No. 133 Maandag 7 Maart 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Herziening Lager-Onderwijswet. Gebroken Bakken FE UI L L E TON Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEZWA, Bureau: Lange Vorststrnnt 70, Goes, Tol.: Redactie en Admlnlstratlo No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg- Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT SLKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Por 3 maanden, Irnnoo per poat, f3.- Losse nummers fO.OS Prijs der Advertentlën: 1—4 regels 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Een van de punten die bij de behande ling van het wetsontwerp tot herziening van de Lager Onderwijswet in 't bijzon der de aandacht zullen trekken, betreft het voorstel omtrent de herziening van de leerlingenschaal voor de berekening van het aantal onderwijzers dat voor rekening van het Rijk komt. De Staatscommissie heeft o.m. ook de vraag onder de oogen gezien of het moge lijk is de kosten van het lager onderwijs te beperken. En daarbij kwam zij tot de conclusie dat het, teneinde splitsing van scholen niet in de hand te werken en de uitgaven te verminderen, aanbeveling verdient, het aantal onderwijzers wier wedden het Rijk vergoedt te berekenen naar een andere dan de thans geldende leerlingenschaal. Zij stelde daarom voor de gedifferentieer de schaal te vervangen door een uniforme schaal van 45 voor de gewone en van 26 voor de u.l.o.-scholen. Het is aldus de Commissie in hare toelichting niet te ontkennen, dat de z.g. gedifferentieerde schaal de strekking heeft de splitsing van scholen te bevorde ren, althans daarvan niet terug te hou den, terwijl een uniforme schaal die strekking niet heeft. Anderzijds is het onbetwistbaar, dat onder een schaal met gelijke opklimming kleine scholen meer moeilijkheden onder vinden dan groote. Intusschen vloeien deze moeilijkheden voor kleine scholen uit den aard der zaak voort. Zij mogen naar het oordeel der Commissie niet leiden tot aanvaarding van een stel sel, dat eene begunstiging voor de kleine scholen inhoudt. Eene schaal met gelijke opklimming verdient daarom de voorkeur. Teneinde nu eenmaal bestaande scho len niet in moeilijkheden te brengen werd een overgangsbepaling voorgesteld waar door voor deze scholen gedurende 10 ja ren de thans geldende regeling van kracht blijft. De Minister kan zich met deze ziens wijze vereenigen en heeft dan ook de voorgestelde bepaling in zijn ontwerp op genomen. Volgens berekeningen gebaseerd op den toestand van 1 Januari 1928 zal de invoe ring van deze schaal voor het gewoon lan ger onderwijs een daling van het aantal verplichte onderwijzers meebrengen van 1403 na drie jaren en nog 933 na tien ja ren. Voor het uitgebreid lager onderwijs wordt, gerekend naar den toestand op 1 Januari 1928 een daling van 216 ver plichte onderwijzers becijferd. Een nauwkeurige opgave van de finan- cieele gevolgen valt niet te geven daar noch de vermindering van het aantal on derwijzers, noch het bedrag van het sa laris dat de bespaarde onderwijzers zou den hebben genoten noch het aan wacht gelden toe te kennen bedrag met zeker heid is vast te stellen. Op grond van de gemaakte berekenin gen meent de Minister op een besparing van pl.m. f 6 millioen te mogen rekenen. Zeker een niet onbelangrijk bedrag. De minderheid van de Staatscommissie was echter van oordeel, dat het financieel door H. Zeeberg. 82) „Je moet er geen onzan uitkramen", zei de zij dan. „Dat is nu eenmaal zoo. Wij hopen, dat je gauw beter zult zijn. Dolf verlangt naar je". „Heeft hij dat gezegd?" „Maar dat spreekt immers vanzelf?" „Dolf houdt niet van mij", zei Cor dan opeens, zich zoo duidelijk mogelijk uit drukkend. „Ik geloof, dat je je vergist, Carrie, meende Elsa, die in eenen weer voor dat machtige probleem kwam te staan, waar voor zij, en niemand, een oplossing wist. „Het doet er ook niet toe. 