No. 138 Zaterdag 12 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Herziening Lager-Onderwijswet. 1 F EERSTE BLAD. If VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR I Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Rest Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Binnenland. Staten-Generaal Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prfjs der Advert entlën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. VI. Een van de belangrijkste gedeelten van de wet op L.O. is zeker wel dat gedeelte waarin de uitvoering van de financieele gelijkstelling is vastgelegd. Er is over de bestaande regeling in den loop der jaren heel wat critiek gehoord. Het pleit echter voor de bestaande wet dat een jarenlange ervaring en een diep gaande studie van een daarvoor aange wezen Staatscommissie niet geleid hebben tot ingrijpende voorstellen, waardoor de grondslagen der wet werden aangetast. Toch zijn inzake de exploitatie kosten enkele wijzigingen voorgesteld, die voor de bijzondere scholen niet zonder belang zijn. Zooals bekend, wordt de financieele ge lijkstelling in drieërlei vergoeding telkens volgens een ander stelsel toegepast. Het bedrag van de jaarwedden voor de verplichte onderwijzers ligt vast in bet bezoldigingsbesluit en geeft dan ook tot geen moeilijkheden aanleiding. De vergoeding voor lokaliteit en inrichting komt echter ten laste van de gemeente evenals die van de e x p 1 o i- tatiekosten. Wat de lokaliteit betreft, wordt in de wet het stelsel gehuldigd, dat de werke lijke kosten worden vergoed, terwijl aan het gemeentebestuur een zeker recht van medespreken wordt gegeven over de vraag welke kosten gemankt moeten worden en welke kosten terecht gedaan zijn. Meermalen is men bierbij over en weer op moeilijkheden gestuit en door de Staatscommissie werd dan ook een spe ciale subcommissie benoemd om te onder zoeken of een zekere normalisatie moge lijk zou zijn, door b.v. een vast bedrag sa menhangend met omvang der school en klasse der gemeente aan te geven. Het resultaat was echter negatief. De subcommissie kwam tot de overtui ging dat een stelsel van normalisatie niet te verwezenlijken is. Het zou niet aangaan f 75.000 te vergoeden wanneer slechts f 50.000 is besteed en het zou ook met de billijkheid in strijd zijn slechts f 50.000 te vergoeden wanneer de bouw van een school f 75.000 moest kosten. Mede op grond van door de Commissie verzamelde gegevens is de Minister dan ook van oordeel, dat, ook al zou een prac- tisch uitvoerbaar stelsel van normalisatie ontworpen kunnen worden, een dergelijk stelsel zeker niet te verkiezen zou zijn boven het thans bestaande systeem van vergoeding van de werkelijk gemaakte kosten, hetwelk bovendien, over het alge meen de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs beeft gebracht. Ten aanzien van de vergoeding van exploitatiekosten is een soortge lijk onderzoek ingesteld. Hier hebben zich inderdaad in de prac- tijk verschillende bezwaren voorgedaan. Een eerste bezwaar is, dat bet bestuur van een school lang na het einde van bet jaar bet juiste bedrag verneemt, dat het voor exploitatiekosten had kunnen beste den. Dit zou op zichzelf nog niet zoo erg zijn wanneer dit bedrag van jaar tot jaar zoo ongeveer gelijk was. Maar zoo is het niet. Er zijn soms geweldige verschillen wat tot groote moeilijkbeden aanleiding kan geven. Een ander bezwaar is, dat de uitkee- ringen in sommige gemeenten door bijzon dere omstandigheden buitengewoon laag gehouden kunnen worden. In verband hiermede heeft de Staats commissie overwogen voor de vergoeding der exploitatiekosten een