No. 136 Donderdag 10 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. mr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKERS Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per post, !3.— Losse nummers i e t e r t Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Ergerlijke critiek. Het spreekwoord zegt, dat de brutalen de halve wereld hebben. Zoo denkt er blijkbaar ook over het Soc.-Democratische Kamerlid de heer J. ter Laan. Het vorig jaar is hij een blauwen Maan dag wethouder van Financiën geweest te Rotterdam. Maar dat werd een mislukking. Hij bracht er niets van terecht. En zijn po litieke vrienden waren dan ook zoo ver standig hem aan het verstand te brengen dat hij voor het wethouderschap niet deugde en dat hij voor een ander behoor de plaats te maken. Wat dan ook ge beurde. Als regel zal een dergelijke loop van zaken althans dit gevolg hebben, dat de betrokkene zich een beetje op den ach tergrond houdt en dat hij althans een weinig de bescheidenheid in acht neemt. Niet alzoo echter de heer J. ter Laan. Toen Dinsdag de belastingvoorstellen van Minister de Geer een financier van den eersten rang in de Tweede Kamer aan de orde kwamen, voerde de roode ex-wethouder het hoogste woord. De man die door zijn eigen politieke vrienden als voor het wethouderschap on bruikbaar ter zijde werd geschoven daar hij de noodige capaciteiten mistte schaam de zich niet heel uit de hoogte over de vermeende tekortkomingen van den excel- lenten bewindsman te spreken en diens optreden te veroordeelen. En het mooiste daarbij was nog dat hij als „brutale klassebevoorrechting" werd bestreden, wat nog geen jaar geleden door de Soc.-Dem. fractie met kracht werd aanbevolen. Toen werd de afschaffing van de op centen op het gebouwd als een belang- ïijke verbetering bepleit en nu is het plot seling een maatregel in het belang van de bezittende klasse, „een brutale klasse wetgeving bij de beesten af" zooals „Het Volk" schreef, maar waar men tenslotte toch ook weer voorstemde. Nu heette het weer, dat het „gebouwd" behoorde voor te gaan, maar terecht merkte Minister de Geer op: als de Re geering dat had gedaan zouden de socia listen geschimpt hebben op het cadeau aan de huisjesmelkers. 't Is alles critiek om de critiek. Om een goede aanteekening te krijgen bij de man nen van den grooten mond. Maar toch minderwaardig. En gezien de loopbaan van den rooden opposant, in hooge mate ergerlijk. Het Crisisfonds. Minister de Geer heeft zijn voorstellen tot versterking van het Crisisfonds, al thans wat de Tweede Kamer betreft, in veilige haven gebracht. Nadat verschillende amendementen wa ren verworpen werd het ontwerp met 60 tegen 21 stemmen aangenomen. Het Grisisfonds kan beschouwd worden als een voortzettting van het Leening- fonds 1914. Het was nog wel niet geheel uitgeput, maar aangezien de uitgaven bij den dag stijgen, werd toch versterking noodig geacht. Om dit doel te bereiken werden de volgende voorstellen ingediend: Zuidvruchten (versche bananen, ci troenen, mandarijnen en sinaasappelen) worden belast met 10 pet., wat 1.7 mil- lioen moet opbrengen. Verder worden op den suikeraccijns 10 opcenten gelegd; opbrengst 5 millioen. De opcenten op den wijnaccijns, thans 20, worden op 80 gebracht; opbrengst 1.5 millioen. Het zegelrecht van buitenland- sche effecten, thans voor obligaties en aandeelen resp. 1 en 1.2 pet., wordt ver hoogd van 1.6 resp. 1.8 pet.; opbrengst 2 millioen. En tenslotte worden de bestaan de 30 opcenten op den sigaretten-accijns op 50 gebracht, wat 3 millioen zal opbren gen. In totaal dus een opbrengst van f 13.2 millioen per jaar. Hier tegenover