No. 147 Woensdag 23 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland it nummer bestaat uit 2 blade-1. EERSTE BLAD. Een aangrijpende klacht. Buitenland Hier werkt Belangrijkste Nieuws. Binnenland. DirocVou i-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buioau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rodactlo en Administratie No. tl. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, f 3.-™ Lasso nummers f 0.05 Prijs der AdvertentJën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. OP DEN GOEDEN VRIJDAG ZAL ;,DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Een zoo schromelijk onjuiste voorstel ling van zaken, als thans in „De Banier" staatkundig gereformeerd dagblad, van Maandag 21 Maart 1932 is neergeschre ven, kwam nog zelden, ook niet in dat blad, voor. De nuchtere waarheid dwingt hier tot publieke weerspraak. De hier bedoelde beschouwingen ver schenen onder het opschrift: „Een aan grijpende klacht". De weerspraak mag onder denzelfden titel aan den schrijver van het artikel, de heer Kersten, blijkens de onderteekening, worden teruggegeven. Het gaat over de „Landbouwnood" en de „Verzekerings-ellende". Er is weer sprake van den „bloedhond, die op ons losgelaten is, en dat nog wel door de z.g.n. Christelijke heeren". De heer Kersten moge het voor zichzelf verantwoorden, dat hij dergelijke kwalifi caties publiekelijk durft uitspreken en neerschrijven en zich dan nog beklagen, wanneer men hem onder het oog brengt, dat hij in deze benarde tijden brandstof voor den opstandigen volksgeest aan draagt, zóó, dat de communisten hem met een grijnslach op den schouder kloppen en zeggen: We gaan samen den boer opl Maar de heer Kersten diende zich dan toch wel wanneer hij zich geroepen acht tot zulk optreden, op een degelijker fondament te stellen. Kwade trouw mogen we bij hem niet veronderstellen, maar dan blijft er toch nu geen andere mogelijkheid meer over, dan dat hij zijn vloekspraken bouwt op zijn volslagen onwetendheid van de dingen, waarover hij schrijft. Wij ga.an dat aantoonen, door een ge deelte uit het bewuste artikel woordelijk af te schrijven. Het luidt aldus: „Evenmin als het principieels bezwaar, dat wij noemden, weegt het den genoem den heeren, dat de arbeider onder cura- teele is gesteld. Uit den treure zijn zij er op gewezen door een man uit hun eigen gelederen, maar wat Prof. Fabius ook zei- de, men bleef oostindisch doof. En nu ko men de financieele lasten 1 Ge vraagt u af, hoe het toch mogelijk is, dat nog één mensch aan de bestaande regeling vast houdt! Ja, hoe is het mogelijk? Dezer dagen kwam ons in handen het verslag van de Raden van Arbeid over 1930. Laat men die cijfers eens overwegen! Bekend is, dat alleen aan zegels wordt geplakt per jaar veertig millioen gulden, zegge f 40.000.000, gezogen uit de bedrij ven. Dat is dan alleen nog maar voor de invaliditeitswet. Voeg daarbij nu nog eens wat de ongevallenwet kost en de ziekte wet. En waar blijven nu die lieve centen? Daar zouden de armen en ouden, en inva liden toch eens goed mee kunnen zijn! Vooral, wijl dat bedrag nog jaarlijks ver meerderd wordt met elf millioen honderd drie en twintig duizend gulden door den staat, getrokken uit de belastingen, die reeds tot ongekende hoogte zijn geklom men. Voor 1932 was dit bedrag nog veel hooger. En wat krijgen nu de weduwen en wee zen en invaliden van al die millioenen? Schrik niet lezer! Aan ouderdomsrente ex. art. 373 der Inv.