No. 134 Dinsdag 8 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! 8u ten^and. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, socialisatie in elk geval een werk van jaren zou zijn en de tegenwoordige crisis- n m ni A r\ tijd naar de 'betuiging van de Soc.-Dem. t t R 9 I Ca GD L A O voormannen, allerminst geschikt is voor proefnemingen in deze richting. Aangenomen. Maar dan gevoelt men tevens hoe dwaas het is, dat men de landbouwende bevolking paait met socialisatie-leuzen en -moties. V Socialisatie van den bodem. Van Soc.-Democratische zijde komt men met een nieuw recept ter bestrijding van de landbouw-crisis: socialisatie van den bodem. In vergaderingen en ook in de pers spreekt men zich uit over de onmacht en den onwil van „kapitalistische regeer ders". Met kracht wordt geprotesteerd te gen wat de regeering doet of ook niet doet en tot slot worden dan gewoonlijk de georganiseerde arbeiders opgeroepen om den weg te banen tot het eenige afdoende middel ter verbetering: socialisatie. Wij willen deze leuze welker verwerke lijking zelfs per motie wordt verlangd even nader bezien thans niet van den principieelen maar van den practischen kant. Kam socialisatie uitkomst brengen? Om op deze vraag een behoorlijk ant woord te geven, moeten we even luisteren naar het bekende Soc.-Democratische So- cialisatie-rapport. Dit rapport is een vrucht van breede studie. De bekwaamste mannen uit de S.D.A.P. hebben aan de samenstelling ervan mee gewerkt. Welnu in dit rapport wordt omtrent de wijze waarop de socialisatie haar beslag moet krijgen o.m. dit gezegd: „Zoowel om een zooveel mogelijk on gestoorde productie tijdens het natio- naliseeren van den grond te waarbor gen, als om redenen van billijkheid, zal overname van den grond tegen be hoort ij ke schadevergoeding dienen te geschieden." Nu is er verder in bedoeld rapport sprake van een geleidelijke onteige ning, maar dat is natuurlijk niet de be doeling van hen, die thans de noodzake lijkheid van socialisatie bepleiten. Als moties worden voorgesteld en aan genomen om de crisis, die n u heerscht, te bestrijden en den nood waaronder thans de landbouw gebukt gaat te leni gen, dan wil dat niet zeggen, dat er in deze richting zoo heel geleidelijk iets ge daan moet worden, maar dat het n u, op dit oogenblik moet gebeuren. Laten we nu een oogenblik aannemen, dat de roode agitatoren weten wat nie mand anders weet, n.l. waar de vele mil- lioenen vandaan moeten komen. Hoe zal het dan gaan? Welke beteeke- nis zal dan de socialisatie van den bodem hebben, voor de landbouwende bevolking? Het antwoord moet luiden, dat het voor vele landeigenaren een niet onaardig bui tenkansje zou zijn. 'De pachten gaan naar beneden. Er zijn tal van verpachters, die geen cent pacht ontvangen en die zich met toezeggingen op papier tevreden moeten stellen. Welnu, zij krijgen dan een behoorlijke schadevergoeding, uit den aard der zaak niet gebaseerd op de uitkomsten van en kele slechte jaren, maar naar de gemid delde opbrengst van een korter of langer tijdperk. Maar nu de pachters. Worden zij er beter van? Er zijn er nu heel wat, die met veel clementie behandeld worden. Er zijn, en dat is gelukkig, tal van verpachters, die de pachters het vel niet over de ooren halen en die de pachters rustig laten zit ten, ook al gaat het met de betaling niet altijd even goed. Maar nu wordt het land gesocialiseerd. Het Rijk sluit een reusachtige leening, om de schadevergoeding te kunnen beta len. En dan is er een leger van ambte naren noodig om dat reusachtige grond bedrijf te beheeren. De rente van zulk een leening moet be taald worden. Door de pachters. En de ambtenaren moeten betaald wor den. Alweer door de