Staten-Generaal. Uit de Provincie. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Februari in vergelijking met dezelfde maand van hot vorige jaar was: Grondbelasting f Pers. bel. Ink. bel. Verin. bel. Div. en tant.bel. - Invoerrechten Statistiekrecht - Acc. op zout Acc. op geslacht - Acc. op wijn Acc. op gedist. - Acc. op bier Acc. op suiker - Acc. op tabak - Bel. gouden en zilv. werk. Zegelrechten Reg.rechten Rechten succ. Domeinen, enz. - Staatsloterij Loodsgelden F«br. '32 234.500 13.397 7.772.165 1.263.064 481.831 9.857.388 182.537 209.714 583.166 36.493 2.695.451 727.000 4.719.003 2.489.962 61.075 1.413.099 906.888 3.198.958 668.009 166.296 284.642 Febr. '31 661.898 983.111 7.180.383 1.209.008 777.433 4.933.976 247.715 174.244 689.599 33.985 3.073.312 953.263 3.728.258 2.305.017 67.628 1.794.950 1.258.608 3.332.964 694.039 167.756 311.776 Totaal-generaal f 37.970.646 f 34.578.924 De aandacht dient er op g vestigd, dat ditmaal na <ie indiening van de Middelen wet het tarief van invoerrechten verhoogd is en de benzinebelasting in werking is getreden. Ook deze belasting is technisch een invoerrecht. In Februari is de op brengst van de „rechten op den invoer" in sterke mate opgevoerd geworden door de nagevorderde benzinebelasting. EERSTE KAMER. Begroeting wegenfonds. Aan de orde is de begrooting van het Wegenfonds. De heer Westerdijk (V. D.) dringt aan op rechtstreeksche bestemming van gelden ten behoeve van de tertiaire we gen, waarop het autoverkeer steeds toe neemt. De heer Molt mak er (S. D.) houdt eon pleidooi voor klinkerwegen en spreekt de hoop uit, dat van het goede oude Hol- landsche product: de straatklinkers, door het Rijk meer gebruik zal worden ge maakt. De heer Van G i 11 e r s (A. R.) bepleit bewaking van meer spoorwegen, in ver band met het groote aantal ongelukken bij onbewaakte overwegen. De heer De Veer (A. R.) dringt aan op afdoende verbetering van den spoor wegovergang bij Woensdrecht. Prof De Savornin Lohman (G. H.) vraagt overbrugging van het Hol- landsch Diep niet bij den Moerdijk, doch bij Willemstad, in het belang van West- Brabant en Zeeland. Minister Reymer zegt, dat de op brengst van de wegenbelasting niet toe laat, thans uit het Wegenfonds gelden te putten voor de tertiaire wegen. De pri maire en secundaire wegen moeten voor gaan, anders zou men half werk gaan doen. Aan gesloten wegdekken wordt over het algemeen voorkeur gegeven boven klin kerbestrating. Verdere ter sprake gebrachte punten zal spreker overwegen. De begrooting van het Wegenfonds wordt z. h. s. goedgekeurd, evenals die van de Staatsmijnen. De Ondsrwijsbegrootlng. Bij de onderwijsbegrooting vraagt de heer Ossendorp (S. D.) meer aandacht voor de lichamelijke op voeding op de scholen. Uitstel van deze verbetering, eveneens die van de verbe terde onderwijzersopleiding, acht hij on- gewenscht. De heer N i v a r d (R. K.) pleit voor een loyale toepassing van de Nijverheids onderwijswet jegens de gemeentebesturen. De heer De Veer (A. R.) spreekt een woord van waardeering voor den minister, voor wien het in tijden van hoogconjunc tuur heel wat gemakkelijker is dan thans om de onderwijsbelangen op de meest uit gebreide wijze te behartigen. Evenals de heer Nivard betreurt spr. echter, dat de minister aan het Nijverheidsonderwijs be perkingen heeft opgelegd. Prof. De Savornin Lohman (G. H.) zou eenige algemeene wijsgeerige scholing willen zien gebracht op de uni versiteiten, in het bijzonder voor aanko mende studenten. De heer Steger (R. K.) acht het ge- wenscht, dat in de