No. 135 Woensdag 9 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Wybert Buitenland Hier begint hetl Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Iranoo per post, f3.— Losse nummers10.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Een stem uit de practljk. Eén onzer lezers, een landbouwer, een man van de practijk dus, schrijft ons „Dezer dagen kreeg ik „De Banier" van 2 dezer onder mijn oogen en las daarin de rede van het Tweede Kamerlid, Ds Kersten. Wat het begin dezer rede aan gaat, komt het mij voor, dat vooral van het stadsleven veel waarheid gezegd wordt, maar verder gaande troffen mij wel enkele beschouwingen, die ik zeer overdreven acht, hoewel ik ook bekennen moet, dat er nood heerscht. Maar het ergste trof mij, dat ik lezen moest, dat onze regeering niets doet enz. voor den landbouw. Eilieve; zelf landbouwer zijnde, oogstte ik verleden jaar 30.000 kg. tarwe en 300.000 kg. suikerbieten. Neem nu aan, dat deze producten niet werden gesteund door de Regeering, dan zou ik zeker minstens f3000 minder ontvan gen hebben. Nu de steun voor de sui kerbieten verhoogd is, hoop ik meer sui kerbieten te verbouwen, en ook meer tarwe, en dan met Gods zegen een steun te ontvangen voor tarwe en suikerbieten van minstens f 7000, gezien de tegenwoordige sui kerprijs en de prijs van de tarwe, wan neer deze in den vrijen handel voorkwam. Mijn bedrijf is 72 H.A. groot, waaronder 8 H.A. weiland. Het komt mij voor, dat dit heel wat meer is, dan wanneer we van de sociale lasten verlost zouden zijn. Zou men dan onze Regeering niet dankbaar beboe ren te wezen voor deze tegemoetkoming? Onze vaderen, van wie Ds K. altijd den mond vol heeft, zouden zeker dank baarheid betoonen en God bidden om steun en medewerking aan de Overheid, welke ons van Godswege geschonken is, om ons volk met de noodige wijsheid en voorzichtigheid te regeeren in alle God zaligheid, alzoo wij een gerust en stil leven mogen leiden. Geen wonder, dat na zulk een ophit sende revolutionaire rede, de heer Wijn koop aan Ds K. voorstelt samen den boer op te gaan. Wat zouden onze voorvade ren daarvan zeggen? En er is toch in ons land meer dan de landbouw? Denk aan veeteelt, tuinbouw, scheepvaart, industrie en zooveel andere noodlijdende takken. Voor alles, wat de regeering reeds gedaan heeft zijn wij dankbaar, en ik kan Ds K. verzekeren, dat het tweetal Wijnkoop en Ds K., als ze den boer opgaan, om ontevredenheid te kweeken, hier niet veel succes zullen heb ben. Maar ik wil ook liever Ds K. aan raden, om ook voor onze Overheid te bid den en geen revolutiegeest kweeken." Met genoegen laten wij deze „stem uit de practijk" hooren. Uit wat hier gezegd wordt blijkt, dat er bij onze landbouwers niet alleen critiek is op wat de Regeering doet, maar dat er ook waardeering is en dank baarheid. En óók, dat wat door de Regeering ge daan wordt méér en beter aan het doel beantwoordt dan wat Ds K. eischt. De buitengewone Volkenbondsvergadering Bij den aanvang van de bijeenkomst der algemeene commissie van de buitenge wone Volkenbondsvergadering heeft gis teren Sir John Simon meegedeeld, dat de diplomatieke en militaire vertegenwoor digers van Amerika, Engeland, Frank rijk en Italië thans maatregelen hebben getroffen om zich nauwkeurig op de hoogte te stellen, of de opschorting van alle vijandelijkheden bij Sjanghai stipt woidt nageleefd. De vertegenwoordigers van deze mo gendheden te Sjanghai zullen hieromtrent dagelijks een rapport naar Genève zen den. Het eerste ontvangen rapport ver meldt, dat wel is waar hier en daar nog eenige schoten zijn gevallen, doch nie mand is daardoor gewond of gedood. De Japansche en Chineesche troepen be schuldigen elkaar over en weer voor dit schieten verantwoordelijk te zijn. De ver tegenwoordigers van de bovengenoemde