I. DONNER-MEfJLER Nieuwe Heerenstcffen. Schoonmaak Zilveren Fotolijstjes Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Rechtzaken IHI 'tGEROHUIS Financieële Berichten. Marktberichten. Scheepstijdingen. Advertentiën. ORGANIST Wolphaartsdijk. Chr, School Nieuwdorp Afloop Verkooqinqen. Aanbestedingen enz. bericht voor haar Maat- afdeeling de ontvangst der Christelijke School Veere. Kapalle. Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente voltallig bijeen. De voor zitter deelt mede, dat door den inspecteur der directe belastingen voorloopige bera ming is gegeven van de te ontvangen opcenten op Grond- en Personeele belas ting. Op deze begrooting was f 100 meer geplaatst dan was gedacht, zoodat dit niet tegen viel. Vanwege de Breede Watering bewesten Ierseke is bericht ontvangen, dat er geen bezwaar bestaat, om de bermsloot te dem pen als werkobject. De voorwaarden von den enkele leden wel wat bezwarend. De vereeniging Land- en Tuinbouw ver zoekt subsidie uit de gemeentekas ter be strijding van de musschenplaag. Het prae- advies van B. en W. luidde om geen sub sidie, hoe klein ook, te verleenen, aange zien een strikte bezuiniging zeer noodza kelijk is, wil de gemeente met haar finan ciën niet spaak loopen. Besloten werd af wijzend te beschikken. Verpachting van gemeentegrond van een ontslagen pachter heeft plaats gehad. Hoogste inschrijver was Jan Balkenende voor f 202.50 per H.A., wien dit is gegund, in den vervolge zal streng toegezien wor den op de soliditeit van den pachter, daar nog enkele in discrediet staan en vermoe delijk ingrijpen zal moeten plaats hebben. Alsnu deelt de voorzitter mede, dat de eerste ophaaldienst van vuil morgen een aanvang zal nemen. Door 30 inwoners wordt verlangd om afval op te halen. Zij zullen hiervoor jaarlijks f 2.50 betalen. B. en W. stellen thans voor om dit te bren gen op f 1.50. De deelname zal dan wel toenemen. Aldus werd besloten. Dhr H. de Kunder is door B .en W. aangesteld voor den wekelijkschen op haaldienst. Van het B. A. is bericht ontvangen in zake steunverleening werkloozen, dat aan ongeorganiseerden toeslag zal verleend worden Voorgelezen wordt het adres van de S. D. A. P; en den modernen landarbeiders- bond, gericht aan den Raad en door de pers reeds eerder opgenomen, waarin ge wezen werd op het te kort schieten van den Raad inzake werkverschaffing enz. Ook bereikte weder een adres van dezen den Raad om uitkeering aan de werkloo zen tot een bedrag van f 12 per week met een 48-urige werkweek. Ook werdver zocht een steunregeling in het leven te roepen en uit te keeren f 9 per week aan gezinnen met twee personen. Verder werd aangegeven een regeling voor kostgangers ongehuwden enz. De voorzitter deelt verder mede, dat door den Minister van Binnenlandsche zaken is bericht, dat de werkverschaffing tot 26 Maart duurt en dat voor delfwerk geen hooger loon wordt uitgekeerd, wel wordt een vergoeding toegekend voor het gebruik van laarzen. Dhr Fraanje vraagt, of er nu ook nog werkloozen zijn, aan wie geen werk ver schaft wordt. De voorzitter zegt, dat aan 1 31 personen werk verleend is en er om de drie dagen gewerkt wordt. (Slot volgt). Wissekerke. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Besloten werd een tapverbod voor den Zondag in te voeren (tegen de 'heeren Van Halst en De Looff, buiten stemming de heer De Boer, terwijl afwe zig waren de heeren Flikweert, Breure en en Noordhoek. Besloten werd als werk verschaffing den spuiboeztm van de ha ven uit te diepen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel H. J. van Schuppen te Lunteren. Te Huis duinen (Julianadorp) H. van Schothorst, cand. