No. 142 Donderdag 17 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS Buitenland Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn Binnenland. Belangrijkste Nieuws. iW VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! FEUILLETON. De ander staarde hem een oogenblik zelfwerkend /IlScent waschmiddel f Pcr Pa^ Mijnhardt's Poeders. „Hij ging naar bet vasteland, toen hij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. VL Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnemenfeprije; Per 3 maanden, franco per poet, 13. Losse nummers 10,05 Prijs der Advertentlën; 1i regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Geestelijke kracht. In zijne te Leeuwarden gehouden rede over de crisiszorgen van dezen tijd heeft Dr EL Colijn aan het slot een ernstig woord gesproken, dat wij hier gaarne doorgeven. Het beeld, dat ik u schilder, is somber. Maar ik ben in mijn ziel overtuigd, dat het juist is en daarom m a g ik u die schilde ring niet onthouden. Alleen met de waarheid zijn we waarlijk gediend, en het is zeker de roeping van den Christen om die waarheid onbe schroomd onder de oogen te zien. Dat geldt niet slechts van onze arbei ders, dat geldt van ons allen. En vooral geldt het voor hen die als werk gevers van dag tot dag met de arbeiders in aan raking komen. Laten we toch niet vergeten, dat het zware offers zijn die de tijdsomstandig heden van onze arbeidende bevolking ver gen en nog verder vergen zullen. De mees ten, althans onder onize geestverwanten, willen het wel zien, dat werkloosheid nog grooter druk brengt dan loonsverlaging, maar het maakt zooveel verschil hoe men het loonvraagstuk benadert. Of het ge schiedt in een begrijpenden zin, in een verstaan van de moeilijkheden, of dat men van uit den zadel Commandeert: Bic volo, sic jubeo, d.i. zoo wil ik, zoo gebied ikl Zulk een houding is niet Christelijk en reeds daarom niet verstandig. Ook in deze dingen moet de Christelijke gemeenschaps zin openbaar worden. Alleen door het gemeenschappelijk bren gen van offers kunnen we, naar den mensch gesproken, door deze moeilijke tijden heenkomen. Zij, die nog wat bezit ten, of nog in het genot van een redelijk inkomen zijn, zullen dit het volgende jaar merken in aanmerkelijk verzwaarde be lastingen. Allen te zaam zullen we ons hebben te gewennen aan levensversobe ring, in breedte en diepte beide. Alleen zoo we allen, van hoog tot laag, bereid zijn af te laten van het uitslui tend zien op eigen nooden en wenschen, zoo we bereid zijn op het geheel der volks gemeenschap te letten, kunnen we hopen dezen tijd door te komen zonder al te groot verlies aan volkskracht. Maar om dit te k u n n e n doen is meer noodig dan economisch inzicht alleen. En daarmee raak ik den geestelijken kant van het crisisvraagstuk. Ik mag wel zeggen den geloofskant. Kunnen we onzen 23en Psalm nog met volle overgave van het hart lezen? Kunfaen we het David nog nazeggen: „de Heere is mijn Herder, mij zal niets ontbreken." „Al ging ik ook in een dal der schadu wen des doods, ik zou geen kwaad vree zen, want Gij zijt met mij; Uw stok en Uw staf, die vertroosten mij". Kan, niet maar onze mond, maar kan onze ziel nazeggen wat de antwoorden bevatten in de 9e en 10e Zondagsafdee- ling van onzen Heidelbergschen Catechis mus Beamen wij, dat de eeuwige Vader van onzen Heere Jezus Christus, die he mel en aarde, met al wat daarin is, uit Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 2.) „En ik twijfel niet, of mijn klanten zullen hetzelfde zeggen. Ik spreek de waarheid, Robert, als ik je zeg, dat ik er nooit een oogenblik spijt van heb ge had, dat ik jou genomen