staat echter, dat de 20 opcenten op de Grondbelasting voor on gebouwd voor het jaar 1933 zijn ge schrapt een maatregel die in land- bouwkringen met instemming zal worden begroet wat een mindere opbrengst geeft van f 1.2 millioen jaars. Wanneer dus de opbrengst aan de ra ming beantwoordt, zal althans wan neer zooals te verwachten is de Eerste Kamer geen bezwaar maakt het Crisis fonds tot 1 April 1934, een meerdere in komst hebben vein pl.m. f 12 millioen per jaar. De strijd tusschen Japan en China. De Japansche gezant in China heeft opdracht gekregen zijn pogingen te her nieuwen te Sjanghai om te komen tot een wapenstilstand als inleiding tot een con ferentie. De Japansche vredesvoorwaarden zijn, naar men gelooft, tijdens een Chineesch- Engelsche lunch, door den Engelschen gezant Lampson medegedeeld aan de ver tegenwoordigers der Chineesche regee ring, die ze naar Nanking en Lojang heb ben gezonden. De Japanners zeggen, dat het overal rustig is, terwijl de Chineesche militaire bronnen voortgaan met Japansche aan vallen aan te kondigen. Zware regens hebben het geheele front in een modderpoel veranderd, waardoor de operaties waarschijnlijk onmogelijk zijn geworden. Volgens een bericht uit Shanghai is een vlucht van de bevolking op groote schaal uit Nanking begonnen, daar ge ruchten de ronde deden, dat de Japan ners tegen de stad oprukken. De schepen, die uit Nanking vertrekken, zijn overvuld met vluchtelingen. De toestand in Finland. Na de volledige mislukking van den Lappo-opstand in Finland, heeft de regee ring thans een enquête-commissie samen gesteld. De chef van het Finsche vrijwilligers corps heeft tegen alle leden van bescher mingscorpsen, die deelgenomen hebben aan den Lappo-opstand een strafrechter lijke vervolging bevolen. De geheele Lappopers is door de regee ring verboden. In de woning van Kosola te Lappo werd het gsheele Lappo-archief in beslag ge nomen. De leiders van de Lappo-beweging, die Zondag in hechtenis genomen werden, zijn Maandag en Dinsdag langdurig verhoord. Zij bevinden zich op het bureau van de crimineele politie te Helsingfors. Tot nog toe heeft men niet medege deeld, wat bij het verhoor van de leiders aan 't licht is gekomen, doch binnen en kele dagen zal een communiqué uitgegeven worden. 200 visschers op een Ijsschots. Door een plotseling opkomenden storm is in de Finsche Golf een groote ijsschots waarop zich 200 visschers met 30 paar den bevonden, los gescheurd en weggedre ven. Wegens de vreeselijke sneeuwjacht was het niet mogelijk den visschers direct hulp te bieden, zoodat zij den nacht drij vende op de schots hebben moeten door brengen. Ook gisteren heeft men nog geen be richten betreffende hun lot ontvangen. Men hoopt evenwel dat de ijsschots door den storm op de kust is gedreven. Een „lucht-gevecht". Meer dan 200.000 personen, die deel namen aan een geweldige demonstratie voor de eandidatuur van von Hindenburg bij de komende presidentsverkiezingen waren getuigen van een politiek luchtge vecht het eerste in zijn soort dat boven hun hoofden werd uitgevochten. Tijdens de meeting, welke gehouden werd voor het vroegere keizerlijk kasteel, cirkelde een groep vliegtuigen boven de menigte met het woord „Hindenburg" in groote letters op de onderzijde van hun vleugels geschilderd. Plotseling verscheen er aan den hori zon een eenzaam vliegtuig, dat met ra zende snelheid naderkwam. Het dook be neden de „Hindenburg-vliegtuigen" en weldra kon men op de draagvlakken van de machine de woorden „Stemt Hitier" lezen. De „Hindenburg-vliegtuigen" namen de uitdaging aan en er volgde een demon stratie van alle mogelijke vliegtoeren