ENORME n FONGE RS 58 Uit de Provincie PRIJSDALING Kerknieuws. doel van de provincie Friesland bezoe ken. Steun aan het zuivelbedrijf. Het lid van de Tweede Kamer, dr H. J. Lovink, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, heeft in de gisteren te Alkmaar gehouden crisisver gadering van die organisatie medegedeeld, tijdens deze bijeenkomst telefonisch het bericht te hebben ontvangen, dat de re geering tot de conclusie was gekomen, dat steun aan het zuivelbedrijf moet worden verleend. De regeering heeft dankbaar ge bruik gemaakt van de rapporten van or ganisaties en commissies, maar heeft ge meend, een eigen stelsel verder te moeten ontwikkelen. Hoe dat stelsel er zal uitzien, weten we nog niet, aldus dr Lovink verder, maar uit deze mededeeling volgt, dat binnen korten tijd een wetsontwerp om het zuivel bedrijf te steunen bij de Kamer zal worden ingediend. Invoering Zomertijd. Bij Kon. besluit van 11 Maart is be paald, dat in 1932 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, 'bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236), zal aanvangen den twee en twin tigsten Mei en zal eindigen den tweeden October. Mr P. E. Briët. Het bericht over den toestand van het Eerste-Kamerlid mr P. E. Briët, is naar gemeld wordt, in zooverre overdreven, dat de lijder reeds gedurende een week aan de beterende hand is. Dreigend conflict in het veenbedrijf. Nu het looncontract in het veenbedrijf geëindigd is, en de organisaties, met be trekking tot het loonconflict aan haar standpunt blijven vasthouden, heeft het er, naar uit Ter Apel wordt gemeld, al len schijn naar, dat met een werkstaking ernstig rekening moet worden gehouden. Zooals bekend, wenschen de werkne mers het oude loon te handhaven, terwijl de verveners een verlaging van 20 pet. hebben voorgesteld. Gewoonlijk begint om dezen tijd het turfgraven, terwijl men begin April met de eigenlijke baggercampagne aanvangt. Tien procent loonsverlaging. De directie van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Bruinkolenvelden te Heerlen heeft door middel van de mijn werkersbonden haar personeel een loons verlaging aangezegd van 10 pet. De eer ste 5 pet. zal ingaan op 15 April, de tweede op 15 Juni a.s. De directie wijst er in haar schrijven aan de mijnwerkersbonden op, dat deze loonsverlaging geheel in overeenstemming is met de aangezegde verlaging in de mijnindustrie zelf. De crisis heeft ook de bruinkoolindustrie niet gespaard. Vooral de zware concurrentie der Duitsche bruinkolen werkt funest. Daarbij komen nog de beperkende invoerbepalingen in Frankrijk, welke een groote slag beteeke- nen, daar Frankrijk een der grootste af nemers was. Bezuiniging op legeruitgaven. Naar de „Telegr." verneemt, zal de commissie-Weiter, ter bezuiniging op de uitgaven van Defensie de uitvoering van de denkbeelden van generaal-majoor P. Donk te Breda, om de instructie van het leger toe te vertrouwen aan het verlofs- personeel, in overweging geven. Hiermede zou op den duur een bezuiniging van tal van millioenen verkregen kunnen wor den, aangezien het aantal beroepsmili tairen dan belangrijk verminderd zou kunnen worden. Aardappelen, groenten en fruit naar Denemarken. De Centrale van Vereenigingen voor den aardappelen, groenten- en fruithan del te 's Gravenhage heeft zich in een re quest tot den minister van Arbeid ge wend, naar aanleiding van de bij den ex port van aardappelen, groenten en fruit naar Denemarken gerezen moeilijkheden. Bij informatie op het Departement werd vernomen, dat in Denemarken geen in voerverbod bestaat, maar slechts een de viezen-regeling, terwijl de beschikbare valuta worden verdeeld tusschen de im porteurs naar rato van hun omzet in het