No. 144 Zaterdag 19 Maart 1932 46 e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I Verzuim niet tijdens de schoonmaak Herziening Lager-Onderwijswet. EERSTE BLAD. MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Horloges □it nummer bestaat uit 3 bladen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. C. JOOSSE, St. Adriaanstraat - Goes Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buioau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rodactlo cn Admlnistratlo No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Iranco per post, f 3.— Losse nummers- - f 0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. (Slot). Er is nog een punt, waarop wij bij de bespreking van bet ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet nog even de aandacht dienen te vestigen: de lokali teitsvergoeding voor bijzondere scholen. Volgens de thans geldende wet wor den de kosten van de stichting van een schoolgebouw door de gemeente vergoed, in verband waarmede de gemeente dan ook moet worden gekend in de keuze van het terrein en het te maken bestek. De moeilijkheid die zich hierbij voor doet is deze, dat het gevraagde subsidie meestal moet worden toegekend op een oogenblik dat er nog geen school bestaat, zoodat het onmogelijk is precies na te gaan aan welke eischen de te bouwen school moet voldoen. Toch dient de gemeente eenige zeker heid te hebben dat de gevraagde gelden werkelijk goed besteed zijn. Vandaar dat bij de aanvraag om mede werking der gemeente voor de stichting van een school een verklaring ge- eischt wordt waaruit blijkt, dat de school bezocht zal worden door ten minste 40 tot 100 leerlingen, al naar gelang de grootte der gemeente, terwijl voorts geen mede werking wordt verleend, zoolang niet 15 pet. der stichtingskosten als waarborgsom is gestort. Deze waarborgsom, die bedoelt de ge meente voor financieele schade te vrijwa ren, vervalt voor een deel aan de ge meente wanneer de school gedurende drie achtereenvolgende jaren bezocht wordt door minder dan twee derden van het aantal leerlingen waarvoor zij bestemd was. Wordt de school gedurende drie ja ren bezocht door minder dan de helft van dat aantal leerlingen, dan vervalt de waarborgsom geheel aan de gemeente en moet het gebouw aan haar worden te ruggegeven. Nn heeft met name de „verklaring" tot heel wat onaangenaamheden aanleiding gegeven. Omtrent de waarde van de ver klaringen der ouders is herhaaldelijk ge schil gerezen en tal van malen is daarop een felle critiek uitgeoefend met de be doeling de stichting van de gevraagde school te bemoeilijken. Maar dan is er nog iets anders. Bij nuchtere beschouwing zal een ieder moeten begrijpen, dat de beteekenis van de verklaring der ouders, dat zij hunne kinderen naar een bepaalde school zullen zenden, zeer gering is. De ouders geven een voornemen te ken nen, dat in zijn uitvoering van allerlei omstandigheden afhankelijk is. Zij kunnen gaan verhuizen; zij kunnen van inzicht veranderen enz., temeer, daar de ouders door de gegeven verklaring in geen enkel opzicht gebonden zijn. Het is in verband hiermede, dat de Staatscommissie, die naar deze zaak een nauwkeurig onderzoek deed instellen, met het voorstel is gekomen, de verklaring af te schaffen, maar tegelijkertijd de rege ling der waarborgsom te verscherpen. „Aldus zal schade voor de openbare kas kunnen worden gekeerd; aldus zal de me dewerking der gemeente tot stichting van een school niet in verband worden ge bracht met een onmogelijken eisch tot be wijs van een toekomstig feit, doch met het van jaar tot jaar in werkelijkheid aanwe zig aantal leerlingen; aldus zullen zij, die het initiatief nemen tot schoolstichting, het risico van mislukking dragen, terwijl de medewerking der ouders niet zal be staan in een tot niets bindende verklaring, maar in het werkelijk ter school zenden van hun kinderen". Volgens de voorgestelde regeling zal voor de kleinere scholen de waarborgsom van 15 pet. op 30 pet. worden gebracht, terwijl bij daling van het getal leerlingen gedurende drie achtereenvolgende jaren beneden het wettelijk minimum de helft, en beneden drie-vierde gedeelte van dal minimum de geheele waarborgsom ver beurd ia. De minderheid van de StaaticommiMie kon zich met deze voorstellen die in- tusschen door den Minister zijn overge nomen, niet vereenigen. Zij wenschte niet alleen de verklaring te behouden, maar bovendien wenschte zij de aanwijzing van een onpartijdig overheidslichaam, b.v. het college