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Aangenomen naar Gkssen-Oude- en Giessen Nieuwkerk, J. H. Mulder, cand. te Leeuwarden. Naar Ierseke, H. Toren beek, cand. te Zuidlaren. Bedankt voor Ooster-Nijkerk (F.) en Oosterend (Fr.), J. H. Mulder, cand. te Leeuwarden. Voor Oud-Beijerland, H. To renbeek, cand. te Zuidlaren. Beroepbaar. De heer S. R. Srnil- de te Hattem, cand. aan de Theol. school te Kampen, is door de classis Harderwijk beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. Nederlandsch Bijbelgenootschap. Dezer dagen vergaderde de Provinciale Commissie Zeeland met de afgevaardig den der afdeelingen te Goes. Na de ge bruikelijke opening heette de voorzitter in het bijzonder Mevr. Koolstra-Buenk wel kom, die na een langdurige ziekte weder om ter vergadering kon komen. Ds Boeke deelde o.a. mede, dat in 1931 ongeveer 200.000 jeugdboekjes zijn verspreid en dat het aantal series lantaarnplaten geregeld wordt uitgebreid. Het werk der afdeelin gen werd uitvoerig besproken. Het houden van de propaganda-samenkomsten blijkt vruchtbaar te zijn, omdat het achteruit gang in ledental voorkomt en tevens hun, die zich niet tot een vaste bijdrage kunnen verbinden, gelegenheid geeft om hun ga^a te schenken. In het bijzonder werd hst werk der Bijbelverspreiding door de ai- deelingen onder de oogen gezien; blijk baar zijn verschillende uitgaven van het N. B. G. nog weinig bekend. Het voorstel inzake een Bijbelsch lees boek lokte een breede bespreking uit. Ge hoopt wordt, dat het niet onmogelijk z J blijken te zijn. Drukproef van een circu laire aan jonggehuwden, wier huwelijk niet kerkelijk bevestigd werd, wordt over gelegd. Zij worden daarin opgewekt zich van een Bijbel te voorzien. Van de nieuwe- vertaling zullen het Evangelie van Mat- tbens brief jjbu fa Romeinen tege lijk verschijnen. Ds Homburg bedankte als lid der Provinciale Commissie. In zijn plaats werd benoemd dhr A. de Lange te Goes. Tot voorzitter werd in de plaats van Ds Homburg gekozen Ds A. M. v. d. Most v. Spijk te Kortgene. Naar de Cen tral Commissie Binnenland werden afge vaardigd Db Douma en Ds Voors. Zondag 13 Maart 1932. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Steinz. Wilhelminadorp vm ds de Vries, nm. geen dienst. 's Heer Arendskerke, vm. ds v. Dijk, nm. ds Steinz. Wolfaartsdijk vm.?, nm. ds v. Dijk. Ovezand, 9.30 u. ds Dijkstra. Driewegen 2 u. ds Dijkstra. Ritthem 9.30 u. ds van der Waa, 2 u. ds Visbeek. Koudekerke 9.30 u. ds Ten Kate, 7 u. ds Hartjes (Jeugddienst). 't Zand 10 u. ds Hartjes, 2 u. ds Ten Kate (Doopsbediening). Wissekerke vm. en nm. ds Louwerse. Geersdijk vm. leesdienst, nm. dhr Over- gaauw. Hansweert vm. ds v. Selms, nm. ds Koop- mans te 's H. Hendrikskinderen. Geref. Kerken. Wissenkerke vm. en nm. ds de Meester van Brouwershaven. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 u. ds Unger van Bruinisse. Ingezonden Mededeeling. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. De moordaanslag te Amsterdam. De confrontatie van den arrestant D., met de weduwe P., heeft een nieuwe sterke aanwijzing tegen hem opgeleverd. Zoodra D. werd binnen ge bracht riep de oude vrouw uit: „dat is hij." Zij bleef er verder pertinent bij, dat D. de man is, die Woensdagmiddag in haar huis in de Westerstraat getracht heeft haar neer te slaan. Vader en dochtertje aangereden. Een 7-jarig meisje gedood. Op den weg tus- schen Esschen en Calmpthoutschen hoek had een motorongeluk plaats, dat treurige gevolgen heeft gehad. De heer A. N. was met zijn 7-jarig dochtertje naar Esschen geweest en keer de met het kind huiswaarts. Zij liepen op het rijwielpad toen zij plotseling van ach ter door een motor werden aangereden. Beiden werden ernstig gewond en raak ten buiten bewustzijn. Het meisje, dat naar de ouderlijke woning werd vervoerd, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Het verlies is nog zwaarder, waar het 't eenigst kind van het gezin betreft. De motorrijder bekwam een vrij ernstige hoofdwonde. Auto over den kop. Drie