geheel ander stelsel in te voeren, n.l. bet aanvaarden van een algemeenen standaard, maar ten slotte beeft ze het verstandig geoordeeld dit denkbeeld te laten varen. Dit wil echter niet zeggen dat nu alles bij het oude blijft. Het bestaande vergoedingssysteem blijft behouden, maargezuiverd van de fouten die in de practijk zijn gebleken. Om te beginnen zijn regelen gesteld, waardoor een betere verdeeling wordt verkregen tusschen de kosten welke als kapitaalsuitgaven worden vergoed en die welke onder de exploitatieuitgaven vallen. De Minister die ook hierin met de Com missie accoord gaat vertrouwt dat op deze wijze een einde zal komen aan de onbe vredigende juris prudentie welke op dit punt thans bestaat. Maar er is meer. Er is wel financieele gelijkstelling, maar dit neemt niet weg, dat de school besturen vaak heel wat moeite hebben om bet geld los te krijgen; dat ze soms jaren moeten wachten eer ze krijgen waarop ze recht hebben. Dit wordt nu anders. Voorgesteld wordt om niet een voor schot van 80 pet. te geven, maar naar evenredigheid eenzelfde bedrag als voor de gemeentescholen op de begrooting is uitgetrokken. Verder is bepaald, dat voor 1 October de vergoeding over het afgeloopen jaar moet worden uitgekeerd. Dit laatste is van belang. Er zijn gemeentebesturen die met de uitbetaling altijd traineeren en die nooit haast maken met aan hunne verplichtin gen te voldoen, wat voor de schoolbestu ren tamelijk lastig kan zijn. Met ingenomenheid maken wij dan ook van de voorgestelde wijzigingen melding. Ingezonden Mededeeling. De Volkenbond en hei Japansch- Chineesch geschil. De buitengewone Volkenbondsvergade ring heeft gisteravond vergaderd. De Japanner Sato verklaarde door zijn regeering te zijn gemachtigd te verklaren, dat de Japanscbe troepen te Sjanghai zullen worden teruggetrokken, zoodra de staking der vijandelijkheden werkelijkheid zal zijn geworden. Daarna zullen de Ja- pansche troepen ook uit Sjanghai geleide lijk vertrekken, zoodra de rust daar ver zekerd zal zijn. Met bet oog echter op de juridische be zwaren, die Japan van den beginne af gemaakt beeft tegen een beroep op art. 15 van het Volkenbondsverdrag door de re geering van China, terwijl de procedure van art. 11 nog loopt, kon Japan zijn stem aan de resolutie niet geven. Na de verklaring van Sato nam de algemeene commissie eenstemmig de re solutie aan, terwijl Japan en China zich van stemming onthielden. Ontzettend noodweer in den Elzas. De sneeuw- en regenstorm, welke reeds meer dan 24 uren de omgeving van Straatsburg teistert, heeft een groot deel der telefoon- en telegraafverbindingen ge stoord. De telegraafdienst was Woensdag volkomen gestagneerd, zoodat de tele grammen per trein naar Parijs moesten worden gezonden. Ook Donderdag waren de verbindingen in de provincie nog on derbroken. Alleen te Straatsburg zijn reeds meer dan 1000 telefoonlijnen ge stoord. Sinds 14 jaren heeft men in den Elzas niet van zulk een ernstig noodweer te lijden gehad. De vestingwerken fe Yperen. Het bericht, dat in Engeland veel op schudding verwekte, als zou de gemeen teraad van Yperen besloten hebben de oude vestingwerken van deze stad te doen sloopen, teneinde de talrijke werkloozen, die toch moeten worden ondersteund, zoo veel mogelijk te helpen, blijkt op een mystificatie te berusten. Men denkt er niet aan de oude wallen nabij de oude poort van Meenen, waar zich het bekende groot- sche monument ter herinnering aan de 250.000 Britsche militairen die in 't Vlaan- derenland 't leven lieten bevindt, te doen verdwijnen.Alles blijkt zich te bepalen tot het sloopen van eenige oude kazematten