No. 132 Zaterdag 5 Maart 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BE1TISJ Herziening Lager-Onderwijswet. EERSTE BLAD. Buitenland Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. Crisis steun Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur; H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiön: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. IV. In onderwijskringen komt telkens weer de vraag aan de orde of het toch niet ge- wenscht is de gelegenheid te geven, dat op de scholen voor gewoon lager onder wijs ook vóór het zevende leerjaar on derwijs in een vreemde taal kan worden gegeven. Men heeft indertijd het Fransch want daar gaat het in hoofdzaak om van de lagere school verbannen, omdat men de z.g. „eenheidsschool" wenschte. Het onderwijs op de lagere school moest voor alle kinderen gelijk zijn. Dit besluit heeft echter volstrekt geen al- gemeene voldoening gegeven. Het is er mee gegaan als met zoovele leuzen die alleen mooi zijn zoolang ze als leuze gebruikt kunnen worden. De „eenheidsschool", 't was een prach tig onderwerp voor volksvergaderingen, om applaus uit te lokken. Maar toen de leuze werkelijkheid was geworden, waren er heel wat ijveraars voor de „eenheidsschool" die b.v. stilletjes hun kinderen naar een neutrale bijzon dere school stuurden omdat ze in hun hart met de eenvormigheid toch niet te vreden waren en voor hunne kinderen meer begeerden dan de eenheidsschool kon geven. De talrijke cursussen in moderne talen ter aanvulling van de door de wet be perkte leerstof der lagere school hebben trouwens ook genoegzaam doen zien dat in breeden kring de gedachte der een heidsschool geen toejuiching vond. De Staatscommissie was dan ook een stemmig van oordeel dat de thans be staande wettelijke beperking behoort te vervallen, evenwel met dien verstande dat het onderwijs in de gekozen vreemde taal (Fransch, Duitsch of Engelsch) slechts mag worden gegeven in het vijfde en zesde leerjaar en dan niet meer dan drie uren per week. Dit voorstel is door Minister Terpstra overgenomen. Eveneens is de Minister meegegaan met het denkbeeld van de Staatscommissie om den gemeentebesturen de vrijheid te her geven aan het hoofd der school al of niet het onderwijs in een klasse op te dragen. Het betreft hier de z.g. amulante hoof den die bij het bijzonder onderwijs zijn toegelaten. De Minister is van oordeel dat de wet gever zich wat deze kwestie betreft geen partij moet stellen. Het is z.i. een taak die aan het bestuur der school (het gemeente bestuur) moet worden overgelaten. De ge meenteraad is naar zijn meening de aan gewezen autoriteit om, na overweging van alle zich voordoende omstandigheden, in elk bepaald geval te beslissen. Van ingrijpende beteekenis is deze wij ziging niet. Alleen op groote scholen kan er aanleiding zijn het hoofd der school ge durende meer of minder uren vrij te stel len van lesgeven. Met het oog op de kos ten zal van dit recht waarschijnlijk weinig gebruik worden gemaakt, maar het ver dient in elk geval toejuiching dat het „g e 1 ij k recht" óók hier toepassing vindt. Een ander punt dat mede niet zonder belang is betreft de beperking van het minimum aantal lesuren in de verplichte leervakken. Dit minimum wordt teruggebracht van 22 tot 18 voor het eerste en tweede leer jaar en tot 20 voor de hoogere leerjaren. Deze wijziging mag met blijdschap wor den begroet. Het groote bezwaar tegen de huidige wetgeving is toch, dat de vrijheid in het gedrang dreigt te raken en dat het onder wijs gebonden wordt waar het zich vrij behoort te bewegen. Daarom verdient het toejuiching, dat de teugels worden gevierd, en dat de wet gever zich wat betreft de inrichting van de school en den aard van het onderwijs zooveel mogelijk op den achtergrond houdt. Feiten die spreken. In de „Maasbode" zagen wij de aan dacht gevestigd op een treffend artikel van den Soc.