gewonden. Op den weg Roermond Horn is gistermiddag een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een personenauto kwam in volle vaart van de richting Horn aan gereden. Door de gladheid van den weg slipte de auto en kantelde vervolgens van de vrij hooge helling. De wagen sloeg ver scheidene malen over den kop. In den wagen zaten de heer en me vrouw Bouvy en hun dochter uit Amster dam. De inzittenden werden gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar de bei de dames ter verpleging moesten worden opgenomen. De heer Bouvy kon na ver bonden te zijn het ziekenhuis weer ver laten. Beslag gelegd op huis en inboedel van een notaris. Zooals men zich herinnert werd onlangs de Amsterdamsche notaris mr M. gearres teerd. Kort na zijn arrestatie werd hij echter tegen borgstelling weer in vrijheid gesteld. Door zekere handelingen van notaris M. gevoelde zich de gemeente Keulen be nadeeld. Ten verzoeke van -enoemde ge meente, in den persoon van den burge meester, is, met toestemming van den president der Arrondissements-rechtbank te Amsterdam door een deurwaarder be slag gelegd op het huis en den inboedel van den notaris tot een bedrag van zeven tig duizend gulden. Boerderij in asch gelegd. Te Weerwille, gemeente Ruinerwold, is in een half uur tijd de boerderij, bewoond door den landbouwer Eisen, geheel uitge brand. Vijftien stuks vee kwam in de vlammen om, terwijl ook de inboedel bijna geheel verloren ging. Huis en inboedel waren verzekerd. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende strafzaken behandeld: M. G. v. D., 42 j., handelsagent te Mid delburg, was in verzet gekomen tegen een vonnis van de Rechtbank te Middelburg waarbij hij wegens verduistering drie maal gepleegd resp. f 165.50, f30.10, en f39,70 in den loop van 1931 te Middel- biirg,, ton uadeale van de N.V. Gilde Ca ramel en Toffeefabrleken te Rotterdam, werd veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. Eisch: bekrachtiging van het vonnis waartegen verzet. S. v. D. 31 j. arbeider en M. P., 29 j., werkman, beiden wonende te Zierikzee, verdacht van diefstal in vereeniging van een schaap ten nadeele van A. Ringelberg te Zierikzee op 31 Januari 1.1. Eisch nr 1 4 mnd, nr 2 6 mnd. gevangenisstraf. S. v. D., 31 j., arbeider te Zierikzee, verdacht van diefstal van een schaap te Zierikzee op 10 Jan. 1932. Eisch 2 mnd. gevangenisstraf. Ingezonden Mededeeling. Alle maten. Vanaf f 0.95. St. Adriaanstraat GuEb Brandstichting. In den avond van 1 Januari 1.1. brak er brand uit in de woning van zekere K. te Wissenkerke, terwijl de bewoners afwe zig waren. Spoedig was de politie ter plaatse, die met behulp van een minimax en, terwijl de brandweer ook nog werk zaamheden verrichtte, kon voorkomen, dat verdere uitbreiding van den brand plaats had, en tot de woning kon worden beperkt. Een in de woning ingesteld onderzoek deed al heel spoedig vermoeden, dat hier sprake kon zijn van brandstichting, men vond bijna overal goederen gedrenkt in petroleum. Een en ander had tot gevolg, dat de vrouw van K., S. V., 31 jaar, wo nende te Wissenkerke. werd aangehouden en naar Middelburg overgebracht. Thans stond zij terecht, wegens het stichten van brand. Door den Officier van Justitie waren een 17-tal getuigen gedagvaard. Verdachte werd rechtskundig bijgestaan door Mr A. Bolle, advocaat te Middelburg. De getuige deskundige, Dr Spuyman, uit Vlissingen, bleef bij zijn destijds uit gebracht rapport n.l. dat z.i. de brand niet kan zijn ontstaan door kortsluiting. Nadat de overige getuigen waren ge hoord, werd verdachte door den Presi dent ondervraagd, waarbij zij hardnekkig bleef ontkennen den brand te hebben ge sticht. Op de vragen van den President, waarom verdachte's huis zoo hoog ver zekerd was, terwijl de inboedel niets waard was, bleef zij het antwoord schul dig. Gp een