No. 143 Vrijdag 18 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dlreoteur-.Hooidredacteur: R. ZUIDEMA. Buioau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Rcdactlo en Administratie No. 11. Postrekeninq No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Denemarken en de ontwapening. Bij hun propaganda voor nationale on-t wapening, verwijzen de Soc.-Dem. spre kers en schrijvers steeds weer naar Dene marken, waar onder een socialistische re geering tot ontwapening is overgegaan. Denemarken ontwapend! Het is maar de vraag wat men onder ontwapening ver staat! Nog gisteren meldde het Soc.-Dem. hoofdorgaan, dat tusschen de regeerings- partijen, bestaande uit sociaal-democraten en links-radicalen, benevens de partij van de gematigde linkerzijde, inzake de mili taire uitgaven overeenstemming werd be reikt. En dus worden nu leger en vloot afge schaft Neen, de overeenstemming betreft een vernieuwing van het Deense he verdedigingsstelsel. Behalve de 2000 man garnizoenstroepen die uit vrijwilligers bestaan, zullen jaar lijks 8000 man onder de wapenen worden geroepen. Dat heet nu ontwapening. En dan is er nog de vloot, waaromtrent wordt gemeld, dat de chef voor den ma- rine-vliegdienst Graudjean een contract heeft afgesloten met Hawker Ltd. voor de levering van twee Hawker-Horseby-toe- stellen. Beide zijn voorzien van de groot ste bestaande Armstrong Leopardmotoren van 820 P.K. en zullen met hun beman ning van 3 personen, machinegeweren en torpedo 4500 kg. wegen. Zij woTden zoo wel met pontons als met wielen geleverd, moeten een snelheid kunnen bereiken van 206 km. in het uur en kosten elk niet minder dan Kr. 150.000. Het meest moderne oorlogstuig dus, zooals ons land het waarschijnlijk niet kent. Toch heet ons land, dat in verhouding tot Denemarken voor leger en vloot veel min der uitgeeft, een militairistisch land, ter wijl Denemarken, waar naar verhouding de militaire uitgaven volstrekt niet ge ring zijn, wordt voorgesteld als een land dat ontwapent. Zoo wordt de wereld bedrogen. Zoo wordt willens en wetens de massa misleid. De wapenstilstandsconferentle Sjanghai. te Op een bijeenkomst verleden Maandag te Sjanghai zijn de gezanten van Ameri ka, Engeland, Frankrijk en Italië aldaar tezamen met de vertegenwoordigers der Ghineesche en Japansche regeeringen tot een voorloopige evereenstemming geko men over de grondslagen van discussie der te houden wapenstilstandsconferen tie. Deze grondslagen zouden drieërlei zijn: le. de Chineesche troepen moeten blij ven waar zij zich thans bevinden; 2e. de Japansche troepen moeten terug genomen worden tot binnen de internatio nale concessie en de wegen buiten de in ternationale concessie waan zij zich op 28 Januari bevonden voordat de Japansche aanval tegen Sjanghai begon; 3e. een gemengde commissie met neu trale leden zal toezicht op de naleving der bepalingen houden. De Donau-besprekingen. De besprekingen welke te Genève door de vertegenwoordigers der belanghebben de Staten zijn gevoerd over de plannen voor economische hulp aan de Donaulan- den, zijn in hoofdzaak beëindigd. Als voorloopig resultaat mag worden vastgesteld, dat men thans besloten heeft, de kwestie langs diplomatieken weg ver der te behandelen, waarbij het de bedoe ling is, dat voorshands eerst de vier belanghebbende groote mogendheden (Duitschland, Engeland, Frankrijk en Ita lië) tot een accoord trachten te komen. De kwestie van een financieele hulpactie, eventueel door middel van een Volken- bondsleening, wordt thans besproken. Huiszoekingen bij de Nazi's In geheel Pruisen. Gistermorgen zijn in geheel Pruisen op last van Severing, den minister van bin- nenlandsche zaken, bij alle bureaux en gouwleidingen van de nat. soc. partij huiszoekingen gehouden om na te gaan of er onwettig propaganda-materiaal aan wezig zou zijn. Op den verkiezingsdag wa ren de z.g. S. A.