middelbare scholen en gymnasia onderricht in ethica en logica wordt gegeven. Karaktervorming moet mede op de scholen aangekweekt worden. De Minister van Onderwijs ver klaart inzake de lichamelijke opvoeding op de lagere school dat een onderzoek naar den bestaanden toestand wordt in gesteld. Hij merkt hierbij op, dat het betere hier wel eens de vijand kan zijn van het goede daar er een neiging is de eischen zeer ver op te voeren waardoor de ge meente- en schoolbesturen worden afga- schrikt. Bovendien moet ook met de finan ciën gerekend worden. Vandaar dat hij cr op gewezen heeft, dat er ook eenvoudiger methoden zijn. De heer De Veer vroeg of de bezuini ging op het avondnijverheidsonderwijs niet in strijd was met de wet op het nij verheidsonderwijs. Spr. meent, dat te mo gen ontkennen, aan de hand van de ge schiedenis der wet. De minister heeft wel degelijk het recht van ingrijpen, n.l. bij goedkeuring van leerplan en leerrooster 03 begrooting is hierna zonder hoofd?- 'fe bassins ^aarn© de vergadering wordt verdaagd tot vanmid dag om één uur. TWEEDE KAMER. Da nieuwe departementale indeeiing. Aan de orde was gisteren de stemming over het wetsontwerp betreffende de nieuwe indeeling van de departementen (instelling departement van economische zaken en arbeid en overbrenging van de afdeelingen volksgezondheid, werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling naar binnenlandsche zaken) De heer Snoeck Henkemans (C. H.) zegt, dat voor spr.'s fractie een groote teleurstelling is 's ministers mededeeling, dat nog geen zekerheid bestaat omtrent aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw. Een deel van spr.'s fractie kan daarom niet voorstemmen. Een ander deel stemt voor, vertrouwende dat, zoodra de rechte persoon gevonden, de benoe ming zal plaats vinden. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 60 tegen 18 stemmen. De Indische begrooting. Naar een ministerieels crisis? Hierna werd voortgegaan met de behan deling van de Indische begrooting, waarbij het inzonderheid ging om de door den Minister ontworpen bestuursher- vorming. Bekend is dat de Minister van Kolo niën bijna een half menschenleven aan Indië heeft gewijd en dat hij al jaren lang peinst over de daar noodige bestuursher- vorming en het is daarvoor dat hij thans een beginsel-uitspraak vraagt. De Minister wenscht de emancipatie der volksgemeenschappen met haar adatrecht, de instelling van groepsgemeenschappen, die in staat zullen zijn, de verzorging van een aanzienlijk gedeelte der tot dusver centraal behartigde belangen op zich te nemen, en tenslotte de instelling van drie gouvernementen: Sumatra, Borneo en de Groote Oost (d.i. Celebes, Molukken, Me- nado, Timor en Onderhoorigheden). Dit worden dan op den duur provinciën, ad ministratieve eenheden dus onder den G. G., welvend over de ondergeschikte ge meenschappen. Van verschillende kanten werden hier tegen bezwaren geopperd. De oppositie van sociaal- en vrijzinnig- democraten was zeer beslist: van de instel ling van eilandgewesten met gouverneurs moeten zij niets hebben. Ook Dr van Boet- zelaer (C.H.) had vooral op dit punt be zwaren. terwijl mr Knottenbelt (Lib.) daar nog overheen wil stappen mits de huidige Europeesche ambtenaarsbezetting intact blijft. Daarentegen kunnen de Anti-Revolutio nairen en de R.K. zich met deze plannen zeer goed vereenigen. De Minister heeft zich gisteren aan het einde van de debatten vrij duidelijk uit gesproken. De overdracht van bevoegdheden van de centrale regeering naar het gewest be hoort, aldus spr., tot