staten zullen hieromtrent een onderzoek instellen. Weer een Japansch ultimatum. De Japansche opperbevelhebber heeft het zenden van een nieuw ultimatum aan de Chineesche autoriteiten bevolen. In dit ultimatum wordt geëischt, dat de Chinee- Ingezonden Mededeelinp. VoorkomGorgel droog met sche troepen nóg tien K.M., derhalve tot 45 K.M. afstand van Sjanghai, zullen te ruggaan. Mochten de Chineezen dezen eisch niet inwilligen, dan zullen de Japansche troe pen opnieuw de vijandelijkheden openen. Het verluidt, dat de Japanners vreezen, dat de nieuwe Chineesche versterkingen, welke ongeveer 50,000 man zouden bedra gen, de 20 K.M.-zone zouden kunnen doorbreken. Bezorgdheid te Washington. In officieele kringen te Washington wint de meening veld, dat Japan zal trachten de „zuiveringsactie" rondom Shanghai, zonder zich om de andere mo gendheden en den volkenbond te bekom meren, ten uitvoer te leggen. De Japansche excuses, dat te Shang hai aangekomen versterkingen tijdens de wapenstilstandsonderhandeling reeds on derweg waren en derhalve niet meer kon den worden opgehouden, wordt als onge loofwaardig beschouwd, aangezien de duur der reis drie dagen is en de troe pen draadloos hadden kunnen worden te ruggeroepen. Men vermoedt, dat Japan door de ver sterking van het front een nieuwen aan val aan de Jangtse wil voorbereiden, ten einde zoo mogelijk nog meer havens te bezetten. Japan en de Volkenbond. Volgens een „United Press"-bericht wil Japan zich uit den volkenbond terugtrek ken, zoodra het JapanschChineesche conflict geregeld is, onverschillig hoe de uitspraak van den volkenbond zal luiden. Het tegenwoordige kabinet moet reeds een propagandacampagne in dezen zin begonnen zijn. Briand herdacht. In de Fransche Kamer en Senaat zijn gister bij het begin herdenkingsredevoe- rmgen voor Briand gehouden. In den Senaat verklaarde de voorzitter, Lebrun, dat Briand voor de geschiedenis de onvermoeide arbeider voor den'vrede zal blijven, wien geen ontgoocheling weer houden kon. In zijn laatste dagen heeft hij de melancholie en zelfs de bitterheid van ontgoochelde verwachtingen leeren kennen. Maar wie weet, of niet morgen, als de geest van gerechtigheid en waar heid weer onder de volkeren ontwaakt, zijn streven toch nog vruchten zal dra gen? In de Kamer nam, nadat de voorzitter, Bouisson, den levensloop van Briand ge schetst had, Tardieu het woord. Briand, zoo zeide hij o.m., heeft steeds getracht verstand en menschelijk begrip te laten overheerschen. Daardoor was hij en zal hij blijven een voorbeeld voor hen, die de natie vrij gekozen heeft tot de leiders van haar lot. Moge Briand's ideaal onzen noodzakelijken strijd dienen als verzach tend element, dat den vrede brengt. Opzienbarende moord in Zweden. Eén der meest bekende persoonlijkhe den van Zweden, de onlangs afgetreden leider der werkgevers ver eeniging, Hj al- mar Sydow, is gistermiddag vermoord in zijn woning aangetroffen. Ook zijn beide dienstmeisjes bleken te zijn vermoord. Toen zijn ongehuwde dochter tegen vijf uur 's middags thuiskwam, deed zij de verschrikkelijke ontdekking. Nader wordt gemeld: De moord, ge pleegd op den Zweedschen economischen leider von Sydow, is op opzienbarende wijze opgehelderd. De zoon van den ver moorde, een student in de rechten, heeft zich en zijn vrouw in een hotel te Upsala doodgeschoten, toen een rechercheur naar hem vroeg. Men neemt thans aan, dat de zoon zijn vader en diens gezin heeft ver moord. Korte berichten. In geheel Britsch-Indië dreigt een spoorwegstaking, als protest tegen de be- zuinigingspoliti'ek. De eindbeslissing is echter van een referendum onder de leden van de Pan-Indische federatie van spoor wegpersoneel afhankelijk. Uit Tokio wordt een ernstig mijn ongeluk gemeld. In een kolenmijn heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad. Men vreest, dat 18 slachtoffers te betreu ren zijn. Vijf lijken zijn reeds geborgen. Door sterken regenval zijn te Tunis twee huizen ingestort. Elf personen zijn om het leven gekomen. President Hoover heeft het wetsont werp onderteekend, waarbij machtiging wordt gegeven dat 40 millioen bushels tarwe worden beschikbaar gesteld tot steun voor de behoeftige werkloozen en andere armen. Te Detroit zijn drie personen gedood en een twintig gewond bij een botsing tus- schen de politie en drie duizend werkloo zen, die de kantoren en fabrieken van Ford trachtten binnen te dringen, waar personeel werd aangenomen. H. M. de Koningin naar Het Loo. H. M. de Koningin heeft zich gister middag voor eenige dagen naar Het Loo begeven. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana woonde gis termiddag de vergadering van den Raad van State bij. Overcomplete landsdienaren in Ned.-lndië. Met betrekking tot de pensionneering van overcomplete landsdienaren heeft de Regeering een rondschrijven verzonden, waarin o.m. tijdelijk wordt vastgesteld, dat overbodige landsdienaren ontslagen kunnen worden: lo. wanneer zij den leeftijd van 55 ja ren hebben bereikt en alsdan recht heb ben op verminderd pensioen. 2o. wanneer zij recht hebben op een normaal pensioen, tenzij de betrokkenen in het belang van den landsdienst binnen twee jaren in een andere betrekking kun nen worden geplaatst. Gehuwde landsdienaressen die geen kostwinner zijn, dienen in aanmerking te worden gebracht voor ontslag zoodra zij recht hebben op verminderd pensioen. Deze nieuwe regelen worden ook toe passelijk verklaard op landsdienaren die op wachtgeld zijn gesteld, dan wel met verlof zijn vertrokken, of aan wie buiten- landsch verlof is toegekend. Laatstge noemden zullen echter eerst ontslagen worden na ommekomst van het hun ver leende verlof. Het Twentsche textiel-confliet. Uit Enschede wordt gemeld, dat de Fe deratie van Textielarbeiders Zondag over de nieuw ontstane situatie heeft verga derd. Er werd besloten geen contact te zoeken met de Eendracht. Echter werd tot voortzetting van den strijd opgewekt. Mochten de confessioneele organisaties de staking opheffen en de confessioneele arbeiders het parool van hun hoofdbe stuur opvolgen, dan zullen ook de Fede ratie-leden weer aan het werk gaan. Dit laatste in verband met de zekerheid dat er slachtoffers zullen vallen in de rijen van hen, die het langst volgehouden hebben. Krasse bezuinigingsmaatregelen? In de laatste dagen loopen er geruch ten omtrent voorgenomen nieuwe maatre gelen van regeeringswege tot bezuiniging. Er wordt gesproken van een salariskorting van 10 tot 15 pet. en van bezuiniging door op wachtgeld stelling of ontslag van een groot aantal rijksambtenaren. Zelfs wordt een percentage genoemd en wel: tien. Vermoedelijk houden deze geruchten verband met de werkzaamheden van de bezuinigingscommissie-Weiter. Deze is, naar wij vernemen, op het oogenblik bezig het tekort op den Staatsdienst te beramen en met de ministeries aan het overleggen over de manier, waarop bezuinigd zou kunnen worden. Het rapport van deze commissie is nog niet gereed. De regee ring verwacht dit in de volgende maand en pas dan zal er overwogen kunnen wor den, welke van de door de commissie voor gestelde maatregelen overgenomen moeten worden en welke niet. Op het oogenblik schijnt in elk geval nog geen besluit tot nieuwe salarisverlaging of tot een anderen maatregel van bezuiniging te zijn geno men. Loopende pachtovereenkomsten. Het Tweede Kamerlid van den Heuvel heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: I. Heeft de minister reeds overleg ge pleegd met den minister van justitie in zake de mogelijkheid van ontbinding van loopende pachtovereenkomsten, waartoe de minister, gelijk hij 15 December 1931 toezegde, eventueel na rijpelijk nadenken zou willen overgaan? 