-Democratischen Gedeputeer de in Gelderland, den heer L. B, Keur- schot. Gelijk bekend wordt door den linker vleugel van de S.D.A.P. op een meer revo lutionair optreden aangedrongen. Welnu, daartegen wordt door den heer Keurschot met klem gewaarschuwd. Hij wijst er op, dat er veel veranderd is de laatste jaren. Dat de arbeiders nu niet alleen wat hebben te winnen, maar ook te vei liezen. En dan geeft hij deze opsomming van wat in den loop der jaren tot stand kwam: „1. Veiligheidswet. 2. Leerplichtwet. 3. Ongevallenwet. 4. Woningwet. 5. Phos- phorluciferswet. 6. Beroepswet. 7. Kin derwetten. 8. Arbeidscontract. 9. Onder zoek vaderschap. 10. Pandhuiswet. 11. Drankwet. 12. Arbeidswet. 13. Invalidi teitswet. 14. Radenwet. 15. Ziektewet. 16. Werkloosheidsbesluit. 17. Landarbei- derswet. 18. Ouderdomswet. 19. Nijver heidsonderwijswet. 20. Vleeschkeurings- wet. 21. Warenwet. 22. Gezondheidswet. 23. Lager-Onderwijswet. 24. Pensioen wetten. 25. Land- en Tuinbouwongeval- lenwet. 26. Arbeidsgeschillenwet. 27. Ambtenarenwet. 28. Winkelsluitingswet. De schrijver teekent hierbij aan: Hoewel de blik slechts een vluchtige is er zijn veel meer wettelijke be palingen in het belang der arbeiders klasse tot stand gekomen; men denke slechts aan de militaire wetten, aan de belastingwetten, de onteigeningswetten voor werkverschaffing en volkshuisves ting e.d. toch kan aan het voor gaande lijstje niet elke beteekenis wor den ontzegd, ook al zijn er in onzen kring, die dat bij wijze van sportbeoefe ning dagelijks doen." Na dan verder een korte becijfering te hebben gegeven van wat een deel van doze wetten aan de gemeenschap kost ver volgt hij: „Negen en zestig millioen, negen honderd acht en der'ig duizend gulden zal de naleving en de uitvoering van eenige der genoemde sociale wetten in het jaar 1932 aan den Nederlandschen Staat kosten, waarbij na drukkelijk moet worden opgemerkt, dat de ontzaglijke bedragen voor crisis-onder steuning, werkverschaffing en werkver ruiming uit andere begrootingsposcen worden betaald. Met inbegrip van den steun aan de bieten- en bloembollencultuur waar in tevens een belangrijk stuk werkver ruiming schuilt heeft de crisisonder steuning de Nederlandsche schatkist in 1931 ongeveer 125 millioen gul den gekos t." Inderdaad geen kleinigheid. En dan is nog geen rekening gehoudeD met wat door Provinciën en Gemeenten gedaan wordt. De heer Keurschot heeft volkomen ge lijk als hij er op wijst, dat er zeer veel veranderd is om de positie van de arbei dersklasse te verbeteren. En het merkwaardige is dat dit alles gebeurde zonder dat we ooit een socialis tisch Kabinet hadden en zonder dat de S.D.A.P. in het parlement ooit de meer derheid had. Al de hier genoemde wetten en maatregelen zijn afkomstig van niet-socialistische, in hoofd zaak rechtsche Kabi netten. China en Japan. Voor het eerst sinds geruimen tijd ont waakte Shanghai gistermorgen zonder kanongebulder. Te Shanghai hoopt men, dat het zaken leven, dat sedert het uitbreken van de vij andelijkheden nagenoeg tot stilstand was gekomen, thans weer zal opleven. Naar uit Shanghai wordt gemeld, heeft een hooggeplaatst officier van het Chinee- sche leger een verklaring afgelegd om trent het terugtrekken der Chineesche troepen in een tweede verdedigingslinie, waarbij