-formaties van de N. S. D. A. P. gereed voor het eerste sein. Hier toe hadden zij uit Munchen opdracht ge kregen. Men krijgt den indruk, dat vele leiders in ernst van plan waren tot maat regelen van geweld over te gaan. In de gouv. Ollenburg (Holstein) was de aanwijzing gegeven aan de Storm-Af- deeling om zich voor langen tijd met pro viand te voorzien. Het plan bestond om de S.A. afdeeling op vrachtauto's naar Berlijn te vervoeren. Er waren pamfletten gereed waarin de politie aangemaand werd geen wapenge weld tegen S.A. leden aan te wenden. De verzamelpunten der afdeelingen wa ren overal aangegeven met de route van hun opmarsch. De leiders moesten zorg dragen voor requisitie van brood, vleesch en peulvruchten. Telegraaf- en telefoon kantoren moesten door bepaalde gendar merie-roepen onmiddellijk, op het eerste sein, bezet worden. Zoodra het wachtwoord „Grootmoeder overleden Max" uitgegeven zou worden, traden al de voorschriften en bevelen in werking. Al deze toebereidselen wezen duidelijk op het voornemen, gereed te zijn voor den burgeroorlog. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het rijk in het geheel niet betrokken is bij de actie tegen de nationaal-socia- listen in Pruisen en dat van de zijde van het rijk ook geen opdracht of advies tot een dergelijke actie is gegeven. De actie wordt in geheel Pruisen vol gens de opdracht der Pruisische regee ring uitgevoerd. Het persbureau van de N.S.D.A.P. deelt officieel mede: De nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij verklaart reeds thans, dat zij alle mogelijke juridische maatregelen zal nemen, alsmede aanklachten zal indienen tegen schending van de grondwet, tegen het ongehoorde optreden van het Pruisi sche ministerie van binnenlandsche za ken, dat bedoeld is om de door de N. S. D. A. P. op zoo voorbeeldige wijze gehand haafde rust en orde in gevaar te bren gen en een onruststemming bij het pu bliek te veroorzaken. Korte berichten. Lloyd George zal over een paar da gen een boek laten verschijnen, onder den titel: „De waarheid over de herstel- en oorlogsschulden". De commissaris voor Hessen-Nassau heeft het nationaal-socialistische Frank furter Volksblatt tot 23 Maart verboden wegens een artikel dat o.a. beleedigingen aan het adres van den Rijkspresident be vatte. De nationaal-socialistische minister van Binnenlandsche zaken van Brunswijk, heeft de sociaal-democratische Volks- freund opnieuw voor den duur van vier weken verboden. De Rosa heeft gistermorgen in ge zelschap van een van zijn verdedigers de gevangenis te Brussel verlaten. De regeering van IJsland heeft be sloten concessie te verleenen voor het brouwen van bier, hetwelk geen hooger percentage alcohol dan 4 pet. mag be vatten. Voor de concessie zal Kr. 40.000 betaald worden, terwijl aan belasting 40 0re per liter geheven zal worden. De regeering gaat hier toe over in de eerste plaats om 's rijks financiën te sterken en ten tweede om de geheime brouwerijen tegen te gaan, welke op IJsland een groo- ten omvang hadden genomen. Het Twentsch textielconflict. DE NOOD DER BOEREN. Een landbouw-delegatie bij de Koningin. De Koningin heeft gistermorgen in audiëntie ontvangen de heeren Nysingh, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw- comité, Verheggen, voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en prof. dr Diepenhorst, voorzitter van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond. De heeren hebben de zorgen en moei lijkheden van den landbouw uitvoerig uit eengezet, der Koningin verzocht in het bijzonder Haar aandacht te willen wijden aan de veehouderij en de gemengde be drijven en daarbij de hoop uitgesproken, dat, kon het zijn spoedig, van regeerings- wege maatregelen zouden worden geno men om aan den daarin heerschenden nood tegemoet te komen. Naar aanleiding van de bij hem ingeko men antwoorden van de drie