappelijk onderzoek bedacht. Toen men in 1911 het honderdjarig bestaan van de Beriijnsche universiteit vierde, kwam de toenmalige keizer Wilhelip II op de gedachte, zulk 'n waardevolle organisatie in het leven te roepen. Hij raadpleegde den kanselier, den Pruisischen minister voor onderwijs en al dadelijk verklaarden vele welgestel de burgers zien bereid, tot dit voortreffe lijk doel een vaste bijdrage per jaar ter beschikking te stellen. Bijzondere bijdra gen van grooten omvang vormden de fi- nanciëele basis van een zeer uitgebreid program. Men wilde den geleerde, die in het dagelijksch leven door zijn onderwijs- plichten gebonden is, de mogelijkheid bie den, geheel ongestoord en zelfstandig te werken. Men wist, dat het laboratorium der uni versiteiten meestal geheel op practischen arbeid is ingericht; voor wetenschappelijk onderzoek ontbrak veelal het benoodigde materiaal. Bovendien beschikte de univer siteit niet over de middelen, welke voor het aankoopen van de nieuwste „Errung- enschaften der Technik" vereischt worden. In andere staten, Amerika, Engeland en Frankrijk vooraan, had men reeds meer dere instituten voor dergelijk wetenschap pelijk onderzoek ingericht. Adolf van Har- nack, de bekende theoloog, werkte een soortgelijk plan voor Duitschland uit. Ter zelfder tijd werden soortgelijke vroegere ontwerpen van Leibnitz en Humboldt voor den dag gehaald. Met de wijziging van den staat en de grondwet werd na de omwenteling door de Kaiser Wiihelm-Gesellschaft rekening gehouden, toen zij het protectoraat van den voormaligen keizer voor vervallen verklaarde. De verstrekte medewerking van het Duitsche rijk en den Pruisischen staat komt tot uiting in de bestuursforma- tie; de senaat, die uit 44 leden bestaat, wordt tegenwoordig samengesteld uit 20 senatoren, welke op de algemeene verga dering worden gekozen en 20 senatoren, welke voor de rijksregeering door het mi nisterie van binnenlandsche zaken, voor de Pruisische regeering door het ministe rie voor kunst en wetenschap worden aan gewezen. Hiervan moeten minstens vijf lid van het genootschap zijn. Op het oogenblik omvat de Kaiser Wii helm-Gesellschaft 33 instituten, Aan het meer theoretisch onderzoek is het Kaiser- Wilhelm-instituut voor biologie in Dah- lem gewijd, dat de algemeene experimen- teele biologie bevordert. Hier werken Cor- rens, Goldschmidt, Hartmann en Mangold. Wat verderop ligt het instituut voor de cellen-physiologie onder Otto Warburg. Een derde instituut staat onder leiding van Eugen Fischer en is gewijd aan de anthropologic en erfelijke belasting. Het instituut voor biochemie wordt door Neu- berg geleid, die een speciale afdeeling voor de biochemie van tabak heeft ingericht. Het instituut voor experimenteels the rapie stond oorspronkelijk onder leiding van von Wassermann, die op het gebied der geslachtsziekten een wereldreputatie genoot. Voorloopig staat het onder beheer sedert Wassermann's overlijden van den directeur van het instituut voor bio chemie. De Deensche kanker-specialist. Fi scher was hier kortelings op bezoek en zette met zijn Duitsche collega's zijn waar devol onderzoek voort. Op het gebied van chemie geven Hahn en Meitner in Dahlem den toon aan. Daarnaast bevindt zich een instituut voor physicalische chemie en electrochemie onder Haber, Freundlich, Ladenburg en Polanyi Onder leiding van Einstein en von Laue bestaat het Kaiser Wilhelm-instituut voor physiek in Berlijn. Het centrum van al deze en nog veel andere wetenschappelijke instituten is het statige Harnack-Haus, dat nu alweer bij na drie jaar geleden, den 7den Mei 1929, werd geopend. Hoe menigmaal ben ik al wandelend, aan dit gebouw voorbijgeko men en heb ik mijzelf afgevraagd: wat zou dat zijn? Een instituut voor theologie? Een hotel voor theologische geleerden? Een wetenschappelijke sociëteit? Zonder meer waagde ik mij niet naar binnen. Peis toen ik hoorde van een voordracht, welke kortelings door een landgenoote, Mejuf frouw Duyvis, in het Harnack-Haus over haar indrukken in Mexico en Guatemala werd gehouden, wendde ik mij tot Me vrouw Carrière-Bellardi, de directrice van het Harnack-Haus om nadere informatie Het Harnack-Huis der Kaiser Wiihelm- Gesellschaft is een lang gezocht tehuis voor de gasten der vereeniging. Hier wordt geheel gratis een wetenschap pelijke ruilhandel gedreven, welke de wetenschap ten goede komt. Reeds bij het betreden van de Bismarck-hall krijgt men den indruk van voorname gastvrij heid. Hier zitten de geleerden der gansche wereld uit te rusten van de vermoeienis sen, welke het leven in een stad als Ber lijn met zich meebrengt. Hier ontmoeten zij de collega's, wier werk reeds in verre landen hun volle belangstelling wekte. Hier kunnen zij het resultaat van eigen studie met dat van vooraanstaande vak lui vergelijken, hun kennis verrijken en straks in het eigen land anderen hiermee dienen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3