No. 140 Dinsdag 15 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. WW VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. zelfwerkend XV17 Vs cent waschmiddel per pak. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lanoe Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te lfllddelbnrg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlën: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. De presidentsverkiezing. De presidentsverkiezing in Duitschland heeft meer dan nationale beteekenis. Er staat hierbij ook internationaal zeer veel op het spel. Met spanning werd dan ook overal de uitslag van de Zondag gehouden stem ming tegemoet gezien. De aanvankelijke uitslag is tot op ze kere hoogte verblijdend. Het schijnt, ge zien de stemcijfers, wel zoo goed als ze ker, dat Hindenburg bij de herstemming op 10 April met een flinke meerderheid zal worden gekozen. Dit stemt tot dankbaarheid, maar een dankbaarheid die niet in staat is de zorg voor de toekomst weg te nemen. Zeker de Nationalistische candidaat Hitler is niet gekozen, en er is al heel weinig kans dat hij bij de herstemming de eindstreep zal halen. Maar hoe kwam dat? Alleen doordat de buitengewoon popu laire veldmaarschalk, de grijze Hinden burg, bereid was op zijn ruim 80-jarigen leeftijd weer een candidatuur te aanvaar den en dat de Soc.-Democraten uit vrees voor erger deze candidatuur uit alle macht steunden. Mocht echter binnen afzienbaren tijd Hindenburg in verband met zijn hoogen leeftijd genoodzaakt zijn zijn hooge ambt neer te leggen, of mocht hij komen te overlijden, dan is het wel zoo goed als zeker, dat de Hitlerianen de overwinning zullen behalen. Het is alleen aan de buitengewone omstandigheden te danken, dat Hitler in de minderheid bleef. Maar het feit blijft, dat ruim elf mil- lioen Duitschers op hem hun stem uit brachten en dat sedert 1930 zijn aanhang steeg van 19 pet. tot 30 pet. der stem hebbende Duitschers. Dat zijn cijfers die spreken. En het is geen bemoedigende taal die zij laten hoo- ren. „Wij duchten, zegt terecht de Neder- 1 a n d e r, het nationalisme als een gevaar voor Europa. De toenemende invloed van Hitler in Duitschland heeft het vredes werk van Briand en Stresemann reeds gevoelige schade toegebracht. Wij kunnen hier slechts werkelijke ver betering en genezing verwachten van een oprecht streven naar Christel ij ke Politiek. Daarop alleen kan de hoop gevestigd zijn voor Europa ook voor ons eigen vaderland. Slechts de willig-aanvaarde tucht van Wet en Evangelie kunnen de zorg voor eigen bedrijf en gezin houden binnen de geoorloofde grenzen en haar behoeden voor de ontaarding in groeps-egoïsme en klassenstrijd. Slechts deze tucht zal in staat zijn de vaderlandsliefde der onder scheiden volken te houden binnen de haar gestelde perken en haar te behoeden voor de ontaarding in nationalisme en oor logszucht. Moge het, allereerst bij ons eigen volk i maar ook bij andere volken aan deze tucht niet ontbreken!" DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. Er 'heerscht bij velen in Duitschland ernstige teleurstelling, dat 'Hindenburg niet dadelijk bij eerste stemming werd herkozen. Niemand betwijfelt echter, dat hij over 4 weken de overwinning zal behalen. De tot nu toe in de bladen geleverde be schouwingen, beperken er zich voorname lijk toe de verschuivingen in het kiezer corps, die zioh hebben vertoond, onder de loupe te nemen. Men constateert daarbij, dat de nationaal socialisten weliswaar de nederlaag hebben geleden, dat zij echter nog ettelijke millioenen aan stemmen heb ben gewonnen, wat intusscben, gezien het voortduren van de oeconomiscihe crisis, wel niemand zal verbazen. De nationaal socialisten hebben zich bij de verkiezingen geweldig ingespannen. Ze hebben nog talrijke politieke wijfelaars weten te bewegen voor Hitier te stemmen en men kan dientengevolge gerust zeg gen dat ze thans zoo ongeveer het maxi mum 'hebben verkregen, dat zij aan stem men in Duitschland sullen kunnen be halen, tenzij de crisis nog ernstiger afme tingen zou aannemen. Opmerkelijk is zeker, dat de resultaten in Hessen en ook in Thüringen, waar de nationaal socialisten aan de macht zijn of geweest zijn, weinig bevredigend voor hen zijn. In enkele kieskringen, b.v. in Hol- stein, hebben ze nog aanzienlijke winst kunnen boeken, maar ze zijn ook hier te leurgesteld in hun verwachtingen. Ook in het Oosten des Rijks zijn de na tionaal socialisten