'k Heb het niet verdiend. Ik was heusch niet aardig voor hem, 'k weet het wel. Ik begrijp niet dat hij nog komt". De felle zelfbeheersching, hoe pijnlijk ook, deed Elsa toch goed. Het was toch niet een slecht teeken, dat Cor zóó over zichzelf dacht. „Dat is toch zeker het meest duidelij- voordeel voor 's Rijks schatkist hier niet den doorslag mag geven. Zij heeft tegen de uniforme schaal overwegend bezwaar, omdat daardoor naar hun oordeel de kleine scholen die er zijn of zullen ko men, niet genoegzaam behartigd worden. Ook de heer Tilanus, lid der Staats commissie, verklaarde zich tegen de uni forme schaal, waarom hij een tusschen- voorstel deed, dat voor de kleine scholen gunstiger is en waardoor het te bezuini gen bedrag dan ook daalt tot ongeveer f 1.6 millioen per jaar. Het valt te voorzien dat over dit punt, dat ook in onderwijskringen weinig in stemming vond, nog heel wat gestreden zal worden. Het groote bezwaar tegen de voorge stelde uniforme schaal schijnt ons, dat het platteland hier alweer in een minder gunstige positie wordt geplaatst dan de steden. Het moge waar zijn, wat Prof. Rutgers opmerkte, dat het onderwijs in groote scholen waar de leerlingen uit allerlei kringen der bevolking voortkomen, spe ciaal het onderwijs in de groote steden, vergeleken bij het onderwijs aan kinde ren uit meer homogene bevolkingsgroe pen in kleine plaatsen, zijn eigenaardige moeilijkheden met zich brengt, ontkent kan niet worden, dat de scholen op het platteland waar men uit den aard der zaak kleinere scholen moet hebben, het op deze wijze al weer niet gemakkelijker krij gen. Maar hier staat tegenover dat bezuini ging dringend noodzakelijk is. Ook op de onderwijs-uitgaven. En bezuiniging zal als regel alleen mo gelijk zijn door te doen wat men in ge wone omstandigheden allicht liever zou nalaten. De Volkenbond over het Japansch- Chineesch geschil. Zaterdag werden de algemeene bei schouwingen over het conflict tusschen Japan en China in de Volkenbondsverga dering voortgezet. Alle sprekers verklaarden dat de vol kenbond thans voor een beslissing staat, die tevens de beslissing beteekent over zijn eigen bestaansrecht. De Noorsche minister Braadland con stateerde, dat de volkenbondsraad tot he den in zijn pogingen tot bemiddeling of beslechting van ernstige geschillen fiasco heeft geleden. De vertegenwoordiger van Zweden oefende scherpe critiek op de militaire maatregelen van Japan. Daarna sprak minister Beelaerts van Blokland. Ruim zes maanden, aldus onze minis ter, heeft het geschil de ernstige aandacht van den raad gehad. De meest-verontrus- tende zijde van de quaestie is ongetwij feld, dat de stem van den Raad die van een roepende in de woestijn is gebleven. Het kanongebulder is volgens minister Beelaerts een schaamtelooze begeleiding van de ontwapeningsconferentie. Het geschil is thans bij de Assembleé aanhangig gemaakt en deze moet zoo spoedig mogelijk het staken van het bloedvergieten bewerkstelligen. ke bewijs, dat Dolf van je houdt, Cor, zei- de zij hartelijk. „Och, ik weet het niet. Het kan mij ook niet veel schelen, 'k Heb het er niet naar gemaakt. Ik dacht, dat het leven zoo pret tig was. Maar 'tis alles ellende. Hè bah, als je het goed beschouwt, walg je er van". „Dat is heel goed, dat je er van walgt, Cor. Nu moet je nog een stap verder gaan en „En vroom worden zeker? Dank je stichtelijk. Dus je wilt mijn vader wel op bellen hé? Heer vriendelijk van je. Jullie zijn aardig, dat moet ik bekennen. Ik vond je altijd een mispunt. Met je ge preek tegen Dolf. Maar het was beter ge weest, als hij naar jou geluisterd had. Dolf is niet kwaad, Elsa. Ik heb altijd veel van hem gehouden. Eerlijk waar. Maar ja, wat doe je als je jong bent? Allemaal gekheid hoor. Het is net een modderpoel. En je