vorige jaar. Deze informatie is theoretisch volko men juist, maar de uitvoering laat zesr veel te wenschen over, reden waarom re- questrante dringend verzoekt, maatrege len te willen nemen, die noodig zulkn blijken om den afzet van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten in Denemar ken open te houden. ACCIJNS OP WIJN, SUIKER EN SIGARETTEN. Verhaoging der opcenten met Ingang van t April Daar de Eerste Kamer de Wet, hou dende bepalingen tot heffing van op centen heeft aangenomen is het wen- schelijk belanghebbenden, en dat zijn gr velen, op verschillende bepalingen te wijzen. Met ingang van 1 April a.s. zullen in plaats van twintig, tachtig opcenten wor den geheven op den w ij n a c c ij n s. Dr-;e wordt dan met inbegrip van de opcen ten van f24 gebracht op f36 de hecto liter. De verhooging van f 12 wordt nagevor derd van ieder, die op 1 April as., an ders dan voor persoonlijk gebruik, meer dan 100 liter wijn in voorraad heeft. Ho telhouders, restauranteurs, caféhouders, sociëteiten, winkeliers enz. enz., die 1 April meer dan 100 liter wijn in. voor raad hebben, moeten op dien dag bij d6n ötótv.a&gZf der sepgijte doen. Heeft men ln een gemeente den wijn op meer dan een plaats opgeslagen dan worden deze opslagplaatsen als één be schouwd. Voorraden grooter dan 100 liter wijn zijn voor de volle hoeveelheid aan navordering onderworpen, Uitgezonderd is alleen de wijn, die uit andere versche boom- of struikvruchten dan druiven is vervaardigd, bijv. appel wijn, kersenwijn. Behalve de gewone wij nen, vallen er ook onder producten met wijn vervaardigd, die het karakter van wijn hebben behouden, b.v. kinawijn. Particulieren, die wijn voor persoon lijk gebruik in voorraad hebben, moeten gehjke opgaaf doen voor zooveel de wijn na 1 Februari j.l. door hen gekocht is en zij van dat gekochte op 1 April meer dan 100 liter voorhanden hebben, onver schillig of zij dezen wijn bij zich thuis of t-.v. bij een wijnhandelaar hebben liggen. Op den suikeraccijns zullen met ingang van 1 April a.s. tien opcenten worden geheven. Deze opcenten worden nagevorderd van ieder die op dien datum meer dan 1000 K.G. suiker in voorraad heeft en wel tot een bedrag van f2.25 per 100 K.G. voor alle suikersoorten: ge raffineerde suiker (melis, lompen, enz.), kandij, basterd, ruwe suiker, enz. Alleen stroop valt buiten de navorde ring. Zij zullen 1 April een aangifte bij den ontvanger moeten doen als hierboven voor wijn is aangeduid. De opcenten op den accijns van siga retten zullen met ingang van 1 April a.s. van dertig op vijftig worden gebracht.' Winkeliers, enz. mogen hun voorraden nog van 1 April tot 1 Augustus verkoo- pen, voorzien van de zegels voor den accijns met dertig opcenten. Hebben zij 1 Augustus nog voorraad daarvan, dan zullen de meerdere opcenten nagevor derd worden. Het is voor hen dus te hopen, dat zij hun voorraad vóór dien datum verkocht zullen hebben. Voor alle verkoopers van tabaksfabri katen, die vermoedelijk ook wel sigaret tenpapier verkoopen, en voor een ieder is het van belang te weten, dat na 1 April nergens sigaretten-papier in grooter hoe veelheid dan 200 gram aanwezig mag zijn, tenzij gedekt door een document. Het omhulsel van sigarettenpapier in blaadjes wordt in de 200 gram meege rekend. Uit het document moet de wet tige aanwezigheid in ons land blijken, m.a.w., dat indertijd invoerrecht is be taald voor het papier. Men doet goed de voorraden op te rui men waarvoor geen document aanwezig is, want om een eind te maken aan den smokkelhandel in dit papier, zal na 1 April zeer gestreng gelet worden op het daarvan aanwezig hebben in grooter hoe veelheid dan 200 gram. DE CONTINGENTEER1NGEN. Over dit ontwerp schrijft „De Neder lander": Sinds 5 Februari is de invoer gecon- tingenteerd van schoeisel, van tricotgoe deren, van wollen en halfwollen stoften, van bovenkleeding. Vier wetsontwerpen zijn nu ingediend, waardoor de Kamer zich over den maat regel zal kunnen uitspreken. Na kennis neming van de stukken moeten wij met klem herhalen, wat wij bij het eerste ont werp aanstonds hebben gezegd: de toe lichting is voor het publiek en de pers volstrekt onvoldoende. Er is ter griffie van de Kamer een nota gedeponeerd, die aan de Kamerleden leeren zal waarom de regeering tot de maatregelen besloten heeft; anderen behoeven dit blijkbaar niet te weten. Wij achten dit een fout. Vooral nu de wet blijkbaar niet alleen gebruikt wordt voor zeer opvallende en plotselinge gebeurtenissen als het Deen- sche vleesch. Maar nu iedere branche, die het wat moeilijk krijgt, aanstonds ge steund wordt. Wij betwijfelen of dit de bedoeling van den wetgever geweest is. Maar bovendien zouden wij nu het vóór en tegen van contingenteering gaarne af gewogen zien. Het feit, dat van bepaal de goederen de invoer toeneemt, is geens zins een voldoende argument. Want wij moeten ook weten, in hoeverre door het stopzetten van den invoer andere be drijfstakken zeg handel en vervoer worden geschaad; in hoeverre daardoor via tegenmaatregelen onze export wordt bedreigd. De regeering heeft dit alles natuurlijk onderzocht en afgewogen. Wij zijn ge neigd te aanvaarden, dat haar eind-con clusie juist is. Maar liefst zouden wij daarvoor nog op iets anders aangewezen zijn dan op goed vertrouwen; feiten en argumenten zouden ons iets waard we zen. Maar zij worden ons onthouden. Dit valt te meerder te betreuren, omdat voor twee van de vier gevallen nota bene alleen rechtstreeks-bij-contingenteering- belanghebbenden zijn gehoord. Eenmaal ook de importeurs; eenmaal ook de Ka mer van Koophandel. Doch tweemaal is het onderzoek der commissie volstrekt eenzijdig geweest. Zulk een advies kan ook voor de regeering slechts matige waarde hebben. Ten tweede rijst bezwaar, omdat er bij de thans-gecontingenteerde goederen zijn, waarvoor ook vroeger geheel los van de crisis en louter uit protectionisme invoerbelemmering met kracht bepleit werd. Krijgt men nu door de achterdeur wat door de voordeur niet bereikbaar was? Wij nemen aan, dat ons wantrouwen allen redelijken grond mist. Doch waar om bewijst de regeering dat niet aan stonds door aanstonds opening van zaken te geven aan het Nederlandsche publiek? PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formu lieren gratis bij alle N.S.F.-agenten en bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) lerseke. Het gaat slecht met den han del in consumptieoesters en zaaioesters. De vraag is weinig en de prijs is reeds tot ruim de helft teruggeloopen. Zaaioes ters die in 19281929 f 1 per kilo op brachten, worden nu aangeboden voor f0.30, en dit bij een productie die tot 1/3 is teruggevallen. Krabbendijke. Bij de j.l. Vrijdag gehou den eindles van den Tuinbouwcursus, werd nog het woord gevoerd door een af gevaardigde der Oud-leerlingen Vereeni- ging, welke dank bracht aan de onder wijzers en cursisten en de laatsten uit- noodigde op eene vergadering van Oud leerlingen. Verschillende der leerlingen gaven zich als lid op. Nog moet vermeld worden, dat bij monde van den oudsten cursist, den onderwijzers als blijvende her innering, ieder een boek werd aangeboden. De inzameling voor het plaatselijk Crisis-Comité alhier heeft opgebracht f 234.95. Oostkapelle. Dinsdagavond werd alhier door de afdeeling „Walcheren" van den Chr. Boeren en Tuindersbond een verga dering gehouden om meerdere leden te winnen voor genoemden Bond. De ver gadering