No. 145 Maandag 21 Maart 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland TRANSVALIA MliÉ! GIJ DWAAS Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie FEUILLETON. Verkrijgbaar bij de bekende Agenten Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44655. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, trance per post, J 9*-> Losse nummers t - 9 05 Prijs der AdvertentlBn; 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et BI] abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Tegenstrijdig. Wie politiek een weinig meeleeft, her innert zich allicht, hoe van Soc. Dein. zijde herhaaldelijk en met kracht werd aangedrongen op de vrijmaking van India. Het roode ideaal ia: „Lidië los van Hol land". En dat niet in de verre toekomst, maar zoo spoedig mogelijk. Nu gaat het ook in de politiek wel eens zoo, dat men door de omstandigheden de wind meekrijgt. Zoo heeft b.v. de wereld oorlog met al de gevolgen daarvan onge twijfeld de tot stand koming van verschil lende sociale maatregelen bevorderd en zoo ia de drang naar uitbreiding van het kiesrecht mee oorzaak geweest, dat de financieel© gelijkstelling tusschen open baar en bijzonder onderwijs verkregen werd. En zoo is het nu ook bij de Soc. Demo craten met hun leuze inzake de „vrijma- king" van Indië van het Nederlandsche gezag. In Indië wordt n.l. met krachtige hand bezuinigd. Er worden tal van ambtenaren ontslagen en nieuwe ambtenaren worden zoo weinig mogelijk uitgezonden. Boven dien zullen volgens uit Indië ontvangen berichten een groot aantal onderwijzers en onderwijzeressen ontslagen worden en vervangen door niet-Europeesche leer krachten. Dat gaat, althans volgens Soc. Demo cratische opvattingen, in de goede rich ting, zou men zeggen. Op die manier wordt immers de band, die Indië met Nederland verbindt, losser en zal de „vrijmaking" niet weinig worden bevorderd. Wat bleek nu echter? Bij de behandeling van de begrooting van Ned.-Indië in de Tweede Kamer werd tegen deze maatregelen het hardst gepro testeerd door den heer K. ter Laan, die dit aanstellen van niet-Europeaansche leer krachten een „heillooze politiek" noemde, waarvan de gevolgen noodlottig zullen zijn. En toch schermt men bij de verkiezin gen met leuzen als: Indië los van Hol land! En toch wordt voor conservatief uitge kreten, wie niet meeroept om de „vrijma king" van Indië. Denemarkens defensie. Het Deensche Landsting heeft de nieu we legervoorstellen aangenomen. De nieuwe voorstellen hebben een jaar- lijksche bezuiniging van zes millioen Kro nen op de legerbegrooting tot resultaat. Bij de beantwoording van het debat verklaarde de minister voor landsverdedi ging o.a., dat de Deensche vloot niet in staat was, tot het leveren van een ge vecht. Een deskundige had hem verklaard, dat de Deensche vloot zelfs tegenover een on geveer even sterken tegenstander een smadelijke nederlaag zou moeten lijden. De Deensche vloot zou zelfs niet de hoop kunnen koesteren van ontvluchting, Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 4) -o- Terugkeerend naar de toonbank wacht te hij eenige minuten. Een flauwe glim lach kwam om zijn lippen, toen hij de open brandkast zag. De oude man scheen geen oogenblik aan zijn eerlijkheid te twijfelen. Een klok op de bovenverdieping sloeg negen uur. Geen ander geluid deed zich hooren. Robert Barker, het hoofd opgeheven, verliet het huis van den man, die hem, toen hij een jongen was, voor het arm huis bewaard had. Vijf minuten later zat Duncan Glen onder de lamp, een papier, dat er heel gewichtig uitzag, voor zich een acte, waarbij hij zijn gewezen bediende tot deelgenoot in de zaak maakte, hem een vierde van de