van Ged. Staten, om te beoordeelen of de stichting van een bijzondere school al dan niet noodig is. Het stelsel van autorisatie dus. Het verwerpelijke van dit stelsel werd in bet verslag der Staatscommissie duide lijk als volgt aangegeven: „Vast staat, dat een stelsel, waarbij de stichting en dus bij naleving van de wet telijke voorwaarden de bekostiging uit de openbare kassen van bijzondere scholen van het goedvinden van eenig publiek orgaan werd afhankelijk gesteld, recht streeks zou ingaan tegen de grondwettelijke vrijheid van onderwijs, welke juist hierin bestaat, dat het geven van bijzonder onderwijs aan geenerlei publieke autorisatie of goedkeu ring zal onderworpen zijn. De Grondwet laat de beoordeeling van de wenschelijkheid of noodzaak der stich ting aan de stichters zelve. Tegen elk denkbeeld om van het oordeel van eenige publieke autoriteit de stichting van bijzondere scholen afhankelijk te stellen, verzet zich ook de omstandigheid, dat voor zoodanige beoordeeling geen objec tieve maatstaf te vinden is. Zelfs zijn er nog velen, die elk bijzonder onderwijs, anderen, die b.v. elk niet confessioneel bij zonder onderwijs overbodig achten". Zoo is het. En het stemt tot tevredenheid, dat Mi nister Terpstra hiermede zijn volle in stemming betuigde en dat hij in de memo rie van toelichting op zijn ontwerp nog nadrukkelijk verklaarde, dat de in de Grondwet gewaarborgde vrijheid van on derwijs niet toelaat, dat bet geven van bij zonder onderwijs van eenigerlei publieke autorisatie of goedkeuring afhankelijk ge steld wordt. Slechts eene opmerking willen wij hier aan toevoegen. Deze. Het voorstel van de minderheid der Staatscommissie wijst er op, dat er metterdaad gevaar bestaat voor devrijheid van onderwijs indien het volgend jaar de linkerzijde de meerderheid mocht behalen. Daarom dienen wij nu reeds te begrij pen, dat het bij de verkiezingen in 1933 mee gaat, om het recht en de vrij- heid van het bijzonder onder wijs. Ingezonden Mededeeling. Voor GENEESMIDDELEN 't best, naar A. C. VAN DER REST Ass. Apotheker. GOES. Een electriciteits-staking. Te Antwerpen heerscht sedert enkele dagen groote ontevredenheid tegen de electriciteits-maatschappij, welke haar ta rief tot 2,17 fr. per kilowatt heeft ge bracht, hetgeen een verhooging van 61 procent beteekent. Vooral de winkeliers en industrieelen, maar ook de huismoeders worden ten zeerste getroffen door dezen maatregel, welke door niets gewettigd is, daar de maatschappij in het afgeloopen jaar nog een winst maakte van 57 millioen. In deze omstandigheden hebben ver schillende organisaties van winkeliers, in dustrieelen en burgers een gemeenschap pelijke actie op touw gezet. Een vergadering heeft plaats gehad, waarbij gesproken werd over de maatre gelen, welke tegen de maatschappij zou den kunnen genomen worden. Gesugge reerd werd, gedurende een week een sta king te proclameeren, maar daarvan werd voorloopig afgezien. Besloten werd een al- geheele staking af te kondigen voor Dins dag 22 dezer 's avonds van 7 tot 9 uur. Gedurende dezelfde uren zullen de win keliers en particulieren een protest optocht houden door de straten der stad. En wanneer deze eerste daad niet helpt, dreigen de Antwerpenaren het nog straf fer aan te pakken. De trein-overval bij Antwerpen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dieven, die den postwagen van den trein Willebroeck-Antwerpen plunderden, hun buit hebben verdeeld op het schietterrein te Kiel (Antwerpen). Na uit den wagen gevlucht te zijn, blij ken de bandieten over den muur van het schietterrein geklauterd te zijn om in alle veiligheid de postzakken te ledigen. Al thans de zakken werden daar terug gevon den. Vervolgens zijn zij, volgens de sporen naar den weg gegaan, waar zij waar schijnlijk een wachtenden auto gevonden hebben om hen in hun vlucht te helpen. Ofschoon de beste speurders aan het werk zijn gesteld, heeft men nog geen spoor der bandieten gevonden. Parijsch bankier gearresteerd. De Parijsche bankier Barrault is gear resteerd wegens frauduleuze handelingen. Hij had op het einde van het vorige jaar van den Zweedschen bankier Hogmann, die met Ivar Kreuger bevriend was, 30 millioen francs Kreuger-obligaties in de- Titans-Jordanië wordt door een ont zettende sprinkhanenplaag bedreigd. Het geheele land bidt vurig om eenigen regen en men hoopt innig, dat de wind niet naar het Oosten zal draaien, omdat anders groote zwermen sprinkhanen uit Moan en andere streken het land zouden