-wet werd betaald f 1.723.700,26 Aan weezenrente - 222.160,94 Aan weezenrente - 222.160,94 Totaal f 2.444.482,37 Nog geen f2.5 millioen dus uitgekeerd van de ontvangen f 51.123.000. Nog geen f 2.5 millioen voor de behoeftigen, ter wijl aan raden van arbeid werd uitbetaald bijna zeven en een half millioen (f 7.334.076,63). De totale kosten voor de verzekerings wetten (Invaliditeit, ouderdom, ongevallen, land- en tuinbouwongevallen) bedroegen nota bene bijna zeven en een half millioen. En de weduwen en weezen en ouden van dagen ontvangen samen slechts twee mil lioenen en vier ton! Is het geen dwaze wetgeving, die verze- keringewetgeving? Weg, die legeltjeeplak- kerij! Weg er mede! Geef het geld den armen 1" We moeten allereerst op een betrekke lijke kleinigheid letten. Er schuilt in het door „De Banier" gegeven staatje der uit- keeringen aan weduwen, weezen en inva liden elke aandachtige lezer kan dat trouwens terstond zien een fout, een drukfout, een verschrijving of zoo iets. Het bedrag der weezenrente is tweemaal opgenomen; dat der weduwenrente ont breekt. Het staatje moet er volgens het verslag zóó uitzien: Ouderdomsrente enz. Weduwenrente Weezenrente f 1.723.706,26 - 489.615,17 - 222.160,94 Totaal f 2.435.482,37 Dit is een kleinigheid. En hierom gaat, het dan ook niet, als we op onze beurt tot den heer Kersten spreken van „een aangrijpende klacht" en hem onder de aandacht brengen, dat hij de kiezers op grove wijze onjuist voorlicht, hun zand in de oogen strooit en gevaar loopt, als ge volg van eigen onwetendheid gepaard aan brutaal optreden, opstandigheid te ontke tenen. Wat toch is het geval? In plaats van de schromelijk onjuiste voorstelling, volgens welke, naar de heer Kersten beweert, van de f 40 millioen, die jaarlijks aan zegels geplakt worden, slechts een kleine 2.5 millioen aan ouden van dagen, invaliden, weduwen en weezen ten goede zou komen, is de naakte waarheid, dat jaarlijks bijna f 25 (vijf en twintig) millioen wordt uit gekeerd. Hoe is het dan mogelijk, dat de heer Kersten zich zóó kan vergissen? O, lezer! heel eenvoudig. Maar voor een man als den heer Kersten, Kamerlid, volksvertegenwoordiger, partijleider en dagbladschrijver, toch waarlijk méér dan bar. De heer Kersten heeft uit het door hem bestudeerde verslag van de Raden van Arbeid alléén genomen de bedragen, weiar mee.de uitkeeringen in 1930 ver hoogd zijn, vermeerderd boven 't bedrag, dat in het vorige jaar werd uit gekeerd. Indien de heer Kersten juiste voorlich ting had willen geven, had zijn staatje er anders moeten uitzien. We geven hier de cijfers, die op 21 Maart 1932, den datum, waarop Ds Ker- ten's artikel in „De Banier" verscheen, bekend waren in afgeronde cijfers: Loopende inval.rente p. jaar f 5.087.000 Loopende ouderdomsrente - 14.200.000 Loopende weduwenrente - 3.376.000 Loopende weezenrente - 2.134.000 Totaal f 24.797.000 Inplaats van nog geen 2M, „krijgen de weduwen, weezen en invaliden" 25 mil lioen per jaar. Zóó licht de heer Kersten de kiezers voor! Waarlijk, hij mocht er wel aan toevoe gen: „Schrik niet, lezer!" dat men U op deze schandelijk onware wijze voorlicht. En dat de heer Kersten dan daarbij „het geroep der ellendigen" en de smeek bede van Daniël tot Nebucadnezer durft te pas brengen, daarzwijgen we maar liever over. R. A. d. O. Bericht van Llndberg's zoontje? Volgens de „New York Herald" heeft men een postduif gevonden met een brief je, waarin stond: „Kind in jacht, dat geen haven aandoet; voorschriften behandeling goed opgevolgd; buiten 't rechtsgebied der Vereen. Staten; zend vogel terug". De politie veronderstelt, dat het briefje betrekking heeft op het zoontje van Lind bergh. Klachten over de Russische sporen. De „Prawda" is niet tevreden over den toestand op de Russische spoorwegen, 't Blad signaleert tal van inbreuken op de arbeidsdiscipline. Op de spoorwegen in Zuid-Rusland asemt hst aantal trein-on- gelukken tengevolge daarvan toe. Een der de deel van de administratieve straffen komen op rekening van leden der commu nistische partij of van den communisti- schen jeugdbond. Ook op den spoorweg van Moskou naar Leningrad is gebleken, dat