No. 146 Dinsdag 22 Maart 1932 46o Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland II W VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lanyo Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers19.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. V Een beetje inflatie. Een. beetje inflatie is zoo erg niet, oor deelde indertijd Mr P. J. Troelstra. En niet zoo weinigen, die overigens met de denkbeelden van den vroegeren leider der S. D. A. P. volstrekt niet sympathi- seeren, zeggen bet bem meer of minder bbslist na. Dr Colijn oordeelt naar men weet an ders, evenals Minister de Geer. En de beer J. J. G. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, beeft nog kort geleden in een te Goes gehouden rede aangetoond, dat een beetje inflatie wel erg is, vooral omdat niemand kan zeggen of bet wel bij een beetje zal blijven. Tocb zijn er, vooral ook in landbouw- kringen niet zoo weinigen, die er, al zien ze ook de schaduwzijden, wel eenig heil er van verwachten. Immers, zoo redeneeren zij, bij een beet je inflatie dalen de prijzen van onze pro ducten voor den buitenlander, wat den uitvoer in niet geringe mate kan bevorde ren. Dr Molhuysen, op landbouwgebied geen onbekende, waarschuwt echter in „De Vrij heid" om dezen weg niet op te gaan. „Dat een „beetje" inflatie ons land uit de crisis zou balen, zegt bij, is verkeerd gedacht. De oorzaak van de daling van de prijzen der goederen zit niet uitsluitend of in hoofdzaak in bet geld, maar zit voor een niet gering deel bij de voortbrenging en bet verbruik van de producten. In bet ruilverkeer toch zijn de produc ten en goederen primair, terwijl bet geld en bet goud als ruilmiddel een secundaire functie vervullen. Stijgen de goederen in prijs, als gevolg van een depreciatie van bet geld, dan is dat geen werkelijkheid, maar schijn en daarom moet een-- streven naar een „beetje" inflatie met de bedoeling om de prijzen van de producten te verhoo- gen, op een débacle uitloopen en derhalve als een verkeerde politiek worden verwor pen". Wat de gevolgen aangaat, zegt bij: En nu de gevolgen van inflatie. Wan neer we een „beetje" inflatie zouden krij gen, dus de koers van onzen gulden zou dalen, zouden de prijzen van onze pro ducten, luidende in een gedeprecieerde va luta, voor den buitenlander dalen en zou den de buitenlandsche koopers zich naar ons land richten. Maar we zouden onze productiemidde len en grondstoffen, die we uit het buiten land moeten betrekken, duurder moeten betalen, omdat immers de waarde van den gulden is gedaald en dat zou een oorzaak voor een prijsstijging van onze goederen en producten zijn. Wanneer de prijzen van de goederen en productie stijgen, zal er een vergrooting van de circulatie van bankpapier moeten komen. Maar ook de loonen zullen dan moeten stijgen, waarvan een hooger wor den van de productiekosten het gevolg zal zijn, wat van nadeeligen invloed zijn zal op den uitvoer van onze producten, dus op onze handelsbalans. Het wordt als een vicieuse cirkel, waar in men blijft ronddraaien en waaruit men niet meer komen kan". Hier is nog slechts eene zijde van de zaak belicht. Er zijn ook nog andere, niet minder ernstige gevolgen. Maar wat Dr Molhuysen hier opmerkt is reeds voldoende om zelfs „een beetje inflatie" zooveel mogelijk te vermijden. Wal te Shanghai verloren ging. Gemeld wordt, dat de Chineesche auto riteiten de schade, door de Japanners te Shanghai aangericht, op 1.5 milliard dol lar ramen. Het aantal burgerlijke perso nen dat om bet leven gekomen is, moet 8080 bedragen, terwijl 70 pet. van het Chineesche eigendom in het bezette gebied verwoest is. De waarde van