om den indringer te verjagen. Weldra was het vliegtuig van Hitier van alle kanten omringd. Het werd hoe langer hoe meer ingesloten, totdat de pi loot, daar hij inzag, dat hij zijn vlieg- snelheid begon te verliezen, omkeerde en spoedig uit het gezicht verdween. De vliegtuigen van Hindenburg hadden het eerste „luchtgevecht" in de politieke historie gewonnen. Na de lersche verkiezingen. Voor het eerst na de algemeene verkie zingen, is de Dail Eireann, het parlement van den Ierschen Vrijstaat, bijeengekomen. Er heerschte in de zaal een gespannen atmosfeer van opwinding en onzekerheid, tengevolge van het feit, dat het bewind van Cosgrave, dat sinds het sluiten van het Engelsch-Iersche verdrag in het begin van 1922 aan het bewind is geweest, zal moeten plaats maken voor een nieuwe re geering van de republikeinsehe partij, on der leiding van den bekenden De Valera. De Valera is gekozen tot voorzitter van den Uitvoerenden Raad van den Ierschen Vrijstaat. Daarna deed Cosgrave een beroep op de republikeinsehe partij om het goede En- gelsche voorbeeld na te volgen en den voorzitter in zijn ambt te laten. De Valera antwoordde, dat zijn partij reeds iemand tot candidaat had gekozen en dat de voor zitter in elk geval uit de sterkste partij gekozen moest worden. Frank Fahy, een aanhanger van De Valera, werd daarop gekozen tot voorzit ter van de Kamer. de hevige sneeuwval ernstige verkeers- storingen veroorzaakt. De stad Parijs zal één der voor naamste straten naar Briand noemen. De oud-minister-president van Li- tauen Woldemaras is in zijn hotelkamer gearresteerd. Omtrent de aanleiding tot deze arrestatie is niet bekend. De Oostenrijksche regeering heeft in de nationale vergadering aangekondigd, dat een aanvullende begrooting van 150 millioen shilling zal worden ingediend, teneinde een eventueel tekort op de be- grooting te dekken. In den ministerraad is het besluit ge nomen, dat het evenwicht in de staats huishouding onder alle omstandigheden gehandhaafd moet blijven. Einde Februari bedroeg het aantal bij de arbeidsbeurzen in Duitschland als werkloos ingeschreven personen 6.128.000, dat is ongeveer evenveel als medio. Fe bruari. Volgens een officieele mededeeling van het ministerie van arbeid, bedroeg het aantal werkloozen in Engeland per 22 Februari 1932 2.701.173, dat is 27.238 minder dan per 25 Januari j.l. doch 83.515 meer dan verleden jaar. Binnenland. Het conflict in Twente. De houding der R.-K. arbeiders. Minister Deckers uit Indië terug. De actie tegen het nieuwe Moerdijk kanaal. De Eerste Kamer behandelt de begroo ting van Arbeid, de Tweede die van Koloniën. Moordaanslag te Amsterdam. Buitenland. De toestand in Finland. Veranderd regime in Ierland. de aan te nemen houding na de vergade ring van Zaterdag met het bestuur, waar in het bestuur heeft aangekondigd om, op basis van den brief van de werkgevers van 18 Februari, nogmaals een conferen tie met de werkgevers te houden, onder leiding van den burgemeester van En schede. Op de vergadering van Zaterdag waren er reeds velen, die als hun meening te kennen gaven, dat de tweede 5 pet. loons verlaging niet kon worden aanvaard. Op Ingezonden mededeelingen. De ontvoering van den kleinen Lindbergh. Het is juist een week geleden, dat het kind van het echtpaar Lindbergh te Ho pewell in New Jersey werd ontvoerd, zonder dat men tot nog toe met het on derzoek ook maar iets verder is gekomen. Toch schijnt er een verandering in de situatie te zijn gekomen. Lindbergh heeft zich althans uitgelaten, dat hij zeer hoopvol gestemd was. Lindbergh stelt al les in het werk om voor de ontvoerders alle wegen open te