de fundamenteele be ginselen van het stelsel. Die beginselen zijn voor Java reeds uitgevoerd. De Ka mer kan niet verlangen, dat zij thans zou den worden prijsgegeven. Mocht de Kamer wenschen, dat thans met die beginselen zou worden gebroken, dan moet spr. tot zijn groot leedwezen verklaren, de ver antwoordelijkheid voor het beheer over zijn departe ment niet langer te kunnen dragen. Tot een stemming is het nog niet geko men. Eerst zullen de andere Indische ont werpen worden afgehandeld. Hoe het als het tot stemming komt ten slotte zal gaan, valt niet met zekerheid te zeggen, daar niet bekend is in hoeverre de Liberalen door de toezeggingen van den Minister tevreden zijn gesteld en of de heer v. Boetzelaer sprak namens de g e - h e e 1 e C.H. fractie. NEDERLAND EN BELG IE. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt: In de Kamercommissie, belast met de voorbereiding van de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken 1932 heeft gisterochtend de gewezen katholieke minister-president en minister van bui tenlandsche zaken Jaspar gesproken over de Nederlandsch-Belgische onderhande lingen. Jaspar blijkt veel nadruk te heb ben gelegd op de Wielingenkwes tie en onder meer te hebben gewezen op het feit, dat het deze kwestie was, welke de eerste onderhandelingen met Nederland deed mislukken. Op mijn vraag, na afloop van de verga dering aan een paar leden der commis sie gesteld, of het gerucht juist is, dat de Wielingenkwestie nu als opgelost kan worden beschouwd, weigerde men be slist te antwoorden. Wel werd mij verzekerd, dat men in Belgische regeeringskringen tevreden is over de wending welke de besprekingen sedert eenigen tijd hebben genomen. De commissie heeft op bespoediging van de besprekingen aangedrongen. Naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg ons mededeelt, heeft de Oos- tenrijksche Nationale Bank zich bereid verklaard Schillingsaldi, afkomstig van export-transacties naar Oostenrijk aan Nedcrlandsche exporteurs vrij te geven met het doel, dat Nederlandsche impor teurs deze gelden kunnen bezigen ter be taling van goederen, welke uit Oostenrijk naar Nederland, worden geëxporteerd. TCSQrw&Sffdsn. caress aan dergelijke verzoeken kan worden voldaan, liggen op het Secretariaat der Kamer (Oost-Indisch Huis) te Middelburg, ter inzage. IN ELKE GEMEENTE VINDT U een N.S.F.-agent die alle inlichtingen over Radio kan geven. Hoofdagent: J. M. Polderman, Groote Markt, Goes. Tel. 129. (Adv.) Aangehouden. Door de mare chaussee te Hulst is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, een persoon afkomstig uit Hulst, die er van verdacht wordt van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige meisjes in 1931 en 1932. Verplaatsing. Met ingang van 1 April a.s. is de rijksveldwachter brig.- tit. J. Kooman van Anna Jacobapolder, St. Philipsland, verplaatst naar 's Gra venpolder. Verbetering. In het verslag van den kring West. Zuid-Beveland der Z. L. M. is tot onze spijt een regel weggevallen. De heer Siebenga heeft medegedeeld, dat in 1931 een uitzaai van tarwe van 14.600 H.A. en in 1932 van pl.m. 32.000 H.A. plaats had. Bij dit laatste getal komt dan nog de zomertarwe. Middelburg. Gisteren hield de N. V. Slijters melkinrichting „Samenwerking" haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris, dhr Abrahamse, bleek o.a., dat er in 1931 veel gedaan is in het belang van leveranciers en afnemers. Uit het verslag van den directeur, dhr Polderman, bleek, dat in 1931 1.656.245 liter melk is ontvangen, waarvan in con sumptie is