pachters. Uit den aard der zaak gaat het daarbij niet zoo gemoedelijk toe als thans vaak het geval is. Er komt dan een ambtelijke verhouding. Het gaat dan op de manier als thans bij de belastingen. Betalen is dan de bood schap. De gebruikers van den grond zijn dan niet geholpen. Voor de oplossing van de crisis is niets gedaan. Nu zal men wellicht zeggen, dat dit betoog niet ter zake dienende is, omdat BRIAND. f Zooals wij gisteren reeds meldden, is Briand gistermiddag vrij plotseling over leden. Briand was op 28 Febr. van zijn buiten Gocherel naar Parijs teruggekeerd en had daar zijn intrek genomen in zijn sedert jaren niet meer gebruikte woning. Zijn doktoren hadden zijn terugkeer naar Pa rijs verlangd, ofschoon Briand zich hier eerst tegen verzet had. De doktoren be schouwden den terugkeer naar Parijs als den eersten stap voor de opneming in een ziekenhuis. Onmiddellijk na zijn aankomst te Parijs moest Briand zich naar bed be geven. Tot Donderdag had men, ofschoon de zwaktetoestand aanleiding gaf tot ernslige bezorgdheid, niet gedacht aan een zoo spoedigen doodelij'ken afloop. Gistermid dag verergerde de toestand van den kranke en zijn zwakte nam zoo toe, dat er geen hoop meer bestond. Om drie uur 's middags deelde de voor zitter van de Fransohe Kamer Bouisson zeer onder den indruk het treurige nieuws mede. Zijn ontroering was zóó groot, dat hij ternauwernood kon spreken. De mede- deeling kwam voor de Kamerleden vol komen overwachts en veroorzaakte hevige consternatie. Alle aanwezigen, met inbe grip van royalisten en communisten, ver hieven zich van hun zetel. De ministerraad heeft in overleg met de verwanten van Briand besloten den overledene de eer te bewijzen van een staatsbegrafenis. Het stoffelijk overschot zal in 't minis terie van buitenlandsche zaken opgebaard worden. De begrafenis zal vermoedelijk Donderdag plaats hebben. Volgens een nader bericht zal de natio nale begrafenis Zaterdag plaats hebben om 2 uur. Algemeen is de deelneming. Uit alle landen komen de telegrammen te Parijs binnen. Ook te Genève is Briand herdacht. Even nadat de algemeene commissie der buitengewone V olkenbondsvergadering gistermiddag was geopend werd het ont stellend nieuws van het overlijden van Briand bekend. De ontroering over bet heengaan van den man, die zes jaar lang in het middenpunt van de zittingen van de Volkenbondsvergadering en van den Volkenbondsraad had gestaan, was groot. De voorzitter. Hijmans, sprak onder doodsche stilte de volgende herden'kings- woorden „Ik heb den droeven plicht U het ver bijsterend bericht mede te deelen, dat juist tot onze kennis gekomen is, namelijk dat Aristide Briand te Parijs is overleden. Briand was de belichaming zelf van het idee van vriendschap en vrede tusschen de volkeren. Hij was een van hen, die het meeste gedaan hebben voor den opbouw van den Volkenbond. De klank van zijn stem trilt nog in onze ooren. Wij bemin den en bewonderden hem. 'Hij was de roem van Frankrijk. Briand zal eeuwig in de geschiedenis blijven voortleven." Minister Beelaerts van Blokland heeft gisteravond na afloop van de bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering aan de vertegenwoordigers der Nederlandsche pers verklaard, zeer onder den indruk te zijn van Briands sterven. De verschil lende malen, dat hij de gelegenheid had gehad, Briand te Genève te ontmoeten, was onze Minister steeds weer onder den indruk gekomen van de groote bekwaam heden en den krachtigen vredeswil van dezen genialen Franschman. Zijn dood is een verlies niet alleen voor Frankrijk, niet alleen voor den Volkenbond, waaraan hij zooveel van zijn beste krachten heeft ge geven, maar voor de heele naar vrede strevende wereld. 