winst toekende. Op Nieuw jaar had het geteekend moeten worden. „En ik dacht nogal, dat hij eens een zoon voor me zou zijn", mompelde hij bitter. „Maar de vrouw had gelijk. Ze aangezien haar meeste schepen slechts de helft van de snelheid der andere vloten kunnen ontwikkelen. De eenige hoop, die men van Deensche zijde kan koesteren, was dat in zoo'n ge val de dichte mist de Deensche vloot aan het gezicht van haar tegenstanders zou onttrekken. Daarom kon men dan ook zeggen, dat kunstmatige nevel het voornaamste ver dedigingsmiddel van de Deensche vloot is. De verklaring van den minister veroor zaakte groote hilariteit bij de afgevaar digden. De veiligheid In den lerschen Vrijstaat. De regeering van den lerschen Vrijstaat heeft de wet opgeschort, die een amen dement op de Grondwet bevat en bekend staat als de wet op de veiligheid vau den Staat. Het verbod van het Iersch republikein- sche leger en andere republikeinsche or ganisaties is thans opgeheven, de mili taire rechtbank houdt op te functionnee- ren en speciale volmachten, verleend aan de politie, zijn ingetrokken. De regeering is voornemens, deze wet in haar geheel op te heffen. Poolsche communisten gearresteerd. Gisteren zijn te Sosnowitz verscheidene communisten gearresteerd. Onder de ar restanten bevinden zich leden van 't com munistisch partijbestuur voor Polen, die in de bekkens van Dombrowa en Krakau krachtige propaganda voor het commu nisme hebben gemaakt en ruim van geld middelen waren voorzien. In Sosnowitz hebben commuisten agen ten van politie met straatsteenen beko geld. Twee agenten werden gewond, vijf personen gearresteerd. Communistische actie in Griekenland. De communistische partij in Grieken land heeft van Moskou uit rechtstreeks opdracht gekregen, „haar propagandis tische actie meer kracht bij te zetten". Met een Grieksch stoomschip zijn te Athene twee vertegenwoordigers der der de internationale gearriveerd, welke tot de meest beruchte agenten der Gepoe be- hooren. Propaganda voeren kost geld, maar daaraan heeft de communistische centrale vooralsnog geen gebrek. Enorme bedragen in baar geld zijn beschikbaar gesteld, om een krachtige communistische actie te voeren. Amerika wil katoen en tarwe verkoopen. Reuter seint uit Washington: Hyde, de Minister van Landbouw, heeft medege deeld, dat de regeering der Vereenigde Staten van plan is een groote campagne te beginnen om een deel vein de Ameri- kaansche katoen en tarwe-overschotten aan Europeesche en andere landen te ver koopen. De wijze, waarop deze campagne gevoerd zal worden, is nog niet precies vastgesteld, doch men hoopt Amerika op de een of andere manier van zijn overtol lige voorraden te kunnen bevrijden. Korte berichten. Het Pruisische bureau voor statis tiek deelt mede, dat per 29 Februari 1932 in Pruisen 1.329.384 crisiswerkloozen als zoodanig waren ingeschreven tegen 1.240.305 ultimo Januari. zei al lang geleden, dat hij geen hart had." En hij scheurde de acte in snippers. HOOFDSTUK II. Robert Barker liep haastig het dorp door naar het huisje, waar hij kamers had. De nacht was donker, er viel een druilige regen en hier en daar scheen een lichtje uit de vervallen woningen aan beide zijden van den weg. Maar dienzelfden weg had hij gedurende acht jaar, zes maal per dag afgelegd en hij ging verder, niets ziende van zijn om geving, verdiept in zijn eigen gedachten. Kilbran werd toentertijd nog in geen enkel spoorboekje vermeld. Gedurende veertig jaar waren er dag en nacht trei nen voorbij gerateld, want het lag aan een hoofdlijn, maar het dichtstbijzijnde sta tion was Darbridge, een grooter dorp op vijf mijlen afstand, naar Glasgow toe. Het zal