nabij het station, welke zich aan d© tegen overgestelde zijde van de stad bevinden, waar men een nieuwen weg wil bouwen. (N. R. C.) Waf in Ierland nu mogelijk is. Peletons gewapende republikeinen, die onder de regeering van Cosgrave een on wettige organisatie was, bewegen zich thans ongehinderd op straat. Het blad „De Republiek" is weer in zijn ouden vorm verschenen. Fraule Ryan, de hoofdredacteur van dit blad, is een der politieke gevangenen, die op vrije voeten worden gesteld. Korte berichten. Blijkens een bericht uit Helsingfors is het aantal op ijsschotsen in de Finsche golf afgedreven visschers veel grooter, dan aanvankelijk werd gemeld. Ofschoon er reeds 300 zijn gered, constateerden vliegers, die levensmiddelen neerwierpen, Voor GENEESMIDDELEN >t best, naar A. C. VAN DER Ass. Apotheker. GOES. dat er zich op ronddrijvende schotsen nog 400 a 500 man en talrijke paarden bevin- 'den. De begrootingen van de departe menten van burgerlijk bestuur in Enge land zijn bekend gemaakt. Zij geven een vermindering aan uitgaven van bijna 6 millioen pond. Op handel en industrie is bijna 5 mil lioen bezuinigd. Binnenlandsche zaken en justitie be sparen ook een millioen. Volgens het maandschrift „Francis cans in China" zijn einde 1932 door com munisten en roovers 42 missionarissen gevangen en gedood of tengevolge van mishandelingen en ontberingen gestorven. De Belgische senaat heeft met 69 stemmen tegen 68 het wetsvoorstel voor het veroorloven van lijkverbranding in België, goedgekeurd. Vóór stemden de socialisten en de li beralen; tegen: de katholieken en de fron- ters. Haag gehouden vergadering, waarbij zoo wel cigarettenfabrikanten als -importeurs waren uitgenoodigd, werd besloten aan den minister van Financiën te verzoeken, bij de reeds bestaande banderolle-prijzen drie nieuwe prijsklassen in te voeren, n.l. die van 1 Vt ct., 2/4 ct. en 2% ct., en wel met het oog op de aanstaande verhoo ging der opcenten op de banderolles. Mijnwerkers aanvaarden loonsverlaging. De Ned. R.K. Mijnwerkersbond, de Prot. Chr. Mijnwerkersbond en de Cen trale van Werknemers in bet Mijnbedrijf hebben een schrijven gericht tot de Con tactcommissie voor het Mijnbedrijf te Heerlen, waarin zij zeggen, dat de bespre kingen in de laatste vergaderingen der Contactcommissie hen niet hebben kun nen overtuigen van de noodzakelijkheid der doorvoering van de door de directies voorgestelde maatregelen inzake de ver mindering der mijnwerkersloonen, den kinderbijslag en de wijziging der verlofs regeling. Binnenland. De Eerste Kamer nam de Justitiebegroo- ting aan. Loonsverlaging voor de mijnwerkers. Buitenland. Noodweer in den Elzas. De Volkenbond en bet Japansch-Chi- neesch geschil. Goes. De vereeniging „Handelsbelangen" hield Donderdagavond haar 29ste jaarver gadering in de melksalon-Bustraan. De voorzitter, dhr J. Donner, opende de ver gadering met een kort woord en sprak den wenscb uit, dat in het nu ingetreden vereeniging s jaar de crisis waar ook vooral de handeldrijvende middenstand den druk van gevoelt plaats moge maken voor meerdere welvaart. Naar aanleiding van een circulaire van den Kon. Ned. Middenstandsbond, waarin gevraagd werd een bijdrage te geven aan bet Nat. Crisis Comité, werd besloten daar geen gevolg aan te geven, maar wel zal de vereeniging f 50 schenken aan bet Goesche Crisis-Comité. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans met in begrip van de twee leden die nu werden Ingezonden Mededeeling. Een bijzondere school in de Wieringermeer? Het Tweede Kamerlid Oud heeft tot den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende schriftelijke vragen gericht: Kan de minister bevestigen, dat bet voornemen bestaat in de Wieringermeer een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs te stichten, buiten de voor schriften der Lager-Onderwijswet om, van welke school de kosten geheel door bet rijk zullen worden gedragen? Zoo ja, acht de minister een dergelijke handelwijze dan in overeenstemming met bet bepaalde bij de eerste zinsnede van het voorlaatste lid van artikel 195 der Grondwet? Salariskorting Rijksambtenaren. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit, volgens hetwelk de tijdelijke korting op de bezoldiging o.m. van de burgerlijke Rijksambtenaren over het tijd vak 1 Maart 1932 tot 1 Maart 1935, over eenkomstige toepassing vindt voor het personeel van de directie der Pensioen fondsen voor de Koloniale Landsdiena ren en Locale Ambtenaren. Salariskorting in Gelderland. Ged. Staten van Gelderland hebben aan de gemeenteraden in die provincie mede gedeeld, dat het voorloopig in de bedoe ling ligt een salariskorting toe te passen op de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger en wel overeen komstig de regelen, welke ten aanzien van rijksambtenaren zijn getroffen; daar in werkingtreding op 1 Maart jl. wellicht be zwaar zou ontmoeten, zou de korting, in afwijking van de regeling voor de rijks ambtenaren, kunnen gelden voor twee jaar en tien maanden en alzoo ingaan op 1 Mei. Uitgetrokken leden landarbeidersbonden. In verband met het spoedig uitgetrok ken raken van vele tegen werkloosheid verzekerde leden der moderne, chr. en r.k. landarbeidersbonden hebben de be sturen dier organisaties aan alle betrok ken gemeentebesturen een adres gezon den, waarin verzocht wordt aan de ver zekerde arbeiders allereerst en bij voor keur werkgelegenheid te verschaffen; bij gebreke van werkgelegenheid de nog niet of niet meer trekgereebtigde verzekerde arbeiders in de bestaande plaatselijke steunregeling op te nemen, en bij gebreke van werkgelegenheid en steunregeling een zoodanige steunregeling in te voeren, dat de leden een uitkeering ontvangen, gelijk aan die, welke zij zouden kunnen genieten krachtens de werkloosheidsverzekering. Cigaretten-banderolles. Op een door de drie landelijke bonden van sigarenwinkeliers dezer dagen in Den Zij erkennen intusschen, dat de mijn industrie mede tengevolge van de door het buitenland getroffen maatregelen in een ongunstiger positie verkeert dan in 1925, in welk jaar de thans geldende loonregeling werd afgesloten. Indien de directies bereid worden ge vonden, de verlofregeling en den kinder bijslag ongewijzigd te handhaven zijn zij bereid de nog te houden besturenconfe- renties hunner organisaties te adviseeren een verlaging der loonen met 5 pet. te ac cepteeren. DE HILVERSUM 3. Een N.S.F.- wisselstroomtoestel dat slechts f 150 kost. Hoofdagent: J. M. Polderman, Groote Markt, Goes. Tel. 129, (Adv.) EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is gisteren met de be handeling van de Justitiebegrooting ge reed gekomen. Minister Donner zag zijn zevende begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. Bij de voortzetting van de Indische be grooting werd door Minister De Graaf opgemerkt, dat men een overzicht van den financieelen toestand kan krijgen, als men de uitkomsten van 1931 vergelijkt met die van andere jaren. Vergeleken met de ja ren 1925 tot 1929 is er een achteruitgang van de inkomsten met 43 pet. Spr. wijst verder op den stijgenden sa larislast, daar de laatste jaren bet aantal ambtenaren met 25 pet. is gestegen. Voor louter pessimistische beschou wingen is intusschen geen reden, omdat bij