28 Maart a.s. zou Aristide Briand, die stamt uit een zeer nederige Bretonsche familie (zijn vader was herbergier), zeven tig jaar oud worden. Het heeft geen zin, alle ministerfuncties en premierschappen van Briand op te sommen. Het verhaal zou eentonig wor den, Samenvattend kan men zeggen, dat hij een zeer groot deel van de jongste 25 jaar leider of mede-leider der Fransche politiek is geweest. Vriend en vijand heb ben al dien tijd zijn groote gaven bewon derd of erkend. In Mei van het vorige jaar, bij de ver kiezing van een president der republiek, leed Briand een échec, dat hem ongetwij- feld heeft aangegrepen, al heeft hij dit niet getoond. Verleid door de optimis tische voorspiegelingen zijner partijgenoo- I ten, die hem in het Elyssée wenschten te brengen, stelde hij1 zich candidaat. Bij de eerste stemming werden 442 op Doumer uitgebracht en 401 op Briand. Vóór de j tweede stemming trok Briand zijn candi- datuur in en verliet Versailles, schier on opgemerkt door de menigte. Deze dienst wordt onderhouden, met het luchtschip Graf Zeppelin. Ofschoon het schip in hoofdzaak is ge bouwd voor het vervoer van vracht over groote afstanden, beschikt het eveneens over een zeer goede passagiers-accomo- datie. Een speciale meteorologische dienst zorgt er voor dat de commandant van het luchtschip steeds op de hoogte blijft, welk weer men kan verwachten. Niet alleen uit Hamburg worden deze berichten gezon den, doch een groot aantal schepen heeft vrijwillig zich verplicht, het luchtschip tijdens zijn reis van de weersgesteldheid op de hoogte te houden. De reis naar Zuid-Amerika duurt drie dagen. Buitenland. Japan blijft nog vechten. I De presidentsverkiezing in Duitschland. Het overlijden van Briand. Een luchtvaartdienst DuitschlandZuid- Amerika. Binnenland. H. M. de Koningin te Poeldijk. Bezuiniging bij de spoorwegen. Ingezonden Mededeeiing. Japan vecht door. De Chineesche delegatie te Genève heeft een daar Zondagavond uit Shanghai in gekomen bericht meegedeeld, waarin ge zegd wordt, dat generaal Tsjiang Kwang- nai uit het hoofdkwartier meldt, dat de Japansche artillerie Vrijdag van 3 uur af de Chineesche stellingen bij Hoeang Toe krachtig heeft beschoten. Op het bombardement volgden hardnek- I kige infanterie-aanvallen, die omstreeks middernacht afgeslagen werden. In een kennisgeving van den Japan- schen generaal Shirakawa wordt gespro ken van een bezetting van Hoeang Toe, dat ver buiten de 20 K.M.-zone ligt en die noodzakelijk was ter bescherming van Nantsiang, dat zich in de handen der Ja- 1 panners bevindt. Het is dus volkomen duidelijk, zoo voegt de Chineesche delegatie er aan toe, dat de Japansche troepen ook thans hun op- marsch in het binnenland van China voortzetten, waarbij als voorwendsel steeds weer de noodzakelijkheid van de bescherming der het laatste bezette stad moet gelden. De presidentsverkiezing in Duitschland. Voor vele duizenden menschen heeft rijkskanselier Brüning gisteravond zijn eerste verkiezingsredevoering voor Hin denburg gehouden. De toeloop was zoo groot, dat de zaal door de politie gesloten moest worden en verscheidene menschen de rede van den rijkskanselier slechts in een aangrenzende zaal door middel van luidsprekers konden volgen. Brüning be gon met uiting te geven aan zijn teleur stelling dat de agitatie door de tegen standers bij deze presidentsverkiezingen gevoerd wordt alsof Duitschland zich in diepen vrede en besten vooruitgang be vond en niet te midden van een ernstigen buitenlandschen politieken strijd. Het is ons gelukt met zeer veel krachts inspanning en dank zij de noodverorde ningen, niet alleen den zwaren winter van 1930—1931 te overwinnen, maar ook den winter 19311932. Wij