gebracht 1.019.153 liter. De rest is tot boter en bijproducten verwerkt. Geproduceerd zijn 19.814 K.G. boter, bij- gekocht 7797 K.G. en dus verkocht 27611 kilo. Uot de balans, winst- en verliesrekening bleek, dat alle reglementaire afschrijvin gen hebben plaats gehad en dan nog 5 pet. dividend aan aandeelhouders kan worden uitgekeerd. Er rest dan nog een kleine reserve. Vlissingen. Bij Kon. besluit is aan M. Meijer, notarisklerk alhier, de eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud verleend. De heer Meijer herdacht gisteren het feit, dat hij 40 jaar geleden bij de nota riskantoren hier werkzaam was, eerst bij notaris P. de Maret Tak en toen deze Vlis singen verliet, ging hij over naar het kan toor van den tegenwoordigen notaris, den heer J. C. Paap. Goes. Op de Paaschtentoonstelling te 's-Hertogenbosch behaalde dhr C. Blok- poel alhier een le prijs met een 3-jarige os, een 2e prijs met een 3-jarige vaars en een 3e prijs met een koe. Voor een overvolle zaal in het „Slot Ostende" trad gisteravond op dhr Se- vensma, evangelist te Amsteidam. Zijn boeiende rede, naar aanleidirg van Spr. 418 werd met stille aandacht gevolgd. Op 20 April hoopt dhr Sevensma nog een maal in Goes te spreken. Gisteravond hield de afd'. van den Ned. Chr. Vrouwenbond een vergadering, die bij ontstentenis van de presidente, mej Donner, gepresideerd werd door mevr. DuvekotSparenberg. Tot bestuurslid in de plaats van mej. v. Wieringen, aftredend en niet herkiesbaar, werd gekozen mej. Bedet. Tot afgevaardigde naar de Bondsver gadering werd gekozen zuster ter Hoeve, sec. mevr. Laport. Besloten werd, de jaarvergadering op 10 April a.s. in verhand met de herden king van het 10-jarig bestaan, een feeste lijk karakter te geven. Nadat mevr. Duvekot nog een bijdrage had ten beste gegeven, werd de vergade ring, die goed bezo M was. gesloten. Kapelle. De vereeniging Wijkverpleging kwam in algemeene jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van dhr P. Fraanje. De voorzitter heette alle coöperaties en leden, evenals zuster Kuyper, die in de plaats van zuster Scheffer, welke vertrok ken is naar Amsterdam, benoemd is, wel kom. De penningmeesteres, mevr. van der Have Lucieer, deed rekening en verant woording over gehouden beheer. Het kas saldo Jan. 1931 bedroeg f 668.59, thans bedraagt dit f 399.70. De inkomsten wa ren f 2053.34, de uitgaven f 1653.64. Van nieuwe leden was ontvangen f 6.50 en aan giften f 17. Het batig saldo van de tuber culosebestrijding was Jan. 1931 f 295.90, thans f 157.35. Aan giften was ontvangen f 35. De uitvoering bracht f 95 netto op. Voor verpleging naar elders was uitgege ven f 182, aan versterkende middelen f 38.14. Toegetreden waren acht nieuwe leden. Besloten werd de reeds eerder gevo teerde f 100 voor een eventueel te stich ten wijkgebouw te plaatsen op een spaar bankboekje. Zuster Kuyper deelde mee in haar ver slag, dat door haar en Zuster Scheffer haar voorgangster, 2738 bezoeken werden afgelegd. Zij stelt zich voor èn het ver trouwen van 't bestuur èn dat van patiënten te winnen en neemt deze gelegenheid te baat om dank te brengen voor het opknappen van haar woning en het aanleggen van haar tuintje. Herkozen werden de aftredende be stuursleden Dt J. D. Schmidt en A. Slab- bekoorn. Rilland-Bath. Dinsdagavond hield de kolenvereeniging „Ons Belang" alhier hare jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat de vereeniging bestaat uit 66 leden. Aan- p»4 w-syden 2571 H-L. kolen. De ont vangsten hadden bedragen f3000.55 en de uitgaven f 2998.66. De aftredende be stuursleden de heeren A. Borns, H. Predo en E. Tange werden allen herkozen. Krabbendijka. Woensdag vergaderde de Raad der gemeente. Tegenwoordig alle leden. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten niet goedgekeurd hebben het Raadsbesluit van Augustus 1931, om de school van de Geref. Gemeente te koopen, een nieuw lo kaal er bij te bouwen en dan de school aan de vereeniging in bruikleen te geven. De voorzitter kan zich bij het besluit van Ged. Staten niet neerleggen Dat is ook het standpunt van B. en W. Art. 232 Gemeen tewet eischt duidelijke motiveering en daaraan is naar de meening van B. en W. niet voldaan. B. en W. stellen voor, van dit besluit bij de Kroon in hooger beroep te gaan. Dhr Vogelaar voelt daar niets voor. Naar zijn meening hebben Gedep. Staten voldoende gemotiveerd. Dhr Haver- hoek zegt, dat destijds verwacht werd van de nieuw gekozen Raadsleden, dat deze zaak, die ingrijpend is, mee door hen zou worden behandeld. Nu men daar niet op gewacht heeft, zal hij over deze kwes tie niet spreken. Dhr Welleman zegt, dat Ged. Staten wijs hebben gedaan, deze be slissing te nemen. Dhr Gebraad meent, dat Ged. Staten een eng standpunt ingenomen hebben. Dhr de Kok zegt den voorzitter nog dank voor hetgeen hij deed in deze zaak. Hij had verwacht, nu de S. G. leden voor de uitgaven der school Wilhelmina- straat hadden gestemd, de anderen hen wederkeerig zouden steunen. Dhr Voge laar wijst er op, dat men het van 3. G. zijde nu niet moet doen voorkomen of ze ons een plezier heeft gedaan. Wij hadden er recht op. Nu moet men geen stuivertje gaan wisselen. De vereeniging kan hier en in Middelburg en Den Haag protes teeren, maar de hoogere colleges zullen recht doen. Het voorstel om in beroep te gaan bij de Kroon wordt aangenomen met 2 tegen 2 stemmen en een onthouding (dhr Haverhoek). Vervolgens wordt de begrooting der gascentrale gewijzigd. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. en W. om de werkverschaffing met ingang van 26 Mrt stop te zetten. De voorzitter licht de zaak toe. Een groot bedrag is door de ge meente uitgegeven voor deze zaak. Onge veer vijf maanden is men bezig. Weinig gemeenten hebben gedaan, wat hier ge daan is. We zijn ook aangesloten bij de werkloosheidsverzekering, dat alles groo te financieele offers vraagt. Dhr Vogelaar begint met het college van B. en W. te danken voor wat zij in deze zaak hebben gedaan. De begrooting, die gemaakt was, is ver overschreden. Men had gedacht aan een 40 werkloozen maar men is nog gekomen tot 67. Er is 21 weken gewerkt en de werknemers moe ten ook bedenken dat veel gedaan is. Er is bij feestdagen vergoeding gegeven en in heel de periode is maar acht uur verlet geweest. Hij zou nog een week willen ver lengen en dan in gedeelten af laten vloeien. Dhr Welleman erkent ook, dat er veel gedaan is. En als de georganiseerden nu hun premie voor de werkloozenkas heb ben gestort voor anderen, welnu, dan spreke het solidariteitsgevoel. In den bree- de spreekt hij over den steun aan de land bouw. Hij eindigt met voor te stellen de werkverschaffing te doen eindigen op 29 April. Dhr Haverhoek is er tegen de werkver schaffing te sluiten en betoogt, dat er dan nog veel arbeiders wekenlang werkloos zullen zijn. Hij ziet vóór Mei weinig ver dienste. De werkgevers waren wel vlug om volk te bedanken, maar traag om aan te nemen. Hij zal het voorstel Welleman steunen. Dhr Gebraad kan zich bij dhr Vogelaar aansluiten. Weth. Hirdes zegt, dat er veel gedaan is. Nu de boeren steun kregen, Tarwewet en