komt er niet weer uit. Het doet er ook niet toe". Elsa kon geen antwoord geven. Haar gemoed was tot schreiens, tot snikkens toe, vol. Daar lag een jonge moeder, schier meisje nog. Zij had de beker der wereld tot den bodem toe leeggedronken. Zij had met volle teugen het zoogenaamde Hierna voerden nog meerdere sprekers het woord. Ofschoon de gedelegeerden allen ernaar streefden, Japan zoo min mogelijk te krenken, doordat zij het vraagstuk uit een algemeen principieel standpunt behan delden, bleek uit alle redevoeringen toch ondubbelzinnig, dat al deze sprekers het optreden van Japan veroordeelen. De beraadslagingen hebben aangetoond hoe goed dr Yen gedaan heeft door het initiatief te nemen tot het bijeenroepen der volkenbondsvergadering. De Ontwapeningsconferentie. Het plan wordt overwogen, de Paasch- vacantie voor de ontwapeningsconferentie die aanvankelijk tot 4 April zou duren, wat te verlengen, zoodat de plenaire ver gadering dan eerst later zal worden bij eengeroepen. Vóór de Paaschvacantie wil men dan nog enkele commissies met haar werk zaamheden laten beginnen. Samenzwering verijdeld. Het blad „Ahora" meldt uit Huesca (Spanje): Dank zij de snelle maatregelen door de provinciale autoriteiten genomen is er een samenzwering verijdeld, die een syndico-anarchistisch karakter droeg en Jacca (de plaats waar in December 1930 de revolutie te vroeg uitbrak) tot uit gangspunt had. Er was te Jacca een revolutionair co mité gevormd, omvattende zeven burgers, een luitenant der infanterie op non-actief en 16 soldaten. Alle leden van het comité werden gearresteerd en er werd dadelijk een militaire rechtbank gevormd. In de Kamer bevestigde de premier de zaak van het complot, er bij voegend dat de beweging geheel mislukt was. Stopzetting van mijnen. Uit Kattowitz wordt gemeld: Van offi- cieele zijde wordt medegedeeld, dat er nog in den loop van deze maand begonnen zal worden met het stopzetten van ongeveer tien mijnonderneminggen met tezamen 13.500 mijnwerkers. Bovendien vinden besprekingen plaats tot vermindering van het personeel van eenige mijnen, die nog zullen blijven doorwerken. De geestelijkheid van Opper-Silezië heeft besloten een verzoekschrift te zen den naar de betrokken autoriteiten om te bewerken, dat alles zou worden gedaan, opdat niet meerdere arbeiders ontslagen zouden worden en daardoor aan de ellen de worden prijsgegeven. Nieuwe belastingen in Denemarken. De Deensche minister van financiën, Bramsnaes, staat voor de onaangename taak, dekking te zoeken voor een bedrag van c.a. 50 millioen kronen. In de eerste plaats toch zijn door de daling van de Deensche kroon de betalin gen van de rente der staatsleeningen sterk gestegen. Men berekent, dat dit alleen een extra uitgave van 14 a 15 millioen zal eischen. Dan komt de crisissteun aan den landbouw, die voor 2 kwartalen ongeveer 18 millioen wordt. En ten slotte meent men 16 a 17 millioen noodig te 'hebben voor extra crisissteun aan de werkloozen. Daarbij komt, dat de invoerbeperking ern stige gevolgen voor de staatskas met zich brengt. Hoeveel de invoerrechten hierdoor genot ingezwelgd. Er was misschien veel meer gebeurd dan Elsa wist en niet eens weten wilde. En haar eigen eindoordeel was: 'tis net een modderpoel. O, daar was een schreiende, smachtende ziel, die verwierp het Evangelie van Gods genade. En die jonge vrouw was de vrouw van Dolf! „O, Heere", bad zij, „geef toch uit komst. Geef toch licht, hoe er gehandeld moet worden." ,,'t Wordt langzamerhand mijn tijd, Cor. Heb je nog wat aan Dolf te zeggen?" vroeg zij eenigen tijd later. „Komt Dolf Zaterdag niet?" „Wel natuurlijk. Vóór dien tijd heb je nog een brief ook." „Ja, ja, goed. Zeg hem, datoch neen, zeg het maar niet." „Welzeker zal ik het hem zeggen?" ,Wat?" „Dat je blij zult zijn, als het weer Za terdag is." „Hoe weet je