heb, ofschoon ik het toentertijd alleen terwille van je moe der deed. Ze ruste in vrede." „Ik ben blij, dat u tevreden is, mijnheer Glen, en natuurlijk bij ik u heel dankbaar voor al, wat u voor me gedaan heeft. Maar ik veronderstel, dat mijn verlangen, om onafhankelijk te zijn, heel natuurlijk is." De oude man keek plotseling op. „Onafhankelijkl Maar je zult in een andere betrekkng vast niet meer onafhan kelijk zijn dan hier, in KilbranI" „Maar ik zoek geen andere betrekking," antwoordde Barker rustig. Hij draaide in zijn stoel, alsof het licht hem aan zijn oogen hinderde. het niet geschapen heeft en door Zijn eeuwigen Raad en Voorzienigheid nog onderhoudt en regeert, ook onze God en o n z e Vader is, van Wien wij niet twij felen, of hij zal ons met alle nooddruft des lichaams en der ziel verzorgen. Is het ons eigendom, wanneer wij belijden, dat de almachtige en alomtegen woordige kracht Gods, door welke Hij alles onderhoudt en regeert, ons loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvrucht bare jaren, spijs en drank, rijkdom en ar moede, ja alle dingen doet toekomen, niet bij geval, maar van Zijne Vaderlijke hand? En brengt ons dit ten slotte dan ook tot het ootmoedig b e 1 ij d e n, dat wij in allen tegenspoed geduldig, en in voorspoed dankbaar zullen zijn en in alles, dat ons nog toekomen kan ons ver trouwen blijven stellen op onzen getrou wen God en Vader? Kunnen we hierop ja en amen zeggen? Dan zal het Christenvolk van Neder land, ook in dezen donkeren tijd, gelijk zijn aan een lichtende stad op een berg. Dan verdwijnen de moeilijkheden wel niet maar dan worden de zwaarste zorgen ge dragen niet in de stemming van de wan hoop, die nergens meer uitkomst ziet, maar in de vertrouwende wetenschap, dat de mensch het werk, dat God doet, niet ka n uitvinden van het begin tot het einde toe. Moge dit ernstige woord weerklank vin den bij ons volk. Dan zal er nog wel geklaagd worden en gezucht, maar de bittere toon die nu soom doorbreekt zal dan niet meer gehaard worden. In de z o r g e n zal dan ook de zegen nog worden onderkend. Het bidden zal gepaard gaan met danken. En bij al de donkerheid van dezen tijd zal toch de lofverheffing niet ontbreken. De Ontwapeningsconferentie. Het presidium van de ontwapenings conferentie heeft besloten de werkzaam heden der conferentie op het einde dezer week te onderbreken en de conferentie op 11 April weder bijeen te doen komen. Onderhandelingen te Sjanghai vast- geloopen? Naar het agentschap Indo-Pacifique uit Sjanghai bericht zijn de Chineesch-Ja- pansche onderhandelingen voorloopig on derbroken. Tokio noch Nanking hebben tot nog toe op den hun voorgelegden tekst, die de interpretatie vormt der Volken bondsresolutie, geantwoord, en men be twijfelt, of deze tekst een basis van onder handelingen kan opleveren. De Japansche ambassadeur Sato deed echter te Genève de mededeeling, dat een voorloopig wapenstilstandsverdrag is tot stand gekomen. De massa-moorden aan den Dnjestr. Naar de correspondent van het Hon- gaarsche blad „Az Est" uit Boekarest meldt, heeft Zondag j.l. aldaar een gewel dige protestvergadering plaats gehad te gen de slachtingen, die door de Russische grenswacht worden aangericht aan de zwijgend aan. „Zoek je geen andere be trekking?" mompelde hij verbaasd. „Ik ben van plan voor me zelf te begin nen, mijnheer Glen," zei Barker, steeds even kalm. Zijn werkgever zat plotseling kaarsrecht op. „Voor je zelf beginnen!" riep hij uit. „Meen je dat heusch, mijn jongen." „Ik heb er reeds geruimen tijd over na gedacht, mijnheer Glen." „Maar maar je bent nog wel erg jong," zeide de oude man zwakjes. „Waar om 'heb je mij niet om raad gevraagd, Robert? 