vooruitgegaan; het Oos ten heeft klaarblijkelijk geheel vergeten wat het aan Hindenburg te danken heeft ge had. In het algemeen vindt de regeeringspers dat Zuid-Duitschland en het Westen van Duitschland, waar men de ontruiming van het Rijnland nog niet heeft vergeten en voorts Berlijn zelf, de eer van Hinden burg hebben hooggehouden. Te Berlijn, waar Goebbels de reclametrom voor 'Hitler heeft geroerd, heeft Hitier zoo wat de helft van de stemmen ver kregen, die op Hindenburg zijn uitge bracht. Een manifest van de rijksregeering. In een manifest der rijksregeering wordt naar aanleiding van de gehouden stem ming van gister, gezegd: De eerste stemming heeft volkomen aan de gekoesterde verwachtingen beantwoord. Ofschoon wij nu reeds met voldoening vast mogen stellen, dat Hindenburg's her kiezing vast stemt, mag men zioh in de eerstkomende vier weken niet door dit ge ruststellend feit in lethargischen slaap la ten wiegen, want de tegenpartij zal niets onbeproefd laten om 'het resultaat nog te veranderen. Er bestaat geen onzeker element meer in de ontwikkeling der binnenlandsche poli tieke toestanden, want dat onze Rijkspre sident opnieuw Hindenburg heet, staat, na de stemcijfers van gisteren, onomstoo- telijk vast. De verkiezingen in hei Saargebled. Het resultaat der verkiezingen voor den landsraad in het Saargebied is, on danks de geweldige beteekenis van de presidentsverkiezingen in het rijk, in alle politieke kringen met de grootste opmerk zaamheid gevolgd en met levendige be vrediging begroet. Gebleken is namelijk, dat de bevolking van het Saargebied slechts aan zulke par tijen haar stem gegeven heeft, welker vast program de hereeniging met het Duitsche vaderland is. Uit deze eenstemmige uitspraak ten gunste van het rijk, blijkt vanzelf de eenig mogelijke oplossing van het Saar-vraag- stuk. De Pruisische verkiezingen. Hitler candidaat voor den Landdag? Uit Berlijn wordt gemeld, dat de ver kiezingen voor den Pruisischen landdag zullen worden gehouden op 24 ApriL Hoe groot de beteekenis van de aan staande Pruisische verkiezingen zal zijn moge uit het volgende blijken. Indien men de resultaten van de stem ming van Zondag nauwkeurig bekijkt, kcunt men tot de conclusie, dat Hinden burg vrijwel overal de meerderheid heeft behaald, behalve juist in Prui sen. De partijen van rechts schijnen het er over eens te zijn geworden, elkander in den kiesstrijd in Pruisen niet te be strijden, maar eensgezind te trachten de macht in die grootste Duitsche landstreek te veroveren. Nu wordt van gewoonlijk zeer goed in gelichte zijde medegedeeld, dat Hitier ver moedelijk een candidatuur voor den land dag zal aanvaarden. Indien zijn fractie de sterkste van het Huis wordt, is 't zeer goed mogelijk, dat Hitier voor de functie van minister-president in aanmerking zal komen en men zal den oomogelijken toestand beleven, dat Brüning rijkskanse lier en Hitier Pruisisch minister-president is. Hitier zou zeker in de eerste plaats Gzresinski, den sociaal-democratischen hoofdcommissaris van Berlijn uit zijne functie ontslaan en vervangen door een nationaal socialist, die voor de orde en veiligheid in de hoofdstad van het rijk en dus ook voor de veiligheid van de rijks regeering zou moeten waken. In den rijks raad zou Pruisen met zijn groot aantal stemmen de heele politiek van de rijks regeering zonder moeite kunnen dwars- boomen. Het is in deze omstandigheden te begrijpen, dat de partijen van rechts thans heel wat meer belang zullen gaan hechten aan de verkiezingen in Pruisen, dan aan de tweede stemming voor het rijkspresidsntschap. Uit den Belgischen ministerraad. In de gisteravond gehouden wekelijk- schen kabinetsraad heeft minister Hy- mans verslag -uitgebracht betreffende den huidigen internationalen toestand. Ook over den stand der Nederlandsch- Belgische besprekingen is door den minister van buitenlandsche zaken, mede in verband met de jongste verkla ringen van minister Beelaerts van Blok land, een en ander meegedeeld. Na afloop der vergadering was daaromtrent echter van de leden der regeering niets na ders te vernemen. 