2. Is de minister bereid mede te deelen welk resultaat dit overleg, indien 't paats had, heeft gehad? Onze kaas naar Duitschland. Het Tweede Kamerlid Lovink, heeft den minister van buitenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat onze invoer, met name van kaas in Duitschland, door de wijze, waarop daar te lande de viezen worden verstrekt, achtergesteld wordt bij den invoer van dit product uit andere landen? 2. Is de minister bereid te overwegen, wat kan gedaan worden om in dezen toet st and, voornamelijk met het oog op de be>- langrijke hoeveelheid kaas, die tot dus ver steeds afzet in Duitschland vond, ten spoedigste verandering te brengen? De Belgische kanaaiplannen. In de commissie van den Senaat zijn de uitgaven voor de groote werken, welke in 1932 zullen moeten worden uitgevoerd, op 2 milliard 989 millioen francs geraamd. De commissie heeft aan de regeering ge vraagd het tracé van het Albertkanaal te wijzigen en dit kanaal over Diest te leiden, teneinde de latere aansluiting met de Bel gische Brabantsche kanalen mogelijk te maken. Ook is door de commissie aange drongen op de verwezenlijking van het kanaalvak Briegden-Neerharen voor sche pen van 600 ton. Men wenscht de noodige terreinen te doen aankoopen, teneinde in de toekomst dit kanaalvak bevaarbaar te kunnen maken voor schepen van 1350 ton. De nachtposttreinen. Het vervoer, dat met de nieuwe nacht posttreinen en met de in aansluiting daar op ingestelde autodiensten plaats vindt, is zeer omvangrijk, aldus de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Postbegrooting. Aan het einde der week worden op het drukste traject Utrecht-Zwolle per nacht 250 tot 300 zakken post vervoerd, terwijl in bedoeld gedeelte der week in totaal met de nieuwe nachtposttreinen ongeveer 1000 zakken worden overgebracht. Een groot aantal stukken, dat voorheen in de tweede of derde bestelling werd op genomen, kan thans in de eerste bestel ling worden uitgereikt. Bovendien moet het als een voordeel worden aangemerkt, dat in vele gevallen tot vervroeging van de eerste bestelling kon worden overge gaan. De kosten, aan de instelling van de nachtposttreinen verbonden, kondén wor den verminderd, doordat het mogelijk bleek, het postvervoer in de vroege mor genuren zonder bezwaar voor het publiek te beperken of te vereenvoudigen, EERSTE KAMER. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De Eerste Kamer heeft gisteren de be- grooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw behandeld. Aan het antwoord dat Minister Ruijs de Beerenbrouck gaf op door verschillende leden gemaakte op merkingen, ontleenen wij, dat de minister meer gevoelt voor samenwerking dan samenvoeging van kleine ge meenten. Wat betreft dewerkloozenzorg merkte Spr. op, dat er zulke enorme be dragen door Rijk en gemeenten aan de werkloozensteun ten koste worden gelegd, dat ieder, die niet alleen met hart en ge moed, maar ook met het hoofd de dingen beziet, zich afvraagt: waar moet dit naar toe? De prikkel om werk te zoeken in het particulier bedrijf mag niet door de steunverleening worden weggenomen; vandaar dat het loon altijd iets lager moet zijn dan in het particuliere bedrijf. Wat de loonen betreft, het zou in strijd zijn met iedere gezonde opvatting van za ken, den drang naar werkzoeken in het particuliere bedrijf weg te nemen. Hoogere uitkeering aan de gemeenten meent spr. niet mogelijk; voor practisch overleg met de gemeenten is spr. echter te vinden. En het is al een buitengewone lof voor de regeering, dat volgens de heer Nivard men in het algemeen niet ontevre den kan zijn. Bij de steunregeling zijn goed beleid en. voorzichtigheid eerste eisch. De verzeke ring, dat