dat?" „Dat zie ik aan je. Je behoeft dat heusch niet te verbergen, hoor. Zou een vrouw niet naar haar man verlangen? Maar je kindje, Cor, je kindje". „Ja, mijn kindje", zei Gor. En dan, plotseling de magere, fijne hand uitstrek kend: „Tot ziens, Elsa. Jullie zijn heel minder zullen opbrengen, kan men nu nog niet berekenen, maar men rekent ook hier op een derving van ca. 20 millioen aan inkomsten. Daarbij komt, dat er op de begrooting al haast niet meer te bezui nigen valt, nadat de minister de uitgaven op de begrooting van het loopende jaar reeds met 30 millioen verminderd heeft. Algemeen vermoedt men, dat de inkom stenbelasting in het hijzonder op de vaste inkomens, verhoogd zal worden. Daarna overweegt men een rentebelasting in te voeren, d.w.z. dat men een belasting wil leggen op de rente, welke de vermogens afwerpen. En ten slotte kan men rekenen op een groot aantal indirecte belastingen, o.a. op bier, zijde, sigaretten en, wat de Denen het meest zal treffen, een extra be lasting op koffie. Aanslag op Duitsch gezantschapsraad. Op den gezantschapsraad bij het Duit- sche gezantschap te Moskou, von Twar- dowski, is Zaterdagmorgen een moord aanslag gepleegd. Von Twardowski werd door een schampschot aan den hals en door een ander schot in de hand gekwetst. De dader is gearresteerd. De motieven tot de daad konden nog niet worden vast gesteld. De volkscommissaris voor buitenland- sche zaken, Litwinoff, heeft in naam van de Russische regeering aan den Duitschen gezant te Moskou, von Dirksen, zijn ver ontschuldigingen aangeboden en een streng onderzoek ingesteld. De Russische graanoogst in gevaar. De „Prawda" wijdde een geheele pa gina aan het onbevredigend verloop van het inzamelen van graanzaden door de boeren. Vele partij-organisaties zoo schrijft het sovjet-orgaan, zijn blijkbaar van meening, dat zij dit voorjaar met resoluties inplaaU van met zaad zullen zaaien. In verschillende districten van sovjet- Rusland schijnen de boeren erop te reke nen, dat de staat hun ook dit jaar de noo- dige hoeveelheden zaaikoren ter beschik king zal stellen. De „Prawda" wijst er echter met nadruk op, dat de staat alles gedaan heeft, wat mogelijk is, toen hij on langs een millioen ton zaad aan de door de droogte getroffen streken van Oost- Rusland en West-Siberië ter beschikking stelde en dat de rest nu maar moet wor den aangevuld door plaatselijke inzame lingen. Men vreest, dat de graanoogst door de vertraagde inzameling ernstige schade zal lijden. Korte berichten. Bij het Poolsche parlement is een wetsvoorstel ingediend, om den staats1- president te machtigen voor den tijd, dat het parlement niet bijeen is, noodverorde ningen uit te vaardigen, vooral op econo misch en sociaal gebied. Uitgezonderd blij ven het belastingwezen en de kiesrecht wetgeving. In Finland is het telefoon- en tele- graafverkeer weer vrijgegeven, waaruit blijkt, dat de Finsche regeering zich mees ter acht van den toestand. In de haven van Lissabon ligt sedert eenige dagen een Engelsch eskader met een vliegtuig-moederschip. Vrijdag heb ben 34 vliegtuigen, tijdens grootsch opge- aardig voor mij. Eerlijk is eerlijk. Groet Gerda. En vraag, wanneer zij weer eens komt. Zij is gelukkig, hé?" „Gerda is heel gelukkig", zei Elsa. Met een snik. „Ja, 'tis vreemd op de wereld. Mijn moedermaar och, het doet er ook niet toe. 'tls toch allemaal ellende." HOOFDSTUK XXVI. Elsa had den volgenden morgen diep medelijden met den man, die aan de an dere zijde van den draad van de telefoon stond: mijnheer Zuiderman. „Zij is dus heel langzaam herstellende, Mevrouw? Daar ben ik heel, heel blij omJa, ziet u(aarzeling) ik was natuurlijk al lang naar Driebergen geweestmaar (aarzeling) och u weet het ook wel, tusschen Gor en.