laten om het kind te rug te brengen, zonder dat zij daarbij eenige risico loopen. Hij heeft zelfs de politie verzocht zich zoo min mogelijk met het geval te bemoeien. De commandant van het Amerikaan- sche legioen te Parijs heeft gisteravond medegedeeld uit New-York een telegram te hebben ontvangen, volgens hetwelk de ontvoerder of ontvoerders van het kind van Charles Lindbergh zich met het kind naar Europa zouden hebben begeven. Op verzoek van den commandant heeft de Fransche recherche zich terstond bereid verklaard een scherp toezicht te houden in alle havensteden, en speciaal op de kaden bij aankomst van de booten uit Amerika. De identiteit van de ontvoerders van Lindbergh's baby is thans ontdekt. Zij be- hooren tot een beruchte bende uit Chi cago. Deze sensationeele verklaring werd af gelegd door luitenant William Cusack, den politie-expert op het gebied van ont voeringen uit Chicago, op zijn terugreis van Trenton in New-Jersey, waar hij een conferentie had gehad met andere politie autoriteiten, naar Chicago. Een man en een vrouw, aldus luitenant Cusack, zijn positief geidentificeerd als leden van een bende uit Chicago. De man is een goede bekende van de politie en is reeds viermaal in arrest geweest. De vrouw heeft eveneens heel wat op haar kerfstok. Naar het onderzoek heeft uitgewezen hebben deze twee, met behulp van drie mannen en een vrouw, die nog niet zijn geïdentificeerd, het kind van Lindbergh ontvoerd. Korte berichten. Een hevige sneeuwstorm heeft ge woed in een gedeelte van den staat New- York en in andere Oostelijke staten. Hon derden automobielen sneeuwden in en twee groote autocars met passagiers kon den voor den nacht niet meer binnenko men, zoodat, toen de storm eeniszins be daard was, een vliegtuig levensmiddelen voor de geïsoleerde passagiers liet vallen en dezen den nacht in de autocars door brachten. Gisternacht is in geheel Zuid-Beie ren een groote hoeveelheid sneeuw geval len. Te München slaagde men er niet in de sneeuw op te ruimen, zoodat het ver keer gistermorgen vroeg bijna geheel ge stremd was. Ook was er geen sprake van, dat de treinen op de normale tijdon konden vertrekken. Ook op bet lani heeft De Belgische Kamer heeft met 75 tegen 66 stemmen en 6 onthoudingen, het wetsontwerp aangenomen tot verhooging der invoerrechten op boter, vleesch, fruit enz. Minister Deckers terug. Met den special en boottrein van de „Marnix van St. Aldegonde" is minister Deckers met zijn adjudant luit. ter zee le kl. G. G. Bozuwa van zijn Indische reis in Den Haag teruggekeerd. De ministers Donner en Verschuur wa ren hun collega met den landmacht adjudant van mr. Deckers, kapitein G. J. M. van Weel, tot Utrecht tegemoet ge reisd. Ter begroeting van mr Deckers waren op het S.S.-station in Den Haag o.a. aan wezig de minister van koloniën, de heer De Graaff, het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist, de generaals jhr W. Röell, commandant van de eerste divisie, H. A. Seyffardt, chef van den generalen staf, A. M. Vorstman, hoofdintendant; dr J. G. Diehl, inspecteur van den mili tairen geneeskundigen dienst; J. H. Borel, inspecteur van den Vrij willigen Land storm, voorts de secretaris-generaal van het departement van Defensie mr J. Wolf man, de hoofdaalmoezenier J. J. Noord man en de leger- en vlootpredikant in al- gemeenen dienst ds Jansen. Versch fruit voor Frankrijk. De directie van den Landbouw deelt mede, dat het „Journal" officieel van 3 dezer een decreet van den president van de Fransche republiek bevat, waarbij de invoer van versch fruit uit een aantal landen wordt verboden met het oog op het voorkomen van de San José Schild luis in die landen. In verband daarmede moeten zendin gen fruit uit een aantal landen ook uit Nederland ten einde in Frankrijk te worden toegelaten, vergezeld gaan van een certificaat van herkomst. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 8 Maart is aan D. Teer, op zijn verzoek, met ingang van 16 Mei eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Oostzaan. Bezuiniging bij de Spoorwegen. Als bezuinigingsmaatregel is aan een aantal personen in dienst bij de Nederl. Spoorwegen, die den pensioengerechtig den leeftijd hebben bereikt, eervol ontslag verleend. Naar gemeld wordt, zal deze maatregel nog op vele anderen worden toegepast. Het conflict In de Twentsche textiel nijverheid. Naar aanleiding van een, buiten de be sturen om geplaatste advertentie in het „Twentsche Dagblad", kwamen gisteren middag ongeveer 700 stakende leden van St. Lambertue bijeen, ter bespreking van de bijeenkomst van gistermiddag kwam dit punt vooral ter sprake. Men wensch- te te blijven staken en niet de fabrieken binnen te gaan, en dus te handelen in den geest van de leden van do Eendracht. Een motie van wantrouwen tegen het bestuur is ter sprake gebracht, doch is niet in behandeling gekomen. Ontevreden over den afloop van de vergadering van Zs.ter- dag, besloot men het bestuur van St.- Lambertus te verzoeken, een nieuwe ver gadering te beleggen met de stakers, voor welk verzoek de noodige handteekenin- gen zijn verzameld. De toestand te Enschede. De Twentsche correspondent van het „Hdbld." schrijft: De vorige week deelden wij een en an der mede over den toestand in Twente. In aansluiting daarop is het gewenscht er op te wijzen, dat do situatie in Enschede veel minder slecht is dan veelal wordt verondersteld, ja het is de vraag of die wel slechter is dan in andere plaatsen, die veel ernstiger onder de crisis te lijden hebben. Het feit kan n.l. worden geconstateerd, dat vele gezinnen nog behoorlijke inko mens hebben en van armoede kan feitelijk niet worden gesproken. In velerlei opzicht staat Enschede er n.l. veel gunstiger voor dan in 1924. Toen was er n.l. slechts een kleine staking en een groote uitsluiting. Alle uitgeslotenen moesten toen van ge meentewege worden gesteund. Thans echter wordt door alles gestaakt, zoodat men geen beroep kan doen op de openbare kassen. Wekelijks vloeien thans uit de fondsen der vakcentrales zeer groote bedragen naar Enschede en daar thans alle stakers ondersteund worden, beteekent dit een belangrijk voordeel bo ven 1924. Van een hopelooze situatie in Enschede kan dan ook zeker niet worden gespro ken. Er zijn tal van plaatsen, die er dit ondanks de staking veel slechter voorstaan. Het is opmerkelijk, dat de amusementsinrichtingen nog behoorlijk soms zelfs druk bezocht worden. In een der bioscopen moest daar de voor stelling was uitverkocht de film „Der Linpers tanzt" zelfs nog geprolongeerd worden. Daling van de Indische middelen in 1931. De opbrengst der landsmiddelen bedroeg in December 1931 totaal f49.200.000, te gen in December 1930 f 63.100.000. De totale, opbrengst der middelen over 1931 bedroeg f517.700.000 tegen f631.500.000 over 1930. Procentsgewijze zijn de op brengsten in 1931 vergeleken bij 1930 als volgt verminderd: invoerrechten 19.9 pet., uitvoerrechten 4.7 pet., stafistiekrecht 1.8 pet., accijnzen 5.5 pet., zegelrecht 2.4 pet., overschrijvingsrecht 0.4 pet. Bezuiniging op Rijksuitgaven. Naar gemeld wordt, heeft, namens den minister van Defensie, de inspecteur der Militaire Administratie te 's-Gravenhage ter kennis van alle korpsen van het leger

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1