de verwoeste gebouwen wordt op Mex. 240 millioen, die van de verwoeste fabrieken op Mex. 68 millioen geraamd. In bet geheel zijn 350.000 menschen werkloos geworden. Aan de universiteiten en in de scholen is het onderwijs gestaakt, zoodat 3000 on derwijzers niets te doen hebben. Twaalf gebouwen van de universiteiten, 17 mid delbare en 49 gewone scholen zijn ver woest, waardoor een schade van ongeveer Mex. 14 millioen is aangericht. De schal de aan de spoorwegen wordt op Mex. 17 millioen, die van de verwoeste brug gen en wegen op Mex. 1.4 millioen en die van de haveninrichtingen enz. op Mex. 10 millioen geschat. Wil Amerika 't probleem der oorlogs schulden weer ter sprake brengen? j Direct na zijn aankomst te Parijs, Maan dagmiddag, beeft de Amerikaansche am bassadeur te Berlijn, Sackett, zich naar den Amerikaanschen ambassadeur te Pa rijs, Edge, begeven. Sackett heeft gistermiddag te Parijs de lunch gebruikt met den Franschen Minis ter-President Tardieu en vervolgens in tegenwoordigheid van den Parijschen am bassadeur der Vereenigde Staten Edge een politieke bespreking met Tardieu gehad. Hoewel van Amerikaansche zijde wordt medegedeeld, dat het bezoek van Sackett slechts een tegenbezoek in antwoord op bet bezoek van Edge aan Berlijn ia, ver moedt men dat Amerika opnieuw de schuldenkwestie aan de orde beeft ge steld. De werkloosheid In België. In de Maandagavond gehouden weke- lijksche bijeenkomst der Belgische regee ring beeft de minister van Nijverheid en Arbeid medegedeeld, dat het aantal werk- loozen sedert een paar weken niet meer is toegenomen; in de textielbedrijven en in de ceramiek-industrie valt zelfs een lichte verbetering te constateeren. De opstandige beweging In Brazilië. Volgens berichten uit de grensstaten zouden behalve Rio Grande do Sul en Sao Paulo ook andere staten de betrekkingen met de Bondsregeering hebben verbroken en een gemeenschappelijken opstand be ramen. De staten eischen dat weer een consti- tutioneele regeering zal worden ingesteld. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro, zou bondspresident Vargas besloten heb ben af te treden, in geval zijn regeering een burgeroorlog veroorzaakt. De actie tegen de nationaal-socialisten.. Het onderzoek van het bij de nationaal- socialisten gevonden materiaal duurt nog steeds voort en bet zal eerst Woensdag ter kennis van bet Rijksdepartement van Bin- nenlandscbe Zaken kunnen worden ge bracht. Enkele bladen hopen, dat niet van de gelegenheid zal worden gebruik gemaakt om de ganscbe kwestie op de lange baan te schuiven. Het Acht Ubr Abendblatt vraagt: 1. Wie voedt, kleedt en verzorgt de S.A. en F.S.-afdeeling, m.a.w. het „Bruine Le ger" met zijn bijna een half millioen man? 2. Wie helpt dit leger aan veldkeukens en wat van veel meer belang is, aan wa pens en munitie? 3. Hoeveel manschappen bevinden zich in bet Bruine Leger, die door het Duit- scbe volk worden onderhouden door bet betalen van salaris, pensioen, ondersteu ning, werkloozenvergoeding, enz.? 4. Wie zijn de drie hooggeplaatste amb tenaren die alleen op de hoogte waren van maatregelen ter bescherming van de spoorwegen tegen een overrompeling? Engeland en Ierland. Naar aanleiding van de verklaring van den Engelscben kanselier van de schatkist Neville Chamberlain, dat de voorstellen om in Ierland den eed van trouw aan den Engelschen koning en de betaling der schadevergoedingsbedragen aan Enge land af te schaffen de Engelsche regee ring met groote bezorgdheid vervullen, heeft de Iersche minister-president de Valera zich aldus uitgelaten: Op dit oogenblik wil ik slechts zeggen, dat de fout niet bij bet Iersche volk zou liggen, wanneer de meeningsverschillen en de spanning tusschen Engeland en Ier land opnieuw bleken. De „Zeppelin" naar Zuid-Amerika. Nadat het luchtschip „Graf Zeppelin" gisternacht om 0.25 uur uit de bal was gesleept, is het om 0.33 uur onder leiding van dr Eckener opgestegen voor zijn eer ste reis naar Zuid-Amerika van dit jaar. Vele toeschouwers waren, ondanks bet middernachtelijk uur, bij den start aan wezig. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de 22-jarige kunstnijveraar Amann uit Augsburg in de luchtscheepshal ge- sloopen, met de bedoeling met den „Graf Zeppelin" naar Zuid-Amerika te reizen. Hij werd echter nog bijtijds ontdekt en aan de politie overgeleverd. Indien de weersgesteldheid het toelaat, zou de route gaan langs bet Rbonedal, de Middellandsche Zee, Gibraltar en ver der over de Canarisehe of Kaap Verdi- scbe eilanden. Negen passagiers bevinden zich aan boord, die meegaan naar Pernambuco. Het luchtschip zal vermoedelijk van avond tegen half twaalf te Pernambuco aankomen. Korte berichten. In het Reuzengebergte heeft bet gis teren gesneeuwd. Er is in bet hoogge bergte meer dan 10 c.M. sneeuw gevallen. termijn zoodanige voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van bet peil der Rijksuitgaven dienstig zullen zijn, onder leiding van den beer Gb. J. I. M. Weiter, baar werkzaamheden begon nen. Naar bet ,Hbld' thans, verneemt, is de commissie met baar arbeid gereed geko men en is binnenkort het rapport te ver wachten. Geen hulp aan bollentrekkers. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw beeft aan de Westlandsche Bollentrekkers, die gezamenlijk een adres tot den Minister hebben gericht naar aan leiding van den nood in de bedrijven, be richt, dat vooralsnog niet tot steunverle ning kan worden overgegaan. Het ver zoek inzake het verhoeden van executies tengevolge van de onmogelijkheid tot het betalen der bollen, waarvan de betalings termijn verstreken is, werd door den Mi nister naar zijn ambtgenoot van Justitie doorgezonden. Buitenland. H. M. de Koningin in Friesland. Ernstige brand te Echt. Vergadering van de Kamer van Koop handel te Terneuzen. Binnenland. Opstandige beweging in Brazilië. De Zeppelin naar Zuid-Amerika. Prof. Junker heeft zijn betalingen ge staakt. mischen toestand ook .maar een betrekke lijk klein gedeelte juist is, dan zal het met het maken van reizen niet zoo'n vaart loopen en zal het aantal deelnemers aan de jubileum-viering te Interlaken wel niet groot zijn. Maar het bestuur vsn, de N. G. R. V. is vol goeden, moed. En we willen hopen, dat bet juist ziet. Ingezonden Mededeeling. Een ernstig vliegongeluk wordt uit het Westen der Vereenigde Staten gemeld. Een verkeersvliegtuig is tijdens een dik ken mist tegen den draad van een hoop- spanningsleiding gevlogen, waardoor het in brand geraakte en neerstortte. De vijf inzittenden zijn omgekomen. Zondagmiddag is boven bet vlieg veld Lohausen een sportvliegtuig van on geveer 30 M. hoogte omlaaggestort. De pi loot liep ernstige verwondingen op. De medevliegende mecanicien werd op slag gedood. Naar de „Journal" uit Berlijn ver neemt, zou Hitier, om zich contanten te verschaffen, speciale munten, die zijn beeltenis dragen, gaan uitgeven. De stuk ken zouden een waarde hebben van één mark, vijftig en dertig pfenning. Na 64 dagen ononderbroken droogte zijn tal van branden uitgebroken in uitge droogde bosschen en weilanden in de Zui delijke graafschappen van Engeland. Charles Levine, die in 1927 met Cla- rence Chamberlain over den Atlantischen Oceaan vloog en daarna nog verschillen de malen van zich deed spreken, is in staat van beschuldiging