77 menschen in sneeuwstorm omgekomen Volgens een bericht uit Tiflis zijn in de omgeving van Araschenda 77 perso nen, o.w. 2 onderwijzers en 25 leerlin- Ingezonden Mededeeling. Alleen uit Duitschland werd in 1931 voor bijna 3 Millioen gulden aan waschmiddelen geïmporteerd. Dit had 300 Hollandsche arbeiders werk kunnen geven en Hol land maakt het thans minstens zoo goed maar 25 goedkooper. Neemt toch de proef met dat uitstekend Probeert het en oordeelt zelf. Binnenland. H. M. de Koningin opent het derde Jaar beursgebouw. De fraude bij de De Kanter en Hordijks Bank te Goes. Buitenland. De presidentsverkiezing in Duitschland. Hitier candidaat voor den landdag. Ingezonden mededeelingen. gen tijdens een sneeuwstorm om het le ven gekomen. Nieuwe staat Mandsjoerije. Reuter meldt uit Tokio, dat het minis terie van buitenlandsche zaken besloten heeft den oud-ambassadeur te Moskou, Tokitsji Tanaka, naar Mandsjoerije te zen den om er den toestand te volgen. Man legt er den nadruk op, dat hij geenerlei betrekkingen zal onderhouden met den nieuwen staat. MacDonald. Voor de eerste maal sinds zijn oog operatie is de premier gisteren in het Lagerhuis geweest, waarzijn verschijning met een hartelijk applaus is begroet. Mac Donald, die een uur vroeger bij den Ko ning op audiëntie was geweest, heeft de eerste maal slechts korten tijd de zitting bijgewoond, maar naar men verwacht zal hij Woensdag den kabinetsraad weer voor zitten. OverstroomIngen in Roemenië. De plotselinge invallende dooi en de stort regens hebben, naar B.euter uit Boekarest meldt in vele deelen van Roemenië hevige overstroomingen veroorzaakt. Bruggen en spoorlijnen zijn vernield, vele dor pen staan onder water. Te Boekarest en Jassy zijn eenige voorsteden overstroomd. Daar het intusscben weer is gaan vriezen, zijn de watermassa's op straten en plei nen in ijsmassa's veranderd, die kleine gletsjers gelijken. Appelen uit Noord-Amerika. Het Tweede Kamerlid Braat heeft tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den minister bekend, dat in den loop van deze maand in Europeesche ha vens uit Noord-Amerika appels zijn aan gekomen, die besmet waren door de San- José-schildluis? Is het den minister bekend, dat amb tenaren van de politie op de Parijsche markt reeds appels hebben gevonden, waarop het bovengenoemd insect voor kwam? Is het den minister bekend, welke groote verwoestingen door bovengenoemd insect kunnen worden aangericht? Acht de minister het niet noodzakelijk om ook in ons land de noodige maatre gelen te nemen, evenals zulks reeds in Frankrijk is geschied, om te verhinderen dat met de Noord-Amerikaansche appels ook bovengenoemd insect in ons land wordt ingevoerd? Bezuiniging loodswezen. In den afgeloopen zomer besloot het Loodswezen van IJmuiden uit een loods boot tot nabij het Haaks-lichtschip te zen den met Vlissingsche loodsen om de naar Antwerpen bestemde schepen daar reeds van een loods te voorzien, in concurrentie met het Belgische loodswezen. Ter bezuiniging is besloten met ingang van Dinsdag a.s. dezen loodsdienst op te heffen. De voor dit doel gebruikte loods boot zal buiten dienst en te Hellevoetsluis opgelegd worden. Moeilijkheden mei werkloozen. Tijdens een werkloozenbetooging is het te Krommenie tot een botsing met de po litie gekomen toen de werkloozen weiger den een meegedragen bord aan de politie af te geven. De demonstranten zijn toen door drie agenten en een rijksveldwach ter met de sabel uiteengedreven, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. De ver boden opschriften werden in beslag geno men. Later in den avond is de plaatselijke politie door marechaussee versterkt. Den geheelen avond is het zeer rumoerig ge weest langs den weg. De mijnwerkersloonen. In de te Heerlen gehouden vergadering der contactcommissie heeft men ten aan zien van de verlaging der mijnwerkers loonen overeenstemming bereikt. Het be middelingsvoorstel dat de R.K. Mijnwer- kersbond in de vergadering van Zaterdag j.l. te berde had gebracht, werd thans door de directies aanvaard. Dit voorstel houdt in dat de mijnwerkers de 10 pet. loonsverlaging aanvaarden, terwijl de ge zinstoeslag en de verlofregeling gehand haafd blijven. De verlaging gaat met 5 pet. in op 1 April a.s., terwijl de tweede 5 pet. verlaging ingaat op 1 Juni a.s. De Nederlanders te Shanghai. Aneta meldt uit Shanghai, dat de laat ste week een werkelijk kalme week was. De dames onder leiding van de echtge- noote van den Consul-Generaal Groen man waren druk bezig met het vervaar digen van verbandmiddelen ten behoeve van de Chineesche hospitalen. De Neder landers, die ingedeeld waren bij het vrij willigerscorps ter handhaving van de neutraliteit, hadden weer rustig plaats genomen achter hun schrijftafels. Steun aan den melkprijs. In de vergadering