I No. 137 Vrijdag 11 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. *11 Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. *beZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersi 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Het standpunt van Minister Beelaerts. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens de begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt met betrek king tot de onderhandelingen met België o. m. het volgende gezegd: De minister moet zijn ten vorigen jare bij gelegenheid van de interpellatie-de Sa- vornin Lohman, zoowel als bij de behande ling van het onderhavige wetsontwerp in de Tweede Kamer, ingenomen standpunt handhaven krachtens hetwelk de regee ring het niet in 's Lands belang acht, om thans, hangende de besprekingen, nadere inlichtingen te geven aangaande de voor bereiding met België van de herziening der verdragen van 1839. Hij moge echter, aangezien in het Voor- loopig Verslag speciaal in 'tbijzonder de verbindingen tusscben Ant werpen en den Rijn ter sprake wer den gebracht, reeds thans waarschuwen tegen de voorstelling, als zou de eenige belangrijke vraag die regeling behoeft, be trekking hebben op de genoemde verbin dingen. Het regime der scheepvaart, zooals dat, naar het inzicht der regeering, conventio neel tusschen Nederland en België be hoort te worden geregeld, de belangen van onderscheiden aard der Zuidelijke pro vincies des lands, de watervoorziening van het, ook voor Rotterdam belangrijke Juli- anakanaal, en met name ook het staat kundig belang van een regeling met het buurland, waarvan de wenschelijkbeid in dezen onzekeren tijd niet minder groot is dan in meer normale omstandigheden, zijn slechts eenige der voor Nederland belangrijke punten, die de regeering wenscht te zien geregeld. Het overleg met het Provinciaal bestuur van Noord-Brabant en de berichten die de regeering van andere zijden bereikten omtrent de wijze waarop de Noord-Bra- bantsche provinciale en plaatselijke be langen, in de eerste plaats bet afwate- ringsvraagstuk, in overeenstemming zou den zijn te brengen met een nieuwe rege ling met België, wettigen de verwachting, dat die overeenstemming is te bewerkstel ligen. Hetzelfde geldt voor de belangen van Limburg en van Zeeuwse h- Vlaanderen. De vraag wie de adviseurs van den Mi nister zijn in economische aangelegenhe den, de verhouding tusschen Nederland en België betreffend, maakt eenigszins den indruk, een uitvloeisel te zijn van een mis verstand. Immers plegen alle economische aangelegenheden, dus ook die welke Ne derland en België betreffen, door den mi nister behandeld te worden in overleg met zijn bij de zaak betrokken ambtge- nooten. Wanneer daartoe aanleiding is, worden dergelijke vraagstukken steeds ter sprake gebracht in de commissie voor de Herziening der Handelsverdragen en in de commissie voor de Onderhandelingen over Handelsverdragen. Naar aanleiding van de vraag, in hoe verre de pogingen, in het werk gesteld om Nederlandsche schippers in België de uit oefening van hun bedrijf te vergemakke lijken, tot resultaat hebben geleid, kan worden medegedeeld, dat op het oogen- blik met België besprekingen over het slaiten van een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting in vollen gang zijn. Omtrent het Nederlandse h-B e 1- gisch protocol van. 29 Dec. 1931 schijnt een misverstand te bestaan, dat weggeruimd dient te worden. Men veron derstelt hier namelijk blijkbaar een initia tief van den minister, dat niet de instem ming van den Raad van Ministers, met name van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, zou hebben. Dat deze onderstelling onjuist is, blijkt uit het verloop dezer zaak, hetwelk de minister in het kort uiteenzet. Toen in den loop der onderhandelingen over 'n nieuw handelsverdrag met België van Belgische zijde het denkbeeld van een overeenkomst met de bekende strekking was geopperd, is dit denkbeeld