daar onbevredi gende toestanden heerschen. Het aantal opgelegde straffen wegens overtreding van de arbeidsdiscipline wordt voortdurend grooter; sinds Januari 1931 zijn er ge middeld 5000 straffen per maand opge legd. Herhaaldelijk zijn treinongelukken het gevolg van het slordige werken en al leen al in de tweede helft van 1931 heb ben de spoorwegen uit dien hoofde een verlies van anderhalf millioen roebel ge leden. Van de overtreders van de disci pline zijn hier ongeveer negen procent leden van de bolsjewistische partij. Een maal werd een geheele spoorwegbrigade met den leider aan het hoofd dronken op het station Dno aangetroffen. De plaatse lijke partij-organisatie noch het plaatselijk blad vonden aanleiding de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van een verbetering der discipline. Evenmin werd iets gedaan, toen drie wisselwachters op het station Poesjtsjino tijdens de dienst uren in beschonken toestand werden aan getroffen. Te Nowosibirsk neemt het verzuim on der de spoorwegarbeiders nog voortdu rend toe en de leden der communistische partij doen in dit opzicht even hard mee als de niet politiek georganiseerden. Een plaatselijk voorman der partij wist het zelfs klaar te spelen, dat hij op een werk week van vijf dagen slechts drie dagen werkte. Het Moskousche orgaan besluit zijn op somming met de mededeeling, dat op de aansporing tot meer arbeidsdiscipline her haaldelijk wordt geantwoord: Waarom zouden we vergaderen en over de tekort komingen spreken? Iedereen kent ze en er is toch niets tegen te doen! Engeland en Ierland. In antwoord op een vraag betreffende den toestand in Ierland zeide de Engel- sche minister Thomas, dat hij van de re geering van den Ierschen vrijstaat een zeer belangrijk document ontvangen had betreffende de kwestie van de betaling der annuiteiten ten bedrage van drie millioen pond sterling aan de Engelsche regeering voor de indertijd door de Brit- sche regeering verleende faciliteiten voor den aankoop van grond door Iersche pachters. Thomas voegde eraan toe, dat hij waar schijnlijk vandaag een officieel antwoord op de hem gestelde vraag zal geven Het document, aldus Thomas, is te be langrijk dan dat ik reeds nu de vraag kan beantwoorden, maar ik ben van meening, dat ik geen twijfel kan laten bestaan over den ernstigen aard van den toestand. Uit het antwoord, dat Neville Cham berlain vervolgens op een desbetreffende vraag gaf, bleek, dat Ierland reeds 13 millioen pond heeft afgelost en dat er nog c.a. 76 millioen pond moet worden be taald. Een enkele lucifer verplettert een reusachtig concern. Bij den dood. van Ivar Kreuger hebben velen zich de vraag gesteld, wat toch de reden geweest mag zijn, dat deze geld magnaat de hand a'an zioh zelf sloeg. Hij had aan Polen beloofd een leening te slui ten van 20 millioen dollar: hij 'kon zijn be lofte niet vervullen. Heeft hij daarom zelf moord gepleegd? Hij bezat in Berlijn bouwterreinen, schouwburgen, hypothe ken, er deden zich plotseling moeilijk heden voor. Greep de lucifers'koning daar om naar den revolver? Dit zijn allemaal veronderstellingen, die men bij den dood van Ivar Kreuger ge maakt heeft. Aan één ding heeft men echter geen aandacht geschonken, n.l. dat heel de lucifers- indusrie in de geheele wereld in haar diepste grondvesten bedreigd werd. Want reeds maanden lang vocht Ivar Kreuger tegen zijn tegenstander; het was een verbitterde strijd, welke in het don kere geheim werd uitgevochten. Ivar Kreuger heeft dezen slag verloren. Ruim een jaar geleden heeft er in de bla den een klein bericht gestaan over een opzienbarende uitvinding. Een chemiker in Weenen, dr Ringer, had den „eeuwigen lucifer" uitgevonden, een klein „stekske", zooals de Vlamingen zeggen, dat men on geveer 600 maal kon aansteken en dat veel goedkooper was dan 