groote orga nisaties van werknemers in de textielin dustrie inzake het conflict in de industrie, had de burgemeester van Enschede deze organisaties tot een conferentie samenge roepen teneinde in de gelegenheid te zijn haar standpunt nader te vernemen. De besturen der bedoelde organisaties hebben aan de oproeping gehoor gegeven en de burgemeester zal thans, na overweging van het gehoorde, nagaan, of en zoo ja, welke stappen hij inzake het conflict zal doen. De conferentie, welke 2 uur geduurd i heeft, had gisterenmiddag in Den Haag plaats. Bezuiniging op defensie-uitgaven. Naar aanleiding van 'n persbericht, dat de regeering, in verband met de noodza kelijke bezuiniging van 's rijks uitgaven, binnenkort een beslissing zal moeten ne men omtrent de vraag, of de africhting van het leger geheel in handen zal blijven I van beroepsofficieren en lager kader, of dat deze zal geschieden door het verlofs- personeel, m.a.w. in de richting zal gaan van het Zwitsersche stelsel, in welk ge val geleidelijk een zeer groote afvloeiing van beroepspersoneel zou moeten plaats hebben, wordt de aandacht gevestigd op de passage voorkomende onder het hoofd Landmacht (regeeringsbeleid, reorganisa tie) in de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer no pens de defensie-begrooting voor 1932, waarin de minister van defensie onder meer meedeelt, dat aangezien hij er niet ten volle van overtuigd is, Jat de vredes- samenstellingen van de onderdeelen der infanterie- en der artilleriebrigades zoo danig zijn, dat aan de eischen, welke de opleiding van de dienstplichtigen en de mobilisatievoorbereiding stellen, zoo doel- treffelijk mogelijk wordt voldaan, en dat daarbij niet meer beroepspersoneel wordt betrokken, dan strikt noodzakelijk is, on der voorzitterschap van den chef van den generalen staf een commissie heeft inge steld, welke te dier zake een onderzoek heeft aangevangen. Voorts heeft de minister in deze memo rie van antwoord gezegd, dat hij nopens de vraag, of nochtans met minder be roepspersoneel kan worden volstaan, zich zijn oordeel moet voorbehouden, tot hij het rapport van vorenbedoelde commissie zal hebben ontvangen en bestudeerd. Dit rapport is nog niet ingekomen. In middels wordt opgemerkt, dat deze zaak niets uitstaande heeft met het Zwitser sche stelsel. Het Meubel- en Behangersbedrijf. De onderhandelingen tusschen de be trokken partijen van werkgevers en werk nemers in het meubel- en behangersbedrijf over een eventueel nieuw contract hebben een zoodanige wending genomen, dat het geheel een gecompliceerd karakter drijgt te krijgen. Ter verduidelijking diene het volgende. Tot 15 Maart gold een contract voor het geheele land, zoowel voor de patroons als de arbeiders. Over het nieuwe contract zijn de werk geversverenigingen het niet eens kunnen worden met als gevolg, dat de Katholieke werkgeversgroep „St. Reinoldus" aan de drie werknemersgroepen een eigen con tract aanbood. Dit contract is, zooals ge meld, door de Katholieke en Christelijke arbeidersorganisaties aangenomen, echter door den modernen gezellenbond verwor pen. Tegenover de verslechteringen in het contract door de algemeene patroonsver- eenigingen in de meubelindustrie en het behangersbedrijf gewenscht, staan de drie arbeidersorganisaties aaneengesloten. De zaken staan zoo, dat, wanneer deze week geen overeenstemming wordt bereikt, de moderne bond Maandag over de heele linie in staking gaat, de Katholieke en Christelijke bonden bij de neutrale werk gevers. Het eventueele conflict zal evenwel voornamelijk bij* de 'groot-meubelindustrie het meest algemeen zijn. Waar de communisten de meerderheid hebben. Te Moerfelden in Hessen, waar de meer derheid van den gemeenteraad uit com munisten bestaat, en ook de burgemeester tot de communistische partij behoort, is het tot ernstige ongeregeldheden geko men, daar sedert weken