Bietensteun, moeten zij hun arbeiders daar ook van laten pro- fiteeren. In verband met deze zaak wordt nog een verzoek voorgelezen van de verschil lende arbeidersbonden. Het voorstel Wel leman, als zijnde van de verste strekking, doorgaan tot eind April, komt in stem ming en wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen (Welleman en Haverhoek). Het voorstel van B. en W., gewijzigd in den zin van dhr Vogelaar, om nog een week te verlengen en dan geleidelijk afvloeien wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem (dhr Haverhoek). Bij de rondvraag vestigt dhr Vogelaar er de aandacht op, dat er mechanische kracht gebruikt wordt bij de werkver schaffing. Locomobiel en karren. Dit is volgens hem niet in orde. Het werk kan door handenarbeid uitgevoerd worden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. St Laurens. In de Woensdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester van 't Hoff gehouden Raadsvergadering, waren alle leden aanwezig. Ingekomen was het verslag van de plaatselijke com missie van toezicht op het Lager Onder wijs en ontslagname als lid van den Raad van dhr S. Simonse. Inzake het schrijven over het stichten van een barak voor lij ders aan besmettelijke ziekten, zal ge meenschappelijk worden getracht hiervoor bij de Regeering uitstel te verkrijgen. Na onderzoek door de heeren Boon en Ha melink van de geloofsbrieven van 't nieuw benoemde Raadslid, dhr J. Riemens, wordt deze als zoodanig toegelaten. Daarna spreekt de voorzitter dhr Si monse toe, aangezien deze thans voor het laatst zitting heeri als lid van den Raad en wethouder. Hij wijst op het vele, dat hij in het belang van de gemeente gedaan heeft sinds hij in 1919 als lid van den Raad en in 1930 als wethouder is opge treden. Steeds heeft hij met vooruitzien- den blik op voortvarende wijze zijn krach ten ten dienste van de gemeente gesteld; de gemeente is hem veel verplicht. Het spijt spreker, dat hij thans den Raad ver laten moet, doch het verheugt hem, dat door zijn benoeming tot gemeente-ontvan ger het contact met de gemeente zal blij ven. Dhr Simonse dankt den voorzitter voor zijn waardeorende woorden. Hij dankt hem, den secretaris en al de Raadsleden voor de aangename wijze, waarop hij steeds met hen heeft mogen samenwerken. Hij hoopt, dat de goede harmonie, die hier bestaat, zal blijven en dat steeds het zake lijke, doch nimmer het persoonlijke in de vergaderingen van den Raad op den voor grond zal treden, en dat zij nog veel ten goede van St Laurens zullen mogen arbei den. Hierna sluiting met dankzegging. Serooskerke (W.) Donderdagavond j.l. gaf de Chr. zangvereeniging „God is mijn lied" alhier haar 21ste uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van dhr P. H. Broerse Sr. Ds de Kluis opende op de gebruikelijke wijze en leidde met een korte toespraak het programma in. Dadelijk daarna werd een begin gemaakt met de uitvoering van de verschillende nummers. Bij de beide eerste koornummers bleek 't, dat het koor zich eerst even moest inzingen. Alle ze nuwachtigheid was nog niet overwonnen. Vandaar ook, dat de inzetten van de ge noemde nummers niet al te zuiver waren en „Pinksterlied" van Stein beslist de toneerde. Gelukkig was met „Zondagmor gen" van J. M. Timmermans het koor op dreef. Dat werd goed gezongen en men had de gelegenheid op te merken, hoe veel beter dan verleden jaar de bezetting van de verschillende zangpartijen was. Dan volgde een kwartet „Mijn Bleuzerke", dat gevoelig werd uitgevoerd, al domineerde de sopraan-partij wel eens even naar het