eenige verbetering van den wereldtoe stand Indië zich vlug kan herstellen. De totale schuldenlast van Indië op 1 Janu ari 1933 zal f 1400 millioen zijn, welk be drag aanleiding moet geven tot een zeer voorzichtige financieele politiek, ook ten aanzien van kapitaalscredieten. De minister behandelde voorts eenige onderwijsbelangen en zeide, dat op het bijzonder onderwijs niet méér zal worden bezuinigd dan op het openbaar onderwijs. Op defensie is reeds f 20 millioen bezui nigd. Er moet echter een militair appa raat blijven, dat voldoende is ter verze kering van orde en rust. De motie-Cramer moet spr. ernstig ontraden. Spr. betoogde voorts, dat de salariskor ting noodzakelijk was en een bezuiniging brengt van f 17 millioen. De eerste motie- Kupers heeft geen beteekenis, omdat de korting van den aanvang af als tijdelijk bedoeld was. De tweede, de korting op 1 Mei a.s. op te heffen, is onaanvaard baar. De Kamer dient beide moties te verwerpen. Over deze moties zal a.s, Dinsdag wor den beslist. ingeschreven 196 leden telt, wat in één jaar een vermeerdering van 42 leden be- teekent. Het jaarverslag van den penningmees ter sprak ook van vooruitgang. De inkom sten hadden de uitgaven overtroffen, zoo dat een flink batig saldo in kas was. De afdeeling glasvérzekering vermeldde eveneens gunstige resultaten, zoodat. zij voorstelde om de verzekerden, die tweo jaar premie betaald hadden, 50 pet. re ductie te verleenen, wat met algeaieone stemmen werd aangenomen. Bij de verkiezing van bestuursleden werd dhr J. F. Thisry herkozen en inplaats van dhr J. G. Noordboek, die niet meer in aanmerking wensebte te komen, geko zen dhr A. v. Zweeden. Als lid van de financieele commissie werden gekozen de hecren A. Bleuzé, A. v. Zweeden en J. de Roe. Als bestuursleden van de afdeeling glasverzekering werden herkozen do beeren Pb. Wessels en J. M. Broekstra. Het verslag van de verkeerscommissie werd door dhr Joh. van Melle in dicht maat gegeven, waarvan het refrein was: Dat was een aangename "feer, op de conferentie van 't verkeer. Na eenige bespreking over een te beu den winkelweek of tentoonstelling, werd een commissie benoemd, die zal trachten op de eerstvolgende vergadering met voor stellen daaromtrent te komen. Besloten werd om samenwerking te zoeken met anderen, teneinde zoo moge lijk een actie te ontwikkelen, welke tot doel beeft om bij de regeering ernstig pro test aan te teekenen tegen een nieuw Ant- werpen-Moerdijkkanaal en een beroer te doen op allen, die van meening zijn, dat eigen nationale welvaart niet moet wor den opgeofferd aan een naburigen staat, met wie wij overigens in vriendschappe lijke verhouding wenscben te blijven leven. Hierna sluiting. Gisteravond werd bier in bet Schuttershof een propaganda- en film avond van den Bijz. Vrijw. Landstorm ge houden. De burgemeester opende de bijeenkomst en verwelkomde de aanwezigen, in het bij zonder overste Bierman en den heer P. G. Laernoes. De beer Bierman beeft daarna het doel en de werkwijze van den B. Y. L. geschetst en enkele mededeelingen van meer inter nen aard gegeven. De beer Laernoes wees op de noodzakelijkheid van de B. V. L. in verband met communistische gevaren, die nog steeds dreigen. Enkele films, en wel over de rondreis van H. M. de Koningin door Nederland en over de 1 andstormdagen en schietwed strijden werden vertoond. Ook reikte Overste Bierman de brevet ten voor koning- en scherpschutter uit. De burgemeester sloot dezen welgeslaag den, prettigen avond, die uitging van de landstormafdeelingen Goes, Kloetinge en 1 Wemeldinge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1