van het dagelijksch bestuur der Geldersch-Overijsselsche Mij. van Landbouw zijn o.m. behandeld de verzoeken, welke van vele afdeelingen waren binnengekomen om opnieuw bij de rc/geering aan te dringen op meer steun voor den landbouw. Medegedeeld werd, dat een ontwerp tot steun aan den melkprijs zeer spoedig door de Tweede Kanier zal worden behandeld. Besloten werd nog, dat het bestuur aan het Kon. Ned. Landbouwcomité in over weging zal geven, bij de regeering aan te dringen op het indienen van een nieuw ontwerp-Pachtwet, waarin voorzieningen worden getroffen ingeval van onbillijke opzegging der pacht door den verhuurder (recht op schadeloosstelling voor den pachter). DE ZES EN TWINTIGSTE JAARBEURS Zooals dit bij het jaarbeursbestuur ge woonte is, hield de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen in een persconferentie een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Het nieuwe gebouw is niet alleen vol tooid en in gebruik genomen, maar ook geheel gevuld; het aantal deelnemers is sedert de laatstgehouden voorjaarsbeurs van 1349 tot 1558 gestegen en het aantal vierkante meters verhuurde expositie ruimte van 14000 tot 16750 M2 uitgebreid. Het jaarbeursbestuur heeft het vertrou wen, dat zoolang de handel, al is hij nog zoo ziek, nog leeft en zich nog beweegt, er voor het jaarbeursinstituut gelegenheid zal zijn om zijn functie in het handels verkeer in het belang van handel en nij verheid te blijven vervullen. Trouwens de algemeene malaise is niet onopgemerkt aan de voorbereiding van deze voorjaarsbeurs voorbij gegaan. Het aantal firma's, dat genoodzaakt was zich na inschrijving onder invloed der toene mende malaise weder terug te trekken, ie dit keer grooter geweest dan ooit te vo ren en alleen een belangrijke aanvanke lijke reserve van deelnemers, die in den beginne der voorbereiding afgewezen moesten worden, maakte het mogelijk de plaatsen der uitvallers onmiddellijk we der te bezetten en aldus met een geheel gevuld gebouwencomplex en jaarbeurster- rein de eindstreep der voorbereiding te kunnen overschrijden. Het totaal aantal deelnemers aan deze voorjaarsbeurs bedraagt 1558, voor het Nederlandsche jaarbeursinstituut een re- cordgetal. Met dit aantal zijn alle vorige beurzen verslagen. Nog vele aanvragers moesten wegens gebrek aan plaatsruimte worden afgewezen. Onder de afgewezen firma's bevindt zich een berekkelijk groot aantal buitenlandsche firma's. De terugkeer van de afdeeling Koloniën verdient een extra-vermelding. Men zal zich herinneren, dat van de eerste jaar beurs af aan ons jaarbeursinstituut een Koloniale afdeeling verbonden is geweest. Voor de eerste maal neemt Egypte aan onze beurs deel met katoen, terwijl ook Zuid-Slavië ter beurze vertegenwoordigd is. Het Reichsverband der deutschen In dustrie heeft op deze jaarbeurs wederom een Aufkunftstelle. Na de rede van den heer Graadt van Roggen werd het derde jaarbeursgebouw gezichtigd, waarop de heer ir De Bie Leu- veling Tjeenk aan de hand van lantaarn plaatjes een overzicht gaf van de tot standkoming van het derde jaarbeursge bouw. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen, J. E. Klomp, te Ede. Te Gaastmeer, H. van Schothorst, cand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar Vlaardingen, M. Groenenberg te Oosterend (Texel). Bedankt voor Zuidwolde, M. Groenen berg te Oosterend (Texel). Geref. Kerken. Beroepen te Groningen (7e pred.pl.) L. Oranje Gz. te Laren. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Assen, J. R. G. Croes te Goudë en A. Grappen te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Den Haag (W.), K. G. v. Smeeden te (Haarlem (N.). Voor Nieuw- poort, J. W. van Ree te Barendrecbt. Geestelijk verzorger. Ds H. Boswijk te Uithoorn heeft de be noeming tot geestelijk verzorger van de stichting „Bloemendaal" te Loosduinen aangenomen. Legt het ambt neer. Ds. A. Burger, Ned. 'Herv. predikant te Zwee- loo, is voornemens zijn ambt als predi kant neer te leggen wegens zijn benoe ming tot directeur van het buitenhuis „De Vink" te Noordwijkerhout. Biggekerke. Door wijlen mej. J. J. Lou- werse, laatst weduwe van J. Marijs, alhier overleden, is aan de Ned. Herv. Kerk al hier gelegateerd, vrij van successie, 'n be drag van driehonderd gulden. De sluikhandel in co caïne aan de BelgischN eder- 1 a n d s c h—D uitsche grens. Da Belgische politie is op hef spoor gekomen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1