den lezer uit het bovenstaande duidelijk zijn, welk onbeduidend plaatsje Kilbran was; slechts moeten we er nog bijvoegen, dat, in het geschikte seizoen, er wel eens visschers naar het dorpje kwamen om te vangen wat ze konden in den schaarsch bevolkten stroom. Ze wa ren de eenige vreemdelingen, die Kilbran een bezoek waardig keurden en daar er Ingezonden Mededeeling. MOOIER STERKER BILLIJKER Mevrouw Lloyd George heeft te Co lombo aangifte gedaan van het verlies van twee paarlen dasspelden, een paar gouden manchetknoopen en gouden vestknoopen bij haar bezoek aan Ceylon. Het verlies werd ontdekt, nadat de familie Lloyd George van Colombo vertrokken was. Me vrouw Lloyd George denkt de sieraden ver loren te hebben, doch het is ook mogelijk dat zij gestolen zijn bij het vervoer van de bagage naar de boot. De politie te Jüterbog heeft twee communisten gearresteerd, die bij rijks- weersoldaten van de artillerieschool al daar met het voorstel zijn gekomen in het garnizoen communistische cellen te vor men. De soldaten hebben dit echter aan hun superieuren meegedeeld. De rijksleiding van den Christelijk Socialen Volksdienst in Duitschland deelt mede, dat de geheele partijbeweging in Duitschland voor de herkiezing van Hin denburg in het strijdperk getreden is. Het verbond van alle Christelijke vakvereenigingen in Duitschland heeft naar aanleiding van de presidentsverkie zing een oproep gericht aan de Christe lijke arbeiders, om al him krachten aan te wenden, opdat den lOden April een overweldigende overwinning voor Hin denburg zal worden. Loonsverlaging in de mijnen De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft een schrijven gezonden aan de Contact- Commissie, waarin hij verklaart zich noodgedwongen neer te leggen bij de aan gezegde 10 pet. loonsverlaging. De bezuiniging bij de spoorwegen. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft tot den minister van waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen, of en in hoeverre juist is, dat binnenkort het passagiersvervoer geheel of gedeelte lijk zal worden stopgezet op een 18-tal spoor- en tramwegen, o.a. de lokaallijnen op Zuid-Beveland en de verbindingen WinsumZoutkamp, DinxperloVaxsse- veld, EdeWageningen, GoudaSchoon hoven, StadskanaalTer Apel en eenige andere? 2. Indien het antwoord op vraag 1 be vestigend mocht luiden, is de minister dan bureid de geheele of gedeeltelijke stopzetting van het reizigersvervoer op geen logement was, werden ze meestal bij de verschillende bewoners onderge bracht, die daarmede nog een stuivertje verdienden. Het is waar, dat er eens een fietser in Kilbran afstapte, maar dat was uitsluitend aan een toeval te wijten, n.l. door de aanrijding van een eend en bovendien, dat was al lang geleden. Zonder stralenden zonneschijn maakte Kilbran een somberen indruk. Verschei dene voeten boven de oppervlakte der zee, was het in een dal gelegen, omgeven door lage heuveltjes, alle van denzelfden vorm. Hun groen was vaal en de pijn- boomen, de eenige vertegenwoordigers van het plantenrijk, waren erg gedund door de winterstormen. Op die hellingen graasden kudden schapen, een der be staansmiddelen van Kilbran, terwijl kleine kudden vee weidden op de lagere vlakten. Bouwland was er nagenoeg niet, geen vijftig'ares hadden met den ploeg kennis gemaakt. Het dorp zelf scheen door een stug soort menschen gebouwd te zijn. Tenminste de huizen, die, met een enkele uitzondering, aan weerszijden van den weg waren ge plaatst, stonden op groote afstanden van elkaar, alsof de bewoners bang waren, met elkander in aanraking te komen, zoodat de dorpsstraat, als men den slecht geplaveiden weg tenminste zoo noemen