hebben de valuta op peil gehouden en in het binnenland betaald, wat wij moesten betalen. Ondanks de opzweeping der hartstochten hebben wij orde en rust gehandhaafd. Door de herkiezing van Hindenburg zullen wij uit het acute gevaar der in eenstorting zijn. Vervolgens keerde Brüning zich tegen valuta-experimenten. Wanneer in Duitsch land ook maar het minste gedaan wordt, dat naar inflatie zweemt, is het uit met het Duitsche volk. Wanneer de Rijkspresident zich op zijn 85ste jaar nogmaals ter beschikking stelt, dan is dat een historische stap, dien alle kringen der bevolking hadden moeten toe juichen. Zooals bekend, ligt het in de bedoeling van Rijkspresident Hindenburg een dezer dagen voor de radio het woord te rich ten tot het Duitsche volk, FriedrichuhafenZuid-Amerika door de lucht. De agenten van de Luftschiffbau Zep pelin en de HamburgAmerika Lijn, welke twee concerns samenwerken, deelt de firma Wambersie en Zoon te Amster dam mede, dat hans voor 't eerst de re gelmatige diensten met luchtschepen zullen worden geopend van Friedrichshafen naar Zuid-Amerika. Voor de eerste maal zal een Zeppelin vertrekken op 21 Maart a.s., de volgende op 4 April, terwijl verder om de veertien dagen een afvaart zal plaats hebben. Een Donau-federatie? De Fransche minister-president Tar- dieu wordt van morgen weer te Genève verwacht en zal, naar in welingelichte kringen verluidt, uitvoerige besprekingen hebben met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, over het voorstel tot aaneensluiting der Donaustaten. Nader seint Reuter uit Parijs, dat Tar- dieu, in verband met het overlijden vein Briand, niet naar Genève is vertrokken. Het Fransche plan is gebaseerd op de volgende vier punten: 1. Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho- Slowakie treden met elkaar in nauwe eco nomische verbinding op de basis van een overeenkomst, waarin de economische be trekkingen tusschen deze staten voor de toekomst zijn geregeld. 2. Het toetreden van de overige Donau staten tot deze statengroep, met uitzonde ring van Polen, is toelaatbaar doch de drie eerstgenoemde staten vormen de ba- sis voor de nagestreefde nauwe economi sche aaneensluiting der Donau-staten. 3. De Fransche regeering verklaart zich bereid in geval van een practische uitvoe ring van het plan dezen staten financieels hulp te verleenen. 4. Engeland, Italië, Frankrijk en Duitschland verplichten zich wederzijds uit de economische voordeelen, die uit de nieuwe groepeering der Donaulanden spe ciaal op het gebied der donautarieven voor hen voortvloeien, geen aanspraak te malen op bijzondere voorrechten. Indien een der vier genoemde mogendheden één der Donaustaten bijzondere concessies op het gebied der douanetarieven zou doen, zou hieruit in geen geval bijzonder voor deel getrokken mogen worden. Postzegel-vervalsching op groote schaal. In den Poolschen senaat klaagde de minister van posterijen, Boerne, over het groote aantal vervalschte postzegels, dat in Polen in omloop was en de moeilijkhe den, waarmee men te kampen had om de daders op het spoor te komen. Bovendien werden in den laatsten tijd allerlei ondernemingen opgericht, die zich belastten met het vervoer van postgoede- ren en daardoor de posterijen ernstige concurrentie aandeden. Er waren zelfs ondernemingen, die kans zagen, telegram men naar het buitenland te verzenden te gen een goedkooper tarief dan dat van de P. T. T. De moeilijkheden der Poolsche Poste rijen werden nog verzwaard door het ge brek aan medewerking van het publiek. Korte berichten. De president van Tsjecho-Slowakië vierde gisteren zijn 82sten verjaardag. Geheel Britsch-Indië wordt bedreigd door een spoorwegstaking als protest te gen de