bezoeken. De hoofdkrater van de Etna is weer in werking. De rand van den krater is ongeveer 3 M. lager geworden. De leider van het Etna-laboratorium hoopt, dat de gloeiende lava slechts tot den rand zal komen en dan weer zal dalen. Binnenland. Eerste en Tweede Kamer op recès. Interpellatie-Wijnkoop over de houding van Nederland in het Japan-China ge schil. De Eerste Kamer nam verschillende op- centen-verhoogingen aan. Inkrimping van Rijkspersoneel? Buitenland. Chamberlain over de Valera's verklarin gen. De Eerste Kamer. Naar gemeld wordt, ligt het in het voor nemen van den voorzitter van de Eerste Kamer, de Kamer weder bijeen te roepen tegen Woensdag 30 Maart a.s. des namid dags om twee uur, ter behandeling van Ingezonden mededeelingen. pot ontvangen. Veertien dagen later werd bekend, dat deze obligaties op de New- Yorksche beurs verhandeld waren, om een baisse-aanval tegen de Kreuger-aan- deelen mogelijk te maken. De bankier heeft een bekentenis afge legd. De Valera's dreigementen. In den loop van een rede, die hij te Bir mingham hield, sprak Chamberlain over de onlangs afgelegde verklaringen van De Valera, die zich kristalliseeren in een weigering om den eed van trouw af te leggen en de grondbelasting aan Groot- Brittannië te betalen. Chamberlain zeide, dat de Britscbe regeering nog geen enkele officieele mededeeling daarover had ont vangen, maar hij wilde nu al haar stand punt tegenover een dergelijke politiek uit een zetten opdat daarover geen twijfel meer zou bestaan. Hij was van meening, dat elke gedachte aan eenzijdige wijziging of verwerping van overeenkomsten, die op plechtige wijze tusschen Groot-Brittannië en Ierland tot stand gebracht waren, de Engelsche regeering zorg zou baren. In dien werkelijk ernstig gevolg werd gege ven aan dergelijke gedachten, dan zouden de gevoelens van bitterheid en de mee- ningsverschillen weer opnieuw opkomen, waarvan men hoopte, dat zij voorgoed vergeten waren. Korte berichten. De Engelsche overheid is van plan krachtige maatregelen te nemen tegen den boycot van Engelsche goederen. Men is van plan den geheelen katoenhandel te Bombay onder officieel toezicht te stellen, terwijl bovendien, zooals tijdens den oor log ook reeds gebeurd is, een gedeelte der zaken onteigend zal worden Het tekort op de Oostenrijksche be grooting over 1930 bedraagt 275 millioen schilling. Hiervan is 200 millioen door leeningen op korten termijn gedekt en 75 millioen uit kasmiddelen. Ondanks de ge weldige bezuinigingen heeft het vierde kwartaal toch nog een tekort van 59 mil lioen opgeleverd. De gemeenteraad van Gent heeft aan de regeering een protest tegen de even- tueele oprichting van vestingwerken, in de streek ten Zuiden van deze stad, doen geworden. In het Zuid-Westen van Frankrijk is een auto, waarin 6 personen gezeten waren, in de Garonne gestart. Slechts één der inzittenden kon worden gered De overige vijf zijn verdronken. Naar uit Riga vernomen wordt, hebben de Sovjet-autoriteiten besloten, uit 1600 huizen in Leningrad de liften te ver wijderen en het metaal, waarvan zij ver vaardigd zijn, om te smelten voor indu- strieele doeleinden. De Finsche visschers, die op een ijs schots naar zee afgedreven waren, zijn thans allen gered. Vliegtuigen hebben hen gedurende den geheelen tijd van levens middelen voorzien. Ondanks de doorge stane ontberingen, bevinden de meesten zich in goeden toestand. alle metalen; als vest en polsmodel uiterst lage prijzen - jarenlange garantie Nederlanders uit België gezet. De Antwerpsche correspondent van de „Maasbode" meldt: De Belgische overheid is in de laatste weken druk bezig met scherpte de wette lijke maatregelen toe te passen, welke zij eenigen tijd geleden heeft vastgesteld om de werkloosheid in België te bestrijden. Deze bestaan in het weren of reglemen teeren van vreemde arbeidskrachten. Zooals men weet, heeft een vreemdeling die hier aan den arbeid wil, toestemming noodig van het ministerie van buitenland- sche zaken, en het ministerie van arbeid en nijverheid. Tot nu toe werden, voor wat de Nederlandsche arbeidskrachten be treft, deze bepalingen zoo goed als niet toegepast, zeker niet ten opzichte van werkkrachten uit de grensgemeenten. Thans is daarin plotseling verandering gekomen. Verschillende Nederlanders heb ben van den Belgischen veiligheidsdienst aanzegging gekregen België te verlaten. Gewoonlijk wordt den betrokkenen slechts een paar dagen gegund om naar het va derland terug te keeren. Enkele