'Het is tegenwoordig niet zoo heel gemakkelijk een izaak te beginnen vooral in onze branche. De concurrentie is heel groot en het is niet altijd eerlijke concur rentie, waartegen we vechten moeten. De kruidenier, die zelf 'n winkel heeft, heeft 'n harden dobber om 't uit te houden tegen de coöperaties en groote vereenigingen met hun dozijnen winkels. Ik 'zeg je, een oude gevestigde zaak heeft al moeite om een batig saldo te krijgen. Denk maar eens aan mijn broer in Glesca, arme man. Na dertig jaar, en hij had gewerkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, moest hij het opgeven geruïneerd. En ik zou je van meer zulke gevallen kunnen ver tollen Hij keek Barker ernstig aan. „Ro bert, ik ml de laatste zijn, die wil verhin- oevers van de Dnjestr. Volgens officieele gegevens werden tot nu toe reeds 756 mannen, 212 vrouwen en 41 kinderen, in totaal 1009 personen, het slachtoffer van de wreedheid der sovjet-soldaten. Na afloop van de protestmeeting zon den de vertegenwoordigers der deelne mende vereenigingen, uit alle klassen der maatschappij, een memorandum aan den minister van buitenlandsehe zaken, waar in zij hem verzoeken, de aandacht der Europeesche volken op den massamoord te vestigen en op internationale interven tie aan te dringen. De malaise in den Engelschen scheeps bouw. In antwoord op vragen in het Engel- sohe Lagerhuis heeft minister Runciman gisteren meegedeeld, dat in het laatste jaar 12 scheepswerven met in totaal 71 hellingen en een totale capaciteit van V* millioen ton per jaar, opgeheven waren om het bedrijf te rationaliseeren. Negen van deze werven waren aan de Clyde bij Glasgow gelegen. De toestand was daar door echter niet verbeterd en tal van an dere werven waren dezen winter geslo ten in afwachting van betere tijden, doch zij waren nog niet definitief opgeheven. Op de in bedrijf zijnde werven werd op 1 Febr. met 14 procent van de totale ca paciteit gewerkt. De Rosa wordt In vrijheid gesteld. De Italiaan De Rosa, die in 1929 een aanslag pleegde op den Belgischen kroon prins Umberto en tot vijf jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, zal in vrijheid worden gesteld. Niemand minder dan kroonprins Umberto en zijn gemalin Ma rie-José hebben er bij koning Albert op aangedrongen dat hem een deel zijner straf zal worden kwijtgescholden, meldt de „Tel.". Zooals men weet, had de aanslag plaats toen de kroonprins van Italië een bezoek bracht aan Brussel, en wel op het oogen blik, dat hij een krans legde op het graf van den Onbekenden Soldaat. De mislukte staking in Polen. De socialistische algemeene 24 uursta king is volkomen mislukt. In totaal staak ten 40.000 personen of 5 pet. der arbei ders. Het spoorweg-, post- en telegraaf- verkeer was normaal Slechts eenige dag bladen zijn niet verschenen. In Zuid-Polen is het bij Krakau en Zy- wiec tot botsingen gekomen tusschen com munistische stakers en de politie, waarbij door de stakers op de politie werd ge vuurd. De politie beantwoordde het vuur, waar bij vijf personen werden gedood en een groot aantal anderen, o.w. politiebeamb ten gewond. Te "Warschau werd door een sterke po litiemacht iedere demonstratie onmoge lijk gemaakt. Het is hier nergens tot ex cessen gekomen. Korte berichten. In den nacht van 2 op 3 April a.s. wordt in België de zomertijd ingevoerd. Ingezonden Mededeeling. Koop niet "lt vooroordeel of sleur buitenlandsehe artikelen, die Holland betei of goedkooper levert. Ko >pt Nederlandsch fabrikaat. Dat is de meest doeltrelfende werkloozensteun. Gebruikt geen geïmporteerd wasch- mlddel: Holland levert