in den boezem der regee ring zorgvuldig overwogen en bij herha ling besproken. Eerst nadat ter zake tusschen de betrokken ministers volledige overeen- stemmingwasbe reikt, is den Ne- derlandschen onderhandelaar machtiging verleend het protocol te onderteekenen, mits daarin een paar wijzigingen werden aangebracht, die zeer precies werden aan gegeven. Aan de aldus verstrekte opdracht is uitvoering gegeven. De minister merkt voorts op, dat het protocol niet is een eveneenkomst in den vorm van een verdrag gesloten, zooals met het Oslo-verdrag wel het geval was. Het doet in niets te kort aan de wet van 23 Dec. 1931; het betreft, wat den invoer in Nederland aangaat, een uitvoe ring dier wet, welker artikelen ook aan de regeering vrijheid laten al of niet den invoer te beperken. Nog vierhonderd visschers in nood. Naar gemeld wordt, zijn zevenhonderd visschers, die langs de Oostkust van de Finsche Golf aan het visschen waren, Dinsdag in zee gedreven bij het omsteken van een zwaren Zuidwesterstorm. Het ijs brak 35 kilometer van de land engte van Garelia. Ook vischkoopers, die met paard en kar op het ijs waren, wer den mee zee in gedreven, zonder voedsel en hooi voor de paarden. Toen de zevenhonderd menschen op het ijs zagen, wat er gebeurd was, ontstond onder hen een onbeschrijfelijke paniek. Van den wal uit trachtte men hulp te bie den, doch het vallen van den avond en de ijzige koude, vergezeld gaande van sneeuwstormen, maakten iedere hulpver leening onmogelijk. Woensdag werd de toestand nog veel erger, daar het ijs afbrokkelde en verder scheurde. De slachtoffers raakten elkaar kwijt en de eene groep dreef hierheen, de andere daarheen. De temperatuur was 20 graden onder nul. De meeste visschers waren dun gekleed en niet tegen de ijzige koude bestand. Gistermorgen zijn 86 man met 87 paar den er in geslaagd het eiland Seikskan te bereiken, terwijl 49 visschers op het eiland Kimpusaars, bij Estland, voet aan wal zetten. Later bereikten 29 menschen Moesska, 50 Ruuskeri, 20 Hoogland en 7 Aspekr. Een ijsbreker is met voedsel naar de slachtoffers vertrokken. Men seint draad loos, dat men zeer bezwaarlijk door het dikke ijs kan komen; er is overal ijs, doch geen open vaarwater. Vandaag vertrok- j ken twee vliegtuigen om observaties te doen. Voor zoover men weet, moesten zij in Hoogland dalen. De positie van de overige 400 visschers is zeer kritiek. De storm is nog niet be daard en het ijs breekt steeds verder af. Hitier te Keulen. Woensdagavond heeft Hitier voor een enorme menschenmenigte, die in ver schillende zalen moest worden onderge bracht, waarheen de redevoering met luidsprekers werd overgebracht, te Keu len het woord gevoerd. Onder de naar schatting 60.000 perso nen bevonden zich tal van toehoorders, die met auto's uit het Rijnland, Neder land en België naar Keulen waren ge komen. Duizenden auto's stonden bijeen. In totaal was het publiek in 11 zalen on dergebracht. Briand's stoffelijk overschot. De overbrenging van het stoffelijk over schot van Briand naar bet departement van Buitenlandsche Zaken aan de Quai d'Orsay heeft gistermorgen in allen een voud plaats gehad. De kist, welke door de leden der regeering eerbiedig werd be groet, werd geplaatst in de Salon de l'Horloge, welke in een chapelle ardente was herschapen. De menigte, welke het schouwspel bijwoonde, was zeer onder den indruk. De Fransche Kamer heeft het voorstel der regeering, een crediet van 300.000 francs toe te staan voor de nationale be grafenis van Briand, goedgekeurd. Aristocraten bij de Belgische socialisten. Dat zich onder de Belgische socialisti sche politici enkele millionairs bevinden, is algemeen bekend, doch minder bekend is, aldus de „Msb.", dat er zich ook aris tocraten in de roode gelederen bevinden, n.l. baron van der Gracht en baron de Rasquinet. Thans wordt gemeld, dat een ander aristocraat, baion Paul de BeckerRemy die met een dochter van baron Lambert de Rotchschild