de werkloozen geen ondersteuning bekomen. Twee provinciale ambtenaren zijn in verband hiermede naar Moerfelden gezon- Ingezonden Mededeellng. ,Weet U dat Holland in 1931 ter bestrijding an werkloosheid en ar moede ruim 150 millioen heeft uitge geven. Weet U dat in 1931 voor ruim 3 millioen gulden aan zelfwerkende waschmiddelen uit het buitenland werd geïmporteerd. Weet U dat Holland een minstens even goed product levert, dat belang rijk goedkooper is. Overtuigt U zelf één maal en koopt Vet Hollandsche, /j' zelfwerkend 17V« cenf waschmiddel per pak. Probeert het en oordeelt zelf. den, van wie er één als commissaris zou optreden. Bij; hun aankomst hadden zich talrijke communisten voor het stadhuis opgesteld, •die den ambtenaren beletten het stadhuis binnen te gaan. Ook waren alle telefoonlijnen stuk ge sneden. Uit Darmstadt werd een afdeeling po litie ontboden, die bij haar aankomst met een hagel van steenen werd begroet, zoo dat zij tenslotte van de vuurwapenen ge bruik maakte. Niemand is echter gewond. Middelburg. In de gisteren gehouden vergadering van de Coöp. Vereen. Ijsfa briek alhier bleek uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester dat de fabriek zeer goed fleureert. Het dividend kon worden vastgesteld op 5 pet. De ver gadering herkoos tot bestuurslid den heer P. de Pagter en tot lid van den Raad van Toezicht den heer G. Wolders. Schore. Donderdagavond is hier na een rede van dhr A. M. Overhoff opgericht een afd. van de S.D.A.P met aanvankelijk 12 leden. Voorzitter A. van Gent, secreta ris J. Goossens, penningmeester St. Stroo- snijder. Hansweert. De voetbalwedstrijd ge speeld door Hansweert 1 en 2 tegen Vi tesse van Kruiningen werd door laatst genoemde met 32 gewonnen. De dekknecht E. van de motorboot „Advendo" had het ongeluk over boord te vallen. Een tijman op de sluis zag het ongeluk en mocht het genoegen smaken den drenkeling te redden. Wemeldinge. Gisternamiddag liepen al hier twee motorschepen „De twee Gebrs." van St. Maartensdijk en de „Gomdis" van Rotterdam op elkaar. Eerstgenoemd schip kreeg belangrijke averij aan het voorschip. Laatstgenoemd schip kreeg een lichte beschadiging. „De twee Gebr.", die uitgaande was, is teruggekeerd om de schade vast te stellen. Domburg. Woensdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Bij de behandeling van de rekening van den Vleeschkeurings- dienst van den keuringskring Oostkapelle vroeg dhr de Visser, of het niet mogelijk zou zijn, dat de keurloonen verlaagd zou den worden, gezien het batig slot, dat die rekening elk jaar opleverde. Besloten werd om dien wensch kenbaar te maken aan het Gemeentebestuur van Oostkapelle. De rekening werd goedgekeurd. Besloten werd om aan Ged. Staten instemming te betuigen met een aan dat college gericht adres inzake invoerkeurloonen te Middel burg te heffen. De Commissaris der Ko ningin vraagt voor 1 April een beslissing te nemen inzake aansluiting bij een zie kenhuis voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De Walchersche plattelandsgemeenten vragen uitstel van de verplichting tot aansluiting. U. en W. meenen echter, dat de toestand voor Dom burg als badplaats eischv, dat hier een voorziening wordt getroffen. Dhr Geldof is tegen aansluiting bij Bethesda te Vlis- singen Dhr Brand is ook voor aansluiting bij Middelburg en tegen aansluiting bij Bethesda. Dhrn De Visser en De Pagter verklaren zich tegen het thans nemen van een besluit in dezen. Na eenige discussie wordt een voorstel van dhr Geldof, om in principe te besluiten tot aansluiting bij een ziekenhuis, aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, dia van dhrn De Visser en De Binnenland. De nood in de veehouderij. Een audiëntie bij H. M. de Koningin. De Indische begrooting door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Kamer nam het Kortingswetje aan. Geen Ministercrisis. Buitenland. Het