ons voorkwam. „Wiegeliedje" van George Ahrens werd subliem door het koor ge zongen. Keurig in overeenstemming met de woorden. De cadans goed volgehou den tot het laatste toe. Geen dilettantisch retenuto aan het slot. Moeder en kind, je zag 't heele tafereeltje voor je, en terwijl we dit schrijven, ruischt de fijne melodie nog even na in de herinnering! Het nummer: „O, Heere Jezus Chris tus", een compositie uit de 16de eeuw, werd in het Neder) andsch gezongen, hoe wel de melodie een latijnschen tekst heeft. Wij zouden het koor in overweging wil len geven, bij een volgende gelegenheid gerust het latijn te zingen en de vertaling in het tekstboekje naast het oorspronke lijke te geven. Het latijn leent zich uitste kend om te zingen. Van fijne smaak ge tuigde het om naast dit nummer te zin gen: „Alzoo lief heeft God de wereld ge had", van Palestrina. Even hielden wij ons hart vast bij den inzet, doch door het goede aanpassingsvermogen van het koor, werd het geheel mooi gezongen. In het bijzonder waren hier de bassen mooi van toon. „Paaschlied", als kwartet uitgevoerd een compositie van Bach heeft ons niet geheel voldaan. Inzonderheid de bas leek ons in verhouding tot de andere stem men te zwak. Frisch en pittig klonk daar op het „Te Deum Laudamus" (Gezang 3). Er zijn koren, die zingen, zonder dat er begrepen wordt, wat men eigenlijk zingt. Woord en toon hooren nauw bijeen. De Serooskerksche zangvereeniging zong met begrip. Gelukkigl Het duet „Kracht en leven" van Dr Gunning, liet ons hooren, dat er onder de zangeressen krachten schuilen, waarvan op den duur wel iets te maken valt. Vooral de sopraan heeft een lieve stem. Nu maar met ijver verder studeeren, dan gaat het de goede kant uit. Eigenlijk zouden we zoo wel alle num mers één voor één willen bespreken. Maar dat gaat nu eenmaal moeilijk. Laten we mogen volstaan met de opmerking, dat de overige nummers uitstekend werden ge zongen. Hoe meer het programma vorder de, hoe beter het koor op dreef raakte. Een uitzondering willen we maken voor No. 13, „Zomeravondlied" van C. Lonner. Hier liet het koor eens hooren wat het kon! Keurig! Geen wonder, dat bij het eind gevraagd werd, dit nummer nog eens over te doen! Psalm 150 van 't Kruys, als slotnum mer voldeed uitstekend. De koornummers werden behalve door duetten en kwartetten, nog afgewisseld door een paar viool-solo's, gespeeld door dhr K. Broerse. Met echt genoegen heb ben we No. 6: Sonate, van Handel, aan gehoord. Ten slotte alles samenvattend kunnen we gerust zeggen, dat „God is mijn lied" op een welgeslaagden avond kan terug zien. Ds De Kluis dankte den directeur voor zijn uitnemenden arbeid en voor den mooi- en avond. Met Gezang 2 5 en dankgebed werd gesloten. 't Zand. Het was Dinsdag voor de Geref. schoolvereeniging alhier een bijzonderen avond, waar deze vereeniging haar 25- jarig bestaan mocht herdenken. Deze avond, gecombineerd met een Ouderavond, droeg een gezellig karakter Door den voorzitter, dhr S. Moens, werd een historisch overzicht gegeven over de voorafgegane jaren, waarin hij mocht ge wagen van den moed en durf der oprich ters en den zegen des Heeren, bij de op richting en ook later ondervonden. In de pauze was er gelegenheid het werk der kinderen te bezichtigen. Door het hoofd der school werd een referaat geleverd over: „De opvoeding der kinderen in de school". Door een tweetal oud-bestuurs leden werd nog het woord gevoerd, waar na deze goed geslaagde vergadering op de gebruikelijk wijze werd beëindigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2