is getrouwd, moeite doet, om als socialistisch senator in het par lement zijn intrede te doen. Zooals men ziet, hebben de roode hee- ren den bourgois niets meer te benijden! Hindenburg wendt zich tot het Duitsche Volk. President Von Hindenburg heeft gister avond een radiorede gehouden, die door alle Duitsche zenders werd uitgezonden. De president begon met te zeggen, dat hij zich geheel aan de verkiezingscam pagne had willen onttrekken, doch het verloop van den strijd heeft hem gedwon gen tot het volk te spreken. Een politieke programrede, wil ik niet houden, omdat ik het niet noodig acht: mijn leven en mijn levenswerk zeggen u van mijn streven mear dan woorden kun nen doen. Indien ik na rijp overleg mij weder voor een candidatuur beschikbaar heb gesteld, dan geschiedt dit slechts, omdat ik gevoel daarmede een vaderlandschen plicht te vervullen. Had ik geweigerd, dan bestond bet gevaar, dat bij de tweede verkiezing óf een candidaat van de radicale rechtschen, óf een van de radicale linkschen tot pre sident zou zijn benoemd. De verkiezing van een partijman zou ons vaderland in ernstige niet te overziene beroering bren gen. Mijn plicht gebood mij dit te verhin deren. De grijze veldmaarschalk wendde zich vervolgens tegen hen, die onwaarheden, misschien zelfs bewuste leugens, over hem in omloop hebben gebracht. Ik heb mijn candidatuur niet ontvangen van een linksch of een zwart-rood blok, maar van alle kringen der bevolking. Het eerste ver zoek heb ik echter van rechts gekregen. Ik heb mij echter eerst candidaat gesteld, nadat ik de overtuiging had, dat alle klas sen, onverschillig van welke partij, wenschten, dat ik zou aanblijven. Ik zal als ik weer gekozen word, slechts ver plichtingen hebben jegens God, mijn gewe ten en het vaderland en als gevolmach tigde van het geheele Duitsche volk miju ambt kunnen waarnemen." Nog staan wij midden in den strijd. De beslissingen op het gebied der buiten landsche politiek moeten nog genomen worden. In het binnenland wacht nog de vermindering van de vreeselijke werkloos heid op een oplossing. Het groote doel kunnen wij' echter niet bereiken, indien wij geen ware volksgemeenschap vormen. Ik kan niet gelooven, dat Duitschland in innerlijke tweedracht en burgeroorlog ten onder zal gaan. Ik herinner aan den geest van 1914. Zooals eens in den oorlog het volk, of het arbeiders, landbouwers of burgers waren, op gelijke wijze zijn plicht heeft gedaan, zoo geef ik de hoop niet op, dat Duitsch land een nieuwe eenheidsgedachte zal vin den. De rede van den president werd beslo ten met het spelen van het Duitschland - lied. De rede werd in alle deelen van Duitschland duidelijk verstaan en heeft door haar 'helderen inhoud overal een bui tengewoon grooten indruk gemaakt. Korte berichten. Reuter meldt uit Londen, dat Lloyd George, tijdens een déjeuner, waaraan talrijke liberalen deelnamen, het verlan gen beeft te kennen gegeven, opnieuw lei der te worden van de liberale partij in bet lagerhuis. Te Berlijn zijn gearresteerd de po- litie-officier Kurt Lange, de politie- wachtmeester Hans Schulz en de boek houdster, Gertrlude Muller, onder ver denking van hoogverraad. Zij zouden zich hebben meester gemaakt van docu menten inzake politiewapens en inzake politie-opslagplaatsen en deze in handen hebben gespeeld van de nationaal-socia- listische partij. Nog geen vierentwintig uur nadat de Valera het bewind heeft aanvaard zijn in Ierland twintig politieke gevangenen op vrije voeten gesteld. Verwacht wordt dat nog meer gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. Uit Athene wordt gemeld, dat het eiland Kephallinia, op Korfoe na het grootste en belangrijkste der Ionische eilanden, door aardschokken is geteis terd. De schade is aanzienlijk. Verschei dene huizen zijn ingestort, waarbij acht personen ernstige verwondingen opliepen. De Deensche Nationale Bank heeft haar disconto met ingang van 11 dezer van 6 tot 5 