(aarze ling) mijn vrouw boterde het niet erg Zij kunnen (aarzeling), elkaar niet uit staan, enfin, het beste is maar, er zoo weinig mogelijk van te zeggen, het is nu eenmaal niet anders... Mijn vrouw (aarzeling) heeft liever niet, dat ik naar Driebergen ga. En om den wille van den vrede... (aarzeling) ga ik dan maar niet... Het spijt mij wel, want Cor, och, Binnenland. Het conflict in Twente. De samenwerking tusschen de vakbonden verbroken. Buitenland. De Volkenbond over het Japansch-Ghi- neesch geschil. Samenzwering in Spanje verijdeld. Arrestaties in Finland. Biiand overleden. zette manoeuvres, een „luchtaanval" uit gevoerd op Lissabon. Naar Reuter uit Washington seint, heeft het huis van afgevaardigden zijn goedkeuring gehecht aan het senaatsvoor- stel, strekkende tot het beschikbaar stel len van 40 millioen schepels tarwe van de Farm Board ter distribueering door het Roode Kruis aan behoeftige werk loozen. De „Betriehsanwalt" Winter, die cau'didaat gesteld is voor de presidents verkiezingen in Duitschland en die op het oogenhlik te Bautzen een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden ondergaat, zal volgens een beslissing van den Sak- sischen minister van Justitie niet voor den verkiezingsstrijd uit de gevangenis ontslagen worden. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Oneenigheid onder de Vakbonden. Te Utrecht is een gecombineerde hoofd bestuursvergadering gehouden van ,.Uni- tas", „St. Lambextus" en „De Eendracht", met betrekking tot het conflict in de tex tielindustrie De beide eerstgenoemde or ganisaties waren van oordeel, dat alsnog getracht moet worden op de basis van do 10 pet. loonsverlaging met de fahrikanten- vereenigingen verder te confereeren. De moderne organisatie „De Eendracht" was van oordeel, dat zulks niet moes! geschie den. Op grond daarvan is de vraag onder de oogen gezien, of samenwerking onder deze omstandigheden nog verder ge- wenscht is. Zaterdag zijn ledenbijeenkomsten ge houden van „St. Lambertus" en „TJnitas", resp. de R.K. en Chr. organisatie, waarin de nieuw geschapen situatie onder de oogen werd gezien en het standpunt van de hoofdbesturen voor de leden werd uit eengezet. Medegedeeld werd, dat de hoofdbestu ren zich niet langer verantwoord achten de staking onder dezelfde verhoudingen voort te zetten en de voorstellen, zooals die door 'de fabrikanten bij schrijven 18 Febr. zijn gedaan, te verwerpen. Er zal daarom aan den burgemeester van Enschede, den heer Edo Bergenia, die bemiddelaar was, worden medegedeeld, dat op een nadere bespreking over hoven- vermelde voorstellen van de fabrikanten- vereeniging prijs gesteld wordt. Uit de vergaderingen kwam tegen dit standpunt van de hoofdbesturen zeer veel oppositie. Men bleef van meening, dat in elk geval de tweede 5 pet. loonsverlaging ongedaan moest worden gemaakt De zij heeft haar nukken, zij is anders dan Gerda, maar zij is toch ook weer niet kwaad'k Zal haar schrijven, Me vrouw. Ik dank u vriendelijk voor de boodschap. En Dolf? Maakt Dolf het goed? En de kleine jongen?" „Zeer wel, mijnheer Zuiderman. De jongen groeit als kool. Wanneer u hem wilt zien, met genoegen hoor." „Nou, u zegt daar zoo wat. 'kZal (aarzeling) eens zien. Ik hoor, dat Dolf weer bij uw kerk is?" „Hij gaat wel mede naar de kerk, ja", antwoordde Elsa. ,,'kHad het wel gedacht. Hij was toch anders dan ons soort menschen. Ik heb nooit begrepen, dat hij met Cor(aar zeling) maar ja, dat is nu eenmaal niet anders. Dag, Mevrouw. Vriendelijk dank. Ik zal toch eens zien, of ik er niet even kan uitbreken, om den kleinen jongen te zien. 't Is toch aardig van u, dat u hem zoo goed verzorgt." „Maar, mijnheer Zuiderman, dat spreekt toch vanzelf?" Elsa hoorde nog eenig gebrom, maar tot woorden kon zij dat niet vormen. Daarom hing zij den haak aan de tele foon en ging aan haar werk, dat echter niet vlotten wilde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1