gesteld wegens vervalsching en ontvreemding. De Pruisische stad Koeben a.d Oder, welke stad in 1928 baar 700-jarig bestaan heeft gevierd en thans ongeveer 1300 inwoners telt, is in staat van fail lissement. De schulden bedragen totaal ongeveer 600.000 R.M. In den nacht van Zondag is op de bekende scheepswerf en machinefabriek van Monfalcone te Triest een geweldige brand ontstaan die de brandweren van Triest en Gorizia slechts met moeite kon den blusschen. De aideelingen voor wa- gonfabricage is in vlammen opgegaan. De schade bedraagt twee millioen lire. De oorzaak is zelfontbranding. Het verbond van theaterdirecteuren te Parijs deelt mede, dat men, gezien de onmogelijkheid, langer den druk der be lastingen te dragen, besloten beeft, alle theaters te Parijs met ingang van 29 Maart a.s. te sluiten. Vernomen wordt, dat met ingang van 1 April a.s. de staats- en gemeente ambtenaren en beambten in Pruisen weer promotie kunnen maken. Handelsverdrag met België. Uit de beste bron verneemt de „Tel.", dat de onderhandelingen tusschen Neder land en België inzake de regeling der kanaaltollen en over bet afsluiten'van een handelsverdrag tusschen beide landen, be den als geëindigd beschouwd kunnen wor den. Deze mededeeling werd in den gister avond gehouden ministerraad gedaan. Er blijven nog slechts enkele detailkwesties te regelen over. Wij meenen te weten, dat de ratificaties door beide landen de volgende maand zouden kunnen geschieden. De bezuinigingscommissie-Weiter. In de eerste dagen van November is de Staatscommissie ad boe, aan welke werd opgedragen binnen zoo kort mogelijken Contingenteering vleeschinvoer. In bet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de contingenteering van den invoer van vleesch, leest men o.a. dat Denemarken het eerst begonnen is met de contingenteering en wel in de 2de helft van 1931 door een absoluut verbod van bot er invoer uit te vaardigen, welk ver bod in Januari 1932 is vervangen door 'n invoerrecht van 50 pet., terwijl bovendien nog andere artikelen, waarbij de export van Nederland belang beeft, werden ge- contingentéerd. Naar aanleiding daarvan vestigt het Deenscbe gezantschap te 's-Gravenhage er de aandacht op, dat deze mededeeling ten eenenmale onjuist is. Er beeft in De nemarken nooit een verbod van boterin- voer bestaan. Boter kan nog, evenals vroeger in Denemarken, zonder invoerbe- lemmering en zonder invoerrecht inge voerd worden. Voorts deelt het gezantschap mede, dat geen enkele Hollandsche exportbranche van eenige beteekenis door Deenscbe cri sis-invoerrechten of invoerbeperkingen wordt getroffen. De nood van den landbouw. In een adres aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, wijzen de Katb. Ned. Boeren- en Tuindersbond en bet Kon. Ned. Landbouwcomité er op, dat door bun leden in steeds toenemende mate druk wordt uitgeoefend ten einde te komen tot een tijdelijke opheffing van de lasten der sociale verzekering. Algemeen tocb, aldus bet adres, wordt bet als een schromelijke onbillijkheid ge voeld, dat een verlieslatend bedrijf als bet landbouwbedrijf thans ook nog de pre- miën der sociale verzekering moet opbren gen. In verband hiermede nemen onze orga nisaties de vrijheid Uwer Excellenties aandacht te vestigen op de regeling der premiebetaling, zooals die bij de zee-on gevallenwet is geregeld, waarbij het Rijk een gedeelte van de lasten voor zijn reke ning neemt. Onze organisaties verzoeken Uwe Excellentie beleefd doch dringend, te willen overwegen of er geen aanleiding bestaat deze gedragslijn ook, zij bet dan tijdelijk, ten aanzien van bet onbeschutte landbouwbedrijf toe te passen. Ned. Christelijke