pCt. verlaagd. Te Breslau waren heden 102 scholen en 283 klassen wegens griep gesloten. De autoriteiten deelen mede, dat men thans over het hoogtepunt heen is en dat de epidemie afneemt De strijd in de textielnijverheid. Aan den burgemeester van Enschede is namens de hoofdbesturen van de bonden St. Lambertus en Unitas een brief gericht waarin verklaard wordt, dat deze bestu ren op basis van den brief der werkgevers d.d. 18 Februari 1.1. willen medewerken om te komen tot een bevredigende oplos sing van het textielconflict. Gevraagd wordt, waar en wanneer bedoelde confe rentie kan plaats vinden. Ook de moderne bond De Eendracht heeft een brief aan den burgemeester ga zonden, waarin wordt medegedeeld, dat men bereid is, over het conflict te confe- reeren, maar dat de leden de voorstellen der werkgevers onaannemelijk hebben verklaard. Rijwielbelastingwet. Het Tweede Kamerlid mevrouw Bak kerNort beeft den minister van finan ciën de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat thans, nu velen in den lande van uiterst geringe inkomsten moeten leven, het mi nimum van f 5 boete, dat krachtens art. 5 der Rijwielbelastingwet moet worden op gelegd aan dengene die een rijwiel be rijdt zonder belastingmerk, te hoog is en den rechter geen gelegenheid biedt de straf naar evenredigheid van de schuld en de draagkracht van den overtreder toe te passen? Zoo ja, is dan de minister bereid een wetswijziging op dit punt voor te stellen? Dreigend conflict in de Rijnvaart. Aangezien tot nog toe geen overeen komst is bereikt tusschen de reeders en den Centralen Bond van Transportarbei ders over het nieuwe collectieve contract der Rijnvaartschippers, moet een staking aan het begin van de volgende maand zeer waarschijnlijk worden geacht. Zooals men weet, loopt bet collectieve contract, dat de reeders met den Centra len Bond hebben, einde dezer maand al, terwijl het nieuwe contract, dat o.a. een loonsverlaging van 15 pet. inhoudt, niet door de werknemers wordt geaccepteerd. Zondag zullen te Dordrecht en te Rot terdam vergaderingen van de sleepboot- reeders plaats vinden. J. A. de Zwaan, f Donderdagmorgen is overleden de be kende Haagsche organist J. A. de Zwaan. De heer de Zwaan werd geboren 16 April 1861 te 's Gravenhage en ontving zijn muzikale opleiding aldaar aan de Kon. Muziekschool. Hij was van 1878 tot 1912 organist aan de Kloosterkerk. In 1912 nam hij de benoeming tot organist van de Groote of St. Jacobskerk aan. Hij was sedert 1896 hoofdleeraar voor de or gelklasse aan het Kon. Conservatorium voer Muziek te 's Gravenhage. Ook was hij muzikaal-adviseur van den Bond van Chr. Zangver. in Nederland. DE EERSTE KAMER OVER HET KORTINGSWETJE. Het Voorloopig Verslag. Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan gemeenten en provin ciën is het volgende ontleend: Van verschillende zijden werden tegen het onderhavige ontwerp bezwaren geop perd. De voornaamste bedenkingen van ver scheidene leden betrof wel de inbreuk, welke op het zoo heilzame beginsel van de autonomie der gemeente zal worden gemaakt, indien dit ontwerp tot wet zal worden bevorderd. Van de thans voorgestelde maatregelen zal, zoo merkten eenige leden op, veelal het gevolg zijn, dat gemeentebesturen, ten einde de plaatselijke geldmiddelen niet te berooven van een deel der Rijksbijdrage, aan bun ambtenaren en arbeiders een korting op bun salaris en arbeidsloon zul len opleggen. Met inbreuk op de gemeentelijke auto nomie gaat hier voorts gepaard kunstma tige verzwakking van het verantwoorde lijkheidsbesef, der gemeentebesturen. Sommige leden hadden ook daarom te gen dit ontwerp bezwaar, omdat het h.i. niet strekt tot instandhouding van het fi- nancieele evenwicht van het rijk, doch veeleer te beschouwen is als een gevolg van het in de laatste maanden waar te nemen streven der regeering om hetzij pp directe, hetzij op indirecte wijze te dwin gen tot verlaging der loonen. Binnenland. De Tweede