deze lijnen uit te stellen tot er gelegenheid is geweest in de volksvertegenwoordiging over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen? De veiligheid bij de Spoorwegen. Naar men verneemt heeft het Rijkstoe- zicht op de plannen tot herziening van het Algemeen Reglement Dienst (A.R.D.) het eerste lid van art. 74 laten vervallen, waarin bepaald wordt dat bij het rangee ren op elke locomotief ten minste een machinist en een leerling-machinist of stoker aanwezig moeten zijn. De Personeelsraad is van meening, dat, indien een machinist ook nog belast wordt met den arbeid van den stoker, de veiligheid daardoor in het gedrang komt. Op grond daarvan heeft de raad voorge steld, het eerste lid van art. 76 aldus te doen luiden: „Bij het rangeeren zijn op elk stoomkrachtvoertuig tenminste één ma chinist en een leerling-machinist of stoker aanwezig". Aardappelen naar Zwitserland. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Bern het Zwitsersch aanvullend invoerrecht op aardappelen, bedragende twee franc per 100 kg., met ingang van 20 Maart is ingetrokken. Korting op de Rijkssubsidies. Naar de Volkskrant verneemt is de door de regtering ingestelde bezuinigingscom missie, de z.g. Commissie-Weiter, tot de conclusie gekomen, dat voor het nieuwe begrootingsjaar alle rijkssubsidiën met minstens 15 procent, sommige zelfs tot 30 procent moeten worden verminderd. Limburgsche klei-industrie. Op de tweede conferentie, welke te Venlo werd gehouden tusschen de leden van de Limburgsche R.K. Werkgeversver- eeniging in de klei-industrie en de leden van de R.K. Steenfabrieksarbeidearsorga- nisatie „St. Stephanus", is men niet tot een overeenstemming kunnen komen voor een nieuw af te sluiten collectief arbeids contract. De werknemers verklaarden bij het einde van de conferentie, geen verant woordelijkheid op zich te kunnen nemen voor de aanvaarding der voorstellen, die door de werkgevers in tweede instantie werden gedaan. Pachtovereenkomsten. Op het voorstel van wet van den heer Ebels c.s., houdende bijzondere maat regelen ten aanzien van loopende pacht overeenkomsten hebben de heeren Van Rappard c.s. het volgende amendement ingediend: Het tweede lid van art. 7 wordt als volgt gelezen: „Gedurende veertien dagen na de dag- teekening dezer mededeeling staat beroep open op de Arrondissements-Rechtbank. Op gelijke wijze als in het eerste lid ge meld, geschiedt mededeeling van de uit spraak der Rechtbank; beroep in cassatie staat open gedurende drie weken na de dagteekening dezer mededeeling." Uit de textielnijverheid. Naar aanleiding van een door de firma G. J. van Heek en Zonen te Enschede aangekondigde loonsverlaging van 5 pet., welke zal worden ingevoerd, zoodra het mocht, wel een halve mijl lang was. De oudere bewoners vonden, voor het grootste deel werk in de naburige steen groeve of op de buitenplaats van Lord Lenzie. De jongeren, zoowel meisjes als jongens, trokken naar de stad, zoodat de bevolking van Kilbran in de laatste vijftig jaar vrijwel onveranderd was ge bleven. Het is mogelijk, dat de bewoners van Kilbran evenveel van hun geboortegrond hielden, als menschen, die in een door de natuur rijker begiftigde streek gebo ren zijn en dat ze zich boos zouden ma ken, als iemand er wat op aan te merken had. Maar niemand zou het toch met een oprecht geweten hebben kunnen aan bevelen als een geschikte plaats voor een jongeman om een kruidenierswinkel of eenige andere zaak op te zetten. Duncan Glen was er, zouden ze gezegd hebben en er was geen plaats voor een tweede. Natuurlijk hadden anderen hun geluk beproefd, maar ze hadden geen geluk gehad en een leege winkel, vuil en ver waarloosd, was