werd geopend door dhr J. Bos- selaar, burgemeester van Aagtekerke. Door dhr v. d. Heuvel, lid der Tweede Ka mer, werd een propagandarede gehouden. Spr. begint met aan te toonen het nut van Chr. organisatie, voortvloeiende uit de Chr. beschouwing der maatschappij. De Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft daarom recht van bestaan, omdat hij in vloed kan uitoefenen op de politieke orga nisaties ter behartiging van haar belan gen. De noodzakelijkheid van Chr. organi satie toont spr. aan ten opzichte van het landbouwonderwijs, verder voor de onder handeling met de arbeidersorganisaties en ten slotte de eisch van het christelijk be ginsel om ook het maatschappelijk leven te bezien bij Gods Woord. Daarom kan er juist in Zeeland een krachtiger organisatie verrijzen. Met een opwekking om als lid toe te treden, ein digt de spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Enkele personen gaven zich als lid op. Dhr v. d. Heuvel eindigde met dank gebed. Tholen. Gisteravond kwam de A.R. kies- vereeniging in jaarvergadering bijeen in de consistoriekamer der Geref. Kerk, on der leiding van den vice-voorzitter dhr C. Jansen. De jaarverslagen van secr. en penning meester werden uitgebracht.. Hierin werd het afgetreden raadslid, dhr Goossen, dank gebracht voor hetgeen hij voor de A.R. partij heeft gedaan. De vereen, telt momenteel 34 leden. Het batig saldo over 1931 is f23.77. Van den voorz., dhr W. v. d. Berg, was bericht ingekomen, dat hij bedankt als bestuurslid. Tot bestuurslid werd herkozen dhr M. M. G. Haayer, tot voorz. dhr M. v. Oost ende, welke meende te moeten bedanken. Daar er geen animo was voor deze func tie, werd besloten, de verkiezing van voorzitter uit te stellen tot later. Hierna hield de heer v. Oostende een referaat over „Ontwapening". Hierop volgde een gezellige bespreking, waarna dhr v. Oostende eindigde met dankgebed. Arnemuiden. Maandagmiddag verga derde de Gemeenteraad voltallig. De voor zitter deelt mede, dat door de Kroon is goedgekeurd het besluit tot heffing van 25 opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting. Door Gedep. Staten is bericht dat de P.Z.E.M. de bokpaai op den hoek van de Nieuwstraat zal verplaatsen. De aankoop van steenslag heeft plaats gehad van den laagsten inschrijver J. de Dreu te Goes voor de som van f 3.80 fran co voor den wal. Door het bestuur van de plattelandsge meenten behoorende tot den vleeschkeu- ringsdienst Middelburg is aan Ged. Staten verzocht geen goedkeuring te verleenen aan de door de gemeente Middelburg ge troffen regeling inzake invoerkeurloon van geslacht. Door een commissie ingesteld uit den Vleeschkeuringsdienst der gemeenten op Walcheren is een gelijk schrijven tot Ged. Staten gericht. Voorts zijn ingekomen declaraties van de gemeente Middelburg krachtens de be palingen van de Lager Onderwijswet 1920 waaruit blijkt dat verschuldigd is: a. krachtens art. 104 der wet over 1929 f ±30.48 en b. krachtens art. 205 der wet over 1929 f 1.63. Tot lid der schattingscommissie rijksin komstenbelasting wordt benoemd dhr J. v. d. Ketterij in plaats van J. van Belzen, die voor deze benoeming bedankte. Op een verzoek van fa. J. de Hamer, tot wijziging overeenkomst inzake straten aanleg voor het bouwen van een zand en grintplaats wordt afwijzend beschikt, in verband met de bezwaren van den Inspec teur der Volkshuisvesting. Een voorstel tot aangaan van een geld- leening tot dekking der kosten kunstwer ken duikers Veersche Dijk en aanleg straat met rioleering ten behoeve bouw plan fa. J. de Hamer, wordt na eenige bespreking goed gevonden. Door B. en W. is een gedeelte weg te Veere in oogenschouw genomen, dat be handeld werd met een gemengd teerpro- duqt, genaamd Betume. Zij stellen voor im grintweg vm da molen tot aan de ingezonden Mededeeling. Geen rijwiel van goedlcooper maaksel doch onze bekende Fongera le aoore E, model H, uitgerust met vrij wiel en bandrem. geheel compleet (met kettingtrommel, bagagedrager enz.), verleden jaar geprijsd voor ƒ74.