Kamer. Onze Handelspolitiek. De Indische begrooting. De Eerste Kamer nam de begrootingen van Arbeid en Financiën aan. Steun aan de veehouderij gevraagd. De Minister van Buitenlandsche Zaken over de NederlandschBelgische on derhandelingen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het Kortingswetje. Buitenland. Radio-rede van President Hindenburg. De houding van Japan. Tegen deze beschouwingen werd van tal van zijden verzet aangeteekend. Zoo spra ken vele leden ais hun oordeel uit, dat er voor hen, die meenen. dat het landsbelang medebrengt, de regeering in bet algemeen le steunen, bij haar crisisbeleid, alleszins termen bestaan, hun steun aan dit ont werp niet te onthouden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de indiening van dit ontwerp niet noo dig zou zijn geweest indien èn de Kroon èn de Ged. Staten zelve meer gebruik ge maakt hadden van hun bevoegdheid om niet goed te keuren begrootingen van pro vincies en gemeenten, waarin traktement en loonregelingen, alsmede vrijstellingen van pensioenbijdragen voorkwamen, welke overdreven mochten worden geacht. Deze leden achtten het te meer noodza kelijk, dat het rijk een middel in handen krijgt om provinciën en gemeenten te dwingen de traktomenton en loonen harer ambtenaren en arbeiders op een lager peil te brengen, omdat het hier ook geldt de veiligheid van den Nederlandsch en gulden. De invoering van dit wetsontwerp kan weliswaar, zoo merkten deze leden op, tengevolge hebben, dat provinciale en ge meentebesturen, die zich practisch niet aan de gestelde voorwaarden wenschen te houden, hun belastingen zullen verhoogen, om daarin een compensatie te zullen vin den voor de verminderde rijksbijdrage, zoodat de binnen hun gebied wonende rijksambtenaren dientengevolge wederom meer belasting zullen moeten betalen, doch vertrouwd werd, dat in dit geval de regeering tegenover zoodanige besturen met kracht zou optreden, indien Ged. Sta ten het ten aanzien der gemeentebesturen al niet reeds zouden doen. Ook waren deze leden overigens van oordeei, dat dit ontwerp niet strijdig is met de wettelijke regeling, welke tusschen het rijk en de gemeenten is aangegaan bij de wet, regelende hun iinancieele verhou ding, wijl de omstandigheden sedert de invoering van ueze wet zoodanig zijn ver anderd, dat de regeering wel verplicht is, de indiening van dit ontwerp als een cri sismaatregel te bevorderen. Het beroep op de autonomie van pro vincie en gemeente, dat ten aanzien van dit ontwerp werd gedaan, gaat, naar het oordeel dezer leden niet op. Die autono mie wordt n.l. h. i. niet aangetast, aange zien de provincies en gemeenten ondanks dit wetsontwerp vrij blijven om die trak tementen en loonen harer ambtenaren en arbeiders te regelen zooals zij bet wen schen. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T.B.C. Donderdagmiddag hield bovengenoemde vereeni'ging haar algemeene vergadering in de Sociëteit St. Joris te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, die zeide, dat de moeilijke tijdsomstandigheden niet mogen doen ver sagen. Integendeel in dezen tijd moet men op volle kracht doorwerken, want juist nu zal de gevreesde t.b.c. er op loeren om zich uit te breiden. De gevaren zijn nu bet grootst, n.l. ondervoeding en ongun stige economische omstandigheden. Alsnu bracht de secretaris, de heer Dr G. O r b a a n, zijn jaarverslag uit. De Zeeuwsche Bond van Wit-gele kruisver- eenigingen wees den heer G. van Horsigh, burgemeester van 's-Heerenhoek aan als afgevaardigde van de Diocesane federatie van het Bisdom Breda. Het contact met het Provinciaal Be stuur is voortreffelijk; toch mag men de oogen niet sluiten voor het feit, dat de financieele steun van de Provincie voor het werk, in vergelijking met wat in de meeste andere provincies geschiedt, nog steeds van te bescheiden omvang is. Spr. beseft de financieele moeilijkheden der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1