600 lucifers. Reeds vijf jaar lang heeft dr Ringer aan ■ijn uitvinding gewerkt; zijn laboratorium Ingezonden Mededeeling. liet geeft meer weerstand^ tegen .kouvatten Doozcn 25, 45 en 65 ct5. is een keer in de lucht gevlogen, maar hij hield vol. Wie zal er nog lucifers koopen, als hij een „stekske" heeft, dat veel goed kooper is en dat 'bovendien een grooteren levensduur heeft. Zoodra deze uitvinding bekend werd, kreeg dr Ringer bezoek van een afgevaar digde van het Kreuger-concern. Hij bood een kleine som gelds voor de uitvinding: langzamerhand werd het aanbod verhoogd tot een aanmerkelijk bedrag. Maar er werd niet op ingegaan. In de komende maanden was dr Ringer voortdurend op reis: per trein, per boot, per vliegmachine. In alle groote steden der wereld werden onderhandelingen ge voerd. 'Overal werden handelsmaatschap pijen opgericht, welke den „eeuwigen luci fer" zouden gaan exploiteeren. In Zwitserland werd de centrale geves tigd. Overal waar dr Ringer verscheen, waren door het Kreuger-concern „mijnen" gelegd. Maar alles tevergeefs. Binnenkort zal de „eeuwige lucifer" zijn groot offensief 'beginnen. De exploitant ia met den uitvinder overeengekomen, dat er eerst een groote massa „eeuwige lucifers" vervaardigd moeten zijn, zoodat men dan in eens op alle markten met de nieuwe uitvinding voor den dag kan komen. Cycloon in de Vereenigde Staten. In de Vereenigde Staten heeft de lente ingezet met cyclonen en sneeuwstormen, welke in verscheiden staten slachtoffers hebben geëischt en groote materieele schade aangericht. In Alabama, waar de cycloon gepaard ging met hevige slagregens zijn vele ste den geteisterd. Te Greensboro, Northfort, Faunsdale, Demepolis, Mario en Tusca loosa welke gemiddeld 500 a 1000 inwo ners hebben en op 50 a 100 K.M. afstand ten zuiden van Birmingham liggen vielen talrijke slachtoffers, te Northport alleen 24 dooden en honderdtal gewonden. Te Columbiana werden vijftien personen gedood en 75 gewond. Hier zijn honderd gebouwen ingestort. De aangerichte schade wordt op min stens 500 millioen dollar geschat. De scheepvaart langs een gedeelte der Pacific-kust was geheel onmogelijk, tal van schepen moesten een goed heenko men zoeken in de havens. Ook het lucht verkeer moest grootendeels worden stop gezet. Een vliegtuig met twee inzitten den, dat door den storm werd overval len en een noodlanding trachtte te maken op een eilandje in de Ohio-rivier, werd tegen den grond gedrukt en vernield. De beide inzittenden werden gedood. In de Noordelijke staten viel een groote hoeveelheid sneeuw, vooral in Chicago, Philadelphia, Pittsburgh, Cleveland en New-York Tot dusver bedraagt hrt aantal dooden 140, waarvan 113 in Alabama. Een later Reuter-bericht, uit Birming ham in Alabama schat het aantal dooden in de vijf geteisterde staten op 184, waar van 155 alleen in Alabama. Het aantal gewonden wordt op 500 geschat. Volgens de laatste berichten moeten in totaal minstens 214 menschen bij de stormramp zijn omgekomen. Korte berienten. In antwoord op een vraag of Am- stelbier nog geschonken wordt aan de le den van het Engelsche Lager Huis, ant woordde Ganzoni, namens de buffet-com missie, dat sinds 1914 geen bestellingen meer bij' de Amstel-bierbrouwerij gedaan zijn en dat sinds dien geen bier uit het buitenland meer betrokken wordt. Met het naderen van het Paasch- feest tracht een opvallend groot aantal Russische boeren de Poolsche grens te overschrijden met het doel zich tarwe te verschaffen. In de afgeloopen drie dagen zijn niet minder dan 65 Russen gearres teerd. Te Wilna is een geval van lepra (melaatschheid) geconstateerd biji een leerhandelaar aldaar, die veel zaken doet met Oost-Siberië. Bij onderzoek is geble ken, dat de afschuwelijke ziekte is over gebracht door een leerzending uit Ooet- Slbfrlë. Binnenland. De