de eenige droeve herin nering aan hun vruchtelooze pogingen. Kilbran breidde zich niet uit en zou het waarschijnlijk niet doen ook binnen af- zienbaren tijd en er liepen zelfs geruch ten, dat de steengroeve uitgeput begon Binnenland. Korting op rijkssubsidies. Het conflict in Twente. Ernstig autobusongeluk te Hasselt. Buitenland. Denemarkens defensie. Communistische actie in Griekenland. bedrijf weer ten minste 40 uren per week zal werken, hebben de besturen van do textielarbeidersorganisaties de Eendracht, Unitas en St. Lambertus Vrijdagmiddag een bespreking met de firma gehad. Deze bespreking heeft geen resultaat opgele verd, daar de firma de aangekondigde loonsverlaging, als voor haar bedrijf noodzakelijk, handhaafde. De besturen der arbeidersorganisaties zullen nu met de arbeiders vergaderen om in deze aangelegenheid hun standpunt te bepalen. Staking opgeheven. Doordat het personeel, werkzaam in do vleeschwarenafdeeling, de door de direc tie voorgestelde loonsverlaging van tien proeent heeft aanvaard, is de staking bij de firma Tieleman Dros te Leiden op geheven. De werkloosheid in Nederland. Het departement van binnenlandsche zaken en landbouw deelt het volgende mede: Inzake de werkloozenzorg zijn aan alle gemeenten in ons land inlichtingen ver zocht. Van 152 gemeenten met rond 745660 inwoners waren bij het samenstel len van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. Het aantal werkloozen, dat als werk zoekenden bij de organen van de arbeids bemiddeling in gemeenten welke inlich tingen verstrekten, op 27 Februari stond ingeschreven was 272,666. Bovendien wa ren gedeeltelijk werkloos 16,734 perso nen. Geheel werkloos waren 3676 vrou wen. PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formu lieren gratis bij alle N.S F.-agenten en bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Het motorschip „Indrapoera" van den Rotterdamschen Lloyd, dat aan de werf der N. V. Kon. Mij. „De Schede" te Vlissingen van nieuwo machines ie voor zien, zal de volgende week van de fabriek vertrekken voor het proefstooinen. Het vertrek naar Rotterdam is bepaald op 2 April. Middelburg. Voor een dankbaar en aandachtig gehoor is Zatei'dagmiddag in een vergadering van de Afd. Zeeland van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie opgetreden dhr A. Janse van Biggekerke met het onderwerp: „De beteekenis der drie vakken: Bijbelsche geschiedenis, Va- derlandsche geschiedenis en Kerkgeschie denis op de jeugdorganisaties voor de principiëele vorming". te raken. Slechts een dwaas zou weer een winkel openen in een plaats met zoo geringe bestaansmogelijkheid. Robert Barker was geen dwaas, al thans niet uit het oogpunt van een zaken man. En toch wilde hij den winkel weer openen, waar anderen zulke droeve er varingen in opgedaan hadden. Eindelijk bereikte hij zijn huis en toen hij binnentrad kwam zijn kostjuffrouw haastig de keuken uit. In haar hand had ze een blauwe enveloppe. „Dit kwam even over achten en ik nam het aan daar ik je ieder oogenblik ver wachtte". Ze sprak op zenuwachtigen toon. Barker nam de enveloppe van haar over, sloot de voordeur achter zich en ging zijn kamer binnen. Een lamp brand de boven de ovale tafel. Op het eene eind ervan stond een zwart dienblaadje met brood, kaas en een kannetje melk. Hij greep een mes en sneed de en veloppe langzaam en zorgvuldig open. Trillend wachtte het kleine, verwelkte vrouwtje in de deuropening. Nog nooit tevoren was er een telegram in haar huis geweest. In den laatsten tijd had haar huurder een buitengewoon groot aantal brieven ontvangen, maar een tele gram! (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1