hij uitéénzette, dat, wanneer op deze linie de strijd weer zou worden her vat, de Japanners niet meer zouden be schikken over de voordeelen, die zij op het eerste front hadden genoten, waar zij ge steund waren door hun vloot. De Japansche infanterie, aldus deze Chineesche officier, zal dan geen wegen meer hebben voor het transport der tanks, der zware artillerie, terwijl het Chinee sche leger in de onmiddellijke nabijheid oorlogsmunitie en versterkingen zal vin den. Het Chineesche leger zal den strijd voortzetten, aldus eindigde de officier, de strijd is nog slechts aan het begin. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in Tsja- pei 5000 huizen in de asch zijn gelegd, terwijl gedurende den strijd van de af- geloopen weken 8000 burgers zijn gedood. De meeste lijken liggen nog in de stra ten. Voor het eerst heeft de Volkenbond gis teren aan de houding van de Japanners krachtig weerstand geboden. Van het be gin af aan, aldus het Hbld., bleek dat Hijmans, die eveneens tot voorzitter der algemeene commissie der buitengewone Volkenbonds vergadering werd gekozen, niet van plan was door Japansche drog redenen om den tuin geleid te worden. Een nieuw telegram uit China, meldend dat niettegenstaande de verzekering der Japanners dat op 3 Maart het vuur zou worden stopgezet, een hevig gevecht nog aan den gang is, noopte Hijmans tot de woorden: Deze toestand kan niet langer voortduren. Het hielp den Japanschen gedelegeerde Sato ditmaal niet zijn verzekering te her halen, dat de Japansche troepen definitief de vijandelijkheden staken. Dr Yen van zijn kant kwam met nieu we telegrammen voor den dag waarin werd gewezen op het landen van ongeveer 35000 Japansche manschappen op 40 km. van Sjanghai. De Chineezen zijn over tuigd, dat de Japanners met het stopzet ten van de vijandelijkheden in Sjanghai alleen beoogen de Chineesche troepen van versterking uit Nanking, door in den tus- schentijd Japansche troepen tusschen Nanking en Sjanghai te doen landen, af te sluiten. De ten slotte door de Volkenhondsver- gadering aangenomen resolutie betee- kent een scherpe Volkenbondscontrole op de Japansche actie. Korting op verzoek. In de Eerste Kamer heeft minister De Geer medegedeeld, dat tal van Kamer leden hebben verzocht op hun vergoeding een korting, overeenkomstig de salaris korting der ambtenaren toe te passen. Zelfs heeft een weduwe van een Ka merlid den minister van Financiën ver zocht, tien procent van haar grondwette lijk pensioen te korten. EERSTE KAMER. De Rijksbegrooiing. Gisteren kwamen de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Financiën aan het woord. Minister Ru. y s de Beeren- brouck betoogde, dat het kabinet is samengesteld uit bewindslieden, 'die de beginselen belijden, levende aan de rech terzijde. Het dienovereenkomstig gevoerd beleid is door de crisis niet principieel gewijzigd. Verder wees hij er o.a. op, dat een van de grootste gevaren, waartegen de regee- ring heeft te strijden, is een misplaatst vertrouwen in haar onbeperkte macht. Spr. wijst op den toestand van de scheep vaart; geheele industrieën dreigen stop te worden gezet en dikwijls schijnt het, dat het laagste punt nog niet is bereikt. Overal waar de regeering haar blikken wendt, ziet ze achteruitgang, inzinking en verarming. Ten opzichte van den landbouw is be dachtzaamheid noodig als het gaat om het overbrengen van den druk op andere be volkingsgroepen. Dit geldt ook voor con- tingenteeringen: actie brengt reactie. De regeering staat voor tientallen van maat regelen, van baar verlangd. Zij moet er op Binnenland. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën in de Eerste Kamer aan het woord. De Tweede Kamer over de Indische be grooting. Vergadering van de V. P. Z. Buitenland. De Volkenbond over het conflict Japan- China. De motie-Hiemstra (steun aan werk- loozenkassen) werd z.h.s. aangenomen. De motie-Joekes (het toepasselijk ver klaren van de crisisregeling voor steun aan werkloozenkassen mede voor 't bouw bedrijf werd aangenomen met 51 tegen 24 stemmer. Indische begroeting. Vervolgens kwam aan de orde do Indi sche begreoting. De heer Cramer (S. D1.) erkende, dat de financieele omstandigheden van Indië zeer ongunstig zijn. Hij wist echter raad. Een motie werd ingediend, om op de militaire uitgaven 25 pet te bezuinigen, terwijl hij er op aandrong, dat de kosten van de koloniale vloot ten laste van het moederland zullen gebracht worden. De heer Van Boetselaerv. Dub beldam (C. H.) waarschuwde de bezui- nigingspolitiek niet te doen ontaarden in afbraakpolitiek. Naarmate de omvang der werkloosheid toeneemt, wordt het gevaar grooter, dat de Europeanen tot armoede vervallen en daartegenover kan de regeering niet on verschillig staan. Vandaar dat zij stimu- leerend en ordineerend optreedt. En in Ingezonden mededeelingen. Korte berichten. De Fransche Kamer heeft gisteren de legerbegrooting, die ongeveer 150 mil lioen francs hooger is dan verleden jaar, definitief afgehandeld. Na een urenlange huiszoe king te Klagenfurt heeft de politie ten huize van een werklooze on der den vloer een omvangrijke wapenop slagplaats ontdekt van de communistische arbeidersweermacht, en wel een machine geweer, karabijnen, bajonetten en muni tie. De man en de leider van de commu nistische arbeidersweermacht zijn gear resteerd. De spoorwegtarieven voor land- en tuin bouwproducten voor export naar het buitenland. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys inzake de verlaging van spoorweg tarieven voor land- en tuinbouwproduc ten, bestemd voor den export naar het buitenland heeft de minister van water staat geantwoord: Uit den aard der zaak en zooals ook op grond van de bedoelde begrootingsdebat- ten moeilijk anders kon worden verwacht, wenscht de minister omtrent verlaging van spoorwegtarieven voor tot export be stemde land- en tuinbouwproducten geen beslissing te nemen dan nadat hij zal heb ben kunnen kennis nemen van het rap port der bepaaldelijk voor deze zaak inge stelde commissie, welk rapport hem zeer tot zijn leedwezen nog niet heeft bereikt. Daar bedoeld rapport, waarvan de vaststelling o.m. door ziekte van den voorzitter dier commissie is vertraagd, thans zeer binnenkort zal worden uitge bracht, vertrouwt hij zijn beslissing te de zer zake spoedig te kunnen nemen. De bruggen bij Moerdijk en Dordrecht. Naar het Dagbl. van Noord-Brabant uit geloofwaardige bron verneemt, zou aan het betrokken departement te 's Gra- venhage besloten zijn met den bouw der brug over het Hollandsch Diep bij Moer dijk reeds in 1933 aan te vangen, en daar mede in 1937 gereed te zijn. Met de bouw der brug bij Dordrecht zou, aldus het blad, begonnen worden in 1935. Ook deze brug zou dan in 1937 ge reed kunnen komen, rekenen, dat voorzichtigheid moet betracht worden bij de elkaar vaak opheffende en tegenstrijdige-maatregelen, van haar ge vorderd. Spr. betoogt, dat van onbillijkheid je gens Denemarken bij de vleeschcontingen- teering geen sprake kan zijn, als men de overvloedige invoercijfers van de laatste jaren nauwkeurig beziet. Niet alle aanvragen voor contingentee ring van verschillende artikelen komen voor overweging