Reisvereeniging. Het bestuur van de Ned. Ghr. Reisver eeniging is nog niet al te zeer onder den indruk van de tijdsomstandigheden ge komen. Het verkeert in de meening, dat er in 1932 druk gereisd zal worden en dat er zelfs voor betrekkelijk dure reisjes veel belangstelling zal zijn. Van deze verwachtingen getuigt bet Reisprogrammaboek voor 1932. Onze leden, zoo heet het in een voor woord, verwachten iets anders van ons dan een terugdeinzen voor de moeilijkhe den. En zoo is dan weer het nieuwe reis boek verschenen, in welk boek in bet bij zonder de aandacht gevestigd wordt' op de jubileum-sterreizen naar Zwitserland en waarin de leden worden opgewekt de ju bileumviering de vereeniging bestaat in 1932 tien jaar mee te maken. Dit reisboek ziet er aantrekkelijk uit. Wie tijd en geld heeft voor een mooie reis onder goede leiding kan bier terecht. Als van al de klachten over den econo- Mr P. E. Briët ongesteld. Naar wij vernemen is Mr P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer, sinds eenige dagen zeer ernstig ongesteld. Contingenteering van porselein, aardewerk en tegels. Bij Kon. Besluit van 18 Maart is een tijdelijke beperking van den invoer van porselein, aardewerk, alsmede van tegels bepaald. Artikel 1 van bet besluit luidt: 1. Gedurende een tijdvak van drie maan den, aanvangende 1 Maart en eindigende 31 Mei, is de uitvoer uit ieder land ver boden van: a. porselein (wit, gekleurd, gedecoreerd, bedrukt of beschilderd), voor zoover deze meer bedraagt dan 90 ten honderd van betgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die goe deren uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend; b. fijn aardewerk (wit, gekleurd, gedeco reerd, bedrukt of beschilderd), met uit zondering van sanitair aardewerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van betgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend; c. sanitair aardewerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 85 ten honderd van betgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die goe deren uit dat land is ingevoerd, naar bet gewicht berekend; d. muur- en wandtegels (verglaasd of met gekristalliseerde glazuren) voor zoover deze meer bedraagt dan 60 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie jaren in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die goe deren uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. DE KONINGIN OP REIS. Naar Noord-Holland en Friesland. De Koningin is Maandagochtend vroeg per auto uit Den Haag vertrokken. Eerst beeft H. M. zooals is gemeld een ge heel onofficiëel, onvoorbereid bezoek aan de groentenveiling te Broek op Langendijk gebracht. Vervolgens reed de Koningin door de Streek naar Grootebroek, waar H. M. ge sproken beeft met eenige tuinders, han delaren en bestuursleden der veilingsver- eeniging. Hierna is de Koningin doorgereden naar Enkhuizen en van daar met de boot van half drie naar Staveren vertrokken. Maandagmiddag kwart over vijf is de Koningin met baar gevolg per auto te Leeuwarden aangekomen. Daar de komst niet bekend was gemaakt, geschiedde zij vrijwel onopgemerkt. H. M. nam baar in trek ten paleize van den Commissaris der Koningin, Mr P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, waar terstond na aankomst de koninklijke standaard werd gebeschen. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin, Dinsdag enkele personen uit land- bouwkringen in de provincie te ontvangen. Omtrent den duur van H. M.'s verblijf kon ons nog niets medegedeeld worden; evenmin kon worden gezegd wie bij H, M. zouden worden ontboden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1