bezuinigingspolitiek. Het geheele Noorsche ministerie heeft ten gevolge van het overlijden van den minister-president zijn ontslag inge diend hetwelk door den Koning is aan vaard. Bezuiniging bij de Ned. Spoorwegen. Naar de „Telegraaf" verneemt is van de zijde van de Ned. Spoorwegen sedert zeer korten tijd een bezuinigingscommis sie in het leven geroepen, welke tot taak heeft na te gaan of en in hoeverre op de personeelbezetting werkzaam aan de sta tions bezuinigd kan worden. De Ned. Spoorwegen zijn tot de instel-' ling van deze bezuinigingscommissie overgegaan in verband met de aanzien lijke vermindering van de ontvangsten en het geringere goederenvervoer van den laatsten tijd. De bezuinigingscommissie, welke thans nog met haar voor-onderzoek bezig is, heeft reeds op enkele stations haar taak aangevangen. Zij zal onderzoeken in hoe verre de diensten veroorloven stationsper- soneel uit de kaders te nemen. Tevens zal dan getracht worden aan het eventueel van den stationsdienst vrijkomende per soneel, een andere functie bij de Spoorwe gen te geven. Men deelde aan het blad van bevoegde zijde mede, dat 't zeer wel mogelijk is dat ook ontslag van ouder personeel, hiervan 't gevolg kan zijn, hétgeen dus meer de genen betreft die voor pensioen in aan merking komen. Het werk van de bezuinigingscommis sie is nog in een beginstadium zoodat thans nog geen nadere mededeelingen in zake haar resultaten kunnen worden ver strekt. Verlaging spoorwegtarieven. Naar aanleiding van schriftelijke vra gen van het lid der Tweede Kamer, den heer Duys, betreffende verlaging van spoorwegtarieven voor land- en tuin bouwproducten bestemd voor den export naar het buitenland, deelt de Mi nister van Waterstaat mede, dat hij nog geen beslissing genomen heeft in dezen. Uit den aard der zaak en zooals ook op grond van de bedoelde begrootingsde- batten moeilijk anders kon worden ver wacht, wenscht, de Minister omtrent ver laging van spoorwegtarieven voor tot ex port bestemde land- en tuinbouwproduc ten geen beslissing te nemer, dan nadat hij zal hebben kunnen kennis nemen van het rapport der bepaaldelijk voor doze zaak ingestelde commissie, welk rapport hem nog niet heeft bereikt. Daar bedoeld rapport, waarvan de vast stelling o.m. door ziekte van den voorzit ter dier commissie is vertraagd, thans zeer binnenkort zal worden uitgebracht, vertrouwt hij zijn beslissing te dezer zake spoedig te kunnen nemen. Kampereiland in nood. De enorme daling der pachtprijzen der landerijen dreigt voor de gemeente Kam pen noodlottig te zullen worden. De op brengst toch van het Kamper-eiland, het rijke grondbezit van Kampen, is de be langrijkste bron van inkomsten dezer ge meente. In 1930 b.v. vloeide uit dien hoofde in de gemeentekas nog een bedrag van circa f 480.000, terwijl de belastin gen opbrachten f 217.000. Voor 1932 stond de post „Stadserven en landerijen" reeds belangrijk lager op de begrooting en met de grootste moeite heeft men deze sluitend kunnen maken. De pachtprijzen zullen echter nog veel meer moeten dalen. Vele pachters zitten momenteel nog vast aam de pachten, welke voor twee of drie jaar zijn vastge steld. De gemeente zal deze loopende pachten evenwel moeilijk kunnen hand haven en verscheidene adressen om re ductie hebben bereids den Raad bereikt. Enkele kapitaalkrachtige pachters uitge zonderd, kunnen de boeren op het Kam pereiland de thans geldende pachtprijzen onmogelijk opbrengen en sommigen van hen zijn financieel totaal uitgeput en staan aan den rand van den afgrond. De thans geschapen toestand baart het gemeentebestuur veel zorg en men is er zich terdege van bewust, dat maatregelen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1