minstens zoo goed en goedkooper. Vraagt het Probeert bet en oordeelt zelf. De opstand in Mansjoerije en de daarop gevolgde Japansche actie neemt nog steeds in omvang toe. Japansche troepen bewegen zich in de richting van de Noord- en de Westgrens. Vandaag begint het congres van de Spaansche communistische partij. Een groot aantal afgevaardigden zijn per vliegtuig aangekomen. Er is 'n intensieve propaganda gemaakt. Het aantal werkloozen in Italië, dat op 31 Januari 1.051.321 bedroeg, is tot 29 Februari volgens een officieele mededee ling tot 1.147.945 gestegen. Ingezonden Meledeeling. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Pachtovereenkomsten. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel heeft de minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw geant woord: Een onderzoek is loopende o.a. wor den verschillende autoriteiten gehoord, welke met de practijk in aanraking ko men in de meer algemeene quaestie, of het noodig is thans soortgelijke maat regelen in het leven te roepen als waren vervat in de wet van 4 September 1914 (Staatsblad no. 444). De ondergeteekende verbindt daaraan, in overleg met den mi nister van justitie, een onderzoek of het noodig is bijzonderlijk voor pachtovereen komsten eenige voorziening te treffen, waarbij ook het denkbeeld om de moge lijkheid te openen van ontbinding van loo pende pachtovereenkomsten onder oogen wordt gezien. In het vorenstaande wordt gesproken van „noodig", omdat slechts in geval van dringende noodzakelijkheid is over te Binnenland. Bezuiniging bij de spoorwegen. Minister de Graaff stelt de portefeuille kwestie in de Tweede Kamer. De rijksmiddelen in Februari. Buitenland. Tegenstrijdige berichten uit Shanghai. De ontwapeningsconferentie met vacantia. Algemeene staking in Polen mislukt. gaan tot crisismaatregelen op het terrein van het burgerlijk recht. De zomertijd en Je spoorwegen. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vraag gesteld: Heeft de minister, zooals door hem is toegezegd in de avondvergadering van de Tweede Kamer van 8 December jl., een onderzoek ingesteld bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, of afschaf fing of verkorting van den zomertijd ten aanzien van de dienstregeling der treinen bezwaren zou veroorzaken, indien men de plannen der regeering dienaangaande weet vóór de samenstelling van de dienst regeling, en zoo ja, welk is het resultaat van dit onderzoek? De bezuiniging bij de Spoorwegen Tal van personen op verscheidene sta tions der Nederlandsche Spoorwegen, die den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt, worden met 1 Mei gepension- neerd. Onder hen zijn ook personen, die nog geen 40 dienstjaren d.i. da dienst tijd rechtgevende op vol pensioen heb ben. Bezuiniging op defensie-uitgaven. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Binnenkort zal de regeering een beslis sing moeten nemen in de vraag, in ver band met de noodzakelijke bezuiniging van 's rijks uitgaven, of de africhting vam het leger geheel in handen zal blijven van beroepsofficieren en lager kader, of dat deze zal geschieden door het verlofsper- sonftel, m.a.w. in de richting' zal gaan van het Zwitsersche stelsel. Zou dit laatste stelsel worden gekozen, dan zou geleide lijk een zeer groote afvloeiing van fce- roepspersoneel moeten plaats hebben. Het Twentsch textielconflict. Gisteren in den loop van den. middag werd het bekend, dat de burgemeester van Enschede de heer Edo Bergsma de bestu ren der drie groote textielorganisaties „de Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas" heeft uitgenoodigd tot een bespreking, welke hedenmiddag in