vraag van den President waar om verdachte haar beste kleeren aan had, zeide zij een paar visites te hebben ge maakt. De Officier van Justitie aan het woor'. komende, is van meening, dat het vast staat, dat er brand is gesticht in de wo ning van verdachte en naar zijne meening staat het eveneens vast, dat verdachte het gedaan heeft. Toen de brand uitbrak om- si.eeks half negen, bleek dat er in een schuurtje de beste kleeren van het echt paar opgeborgen waren. In de woning rook alles naar petroleum. Alles was met petroleum gedrenkt, en volgens spr. staat ook vast, dat verdachte vóór de brand veel petroleum had gekocht. l)e Officier van Justitie eisebt een ge vangenisstraf van 6 maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger van verdachte, Mr A. Bolle, zegt dat de verbalisanten, die het proces-verbaal opmaakten, de vaste over tuiging hadden, dat öf de man óf de vrouw den brand heeft gesticht. De overtuiging van verdediger is, dat verdachte niet schuldig is. Verdachte had wel het een en ander ingepakt, doch zij wilde feest gaan vieren bij baar moeder. De man is al reeds zijn betrekking kwijt, zoodat de vrouw de kost moet verdienen. De verdediger heeft destijds getracht ver dachte uit de preventieve 'hechtenis te krij gen, doch dat is niet gelukt. De Officier zegt, er is vrees voor vlucht, maar waar, aldus pleiter, moet zoo'n vrouw die geen cent heeft, naar toe? PI. verzoekt de Rechtbank verdachte niet alleen wegens gebrek aan bewijs vrij te spreken, doch ook haar onmiddellijke invrijheidstelling. De Officier van Justitie repliceerende, meent, al is de zaak ingewikkeld, de fei ten z.i. vaststaan. Hij persisteert bij zijn conclusie. Het verzoek van verdediger om ver dachte onmiddellijk invrijheid te stellen, wordt ingewilligd, waarna verdachte in vrijheid werd gesteld. Bank voor Zeeland N.V. te Goes. Aan het jaarverslag over 1931 der Bank voor Zeeland N.V. te Goes ontleenen wij het volgende: De depressie, tengevolge van de nog he vig voortdurende landbouw- en industri- eele crisis, waaronder ook ons gewest reeds zoo geruimen tijd lijdt, werd nog dieper door de credietmoeilijkheden over de geheele wereld, zoodat b.v. Duitschland een Stillhalte verkreeg en Engeland den gouden standaard losliet, welk laatste I voorbeeld op den voet nagevolgd werd I door andere landen als Denemarken, Zweden, Noorwegen e.a. i Verdere belemmeringen van den wereld handel deden zich voor in den vorm van verhooging van tariefmuren, contingen- teeringsbesluiten, invoerverboden, enz. Aangezien Zuid-Beveland door zijn landbouwproducten en zijn oestercultuur tea nauwste hierbij betrokken je, zijn dt moeilijkheden in onze omgeving wel zeer groot. Deze omstandigheden, gevoegd bij (het feit, dat in onze provincie sinds het uitbreken van de crisis in 1029 een zes- 1 tal financieele instellingen hare betalingen moest staken, waardoor het vertrouwen van het publiek nog meer werd geschokt, konden niet nalaten een stempel te druk ken op de cijfers onzer balans. De liquiditeitspoaitie onzer instelling is echter zoodanig, dat wij aan al onze di- recte verplichtingen oogenblikkelijk kun nen voldoen. Niettegenstaande er momenteel nog zeer weinig lichtpunten te bespeuren zijn, die het verminderen der crisis aankondigen, meenen wij, dat evenals na de groote reeks voorgaande crises, ook na deze een ver betering zal intreden, welke zich zal de- monstreeren in terugkeerend vertrouwen, waarvan ook onze instelling naar onze vaste overtuiging in ruime mate zal kun nen profiteeren. De balans, sluitende in actief en pas sief met totaal f 607.270.76 geeft volgens het accountantskantoor Slagman en Lan- gelaar, lid van den Ned. Bond van Ac countants, den juisten toestand der ven nootschap weer op 31 Dec. 1931, terwijl de verlies en winstrekening vóór afschrij ving de juiste winst aangeeft over het boekjaar 1931 n.l. f 15.449.12. Na afschrijving van de safe-inrichting op f 1 en toevoeging van f 5000 aan de statuaire reserve, wordt op de preferente en gewone aandeelen 4 pet. dividend uitge keerd, terwijl naar nieuwe rekening wordt overgebracht f 2734.08. De statuaire en extra reserve bedragen samen f 25.000. N.V. Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland. In de vergadering van commissarissen dezer bank is bepaald, dat aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld om het dividend over 1931 vast te stellen op f 34 per aan deel. GOES, 11 Maart 1932. Pondsperen 19, Spinazie 21-25, Witlof 15-19, id. 2e soort 5, Spruiten 7-11, id. 2e soort 2, Koolra pen 3.10, Kroten 1-1.10, Wortelen 0.90-1, Uien 4.30, Stek-uien 2.50-3.20, Gladiolus- bollen 6, alles per 100 K.G. Tulpen 17-20, Narcissen 18, Radijs 2.30- 3, Prei 3-8, alles per 100 bos. Prei 0.20-0.80, Bloemkool 18, id. 2e soort 12, Roode kool 2.80-3.60, id. 2e 60ort 1.50, Andijvie 1.90, Kipeieren 2.80, alles per 100 stuks. Bloemen 0.35-0.65 per pot. Koudekerke. Door notaris Mr P. Loeff werd alhier publiek geveild het hofsteedje bewoond door de Wed. D. Bommeljé, groot 5 gem. 160 roeden in 5 perceelen. Kooper Joost Verhage Jansz. alhier voor f 5510. Stoomvaart-Mij. Nederland. POELAU BRAS, 11 v. Amsterdam naar Batavia POELAU BRAS, (uitreis) 11 v. IJmuiden. Rotterdamsche Lloyd. DEMPO, (uitr.) 11, 1 u. n.m. v. Marseille. Stand van hedenmorgen 10 uur. Stand van gistermiddag 3 u.: 764. Licht op voor fietsers: Zondag 6 u. 22. Maandag 6 u. 23. Heden overleed zacht en kalm, ten huize van den heer ADR. BAVECO, onze zorg zame Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer JOSEPH KRIJGER, in den ouderdom van bijna 80 jaren. Kruiningen: S. BAVECO—KRIJGER. A. BAVECO. A. KRIJGER. S. KRIJGER—DE SMIDT. J. KRIJGER. P. KRIJGER—DEK. Waarde: P. M. OVERBEEKE en Kind. Kruiningen, 11 Maart 1932. Heden overleed in het Gem. Ziekenhuis te Goes tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, onze geliefde Zuster en Tante, AD RIAN A GOEBLOED, in den ouderdom van 48 jaren. In leven onderwijzeres te Bruinisse. Namens de Familie: JAC. GOEDBLOED. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde en zorg zame Vrouw, Moeder, Be- huwd-moeder en Grootmoeder JACOBA v. d. PEEREL, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Haar diepbedroefde familie: ANTH. LOOIJ. Goes: J. LOOIJ. A. G. LOOIJ—VERMAIRE en Kinderen. 's-H. H. Kinderen, 12 Mrt '32 Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij de ziekte en na het overlijden van onzen gelief den Broeder, Oom en Behuwdoom WILLEM WISSE, betuigen wij onzen hartelijken dank, ook inzonderheid aan Zuster Allaard voor de liefderijke verple ging aan hem bewezen. Uit aller naam: J. WISSE. J. C. KOPPEJAN. Zoutelande, 12 Maart 1932. GOES De K erkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Goes, roept sollicitanten op voor de betrekki' g als van de Groote- of Maria Magda- lenakerk aldaar. De te benoemen functionaris moet lidmaat zijn der Ned Herv Kerk. Sollicitaties met mededeeling van opleiding en event, diploma's in te zenden vóór 30 Maart bij den Voor- zi ter. dhr. A. D. F. VAN DER WART te Goes Christelijke school, Papeweg A 132. AANGIFTE van nieuwe leerlin gen op Zaterdag 19 Maart 1932, in de school, 's avonds van 89 uur. OUDERAVOND op 24 Maart 1932, in de school, om 7% uur, voor ouders en belangstellenden boven 16 jaar. HET BESTUUR. AANGIFTE van nieuwe leerlin gen kan geschieden a.s. Vrijdag en Zaterdag van 68 uur 's avonds, bij den heer C. MELSE, w.n.d. Hoofd der School. HET BESTUUR. AANGIFTE van nieuwe leerlin gen tegen 1 April a.s., bij het Hoofd der School W. DE WOLF. Enorme sorteering in 14 en 18 karaats Goad van f5 tol f25.— T. Faberij de Jonge Goes V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2