in aanmerking. Groote voorzichtigheid is steeds geboden. De regeering is versterkt in haar over tuiging dat haar taak buitengewoon zwaar is. Zij aanvaardt gaarne de vergelijking met de regeeringstaak in 1914. Zij houdt zich voor den geest de eenvoudige Neder landsche woorden „doe wel en zie niet om." Ze zal trachten, het schip van Staat veilig door de woelige zee te loodsen. Minister DeGeer wees er o.a. op, dat het feit, dat de inkomstenbelasting steeds achter de gebeurtenissen moet aan komen, bij de inkomstenbelasting in '33 nog duidelijker tot uiting zal komen dan met 1 Mei '32; op dezen datum zal 't cul minatiepunt zeker niet bereikt worden. Evenzeer is de vermindering der divi dend- en tantièmebelasting nog niet vol doende doorgewerkt. Misschien is het 1 Mei 1934 nog erger dan in 1933. Hij wijst op het gevaar, in dezen tijd een groote vlottende schuld te hebben, en bepleit daar om een voorzichtige financieele politiek, te meer daar moeilijk te ongunstig over de financieele toekomst der komende jaren te oordeelen valt. Spr. noemt voorbeelden van ontzettende verarming bij bezitters van landgoederen, eigenaren van mooie villa's, enz., als symbolen van de alge meene verarming in alle kringen. Struis vogelpolitiek thans te voeren, zou straks tot noodlottige gevolgen noodwendig moe ten leiden. i TWEEDB KAMER. Regeling van werkzaamheden. In de vergadering van gisteren werd besloten a.s. Dinsdag te behandelen het ontwerp tot verbooging van eenige accijn zen, het beffen van een invoerrecht op zuidvruchten en afschaffing van opcenten op de grondbelasting. Stemmingen. De motie-Hiemstra (tarieven bij de werkverschaffing) werd verworpen met 53 tegen 22 stemmen. het uiterste geval zal scheepsgelegenheid beschikbaar moeten worden gesteld. Spr. erkende de noodzakelijkheid van salariskorting, maar hij sprak de hoop uit, dat de pensioenen onaangetast zullen blijven. Hun, die de leuze: „Indië los van Ne derland" prediken, wees spr. erop, dat het er voor Indië thans wel treurig zou uit zien, als het thans financieel op zichzelf zou moeten staan. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Feber (R. K.), waarna de vergadering werd verdaagd tot a.s. Dinsdag. Ingezonden Mededeelüng. aan boeien pluimveehouders. Oliefabrieken N.V., Amsterdam, steunt de pluimveeteelt door voorloopig tot Mei 1932 crisis pluimveevoeder te leveren tot zelfkostende prijzen. Het ei van goede legkippen kost hierdoor slechts ongeveer l'/s cent aan voeder, waardoor de pluimveehouderij nog loonend kan blijven: Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 28 °/o eiwit en vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f 4.25 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 34°/o eiwit en vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voerenoo verzoek ook in meelvormf 4.50 (Gem. graan bevat slechts 12% eiwit en vet). Bertels' Crisis Opfokvoer Ia voo Kuikens 1—30 dagen oud. f5.90 Kuiken droogvoederbak in iederen zak gratis. Be tels' Crisis Opfokkorrel II a voor kuikens 4—8 weken oud f5 Na 8 weken uitsluitend KunsCkorrel No. 1 Bertels' sierlijke Oranje voederb. toereikend voor 25 kippen p. stuk f 1.50 Prijzen per 50 K.G, exclusief vracht af Amsterdam. Deze rationeele kunstkorrel- vc eding waarborgt krachtige groei, groot weerstandsvermogen, méér en groote kwaliteitseieren, waarbij dieren ie en 2e leg en verder in betere conditie ^blijven. Brochure pluimvee en eierlijsten grati3. Bestel bij Uw leverancier in Uw plaatst indien daar niet voorradig direct a d. fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1