den Haag zal wor den gehouden. De organisaties der werkgevers hebben een dergelijke uitnoodiging niet ontvan gen zoodat deze bij bovenbedoelde confe rentie niet vertegenwoordigd zuilen zijn. Ingezonden Mededeeling. deren dat jij vooruit komt in de wereld. Maar als ik je een raad mag geven, wacht dan nog wat. Tenzij," voegde hij er aan toe, toen hem plotseling wat inviel, „tenzij je deelgenoot bent geworden in een reeds bestaande 'zaak. Is 't zoo?" „Neen, ik ga een nieuwe zaak begin nen, mijnheer Glen". „Maar daar is heel wat kapitaal voor noodig. En het spijt me erg je te moeten zeggen, dat ik je in dat opzicht niet kan helpen. Als ik het geld had, zou ik het je toevertrouwen, Robert, maar ik had me borg gesteld voor mijn broer en daar zijn mijn spaarduitjes aan opgegaan". „Het is heel vriendelijk van u, daaraan te denken", zeide Barker, maar „Maar je hebt geen kapitaal", viel de oude man hem in de rede. „Je kunt op geen stukken na genoeg geld hebben voor je doel. Zie je, mijn jongen, ik moet wel weten hoe je er voor staat, daar je móe der je niets naliet en ik het best weet, wat voor salaris ik je betaald heb. Ik twijfel niet, of je hebt een kleinigheid over kun nen sparen, maar veronderstel, dat je alles bespaard had, wat je verdiende, dan zou dat nog niet voldoende zijn om een zaak op te zetten, die de moeite waard is. Heb je er wel eenig idee van, wat je nood!? hebt om te beginnen? Ik ben bang erg bang, dat je een beetje haas tig bent geweest met je besluit, Robert". De jonge man glimlachte. „Ik heb ruim twaalf duizend gulden op de bank", antwoordde hij rustig. Glen sprong zoo haastig op, dat zijn stoel omviel. „Twaalf duizend guldenl" riep hij en zweeg stil. Dat kon hij niet begrijpen. „Ik heb mijn vader ontdekt", zei Barker na een korte pauze. De trek van zorg op het gelaat van den ouden man maakte plaats voor een uit drukking van blijschap. Hij strekte zijn groote hand uit om die van zijn bediende te drukken. „Daarvoor zij God geloofd", riep hij uit. „Waarom vertelde je me dat niet eerder, mijn jongen? Hoe ben je daarin toch ge slaagd?" „Ik vond een aanwijzing in de papieren van mijn moeder; maar om u alles te vertellen, zou een al te lange geschiedenis worden. Hij woont in Edinburgh. Hij is een slecht mensch, mijnheer Glen". Glen zuchtte. „Het was een slecht man, die je moeder verliet", zei hij zacht, „maar ik had gehoopt, dat ze een beter zou te rug vinden. Ik dacht eigenlijk, dat hij al lang dood was". mijn moeder verlaten had en kwam met wat geld terug na haar dood. Ik veron derstel, dat hij op de een of andere ma nier vernam, dat ze gestorven was, of schoon hij dat niet zei. Hij vertelde me trouwens niets over zijn leven en bezig heden gedurende al die jaren, die verloo- pen zijn sinds hij mijn moeder verliet. Misschien is hij wel een groot misdadiger, wie weet. Hij woont op kamers in Edin burgh en is op het punt met zijn kostjuf- frouw te trouwen, die wat geld heeft". „Was hij blij je te zien, Robert", vroeg de oude man gespannen. „Blij!" Hij betaalde met elf duizend gulden op voorwaarde, dat ik me nooit weer zou laten zien of van me laten hooren Hij is bang, dat zijn aanstaande vrouw iets van mijn bestaan zal hooren, veron derstel ik. Hij zei, dat die elf duizend gul den alles was wat hij had, maar ik ge loof hem niet. Ik kreeg in ieder geval wat ik wenschte: een afschrift van de huwe- lijksacte van mijn moeder het origineel had hij verloren of vernietigd en het geld". Geen teeken van ontroering was er bij Barker te bemerken. Ducan Glen schudde droevig het hoofd. (Wordt vervo'sd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1