—, thans voor 58.— (zonder ketting trommel en rem. met vast tandwiel 53.—). THANS FONQERS-KWALITEIT FONQERS-QARANTIE COMPLEET MET VRIJWIEL. BANDREM. BAQAQEORAQER EN KETTINQTROMMEL. Keetweg met het zelfde product te la ten behandelen als proef. Dhr Cornelisse blijft bij zijn meéning dat de weg bij vriezend weer te glad zal zijn. Dhr Schuit meende dat in de vorige vergadering was besloten een gedeelte bij het veer uit te voeren. Daar kan z.i. beter een proef ge nomen worden met een kleine hoeveelheid. Dhr Puipe wil afwachten wat de weg van Veere doen zal. Laat deze als proef- weg dienen. Dan hebben wij niet zooveel geld, zijnde plm. f 700.uit te geven. Meerdere leden waren van dezelfde meening. Verder zal worden afgewacht. Wederom was een verzoek ingekomen, van D. Boone, om verlaging tarief stei- gergelden. Door B. en W. wordt voorge steld om voor schepen tot Vi, Yt, /i en 1 belasting naar die verhouding ook stei- gergelden te heffen. i Dhr v. Eenennaam wil de oude rege ling handhaven. Met Januari 1.1. zijn de steigergelden verlaagd en waar zal dan de grens zijn? Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen dhrn Puipe, Schuit, v. Eenennaam en Grucq. Geen beslissing wordt genomen inzake deelneming gemeenschappelijke ziekenba rak, omdat het bedrag voor onze ge meente aan jaarlijksche storting te hoog voorkomt. Aan de Kroon zal uitstel wor den gevraagd. I Daarna komt ter tafel een bespreking werkverschaffing. Door B. en W. wordt voorgesteld, de georganiseerden die nog te trekken hebben uit hun bondskas, deze eerst uit te laten trekken en de met-geor ganiseerd n te ontslaan, waardoor dan ongeveer 810 werkloozen te werk zullen worden gesteld. Dhr Baaijens vindt het onbillijk om de niet georganiseerden te ontslaan. Z.i. moeten deze menschen toch ook eten. Dhr Franse blijft bij zijn principe dat de ongeorganiseerden niet gelijk moeten gesteld worden met de georganiseerden. Deze hebben geen wekelijksch offer voor hunne belangen over, en als ze dan voor hun beginsel zoo vast staan, moeten ze niet op de gemeenschap willen steunen. Dhr Crucq wijst op de uitgaven die dezen winter aan de werkloozen zijn ten koste gelegd. Spr. komt tot een bedrag van ongeveer f4900. En als we zien wat hiervoor gepresteerd ife, dan kan spr. niets anders zeggen, dan dat de geheele werkverschaffing een droevige en treurige bende geweest is, wat voor deze gemeente niet vol te houden is. Dhr Franse erkent, dat tegenover de kosten de prestatie heel weinig is geweest. Hiji is er echter van overtuigd, zijn beste krachten gegeven te hebben. Geen steun wordt verleend aan het ver zoek van den Chr. Metaalbewerkensbond wegens het verschaffen van werk aan de uitgetrokkenen. Een wijziging der drankwet wordt goed gekeurd. Voortaan zal het minimum ver gunningsrecht f40 bedragen, behoudens enkele bijzondere bepalingen in verband met de Zondagssluiting. Naar aanleiding van een verzoek van dhr J. Baaijens te Schuttershof, betreffen de het niet voltooien van den dijk achter zijn woning en het bijwerken en met gras zoden beleggen van het gedeelte dijk, wordt na eenige bespreking door wethou der Franse toegezegd, dit alsnog te laten doen. Door enkele werkloozen was een ver zoek ingediend tot het delven van den wa tergang langs den Singel, welk verzoek door de Polder Walcheren aan B. en W. was gezonden. Door B. en W. wordt voorgesteld met het Polderbestuur te onderhandelen en dan in het a.s. najaar met het delven aan te vangen. Dhr Crucq zegt, dat dit toch het werk van den Polder Walcheren is. Ook dhr v. Eenennaam en dhr Baaijens waren van dezelfde meening. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 4 tegen 3 st. (Tegen Baaijens, v. Eeneanë&sa ea Crucq). Bij de rondvraag vestigt dhr Puipc de aandacht op het onbehoorlijk afwerken van de sloot voor de woning van dhr Huissen. Door weth. Franse wordt ver betering toegezegd. Lhr Schuit vraagt naar den stand der waterleiding. Door den voorz. wordt me degedeeld, dat de burgemeester van Vlis- singen de verdere leiding in deze heeft genomen. Steeds wordt afgewacht. Verder wordt door dhr Schuit op den onoogelijken toestand van de vuilnisbelt gewezen. Meerdere leden waren er ook van ove tuigd, dat zoo een toestand erger is dan de vorige vuilnisbelt. Wederom zal door weth. Franse getracht worden verbetering aan te brengen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Almkerk G. J. van Ding stee, cand. te Leiden. Aangenomen naar Ankeveen N. Oos terveen te Wanneperveen. Naar Strijen A. J. van Rennes te Giessen-Oudkerk. Bedankt voor Haskerhorne S. de Vries te Nieuw-Amsterdam. Voor Krimpen ad. I.Tssel A. J. van Rennes te Giesen-Oud- kerk. Voor Hellevoetsluis A. A. van Stip- riaan Luisgius te Zoelen. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Nieuwvliet (standplaats Cadzand) G. H. de Jonge te Oude Bildt- zijl. Emeritaatspensioen. Del Januari in werking getreden kas tot aan vulling van het Rijksemeritaatspensioen in de Ned. Herv. Kerk, heeft door de loyale medewerking van predikanten en kerk voogdijen een aanvankelijk, door slechts weinigen verwacht, gunstig resultaat ge had. Er zijn in het geheel 1376 predikants plaatsen, waarvoor een bijdrage aan de kas betaald moet worden, omdat het daar aan verbonden Rijksemeritaatspensioen minder dan f 1500 bedraagt. Thans zijn, met inbegrip van enkele nog niet binnen gekomen afrekeningen van quaestoren van ringen en een dertigtal toegezegde betalin gen v. 1195 standplaatsen de bedragen be taald. Voor slechts 181 zal uit de aan te bieden kwitantie blijken, of deze betaald zullen worden. Het totaal der bijdragen over 1932 is f 78.090, dus voor het eerste kwartaal f 19.522.50, waarvan nu reeds f 15.671.84 is ontvangen en bovendien een aanzienlijk bedrag voor de volgende kwar talen. Aan 129 emeriti-predikanten is 'n aan vulling op het Rijksemeritaatspensioen toegekend, afwisselende tusschen f 660 en f 30, tot een totaal bedrag van f 50.085. De f 13.021.25, in April benoodigd voor het uitbetalen van den eersten termijn, zijn ruim in de kas aanwezig, waardoor de eerste uitkeering ten volle is verzekerd. Kerkelijk geschil te Elle- c o m. De graaf van Middachten, die krachtens oude rechten eigenaar is van het Ned. Herv. kerkgebouw en de pastorie te Ellecom, het coilatierecht uitoefent en ook de notabelen benoemt, heeft per brief het kerkbestuur doen weten met verzoek, dit aan de gemeente mee te deelen: dat hij het ambt van opperkerkvoogd vrijwillig neerlegt; dat hij vrijwillig afstand doet van het coilatierecht; dat hij den aanslag van den Raad van Beheer niet meer voor de gemeente zal betalen; dat hij in het predikantstractement (tot heden geheel door hem gedragen) niet meer wil bijdragen dan hij als gemeente lid naar zijn inkomen verschuldigd is; dat hij het kerkgebouw (tot heden vrij gebruikt) voor f 500 wil verhuren en dat hij de pastorie (evenzoo vrij tot heden) ook voor f 500 wil verhuren; dat hij de onkosten voor den eeredienst en het salaris van koster, organist ens. niet langer voor sija rekening wil nemen;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2