gevallen zijn zeker kenschetsend. Een jongeman, die met zijn ouders zes jaar lang in Bel gië woonde en kort geleden met de familie naar Nederland verhuisde, om vervolgens alleen terug te keeren naar België, heeft bevel gekregen onmiddellijk zijn koffers te pakken. De persoon in kwestie bekleed de een positie in een industrie, welke nog niet lang geleden uit Nederland naar Bel gië was overgebracht en die verscheiden Belgischen arbeiders werk verschafte. De Nederlander schijnt in het bedrijf moei lijk te vervangen te zijn. Een ander geval: een viertal schilders uit Roosendaal is sedert eenige dagen aan het werk in een dorp in de streek van Antwerpen. Zij verblijven niet ter plaatse, maar gaan eiken avond naar Roosendaal Deze week hebben zij plotseling van de openbare veiligheid bevel gekregen op te trekken en niet meer te verschijnen. Door ingrijpen der plaatselijke overheid is hun nog toegestaan de week vol te maken. Wat deze mensehen vooral tegen de borst stuit is het feit, dat de maatregel uitgaat van de veiligheid, waartegen zij toch niets misdaan hebben. Van den an deren kant begrijpen zij niet, waarom zij niet in de Belgische grensgemeenten mo gen arbeiden, terwijl omgekeerd toch ver schillende Belgische, werklieden in Ne derlandsche grensgemeenten hun brood verdienen. hoofdstuk III der rijksbegrooting voor 1932. Indien de memorie van antwoord betreffende hoofdstuk VIII tijdig zal zijn ingekomen, zal ook de begrooting van de fensie in die week aan de orde worden ge steld, terwijl het bovendien in het voorne men ligt afdeelingsonderzoek te doen houden, onder andere met het oog op het wetsontwerp inzake wijziging van de de partementale indeeling, hetwelk vóór 1 Mei a.s. zal moeten worden afgedaan. Staking wegens loonsverlaging. De arbeiders, werkzaam bij de vleesch- warenfabriek van de firma Tieleman Dros te Leiden zijn gistermorgen in sta king gegaan. De firma had een loonsverlaging aan gekondigd van 10 pet., toe te passen aldus 5 pet. direct en de tweeede 5 pet. verla ging op een nader te bepalen tijdstip. De slagersgezellen, voor de groote meer derheid georganiseerd, hebben deze loons verlaging algewezen. De staking omvat 75 arbeiders, terwijl slechts vier arbeiders de fabriek in zijn gegaan. Uitvoer kippen- en eendeneieren. In een Nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wetten betreffende de in- en doorvoer en den uitvoer van kippen en eendeneie ren zegt de minister, dat ook hij het van belang acht, dat, mede in verband met de bestaande moeilijkheden, zoo spoedig mo gelijk zal kunnen worden overgegaan tot vaststelling van den algemeenen maatre gel van bestuur en de uitvoeringsvoor- schriften met betrekking tot den uitroer van kippen- en eendeneieren. De nood onder de schippers. Naar gemeld wordt hebben de vijf schip- persorganisaties, gevestigd te Amsterdam, Rotterdam en Groningen, die onlangs een uitvoerig betoog vergezeld van verschei dene maatregelen terzake van nood onder de schippers aan de regeering hebben ge richt, zich opnieuw met een urgentie-pro gram tot Den Haag gewend. Ingezonden Mededeeling. Uw handen ook vooral 's avonds In te wrl|ven met Purol, dan blijven ze, ondanks al het natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht. PUROL doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. INKRIMPING VAN RIJKSPERSONEEL.? Wachtgeld bij eventueel ontslag. In de laatst gehouden vergadering der Centrale Commissie van Overleg bij het Rijk werd aan de Regeering de wensch kenbaar gemaakt, om het personeel, dat krachtens het K. B. inzake de arbeids overeenkomst voor vaste aanstelling in aanmerking komt, een aanstelling uit te reiken. In antwoord hierop deelt minister Ruys de Beerenbrouck mede, dat thans in afwachting van de voorstellen der Bezui nigingscommissie inzake inkrimping van de personeelsformaties der Rijksdiensten, bezwaarlijk hieraan kan worden voldaan. Het standpunt der regeering te dezen aanzien is uiteengezet in een schrijven aan de Departementen van Algemeen Be stuur. Dat schrijven luidt volgens een pu blicatie in „Ons Weekblad", orgaan van den Ned. Bond van personeel in over heidsdienst als volgt: Zooals UEd. bekend is, zijn van de Be zuinigingscommissie binnenkort voorstel len te verwachten tot inkrimping van de personeelsformaties der Rijksdiensten. Maatregelen van die strekking zullen ongetwijfeld noodig zijn om de ingrijpen de bezuiniging, waartoe de buitengewone

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1