accoord inzake Shanghai. Huiszoekingen bij de Nazi's in Pruisen. Pagter, daarna wordt besloten met 4 te gen 3 stemmen, die van dhrn De Visser, De Pagter en Reijnhoudt, tot aansluiting bij het Gasthuis te Middelburg. Naar aanleiding ven een ingekomen verzoek stellen B. en W. voor, om de toeslag in do huishuur voor de huurders der Volkswoningen, die werkloos zijn, voor de weken, waarin die werkloosheid valt, met f 0,25 te verhoogen. Dhr Brand wil deze verhoogde toeslag ook uitstrekken tot allen, die een inkomen van minder dan f 1000 hebben. Dhr Reijnhoudt zegt, dat men rekening most houden met do finan ciën der gemeente. Dhr Geldof zag liever een andere regeling getroffen en wil een huurtoeslag voor alle werkloozen. Dhr Brand stelt thans voor een toeslag te ge ven van 25 cent voor inkomens van f .1000 tot f 1200, 50 cent voor inkomens bene den f 1000, en voor inkomens beneden f 800 75 cent. Dit voorstel wordt aange nomen met 6 tegen 1 stem, die van dhr De Visser. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van B. en W. tot ver laging van de pacht der Volkstuintjes van 4 op 3 cent per vierk. M. aangenomen. Dhr De Visser stelt voor, hen, die een volgend jaar voor pacht in aanmerking komen en hun zelfde tuintje willen be houden, daartoe gelegenheid te geven. Met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor een crediet van f 500 beschikbaar te stellen tot het doen opmaken van een plan met kostenbereke ning door het Rijksbureau van Drinkwa tervoorziening, voor den aanleg van 'n wa terleiding. De voorz. dringt sterk op aanne ming van het voorstel aan. Een water leiding is z. i. een levensbelang voor Dom burg. Verschillende heeren zijn het er mee eens. Dhr De Visser verklaart zich sterk tegen het voorstel en wijst op de slechte uitkomsten in Schouwen-Duiveland en op Tholen, waartegenover de voorzitter op merkt, dat het thans alleen gaat om het opmaken van een plan. Dhr De Pagter meent, dat de kosten eener waterleiding voor deze gemeente veel te hoog zullen zijn. Het voorstel tot het doen opmaken van een plan wordt daarna aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van dhrn De Visser en De Pagter. Een uitvoerige gedachtenwisseling ont spint zich daarna over de onttrekking aan den erfpacht van een perceel grond voor het terrein van de voormalige gasfabriek. Met 6 tegen 1 stem, die van dhr Brand, wordt besloten dat gedeelte, tegen even redige vermindering aan de erfpacht te onttrekken en een strook van 1 M. langs den weg te bestraten, terwijl het overige gedeelte verhard zal worden. Ingekomen was nog een verzoek van de verschillende vakbonden tot het ver ruimen der werkverschaffing en om po gingen bij de Regeering aan te wenden tot het doen vallen van de bouwvakarbei ders onder de crisisregeling. Besloten werd een adres aan de Regeering te rich ten, waarin aangedrongen wordt om de bouwarbeiders te doen vallen onder die maatregelen, die gelden voor andere ar beiders in crisis-bedrijven. Een uitvoerige discussie ontspon zich verder over het eerste verzoek. Dhr Reijnhoudt deelde mede, dat de daarin voorkomende mede- deeling omtrent het voortrekken van de ongeorganiseerden boven de georganiseer- den onjuist was, daar thans 11 georgani- seerden tegenover 4 ongeorganiseerden te werk waren gesteld, terwijl tegenover 5 georganiseerden 8 ongeorganiseerden waren opgezegd. Dhr Geldof acht 't nood zakelijk, dat de werkverschaffing beter dan tot nog toe wordt voortgezet. Des noods moet een leening worden gesloten. De voorzitter en de wethouders zetten in den breede uiteen, dat geen voldoende gel den meer op de begrooting zijn om op de ze wijze voort te gaan en dat een geldlee- ning voor deze gemeente niet zal worden goedgekeurd. Dhr Geldof wijst verschillen de objecten voor werkverschaffing aan, 't

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1