Koningin in Friesland. Belangrijke bezuinigingsmaatregelen. Steun aan het zuivelbedrijf. De uitspraak inzake De Kanter en Hor- dijk's Bank. Buitenland. Een cycloon in de Vereen. Staten. Klachten over Russische spoorwegen. Het aantal werkloozen in Duitsch- land bedroeg op 15 dezer 6.129.000. Ver geleken bij den stand der werkloosheid op 1 Maart is geen noemenswaardige wijzi ging in den toestand ingetreden. DE KONINGIN EN DE LANDBOUW CRISIS. De Koningin in Friesland. Gisterochtend heeft de Koningin zich ten huize van den Commissaris der Ko ningin in Friesland met de volgende hee ren onderhouden: B. W. Okma, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland; Ir W. Oosterbaan, voorzitter van de Friesche Maatschappij' van Landbouw; Marra, voor zitter van den Ghr. Landarbeidersbond, en J. Jongsma, voorz. van den Roomsch- Katholieken Boeren- en Tuindersbond. Na afloop van de besprekingen heeft de particuliere secretaris van de Koningin aan de pers het volgende communiqué ter hand gesteld: De uitkomsten van het veehoudersbe- drijf zijn diep teleurstellend. De omstan digheden, waaronder dit bedrijf moet wer ken, zoo bijzondere als algemeene, zijn dermate ongunstig, dat een ieder is ver vuld van groote zorg voor hetgeen in de toekomst voor dit bedrijf verborgen ligt. De eerste slagen zijn toegebracht aan den akkerbouw op de zware gronden. Met bewonderenswaardigen moed en een hard nekkigheid, die van groote wilskracht ge tuigt, heeft de talrijke groep landbouwers, boeren en arbeider-s, getracht het hoofd te bieden aan de wangunst der tijden. Niet bij machte de oorzaken van de moeilijkheden weg te nemen, heeft de re geering getracht, de ergste gevolgen al thans eenigszins te temperen. Zoo zijn achtereenvolgens maatregelen ten behoeve van 'de tarweteelt, den beetwortelverbouw, de aardappelmeelproductie, de vlasteelt genomen. Ook aan den groven tuinbouw in West-Friesland is hulp geboden. Deze maatregelen verschillen in aard en strek king, in overeenstemming met de eigen aardigheden van den tak van bedrijf, die geholpen moest worden. Wat in den aanvang reeds werd ge vreesd, op grond van de ervaringen uit de vroegere crisisperioden, is gebeurd. De noodtoestand bepaalde zich niet tot den akkerbouw. Het aanvankelijk gespaarde veehoudersbedrijf werd weliswaar later, maar niet minder ernstig getroffen. Even min als bij den akkerbouw kon de regee ring eenigen onmiddellijken invloed uit oefenen op de oorzaken van bet kwaad. Een groote belemmering voor het treffen van maatregelen is gelegen in de omstan digheid, dat bedrijfs- en bestaansmoeilijk- heden zich in a 11 e takken van het maat schappelijke leven in ernstige mate ver- toonen. Naast voortvarendheid moet dan ook voorzichtigheid worden betracht, wil men de uitwerking van hetgeen wordt be oogt, niet reeds aanstonds in gevaar bren gen. Weest er van overtuigd, dat de regee- ring met inachtneming van dit alles zoo veel, als haar mogelijk is, en 'zoo spoedig als het mogelijk is, de helpende hand zal bieden, ook aan de veehouderij. Zij vergeet de plattelanders niet! Gisterenmiddag heeft H. M. de Konin gin per auto enkele bedrijven in Friesland welke in moeilijke omstandigheden ver- keeren, bezocht. Allereerst bracht de Ko ningin een bezoek aan een boerderij in Oenkerk. H. M. reed vervolgens over Hardegarijp, Veenwouden en Zwaag- westeinde, naar Zwagerveen, alwaar we derom een bezoek werd gebracht aan een klein boerenbedrijf. De Konigin vervolgde haar tocht over Veenklooster, Eestrum, Oostermeer en Nijega naar Oudega, al waar H. M. nogmaals een klein boeren bedrijf bezichtigde. Over Wartena, Warga en Goutum keer de H. M. naar Leeuwarden terug. Naar wij vernemen zal de Koningin heden nog enkele bedrijven in een ander

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1