daaraan nooit zal mogen worden Binnenland. De Tweede Kamer over verhooging ac cijnzen. Krasse bezuinigingsmaatregelen op komst? Ontbinding loopende pachtcontracten. Buitenland. Weer een Japansch ultimatum. De buitengewone Volkenbondsvergade ring. „geknabbeld" kan spr. niet geven; als de prijzen der levensmiddelen dalen, zal de steun moeten worden verminderd. Thans komt spr. tot den landbouw. Men heeft aangedrongen op een alge meen plan, maar dat is allerminst moge lijk; gegeven het acute karakter der cri sisverschijnselen zou zoo'n algemeen plan belemmerend werken. Men moet tegen over de landbouwbelangen die van han del en nijverheid niet uit het oog verlie zen. De mentaliteit is ook veranderd. Is thans niet de boerenstand in zijn geheel ingenomen met de Tarwewet, welke in deze Kamer is aangenomen met 23 tegen 20 stemmen, terwijl in de Tweede Kamer de behandeling ook niet heeft plaats ge had met stilzitten? Les idéés marchent: terwijl de Vrijheidsbond met enkele uit zonderingen tegen de wet was, wordt nu in het landhouwrapport dier partij de werking van de Tarwewet geprezen. Op de belangen der landarbeiders wordt gelet, dit is bij den steun aan de suikerbietenverbouwers duidelijk op den voorgrond gezet. Voor den zuivel moeten zeker met. den meest mogelijken spoed maatregelen wor den genomen, doch naast spoed zijn voor zichtigheid en beleid primaire eischen. De beraadslaging wordt gesloten en de begrooting z.h.st. aangenomen. TWEEDE KAMER. Nieuwe heffingen voor crisisuitgaven. Verhooging van Accijnzen. Gisteren kwam aan de orde het wets ontwerp tot verhooging van eenige accijn zen tot heffing van een invoerrecht op Zuidvruchten. De 'heer Oud (V.D.) constateert, dat den laatsten tijd een belangrijke verschui ving plaats heeft van de directe naar de indirecte heffingen. Ook de uiterst moei lijke omstandigheden, waarin men thans verkeert in aanmerking genomen, mag men zich toch afvragen of de Minister nu niet beter had gedaan eens te komen met een verhooging van de inkomstenbelasting. Spr. is echter bereid zoover mogelijk met den Minister mee te gaan al heeft hij tegen sommige heffingen buitengewoon groote bezwaren. Zoo is bet met den sui keraccijns een tragedie geworden. Inder daad kan men nu zeggen, dat de suiker- consument een crisiswinst maakt. In dit licht bezien wil spr. met deze op- centen-heffing medegaan. Ten aanzien van den wijn-accijns vreest spr. dat deze nieu we heffing moeilijkheden zal meebrengen van handelspolitieken aard. Tegen de heffing van opcenten op het zegelrecht van buitenlandsche effecten is weinig bezwaar in te brengen. Minder enthousiast is spr. over de verhooging van den accijns op sigaretten. De sigaretten zijn een luxe, maar toch een zeer beperkte luxe. Het gevaar bestaat, dat men de kwa liteit steeds gaat verminderen en dan wordt de sigaret een gevaar voor de volks gezondheid. Ook ontwikkelt spr. bezwaren tegen een invoerrecht op Zuidvruchten. Vooral de scheepvaart zal er de nadeelen van ondervinden. Spr. juicht ten slotte de afschaffing op de 'grondbelasting op ongebouwd toe. Dit voorstel komt overigens wel in een eigenaardig licht te staan na de argumen ten, die verleden jaar de voorzitter daar tegen aanvoerde. De heer J. terLaan (S.D.A.P.) criti- seert het beleid van de regeering, die zoo veel mogelijk de bezittende klasse spaart. Het voorstel dat thans aan ie orde is, draagt hiervan opnieuw de sporen. Ons belastingstelsel buigt meer en meer om naar de indirecte belastingen. De thans voorgestelde belastingen zullen weer on geveer 10 millioen uit de zakken der massa halen. De opcenten op de onge bouwde eigendommen worden afgeschaft. Dit komt voor het grootste deel ten gunste van de rjj'ke landeigenaren. Wat hier voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1